Pompidou Frankrijks nieuwe president Uw matros SMiors Enorme belangstelling voor het vertrek van de Apollo-11 POHER KREEG 42,2 PROCENT VAN DE STEMMEN VOOR GEBAK Alg. comm. intern. Roode Kruis Dr. LINDT PERSONA NON GRATA VERKLAARD IN NIGERIA TWEE MILJOEN TOERISTEN VERWACHT HET WEER MAANDAG/DINSDAG 16/17 JUNI 1969 25e Jaargang No. 6005 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Buitenlandse politiek wordt voortgezet Nationale onafhankelijkheid" Voorlopige officiële einduitslag Franse reacties Commentaar minister Luns Demonstraties in Japan tegen de oorlog in Vietnam Banketbakkerij Tegenspraak Gedrang om een plaatsje „Vliegende bedstee"" Nog grotere „maankrent"" ontdekt Zondebokken Vijf doden bij autorace in Zwitserland Sportvlieg met vier inzittenden verongelukt AUTOBUSONGELUK IN INDONESIË BRITSE LAGERHUIS AKKOORD MET GEMAKKELIJKER ECHTSCHEIDING Weerbericht Hoogwater £©n- en Maanstanden T-ESNEÜZSN Meetie- en Administratie-adresSmidswai Telefoon©Ï150)»2073. Gironummer38150 AbonmemeBtspci^ 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, Inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm IS Ifab minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méét 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, ot Adres Bureau van dit blad 50 cent verboging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummet tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Frankrijk heeft zondag voor de continuïteit van het gaullisme be sloten. Als opvolger van generaal De Gaulle zal diens „kroonprins" en voormalig eerste minister, Georges Pompidou, als nieuwe Franse president het Elysee betrekken. Pompidou's tegenstander, de centrum-politicus en waarnemend- president Alain Poher, heeft zondagavond omstreeks één uur na de sluiting van het laatste stembureau zijn nederlaag toegegeven. Hij zei, dat de verkiezingsuitslag aan zijn verwachtingen beantwoordde. „Mijn strijd was niet vergeefs", aldus Poher. Aan de verkiezingsoverwinning van Pompidou was reeds onmiddel lijk na de sluiting van de stemlokalen geen twijfel meer. In een eerste verklaring legde de Franse minister van buitenland se zaken, Michel Debrêe er de na druk op, dat onder Georges Pom pidou de door generaal De Gaulle aangevangen buitenlandse politiek van Frankrijk voortgezet zal wor den. Op binnenlands politiek ge bied beschikte de nieuwe president over een regeringsmeerderheid in het parlement, waarop hij zich in alle politieke kwesties zou kunnen verlaten. Pompidou is de 19e president van Frankrijk. Na een interregnum van ongeveer zeven weken, waarin zijn rivaal Poher in diens hoe danigheid van voorzitter van de senaat, als staatshoofd fungeerde, neemt Pompidou het over van De Gaulle, die zich verre hield van de Franse verkiezingscampagne en in Ierland vakantie hield. De Gaulle ftad op 28 april af, omdat na een elfjarig presidentschap zijn voor st ellen voor o.a. regionale her vormingen in een referendum wa ren verworpen. In beginsel zal Pompidou don derdag, of uiterlijk vrijdag het Ely see betrekken. De constitutionele raad zal namelijk niet vóór woens dag de officiële einduitslag kun nen bekend maken, nadat alle re sultaten zullen zijn geverifieerd. Over de installatie procedure moet nog worden beslist, nu de nieuwe president de macht overneemt van een tijdelijk staatshoofd. Zodra Pompidou zal zijn geïn stalleerd, zal premier Couve de Murville het ontslag van zijn ka binet aanbieden. Men verwacht dat zondagavond of maandag de nieuwe regering bekend zal zijn Ms premier wordt Jacques Cha- ban-Delmas, de voorzitter van de rationale vergadering, genoemd. Voorts worden de namen genoemd van Valery Giscard-d'Estaing, als minister van buitenlandse zaken of als voorzitter van de nationale vergadering, en van de conserva tieve Antoine Pipay als minister van Ex-premier George Pompidou brengt zijn stem uit tijdens de tweede en laatste ronde van de Franse presidentsverkiezingen. Wat het buitenlandse beleid van het nieuwe staatshoofd betreft, kan men zeggen dat dit geken merkt zal worden door „continuï teit en openheid", gebaseerd op „de nationale onafhankelijkheid", zoals Pompidou het in zijn ver kiezingscampagne heeft geformu leerd. Hij heeft gezegd de allian ties, in het bijzonder die met Ame rika, te willen handhaven. Er zal echter geen sprake zijn van een terugkeer van Frankrijk in de ge- integreerde organisatie van de Navo. Met de landen van oost-Europa wil hij de economische, culturele en politieke betrekkingen ontwik kelen. Ondanks de „smartelijke" Tsjechoslowaakse kwestie ve-e'ït het permanente belang van Frank rijk en Rusland dat zij zoveel mo gelijk samenwerken. Het Europa van de zes moet zijn economische samenwerking ver diepen. De toetreding van Enge land tot de E.E.G. moet eerst be sproken worden op een conferen tie van staatshoofden en regerings leiders, die moeten nagaan of een uitbreiding niet het bereikte even wicht zal verstoren. De Frans- Duitse samenwerking zal, hoewel niet „geprivilegierd", de basis blij ven van de samenwerking in Euro pees verband. Voorts vindt Pompidou, dat Is raël het recht heeft „in onafhan kelijkheid en veiligheid" te be staan. Het Palestijnse volk moet echter uit de ellende worden ge haald waèrin het al twintig jaar leeft. Op monetair gebied huldigt Pom pidou de opvatting dat de situatie van de frank kan worden gehand haafd. De westelijke wereld zal echter op alle financiële gebieden tot een internationaal akkoord moeten zien te komen om de alge mene inflatie té bestrijden. De Franse minister van binnen landse zaken, Raymond Marcellin, heeft kort voor middernacht de voorlopige officiële einduitslag van de Franse presidentsverkiezing bekendgemaakt. Met uitzondering van enige overzeese departementen luidt deze uitslag: Aantal kiesgerechtigden: 28,9 min Uitgebrachte stemmen: 69,1 Geldige stemmen: 64,53 Hiervan vielen toe aan: Georges Pompidou 57,78 Alian Poher: 42,22 Stemonthoudingen: 30,99 Ongeldige stemmen: 5,45 „Het is absoluut zeker dat de nieuwe president van de republiek slechts door een minderheid van de Fransen is gekozen. Onder deze omstandigheden is het duidelijk dat de formule die wij hebben ge steld, te weten de verzwakking van de autoriteit van de president, reeds verwezenlijkt is: deze presi dent kan niet pretenderen uit naam van alle Fransen te spreken". Dit verklaarde Jacques Duclos, de communistische kandidaat die in de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen zo verrassend sterk uit de bus kwam. Een tweede verslagen kandidaat uit de eerste verkiezingsronde, de linkse socialist Michael Rocard, verklaarde na het vernemen van Pompidou's overwinning dat het voor het socialisme in Frankrijk thans van belang is, een koers uit te stippelen voor een aantal „po sitieve acties". „Wij zullen strijd moeten voe ren tegen een economisch beleid. Deze strijd zal bestaan uit stakin gen, verklaringen en manifesta ties. Daarbij kan het blijven, maar de strijd kan ook andere vormen aannemen", aldus Rocard. Uit naam van de „republikeinse clubs", die voor de eerste ronde dé kandidatuur van Francois Mit terrand voor verenigd links had den bepleit, verklaarde Claude Estier dat naar zijn overtuiging 'n linkse eenheidskandidaat geprofi teerd zou hebben van de stemmen der kiezers die op 27 april met hun „neen" generaal De Gaulle tot aftreden dwongen, en onge twijfeld de presidentsverkiezingen zou hebben gewonnen. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, minister J. M. A. H. Luns, heeft zondag ais reac tie op de uitslag van de presi dentsverkiezingen in Frankrijk ge zegd op een soepeler houding van Frankrijk te hopen maar geen radi- kale verandering te verwachten. De uitslag had hem niet verbaasd. In een vraaggesprek met de N.O.S. voor de televisie zei de mi nister zondag geen zwarte maar ook geen bijzonder vreugdevolle dag te vinden. De heer Pompidou heeft reeds in de tijd van president De Gaulle aangetoond een man te zijn die weet wat hij wil. Tijdens de onge regeldheden in mei vorig jaar te Parijs bleek hij de verantwoorde lijkheid aan te kunnen en aan te durven. Het is een man met een eigen politiek. Minister Luns heeft later in een radio interviewing gezegd dat de heer Pompidou niet met alle ener gie zal streven naar toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. Die toetreding zal nog wel even duren. Voor de televisie zei de minister nog te hopen clat Frankrijk zich weer zal gaan voegen in een geïn tegreerde structuur van de Navo maar het is niet zeker dat dat zal gebeuren. Tienduizenden linkse demon stranten hebben op óngeveer 80 plaatsen in Japan nationale bij eenkomsten gehouden uit pro test tegen de oorlóg 'in Vietnam en het Amerikaans-Japanse vei ligheidsverdrag. Men herdacht er het feit dat negen jaar ge leden een studente van de uni versiteit van Tokio de dood vond bij een hevig gevecht tussen po litie en studenten naar aanlei ding' van de verlenging van het veiligheidsverdrag Zondag volg den er na de bijeenkomsten de monstraties. Er werden veertig demonstranten gearresteerd. Op 44 plaatsen in Japan kwam het tot demonstraties en gevech ten met de politie, waarbij 62 studenten werden gewond. Het aantal arrestaties is tot 141 op gelopen. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen De federale regering van Nige ria heeft de algemeen commis saris van het internationale Rode Kruis in Nigeria, dr. August Lindt, zaterdag tot persona non grata verklaard. Het Nigeriaan- se staatshoofd generaal Gowon eiste dat dr. Lindt onmiddellijk van zijn functie wordt ontheven. Volgens de autoriteiten in La gos raakte dr. Lindt de laatste tijd meer en meer bij politieke kwesties van Nigeria betrokken. Op het vliegveld van Lagos zou hij onder meer tegen de autori teiten hebben gelogen om' naar Cononou in Dahomey te kun nen vliegen, terwijl alle vluch ten met kleine vliegtuigen toen verboden waren. Dr. Lindt zou bovendien geen enkele druk. heb ben geoefend op de regering van Biafra om vluchten met hulpgoe deren overdag toe te staan, waar door smokkel-van-wapens naar Biafra voorkomen .had kunnen worden. Het internationale comité van het Rode Kruis in Genève gaf onmiddellijk na het bekend wor den van de maatregel een ver klaring uit waarin de beschuldi gingen aan het adres van dr. Lindt werden tegengesproken. Bij monde van voorzitter profes sor Jacques Freymond verklaar de het comité „geen beschuldi ging te kunnen aanvaarden tegen een man, die, zonder ener gie en gezondheid te sparen, groots werk heeft verricht. De beschuldigingen kunnen slechts verwondering wekken en diep worden betreurd". Het comité sprak de hoop uit dat de span- Op Kaap Kennedy verwacht men een ware zondvloed van be langstellenden voor het vertrek van de Apollo 11, die op 16 juli begint aan de reis naar de maan die de landing van de eerste Ame rikanen mogelijk moet maken. Er woa-dt op twee miljoen toe risten gerekend, voor wie op de reispagina's van de kranten al extra vluchten, worden aangebo den naar .Florida met mogelijk heid tot overnachten tot op af standen van. 150 km van Kaap Kennedy. De kleine politieaf deling van Cacao-Beach wordt versterkt met politiemannen uit heel Florida. Een functionaris van de Amerikaanse lanceerbasis heeft al schertsend voorgesteld de nationale garde te alarmeren om te zorgen dat.de auto's van de startingenieurs er nog door kun nen. Het gedrang van c ;ïS is niet veel minder. Lh afgelopen week heeft de centrale van de N.A.S.A. in Washington, dagelijks ongeveer hónderd aanmeldingen van verslaggevers, ontvangen. Een klein deel daarvan kan wor den toegelaten', willen de pers mensen in. Kaap Kennedy en Houston ten minste nog van hun stoel naar de telefoon kunnen grijpen. Alleen uit Japan'al,heb ben zich 500 correspondenten ge meld, die naar Kaap Kennedy willen reizen. De man die als eerste voet op de maan zal zetten, Neil Arm strong, oefent intussen druk met een „vliegende bedstede" met straalaandrijving. Hij maakte daarmee zaterdag, zondag en vandaag oefenlandingen, waarbij vandaag de journalisten mogen toekijken. Met het ingewikkelde instrument oefenen de ruimte vaarders onder omstandigheden die ongeveer gelijk zijn aan die van de laatste 150 meter van de afdaling op de maan, waar de zwaartekracht slechts eenzesde van die op aarde is. Ruimtevaar der James Lovell oefent later. Beiden maken zes oefenlandin gen elk. Armstrong weet waar mee hij werkt. In een vorig model van de „vliegende bedstse' heeft hij in mei 1967 geoefend. Dat in strument viel te pletter en vloog in brand, nadat hij er met zijn schhtstoel uit had moeten sprin gen. Aan de achterkant van de maan, in „Mare Occultum", die een doorsnede heeft van 997 km, bevindt zich de grootste „massa concentratie" van dit hemel lichaam, hebben drie Amerikaan se sterrenkundigen van de Cor- nell-universiteit in een rapport meegedeeld. Tot dusver werd aangenomen dat de grootste „mascon" zich in de 643 km brede „Mare li brium'' aan de zichtbare kant van de maan bevond. De nieuw ont dekte is echter 2,8 maal zo zwaar. Zij weegt zeven miljoen maal een miljard ton 0,02 procent van het totale gewicht van de maan. De geleerden zij,n tot deze slotsom gekomen na bestudering van de foto's die met de „Lunar Orbiter" en de „Apollo-8" zijn genomen. Alle ruimtevaartuigen, zowel de Amerikaanse als Sowjetrussi- sche, die in een baan om de maan geweest zijn, hebben afwijkingen in die banen vertoond die volgens de geleerden zijn veroorzaakt door d,e invloed van deze „mas- cons". Men meent dat deze „maankrenten" magnetische ker nen zijn, opgebouwd uit zware materialen zoals alliages van ijzer, nikkel magnesium en allu- minium. De maseons liggen over de maan verspreid en oefenen een eigen aantrekkingskracht uit. ning van de oorlog zal vermin deren, waardoor de hulp aan de onschuldige slachtoffers kan worden voortgezet. Het Rode Kruis komt donderdag in Genè ve bijeen om te bespreken op welke manier de hulpacties kun nen worden voortgezet. Dr. Lindt, die in Moskou ver blijft, weigerde elk commentaar op de Nigeriaanse maatregel. Lindt handelt in de Russische hoofdstad zijn zaken af als am bassadeur van Zwitserland om zich daarna Volledig aan zijn functie bij het Rode Kruis te kunnen wijden. Hij wordt, dins dag in Genève verwacht. Peter Stewart, correspindent van de B.B.C. in Westafrika, is zaterdag zonder opgaaf van rede nen uit Nigeria gezet. Hij was van mening dat de tegen dr. Lindt en hem genomen maat regel verklaard kan worden uit het feit dat Nigeria de laatste tijd geen enkele vooruitgang in de oorlog' met Biafra heeft ge boekt. De autoriteiten in Lagos zoeken nu naar zondebokken, al dus Stewart. Bij een autowedstrijd in het Zwitserse Naters (kanton Wallis) zijn zondag vijf toeschouwers om het leven gekomen, toen een van de wagens op het publiek inreed. Minstens vier personen liepen ernstige verwondingen op. Met een snelheid van boven de 170 km per uur raakte de Cobra 427 van de Zwitser Gwer Reichen van de baan. Het ongeluk ge beurde l'/s km na de start. De rijder zelf liep geen verwondin gen op, wel had hij een shock. Vier van de vijf toeschouwers die het leven verloren waren kinde ren. Dertien personen liepen vol gens latere berichten ernstige verwondingen op. Volgens Reichen zou het onge luk te_ wijten zijn aan de omstan digheid, dat hij een steen aan de rand van de baan zou hebben ge raakt. Ernest Schmid, comman dant van de kantonale politie, heeft geen bewijzen voor die theorie kunnen vinden. De Cobra, uitgerust met een 7 liter motor, is in beslag genomen om na te gaan of mechanische gebreken oorzaak van het fatale ongeluk kunnen zijn geweest. Een sport vliegtuig van het ty pe Cesna 172 is zondag boven een veld voor zweefvliegtuigen bij Daun in Rijnland-Palts met de sleepkabel van een zweef vliegtuig in aanraking gekomen en neergestort. De vier inzitten den van het sportvliegtuig met het kenteken „D-Elip" zijn om het leven gekomen. Bij een busongeluk in Indonesië zjjn 56 mensen verbrand. Maan dag werd in Djakarta vernomen dat dit ongeluk gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag bij Tjitolok, 96 km ten zuiden van de hoofdstad. Het voertuig is in volle vaart op een zandhoop gereden, omgeslagen en in brand gevlogen. Slechts een inzittende kon zijn leven redden, Prinses Beatrix en prinses Ma- griet waren zaterdagavond aan wezig bij de officiële opening van het Holland Festival in het Con gresgebouw te Den Haag. Na een marathondehet dat de hele nacht duurde, is liet Britse Lagerhuis vrijdag met 109 tegen 55 stemmen akkoord gegaan met een wetsvoorstel dat echtschei ding in Engeland gemakkelijker maakt. Het ontwerp maakt de definitieve mislukking van een huwelijk tot enige echtscheidings grond. Echtparen zullen, na twee jaar niet meer samen te hebben geleefd, bij onderlinge overeen stemming kunnen scheiden. Na vijf jaar apart te hebben geleefd zullen man en vrouw kunnen scheiden ook al maakt een van hen hier bezwaar tegen. Krach tens de huidige wet moet een van beide partijen bewijzen dat het huwelijk gescïïönttë'n is door overspel, wreedheid of moedwil lige verlating. Het ontwerp gaat nu naar het Hogerhuis. Toenemende onweerskansen Ook het afgelopen weekeinde waren de luchtdrukverschillen in west en midden-Europa klein zo dat er weinig wind was. In de vochtige en onstabiie lucht kwa men overdag verspreide on weersbuien voor waarbij de neer slaghoeveelheden in ons land in het algemeen gering waren, maximaal 2 mm. In het Alpen gebied kwam vooral in west en midden-Europa tot 26 a 29 gra den. Vooral boven Ierland was 't meest zwaar bewolkt met regen. Dit kwam door een frontensy steem dat zich uitstrekt van de Britse eilanden naar zuidwest- Frankrijk en behoort bij een diepe depressie 400 km ten wes ten van Ierland. Dit front dringt vooral in Frankrijk langzaam oostwaarts op waardoor de on weerskansen toenemen. Er zal daarom in onze omgeving maar weinig veranderen zodat de aan voer van warme en vochtige lucht aanhoudt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Vrij warm Zonnige perioden maar ook plaatselijk enkele regen- of on weersbuien en in de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Vrij warm. DINSDAG 17 JUNI Cadzand 2.45 3.08 Breskens 3.10 3.33 Terneuzen 3.46 4.09 Hansweert. 4.25 4.48 Walsoorden 4.29 4.52 WOENSDAG 18 JUNI Cadzand 3.25 3.46 Breskens 3.50 4.11 Terneuzen 4.26 4.47 Hansweert 5.05 5.26 Walsoorden 5.09 5.30 ZON MAAN OP onder op onder Juni 17 04.19 21.02 05.54 23.28 18 04.19 21.03 07.06 23.48 19 04.19 21.03 08.20 20 04.19 21.03 09.35 oo.öï 21 04.19 21.03 10.49 00.13 22 04.19 21.04 12.03 ^00,23

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1