Schoeisel in alle kleuren U kunt niet alles weten ^ÏYlenu vw. Ook het oog wil wel wat Zout gevaarliiker voor de slanke lijn dan suiker Dus verwennen i Wat wil hij zelf? J FIJN VOOR VADER .V.W. DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 van de week Zaterdag 14 Juni 1969 Prachtige, kleurige vellen leer spe len een grote, belangrijke rol in de schoenenmode. Zo'n grote rol, dat het in de lerenindustrie een geweldige ommezwaai teweeg gebracht heeft. De leerdooier is een modekamer ge worden, ja, hij is een mode-adviseur. En als de vrouw zich vandaag een modieus schoentje aanschaft, is de leerdooier al weer verdiept in soort en kleur van het leer voor het schoen- tr -Ti morgen. rassingen er in, die de waterval met zich mee brengt. Middelgrijs, veel grijs, flessengroen en wijnrood geven de toon aan. De mode staat daarom op vrolijke voet- Maar de mode èn de vrouw zijn wonderlijk dat. het kan gebeuren dat van ongeveer twintig tinten hemels blauw er maar één naè'r haar zin zal zijn. De schoenenmode heeft zich dus aan de mode apnqeuast, al is er wel Laarzen van soepel bruinzwart gevlekt lakleer, van zwe, l ieer, gegarneerd met strik en gesp, van leer in combinatie met kunstleer, voorzien van klep en laar zen van een heel lichte kleur suède. Antiek look" is er in alle kleuren, van lichtbruin tot „negro", van licht tot donkergroen en van warm- tot diep wijnrood. Modieus i6 ook aquarel leder, leer dus met tinten als water verf, wolkachtige koele tinten. En dan natuurlijk glanzend lak met parelmoer- effekt, hoogglanzend leer in het hele kleurengamma van aquarelgroen tot goudbruin of dieppaars. Er wordt voortdurend naar iets nieuws gezocht. Het allernieuwste is marmerleder met alle kleuren en ver een tendens naar iets hogere, zij het toch stevige hakken merkbaar. Deze hakken zijn van achteren recht en naar binnen wat uitgehold. VIER LIJNEN Ja, de schoenen blijven comfortabel en zijn zeker iets minder plomp dan de voorgaande seizoenen, zeker voor de meer geklede modellen, die een meer ovale neus vertonen. Er zijn duidelijk vier hoofdlijnen v/aar te nemen, de sportieve, robuuste schoen voor de morgen, de semi- sportieve schoen, de gekledere schoen met sportieve touch en de ge klede schoen. De sportieve schoen geeft een grote, ronde indruk van voren, welke *ich in de hakken herhaalt. Een brede -and loopt van voor naar achter op de zool, aan de buitenkant van de -choen. De hak is uit leer opgebouwd, de garnering bestaat uit grove klep- oen, al of niet-met klinknagels, pu naises of andere ornamenten en grove stiksels. De schoenen die tot de semi-spor- tieve groep behoren, hebben geen punaisegarnering, wel een fijnere rand, een ronde neus en een gar nering in de vorm van een band, al of niet met een gesp, die soms wél, soms niet open kan. De sportieve tendens korrtt tot uitdrukking in de perforatie of de stiksels. De iets hogere hak is uit leer opgebouwd. „NAUWE „LAARZEN De gekledere schoen met sportieve touch heeft 'wel een rondere lijn en een dik hakje maar géén rand. Als garnering zien we een klepje of een -trik die mét de belijning van de voor- B_W_B_ Marktonderzoekers komen soms tot onverwachte resultaten. Zo hebben recente onderzoekingen van leefge woonten met het oog op de verkoop baarheid'vari bepaalde produkten ge leid tot de conclusie dat 30 procent van alle grote-stadsbewoners in de badkamer leest en evenzo op de plaats waar zelfs de keizer te voet gaat. Men vond bij dit onderzoek, dat in Zwitserland werd gehouden, zelfs iemand, die zich liggend in zijn bad met het kijken naar de televisie bezig hieldl Aanbeveling van de marktonder zoeker naar aanleiding van dit onder zoek: zorg voor een frisse en fleurige aanpak bij de installatie van deze toi letruimten, bijv, door decoratie van badkuip en WC, het gebruik van plas tic gordijnen met interessante kleuren en figuren, aangename verlichting enz. Een grote Duitse fabrikant van sani tair verwacht reeds dit jaar, dat onge veer de helft van zijn produktie in fraaie kleuren en interessante deco ratie zai worden uitgevoerd. In 1968 was dat ongeveer 30 procent. Semi-sportieve schoenen mat ruide neuien en iats hogere hak. Het ene schoentje heeft een bandgarnering, de andere modellen hebben allemaal een hoog opgewerkte frontlijn. DE NIEUWE LEEST Is het leer klaar dan gaat het fijne kalfs- erf chëvreauleer, Tiet ründleer en nog vele andere soorten, naar de „meester schoenmaker", die er de beeldigste' meest-modieuze schoen tjes van maakt. Dat leer voor schoe nen is ook het leer voor tassen. En daarom is het mogelijk bij een nieuw schoentje een passende tas te kopen. Zeer sjiek en elegant. De nieuwe leest bijjft breed, enigs zins gedrongen, waardoor de gar neringen hoger op de voet geplaatst zijn, de hoge frontlijn accentuerend. De hakken zijn breed. Op deze lagere, brede hakken loopt men niet alleen gemakkelijk, maar ook de knieën blij ven bij het lopen rechter, wat bij de korte-rokkenmode van groot belang is. Het is namelijk geen erg ffaai ge zicht als de knieën door het lopen op naaldhaken naar voren steken en in deze toestand onder de rokken uit komen. - - Wissel uw broodmaaltijden eens af met grof tarwebrood en rogge brood. Deze broodsoorten bevat ten o.a. meer vitamine-B en voe- dingszouten. Weepen hebben een hekel aan ammoniak. Plaats daarom een schoteltje met dit goedje in huis an de wespen verdwijnen. Huurkwitanties behoeven slechts vijf jaar te worden bewaard, omdat een huurvorderng met vijf jaar ver jaart. Uit sinaasappelen krijgt u meer sap door deze even op een warm hoekje van het fornuis te leggen. Worden de knoppen van uw ge ranium spoedig geel, dan is dit een teken dat ze te warm staan. De meeste vrouwen rekenen niet graag, maar wie wil afslanken, moet toch tenminste een overzicht hebben over de hoeveelheid calorieën van alle mogelijke voedingsstoffen. Men kan dan zelf vaststellen, welke spijzen de slanke lijn het meest schaden. Veel vet leidt tot gewichtstoename,, dat voet de schoen een veel gekleder ka rakter geeft. De geklede schoen her kennen we aan de hogere, een stuk hogere, hak en de lichte garnering op het voorblad. De neus van de tot deze categorie behorende schoen is rond. Laarzen worden steeds meer mode artikelen, ze zijn er van sportief tot gekleed, van „tót de knie" naar „over de knie" tot „vér omhoog". De hak ken van deze laarzen zijn iets hoger dan vorig jaar, maar blijven zwaar. De materialen voor laarzen zijn soepel,, glad leer, lakleer en suède. Ook voor deze zomer zijn laarzen modieus. A la Mary Quant sluiten deze laarzen die meestal tot de knie reiken, als een kous om het been. Het materiaal is kunstleer van een ademende, elasti sche struktuur. In andere nauwsluitende laarzen zijn ritssluitingen aangebracht, terwijl we tóch ook altijd weer de vrij ruime laarzen blijven zien, waar we zó in kunnen stappen. Vader verwennen VOOR VADER, het hoofd van het gezin, is het 15 juni weer z'n dagje. Het moet de kleutertjes nog worden verteld; de grotere kinderen weten het zelf nog van vorig jaar. Lijkt Het maar zo of zijn de peuters enthousiaster voor moe derdag in de weer dan voor vaderdag? Kinderen, die moeder de hele dag thuis weten en die moeder altijd bedrijvig bezig zien. Moeder, die altijd voor hen klaar staat en ze overal bij helpt. Ja, dat streepje hebben de moeders voor bij de vaders. Want die zijn de hele dag weg en de nog jonge kinderen be seffen niet, dat vader degene is, die weer zorgt dat alles thuis zo blijft draaien zoals het draait. Ook vaders doen veel voor hun kinderen, ze werken ook de hele dag en ook vaak 's avonds. Ze werken voor hun gezin en zeker niet in het minst om hun kinderen een zo goed mo gelijke opvoeding te geven. Dat is de taak van hun vader schap. Andijvie kunt u 3 a 4 dagen fris houden door de kroppen in een stuk papier te wikkelen. Deeg kunt u gemakkelijk rollen, terwijl het op een vetvrij .papier ligt. Het plakt dan niet en kan beter worden opgelicht. Spiegels moet u niet in de zon op hangen. Het "kwikzilver kan niet tegen de stralen en daardoor wordt het vlekkerifl. weet een ieder well Eiwit, vlees, vis en melkprodukten en de koolhydraten als brood, aardappelen, rijst, suiker e.d. zijn primaire levensbehoeften: ze kunnen niet zomaar worden overge slagen. En vergeet u niet, dat al het vloeibare, en niet alleen de alcoholi sche dranken, ook meeteltl Ons vetweefsel kan namelijk tot zó'n 80 aan water opnemen. Daar om is het aan te raden bij een slank- heidskuur slechts 500 600 cc per dag te drinken, ofwel zo'n drie tot vier kopjes thee. Met zout zal men buiten gewoon voorzichtig moeten zijn, want ieder korreltje zout in het lichaam houdt vocht vast! Zoutarme kost verschoont het hart en de nieren, ontwatert en maakt u sneller slank. Gebruik daarom rustig wat suiker maar pas op voor zout! (CONSU) DAAROM, ook voor vader het beste beentje voor. Verwen hem die 15de juni maar eens fijn. Goed bedenken waar we hem echt mee kunnen plezieren. Niet zo maar een das, een overhemd, sokken of wat anders kopen, omdat er nu een maal een cadeautje moet zijn op die dag. Zoek met zorg iets uit. Heus, er is meer te bedenken voor een man dan zo ogen schijnlijk lijkt. - Zou vader niet blij zijn met een eigen kopje? Wie een knut selende papa heeft kan hem blij maken met een abonnement op een of ander hobbyblad. Een stukje gereedschap wordt in zo'n geval ook erg gewaardeerd. Heeft vader nog wel een goed nagelschaartje en hoe heette ook weer de grammo foonplaat die hij niet voor zichzelf wilde kopen? Er zijn ook leuke dingen zelf té maken. Een eenvoudig glas beschilderen zodat het mooi genoeg is voor sigarenbekèr. Doosjes met afbeeldingen van spijkers en schroefjes beplak ken of beschilderen, zodat vader een bergplaats heeft voor deze spulletjes. Een eigengemaakte boekomslag of een map voor de radiobode. Een „dress-boy": de standaard op wiel tjes om 's avonds zijn kleren op te hangen De aardbeien/die we in de groente zaken kopen, komen vanwege het koude voorjaarsweer nog grotendeels uit de kassen. In de tweede helft van juni vindt echter de grootste aanvoer van de koude grond plaats en ze zul len nu dan ook wel voortdurend wat goedkoper worden. Profiteer er dan van; zet uw gezin eens een beschuit met aardbeien en suiker voor, ver werk ze in een frisse yoghurtpudding of geef ze als exclusief toetje met sour cream en donkerbruine basterd suiker. Ook verwerkt in frisse dran ken zullen de kinderen ze zeker waar deren. ZONDAG: Fondue bourguignonne met verschillende sauzen; aard beien bavarois. MAANDAG: Champignon-omelette met geraspte kaas; nieuwe aard appeltjes met boter en gehakte peterselie, sla; wentelteefjes. DINSDAG: Bloemkool, saucijsjes, aardappelpuree; vlaflip met aard beien. WOENSDAG: Gevulde paprika's met gehakt, gebakken aardappelen; hangop of Bulgaarse yoghurt met rabarber. DONDERDAG: Stoofpot van spits kool, tomaten en kaas; schuim- omelette. VRIJDAG: Tomatensoep; gestoofde kabeljauw, saus van sour cream met gehakte groene kruiden, nieuwe aardappeltjes. ZATERDAG: Aspergesalade; drie-in- de-pan. AARDBEIENCOCKTAIL Maak van 250 gram aardbeien, moes. Vermeng dit met 1 glas appel sap, het sap van 1/2 citroen, 3 lepels basterdsuiker. Doe in een kom 2 dl yoghurt en schenk het aardbeien mengsel al kloppende bij de yoghurt. Koud serveren en in glazen opdienen. ASPERGESALADE 500 gram asperges, 200 gram ma gere ham, 2 hard gekookte eieren, slablaadjes, 1/8 liter slagroom, 2 eetlepels mayonaise, zout, peper, paprikapoeder. Schil en was de asperges, snijd ze in stukken van 3 cm en kook ze in weinig water met wat zout en boter gaar. Giet de asperges af en laat ze afkoelen. Snijd de ham in reepjes en de eieren in plakjes. Meng er voor zichtig de aspergestukjes door. Sla de slagroom lobbig en meng er de ma- yonaise en specerijen door. Schep de saus voorzichtig door de gewassen ingrediënten en schik de salade op de gewassen en gedroogde slablaadjes. ':'r HEEFT VADER een hekel aan lang in bed liggen, dwing hem dan niet juist deze dag om lekker uit te slapen. Verwen hem op de manier die hij prettig vindt. Liever een kopje thee met een beschuitje beneden dan op bed? Nu, dat kan, daar is op zondag alle tijd voor. Moeder wil eens vaders lievelingkóstje klaarmaken, ook al vinden de anderen het niet zo lekker. Laat hem rustig zijn krantje lezen, zeur niet aan zijn hoofd. Hij weet heus wel dat zijn kinderen er zijn en hij vergeet ze ook niet. Er zijn vaders die zeggen dat ze niets van vaderdag willen weten. Maar och, toen het moederdag was deden ze toch ook mee? Maak er toch maar een dag van waarbij alles om vader draait en bedenk dat het de overige 364 dagèn van het jaar ook wel eens de moeite loont te denken aan wat vader wel of niet prettig vindt. Piekeren u en uw kinderen nog over geschikte geschenken voor Vaderdag, dan hebben wij een goede tip voor u: er is nu een autozeem voor vader, en voor vader alleen. Hij is gemaakt van een kunststof, die bijzonder sterk is. Bovendien is deze Enkazeem rot- bestendig, zodat vader hem gemak kelijk vochtig kan bewaren in het daar toe speciaal bijgeleverde kokertje. Voor jongelui met een 'bescheiden zakgeld hét geschenk, terwijl moeder nu eens zonder veel kosten de aan dacht van haar eigen dure en voor vader altijd zo aantrekkelijke zeem, kan afleiden.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7