OVERSTROMINGSGEVAAR IN ZEELAND De ongeregeldheden in Amsterdam MUL Eerste Amerikanen op 20 juli op de maan Veertien gewonden bij treinbotsing in Arnhem GEDEPUTEERDE STATEN LUIDEN DE NOODKLOK.... Dijkverhogingen Met zorg vervuld MAATREGELEN VOOR HET AANSTAANDE WINTERSEIZOEN DIENEN TE WORDEN GETROFFEN Hogere waterstanden als gevolg van de afsluiting van het Volkerak ACHT POLITIEMANNEN EN VIER DURGERS RAAKTEN GEWOND ONDERHANDELINGEN OVER DE VREDESMOGEUJKHEDEN VOOR VIETNAM MOETEN DOORGAAN (le ef teling STOPBEVEL NIET OPGEVOLGD Apollo'll start op 16 juli HET WEER ZATERDAG 14 JUNI 1969 25e Jaargang No. 6004 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen sauciJzeMjes BANKETBAKKERO1 Bekogeling met stenen de Gasverwarming RADIO IE KOOK Zuidelijker T.V.- uitzendingen Weerbericht Zon- en Maanstanden „Luchtnummer" omlaag gestort PRINS CLAUS NAAR CAPE KENNEDY attracties voor eétt toegangsJMPIJS in Hoogwater 100.000 gulden schade Hefschroef- vliegtuig verongelukt VERHOGING FRANSE DISCONTO Frankering bij abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent Inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur In een brief aan het hoofd van de Deltadienst van rijkswaterstaat in Den Haag hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland er op aangedron gen de noodzaak van het treffen van zij het tijdelijke voorzienin gen aan de zeedijken met het oog op de hogere waterstanden als gevolg van de afsluiting van het Volkerak nader te bezien. Het gaat in de eerste plaats om de waterkerende dijken van het interprovinciale waterschap de „Prins Hendrikpolder", gelegen in de gemeenten Sint Philipsland en Steenbergen. Berekeningen en onderzoekingen In hun brief aan het hoofd van de Deltadienst schrijven G. S., dat deze situatie hen met enige zorg vervult ten aanzien van die water- kerende dijken, waarvoor blijkens verkregen inlichtingen op grond van de voorspelling der water standen verhoging of enige andere voorziening niet in de bedoeling zou liggen. „Weliswaar zullen de te treffen voorzieningen, mede in verband met een over enige jaren in het kader van de Sc^elde-Rijn- verbinding aan te leggen leidam van slechts tijdelijke aard behoe ven te zijn, maar de mogelijkheid van een overstroming lijkt ons zo reëel aanwezig, dat thans geen groter risico mag worden genomen door het achterwege laten van de nodige maatregelen", aldus G. S. Tenslotte verzoeken ze op een spoedig antwoord met het oog op de omstandigheid, dat eventuele maatregelen vóór het aanstaande winterseizoen dienen te worden getroffen. Van het eiland Schouwen-Duive- land wordt gemeld, dat in de ge meenteraadsvergadering van de gemeente Duiveland met algemene stemmen is besloten contact op te nemen met de gemeente Bruinisse, ten einde er gezamenlijk bij het waterschap Schouwen-Duiveland op aan te dringen dat de nood zakelijke verhogingen van som mige dijkgedeelten vóór de herfst stormen zullen worden uitgevoerd. Deze dijkverhogingen worden no dig geacht omdat het waterpeil als gevolg van de afsluiting van het Volkerak meer is gestegen dan rijkswaterstaat had berekend. De vrees voor overstroming heerst ook op het Zuidhollandse Flakkee. Het bestuur van de polder Sint Adolfsland op Flakkee heeft on langs reeds haar nood geklaagd wegens het overstromingsgevaar. Aan ophoging van het te lage dijkgedeelte van deze polder wordt wel gewerkt, maar men vreest, dat dit werk niet op tijd dit is voor de herfststormen gereed zal zijn. (Zie verder pag. 3) Opgeworpen barricades, een me* stenen bezaaid Spui, een bloemenmarkt vol met potscher ven, kapotte fietsen en vuilnis bakken, dit beeld vertoonde gis ternacht om half een de omgeving van het Maagdenhuis na enkele uren van grootscheepse charges van ruim tweehonderd man Poli tie en marechaussee, gesteund door de drie waterkannonnen, die de stad rijk is. De rellen, waarbij zowei van de kant van de opge schoten jeugd en de politie hard werd opgetreden, volgden na een IMfe» URNEUZEM optocht van meer dan tweedui zend demonstranten voor stopzet ting van 't proces tegen de Maag denhuisbezetters. Na zijn veroordeling tot een ge vangenisstraf van zes weken be gaf Ton Regtien zich naar de Oudemanhuispoort, waar hij een propaganda-actie organiseerde vooj- de optocht van 's avonds. Mede hieraan is het te wijten, dat de opkomst niet gering was en de gemoederen verhit. De eigenlijke demonstratie had een betrekkelijk rustig verloop tot het moment dat de deelnemers bij de Oudemanhuispoort aange komen ontdekten dat het univer siteitscomplex was gesloten. Het was de bedoeling om in de'col legezalen discussies te houden. De hoofdgroep trok weer naar het EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN hadden uitgewezen, dat de gemid delde hoogwaterstand aan het Steenbergse sas na de afsluiting van het Volkerak zou oplopen tot gemiddeld 1,80 meter boven N.A.P. Uit waarnemingen na de afsluiting is 'echter gebleken, dat de water standen hier vrij regelmatig meer den twee meter boven N.A.P. komen. De Nasa heeft donderdag of ficieel bevestigd dat de Apollo- 11 op 16 juli zal worden gelan ceerd. De eerste Amerikanen Alle partijen bij de Parijse vre desonderhandelingen waren het er donderdag over eens dat de onder handelingen over de vredesmoge- lijkheoen moeten doorgaan. Dit ondanks de vorming door het be vrijdingsfront en zijn bondgenoten van een voorlopige revolutionaire regering en de verwerping als „vulgaire grap" door die partij en Noord-Vietnam van president Nixons besluit 25.000 Amerikanen uit Vietnam terug te roepen. De delegatie van het bevrijdings front presenteerde zich donderdag als delegatie van de „voorlopige revolutionaire regering" Mevrouw Ngoejen Thi Binh nam als minis ter van buitenlandse zaken de lei ding van de delegatie over van Tran Boeoe Kiem, die naar 't „be vrijde gebied" vertrekt om een plaats in het kabinet in te nemen. Zowel zij als de leider van de delegatie van de regering in Sai gon, Pham Dang Lam, zegt de enige vertegenwoordiging van het Zuidvtetnaroese volk te zijn, maar beiden maakten duidelijk dat zij de onderhandelingen willen voortzet ten. Mevrouw Binh zei dat de rege ring in Saigon nu geïsoleerd is, maar haar tegenstander Lam stel de dat zijn delegatie slechts één tegenpartij kent, die van Noord- Vietnam waarvan de delegatie- Binh deel uitmaakt. Ha Van Lau noemde, namens de Noordvietnamese regering, de nieu we regering de wettige vertegen woordigster van het Zuidvietna- mese volk. Lawrence Walsh, die Cabot Lodge verving wegens verblijf in de Verenigde Staten, zei er geen betekenis aan toe te kennen hoe de delegatie zich wenst te noemen. Hii sprak van „dezelfde wijn in een nieuwe fles". Zowel de Verenigde Staten als de delegatie van de regering in Saigon kennen slechts twee par tijen. Noord-Vietnam en de dele gatie van (nu) de voorlopige revo lutionaire regering gaan van vier partijen uit. PARIJS: Op de 21e zitting van het vredesoverleg in de Franse hoofdstad heeft de nieuwe dele gatie van de eerder deze maand gevormde voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam zich gisteren gepresenteerd. De nieuwe delegatie, die de bevoegd heden van het nationaal bevrij dingsfront heeft overgenomen, staat onder leiding van de 42-ja- rige mevr. Ngoeyen Thi Binh, een der oprichters van het bevrij dingsfront. Noordstraat 101 - Tel. 01150 T'5; TERNEUZEN zullen dus op 20 juli op de maan landen. De twee ruimtevaarders die op 20 juli voet op de maan moe ten zetten zijn Neil Armstrong, als eerste, en Edwin Aldrin. De directeur van het Apollo-pro- gramma, generaal Sam. C. Phil lips, die het besluit bekendmaak te, zei dat „er nog enige voorna me mijlpalen moeten worden gepasseerd". „Op elk moment tussen nu en de lancering op 16 juli zullen wij zonder aarze len de lancering uitstellen wan neer we denken niet in elk op zicht gereed te zijn. Evenmin zullen we aarzelen, de mannen onmiddellijk naar huis terug te laten keren als zij al onderweg zijn, wanneer er zich moeilijkhe den voordoen". Het besluit om 16. juli als lan- ceerdatum te nemen was ge nomen op grond van het verloop van het oefenprogramma van de ruimtevaarders, Armstrong, Al drin en Collins, op de stand van zaken bij de voorbereidingen, waaronder de proeven met de raket op Kaap Kennedy, en op een nadere bestudering van de afwijkingen die zicli bij de reis van de Apollo-10 hebben voor gedaan. Phillips somde vijf moeilijkhe den op, die na de vlucht van de Apollo-10 nauwkeurig zijn na gegaan. Bij de berekeningen voor de baan van de Apollo-11 is nu rekening gehouden met het feit dat de Apollo-10 niet pre cies over de landingsplaats van ie Apollo-11 is gevlogen, maar zeven km zuidelijker. Met de on regelmatige zwaartekrachtvel den van de maan is rekening ge houden bij het vaststellen van de baan die de lem moet volgen om te landen. Vervolgens is de koppelings tunnel tussen de stuurcabine en de lem verbeterd, om te voor komen dat in het luchtledige weer moeilijkheden optreden zo als bij de Apollo-10. De isolatie van glaswol in hiet luik van de koppelingstunnel, die bij de Apollo-10 was losgeraakt, is als overbodig beschouwd en is ver wijderd. De ruimtevaarders van de Apollo-10 hebben veel hinder gehad van de fijne deeltjes glas wol in hun cabine, die hoest en jeuk veroorzaakten. De „dans" van de maanlander bij de vlucht van de Apollo-10, waarvan de bemanning en het controlecen trum op aarde waren geschrok ken, is volgens Phillips te wijten geweest aan een fout in het re- serveschakelsysteem. De trillin gen die zich voordeden toen de Apollo-10 nog door de derde trap van de Saturnusraket werd aangedreven, bleven binnen de veiligheidslimiet, aldus Phillips. Er is nu zorg voor gedragen dat de technische gegevens ononder broken blijven binnenkomen, om te zien of deze trillingen zich ook bij de vlucht van de Anollo- 11 voordoen. De Amerikaanse televisie maatschappijen zijn van plan het hoogtepunt van de maanlanding ononderbroken uit te zenden. Alle landen die van de televisie- kunstmanen gebruik kunnen ma ken, kunnen deze uitzending vol gen. Het normale programma zal worden afgebroken wanneer de „maanspin" van de stuurcabine los koppelt. Praktisch zondër pauze zal dan in een dertig uur durende uitzending het hoogte punt van de eerste landing van een mens op de maan worden getoond, totdat de lem na het opstijgen van de maan weer aan de stuurcabine vastkoppelt. De Nasa heeft zich nu blijk baar aan het vluchtplan gehou den en daarmee een groot risi co genomen. Al twee weken ge leden hebben ruimtevaartgeleer- den, maar vooral ervaren ruim tevaarders van het Apollo-pro- gramma, gewaarschuwd dat het oefenprogramma voor de beman ning van de Apollo-11 te snel moet worden afgewerkt. De drie mannen hebben bijna geen kans op een rustpauze omdat zij moeten leren rekening te hou- WARM WEER Het weer in nagenoeg geheel West-Europa wordt beheerst door een vlak lagedrukgebied dat ge vuld is met onstabiele en warme lucht. In deze lucht kwamen vrij dag plaatselijk regen, of onweers buien voor. In België viel uit zo'n bui 14 millimeter regen. In ons land waren de gemeten hoeveel heden gering. Ook vandaag zullen in ons land in de loop van de dag buien of on weer voorkomen, voornamelijk in het binnenland. Er zal dan tijde lijk een afkoeling plaatsvinden. Overigens zal het warm weer zjjn. In het algemeen zal er weinig wind zijn, in de kustgebieden zal de wind uit zee waaien. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Kans op een locale onweersbul Warm wiaer, maar voornamelijk in het binnenland enkele locale regen- of onweersbuien met enige afkoeling. Meest zwakke wind, in de kustgebieden van zee. den met de technische verras singen die zich kunnen voor doen. „Ze hebben de meest ver moeiende training voor de boeg, die er ooit geweest is", zeiden ruimtevaarders William Anders (Apollo-8) en John Young (Apollo-10). De kans op ziekte stijgt daardoor. Tijdens de eer ste drie Apollo-vluchten bleken de mannen last te krijgen van hoofdpijn, misselijkheid en ver- koudheidssymptomen. De be manning van de Apollo-10 kon twee weken uitrusten, zij had er dan ook geen last van, aldus Stafford. Spui. waar het al spoedig tot vrij ernstige ongeregeldheden kwam. Op diverse plaatsen werden door rel zoekende jongelui barri cades opgeworpen en werden de chargerende politiemannen en ruiters met stenen bekogeld. Een waterkanon bij het „Lieverdje" op het Spui werd geruime tijd door de honderden jongelui met stenen en andere voorwerpen onder vuur genomen. Ettelijke malen spoot het waterkanon de Spuistraat schoon, maar met of zonder nat pak keerden de jon geren telkens terug. De barrica des van planken, stenen, fietsen en vuilnisbakken blaken geen hindernis voor het zware voer tuig, dat er dwars doorheen reed. Bij een van deze manoeuvres kwam een steen terecht in een van de wielen van het voertuig, waardoor het enige tijd niet voor- of achteruit kon. (Zie verder pag. 4) Tijdens een voorstelling van het circus Boltini in St Michielsgestel is gisteravond 'n Tsjechisch echt paar, dat onder de naam de Maz- reeks als luchtacrobaten optrad, omlaag gestort, en volgens de eerste' berichten ernstig gewond. De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede, dat Z. K. H. prins Claus een uitnodiging van de Nasa heeft aanvaard om op 16 juli de lancering van de Apollo 11 op Cape Kennedy bij te wo nen. kaatsheuvel ZON MAAN OP onder op onder Juni 14 04.19 21.01 03.12 21.27 15 04.19 21.02 03.54 22.19 16 04.19 21.02 04.48 22.58 17 04.19 21.02 05.54 23.26 18 04.19 21.03 07.06 23.46 19 04.19 21.03 08.20 20 04.19 21.03 09.35 00.01 21 04.19 21.03 10.49 00.13 22 04.19 21.04 12.03 00.23 Veertien personen zijn vrijdag ochtend gewond geraakt bij een treinbotsing op het emplacement in Arnhem. Omstreeks 10.55 uur was een elektrische lokomotief bezig met rangeerwerkzaamheden. Op het zelfde moment reed uit de richting Zutphen een reizigerstrein binnen. Er ontstond een frontale botsing. Zowel de lokomotief als het trein stel liepen uit de rails waardoor belde sporen werden versperd. ZATERDAG 14 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.14 1.39 Terneuzen 1.50 2.15 Hansweert 2.29 2.54 Walsoorden 2.33 2.58 ZONDAG 15 JUNI v.m. n.m. Cadzand 1.27 1.50 Breskens 1.52 2.15 Terneuzen 2.28 2.51 Hansweert 3.07 3.30 Walsoorden 3.11 3.34 MAANDAG 16 JUNI v.m. n.m. Cadzand 2.05 2.28 Breskens 2.30 2.53 Terneuzen 3.06 3.29 Hansweert 3.45 4.08 SJalgcxggen 3.49 4.12 Volgens de spoorwegen is aan zienlijke schade aangericht. Een voorlopige raming ligt om en nabij de 100.000 gulden. De reizigers trein uit de richting Zutphen is het zwaarst beschadigd. Het eer ste rijtuig van deze trein is waar-, schijnlijk niet meer te herstellen. De spoorwegen hebben thans officieel een mededeling over de oorzaak van het ongeluk gedaan. Het personeel van de rangerende locomotief zou gisterochtend een stopbevel van het seinbeeld niet hebben opgevolgd. Volgens de opgave van de Arn hemse politie zijn in totaal 14 ge. wonden naar ziekenhuizen ver voerd. Vier van hen zijn voor ver pleging opgenomen. De bestuurder van de personen trein, de heer H. J. Kuiper uit Roo sendaal (N.-B.), werd het ernstigst gewond. Later op de dag verklaar de de voorlichting van de spoor wegen, dat het levensgevaar, dat aanvankelijk bestond, was ge weken. De drie andere gewonden, die in een ziekenhuis zijn opge nomen, waren passagiers. Bij San Diego in California Is vrijdagochtend vroeg een hef- schroefvliegtuig van de Ameri kaanse marine in zee gestort. Twee marinemannen kwamen om en vier worden vermist. Het toe stel vervoerde zieken van hef vliegdekschip „Constellation" naar het marine-hospitaal in San Diego. Het officiële disconto in Frank, rijk is gisteren verhoogd van zeg 4.12 tot zeven procent.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1