Loongrens ziekenfondsverzekering moet drastisch omhoog Weer Chinees proiest bij Sowjet-Unie „STRAF" VAN 785 GULDEN PER JAAR Atletiek wedstrijden te Terneuzen Moeder verwondt met hamer Verkoop vrij Veüsoot^hap- beiasting BEZETTING VAN RIJKSMUSEUM IN AMSTERDAM OPGEHEVEN Geen aanklacht van de directie DE RODE BURCHT VAN IPH4NGA Aardappelen zijn laat en duur Ligplaats voor kangoeroeschepen in Rotterdam Vrijdag 13 juni 1969 Pagina 5 Sport via radio en televisie Dorpmans leidt opnieuw Feijenoord—PSV Muller en Nunlnga op transferlijst Spasski bijna wereldkampioen Onbegrijpelijk Nadelig saldo Britse club wil naar Australië emigreren Medische verzorging Amerikaanse gangster in Mexico aangehouden EX-VROUW VAN SOEKARNO VERLOOFD MET JAPANSE ACTEUR Vijfjarig kind koos trein als speelplaats Meisje door materiaallift gedood Siciliaanse advocaat beschuldigd van ontvoering Waarschuwing Tweede Kamer akkoord Wrasen van Kamerleden 87-jarige uit auto geslingerd DE VRIJE ZEEUW Het is onbillijk en onbevredigend dat werknemers bij overschrijding van de huidige loongrens een ver kapte maar forse loonsverlaging moeten incasseren, vindt de heer H. van der Hoeven, directeur van het Haagse ziekenfonds „De Vol harding". In „Het Ziekenfonds", orgaan van de centrale bond van onder ling beheerde ziekenfondsen (C.B. O Z.) heeft hij becijferd waarop de „straf" neerkomt, als iemand bo ven de loongrens van f 13.800 Zaterdag a.s. zullen in het Ter- neuzense SDOrtpark -tletiekwed- striiden worden gehouden. Tal van prominenten uit Zee land, Brabant en België zullen el kaar ontmoeten 'n de onderdelen horden, steeple en speerwerpen. Favorieten voor de 110 m hor den zijn J. v. Straten van Schelde- sport en H. Dost van Deltasport; voor de 110 m jongens (A) P. Crince van Scheldesport. Verder zullen op de 100 m jongens (B) Saman van Scheldesport en Kloet van AV '56 en oo de 80 m horden meisjes (A) C. Hofman van Schel desport een rol spelen. Ook de Belgische kampioene J. van Aerde uit St. Niklaas zal een woordje meespreken. Voor de steeple heren en jon- eens A en B zal het wel een Hul- sterse aangelegenheid worden. Ongeveer 200 atleten zullen aan wezig zijn. In het programma „Studio Sport" dat de N.O.S.-televisie op zondag 15 juni van 19.3020.30 uur via Nederland I uitzendt, zal aandacht worden besteed aan de volgende sportevenementen: de 24-uurs race van Le Mans; de roeiwedstrjjden in Ratze- burg: de drie-landenzwemwedstrijd Nederland, Groot-Brittannië en West-Duitsland; de Europese kampioenschap pen trampoline-springen in Parijs; de int. motorcross Grand Prix 250 cc in Makkinga. „LANGS DE LIJN" In „Langs de lijn", het sport programma van de N.O.S.-radio 14.3017.00 uur via Hilversum I en 18.1018.30 uur via Hilver sum II), wordt verslag gedaan van: de voetbalwedstrijden AFC— Drachten en RoermondMus- schen; de wegraces in Zandvoort (motorsport); de 24-uursrace van Le Mans. De Arnhemmer Dorpmans zal zaterdagavond in het Feijenoord- stadion de over te spelen finale FeijenoordPSV om de K.N.V.B.- beker leiden. Ook het eerste tref fen was Dorpmans arbiter. De Ha genaars Bom en Van de Kroft zul len hem zaterdag als grensrechter assisteren. Twee spelers van Ajax zijn sinds woensdag aan de transfer- lijst toegevoegd. De club zette Klaas Nuninga op de Hjst en Mul ler verzocht zelf om een plaati op de lijst. Boris Spasski is een stap dich ter bij de wereldtitel schaken gekomen. Donderdag heeft hij de 21e partij van de tweekamp te gen Petrosjan te Moskou, die woensdag was afgebroken, na 52 zetten gewonnen. Spasski leidt nu met 11% te gen 9% punt. Hij heeft nog één ount uit drie partijen nodig om :ich wereldkampioen te mogen noemen. komt Hij moet dan een boete van ƒ785 per jear betalen. De heer Van der Hoeven pleit daarom voor een drastische ver hoging van de loongrens. De hui dige methodiek voor het bepalen van de loongrens op basis van de ontwikkeling van lonen en prijzen vindt hij ongewenst. Hij wil een aanpassing op basis van het index cijfer van de kosten van medische verzorging. De heer Van der Hoeven vindt het onbegrijpelijk dat in onze so ciale wetgeving, die het predikaat „sociale" in het algemeen wel met ere draagt, een dergelijke onbil lijke regeling kon insluipen. De in greep, die bij overschrijding van de loongrens op de werknemers positie wordt gedaan, is veel for ser dat de wetgever bij het vast stellen van de loongrens heeft kun nen voorzien. Aanvankelijk waren de proble men van de overgang van de zie kenfondsverzekering naar de par ticuliere verzekering van geringe omvang. Nu is dat anders, want de laatste jaren zijn de kosten van de medische verzorging dermate ge stegen, dat velen het als een ramp beschouwen, wanneer zij de ver plichte ziekenfondsverzekering met haar veelomvattend pakket van rechten en de niet onaanzien lijke werkgeversbijdrage moeten veriaten. De heer Van der Hoeven schat de loongrensoverschrijding in 1964 op een nadelig saldo van ƒ430 voor een gezin van man, vrouw en twee kinderen beneden 16 jaar. De loongrens is inmiddels met 40 procent gestegen, maar de kosten van een te sluiten ziektekosten verzekering gingen met 100 pro cent omhoog. De voor eigen rekening komen de kosten (huisartsenhulp. medi cijnen, tandarts) zijn met 75 pro cent omhoog gegaan, waardoor 't bedrag voor eigen risico nu op 175 per jaar ligt. Overschrijding van de loongrens komt thans op een lastenverzwaring van 785 per jaar oftewel 82 procent méér dan In 1964. De Britse voetbalclub Torpedo uit Reading (Wales), kampioen van de amateurleague Berkshire, wil met veertien spelers (plus ge< z'nnen) emigreren naar Australië en daar mee gaan doen in de com' petitie. Een aanbod in deze geest werd in eerste instantie door de voctbadederaties van New South Wales en Zuld-Australië afgesla gen. Het bleek te moeilijk om alle spelers aan het werk te beipen. De voorzitter van Tomedo, James Fielding, laat het er echter niet bij zitten. Hij is van plan vol gende maand naar het vijfde we ra'ddeel te vliegen om de zaak te bespreken, Voor het eerst sinds de uitvoe ring van het ziekenfondsenbesluit in 1941 is het percentage zieken fondsverzekerden gedaald beneden de 70 procent. Wordt de huidige methodiek in de toekomst ook toe gepast, dan ligt een verdere daling voor de hand. Daarmee is tevens aangegeven hoe ontoereikend en ondeugdelijk de loongrensaanpas sing momenteel is. De sterke stij ging van medische verzorging maakt immers het percentage Ne derlanders dat aan de zieken fondsverzekering behoefte heeft, steeds kleiner. Daarom vindt de heer Van der Hoeven dat de loon grens drastisch moet worden op getrokken. Als de verhoging heeft plaats gevonden, wil de heer Van der Hoeven een aanpassingsmethodiek laten uitdokteren, die In overeen stemming is met de werkelijkheid. Hij noemt het onaanvaardbaar dat, terwijl de kosten van de medische verzorging steeds stijgen, een toe nemend aantal Nederlanders bui ten de ziekenfondsverzekering wordt gedrukt. De Mexicaanse politie heeft woensdag in een hotel te Acapul- c.0 Charles Grant Allen, volgens ce F.B.I. een der gevaarlijkste Amerikaanse gangsters, aangehou den. Charles Alien werd reeds lange tijd gezocht door de F.B.I. en In terpol op vrdenking van moord, handel in verdovende middelen, diefstal en andere misdaden. Mevr. Ratna Sari Dewi, een ge wezen vrouw van ex-president Soekarno van Indonesië, zal in de herfst in het huwelijk treden met de Japanse filmacteur Masahiko Tsoegawa, zo meldt het Japanse blad Hosji. Mevrouw Dewi, die oorspron kelijk Naoko Nemoto heette, is 29 jaar evenals haar toekomstige echtgenoot. Zij huwde Soekarno in 1959. Destijds trad zij op in vermaarde nachtclubs van Tokio. In maart 1967 schonk zij -het leven aan een dochtertje in een Tokiose kliniek. De verloofden houden thans verblijf in een groot hotel in de Japanse hoofdstad en hebben tot dusver het hoofd weten te bieden aan een bestorming van de Japanse pers dank zij de hulp van enkele gespierde lijfwachten De conducteur van de trein uit Amsterdam die woensdag even na 20 uur in Hengelo arriveerde, had na aankomst een niek. alle daagse bezigheid. Hij moest een vijfjarig kind dat de trein als speelplaats had uitverkoren, bij de plaatselijke politie afleveren. Het jongetje heeft vermoedelijk enkele uren in de trein doorge bracht. Het zag er nogal bevuild uit. De conducteur kon de politie niets anders over het jochie ver tellen dan „dat hij een kaartje wilde kopen om te gaan range ren". Verder had -hij er niets zinnigs uit kunnen krijgen. Het vermoeden bestaat dat het kind in Wierden in de trein is gestapt. De Henge lose politie heeft zich belast met het opsporen van de ouders. Het 15-jarige meisje Jelle de Groot uit Zevenaar, die met en kele vriendinnetjes aan 't spelen was op een nieuwbouwterrein, is woensdagavond om het leven ge komen, nadat zij bekneld was ge raakt in de kabel van een ma- terialenlift, die bij de nieuwbouw wordt gebruikt. Vermoedelijk had een van de andere meisjes op een knop gedrukt, waardoor de lift in werking werd gesteld. Radio Peking heeft woensdag gemeld dat China hij de Russi sche ambassadeur in Peking een protestnota heeft ingediend tegen massale Russische troepenver- sterkingen aan de noordweste lijke grens van China en tegen het binnendringen van het auto nome gebied Oeighoer in Sin- kiang. Dat zou dinsdag gebeurd zijn. De Sowjet-Unie wordt in de nota beschuldigd van het „opzet telijk veroorzaken van een nieuw bloedvergieten'.'. De politie van Palermo heeft donderdag een rijke Siciliaanse advocaat aangehouden op be schuldiging van het ontvoeren van twee jonge vrouwen uit Pa rijs. De 22-jarige Georgette Chapin en de 23-jarige Giselle Peitz vertelden dat zij de advocaat, de 36-jarige Maurizio lo Monaco, woensdagavond in een discobar op Montmartre hadden ontmoet. De Siciliaan had hen uitgeno digd voor een nachtelijke rond vlucht boven Parijs. Hij huurde op het vliegveld Orly een straal vliegtuig met bemanning. Na enige rondjes boven de Franse hoofdstad te hebben gemaakt, zette het toestel koers naar het zuiden. Op het vliegveld van Palermo aangekomen probeerde de advocaat tevergeefs zijn gas ten er van te overtuigen, dat hij hun alleen had willen verrassen. Ook de politie beschouwde deze verrassing echter als een ont voering en arresteerde de advo caat. De over de grens getrokken Russische eenheden, waaronder gepantserde voertuigen en tanks hebben volgens radio Peking een herderin gedood en een herder ontvoerd. Dinsdag had het persbureau „Nieuw China" gemeld dat mili tairen en burgers in het autono me gebied Oeighoer en in het noordoosten van de provincie Heiloengkiang in demonstraties uiting hadden gegeven aan hun voornemen, hun land tegen aan vallen van de Russen te verde digen. Volgens China is het incident nog niet afgelopen. Peking zegt dat dinsdagavond om 21.30 uur tientallen Russische soldaten via bergachtig terrein China waren binnengedrongen. Tien minuten later waren Chinese grenswach ten gearriveerd om met de Rus sen te onderhandelen, maar deze openden het vuur waarbij een herdérin gedood werd. De Chine se troepen waren genoodzaakt te rug te schieten. Na dit vuurge vecht waren tanks en pantserwa gens Chinees gebied binnenge trokken. De Chinese regering eist dat de Incl. BTW f. 4995,20 Vraag ons het adres van de dichtstbijzijnde dealer. WPORTBIC6 H.EMGLEBERT M.V. VOORSCHOTEN TEL 01717-2010 De 42-jarige mevr. M. O. van den B. heeft dinsdagavond laat in haar woning in de Van Beunin- aerstraat in Amsterdam haar kin deren Tillv (131 en Alex (9) in hun slaap met een hamer ernstige ver- woi dingen toegebracht. Volgens de politie lienen zij ook snijwon- den op. De kinderen werden hevig bloedend naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht en later ter verpleging opgenomen door de zusters Augustinessen in de War moesstraat. De vrouw verSween na haar daad spoorloos. Woens dagmorgen was zij nog niet gevon den. Zij had, aldus de politie, al enkele malen getracht zelfmoord te plegen. Het meisje verklaarde, dat zij niets van de slagen had gemerkt. Zij was wakker o°worden en ont dekte h^ar h'oodende broertje. Gillend w«< hst k'"d n«ar d" bu ren gelopen, die de politie waar schuwden. Russen onmiddellijk een einde maken aan de „invasie" en de „gewapende provocaties" en de ontvoerde herder vrijgelaten. Zij behoudt zich het recht voor schadevergoeding te vragen en waarschuwt het Kremlin: „U moet uw politiek van gebiedsuit breiding en gewapende provoca tie tegen China laten varen, an ders zal de Russische regering ten volle verantwoordelijk zijn voor consequenties die daaruit voortvloeien". Zonder hoofdeliike stemming is de Tweed" Kamer donderdau ak koord geeaan met het wetsont- wern. waarb" de verkoop van "oorhehoedmfddelen, ook aan m'n- derlarieen, geheel wordt vr'ge- l*>ten. De fracties van de A.R.P.. i G.P. en van de Boerenpartij en de groen-Harmsen verklaarden zieh teiren aanvaarding van dit wetsontwerp, evenals de twee K.V.P -'"den Ter Woorst en Van Koeverden. Het amendement van de libe rale afvevaardiode mr. Geertsema om de gemeenten de bevoe»dhe;d m c.pvpn deze verkoOD oo bepaal- d-* p'aatsen te verbieden werd ver- wornen met 67 tegen 61 stemmen. Rii de stemming over dit amende ment, die woensdag nlaatsvond, staakten de stemmen (62-62). In de nieuwe wet wordt bepaald dat gemeenten de verkoop van voorbehoedmiddelen kunnen ver bieden buiten besloten ruimten. D" Tweede Kamer besloot don derdagmiddag overeenkomstig het voorstel van de vaste rommiss:" v„or f-nanciën de behandeling van kot ontwerp van wet op de ven- isfhapsbelasting uit te stellen tot volgende week dinsdag. Om kwart over tien donderdag morgen hadden alle „bezetters" 't rijksmuseum verlaten. Het publiek had gewoon toegang tot het mu seum en het gevolg was, dat alles zijn normale aanzien had herkre gen. Ook de Rembrandtzaal werd voor het publiek opengesteld. Alle sporen van de bezetting waren uitgewist op enkele leuzen na,'die op de straat voor het mu seum en onder de poort waren aangebracht. Om half tien leek het er nog niet op, want de meeste van de 25 „kunstenaars" en studenten die de nacht in het museum hadden doorgebracht, lagen toen uitgeput van emoties en opgewonden dis cussie te slapen. D" discussie was voornamelijk gegaan over de vraag of de actie moest worden voortgezet. Hst was duidelijk geworden dat slechts een kle;r,e groep zich volkomen ach ter deze „bezetting" schaarde De directie van het rijksmuseum zal geen aanklacht indienen. De beslissing hierover is trouwens aan de minister voorbehouden. Met nadruk verklaarde de direc tie dat de bezetting ordelijk was verlopen en dat men zich correct had gedragen. Er is geen schade veroorzaakt. De leden van de Tweede Kamer, de heren Engels en Van Schaik (beiden K.V.P.) hebben op 11 juni aan minister Klompé gevraagd, of het juist is dat de beroepsvereni ging van beeldende kunstenaars zich volledig heeft gedistancieerd van de leden in de raad van de 46. Over het smalle kiezelstrand zag Aram een aantal in schaarse lompen gehulde kerels aanko men. Falorso tilde hem van de boot en de mannen namen hem tussen zieh in. „Breng hem naar de kleine hut!" beval hij. „Geef hun wat te drinken en te eten. maar zorg, dat hij niet ontsnapt! Jij, Alor, laat hem geeri ogenblik alleen!" De man, die Alor genoemd was, grfjnsde als enig antwoord, en wendde zich toen tot Aram: „Een speciale gast van de baas, hè? Wel, het zal u bij Alor aan niets ontbreken!" Aan het einde van het strand groeide tegen de rotsen op een bos van laag hout en hier vper- den de mannen Aram heen. Toen zij dichterbij kwamen, ontdekte de jonge ridder een aantal hutten tussen de bomen, primitief ge bouwde onderkomens van balken met een rieten dak. In een van deze werd hij onzacht naar bin nen geduwd. Een bank was het enige meubilair, doch Alor, die met hem mee naar binnen ging, beduidde Aram, dat hij op de hoop stro in de hoek kon gaan liggen en zette zich zelf op de bank. Tn het zu'^en van het land be ginnen de aanvoeren van aard- anpelen van de nieuwe oogst op cang te komen. Het gaat nog om kleine hoeveelheden. Het be langrijkste Nederlandse teelt centrum van vroege aardappe len list in Noord-Holland, in Grootebroek waar enkele telers, aangelokt door de hoge prijzen, ziin hegonnen wat aardappelen te rooien, maar van een aanvoer van betekenis is nog geen spra ke. Dat duurt nog minstens een week. De aardappelen yan de nieuwe oogst zijn laat dit jaar. Het verschil met het vorig jaar bedraagt ongeveer 10 dagen. De veilingorijzen lagen begin deze week tussen 75 en 90 ct ner kg. Zodra het aanbod toeneemt zullen deze wel dalen. Toch wordt verwacht dat de aardappe len d't. jaar duurder zullen blij ven dan vorig jaar toen ze dik wijls beneden de kostprijs wer den verkocht. Er was toen in iuni en juli een groot aanbod van aardappelen van de oude oo®st voor een groot deel ge- -uimd en die er nog zijn. wor de" ook duur betaald. Het areaal vroege aardappelen ■n ons land is kleiner dan het vorig jaar. Dat is ook een gevolg van de slechte teeltresultaten van 1968. Aangenomen wordt dat het areaal ten opzichte van 1968 met ongeveer 10 is in gekrompen. De stand van het geWas is redeiijk. AMSTERDAM: De groep van 60 a 70 kunstenaars in de Nacht- in Amsterdam. kunst, die op voordracht van de vereniging door de minister zijn benoemd en of er niet een kortslui ting dreigt te ontstaan. Minister Klompé heeft geant woord dat overleg tussen de be roepsvereniging van beeldende kunstenaars en de leden, die op haar voordracht deel uitmaken van de .raad van de kunst, ertoe heeft geleid, dat deze leden zich voor lopig niet uit de raad voor de kunst zullen terugtrekken. De minister zal mede in ver band met de gebleken ongerustheid onder de kunstenaars zaterdag 14 juni een gesprek hebben met de afdeling algemene zaken van de raad voor de kunst. De 87-jarige heer A. Rietveld uit Scheveningen is woensdag avond in Zevenhuizen bii een ver keersongeval om het leven ge komen. De personenauto, waarin hij zat, is bij het inhalen van- een vrachtauto met aanhangwagen van de weg geraakt, tegen de vangrail gebotst en ten slotte in botsing gekomen met de aanhang wagen. De heer Rietveld werd uit de auto geslingerd. Rotterdam zal op korte termijn in de Waalhaven een ligplaats maken voor z.g. „kangoeroesche pen", meer officieel lash-schepen (lighter aboard ships") geheten. Het kangoeroeschip vervoert bakken die geschikt zijn voor de Rijn- en binnenvaart. Voor het meren van 73 bakken het eer ste lashschip heeft er zoveel zullen in de Waalhaveij „drijven de lichamen" worden aange bracht die met ankers en kettin gen worden vastgelegd. De lash- schepen zelf zullen afmeren aan de zuidzijde van pier drie. De to tale kosten die Rotterdam voor deze ligplaats moet maken, be dragen 418.000 gulden. B. en W. van Rotterdam vinden deze kos ten naar verhouding gering. De opbrengst van zeehavengeld, binnenhaven geld en huur van wateroppervlakte zou ruim schoots voldoende zijn om de kos ten te dekken, zo verklaren B. en W. aan de raad. Het eerste lash-schip zal dit jaar in de vaart komen en kan in november in Rotterdam binnen innen. Een tweede schip is in aan bouw. De initiatieven voor kangoeroe schepen komen tot dusver uit New Orleans in de delta van de' Mississippi, die met zijn zijrivie ren voor goederentransport per lichter uitermate geschikt is. In West-Europa vormt het stroomgebied van de Rijn een te genhanger. Rotterdam is dan ook door General Seam Navigation, exploitant van het eerste kan goeroeschip, uitgezocht als con tinentale Europese havgn.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5