Gevangenisstraf voor bezetters „Maagdenhuis" PONTIAC Actie „veilig uit - veilig thuis" V AJSBswl Twee uur rijden, een kwartier rust ver weg? 2 uur rijden 1/4 uur rust drinkjijenrijik blije gezichten, fijne horloges P0HTIAC TIJD JUISTE TIJDI 't wordt tüd. dat u er óók sen draagt Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 13 juni 1969 Eerste uitspraak Leider? Applaus Verdediging Het tweede vonnis Vrijspraak Buiten de rechtszaal Boe-geroep Aula bezet Ontruimd VERZENDING ZEEPOST Staking bil Rolls Royce Ervaring - AGENDA Twee meisjes verdronken Betonnen plafond van fietsenstalling ingestort Buitenland (Vervolg van pag. 1) Wanneer het openbaar minis terie in dit geval van massaal verzet verstek zou laten gaan, zou het tekort schieten in zijn opdracht om rechtsorde en open bare orde te handhaven", zo zei de officier van justitie. „Tegen de wil van de rector- magnificus in is men binnenge komen met de bedoeling het Maagdenhuis te bezigen voor een actie tegen het universiteitsbe stuur, een in wezen vijandige daad". Deze vijandigheid bleek volgens mr. Abspoel ook uit het barricaderen van de deuren en de bekogeling van de politie bij de verwijdering van de lucht brug. „Ik stel hierbij vast, dat het gebruik van de traangas- bommen door de politie een ge rechtvaardigde verdediging as tegen deze bekogeling. De on aangename gevolgen van het ge bruik van traangas komen uit sluitend voor rekening van de genen, die de politie hebben aan gevallen". De politierechter veroordeelde Paul V. wegens lokaalvredebreuk tot vier weken gevangenisstraf. deeld tot zes weken gevangenis straf. In zijn tweede requisitoir gaf de officier toe niet competent te zijn om te oordelen over de ach tergronden. Het was alleen zijn taak het weden-echtelijk optre den van de studenten in de be staande rechtsorde te plaatsen. Van overmacht was in dit geval geen sprake. Mr. Abspoel was ervan over tuigd dat Ton Regtien een van de meest verantwoordelijke was voor de Maagdenhuisaffaire. Hij hield rekening met een vroegere veroordeling van verdachte in verband.'met het bezetten van het Mexicaanse consulaat en eiste daarom een gevangenisstraf van drie maanden. Ton Regtien bestreed de be wering als zou hij de leider van de bezetters zijn geweest.. „Als u in het Maagdenhuis was ge weest, had u zelf kunnen zien dat er van enig leiderschap geen sprake was", aldus verdachte. Vijf uur na het begin waren alle dertig zaken van de. och tendzitting behandeld. De eerste scholier die terechtstond, een 18-jarige leerlingfotograaf kreeg een boete van 150, een 19-ja- rige kelner een boete van 200 plus drie weken -orwaardelijk. Een 21-jarige toneelspeelster werd veroordeeld tot een week voorwaardelijk en een boete van 300. De publieke tribune gaf her haaldelijk met een luid applaus instemming te kennen met het geen de studenten of hun ver dedigers naar voren brachten. Een paar keer werd van de tri bune het verzoek aan de politie rechter gericht luider te spreken, omdat men zijn vonnissen niet kon verstaan. Een groep van verdedigers overhandigde aan de rechter een bundel pleitnotities, waarin de verdediging voor alle zeshon derd bezetters was samengevat. Als sprekers traden op mr. P. Smidt van Gelder, die de strikt juridische kant van de zaak be lichtte; mr. F. W. Grosheide, die het politieke aspect van de af faire uiteenzette, en mevrouw mr. E. Jesserun d'Oliviera, die de universitaire achtergronden besprak. Mr. Smidt zei dat de rechter niet de aangewezen instantie is om over de fundamentele pro blemen van deze zaak te oor delen, laat staan ze op te lossen. Het strafrecht behoort een uiter ste remedie te zijn. In het onder havige geval vond hij, dat de overheid te prematuur naar dit middel heeft gegrepen. Hij kwam tot de conclusie, dat er bij het bezetten van 't Maag denhuis geen sprake is geweest van wederrechtelijk binnendrin gen, zodat volgens hem de dag vaarding nietig moet worden verklaard. Ook zei hij, dat niet gesproken kan worden van enige schuld omdat de studenten na de uit latingen van de minister onlangs in de tweede kamer, waarbij hij het middel van bezetting door studenten in Tilburg niet af keurde, er van mochten uitgaan, dat het bezetten van gebouwen 'n geoorloofd, althans niet straf baar, middel is. Hij wees hier op artikel 40 van net wetboek van strafvordering, waarin wordt gezegd, dat iemand niet strafbaar is, die een feit be gaat waartoe hij door overmacht is gedrongen. „Hieronder valt ook psychische dwang". Daarom vroeg de verdediger ontslag van rechtsvervolging. De politierechter, die de dag vaarding juist achtte, verwierp het beroep op overmacht en' af wezigheid van schuld. „De mi nister heeft zeker niet tot het bezetten van het Maagdenhuis geadviseerd", zo luidden zijn woorden. Hij achtte bewezen, dat de oud-voorzitter van de A.S.V.A. zich schuldig had ge maakt aan artikel 139 betreffen de lokaalvredebreuk. Rekening houdend met het -feit, dat ver dachte een leidende rol heeft ge speeld, veroordeelde de politie rechter hem tot vier weken ge vangenisstraf. Paul Verheij wees in zijn laat ste woord op de politieke inti midatie van de overheid. Hij haalde voorbeelden aan het op treden van de politie tijdens de bezetting van het Maagdenhuis, in het bijzonder het werpen met traangasgranaten. „De bezetting was een daad van overtuiging en intimidatie heeft op ons op treden geen enkele invloed". Hij besloot: „En dit geldt niet alleen voor mij maar ook voor de an dere Maagdenhuisbezetters. Wij zetten de strijd voort". De tweede verdachte, de 30- jarige Ton Regtien, werd na een eis van drie maanden veroor- De derde verdachte werd con form de eis vrijgesproken. Het betrof de 20-jarige Annette Apon, een leerlinge van de Ne derlandse filmakademie, die in opdracht van een van haar do centen met nog drie studenten in het Maagdenhuis was geweest om van de bezetting journaalop namen te maken. Twee andere verdachten, stu denten, werden na een eis van 300 en drie weken voorwaar delijk veroordeeld tot 200 en de gevraagde voorwaardelijke straf. De eerste niet-student, de 23- jarige typograaf Peter B. werd na een eis van drie maanden tot acht weken gevangenisstraf ver oordeeld. De officier zei dat Pe ter B. een man is, die bij alje rellen is betrokken of hij er iets mee te maken heeft of niet en die op alle manieren bezig is de openbare orde te verstoren. De berechting van de Maag denhuisbezetting had honderden jongelui naar de omgeving van het paleis van h'stitie getrok ken. Voordat de zitting begon, had zich al een groep bij de in gang van de zaal van de politie rechter in de Lange Leidse- dwarsstraat geposteeidie snel aangroeide. De jongelui hielden zich bezig met het zingen van liederen, waarbij ze op guitaren werden begeleid. De politie liet ze hun gang gaan. Nadat binnen de zaak was be gonnen kreeg de samenscholen de groep versterking van een geluidswagen met aan de micro foon Marian Greidanus, die tij dens de Maagdenhuisbezetting omroepster was van de klandes- tiene zender „De vrije maagd". Uit de geluidswagen werd aan gegeven welke strijdliederen dienden te worden aangeheven. Tevens werden verdachten op geroepen bij de wagen de laat ste instructies voor de proces voering te komen vernemen. bewaking aanwezig van de rijks politie. Om op alles voorbereid te zijn surveilleerden binnen-ook een aantal brandwachts. Toen Paul Verheij naar buiten kwam en via de microfoons van de geluidswagen vertelde hoe het vonnis was uitgevalen, ging een luid boe-geroep aan 't adres van de politierechter op. Verhe-'J deed uitvoerig verslag van de zitting en riep op „de strijd voort te zetten". Nadat de zaak tegen Ton Reg tien was afgehandeld, formeer den de demonstranten een op tocht met de bedoeling naar het actiecentrum in de Oude Man huispoort te gaan. Toen zij langs de aula van de universiteit aan het Spui kwamen, werd het plan gewijzigd. Besloten werd de aula te bezetten, zoals Bertus Hen driks, oud-voorzitter van de A.S.V.A. en lid van de bezet- tingsraad van het Maagdenhuis, zei „als antwoord op de klasse- justitie". De aula werd tot ac tiecentrum uitgeroepen. Volgens een schatting trokken 500 per sonen de aula binnen. Enkele tientallen arbeiders bleven bui ten staan. Op verzoek van het presidium van de universiteit was sinds kwart voor één een tiental poli tiemannen ter bewaking in het naast de aula gelegen Maagden huis aanwezig. In ,de aula bevonden zich rond kwart voor twee tweehonderd bezetters terwijl buiten het ge bouw een honderdtal discus sieerden met het publiek. Op het dak van de aula hingen enkele studenten een groot spandoek op met de leuze „medebeslis singsrecht op de scholen, in de bedrijven en in de universiteit". Omstreeks half drie werd be kend dat het bestuur van de uni versiteit had besloten de aula te doen ontruimen. Rechercheurs gingen het gebouw binnen en deelden de aanwezigen mede, dat zij de aula moesten verlaten en dat zij anders met geweld verwijderd zouden worden. Daarna kwamen grote aantal len studenten naar buiten. Een hunner vertelde, dat zij vijf mi nuten hadden gekregen om het gebouw te verlaten. Buiten bleven drie autobussen van de gemeente, die waren in geschakeld om arrestanten te vervoeren, ongebruikt. De politie moest een charge uitvoeren toen er met stenen werd gegooid. AMSTERDAM: In optocht trek ken de Maagdenhuisbezetters hier door de Jan van Galenstraat in Amsterdam op weg naar Mar- canti voor een vergadering over hun houding tijdens het „mon sterproces". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. 1 Argentinië: m.s. „Algorab" 17-6 Australië: m.s. „Isarstein" 16*6 Brazilië: m.s. Algorab" 17-6 Canada: i m.s. „Beaveroak" 17-6 Chili: m.s, „Pericles" 18-6 Indonesië: m.s, „Astyanax" 20-6 Kenya, Oeganda, Tanzanië: m.s. „Ingrid Brodin". 17-6 Ned. Antillen: m.s. „Aristoteles" 19-6 Nieuw-Zeeland: m.s. „Leuve Lloyd" 20-6 Suriname: m.s. „Maron" 16-6 Verenigde Staten van Amerika; s.s. „Statendam" m.s. „Atlantic Span" Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: Zuiderkerk" 17-6 19-6 18-6 In de Rolls Royce-fabriek in de Engelse stad Crewe is de produk- tie tot stilstand gekomen als ge volg van de schorsing van qen ar beider, die herhaaldelijk colle ga's met water had bespoten. Een woordvoerder van de fa briek verklaarde dat de man werkte in de spuitafdeling. Men had hem'driemaal gewaarschuwd, omdat men een auto die met wa ter was bespat moest overspui ten. Toen deze waarschuwingen Tegen tien uur voegde zich 'n bleken belpen, had men grote groep, die in optocht via de Weteringschans was gekomen, bij de wachtende menigte. Bij deze „versterking" bevonden zich vele jongelieden, die woensdag tot de bezetters van het rijks museum hadden behoord. De politie hield zich nog steeds pas de man geschorst. Daarop legden vijftig collega's van hem in de spuitafdeling het werk neer. Als gevolg hiervan moesten donder dag nog 142 man naar huis wor den gestuurd. Een vakbondsvertegenwoordi ger zag in de schorsing een ran- sief. In het gebouw was extra- cune-maatregel van de directie. Het verbond voor veilig ver keer voert in de komende weken een grote landelijke vakantiever- keersactie onder de leuze „Veilig uit - veilig thuis". In deze actie volgens het verbond dringend noodzakelijk gezien de ongeval- lencijfers van de juni-, juli- en augustusmaanden van 1968, toen er 837 doden en ruim 15.000 ge wonden vielen op de Nederlandse wegen zullen de motto's „2 (twee uur rijden en een kwar tier rusten) en drinkjijenrijik" (glaasje op laat je rijden) specia le aandacht genieten. De grootste drukte op onze we gen verwacht het verbond op 27 juni wanneer de scholen en de metaalindustrie hun poorten slui ten en op een massale uittocht kan worden gerekend naar de t.t.- races in Assen. Een tweede druk- GRENSVOLK door Jakob Schopmans 61) In ieder geval sloeg de volgen de zondag de parochieherder, in toorn ontstoken, met de vuist op de kansel, omdat zijn parochianen al zijn vermaningen in de wind geslagen hadden, en zich evenals de pas gewassen varkens weder om gewenteld hadden in het slijk. De Waldkerkers kregen te horen, dat zij de naam Christen onwaar dig waren, en dat tot laat in de nacht hun dronkemansgelal op straat te horen was geweest. De hel had ook kermis gevierd in Waldkerk. Deze en andere strie mende woorden lieten niet na in druk te maken op de dorpelingen. Ze vormden weliswaar een ruw volkje, maar in hun hart waren ze niet kwaad. En na het krach tige sermoen sloeg menigeen on der gebeden van de H. Mis zich rouwmoedig op de borst. Daarna nam het leven spoedig weer z'n oude loop. Er werd nog wel veel na geroddeld over de gedragingen van sommigen, die tijdens de kermis al te losbandig waren geweest. Dat deed men in Waldkerk graag. Achterbaks met spitse tongen de lieve medemen sen over de hekel halen, en af gunstig iemand bekletsen, als hij meer veroorloofd had dan een ander, zodat men zich afvroeg waarvan hij het deed, hoorde er nu eenmaal bij. Men kon het de Waldkerkers moeilijk zwaar aanrekenen. In dit opzicht waren ze nu eenmaal er felijk belast. Ze konden het niet verdragen als iemand afweek van de gebaande paden, en een an dere rol speelde dan hem volgens geboorte en gewoonte toekwam. Zo bleef Waldkerk liggen, waar het reeds zo lang gelegen had: aan het einde van de wereld. En zo was het goed, want het was goed wonen tussen de ge moedelijke heiboeren die nog niet door de zondvloed van de moderne cultuur waren aange raakt, en behoudzuchtig tot in hun gebeente hun leven volgens de oude tradities sleten. En die slechts een enkel gebrek hadden: ze konden het niet verkroppen als een hunner door verstand en vlijt tot grotere welstand kwam, en spanden in het geniep samen om zo!n streber hun gezamenlijke macht te doen voelen. Tot degenen, over wie na de kermis nog een hartig woordje gesproken werd, behoorde Anne- marie van Dorenkamp. Het was niet geheel onopgemerkt geble ven, dat zij op het bal bij de dikke zich tijdens de kermisdagen wat I Maas Smokkeldorus had gehaald. en dat zij zich met een onge geneerdheid, die haars gelijke niet had, als een wellustige deer ne aan zijn borst had geklemd. „Als men de koe niet kende, zou men niet weten waar het kalf vandaan kwam", zeiden enig* vrome vrouwtjes, die elkaar bij de uitgang van dé kerk getroffen haMden, „ze is al net zo slecht als haar moeder, die op de hei aan haar eind kwam. De zonden van de ouders wreken zich aan de kinderen." Iedereen, wie het aanging, en dat waren er niet weinigen, deed er het hare toe om een ros ge kleurd verhaal over de gedragin gen van dat zonderlinge meisje op te hangen. Des te verachtelij ker de dochter van de boswachter werd gemaakt, des te meer schenen de vertelsters zelf uit te rijzen tot een toonbeeld van deugdzaamheid, wier voorbeeld des te scherper afstak bij zulk wangedrag. Haneplukkers-Truuke, de heks, was de enige, die het voor Anne- marie op nam. Ze waarschuwde met haar knokige vingers, dat het schande was om zo te praten. „De moeder van het kind was een goed mens, beter dan wie ook" hield zij altijd tegen ieder een vol, „de tijd zal nog eens aan breken, waarin alle lastertongen nog eens beschaamd zullen wor den gemaakt. Al het kwaad straft zich reeds op aarde zelf." Het oude mensje had een diep gaande verering voor haar groot ste weldoenster en was ervan overtuigd, dat al het kwaad, jegens de boswachtersvrouw be dreven, nog eens uitgeboet zou moeten worden. De dorpelingen hadden die „voorspellingen" al vaak gehoord, maar ze geloofden er niet aan. Ze wachtten al twintig jaar op de vervulling er van. Ook de pastoor had van het „weinig stichtende" gedrag van Annemarie gehoord. Er waren er altijd genoeg, die uit vroom plichtsgevoel meenden de zonden van anderen bij hem te moeten aandragen. Het kwaad diende men te bestrijden, door het bekend te maken. Het had niet veel indruk op de parochieherder gemaakt. Hij wist meer dan de roddelaarsters en kon zich heel goed indenken, dat het meisje haar gevoelens tegen over haar vader niet had kunnen onderdrukken. Het manvolk in teresseerde zich meer voor een ander aspekt van de zaak. Men had in de zaal de gehate commies Kempen met van woede bleek vertrokken gezicht op Annema rie zien afkomen, die hij de hef tigste verwijten over haar schan dalig gedrag maakte. Hij balde z'n vuisten en wilde hun ver loving op de plaats zelf ver breken. „Luister slechts een ogenblik naar me", had men het meisje horen zeggen, „maar niet hier, met zóveel mensen om ons heen." „Wat heb je nu dan weer voor smoesjes!" had de commies nors uitgeroepen, maar daarna was hij toch met haar naar buiten ge gaan, alle mannen in de zaal achterlatend met de hoop, dat het touw tussen die twee voorgoed stuk zou raken, hetgeen in de blikken vol leedvermaak, die hem nageworpen werden, maar al te duidelijk tot uitdrukking kwam. (Wordt vervolgd.) tegolf wolgt op 11 juli. Dan sluit een groot aantal bedrijven in de provincies Brabant, Limburg en Zeeland, terwijl op die dag de vakanties beginnen van veel scholen en bedrijven in Nord- rhein-Westfalen. Tenslotte wordt de derde hausse verwacht op 25 juli, wanneer de vakanties voor de bouwbedrijven, de textielin dustrie en een aantal collectief sluitende bedrijven in de ooste lijke en noordelijke provincies beginnen. ZATERDAG 14 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Angelique en de sultan". ZONDAG 15 JUNI J' Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30, 5 en 8 uur: „Angelique en de sultan". MAANDAG 16 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Angelique en de sultan"! DINSDAG 17 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Angelique en de sultan". Bij het baden in het Brielse- meer zijn woensdag twee meisjes, afkomstig uit de gemeente Rozen burg, verdronken. De 11-jarige Johanna W. Dentener en de 12- jarige Peggy Volkerst waren om half twee per fiets van huis ver trokken. Toen ze 's avonds nog niet thuis waren en bekend werd dat ze waren gesignaleerd bij het Brielsemeer, werd alarm gesla gen. Donderdagochtend vroeg heeft de rijkspolitie te water het lijkje van Johanna Dentener op- gedregd. Naar het andere meisje werd nog gezocht. De leerlingen van de techni sche school „Rijnmond-Zuid west" in Brielle zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Gisteren omstreeks één uur stortte een aantal betonplaten van elk zestig kilo uit het dak van de fietsen stalling omlaag en verpletterden 44 fietsen. Dit ongeluk gebeurde juist toen de school was begon nen. Er was nog een late leer ling in de fietsenstalling, maar deze wist ongedeerd weg te ko men. De rijwielstalling, die onder de op palen gebouwde gymnas tiekzaal ligt, maakt deel uit van 'n nieuw gebouw van de school, dat in mei in gebruik is geno men. Vast staat, aldus het verbond, dat van de honderdduizenden die er van 27 juni af op uittrekken voor een vakantie in binnen- of buitenland, een groot aantal over onvoldoende rijervaring en ver- keersinzicht beschikt. Dit zijn factoren die het vorig jaar tot ernstige ongevallen hebben ge leid. Het verbond adviseert alle automobilisten, die minder dan vijfduizend kilometer per jaar rijden, een minimum aan routine op te doen door de komende da gen flinke proefritten te maken en geleidelijk op wat drukkere wegen. Een ander gevaarlijk punt in het vakantieverkeer is de gro tere mate van onbekendheid met de wegen en de afwijkende ver- keers- en gedragsregels in bin nen- en buitenland. Het verbond heeft een grote hoeveelheid voorlichtingsmate riaal verspreid, zoals een reisfol- der (oplage 250.000 stuks) en een wandkr'ant (oplage 25.000 stuks). Zij die een buitenlandse reis wil len maken, kunnen een brochure verkrijgen met verkeersregels in twintig Europese landen. Het verbond hoopt, dat door deze voorlichting vele Nederlan ders beter voorbereid op vakantie zullen gaan en dat de acties „2 V4." en „drinkjijenrijik" ertoe zul len bijdragen, dat iedereen fit en nuchter de grote trek zal begin nen. In de vakantietijd zal het verbond via radio en televisie een intensieve voorlichting geven. Tezamen met de A.N.W.B. is het van oordeel dat automobilisten j op toeristische wegen de z.g. „sightseeing" over moeten iaten aan hun medepassagiers. Het I verbond doet tenslotte een beroep op het meer geroutineerde woon- en werkverkeer om in de vakan tietijd van 27 juni tot medio augustus extra rekening te ..hou den met langere rijtijden, speciaal op de vrijdag.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2