Gewapende overval op geldauto Gevangenisstraf voor bezetters „Maagdenhuis" Nieuwe Vietcongdelegatie bij vredesoverleg in Parijs Husak veroordeelt buitenlandse kritiek op Russische inval Buit f150.000 VOOR GEBAK SMIDT'S Lin Piao contra mevrouw Mao tse-Toeng Echtgenoot was de moordenaar Paul Verhey veroordeeld tot 4 weken Zes weken voor Ton Regtien MAAR ER VERANDERT NIETS Ineenstorting? Vrijheid en democratie „goedkope" leuzen Politieke gevangenen in West-lrian vrijgelaten Overval op vrouw van militaire attaché in lonn HET WEER VRIJDAG 13 JUNI 1969 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Banketbakkerij Halle Selassie od ziekenbezoek bij Abebe Bikila TREFFEN TUSSEN ISRAËLISCHE TROEPEN EN ARABISCHE VERZETSSTRIJDERS „Klasse justitie Vernielingen Openbare orde Ontploffing Partijtop naïef Pseudo-theorieën Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmldswal Telefoon: (01150)—3073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W DE mil ZEEUW 25e Jaargang No. 6003 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Rond half twaalf Is gisteren itt Amsterdam-noord een over- ral gepleegd op een geldauto. Het geldtransport was bestemd voor een van de afdelingen van de werf Verschure in de Zamen- hofstraat. Het geld werd ver voerd in een rode personenauto, die plotseling werd klem gere den door een andere wagen. Uit deze auto sprongen drie man nen, mogelijk Italianen of Ma rokkanen, die met vuurwapens in de hand om de transportauto is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen De Chinese minister van defen sie, Lin Piao, en premier Tsjoe en-Lai hebben een poging van me: vrouw Mao tse-Toeng om weer minister van cultuur te worden verijdeld, zo meldt het in Hong kong verschijnende blad „Star". Mevrouw Mao tse-Toeng, Tsiiang Tsjing, zou onlangs op een bijeen komst hi PekiHg, die ook door haar man werd bijgewoond, hebben ge zegd dat nu weliswaar het leger en het volk in het algemeen de culturele rol van Mao volgen, maar dat er nog een minister van cul tuur zou moeten zijn om het land op de weg van Mao te houden. Lin Piao en Tsjoe en-Lai zouden daar op hebben gezegd, dat een derge lijk belangrijk besluit niet zonder bet nationale volkscongres kon worden genomen. Na een lang durig debat was men tot de slot som gekomen, dat de voorgestelde benoeming voorlopig niet kon worden gedaan, aldus „Star". Abebe Bikila, tweevoudig Olym pisch marathonkampioen, is don derdag aan zijn ziekbed te Londen bezocht door keizer Haile Selassie van Ethiopië. De keizer was voor het bezoek speciaal van Genève, waar, hij het congres van de inter nationale arbeidsorganisatie bij woonde, naar Londen gevlogen. Bikila, die in eigen land als een nationale held wordt geëerd, ligt sinds maart in een ziekenhuis in Londen, nadat hij in eigen land bij een auto-ongeluk ernstige verwon dingen had opgelopen, waardoor hij gedeeltelijk werd verlamd. gingen staan. Toen een van de inzittenden trachtte weerstand te bieden, is er geschoten zon der dat iemand werd geraakt. De tas met geld werd weggeno men, waarna het drietal vlucht te. Het gaat hoofdzakelijk om vakantiegeld dat aan het perso neel van Verschure zou worden uitbetaald. De buit bedroeg ruim ander halve ton Nederlands geld. In de rode personenauto waarin het geld werd vervoerd, waren twee koffers met geld. De overvallers hebben slechts één meegenomen. Een toevallig in de buurt zijn de patrouille-auto van de poli tie aan het Mosplein heeft on middellijk de achtervolging in gezet, maar heeft in de omgeving van het Amstelstation deze wa gen uit het oog verloren. Rond half vier 's middags was de politie er nog niet in geslaagd het spoor van de mannen te vol gen. De kans bestaat dat zij Amsterdam uit zijn gevlucht of dat zij zich nog in Amsterdam bevinden en een mosterdkleuri- ge „alfa romeo" ergens hebben achtergelaten. Het zoeken naar de mannen van een zuideliik type in het bezit van een koffer in Amsterdam is geen eenvoudig werk. Beide auto's die bij de overval zijn gebruikt, een citroen en 'n alfa romeo waren gestolen. De mosterdkleurige alfa ro- mee, waarin de vier overvallers zijn ontkomen, heeft de Amster damse recherche gisteravond te ruggevonden in de Govert Linck- straat in Amsterdam-zuid. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. De moordzaak in het Brabantse Heesch is opgelost. De rijkspolitie ter plaatse heeft meegedeeld dat de 22-jarige mevrouw H. M. van RosmalenKling door haar echt genoot, de 22-jarige W. van R., is vermoord. Deze heeft een bekentenis af gelegd tegenover de rijkspolitie te Heesch. Hij kon geen motief voor zijn daad opgeven. De man heeft zijn echtgenote thuis met een nylonkous ge wurgd, daarna in een deken ge wikkeld en met zijn bromfiets vervoerd naar de plaats waar het slachtoffer is gevonden. Van R. werd gisteren voor de officier van justitie in Den Bosch voorgeleid. Als eersten in de lange rij van Maagdenhuisbezetters die zich voor de Amsterdamse politie rechter moesten verantwoorden, werden donderdagochtend de 22- jarige Paul V., voorzitter van de A.S.V.A., en de 30-jarige Ton R., oprichter van de S.V.B., in de zittingszaal geroepen. Zij kwa men daar oog in oog te staan met mr. G. H. Nomes, die met mr. A. Oosterbaan in dit mon sterproces als politierechter op treedt. Officier van justitie was mr. J. J. Abspoel. Mr. Nomes kwam in 't nieuws toen hij deze week de 20-jarige algemeen secretaris van het dis trict Amsterdam van de socia listische jeugd, de illustrator Jan H. van der M. wegens belediging LONDEN: Mevrouw Golda Meir maakt haar eerste buitenlandse reis sinds zij het ■premierschap van Israël aanvaardde. De Is raëlische eerste minister hier ge fotografeerd bij haar bezoek aan Downingstreet 10 voor een ont moeting met premier Wilson en de Britse minister van buiten landse zaken Michael Stewart. Op de 21e zitting van het vre desoverleg in Parijs heeft de nieuwe delegatie van de voorlo pige „revolutionaire" regering van Zuid-Vietnam zich donder dag gepresenteerd. De nieuwe delegatie, die de be voegdheden van het bevrijdings front heeft overgenomen, staat onder leiding van de 42-jarige mevr. Ngoeyen Thi Binh, een der oprichtsters van het bevrijdings- rr<ttk.Zjjl volgt Trs© Kiem op. De naam van de delegatie is officieel veranderd in „delegatie van de revolutionaire voorlopige regering van de republiek Zuid- Vietnam". Mevrouw Binh trok fel van leer tegen het bewind in Saigon. Met de oprichting van de „revolutio naire regering" wordt volgens haar opnieuw „het zogenaamde legale en constitutionele karakter van de marionettenregering- Thieu-Ky-Hoeong aan de kaak gesteld", waardoor deze verder geïsoleerd raakt en een grote stap dichter bij de totale ineen storting is gekomen. Pham Dang Lam, vertegen woordiger van het bewind van president Thieu, betoogde dat zijn regering geen enkele waarde hecht aan de formatie van het „revolutionair bewind" en op het standpunt blijft staan dat de on derhandelingen in Parijs tussen slechts twee partijen worden ge voerd. Ook is er door de vorming van de voorlopige regering volgens hem niets veranderd aan het feit Drie Israëlische militairen, onder wie een luitenant, en acht leden van de Arabische verzets organisatie „El Fatah" zijn woensdag om het leven gekomen bij een fel gevecht, dat zich in de omgeving van Jericho op 11 km van de Israëlisch-Jordaanse be standslinie heeft afgespeeld. Dit is door een woordvoerder van het I Israëlische teeer bekendgemaakt. van leden van het koninklijk huis niet alleen tot drie maanden veroordeelde maar hem als bij komende straf voor de tijd van vijf jaar ontzette uit het recht om te dienen bij de gewapende macht en hem die tijd ook het actief en passief kiesrecht ont nam. ff Tegen Paul V. eiste mr. Ab spoel wegens lokaalvredebreuk twee maanden gevangenisstraf. Toen deze eis in het zwaar be waakte en overvolle zaaltje viel, klonk van de publieke tri bune de uitroep: „Jezus, Jezus, klassejustitie". Mr. Abspoel deelde aan het slot van zijn requisitoir mede, dat tegen de eerste- en tweede jaars studenten beneden de 21 jaar zo mogelijk een geldboete zal worden geëist. Ten aanzien van de ouderen, op wie een zwaarder beroep op hun ver antwoordelijkheidsgevoel mag worden gedaan, zal een hogere geldboete worden geëist bene vens een voorwaardelijke straf. Ten aanzien van recidivisten en leiders zal gevangenisstraf wor den gevraagd. Over Paul V. zei mr. Abspoel, dat deze een lei dende rol heeft gespeeld. De politierechter begon de zit ting met de verwachting uit te spreken, dat de betrokkenen zich correct zullen gedragen. Hij las de essentie voor uit de ver klaringen, die de rector-magni- ficus, prof. dr. A. D. Belinfante, en de kanselier-directeur der universiteit, drs W. Drechsel, hadden afgelegd over hetgeen in het Maagdenhuis was gebeurd. Paul Verheij (student rechten), die van 16 tot en met 21 mei, toen de politie 's morgens het Maagdenhuis ontruimde, daarin aanwezig was geweest, was van mening dat hij het recht had op universitair terrein aanwezig te zijn. Er was een conflict dat zich afspeelde op universitair terrein. „Ik ontzeg prof. Belinfante het recht om mensen, die het r.iat met hem eens zijn, te verwijde ren uit universitaire gebouwen", aldus Verheij. Hij had geen ver nielingen gepleegd; integendeel, hij had geholpen deze te voorko men. De politierechter merkte op: „Als alle verdachten gaan zeggen niet aan vernielingen te hebben meegedaan, dan kan ik dat niet waarderen". Hij wees er op, dat er een sehaderapport in het dossier ligt. (Zoals bekend is de totale scha de geraamd op ongeveer ander halve ton). Mr. Abspoel begon zi'n requi sitoir met de opmerking, dat lokaalvredebreuk een vergrijp' is dat door de we'gever is ge rangschikt onder de delicten te gen de openbare orde. Het mas saal verzet tegen het wettig ge zag, waarmee de overheid is ge confronteerd, heeft een ernstig karakter, aldus de officier. „El ke regering heeft zich bij de be veiliging van het gezag ook van strafsancties bediend. Een" rege ring, die dat niet doet of die geen moed heeft om dit te' doen, pleegt op te houden regering te zijn en wordt opgevolgd door een groep, die zich met behulp van geweld in stand tracht te houden en daardoor erkenning te verwerven", zo zei mr. Ab spoel. (Zie verder pag. 2) dat het bevrijdingsfront en zijn militaire arm, de vietcong, door Noord-Vietnam worden over heerst. De plaatsvervangend leider van dt Noordvietnamese delegatie ter conferentie, kolonel Ha Van Lau, zei dat zijn regering de re volutionaire voorlopige regering als „autentieke en legale verte genwoordigster van de Zuidviet- namese bevolking" erkent. In de stad Mirpoer, 100 km van Rawalpindi in India, zijn twee munitiedepots ontploft. Er zijn zeker zes doden. De schade in de gehele stad is eroot. Gustav Husak. de leider van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, heeft op de commu nistische topconferentie in Mos kou felle kritiek uitgeoefend op de partijleiders dip de inval van de troepen van de Warschaupact- landen in zijn land hebben ver oordeeld, maar ging daarbij niet zover dat hij zijn fiat aan die in val gaf. Husak zei ier verbaasd over te De Indonesische autoriteiten hebben 37 van de 43 Westlriane- zen vrijgelaten die sinds anril om politieke redenen in Djajapoera gevangen werden gehouden, zo heeft Hardjanto, het hoofd van 't bureau voor zaken betreffende West-lrian, donderdag in Djakar ta meegedeeld. De gevangenen waren op vrije voeten gesteld kort nadat uit het onderzoek was gebleken, dat men geen bewijsmateriaal tegen hen kon overleggen. De 43 werden ge arresteerd omdat zij de bevolking van Djajapoera zouden hebben aangespoord te demonstreren na een mars van 400 jongelui naar het kantoor van dé" V. N. op 11 april uit protest tegen de manier waarop de Indonesiërs de mening van de Papoea's peilden over de toekomst van West-lrian. De be togers eisten een normale volks stemming in plaats van een be sluit door middel van overleg met 1.000 leidiers van de 800.000 Pa poea's. Bij de. vrijgelaten gevangenen is Mozes Weror, die secretaris van de Indonesische ambassade in Canberra is geweest. Van de zijde van het Indonesische leger is meegedeeld dat de zes Westiriane- zen die nog gevangen zitten, „on ruststokers" zijn die de rust in W.- Irian bedreigen. Zij zullen worden vrijgelaten zodra de toestand dit toelaat. In Djakarta is ook de ar restatie bevestigd van de Neder landse scheepsbouwer Van den Bos die betrokken zou zijn ge weest bij tegen Indonesië gerichte activiteit. De heer Van den Bos bezit een werf in Sorong. zijn dat sommige zusterpartijen die slechts een zeer oppervlakkige kennis hebben van de toestanden en ontwikkelingen in Tsjecho- Slowakije, op deze internationale conferentie voorbarige conclusies hadden getrokken. „Dit is in strijd met onze belan gen en met die van de Sowj et- Unie en d;e socialistische landen waarmee het Tsjechoslowaakse volk en de Tsjechoslowaakse staat en partij zulke nauwe vriend schapsbanden onderhouden." Husak verklaarde dat de invasie in zijn land had plaatsgevonden, omdat de bondgenoten van Tsje- cho-Slowakije het vertrouwen hadden verloren in het vermogen van Dubcek die hij echter niet met name noemde, om de toe stand in de hand te houden. Hij verklaarde niet onomwon den dat deze Russische houding juist is geweest, maar zei dat er onder Dubcek geen eenheid in de partijleiding was. De partijtop was toen vaak naïef opgetreden en had „goedkope leuzen" over vrijheid, democratie, humanisme en de zogenaamde „wil van het volk" gebruikt. De Tsjechoslowaakse partijlei der kleineerde ook de bezorgd heid van de communistische par tijen uit 't westen over Brezjnevs leer van de beperkte soevereini teit, die de Russen hebben ge bruikt om de invasie te rechtvaar digen. Die bezorgdheid was vol- eens hem afkomstig van de vijan den van het communisme. Onze eigen ervaring, aldus Husak, toont aan dat bet scher men met het begrip soevereini teit, een soevereiniteit dan die niet geworteld is in de arbeidende klasse, een geraffineerd en doel treffend wapen is in de handen van de rechtse opportunisten en revisionisten. „Daarom verwer pen wij de pseudo-theorieën over de beperkte soevereiniteit, die ontworpen zjjn doop de tegen standers van de arbeidersklasse." De Tsjechoslowaakse partijleider veroordeelde Mao tse-Toeng en de zijnen omdat zij niet samen met de andere fcommunistische partijen wilden deelnemen aan de strijd tegen de „imperialisten" en verklaarde tot slot dat hij alle documenten van de conferentie zou goedkeuren. De uit Finland geboortige vrouw van de militaire attaché van Nige ria in Bonn is geboeid en bewuste loos onder oen brug in Rem^pr) gevonden. Zij zou door twee blan ken zijn ontvoerd. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de zaak in verband staat met de oorlog tus sen Nigeria en Biafra. De 26-jarige vrouw, Kaika Ik- wue, heeft later verteld dat zij op een wandeling door een blanke man en een vrouw is overvallen, geslagen en ontvoerd. Zij had de indruk dat zij voor Biafra werk ten. Zij raakte bewusteloos en kwam pas in het ziekenhuis bij kennis. Telefonisch was zij al va ker bedreigd. VRIJDAG 13 JUNI v.m. n.m. Breskens 0.38 1.02 Terneuzen 1.14 1.38 Hansweert 1.53 2.17 Walsoorden 1.57 2.21 ZATERDAG 14 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.14 1.38 Terneuzen 1.50 2.15 Hansweert 2.29 2.54 Walsoorden 2.33 2.58 ZON op onder MAAN op onder Juni 13 04.20 21.01 02.43 20.22 14 04.19 21.01 03.12 21.27 15 04.19 21.02 03.54 22.19 OVERWEGEND ZONNIG Ten noorden van Schotland be vond zich donderdag een depressie die in noordoostelijke richting ver der trekt. Een bijbehorend koud- front, dat overigens weinig actief is trekt vandaag over de Britse eilanden langzaam naar het oos ten. Het ziet er naar uit dat dit front ons land niet voor de avond zal bereiken. De rug van hoge luchtdruk voor het front uit neemt geleidelijk verder in betekenis af zodat er weinig wind zal zijn. In verband met deze ontwikkeling zal het overwegend zonnig weer zijn met in de avond vanuit het westen enkele wolkenvelden. De wind zal hierbij' zwak zijn en de temperatu ren ongeveer dezelfde als donder dag, maar, in de middag kan er in de kuststreken wind van zee gaan waaien waardoor er in die gebie den enige, afkoeling zal komen. medegedeeld doop het K.N.M.I. t« De Bilt, geldig tot hedenavond. Overwegend zonnig Droog weer en overwegend zon nig met een meest zwakke wind en weinig verandering in tempe ratuur, maar in de middag aan de kust afkoeling doop wind van zee.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1