Vakbeweging legt eisen op tafel Minister Schut handhaaft productie van 125.000 woningen Ook gevechtseenheden worden uit Vietnam teruggetrokken TWEEDE KAMER AKKOORD MET DE HERINDELING VAN ZEEUWS-VLAANDEREN MARINIERS KEREN TERUG STRAF PRIJSBELEID; GEEN HOGERE B.T.W.; GEEN HUURVERHOGING Premie sociale verzekering uit algemene middelen VOOR GEBAK SMIDT'S Ernstige beschuldiging van Poher RADIO DE KOCK HUREN GROTENDEELS TUSSEN f120 EN f150 PER MAAND ZIJ REPATRIËREN NAAR BASES IN DE STILLE OCEAAN HET WEER Europese commissie beducht voor prijssliigittsen in staalsector Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Teraeuzen Spaarloon 41 c.a.o.'s opgehouden Banketbakkerij Reële loonstijging Zuid-Afrika koopt transport vliegtuigen van Frankrijk Verschuiving Achterstand Grondwet beschermen Uitverkoop Hevige gevechten Weerbericht Hoogwater Zon- en i ,-rina nu abonnement: 1 ER NEUZEN Dn> cteur-HoofdredacteuiP. .1. van de Sande Kwiaci.ie- en Aiiministratie-adresSmidswal 'leletuon (0115(1)—21)73. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2.70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 11 JUNI 1969 25e Jaargang No. 6001 Advertentieprijsper mm 16 eent; minimin* per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels, advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mééi 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit Wad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme» tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 uur De Tweede Kamer is dinsdag zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de nieuwe gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaan- deren. Het ontwerp van wet, waarbij het totaal van 30 gemeenten wordt teruggebracht tot acht, werd aangenomen met de stemmen tegen van de fracties van de P. v. d. A., de Boerenpartij en de S.G.P. De acht te vormen gemeenten zijn zoals bekend Aardenburg, Axel, Hontenisse, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Sluis en Terneuzen. Vandaag (11 juni) zullen 150 man van de Nederlandse mari- nieré die op 31 mei naar Cura sao zijn vertrokken, op Schiphol terugkeren. Zij reizen per extra lijntoestel van de K.L.M., dat om 12.05 uur op Schiphol zal arrive ren. Donderdag 12 juni zal een tweede groep groot 65 man' aan komen. De laatste groep zal op vrijdag 13 juni arriveren. De tweede en de derde groep zullen met de normale lijntoestellen van de K.L.M.'reizen. Maatregelen om de prijsin- flatie te beteugelen, 't voor komen van tariefsverhogin gen door de overheid, finan ciering van de stijgende sociale lasten voor de werk nemers uit de algemene middelen en spoedige reali sering van het spaarloon, ziedaar enkele uitgangspun ten voor het sociaal-econo mische beleid in 1970, die de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. de Boon, kenbaar heeft gemaakt tijdens een in Utrecht ge houden vergadering van de hoofdbesturen der aange sloten organisaties. De heer De Boon meent, dat bij de discussies alle mogelijkheden moeten worden benut om de prijs-loonspiraal terug te dringen. De regering moet de prijsinflatie beteugelen. Er mag geen verho ging van de b.t.w. plaatsvinden en ook moet de voor 1970 geplan de huurverhoging worden uitge steld. De overheidsbedrijven moe ten nieuwe tariefsverhogingen voorkomen en er moet een straf prijsbeleid worden gevoerd. De stijgende premielast voor de sociale verzekering dient uit de algemene middelen te worden ge financierd. Als er ooit een mo ment is geweest, dat zich leende voor invoering van het spaarloon, was het wel in de afgelopen jaren en ook thans nog. „Als aan deze eisen ig voldaan, hoeft de vakbe weging niet de vlucht te nemen tot hoge looneisen", aldus dg heer De Boon, die te kennen gaf. dat de mensen geen behoefte hebben aan een loonsverhoging van zeven of acht procent, waarvan door prijsstijgingen niets overblijft. De heer De Boon was voldaan over de conjuncturele situatie. Er is. in de eerste maanden van dit jaa-r geen sprake geweest van een verflauwing van de conjunctuur. De produktie nam de eerste drie maanden toe met 12 procent. De spreker meende dat er geen rede nen zijn te veronderstellen, da' de prijsstijging dit jaar lager dan zeven procent zal zijn. Hij betreurt het. dat bij een is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Alain Poher, wnd president van Frankrijk en kandidaat voor het presidentschap van diverse cen- trümgroeperingen, heeft dinsdag in een televisietoespraak het gaullistisch bewind beschuldigd van buitensporige bevoorrechting van rechters die voor de druk van de regering bezweken. De rege ring, aldus Poher, heeft vaak in het rechtsstelsel ingegrepen. Eerst richtte zij speciale recht banken op en daarna begunstig de zij op buitensporige wijze rechters die akkoord gingen met het vellen van bepaalde vonnis sen. Als een vonnis de regering niet beviel, aldus Poher, werd de president van het betrokken ge rechtshof ontslagen en vervan gen door een ander. De overige leden van het hof werden naar huig gestuurd. produktiestijging van 12'procent de koopkracht van de werk nemers slechts met twee procent kon worden uitgebreid. De rege ring geeft steeds nieuw© stimu lansen voor een inflatiespiraal, waarvan de lagere inkomsten trekkers de dupe worden. Over de loonpolitiek zei hij, dat de minister van sociale zaken zich door het regelmatig ingrijpen heeft ontpopt als de vierde onder- handelings,partij. Hij loopt met zijn inmenging in de vrije loon politiek vooruit op wat wèl en wat niet kan. Van 1 mej af heeft hij 41 c.a.o.'s opgehouden, waar van er inmiddels tien onverbin dend zijn verklaard en tien wer den op zijn verzoek gewijzigd. „Een reële verbetering voor de werknemers moet er dit jaar komen", zo verklaarde de heer De Boon. Hij hoopt dat de vakbewe ging de tweede kamer aan haar zijde zal vinden. De heeT J- Schippers van de agrarische bond deelde mede, dat ds directie van V.V.M. (een com binatie van melkfabrieken in Nunspeet met 400 werknemers) vrijwillig twee procent loonsver hoging heeft gegeven. In het gra fische bedrijf hebben werkgevers en werknemers vorige week over eenstemming bereikt over een uitkering ineens van één procent op jaarbasis. Zodra de overheid daarmee akkoord gaat, zal het be drag worden uitbetaald. De heer M. Zondervan van de metaalbedrijfsbond hoopte dat de centrale maatregel er alsnog komt, want acties per bedrijf gaan tijd kosten. De beer Zondervan meent dat de werknemers niet het rechtvaardige deel van de econo mische groei hebben ontvangen. Daarmee moet bij de looneis voor 1970 rekening worden gehouden. De heer W. Liefaart voorspelde onrust in de bedrijven na de vakanties: „Men verkijkt zich op het groeiende onbehagen". HONOLOELOE: Op doorreis naar het eiland Midway onder houdt president Nixon zich voor de ontmoeting met de Zuidviet- namese president Tlneu met zijn adviseurs. Links staatssecretaris voor defensie Meivin Laird en verder v.l.n.r. naast Nixon staats secretaris William Rogers Ame- rika's ambassadeur bij de vrede- besprekingen in Parijs, Henry Cabot Lodge en de Amerikaanse ambassadeur in Saigon Ellsworth Bunker. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Zuid-Afrika koopt negen mili taire transportvliegtuigen van Frankrijk, zo is dinsdag in Bremen meegedeeld. Een woordvoerder van de West- duitse vliegtuigfabriek „Verèmis- te Flugtechnische Werke" (VFW) zei dat de Transall-C-160 toestei len zullen worden geleverd door d'1 Franse „Nord Aviation", die het vliegtuig samen met VFW en de Hamburgse onderneming „Flug- zeugbau Nord" vervaardigt. De Westduitse luchtmacht heeft 110 Transalls besteld. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, schrijft aan de Tweede Kamer dat, anders dan in verschillende ons omringende landen, de omstandigheden in ons land niet hebben geleid tot een neerwaartse ontwikkeling in de woningproduktie. De huidige stand van zaken biedt redelijke persspectieven voor wat be treft het handhaven van het produktieniveau van 125.000 woningen per jaar. Een zeker voorbehoud moet wor den gemaakt met het oog op de ontwikkeling van de kapitaal markt. In de maanden januari t/m april werden 39.000 woningen in aan bouw genomen. Op 1 mei waren 153.237 woningen in uitvoering, waarvan er relatief veel in de eind fase van de bouw verkeren. De mi nister verwacht, dat in de komen de maanden het aantal gereed komende woningen aanmerkelijk zal toenemen. De laatste jaren valt een zekere verschuiving van de woningbouw naar het westen des lands te con stateren. Deze is in zoverre gun stig te noemen, dat zij bijdraagt tot een oplossing van het woning- orobleem in gebieden waar het •'noingtekort nog het zwaarst weegt. 1 In de periode januari t/m april 1969 is het aantal in uitvoering ge nomen woningwetwoningen ach tergebleven bij dat in de overeen komstige periode van 1968 (15.098 tegen 19.784). Dit kan worden toe geschreven aan het feit, dat tot dusver nog slechts een beperkt aantal nieuwe plannen voor de bouw van woningwetwoningen is ingediend. Het laat zich aanzien, dat in de komende maanden voldoende plan nen voor de bouw van woningwet woningen zullen worden ingediend om de achterstand m te halen. De minister verwacht dat de realisa tie van de 45.000 woningwetwonin gen, genoemd in het bouwpro gramma 1969, geèn problemen zal opleveren. De vooruitzichten voor de reali satie van het bouwprogramma in de sector van de gesubsidieerde particuliere woningbouw zijn gun stig. In deze sector werd in de pe riode januari tot en met mei 1969 riikssteun toegezegd voor 24.520 woningen, in dezelfde periode van 1968 voor 20.490 woningen. I De vooruitzichten voor de bouw i in de vriie sector zijn niet zo gun- j stig, ofschoon er in de periode van januari tot en met mei 1969 voor 7.974 vrije-sectorwonlngen i een bouwvergunning werd afge- Van de 25.000 Amerikaanse ma riniers die uit Zuid-Vietnam wor den teruggetrokken, zal een flink deel tot de gevechtseenheden be horen, zo heeft minister van de fensie Meivin Laird in Washing ton meegedeeld. Het zullen infan teristen en mariniers zijn. De meeste militairen repatriëren maar bepaalde eenheden zullen op Ame rikaanse bases in het gebied van de Stille Oceaan zoals Hawaii en Okinawa worden gelegerd. De minister legde er de nadruk op dat de ondersteuningseenheden in Zuid-Vietnam nodig zijn voot dc steun aan de Zuidvietnamese troepen. In dit verband wees hij vooral op de luchtsteun. De terugtrekking van de troepen zullen de V. S. dichter bij de vrede brengen, aidus de minister. Laird verklaarde dat het besluit om Zuid-Vietnam meer verant woordelijkheid te geven bij de oor logvoering de komende dagen vruchten zal afwerpen. President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft bii zijn terugkeer van het eiland Midway in Saigon opnieuw gezegd, dat Z. Vietnam nooit een coalitieregering zal aanvaarden. Hij waarschuwde de Zuidvietnamezen een gedachte daaraan uit hun hoofd te zetten. De journalisten waarschuwde hij dat er maatregelen tegen hen zul len worden genomen, wanneer zij afkeurend zouden schrijven over de terugtrekking van de Ameri kaanse militairen". Hij zei te me nen dat zijn besluit door het Ame rikaanse volk gunstig zal worden ontvangen. Ten aanzien van een coalitieregering, vredeskabinet of overgangsregering zei Thieu: „Ik zal de levens van 17 miljoen Viet- namezen niet opofferen, want ik ben als president verdicht de g-ondwet te beschermen". Wanneer het volk dat wenst, wil bij morgen aftreden, maar een op volger „zal het niet lang uithou den wanneer hij de uitverkoop van het land preekt". President Thieu zei dat hij het eens was met presi dent Nixon, dat diens acht punten tellende vredesprogramma een lo gische basis vormt voor herstel van de vrede in Zuid-Vietnam, „wanneer de andere partij die wenst". Het vietcongplan van tien geven, in die maanden van 1968 voor 7.350 woningen. Zowel in 1968 als in de eerste maanden van 1969 blijkt een groot deel van de nieuwe woningwet woningen huren te hebben tussen 120 en 150 per maand. punten bevat onaanvaardbare pun ten zoals coalitie, maar heeft ook enige punten die „niet al te veel" afwijken van het standpunt van Zuid-Vietnam en de V. S. Thieu herhaalde bereid te zijn vertegen woordigers van het nationale „be vrijdingsfront" te ontmoeten. Terwijl in Zuidvietnamese rege ringskringen de balans werd op gemaakt van de resultaten van 't gesprek tussen de presidenten Nixon en Thieu, zijn 300 Noord- vietnamezen bij zware gevechten gedood. Op het moment dat presi dent Thieu onderweg was van het eiland Midway naar Saigon waren Amerikaanse mariniers in een 24 uur durend gevecht gewikkeld met Noordvietnamese troepen in het noorden van de provincie Quang Nam. Bommenwerpers bestookten de Noordvietnamezen met napalm. Tachtig Noordvietnamezen en twee Amerikanen werden gedood. Op hetzelfde moment werden enkele kilometers verder 75 Noordvietna mezen gedood bij een hevig artil leriegevecht. Eerder op de dag sneuvelden 101 Noordvietnamezen en vietcong-strijders bij twee af zonderlijke gevechten even ten noorden van de provincie Binh Long. In het centrum van Saigon, vlak naast het hoofdbureau van poli tie, explodeerde gisteren een bom. Zes mensen, inclusief de twee da ders die van de aanslag worden verdacht, taakten hierbij gewond. Officiële kringen in Saigon heb ben nog geen commentaar gegeven op de resultaten van de bespreking op Midway. De Engelstalige Sai gon Post zei: „In politieke kringen in Saigon is het nieuws van Mid way verwelkomd met een diep ge voel van opluchting, omdat de vorming van een coalitieregering van de baan is". AANHOUDEND ZONNIG Ook dinsdag werd het weer in ons land beheerst door een hogedrukgebied waarvan 't cen trum boven Schotland lag. Om dit hogedrukgebied heen werd De Europese commissie meent dat zowel producenten als ver bruikers van staal in de Europe se gemeenschaD hun best moeten doen om normale afzetverhou- dingen te herstellen om de span ningen die in de staalsector zijn ontstaan, weg te nemen. Zij verklaart dit naar aanlei ding van een produktieraming voor het derde kwartaal van dit jaar, die op ruim 26 miljoen ton uitkomt, terwijl volgens de com missie niet meer dan 25,14 mil joen ton geproduceerd zou mogen worden als mén het evenwicht van de markt wil behouden. De commissie meent dat er een kunstmatig opgedreven vraag be staat, die kan leiden tot nieuwe prijsstijgingen en langere leve ringstijden. Producenten 'en ver bruikers zouden zich moeten in spannen om de vraag aan de wer kelijke behoefte aan te passen, prijsstijgingen af te remmen en leveringstermijnen te bekorten. De Europese commissie heeft onlangs in antwoord op een Euro pese parlementaire vraag reeds verklaard, dat zij zorgen heeft voor mogelijke overinvesteringen in de staalsector, die in een vol gende conjunctuurfase tot een crisissituatie zouden kunnen lei den. vanuit Duitsland droge lucht naar ons land gevoerd waarin de middagtemperaturen op enkele plaatsen tot 25 graden opliepen. Ook verder in West-Europa wer den temperatuurwaarden geme ten die niet veel van die in ons land afweken. Alleen in Schot land was het koud. Dit kwam door een mistgebied dat zich van de Noordzee over dit ge bied uitbreidde. Inmiddels daalt de luchtdruk iets boven Dene marken. Hierdoor zal de wind vandaag uit een iets meer noor delijke richting gaan waaien, waardoor in die gebieden waar de wind van zee komt de mid dagtemperaturen iets lager kun nen zijn dan dinsdag. Overigens blijft het droog en zonnig weer medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Minder wind. Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. In. het algemeen weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 11 JUNI v.m. n.m. Breskens 11.37 12.12 Terneuzen 12.13 12.48 Hansweert 12.52 1.27 Walsoorden 12.56 1.31 DONDERDAG 12 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v m. n.m. 11.47 12.23 0.33 12.59 1.12 1.38 1.16' 1.42 ZON MAAN op onder op onder Juni 11 04.20 20.59 02.05 17.52 12 04.20 21.00 02.21 19.09 13 04.20 21.01 02.43 20.22 14 04.19 21.01 03.12 21.27 15 04.19 21.02 03.54 22.19

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1