Drie vliegtuigen met goederen voor Biafra verdwenen smidfs het weer HUL Radio se kqck Zeker één toestel is neergeschoten de ef teling WEER ANDERE PLANNER VOOR BELGISCHE SUPERHAVEN Kosten rond de drie miljard galden Panagoelis uit gevangenis ontvlucht VOOR GEBAK sauoijzsbroodjss BANKETBAKKERIJ ZNIBWETNAMESE SENAAT STELT „VREDESMAHIFEST" op DE HERINDELING VAN ZEEVWS-VLAANDEREN RAKET- EN MORTIERAANVALLEN OP AMERIKAANSE BASES Uitbreiding vietcong-aeties verwacht Vluchten gestaakt Geen E.E.G.- harmonisatïe van dieseloliebelasting ScheldemondSïig Banketbakkerij Enorme kosten Pompidou 58 in tweede ronde? „Eerlijke" verkiezingen Weerbericht de Gasverwarming Indonesische patrouille in Australisch ^ieuw-Guinea Zon- en Maanstanden I Drie vliegtuigen van internatio nale hulporganisaties voor Biafra worden sedert donderdagavond laat tussen Fernando Po en Biafra vermist, na te zijn beschoten. Van een van de toestellen, een DC-7 van het Zweedse rode kruis, is zeker dat het is neergeschoten. De Nigèriaanse luchtmacht meldde vrijdag dat een Nigeriaans jacht vliegtuig een viermotorig toestel heeft neergeschoten omdat werd verondersteld dat het wapens voor Biafra vervoerde. De DC-7 had vier bemannings leden aan boord, een Amerikaan (gezagvoerder), een Noorse boord werktuigkundige en twee Zweden (de tweede vlieger en de man die voor de lading zorgde). Een IJslandse vlieger in het ge bied meldde over zijn boordradio een kreet van de Amerikaan te hebben gehoord die meldde dat zijn toestel was geraakt en in brand stond. Daarna zweeg de boord radio. De twee andere toestellen een superconstellation en een C.97 „stratofreighter" die door Amerikaanse en Canadese hulp organisaties waren gehuurd zouden eveneens zijn beschoten. Men weet niet of de toestellen zijn verongelukt of dat de vliegers erin zijn geslaagd hun toestellen aan de grond te zetten. In het gebied tussen Fernando Po en Biafra opereren geen Neder landse vliegtuigen meer. Martinair Holland transporteert nog steeds hulpgoederen naar het eilandje Sao Tome voor de Biafraanse kust en Transavia deed dat tot voor kort ook. De twee DC-6 machines van de laatste maatschappij' zijn begin mei overgedragen aan de IJslandse organisatie „Aid by Air" die ermee op Biafra viiegt. Het neergeschoten, vliegtuig had 10 hulpgoederen van het rode kruis aan boord. Het internationale co mité van het rode kruis in Genève heeft een onderzoek gelast en de Nigeriaanse regering om medewer king verzocht. De vluchten met hulpgoederen zijn vrijdagochtend om 0.30 tot nader order gestaakt. De Nigeriaanse luchtmacht maakte later bekend dat de be manning van het neergeschoten transporttoestel die zich per val scherm in veiligheid wist te bren gen, op 44 km ten westen van Ca labar gevangen is genomen. attracties voor een toegangspnjS in kaatsheuvel Alexandros Panagoelis, ver oordeeld wegens een poging pre mier Papadopoelos van Grieken land te vermoorden, is uit de ge vangenis ontsnapt, zo is vrijdag officieel in Athene bekendge maakt. Op zijn hoofd is een prijs van ruim 60.000 gulden gesteld. De ongeveer 30-jarige Pana goelis werd op 13 augustus 1968 gearresteerd, omdat hij een aanr slag had gepleegd op premier Papadopoelos. Hij werd ter dooc veroordeeld wegens desertie )5er een poging om het Griekse mili taire bewind omver te werpen Ook werd hij schuldig bevonden aan de aanslag op de premier. Tijdens het proces nam Pana goelis een zeer onafhankelijk houding aan en verklaarde hij gemartèld te zijn door de Griek se politie. In de korte regeringsverkla ring die vrijdag op een perscon ferentie in Athene werd voor gelezen, wordt niet gezegd ho" Panagoelis kon ontsnappen. Wel werd meegedeeld dat alle maat regelen zijn getroffen, nodig voor zijn aanhouding. Panagoelis i: donderdagnacht ontsnapt. Na zijn terdoodveroordeling, hebben df regèringen van verschillende ïar.den het Griekse bewind ver zocht ihem gratie te verlenen. De Europese commissie voelt niets voor een pragmatische har monisatie van de belasting op dieselolie, met het oog op het gelijktrekken van de concurren tievoorwaarden in de vervoer- aector. Zij heelt in antwoord op een Europese parlementaire vraag (van de Duitse afgevaardigde Apel) verklaard, dat zo'n har monisatie spoedig op losse schroeven zou komen te staar door oplossingen die gezocht worden voor nauw ermee samen hangende problemen, zoals de tariefregelingen voor het gebruik van de wegen en de accijns op aardolie. De commissie is zich bewust van de nadelen, die handhaving van de huidige ongelijkheden voor de concurrentie in het ver voer heeft. Zij zoekt daarom naar oplossingen die de weg ef fenen voor een volledige harmo nisatie op een later tijdstip, maar het probleem heeft zoveel aspec ten, dat zij op dit ogenblik nog niet kan zeggen wanneer voor stellen hieromtrent aan de Euro pese ministerraad zullen worden ingediend Een studiecommissie, die de Belgische minister van openbare werken De Saeger vorig jaar heeft ingesteld om de kwestie van de bevoorrading van België met ruwe olie wetenschappelijk te onderzoe ken, Is tot de conclusie gekomen dat bij Zeebrugge een haven voor mammoetschepen tot 200.000 ton moet worden gebouwd. De commissie heeft geen keuze gedaan uit plannen die het afgelo pen jaar van particuliere zijde reeds zijn geopperd (waaronder een voor de bouw van een kunsteiland op de banken voor de kust bij Zeebrugee), maar heeft eigen pro jecten uitgewerkt. Dit meldt vrijdag het Brusselse blad „Le Soir". De actualiteiten rubriek van de Belgische radio voegde hieraan vrijdagavond toe, dat men op het ministerie van openbare werken weliswaar de juistheid van dit bericht ontkent en verklaart dat het eindrapoort van de studiecommissie nog moet worden geschreven, maar dat uit •mede bron verluidt dat het defi nitieve rapport in grote trekken overeen zal komen met de uitge- 'ekte bijzonderheden. Deze luiden dat er in ieder ge val een diepzeehaven aan de Bel gische kust moet komen, die toe- is het adres Nieuwediepstraat 1. Terneuzen- gankelijk is voor mammoettankers met olie, erts of graan. De studie commissie meent dat Zeebrugge kan worden uitgebouwd om mhe- Den tot 200 000 ton te kunnen ont- vargen. Dit project zou. inclusief de aanleg van een bühehorend in dustrieterrein van 2200 hectare, 2,7 miljard gulden kosten. Dit proiect zal moeilukhedeti met Nedérland kunnen opleveren, omdat het getii in de Scheldemon- din" erdoor beïnvloed kan wo-den. Daarom voorziet de commissie een alternatief otan voor aanleg van een kunsteiland van acht km lang voor de kust bij Zeebrugge met een haven. die. eveneens voor schenen tot 200.000 ton toeganke lijk zal ziin, en recreatiegebied. D- kosten van dit nroiect worden op drie miüard gulden geraamd. Ten slotte is de studiecommissie tot de conclusie gekomen dat ha- venaanleg van nog grotere schenen (tot 500.000 ton) een zaak is, waar voor in Europees verband een op lossing moet worden gezocht. In eerste commentaren voor de Belgische radio toondsn een der promotors van Zeebrugge, het parlementslid Vandamme, zich ingenomen met deze conclusies, maar de Antwerpse wethouder Delwaide zei geschrokken te zijn van de enorme kosten van de pro jecten. Hij was niet gekant tegen een diepzeehaven bij Zeebruggg, maar dan moest het toch zowel technisch mogelijk als economisch verantwoord zijn. Vandamme verklaard? dat reeds enkele dagen het gerucht ging dat de speciale studiecommissie met haar werk was klaargekomen. De regsring zou nu moeten beslissen of de nodige kredieten beschik baar konden worden gesteld. Hij zowel als Delwaide waren het erover eens. dat een nieuwe grote haven bij Zeebrugge niet de ondergang'' van Antwerpen zou betekenen. Zeebrugge had een andere functie als aanvoerhaven. Delwaide merkte, wel op, dat de uitvoering van het Baalhoekpro- ject en de ontwikkeling van de linkerschel.de-oever voor Antwer pen nu meer dan ooit nodig wa ren. Een overzicht van de onthul lingsceremonie van een monu ment van de Amerikaanse natio nale garde te Omaha Beach, ter herdenking van de invasie op Normandië, die 25 jaar geleden plaats vond. Warme ■«r De gaullist Georges Pompidou zal volgens een Frans instituut voor opiniepeiling 58 van dg stemmen krijgen in de tweede -onde van de presidentsverkie- :ing, die 15 juni wordt gehouden. De uitslag van de opiniepeiling is. vrijdagmorgen door het blad „Le Figaro" gepubliceerd. Dit percentage geldt de kiezers die al weten wat zij gaan doen. Onder het gehele kiezerskorps zou Pompidou op veertig pro cent mogen rekenen tegen de centrumkandidaat Poher op 29 procent. 18 procent van de on dervraagden verklaarde zich van stemmen te zullen onthouden, terwijl 13 procent zijn standpunt nog niet had bepaald. De Zuidvietnamese senaat beeft vrijdag' een uit vijf punten bestaand manifest goedgekeurd, waarin zijn voorwaarden voor vrede zijn vastgelegd en waarin het denkbeeld van een coalitie regering met „communisten" van de hand wordt gewezen. Ge zegd wordt dat eventuele ver kiezingen over de politieke toe komst van Zuid-Vietnam dienen te worden gehouden binnen hc' kader van de huidige grondwet die voorziet in verkiezingen ir, 1971. Voorts zou terugtrekking var niet-ZuidVietnamese strijdkrach ten slechts wederzijds moeten ge schieden en onder internationale controle. De vijf punten zijn: 1. Terugtrekking van niet Zuidvietnamese strijdkrachten moet slechts bilateraal geschie den onder internationale con trole; 2. De Geneefse overeenkom sten van 1954 waarbij de gede militariseerde zone is ingesteld moet serieus worden nageleefd; er moet voorts een ernstige na leving zijn van de Geneefse over eenkomsten van 1962 betreffen de Laos en Cambodja. 3. Als zij hun wapens neer leggen, zullen politieke machter. Men bericht ons uit Den Haag, dat volgende week dinsdag 't ge wijzigde wetsontwerp tot herin-' deling van Zeeuws-Vlaanderen in de tweede kamer in bshandeling en in stemming komt. Zoals he kend werd het aantal gemeenten door de aanneming van enige amendementen reeds van vijf op acht gebracht. Het was na de eerste behandeling in de tweede .kamer overigens zo goed als zeker dat het gewijzigde ontwerp zal worden aangenomen, De fractie van de partij van de arbeid heeft destijds aangekondigd tegen te zullen stemmen. Het is niet. te verwachten dat in het standpunt der andere fracties verandering is gekomen. In de Julianakazeme in Den Haag is de conferentie van mi nisters van de Westeuropese Unie begonnen. Op de foto zien we de afgevaardigden met in hun mid den minister Duns voor de aan vang van de besprekingen. De Franse delegatie ontbrak ov de in Zuid-Vietnam worden aan vaard en zal hun deelneming aar het normale leven worden toe gestaan zoals in de grondwet ir vastgelegd (de huidige grondwet verbiedt communisme); 4. Het toekomstige politieke leven in Zuid-Vietnam moei vorden bepaald door het Viet namese volk door vrije en eer- ijke verkiezingen binnen hel "ader van de grondwet en in dc "eest van een nationale verzoe ningspolitiek. De senaat is vastbesloten voor geen enkele 'ruk te wijken die de instellinf van een coalitie-regering mei .communisten" beoogt. 5. Heréniging van noord en uid dient door.de volkeren van "de"-ttveëparüfên té' worden bét nloten bij een vrije algemene verkiezing onder doelmatige in- ernationale controle en garan ties. AANHOUDEND KOUD Een overwegend matige noor delijke luchtstroming die nu ai enkele dagen vrij koud weer ver oorzaakt boven óns land zal ook vandaag aanhouden. Een kleine storing boven midden-Duitsland brengt voornamelijk in zuidoost- Nederland veel bewolking met plaatselijk enige regen. Vandaag wordt op de meeste plaatsen droog weer verwacht met vooral .n de kustprovincies perioden met zon. In 't temperatuurverloop komt nog weinig verandering. Goed zomerweer was 'het vrij dag opnieuw in Spanje en Portu gal. De zon scheen volop en bijna overal werden middagtemperatu- "en van 2025 graden gemeten. Ook in midden en zuid-Italië werd het warmer dan 20 graden, alhoewel daar plaatselijk on weersbuien voorkwamen, evenals :n Joegoslavië. Bijzonder onaangenaam wee,r was het in. het Alpengebied en eentraal-Duitsland, waar maxima van 68 graden geen uitzonde ring vormden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Op de meeste plaatsen droog weer met vooral in ds kustprovin cies perioden met zon. Meest ma tige wind tussen noord en noord oost en weinig verandering in temperatuur. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De Indonesische patrouille die in Australisch Nieuw-Guinea twee Westirianezen doodschoot en één gevangen nam, is daarna nog twee dagen in dit gebied ge bleven op zoek naar andere vluchtelingen. Dit is vrijdag in Port Moresby meegedeeld door lijkschouwer Max Allwood die de lijken van beide Westiriane zen heeft onderzocht Hoogwater ZONDAG JUNI v.m. n.m. Breskens 8.31 8.55 Terneuzen 9.07 9.31 Hansweert 9.46 10.10 Walsoorden 9.50 10.14 MAANDAG 9 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.40 10.05 Terneuzan 10.16 10.41 Hansweert 10.55 11.20 Walsoorden 10.59 11.24 ZON op onder MAAN op onder Juni 7 04.22 20.56 01.21 12.43 8 04.21 20.57 01.32 14.01 9 04.21 20.58 01.42 15.19 Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De vietcong heeft in de nacht van donderdag op vrijdag meer dan 70 raket- en mortieraanvallen gericht op Amerikaanse en Zuid vietnamese bases. Het Ameri kaanse opperbevel in Saigon noemde 31 van deze beschietingen „belangrijk". Over het algemeen waren de verliezen licht en de schade „onbetekenend", aldus 'n Amerikaanse woordvoerder. De aanvallen werden voorna melijk in het gebied van Saigon uitgevoerd, maar ook werden vier Amerikaanse bases in het gebied van Kontoem en Dakto bestookt. Deze versterking van de activi teit van de vietcong kwam nadat het radiostation van het „bevrij dingsfront" de bevolking van Sai gon had opgeroepen, „met a'le middelen" te trachten de macht in handen te krijgen. Naar van een hoge politiefunc tionaris is vernomen gelden voor de Zuidvietnamese politietroepen in het gebied van Saigon bijzon dere veiligheidsmaatregelen, om. dat men uit buitgemaakte docu menten heeft opgemaakt, dat de vietcong do komende dagen de acties zal uitbreiden. Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW ZATERÖAG 7 JUNI 1969 25e Jaargang No. 5999. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijsper mm IB cent: minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme» tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1