HEM A 25.- die u alléén in de Hema zó goed en zó voordelig koopt voor 'bpenlucht" voor auto-vaders voor BOVAG KRITISEERT LOON- EN PRIJSBELEID De positie van de zelfstandige ondernemer In hoger beroep: twee jaar voor jehova-getuige wegens dienstweigering Het ideale weekendbroodNoordstraat 79 - Terneuzen - telefoon 3819 DE VRIJE ZEEUW Eén procent Tijdelijk. MOTORRIJDER TEGEN PAARD Door rood licht gereden: vier jaar ontzegging UIT LIEFDESVERDRIET MARIABEELD IN BRAND GESTOKEN 1969 wordt hot jaar van de pantynylons Koninklijk goud voor film over maatschappelijk werk VERZENDING ZEEPOST T reinvertragingen na blikseminslag Nog steeds onrust in Hyderabad Voor Vader nujEiWi" "gagman VnJdag--R-Juni' r969 Zweeds-witbrood dwarsgebakken van VAN STRIEN demontabele werkbank t, r 90 VESTIGINGEN reactor „NW-voorzitter KIoos verklaar de onlangs dat er geen loon- en prijsspiraal bestaat, maar dat van een winst- en prijsspiraal moet worden gesproken. Het is eigenlijk een onduldbare zaak, dat een ver standig man als de heer Kloos in het preken voor eigen parochie zo ver kan gaan". Dit betoogde de vice-voorzitter van de afdeling automobielen van de BOVAG, de heer P. C. van Mill, op de algemene vergadering in Scheveningen. Volgens hem is het werknemersinkomen in de pe riode 1957 tot 1967 aanzienlijk ver beterd, terwijl het inkomen van de bedrijven daalde. Indien de ver wachtingen van het centraal plan bureau voor 1969 juist zijn, name lijk dat het looninkomen zal stij gen met 3,8 miljard en de toe neming van het overige inkomen niet meer dan f 400 miljoen zou bedragen, dan betekent dit volgens de heer Van Mill opnieuw een ver slechtering van de positie van de bedrijven. Hij zei, dat slechts één procent van de prijsstijging te wijten is aan de winstmarges, terwijl de arbeidskostenstijging eveneens cir ca één procent voor haar rekening neemt. „De heer Kloos mag dan ook de werkgevers niet als de schuldigen aan de prijsstijgingen aanwijzen", aldus de heer Van Mill. Spreker verklaarde dat verbete ring van de sociale positie van de zelfstandige ondernemer op het gebied van de kinderbijslag, de ar beidsongeschiktheidsverzekering en misschien ook ten aanzien van een pensioenregeling een nadere studie waard is. De heer Van Mill vreest, dat het „tijdelijk karakter" van de accijns verhoging op benzine met twee cent wel permanent zal worden gemaakt. „Dat is tot nu toe met elke verhoging gebeurd, die het predikaat tijdelijk kreeg", aldus de De 27-jarige J. Knuvers uit 's-Hertogenbosch is woensdag avond op de provinciale weg tus sen Schijndeï en St. Oedenrodie bij een botsing met een paard zo ernstig gewond, dat hij later aan zijn verwondingen bezweek. De motorrijder raakte 't paard, dat door een ruiter werd bereden en de voorgeschreven verlichting voerde, vloog met zijn hoofd tegen een boom en belandde in een weiland. Het paard moest woeden afgemaakt. De Haagse rechtbank heeft de 45-jarige Jan H. veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk en ontzeg ging van de rijbevoegdheid ge durende vier jaar. De man reed op 6 augustus var het vorige jaar door rood licht op het kruispunt Meppelweg- Leyweg in Den Haag. Hij reed daarbij de gezusters A. de Hon (67) en Wilhelmina de Hon (71) aan, die dodelijk verongelukten. Volgens een psychiater was ver dachte die als invalide niet in staat is om te werken, onge schikt om een auto te besturen. De officier die vond dat er bij het rijbewijs te weinig aandacht wordt besteed aan de lichame lijke en psychische gesteldheid van een kandidaat, had een straf geëist van drie maanden waar van twee voorwaardelijk, als mede de maximale ontzegging van de rijbevoegdheid van vijf jaar. In het Noordfranse plaatsje Marpent kon donderdag een pro cessie niet doorgaan, omdat het Mariabeeld is verbrand. Een in de liefde teleurgestelde jeugdige inwoonster van het dorp had het houten beeld in brand gestoken en men had zo gauw geen ander vice-voorzitter, die zich afvroeg wie het kind van de rekening zal worden, wanneer de belastingen en accijnzen op het wegvervoer een dusdanige hoogte zullen heb ben bereikt, dat er niet meer ver hoogd kan worden. De heer Van Mill releveerde dat de gemiddelde automobilist die jaarlijks 20.000 kilometer rijdt per jaar 1400 gulden autobelasting betaalt. Dit brengt de autobedrijven geen cent meer winst in het laatje. Integen deel, de overheidsmaatregelen vormen een indirecte aanslag op de rentabiliteit van de bedrijven. De heer Van MUI verklaarde tenslotte dat de Bovagleden zich zouden moeten afwenden van fa brikanten, Importeurs en leveran ciers van brandstoffen en banden, die de autobedrijven in het detail- handelsverkeer direct of indirect concurrentie aandoen. Het Jaar 1968 is het jaar van de grote opkomst van de pantynylons geweest, zo schrijft Tricotbest n.v. te Best in haar jaarverslag. In de gehele kousenindustrie is de pro- duktie van pantynylons in het af« gelopen jaar sterk toegenomen. De produktie-verhouding was als volgt: 24 miljoen stuks pntynylons en 58 miljoen paar kousen. Dit maakt een totale produktle van 82 miljoen paar, hetgeen resul teert in een totale produktiever* hoging van 5 miljoen paar voor de gehele Nederlandse ïfiSïïsenindus- trie ten opzichte van 1967. Voor 1969 wordt verwacht dat de pantyproduktie tot 43 miljoen stuks zal oplopen. Het aandeel van de pantynylons in het totale ver bruik is ca. 35 pet. De gouden staaf, die koningin Juliana kreeg, toen ze de hoofd- bank van de Nederlandse Bank n.v. opende, is te gelde gemaakt. De opbrengst, 50.920,schonk de vorstin aan het Koningin Wil- helminafonds (ter- bevordering van maatschappelijk werk en maatschappelijk opbouwwerk). Het fondsbestuur zal het geld gebruiken om een lang gekoes terde wens te vervullen: hot laten maken van een voorlich tende film over het maatschap pelijk werk. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1968 van het fonds. De film zal onder meer beogen, de dem- pelvrees voor maatschanpelijk werk, die bij het publiek nog altijd bestaat, te helpen overwin nen. In het verslagjaar werden 552 aanvragen om financiële hulp afgedaan, waai-van er 34 werden afgewezen. In totaal werd 2.626.225,a fonds perdu en 588.200,als lening beschik baar gesteld voor maatschappe lijk werk en opbouwwerk. Het fonds put zijn inkomsten uit de opbrengsten van de toto en de najaarsloterij en uit incidentele giften. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms. ..Granadero" 11-6 Brazilië: ms. „Kennemerland" 9-6 Canada: ms. „Beaverfir" 11-6 Indonesië: ms. „Essen" 9-6 Tanzanië: ms. „Lausitz" 10-6 Ned. Antillen: ms. „Mercurius" 10-6 Nieuw-Zeeland: ms. „Otaio" 9-6 Suriname: ms. „Palamedes" 9-6 Verenigde Staten van Amerika: ms. „Atlantic Saga" 12-6 Zuid-Afrika (rep.) m.i.v. Zuid-West-Afrika: ss. „Radja" 11-6 Het hoog militair gerechtshof in Den Haag heeft in hoger be roep de 20-jarige jehova-getuige J. C. B. uit Dronten wegens dienstweigering veroordeeld tot een vervangende gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en ont slag uit de militaire dienst. De advocaat-fiscaal had eenzelfde straf gevorderd. I Dit had in eerste instantie ook I de auditeur-militair bij de krijgs- jraad in Arnhem gedaan. Deze krijgsraad, die dienstweigerende jehova-getuigen steeds tot 21 maanden veroordeelde, legde B. ')n 17 april 14 maanden op. De krijgsraad wilde het hoog mili tair gerechtshof een norm laten stellen en zijn idee laten toetsen, dat de vervangende straf voor jehova-getuigen niet op een even lange tijd behoeft neer te komen als de normale diensttijd. De advocaat-fiscaal bij het hof, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, had vier weken geleden opgemerkt, dat andere krijgsra den de jehova-getuigen twee jaar straf opleggen. Hij achtte twee jaar Blankenbosch het centrum waar jehova-getuigen die dienst weigeren hun straf uitzitten een juiste strafmaat, waarin re ming is gehouden met de mo- elijkheid, dat de veroordeelde, tweederde van de straftijd te ebben uitgezeten, in voorlopige rijheid wordt gesteld. De advo caat-fiscaal had toen meegedeeld, Tengevolge van blikseminslag in de bovenleiding van de Belgi sche spoorwegen tussen Roosen daal 'en Essen (vlak over de Bel gische grens) orn kwart voor één donderdagmiddag hadden de trei nen uit België een vertraging van gemiddeld ee- uit. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. dat er aan wordt gewerkt de von nissen voor dienstweigerende je hova-getuigen voor alle krijgsra- "n grijik te tr-k?n met als u't- gangspunt straffen van twee jaar. De politie van Hyderabad heeft donderdag geschoten om betogers te verjagen, die tele foonpalen uit de grond haalden en de draden doorknipten. Het was de vierde dag waarop zich in deze Indiase stad ongeregeld heden voordeden. Tot dusver zijn daarbij drieëntwintig doden ge vallen. De betogers eisen een af zonderlijke staat onder de naam Telengana. draagbare koelbox Inhoud liefst 26 liter-zelfsliter flessen kunnen er rechtop in - houdt koude dranken enz. 12 uur heerlijk koel. Sterk en makkelijk te reinigen. En.„ voor Vader mm mm van 27.50 „*25.- royale opblaasboot Voor visvangst en spelevaart. Sta biel model met veiligheidskamer, opblaasbare bodem, grijpkoord en handgreep voor véél veiligheid. Drijfvermogen ruim 400 kilo. Geel zwart PVC met rubber dus extra elastisch. En alléén de Hema voor maar complete werphengelset fn etui Tweedelig met kurken hand vat, schroefreelhouder, ge heel "visklaar" met molen, nylon snoer, lood, haken en wakertje. lichtgewicht buitenfauteuit Plat opvouwbaar en toch extra breed, extra ruim. Met schuim- .plastic gevoerde, behaaglijk wind- dichte loper op hoogglanzend alu minium frame. De mooiste, beste tuin- en campingstoel,, alléén in de Hema Vaderdag-kado's verstelbare imperiaal Past op vrijwel alle auto's (max. dakbreedte 130 cm), geheel uitneembaar (makkelijk op bergen) en glanzend verzinkt dus roestwerend. Ronde of vierkante buis naar mm mm keuze, van 26.75 - 1 reactor auto-verbandtrommei Om kleine verwondingen snel te verzorgen. Goedgekeurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen. 2 modellen: met metalen doos 7.50, stevige plastic doos (past in bijna elk mm handschoenenkastje) M reactor reactor Staat stevig op poten van vierkante buis, royaal werk blad (120 x 45 cm) van liefst 25 mm dik extra hard spaanplaat. Makkelijk te monteren met handige vleugelmoeren. Bijpassende gereedschaphouder 7.50 hobbykist Lichtgewicht en ijzersterk. Voor handig op bergen van gereedschap, visgerei, knutsel- spullen, wat-al-niet... Onbreekbaar plastic met 2 ladenvakjes. Voor Vader van 8.75 hobby-, werk- en studielamp Met één vinger verstelbaar in alle richtingen, blijft automatisch in de gekozen stand! Reik wijdte tot 90 cm, geeft véél en goedgericht licht Met stevige tafelklem (7 cm. spanwijdte)

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 6