Belangrijke resultaten verwacht van gesprek Nixon-Thieu SATELLIETEN BEWIJZEN DIENSTEN BIJ OLIEWINNING OP ZEE RTINAO „D-DAY"- HERDENKING INDONESISCH PERS COMMENTAAR OP REGERINGSNOTA POLITIONELE ACTIES BRANDWACHT GEWOND Antenne van 15 meter Rogers over Midden-Oosten en ontwapening Negende IBM- schaaktoernooi te Amsterdam Fiorentina verloor van Glasgow Rangers De Stoere Tijd: een botter huren, wind om je kop, White Horse in je achterzak. DeStoereTijd: Argonaut 220, de nieuwste uurwerkjes van Certina. Certina u weet wel, die pietepeuterige Zwitsers die elk (èlk) horloge zo'n 350 maal controlerea Stoere taal? De onderstaande Certina horlogers zullen 't graag beamen. *'k Die Stoe,Ti,uinetertjes kuntu„passen" bij: Zaterdagelftal opnieuw sterker dan Saarland Fusie profclubs PEC en Zwolse Boys Eerste etappe „Midi-Libre" voor Eric de Vlaeminck De 21e etappe van ronde Italië afgebroken Het vermoeden dat de presiden- J ten Nixon en Thieu zondag a.s. opy hun topconferentie op het eiland Midway in de Stille Oceaan belang rijke besluiten zullen nemen, met name aangaande de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid- vietnam, is donderdag versterkt. Nixons perschef Ziegler maakte bekend dat de „Vletnamisering" van het conflict, d.w.z. de geleide lijke overneming van de rol der Amerikanen door hun Zuidvietna- mese bondgenoten, een van de voornaamste onderwerpen van ge sprek wordt. De kwestie van de Amerikaanse troepensterkte zal uitvoerig wor den besproken. Vermoedélijk wordt na afloop een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, aldus Ziegler. Hij weigerde te zeggen of Nixon een beperkte eenzijdige terugtrekking van Amerikaanse troepen in gedachten heeft. Vol. gens sommige berichten acht Nixon het tijdstip nabii waarop tussen de 50.000 en 100.000 van de 550.000 Amerikaanse militairen in Vietnam kunnen worden terugge haald zonder dat dit de oorlogs inspanning schaadt. President Nixon pleegde donder dag in Newport Beach (Californië) met zijn medewerkers overleg over de komende ontmoeting met Thieu. Hij verweerde zich bij monde van zijn perschef tegen de boze reac ties van vooraanstaande democra tische senatoren op zijn toespraak van woensdag in Colorado Springs, waarin hij een aanval had gedaan op de „nieuwe isolationisten", die In Normandië is donderdag de driedaagse herdenking begonnen van de geallieerde landingen van 25 jaar geleden die een keerpunt in de oorlog betekenden. Tot de honderden oudstrijders die voor deze gelegenheid naar de legenda rische stranden waren terugge keerd behoorde generaal Omar Bradley. De plechtigheden, waaronder een herdenking op de Amerikaanse militaire begraafplaats met meer dan negenduizend kruisen, en een parade van tanks en veldgeschut langs de kust, werden bijgewoond door duizenden Fransen. Deze eerste dag was hoofdzakelijk voor de Amerikanen. Toen bij het ge denkteken voor de gesneuvelde Amerikanen kransen werden ge legd lostp de Franse kruiser De Grasse voor de kust 24 saluutscho ten. Behalve vertegenwoordigers van de vier geallieerden Amerika, Enge land, Frankrijk en Canada, waren ook de ambassadeurs van Zweden, Nederland en België aanwezig. Voorts werden de Nederlanders die aan de invasie hadden deelge nomen vertegenwoordigd door een officiële militaire delegatie onder leiding van de staatssecretaris voor de luchtmacht, A. E. M. Duynstee. Het onafhankelijke, Engelstali ge Indonesische dagblad „Obser ver" heeft in een redactioneel commentaar op de Nederlandse regeringsnota inzake oorlogsmis daden bedreven tijdens de politio nele acties verklaard, dat de rege ring gelukkig mag zijn dat het verslag alleen betrekking heeft op de periode 1945—1950. „Deze periode was slechts een klein deel van onze lange lijdens weg. Gelukkig voor de Neder landers ging het onderzoek niet over de wreedheden die door hun koloniale troepen ih de jaren daarvoor zijn bedreven, tijdens de oorlog op Java, de Atjeh-oorlog, de zogenaamde strafexpedities tegen de Molukken, Celebes. Bali, Lombok en vele andere. Er zou den ongetwijfeld rijen boeken no dig zijn om al deze wandaden te boek te stellen," aldus het blad. Bij blussingswerkzaamheden is donderdag te Blirick de 28-jarige brandwacht L. S. van de Venlose beroepsbrandweer in aanraking gekomen met «en onder stroom staande hijskraan. De brandweerman is met 3de graads brandwonden in bewuste loze toestand naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. Een andere brandweerman liep eveneens brandwonden aan han den en voeten op. Er was brand ontstaan, nadat de giek van de hijskraan met een hoogspannings kabel, waarop 150.000 Volt .stond, in aanraking was gekomen. eenzijdige ontwapening en opzeg ging van de defensieverplichtingen in de rest van de wereld zouden wensen. Nixon geloofde dat zijn opmerkingen verkeerd waren op gevat. Een groot deel van de ver ontwaardiging zou verdwijnen als senator Fulbright de tekst van de rede nog eens overlas, aldus Zieg ler. De president had niemand speciaal op het oog gehad. Hij had enkel zijn gedachten uiteengezet over de rol van de Verenigde Sta ten als wereldmacht. Senator Edward Kennedy noem de het donderdag ongelukkig dat degenen die gFote waarde hechtten aan het behoud van de nationale veiligheid, maar gekant waren tegen bepaalde dure projecten, als voorstanders van eenzijdige ont wapening werden bestempeld. De senator, een van de leiders van het verzet tegen het omstreden raket- verdedigingsstelsel A.B.M., zei dat Nixon dan zijn prioriteiten mocht hebben, „wij hebben onze priori teiten in de senaat". De Koninklijke/Shellgroep ge bruikt satellieten om de juiste positie voor boortorens en pijp leidingen bij de oliewinning op zee te kunnen vaststellen De Shell/Canada en de B.I.P.M. in Den Haag beschikken over appa ratuur om met behulp van pool- satellieten, die in een noord-zuid richting banen om de aarde be schrijven, exacte plaatsbepalin gen uit te voeren. Deze zijn bij de opsporing van olie van het groot ste belang, zo heeft de Shell mee gedeeld. De locatie van interes sante olieformaties moet goed zijr bepaald om later een boorinstal latie op de juiste plaats te kunner neerzetten. Ook als een put een maal produceert, moet precies bekend zijn, waar pijpleidingen, transmissielijnen, pütafwerkin- gen en andere hulpapparaturen zijn geplaatst. Voor het satelliet-navigatiesys teem zijn vijf bestanddelen nodig: een radiozender minimaal 1.100 kilometer boven het aardopper vlak; een ontvanger op aarde, die 'nstelbaar is op de transmissie- 'requentie van "de poolsatellieten, :odra deze boven de horizon uit komen; een computer om de sig nalen te decoderen; een magneet- landlezer om de resultaten van ie computer te lezen en 'n telex- apparaat om alles in leesbare 'orm om te zetten voor het hier- 'oor getrainde personeel. Op het ogenblik bewegen vier noolsatellieten zich in een baan im de aarde. Ze hebben een dia- neter van ongeveer zestig centi- neter en beschikken over een mtenne van vijftien meter. Het navigatiesysteem, ontwik keld door de John Hopkins-uni- 'ersiteit in Baltimore (Verenigde Staten), zal deze zomer door Shell/Canada worden gebruikt bij het boorprogramma aan de oostkust van Noord-Amerika. Het is de bedoeling het systeem deze zomer ook in te schakelen voor geofysische .onderzoekingen van andere maatschappijen, behoren de tot de Shellgroep. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, heeft donderdag op een persconferentie verklaard dat de „grote vier" bij hun geheim^ overleg over het midden-oosten vorderingen heb- geboekt. Zij zijn het erover eens dat een oplossing voor de inge wikkelde problemen slechts in de vorm van een „pakket" kan wor den gegoten. Een eventuele over eenkomst moest een breed terrein beslaan. Van de oorspronkelijke gedachte inzake een oplossing in aparte fasen was men afgestapt. Rogers zei voort dat de Ameri kaans-Russische onderhandelin gen over beperking van de kern wapening mogelijk nog begin deze zomer van start zullen gaan. De regering-Nixon wil de kwestie over een dag of tien binnen de Aan het negende I.B.M.-schaak- toernooi, dat van 14 juli tot 2 augustus in Amsterdam wordt gehouden, nemen in de groot- meestergroep de volgende scha kers deel: Byrne (V.S.), Ciric en Gligo- ric (Z.-Slavië), Darga (W.-Dld), Gheorghiu (Roemenië), Kavalek (Tsjech.-Slow.), Keres en Kort- nov (Rusl.), Olafsson (IJsland)., Portisch (Hongarije), Tatai (Ita7 lië) en, de Nederlanders Donner, Barendregt, Ree en Hartoch. nationale veiligheidsraad bespre ken. Daarna zullen de bondgeno ten van de Navo worden geraad pleegd. terwijl minister Rogers met Russische vertegenwoordi gers een datum en plaats voor de onderhandelingen afspreekt. Fiorentina, de Italiaanse voet balkampioen, heeft woensdag avond te New York in een snelle en felle wedstrijd met 23 ver loren van Glasgow Rangers. Van beide ploegen werd een speler uit het veld gestuurd, de rechtsbinnen Claudio Merlo van Fiorentina ongeveer een kwartier vóór rust wegens het uitschelden van de scheidsrechter, nadat de Rangers hun derde doelpunt had den gemaakt. Tien minuten vóór het einde werd Willie Johnston weggestuurd wegens het natrap pen van rechtsachter Rogora. Colin Stein (eerste minuut), Dave Smith (14e) en Andy Penman (32e) scoorden voor dé Rangers, Mario Maraschi (42e, strafschop) en Giovanni Pirovano (64e) voor Fiorentina. Stoere tael Fa. A.P. Esselbrugge, Noordstr. 15. Goes 't Gouddor 'J.V., K. Kerkstr. 12, Fa. A.J. Oostdijk, L. Vorsts! ^3 55. Middelburg Fa. N.Th. de Jong en Zn., St. Pieterstr. 11, D. d. Vos, Groefiinaikt 2-4. Oostbuig v.d. Plassche, Burg. Erasmnsstr. 4. Ttrn.^zen Fa. -G.Ph. D.^gemanse, AxeUestr. 46. Vlissin- gen't Gouddopper tie N.V., Walstr. 29. PimsHorlJuw., Walstr, 99. Westhapelle Fa, L. Minderhoud, Zuidstr. 66. Zierikzee Fa. J. Auperle, oude Haven 32. Spelers en bestuur van Ajax zijn door B. en W .van Amster dam op het stadhuis ontvangen. Op de foto zien we burgemeester Samkalden in gemoedelijk ge sprek met Johan Cruyff en Va- sovic. Het Nederlands zaterdag-ama- teurelftal heeft donderdag in Friedrichsthal ook de tweede wedstrijd tegen een amateurse lectie van Saarland gewonnen. Na de duidelijke overwinning van dinsdag (51) volgde nu een zege met 20. Bij de rust was de stand 10 door een tref fer van rechtsbuiten Schievink (Harkemase Boys). De Nederlanders hadden voort durend een overwicht. De 600 toeschouwers zagen in de 54e minuut opnieuw een doelpunt van Schievink. De beste spelers bij de oranje hemden waren: doelman Reits- ma, achterspeler Zijderveld en aanvaller Henk Kiel. Francke van de Meeuwen was niet opgesteld. In principe is donderdagmorgen te Zwolle overeenstemming be reikt over de overdracht van de afdeling betaald voetbal Zwolse Boys aan de stichting betaald voetbal P.E.C. Zwolse Boys zal in het nieuwe seizoen uitkomen in de vierde klasse van het amateurvoetbal. Verwacht wordt dat de stich ting P.E.C. naast de schuldenlast van Zwolse Boys ook het spelers pakket zal overnemen. De Belg Eric de Vlaeminck heeft donderdag de eerste etappe van de Midi-Libre gewonnen. Hij legde de 208 kilometer van Nimes naar Montpellier af in een tijd van 5.17.21. Op minder dan een kilometer vóór de finish ontsnapte hij met zijn landgenoot Van Vreckon uit het peloton, nadat voordien de Spanjaard Lasa zijn eenzame po ging, reeds na veertig kilometer ingezet, door sterke tegenwind zag mislukken. Lasa werd -na een solo van 140 kilometer ingelopen door de Fransman Campaner en de Spanjaard Balague. Op hun beurt werd dit groepje in de straten van Montpellier achterhaald door het peloton. De Vlaeminck bleef op de eind streep van Vreckom een wiellengta voor. De uitslag van de eerste rit: 1. E. de Vlaeminck (B.) 208 km in 5.17.21 (met bon. 5.17.15); 2. Van Vreckom (B.) z.t. (met bon. 5.17.17); 3. Bellone (F.) 5.17.25 (met bon. 5.17.23); 4. Huby (F.) 5.17.28; 5. Grain (F.) z.t.; 6. Neu- landt (B.) z.t.; 7. Canet (F.); 8. Cal- lens (B9. Riotte (F.); 10. Perez Francès (S.), allen z.t. De 21e etappe van de ronde van Italië, de eerste grote rit in de Dolomieten, heeft geen winnaar opgeleverd. Wegens hevige sneeuwstormen heeft de jury besloten de rit*van Trente naar Marmolada te neu traliseren. Halverwege de rit, in het dorpje Fiera di Primiero, kre gen de renners de opdracht van hun fiets te stappen. Het alge meen klassement blijft zoals na de twintigste etappe. Voordat de leiding besloot de etappe af te breken, had zich reeds een incident voorgedaan. Kort na de start weigerde 't veld verder te rijden wegens 't slech te wegdek. Na lange discussies werd besloten het parkoers te wijzigen. Toen de regenbuien overgingen in sneeuwstormen, bleek dit niet meer nodig.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5