PROVINCIAAL NIEUWS Verkeerde toepassing bijstandswet AMERIKANEN EEN GEWELDDADIG VOLK Vaderdag Politieke moorden op nationale leiders Aanvullende uitkering voor tehuisverzorging vaak niet nodig Vrijdag 6 juni 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina MULO-EXAMENS TE GOES Terneuzen Bromfietser brak been Goes Werkbezoek hoofdbestuur C.B.T.B. KANAAL TERNEUZEN-GENT Sluis Bedankt voor beroep IJzendijke Intrede ds. Van Anrooy Epidemie Britse vakbonden eisen schrapping strafclausules Regeringsvoorstel verworpen Duitsland krijgt nog 12 onderzeeboten. Explosie in Amerikaanse munitiefabriek Sinds juni 1967 ruim 700 Arabische saboteurs gedood TOM OKKER VERLOOR VAN ROD LAVER Nog maar 9 dagen dan is het Uitslaande brand in Leeuwarden Werving Turkse arbeiders Spaanse schat geborgen Onjuist Formulier Prikkel weg Verkeerde weg Abie Nathan wil drijvende radiozender exploiteren TWEE TON SCHADE BIJ BRAND Te Goes slaagden deze week voo,r het Ulo-diploma A de dames C. S. Wieles, C. J. Hanny, C. Essel- brugge en N. Wondergem te AxelJ. C. van 't Hoff en E. van Cruiningen te Terneuzen; A. Nee- teson te Hulst en de heren F. Kolijn, E. M. Haak, C. Koster en A. L. Oostdijk te Axel; A. M. de Kraker te Zaamslag; J. A, Ekke- bus te Kloosterzande. Voor het middenstandsdiploma slaagden bovendien de dames C. S. Wieles en N. Wondergem te Axel en de heren F. Kolijn, A. L. Oostdijk en E. M. Haak allen te Axel. De bromfietser F. B. uit Ter neuzen kwam gistermorgen om zeven uur op het kruispunt Herengracht-De Jongestraat te vallen. Hij werd met een gebro ken been in het Julianazieken- huis opgenomen. Op 12 en 13 juni zal het hoofd bestuur van de C.B.T.B. een werkbezoek brengen aan Zee- land. De eerste dag staat Zeeuws- Vlaanderen op het programma. Onder leiding van de heer J. Haak de nieuwe voorzitter in het westelijk deel, wordt een bezoek gebracht aan het akkerbouw- annex recreatiebedrijf van de heer A. Cappon te Breskens. Na de lunch in „De Eenhoorn" te Oostburg wordt de rondrit voortgezet door het oostelijk deel, waar onder leiding van de heer Joh. de Putter een bezoek zal worden gebracht aan het land bouwbedrijf van de heer J. Ver- planke aan de Hulsterseweg te Axel. In restaurant „Zomerlust" SCHEEPVAARTBEWEGING van woensdag 4 juni (na 11 uur) tot donderdag 5 juni (tot 11 uur) Bestemd voor Terneuzen Curacao, 334 dwt (Ned.) Netty, 390 dwt (Ned.) Gepasseerd naar Gent 4 juni: Ger, 525 dwt (Deen) Antilope, 984 dwt (W.-Dld) Sigrid, 490 dwt (W.-Dld) Mariann, 950 dwt (Ned.) Visurgus, 1150 dwt (W.-Dld) Mitropa, 1080 dwt (Ned.) Schokland, 550 dwt (Ned.) Vaterland, 985 dwt (W.-Dld) Hansa, 1470 dwt (Noor) Morild, 580 dwt (Deen) 5 juni: Fenice, 24.114 dwt (Italië) Ilmenau, 640 dwt (W.-Dld) Konstantin Shestakov, 2260 dwt (Rt -) Nimrod, 510 dwt (Ned.) Ilse Wolter, 680 dwt (W.-Dld) Tegelhörn, 1017 dwt (W.-Dld) Barhöft, 500 dwt (W.-Dld) Vertrokken van Terneuzen 4 juni: Tower Venture, 200 brt (Eng.) Hillesborg, 869 dwt (Zweed) 5 juni: Ine, 203 dwt (Ned.) Gepasseerd naar Gent: 4 juni: Njord, 680 dwt (Ned.) Susanna, 1000 dwt (W.-Dld) Texaco Norge, 20.200 dwt (Noor) Lizzie Terkol, 1140 dwt (Deen) Graal Moritz, 500 dwt (W.-Dld) Winchesterbrook, 1418 dwt (Eng.) 5 juni: Falco, 984 dwt (Ned.) Avant, 1488 dwt (Noor) Fossheim, 6300 dwt (No„r) Spinel, 900 dwt (Eng.) Robertina (10,025 dwt (Panama) wordt een diner aangeboden door de kring Oost Zeeuws-Vlaande ren van de C.B.T.B. Om 19.30 u. volgt een ontmoetingsavond met de leden in „De Halle" te Axel. De tweede dag is bestemd voor een bezoek aan Zuid-Beveland. Ds. C. Balk, hervormd predi kant te Sluis, heeft bedankt voor het beroep naar 's-Hertogenbosch (vacature ds. J. W. Mazurel). De nieuwe hervormde predi kant te IJzendijke, ds. F. C. G. van Anrooy, zal zondag 8 juni zijn intrede doen. De ambtsbevesti ging vindt plaats in de dienst van elf uur door ds. C. Blommaard uit Den Haag, vroeger te IJzendijke. De intrededienst vangt aan om half drie. Na afloop zal in hotel Lievens gelegenheid bestaan met de nieuwe predikant kennis te maken. De Amerikanen zijn een nog al bloeddorstig volk en zullen dit ongetwijfeld blijven, zolang er zovelen zijn die denken dat ge weld een oplossing kan bieden voor de sociale vraagstukken in het land. Tot deze conclusie zijn twee Amerikaanse geleerden geko men, die een rapport hebben op gesteld door de nationale com missie die een onderzoek instelt naar de oorzaken van dit geweld. •In hun inleiding op het rap port leggen de beide geleerden Hugh David Graham, hoog leraar in de geschiedenis aan de John Hopkins-universiteit en Ted Robert Surr, hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Princeton er de nadruk op dat „de Ameri kanen altijd een gewelddadig volk zijn geweest, hoewel het ge weld in de loop van de geschie denis in verschillende vormen tot uiting is gekomen en er ver schillende groeperingen bij be trokken zijn geweest. Na een overzicht te hebben ge geven van de conflicten tussen blank en zwart in de afgelopen jaren, wijzen Graham en Gurr erop, dat de huidige protestac ties tegen de oorlog, zowel wat hun omvang als betekenis betreft zich nog nooit eerder in de Ame rikaanse geschiedenis hebben voorgedaan. Hetzelfde geldt voor de onlus ten aan de universiteiten en de „verbazingwekkende epidemie van politieke moorden op natio nale leiders", maar, aldus beide De algemene secretaris van' de Britse Trade Union Congres, de federatie van vakbonden, Victor Feathers, heeft donderdag op een vergadering van de Britse vak bonden in Croydon bij Londen van de laboumegering geëist de strafclausules van de komende wet op de wilde stakingen te schrappen. Slechts onder die voorwaarde is de T.U.C. bereid, met de regering aan hervorming en verbetering van de arbeidsbe trekkingen mee te werken. De 900 afgevaardigden, die 8% mil joen arbeiders in 164 vakbonden vertegenwoordigen, wijzen de voorgenomen strafclausules on herroepelijk af. Feathers waarschuwde de re gering, dat bestraffing van sta kers. die zich niet houden aan de afkoelingsperiode van vier we ken, nutteloos zou zijn en alleen maar schade zou aanrichten. Ook de vakbondsleiders Frank Cousins en Hugh Scanion eisten intrekking van de strafbepalin gen. Frank Cousins is de leider van de grootste Britse vakbond, die IY2 miljoen leden tellende bond van transportarbeiders en Hugh Scanion is voorzitter van de bond van metaalarbeiders, die 1% mil joen leden heeft. Het congres in Croydon heeft 's middags 't wetsvoorstel van de regering met 8'4 miljoen tegen 359.000 stemmen verworpen. Met 8,6 miljoen stemmen vóór en 144.000 stemmen tegen erken de het congres, dat bepaalde as pecten van het regeringsvoorstel er toe kunnen bijdragen de ar beidsbetrekkingen te verbeteren. Met 7,9 miljoen tegen 846.000 stemmen machtigde het congres het bestuur van de T.U.C. zelf maatregelen te'treffen ter verbe tering van de gang van zaken bij arbeidsconflicten. Binnenkort zullen twee werven in Kiel en Hamburg beginnen met de bouw van nog twaalf conven tionele onderzeeboten voor de Duitse bondsrepubliek. De vaar tuigen zullen een waterverplaat sing van 450 ton hebben en tussen 1971 en 1973 worden geleverd. De Westduitse marine bezit al 12 voor het eerst onthuld. geleerden, al moet men de V. S rekenen tot het half dozijn on rustigste landen van de wereld als men tenminste afgaat op het aantal politieke moorden, op standjes en gewelddadige beto gingen, het is toch ook zo dat he' nationale leven hierdoor vee' minder werd ontwricht dan in vele andere landen. Tussen midden 1963 en mid den 1968 hebben 11 op de 1000 Amerikanen deelgenomen aan sociale agitatie. In verhoudings- cijfers uitgedrukt was het aan tal doden als gevolg van geweld daden in de V. S. in de afgelo- oen vijf jaar 1,1 op de miljoen inwoners; in Europa 2,4 op de miljoen en in de hele wereld 238 In de munitiefabriek van Du- pont te Carney Point in de Ame rikaanse staat New Yersey heeft zich woensdag een ontploffing voorgedaan, waardoor ongeveer veertig mensen verwondingen opliepen. Hét ongeluk gebeurde in een gebouw, waar grondstof fen voor de vervaardiging van kruit lagen opgeslagen. Volgens nadere berichten heeft de explosie aan drie mensen het leven gekost, terwijl er enige tientallen gewonden zijn. Vier arbeiders worden vermist. Tot in Wimington op 15 km afstand sneuvelden ruiten. De munitiefabriek van Dupont de Nemours stamt uit de eerste wereldoorlog. Er werken ruim 800 mensen, van wie er 200 in de fabriek waren, toen de ontplof fing zich voordeed. De Israëlische strijdkrachten hebben sinds de „zesdaagse oor log" van juni 1967 meer dan 700 Arabische saboteurs gedood, zo heeft de Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, woensdag in het parlement meegedeeld. Hij deed dit naar aanleiding van een bekendmaking van „El Fatah", dat zij in de afgelopen vijf jaar 364 man aan doden had verloren. Tom Okker is in de halve finales te Parijs uitgeschakeld doo.r de Australiër Rod Laver. De Haar lemmer verloor met 64. 06, 2—6, 4—6. De eindstrijd in het herenenkel spel zal gaan tussen de winnaar van het vorig jaar Ken Rosewall en Rod Laver. Armando Socarras, een 22-ja- rige Cubaan heeft, verscholen in de ruimte voor het landingsge stel van een Spaans vliegtuig, een acht uur durende vlucht over de Atlantische Oceaan van Cuba naar Madrid overleefd. Op de foto: Socarras na aankomst, in het ziekenhuis geïnterviewd door een verslaggever VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V. IKERKSTR. 25, AMSTERDAM, TEL.232J271 - - Een felle uitslaande brand heeft gisteren rond het middag uur het kantoor en een magazijn van het electrotechnisch bureau W. A. Slager n.v. in de Korf- makersstraat te Leeuwarden vrijwel totaal verwoest. De brand werd veroorzaakt door een ontploffende gasfles op een binnenplaats. De steekvlam drong daarbij het pand binnen. In een oogwenk stond het ge hele magazijn in lichte laaie. Toen de vlammen de eerste verdieping bereikten, vloog ook een grote hoeveelheid isolatie materiaal in brand. Dit veroor zaakte een enorme rookontwik keling boven de binnenstad. Het gebouw van het techisoh bureau moet als verloren wor den beschouwd. De brandweer kon zich nog niet uitlaten over de omvang van de schade, die echter in de tienduizenden gul dens zal lopen. De n.v. Nederlandsche Kabelfa- brieken in Delft zal op korte ter mijn overgaan tot de werving van 80 werknemers in Turkije. 40 daar van zullen naar hun land terugge keerde Turken vervangen. De an dere 40 dienen ter uitbreiding van het thans 2000 man sterke perso neel. Oit is donderdagmiddag mee gedeeld door de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Delft, de heer J. P. Mors. De Turken zullen worden onder gebracht in het in Waddinxveen gebouwde woonoord Anadolu. De keuze op Turken is gevallen, is een gevolg van de omstandig heid dat het aantrekken van Ne derlandse werknemers uitermate moeilijk is, aldus werd meege deeld. Niettemin zal de werving in enkele Nederlandse provincies wor den voortgezet. Een ploeg Belgisch-Franse duikers heeft een Spaanse schat geborgen uit een voor de noord kust van Ierland gezonken gal joen, aldus is woensdag bekend geworden. Het galjoen, de „Girona", zonk ongeveer 400 jaar geleden. Daar bij verloren honderden mannen het leven. Meegedeeld is dat dia manten, armbanden e.d. zijn ge borgen, alsook munten en muni tie. wem imm De penslonprijzen van bejaar dentehuizen zijn tot zulk een hoog niveau gestegen, dat slechts weinig mensen ze uit eigen beurs kunnen betalen. Wie alleen van zijn a.o.w rond moet komen, komt vele hon derden guldens tekort. Wie een bedrijfs- of overheldspensioen heeft, kan de pensionprijs vaak evenmin betalen. In zo'n geval springt de gemeentelijke overheid bij door een aanvullende uitkering krachtens de bijstandswet Deze uitkeringen ten behoeve van bejaarden die in een verzor gingstehuis verblijven, nemen de laatste jaren enorme afmetingen aan. Een nieuw verzorgingstehuis met 200 bedden betekent plm. ƒ230.000 bijstand per jaar. Om nog een voorbeeld te noe men: alleen aan bejaarden in dt Utrechtse tehuizen wordt momen teel 1,7 miljoen gulden aan aan vullende bijstand verleend. De grote bedragen moeten door de werkende bevolking worden opge bracht. Bij het opnamebeleid is men zich daar dikwijls niet van bewust. Vaak zitten de verkeerde mensen in de bejaardentehuizen, d.w.z. zij die deze verzorging eigenlijk niet nodig hebben. Tachtig procent van de verzor gingstehuizen zijn in particuliere Nee, dit is geen samenkomst van spoken maar een nieu we terrasstoel voor een „bistrot" in het Parijse latijns kwartier. handen en het opnamebeleid dat hier wordt gevoerd, is in vele ge vallen merkwaardig. Men zou ver wachten dat men bejaarden zou opnemen, die de verzorging behoe ven, welke zij thuis niet kunnen krijgen, maar helaas liggen de za ken zo niet. Er zijn verzorgings tehuizen die weigeren een man in een invalidenwagen of een vrouw met een speciaal dieet op te ne men, want dat vergt te veel van het personeel. Er vertoeven in de verzorgings tehuizen legio bejaarden die direct zouden kunnen worden ontslagen, wanneer er een aangepaste woning voor hen was. Aan de andere kant is e!r vaak geen plaats voor bejaar den die verzorging nodig hebben. Via de bijstandswet financiert de samenleving voor een niet onaan zienlijk deel de penslonprijzen voor de in een tehuis verblijvende be jaarden. Maar iedereen zal het er over eens zijn dat het een onjuiste zaak is dat de gemeenschap tien duizenden guldens betaalt om be jaarden een verzorging te geven die zij eigenlijk niet nodig hebhe- of die zij zouden kunnen missen, wanneerandere voorzieningen werden verbeterd. Een bejaarde vrouw, lichtelijk invalide, die op een bovenwoning huisde, zit nu in een verzorgings tehuis. Kosten 60 per dag! Zoj die vrouw een aangepaste woning vinden gelijkvloers, dan zou zij zich zelfstandig kunnen redden en zou zij geen beroep op de gemeen schapsgelden behoeven te doen. Het is een goed ding dat de bij standswet het mogelijk maakt, dat bejaarden die verzorging in een tehuis nodig hebben, financiële bij stand ontvangen, wanneer ze zelf de verpleegprijs niet kunnen be talen. Maar op het ogenblik is het zo dat iedereen die 65 jaar is en in een verzorgingstehuis wil, kan worden opgenomen zodra er plaats is en ongeacht zijn inkomen, dat eventueel kan worden aangezui verd met een aanvullende bijstand. Dit impliceert dat de bejaarde -n die manier een onbeperkt hoog inkomen krijgt, waarvoor hij niets •mders behoeft te doen dan een formulier in te vullen ter attentie van de gemeentelijke dienst van sociale zaken. Op die manier wordt het voor een bejaarde aant>-eV-»- lijk 7'oh i- "T te laten opnemen, vooral als hij alleen maar een a.o.w.-uitkering kriiet. Immers via de bijstandswet komt hij automatisch op een veel hoger inkomensniveau. Nu kan daar geen bezwaar tegen bestaan, wanneer het verzorgings tehuis de enige oplossing is, die voor de bejaarde overbliift. Maar de zaak komt anders te liggen wanneer de opname niet zo urgent !s. In dat geval kunnen we spre ken van discriminatie ten opzichte van ouderen die een eigen huis houding voeren, soms ook alleen van de a.o.w.-uitkering moeten leven en maar moeten zien hoe zij de eindjes aan elkaar knopen. De wijze waarop de bijstands wet wordt toegepast, leidt tot een bevoordeling van in verzorgings- 'ehuizen wonende bejaarden. Voor ben wordt toch wel betaald! Wij kunnen ons voorstellen dat beiaar den die voornemens zijn zich te laten inschrijven voor opname, hun spaargeldje eerst opsouperen, want de gemeente betaalt straks immers toch. Er zijn zelfs bestu ren van tehuizen, die verhogingen van de pensionprijzen goedpraten met het argument: Als je het niet kunt betalen ga je maar naar de bijstandswet Bejaarden die thuis wonen en vaak met weinig geld moeten rond komen, komen minder gauw voor bijstand in aanmerking. Als ze het erg moeilijk krijgen, besluiten ze in vredesnaam maar naar een ver zorgingstehuis te gaan, want dan zijn ze van die financiële beslom meringen af. Daarom zou het ver standiger zijn deze zelfstandig wo nende bejaarden bijstand te ver lenen, indien ze dit nodig hebben. Dat kost de gemeenschap minder dan wanneer deze mensen in een tehuis worden opgenomen. Het opnamebeleid moet worden herzien. Het opnemen van bejaar den in verzorgingstehuizen zou pas dan mogen geschieden, wan neer de geestelijke of lichamelijke conditie het noodzakelijk maakt In elk geval lijkt men wat de toe passing van de bijstandswet betreft op de verkeerde weg. De Israëlische vredespiloot Abie Nathan heeft op een persconfe rentie in Parijs onthuld, dat hij 'n drijvende radiozender, 20 km uit de Israëlische kust, wil gaan ex ploiteren om de bevolking van Is raël en het omringende gebied voorlichting te verschaffen, met als doel „de gevoelens van haat en wantrouwen weg te nemen die bestaan bij de volken van het midden-oosten. Nathan beweert dat de houding van de politici in het midden-oos ten niet altijd de mening van de gewone man weergeeft. Voor een bedrag van iets meer dan 160.000 gulden zal een 570 ton metend vaartuig, de „Vredesboot" worden gekocht, dat vanuit de in ternationale wateren dagelijks 12 uur radiouitzendingen in vier ta len zal verzorgen. De bemanning 8 tot 12 man zal worden sa mengesteld uit Arabieren, Israë liërs en Nederlanders, aldus Abie Nathan. Vandaag vliegt Nathan naar Amsterdam om te onderhandelen over de aankoop van het schip dat hij op het oog heeft. In totaal denkt hij ongeveer 875.000 gulden nodig te hebben voor oprichting van de drijvende zender. Dit geld moet volgsns hem bijeen worden gebracht ó°°r met hem sympathi serende comité's in Nederland, Parijs en New Y.ork. Over zijn mislukte vredesmissie naar Cairo eerder deze week, die resulteerde in een uitwijzing uit het land. zei Nathan dat hij tij dens de korte duur van zijn ver blijf in Cairo zeer voorkomend behandeld was door de autoritei ten. Donderdagnamiddag onstond in het magazijn van de heer Sloun te Limbricht, een groothandelaar in babygoed en textiel, een uitslaan de brand, vermoedelijk door het ontploffen van een oliekachel. De Sittardse brandweer rukte met groot materiaal uit. Het ma gazijn brandde totaal uit alsmede -en gedeelte van een aangrenzend woonhuis. De schade wordt op arond twee ton geschat.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3