Minister Witte veen handhaafde tariefsverlaging vennootschapsbelasting De Spar /T\ heeft z'n koffieprijzen /^verlaagd. Z.LM.-BESTUUR VERGADERDE IN BERGEN OP ZOOM Fusie van Zeeuwse en Brabantse plattelandsjongeren Overval op boerenleenbank in Tilburg SENATOR FULBRIGHTAMERIKA MOET NIET DE ROL VAN „WERELDPOLITIEMAN" BLIJVEN SPELEN Metaalbonden willen met V.M.F.- bedrijven praten over twee proeent loonaanpassing Pagina 2 Vrijdag 6 juni 1969 Storm in glas water Taak van de SER Biafra regelt repatriëring Europese technici Hoge officieren in Griekenland gearresteerd Afzetproblemen Akkerbouw Tuinbouw Republikeinse steun voor Poher Vliegongeluk op luchtvaartshow Onbemande Amerikaanse satelliet gelanceerd Slechte indruk Westberlijner mocht niet door Oost-Du itsland Winstdeling Anti-Amerikaanse demonstratie op Okinawa Ongerustheid Drie Israëliërs gedood in hinderlaag DtS VRIJE ZEEUW Bij de voortgezette behandeling in de tweede kamer van het ont werp van wet op de vennoot schapsbelasting heeft Witteveen, minister van financiën, zich verzet tegen het voorstel om het tarief van deze vennootschapsbelasting eerst later vast te stellen Van de zijde van de fracties van c.h.u. en a.r.p. was dit in een amendement gevraagd. Gesteld werd dat het niet juist lijkt op dit moment, vlak vóór de opstelling van de begrotingsstukken voor 1970 en het daarbij behorende dekkingsplan, een beslissing te nemen over een verlaging van het tarief. Zoals bekend wordt voorge steld het tarief te stellen op 45 in plaats van op 46 procent, zoals thans het geval is. Het „open laten" van het tarief achtte de minister niet nodig. Het ogenblik was nog niet aangebroken voor het nemen van een beslissing over de opschorting of verzachting van de „dubbele" belastingheffing (vennqotschaps- en inkomstenbe lasting) op winsten en dividenden, Eerst dient te worden afgewacht in welke richting de EEG-ontwik- kelingen op dit punt zullen gaan. De minister verzette zich ook tegen het voorstel van de heer A. de Goede (D '66) om de sociaal economische raad advies te vragen over belangrijke belastingvoorstel len. Tijdens de discussie kwam staatssecretaris Grapperhaus in conflict met de vigr regerings partijen. Van die zijde was bezwaar ge maakt tegen het voorstel om de beleggingsmaatschappen en de open beleggingsfondsen voor de heffing van vennootschapsbelas ting gelijk te stellen. De fracties van de regeringspartijen dien den een amendemeent in ten einde te bereiken, dat de beleg gingsfondsen, zoals tot nu toe het geval is, zouden worden gehou den buiten de sfeer van de ven nootschapsbelasting. De staatssecretaris zei dit amendement onaanvaardbaar te vinden. Aanvaarding zou neer komen op een ongelijkheid in be handeling, zo stelde hij. De on derminister merkte oV> bij aan vaarding van het amendement te zullen aftreden. „Aanvaarding zal consequenties met betrek king tot mijn portefeuille heb ben", zo zei hij. Na een kort beraad merkte drs Notenboom (k.v.p.) op als gevolg van deze uitspraak de keuze te hebben tussen enerzijds het amendement en anderzijds deze staatssecretaris. „Het valt mij niet moeilijk te kiezen voor de staatssecretaris", aldus de k.v.p.-woordvoerder. Hij trok daarop het amendement in Bij de artikelsgewijze behan deling was aan dé orde de motie van de heer De Goede (D '66) tot het vragen van advies aan de S.E.R. Dr, Vondeling (p.v.d.a.) noem- Biafra heeft de regering van Ivoorkust verzocht de zorg op zich te nemen voor de repatriëring van de 18 Europese olietechnici, die na hun terdoodveroordeling in Biafra gratie hebben gekregen. Dit heeft de buitenlandse pers dienst van Biafra in Genève mee gedeeld. De gratieverlening was woensdag officieel bekend gemaakt in Lis sabon. Naar mededeling van de Bia- fraanse persdienst, die verzorgd wordt door een Zwitsers bedrijf voor public relations, heeft het Biafraanse staatshoofd, generaal Oejoekwo, tot gratie besloten na verzoeken van de paus en de pre sidenten van de bevriende staten Gabon en Ivoorkust te hebben ontvangen. Een woordvoerder van het Ita liaanse ministerie van buiten landse zaken zei, dat d9 18 techni ci in de komende dagen zullen worden vrijgelaten. Hij ontkende dat zijn regering Biafra conces sies had gedaan in ruil voor vrij lating van de oliemensen onder wie 14 Italianen zijn. de het vragen van advies over de belastingoperatie 1970 voor de hand liggend. Hij wees erop dat de wet op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie het vra gen van adviezen over wezen lijke belastingvoorstellen voor schrijft. De c.h. afgevaardigde mr. Scholten noemde het te ver gaand om de gehele belastingpro- blematiek aan de S.E.R. voor te leggen. De heer Kieft (a.r.) merkte o.m. op dat te weinig gebruik wordt gemaakt van de S.E.R. Minister Witteveen achtte he vragen van een advies niet juist. De raad is er voor het bedrijfs leven ep bij belastingontwerpen is geen sprake van sociaal-eco nomische maatregelen, maar van fiscale maatregelen, zo zei hij. De minister wees er op, zoals van de zijde der k.v.p.-fractie eerder was gedaan, dat de S.E.R. de mogelijkheid heeft zich in zijn halfjaarlijkse rapporten over belastingontwerpen uit te spre ken. De stemming over de motie- De Goede zal volgende week worden gehouden. Namens de regeringsfracties werd nog een amendement inge diend, dat beoogt de grens tus sen open en gesloten beleggings fondsen duidelijker en realisti scher te leggen. De behandeling van het wets ontwerp wordt a.s. woensdag en donderdag voortgezet. Van welingelichte zijde in Athene is donderdag vernomen, dat de afgelopen dagen weer ho ge Griekse officieren zijn gear resteerd. Het gaat om militairen die voortijdig gepensioneerd zijn na de mislukte staatsgreep van koning Constantijn in december 1967. Ondier hen zijn de brigade generaals Perivoliotis en Taver- narakis en kolonel Soeravlas. Het bestuur van de ZLM ver gaderde deze week in hotel „De Draak" te Bergen op Zoom ter bespreking van diverse actuele vraagstukken. De voorzitter ir. J. Prins sprak zijn waardering uit over de fusie van de Zeeuwse en Brabantse plattelandsjongerenorganisaties. Hij heette de nieuw» vertegen woordiger, de heer F. van den Hoek, welkom. Een van de knelpunten voor de agrarische sector vormt de afzet van land- en tuinbouwproduktln. Het bestuur besloot dit onder werp centraal te stellen op de al gemene vergadering, welke zal worden gehouden op vrijdag 20 juni te Bergen op Zoom, waar drie deskundigen de faoetten van de afzet van akkerbouw-, veehou derij- en tuinbouwprodukten zul len behandelen. De heer J. B. Becu deelde in zijn overzicht van de situatie in de akkerbouw mee, dat de prijzen van consumptie-aardappelen oogst 1968 zich handhaven, zodat het eindresultaat gunstiger is dan dat van de vorige oogst. De graanprijzen lijden onder valuta-moeilijkheden en blijven onbevredigend. De stijgende kos ten zullen in de prijzen van oogst 1970 moeten worden verdiscon teerd, daar de positie van de akkerbouw anders ongunstiger wordt. De uitzaai van suikerbieten ligt iets hoger dan vorig jaar (raming 104.000 ha). Het vraagstuk van evenwicht tussen produktie en afzetmogelijkheden verdient nader© studie. In het tuinbouwoverzieht werd melding gemaakt van een vrij gunstig afzetverloop van de 3 be langrijke glasprodukten: tomaten, komkommers en sla. De vraag naar tomaten blijft groot en de prijs ligt hoger dan vorig jaar. De prijs van de komkommers is ge daald, maar is gezien de grote aanvoeren redelijk. De afzet van winterprodukten is afgelopen.-. Het verloop is voor de telers be vredigend geweest, want de prij zen waren vaak hoog. De aanveor van fruit neemt af. Er is alleen nog aanbod van „Gol den Delicious" en „Jonathan". De glasaardbeien zijn sterk in Drijs gedaald. Dit was te wijten aan grote aanvoeren uit Italië en België. Nu dit aanbod voorbij is, trekt de prijs weer iets aan. Omstreeks 15 uur donderdag middag heeft een onbekende man een gewapende overval gepleegd op een bijkantoor van de boeren leenbank in de Stationsstraat te Tilburg. Onder bedreiging met een pis tool dwong hij de cassière tot afgifte van een bedrag van iets meer dan 5000,voornamelijk bestaande uit kleine coupures. Daarbij snauwde de man in het Duits de woorden „geld, snel ler". Hij stopte het geld in een zwarte diplomatentas en ver dween langs dezelfde weg waar langs hij was gekomen, de voor ingang. De politie zette een uitgebrei de speurtocht in, die tot nu zon der resultaat bleef. De overvaller was een circa 25-jarige man met een bleek ge zicht. Hij droeg een donker kos tuum met een blauwe das. Op welke wijze hij zich ,uit de voe ten iheeft kunnen maken, is nietgewonden onder de toeschouwers bekend. van de luchtvaartshow. Naar tekeningen uit 1928 is bij de Leonov rijtuigfabrieken in Lenin grad deze tramwagen gebouwd. De wagen is bestemd voor de Stichting Trammuseum en Rail- vervoer Nederland (STERN), die plannen heeft in het recreatiege bied Spaarnewoude een perma nent museum in te richten. De conventie van republikeinse instellingen in Frankrijk, die ge leid wordt door de vroegere presi dentskandidaat Mitterrand, heeft besloten in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen de kandidatuur te steunen van Alain Poher. Na een donderdag gehouden vergaderingen bleek dat 30 leden van de permanente commissie te gen steun aan de gaullist Pompi- do waren en dat 18 andere leden zich van stemming wilden ont houden. Mitterrand was in 1965 de te genkandidaat van De Gaulle voor de gezamenlijke linkse Dartiien in Frankrijk, inclusief de com- munistena Hij slaagde er toen in een tweede verkiezingsronde te bewerkstelligen. Op het vliegveld Le Bourget is donderdag een Fairchild Hiller 1100 helikopter tijdens een vlieg- demonstratie in de lucht ontploft. De piloot van het toestel kwam om het leven. De wrakstukken verspreidden zich over een vijftig tal meters, maar er vielen geen De voorzitter van de Ameri kaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken, William Full- bright, heeft felle kritiek ge oefend op de rede van president Nixon voor de luchtmachtacade mie in Colorado Springs. In een rede tot de senaat ver klaarde Fulbright, dat uit Nixons woorden kan worden opgemaakt, dat Volgens hem Amerika de rol van „wereldpolitieman" moet blijven spelen. Hij noemde deze gedachtengang zeer gevaarlijk. Voorts verweet de senator hat staatshoofd, dat hij. degenen die kritiek op zijn beleid oefenen, probeert voor te-stellen als men sen zonder vaderlandsliefde. Dit is geen nieuw verschijnsel, aldus Fulbright, „en ik beschouw deze wens om het gesprek over be langrijke problemente verstik ken schadelijk voor de V.S. Tenslotte beschuldigde hij er He regering van. dat zü e°n rege ling van het conflict in Vietnam in de weg staat door geen afstand te willen doen van het toezicht op Zuid-Vietnam. Hij kondigde aan, dat hij de reserve die hij de laat ste tijd in zijn kritiek op het re geringsbeleid inzake Vietnam in acht had genomen, zou laten va ren, als de conferentie van Nixon Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft gisteren vanaf de basis Van- derberg een onbemande satelliet gelanceerd, bestemd" voor geofy sisch onderzoek. GRENSVOLK door lakob Schopmans .56 Inmiddels zwierf Dorus van Dorenkamp in zijn eentje over de heide. De kermis stemde hem niet vrolijk, maar droefgeestig. Twin tig jaar geleden verspeelde hij er z'n geluk, en nu voelde h.i nieuwe onheilen dreigen. Zou Annemarie ook op de kermis zijn? Die mogelijkheid dreef hem toch onbewust naar het dorp. Ja, het was bijna wel zeker, dat zjj zich onder de vrolijke feestvie rende dorpelingen zou bevinden. Naarmate hij het dorp naderde begon hij vlugger te lopen. Het plan om zijn dochter te zoeken en om haar dan vanuit een ver borgen hoekje onopvallend gade te slaan hield voortdurend z'n ge dachten bezig. Meer verlangde hij niet, want hij zou haar niet meer in de weg treden nu ze gekozen ihad voor degene, die hij haatte, i Bij de ingang van het dorp, waar het café „Heideroosje" lag, hoorde hij vanaf de straat hoe daarbinnen z'n smokkelaarsben de uitgelaten aan het feest vieren was. En onwillekeurig versnelde hij nog z'n passen. In het „Heideroosje" miste men hem niet. Kromme Grades trof er menige bekende, die zün hut al eerder had weten te vinden en de begroeting werd met menig glaasje bier bezegeld. Grades ge raakte helemaal uit z'n gewone doen en gaf rondjes voor ieder, die maar mee wilde drinken. Hij betaalde alles. Geen wonder, dat de stemming tot een hoogtepunt steeg. Piet van der Staay joeg met zijn grollen het ene lachsalvo na het andere door het zaaltje. De bolhoed van Grades duikelde van kop tot kop en telkens opnieuw klonk het refrein: Had je me maar met de pungel [op de nek, Had je me maar met de zak vol [spek, Had je me maar met 't paardje [aan 't touw, En als de commiezen komen, dan smeren wij hem gauw!" Op het marktplein in Waldkerk stonden in twee lange rijen de kermistenten en kraampjes. De kermisreizigers prezen hun wa ren om het hardst aan. Bij de oude marktlinde was „De kop van Jut" opgesteld. „Waar zijn de sterke mannen wie slaat Jut tot moes", werd er uitnodigend geschreeuwd. Het smokkelaarsgezelschap met nog altijd Grades en Marie in z'n midden had het „Heide roosje" verlaten om nu de ver makelijkheden eens langs te gaan. En bij de „Kop van Jut" werd vanzelfsprekend halt ge houden. Ieder nam de hamer in z'n handen en trachtte in vertoon van kracht de anderen de loef af te steken. Piet van der Staay toonde zich kampioen. Toen hij een moker slag gegeven had knalden de pa tronen hoog aan de mast, tot drie maal toe, en de borst getooid vol papieren rozen stapte hij, de dui men onder de oksels van zijn ar men, en de vingers gespreid, weg naar de volgende kraam, waarin Keesje van de Klooster de zoete- laar, stond. Keesje vierde een jubileum. Tenminste als men het kartonnen plakkaat geloven mocht, waarop in onbeholpen dansende letters geschreven stond, dat hij voor de 25e keer op Waldkerkse kermis was. Keesje-had veel werk van z'n jubileum gemaakt. De hele kraam was met zilverpapier en zilver draad versierd. Daarenboven ves tigde hij ook mondeling onophou delijk de aandacht op deze mijl paal in de geschiedenis. Niemand bekommerde zich om de vraag of Keesje wellicht enige jaren erbij gesmokkeld had om aan de 25 te kunnen komen. En ieder, die voorbij kwam, kreeg als ju bileumgeschenk enige meelkoek- jes aangeboden. De aldus begun stigden lieten zich door dit ge baar grif bewegen om een ho ningkoek te kopen, "want tenslot te wil men een jubilaris graag ook iets laten verdienen. Jan van Elsteren, die kon eten als een ooievaar, had in enkele grote happen de hele honingkoek naar binnen gewerkt, en bestelde er nóg een. Toen trok men ver der, naar de schiettent, waar men z'n schietkunst beproefde. In de volgende tent stond Lewieke, een immer grimassen makend man netje, dat tot de bekende typen van de kermis behoorde met zijn kraam van kinderspeelgoed. Op al z'n kostbaarheden had hij een rijmpje aangebracht, met fijne blokletters op papier geschreven. Verschillende leden van het smokkelaarsgezelschap kochten toetertjes en blikken namaak- horloges, waarmee ze zich enige tijd amuseerden om ze daarna in handen van de eerste de beste bedremmelde boerenjongen te stoppen. Zo gingen ze verder van de ene kraam naar de andere, overal werd er gelachen en werden er grappen gemaakt. Aan het einde van de Markt jengelden de ca- roussels de nieuwste schlagers en stond Ome Jaap uitverkoop te houden van de meest uiteenlo pende zaken, die altijd wel een koper vonden. Tenslotte kwam er nog een klein circusje, waarin allerlei kermisgasten hun kun sten vertoonden. Voor de ingang van de tent trachtte een jongleur met de vertoning van enige toe ren het volk naar binnen te lok ken. Piet van der Staay stond een tijd naar hem te kijken en riep toen uit: dat kan ik ook. Hij gooide de bolhoed van kromme Grades de lucht in en ving dit veel geplaagde hoofd deksel weer behendig met zijn neus op, waarna hij er mee bleef balanceren. De toeschouwers had den weldra meer aandacht voor hem dan voor het circus. (Wordt vervolgd.) met president Thieu van Zuid- Vietnam op Midway geen posi tieve resultaten oplevert. Ook in Russische kringen bij de Verenigde Naties heeft de rede van Nixon een slechte indruk ge maakt. Men ziet in zijn woorden een teken, dat de president niet van plan is zich te houden aan zijn belofte om als staatshoofd de confrontatie te vervangen door onderhandelingen. In dit verband wijst men ook op het verzet van de Amerikaanse regering tegen een verzachting van de belemme ringen ten aanzien van de han del met de landen van het ooste lijk blok. De woordvoerder van de Wekt- berlijnse senaat, Peter Herz, is donderdagochtend door de Oost- duitse grenspost tegengehouden toen hij met zijn auto naar Ham burg wilde rijden over Oostduits grondgebied. Hij is „ongewenst op de Oostduise autowegen", zo werd hem gezegd. Herz is op 9 februari al eens tegengehouden bij een Oostduitse grenspost. De vier bonden in de metaal industrie, n.l. de N.V.V.-metaal- bedrijfsbónd; St. Eloy; de C.M.B. en de Unie B. H. P., hebben de raad van bestuur van de verenig de machinefabrieken Stork/ Werkspoor verzocht de kwestie van de loorlsituatie binnen het concern in het licht van de lan delijke prijsontwikkeling nader te bezien tijdens het overleg dat op 12 juni zal plaats vinden. De bonden willen dat de concerndi rectie alle 28 bedrijfsdirecties machtigt daarover te onderhan delen met de districtsbestuurders van de bonden. Zoals bekend zijn de VMF-bedrijven gedecentrali seerd. De vakbonden onderhan delen per bedrijf, maar stuiten daarbij op richtlijnen van 't con cern, waardoor een gesprek op plaatselijk niveau niet op gang komt. De bonden willen in gezamen lijk beraad nagaan op welke wijze de lonen met 2 kun nen worden aangepast. Dat kan door het overhevelen van 2 van de sociale verzekeringspre mies naar de werkgevers; een uitkering ineens; verlaging van de pensioenpremie enz. Het initiatief van de drie me taalbonden is donderdag bekend gemaakt in een manifest, dat bij de fabriekspoort van Werkspoor in Utrecht onder de 2200 perso neelsleden werd verspreid. Daar- uii blijkt, dat onder het Werk- spoorpersoneel ernstige onge- Op 70 verschillende plaatsen hebben ongeveer zesduizend be woners van Okinawa donderdag gedemonstreerd uit solidariteit met een 24-uurstaking, die ar beiders bij de Amerikaanse bases op het eiland hebben gehouden voor meer loon en tegen Ame rikaanse plannen, het aantal Ja panse arbeiders bij deze bases te verminderen. Het kwam tot bot singen tussen de betogers en Amerikaanse militairen met de bajonet op het geweer. Verschei dene demonstranten werden ge wond. Okinawa en enige nabijgele gen eilanden in de Stille Oceaan hebben tot de bezetting door de Amerikanen in 1945 onder Ja pans bestuur gestaan. Momen teel worden de eilanden bestuurd door een Amerikaanse gouver- neür, maar Japan dringt sterk aan op teruggave. rustheid is ontstaan over de prijsloonspiraal, waardoor de werknemersinkomens niet onbe-i langrijk achteruit zijn gegaan. De klap op de vuurpijl kwam voor de werknemers vorige week vrijdag, toen de winstver deling werd uitgekeerd. Het bedrag was door de belasting- voorheffiiA; aanzienlijk minder dan de werknemers gewend waren. Bovendien heeft de V.M.F.-lei- ding de winstdelingsregeling „af gegrendeld", waardoor de stem ming onder 't personeel ook al niet best was, zo zei de heer J. Meynikman, districtsbestuurder van de metaalbedrijfsbond toe. In het manifest staat onder meer te lezen dat de regering de grote prijsopdrijver is. De bonden spre ken de hoop uit, dat binnenkort over de twee procent ook bij Werkspoor in Utrecht kan wor den onderhandeld. In de Gazastrook zijn donder dag Israëlische militairen in een hinderlaag van Arabische gueril- lastrijders gevallen. Drie militai ren kwamen daarbij om het leven en drie werden gewond. De Israëliërs zaten in een pa trouillewagen, die door de com mando's met anti-tankwapens en handgranaten werd bestookt. De patrouille nam de comman do's onder vuur, maar deze ont snapten. Gisteren was het twee jaar ge leden dat de zesdaagse oorlog tussen Israël en een aantal Ara bische landen begon. De Pales-, tijnse verzetsorganisaties had den de afgelopen dagen in vlug schriften de Arabieren in het door Israël bezette gebied opgeroepen van de 5e juni een „zwarte dag" te maken. Zij drongen aan op een algemene staking. Daarvan was donderdagochtend niet veel te be speuren. In het Arabische gedeelte van Jeruzalem hielden de winkeliers hun deuren gesloten. Israëlische politie voerde een charge uit tegen een dertigtal Arabische jongelui, die bloemen wilden leggen bij een gedenkte ken ter nagedachtenis van tijdens de zesdaagse oorlog gesneuvelde. Jordaanse militairen. Egyptische en Israëlische strijd-' krachten hebben gedurende een half uur schoten gewisseld over het Suezkanaal.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2