De kwestie van een coalitie-regering Vliegtuigbasis bij Saigon beschoten De toekomst van „West-Papoea" Nicolaas Jouwe Canadese doe! beroep o» premier KONGOLESE POLITIE SCHOOT OP BETOGEHDE STUDENTEN: ZES DODEN herdachten donderdag de oorlog met Israël WILLEMSTAD VOLKOMEN RUSTIG VOOR GEBAK SMIDT'S Amerika is niet met Zuid-Vietnam „getrouwd" Melkprijs wordt niet verhoogd HET WEER Onafhankelijk Handelsbelangen Brand in Synres-bedrijf in Italië Ter dood. Prijzenstop Hei werk in de haven van Curasao Banketbakkerij Ds. Paisley ongewenst in Zwitserland Zondag Midway Opbouwend" Verkennings vliegtuig neergeschoten Kneedbom- aanslagen in Saigon MINDER KOUD Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden' VRIJDAG 6 JUNI 1969 25e Jaargang No. 5998 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen De voorzitter van het vrijheids- comité van West-Papoea, de 46- Jarige Nicolaas Jouwe, heeft op premier Trudeau van Canada een hieroep gedaan, indien mogelijk in samenwerking met de vier Scan dinavische landen, er hij de secre taris-generaal van de V.N. op aan te dringen de drie Papoea-leiders in de V.N. gelegenheid te geven tot een uiteenzetting. Hij verzocht een commissie van onderzoek naar zijn land te stu ren om „de slachtoffers van een nieuw soort kolonialisme" te horen. Indonesië is van plan slechts 1-025 afgevaardigden over de toekomst van het volk te laten beslissen in plaats van een vrije stemming toe te staan. Op 1 mei is de bevolking uit protest in opstand gekomen, waarop de Indonesiërs honderden mensen hebben gedood, aldus Jouwe. Zijn eigen vader is in de gevange nis omgekomen en zijn broers zijn gevangen gezet wegens zijn poli tieke overtuiging. Hij is met zijn gezin ontsnapt en woont nu in Nederland, zei hij. Jouwe zej te hopen dat de twee delen van het eiland in de toe komst verenigd zullen worden en met de Salomonseilanden, met 'n bevolkingsras van dezelfde oor sprong, een staat te kunnen vor- mwi. Australië is van plan het oostelijke deel van het eiland in 1972 onafhankelijkheid te ver lenen. Nederland is niet van plan Indonesië aan de overeenkomst van 1962 te laten voldoen wegens de handelsbelangen van Neder land, zei Jouwe. Australië aarzelt ook omdat het een winstgevende markt in Indonesië heeft. De Papoea's hebben 16 verschillende koloniale meesters gehad sinds t eiland meer dan 400 jaar geleden door de blanken werd ontdekt. „Voor de verandering willen wij nu wel eens onafhankelijk wor den en zelf over onze toekomst beslissen", aldus Jouwe. De Russische afgevaardigde Victor Issraelyan heeft woensdag tijdens het debat over Nieuw- Guinea in de beheerschapsraad van de V.N. Australië verweten het oostelijk deel van het eiland in beheer te willen houden „om de menselijke en natuurlijke hulpbronnen te kunnen exploite ren". Australië wil er een militair bolwerk van maken, zei hij. De andere sprekers, onder wie die van de V.S., Engeland en Frank rijk, zeiden voldaan te zijn over de manier waarop Australië het V.N.-mandaat uitvoert. In het Synres-bedrijf in Italië woedde donderdagmorgen een brand, ontstaan door het barsten van een drukleiding. De brand kon spoedig worden geblust en ofschoon verschillende delen van de installatie tijdelijk zijn uitgevallen, kunnen de zaken normaal voortgang vinden. Alle schade is door verzeke ring gedekt, aldus een commu niqué. De Arabische wereld heeft don derdag op sobere wijze het feit herdacht dat de juni-oorlog met Israël twee jaar geleden uitbrak. In deze voor de Arabieren nood lottige oorlog moesten grote gebie den worden prijsgegeven en ont stonden politieke en economische problemen, waarvoor de Arabische wereld nog steeds een oplossing zoekt. Syrië, dat de V.S., Engeland en West-Duitsland heeft beschuldigd van actieve steun aan Israël tij dens de zesdaagse oorlog, trof don derdag West-Duitsland door de volledige diplomatieke erkenning van Oost-Duitsland. Het werd daarmee na Irak en Soedan het derde Arabische land dat binnen zes weken tot erkenning van de D.D.R. is overgegaan. De Syrische rechtbanken waren gesloten, omdat de advocaten de dag met een sta king wilden herdenken. In Bagdad, de hoofdstad van Irak, waar een groepering van de socialistische baath-partij aan de macht is, werd een grote mars door de voornaamste straten van de stad gehouden. Demonstranten schreeuwden leuzen tegen het im perialisme en de sjah van Perzië werd in een schiinnroces ter dood veroordeeld wegens „collaboratie met het zionisme". In Jordanië, dat het meest heeft geleden onder de zesdaagse oorlog, verschenen de kranten met zwarte randen ten teken van rouw. In Libanon zag men vrijwel overal veiligheidstroepen. Het land bevindt zich reeds bijna zes weken in een politieke crisis, nadat de regering was afgetreden in verband met de te voeren politiek tegen over de Palestijnse commando's die van Libanees grondgebied ope reren. In de Kongolese hoofdstad Klnsjasa zijn 400 studenten voor ondervraging aangehouden, na dat zich woensdag felle gevech ten tussen studenten en miitairen hadden voorgedaan, waarbij zes studenten het leven hebben gela ten. Volgens radio-Kinsjasa zou zijn gebleken, dat de studenten van de op 15 km buiten de hoofd stad gelegen Lovanium-universi- teit van plan waren, vernielingen aan te richten op het terrein van de eerste internationale jaar beurs van Kinsjasa die op 30 juni moet worden geopend. Volgens officiële gegevens zijn 12 studenten ge.wond, terwijl vier Kongolese soldaten en twee offi cieren er ernstig aan toe zouden zijn. Twee officieren worden ver mist. De studenten die betoogden voor een verhoging van de stu diebeurzen, werden door de mi litairen onder vuur genomen. President Moboetoe verklaar de in een radiorede, dat er was geschoten, toen groepen studen ten zwaaiend met benzinebom men en granaten door het dolle In Willemstad op Curasao is het volkomen rustig. Er heeft giste ren zich «een enkel incident voor. gedaan. Ö,e paar wachtposten die de mariniers woensdagochtend nog hadden, waren woensdag avond opgeheven. De enkele post die er nog was in de binnenstad, was ingeste'ri door het vrijwilli gerskorps Curagao. De avondklok ging woensdagavond twee uur la ter in dan de voorafgaande dagen. In het centrum, waar de winkel wijk zwaar werd getroffen, is fnen met man en macht bezig het puin te ruimen. Het ziet er naar uit, dat de binnenstad begin vol gende week weer overal begaan baar zal zijn. Dan zal een aantal winkels in de Heerenstraat weer opengaan. Het departement van sociale en economische zaken van de Antil len heeft bekendgemaakt, dat het verboden is voor importeurs, de groothandel zowel als de klein handel. levensmiddelen, grtoente, fruit en huishoudelijke artikelen te verkopen tegen prijzen die ho ger zijn dan die. welke golden op donderdag 29 mei 1969 (de dag vóór de ramp). In de bekendmaking wordt het publiek verzocht prijsstijgingen door te geven aan het departe ment. In de haven van Curagao is men de dag na de algemene sta king weer aan het werk gegaan. Aanvankelijk kwamen de bedrij ven traag op gang, omdat veel arbeiders moeilijk bereikbaar waren. In Curagao is niets be kend van een weigering van dok werkers in de haven om twee Nederlandse schepen te lossen. De K.N.S.M. en de vakbonden wisten niets van schepen, die naar Venezuela hadden moeten doorvaren, omdat ze in Willem stad niet werden gelost. heen door de straten trokken, klaar om alles op hun weg te ver nielen. Hii zei dat de regering al besloten had de beurzen te ver hogen en dat de begroting van onderwijs met ongeveer 13,8 mil joen gulden was verhoogd, on danks de noodzaak van bezuini gingen. Door de straten van Kinsjassa patrouilleren pantserwagens. De Lovanium-universiteit, waar 4.000 studenten zijn ingeschre ven. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Naar in ambtelijke kringen in Bern verluidt, heeft de Zwitserse justitie de Noordierse protestant se extremist ds. Ian Paisly en aanhang de toegang tot het land ontzegd. Het besluit zou zijn genomen nadat was vernomen dat ds Pais ley met enige' aanhangers naar Genève wilde om tegen het ko mende bezoek van de paus aan de stad te protesteren. Paus Paulus zal op 10 juni een bezoek brengen aan het hoofdbureau van de inter nationale arbeidsorganisatie. In hyda (Israël) is het proces tegen de 25-jarige Palestijnse onderwijzeres Ayesha Oudah (staand) en haar vermoedelijke handlangers (achter haarbe gonnen, die ervan verdacht wor den een bom geplaatst te hebben in een supermarkt in Jeruzalem. Het voorval kostte twee mensen het leven. De diverse Zuidvietnamese op positiegroepen zijn begonnen met elkaar in contact te treden over de vorming van een voorlopige coalitieregering. Dit heeft het Zuidvietnamese nationale „bevrij dingsfront" (n.b.f.) donderdag in Parijs laten weten. Het front, waar van de vietcong de militaire afde ling Is, wil het huidige bewind in Saigon vervangen zien door zo'n regering, die algemene verkiezin gen zou moeten voorbereiden. Een woordvoerder van de nbf- delegatie naar de vredesconferen tie in Pariis merkte op," dat de be wuste politieke groepen „elkaar ontmoeten waar ze maar kunnen". In Zuid-Vietnam bevonden zich het bevrijdingsfront, de alliantie van nationale democratische en vredelievende krachten (een groe pering die steun heeft van Hanoi en het nbf) en andere vredesgroe pen. Daarnaast waren in Pariis de delegatie van het frnnt en. ook an dere Vietnamese persoonlijkheden. Met dit laatste doelde de woord voerder vermoedelijk op de in Pariis wonende Vietnamese ballin gen. Volgens het door het front ter tafel gebrachte vredesplan van tien punten moeten politieke bal lingen betrokken worden bij de vorming, van een interimcoalitie. zei hij. Niettemin hadden president Nixon en diens Zuidvietnamese collega Thieu beiden te kennen gegeven dat, als de bevolking voor de communisten of enige andere regeringsvorm wilde stem men, en haar stemmen in alle vrij heid werden uitgebracht en geteld, alle partijen de keuze van het volk zouden eerbiedigen. Rogers deed een beroep op het p.b.f. onderhandelingen met Saigon te beginnen over de organisatie van vrije en eerlijke verkiezingen. De minister, die pas een bezoek aan Zuid-Vietnam bracht, zei dat president Thieu nog geen antwoord had ontvangen op zijn „opbou wende" voorstel inzake recht streekse onderhandelingen tussen het bevrijdingsfront en de Zuid vietnamese regering. Rogers herin nerde eraan dat Nixon op 14 mei in een toespraak had verklaard, dat alle inwoners van Zuid-Viet- nqm die afzien van het gebruik van geweld, in staat moesten wor den gesteld aan de verkiezingen deel te nemen, ook als kandidaat. „Ik ben er zeker van dat president Thieu het daarmee eens is", zei hij. De kwestie van een coalitierege ring zal waarschijnlijk een belang rijke rol spelen bij het overleg dat Nixon en Thieu zondag op, het eiland Midway voeren. Rogers zei overigens dat Amerika niet met de regering-Thieu is „getrouwd". Amerika was sléchts gebonden aan het recht van de Zuidvietna mese bevolking om zelf in vrijheid over haar toekomst te beslissen Wat de-terugtrekking van Ameri kaanse troepen betreft, waarover bij de nadering van de conferentie op Midway druk wordt gespecu leerd, zei Rogers dat er nog geen enkel tijdschema 'was opgesteld. Intussen verklaarde in Washing ton de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, op een persconferentie dat hij een coalitie als de communisten in ge-i dachten hadden, niet aanvaardbaar j achtte. Ze wilden langs die weg sommige van hun leiders aan het volk van Zuid-Vietnam opleggen,! De vliegbasis Tan Son Nhoet bij Saigon is vrijdagochtend vroeg (pl. tijd) in staat van alarm .ge bracht na het Inslaan van een vietcong-raket. Volgens de eerste berichten is een munitie-opslag plaats getroffen. De explosie werd in het centrum van Saigon, op acht kilometer afstand, gehoord. Voor de politie in de Zuidviet namese hoofdstad gold donderdag al volle paraatheid na een reeks bomaanslagen die mogelijk het be gin vormden van een guerillacam- pagne ter gelegenheid van de ko mende topconferentie tussen de presidenten Thieu en Nixon. In vier uur tijds vielen bij aanslagen drie doden en acht gewonden. Zes duizend politiemannen zullen in staat van paraatheid worden ge houden tot president Thieu dinsdag terugkeert van het eiland Midway. Volgens een bekendmaking in Saigon sneuvelden vorige week in Vietnam 261 Amerikaanse militai ren. Het totale dodencijfer aan Amerikaanse kant steeg daarmee tot 35.791. Later deelde een Amerikaanse woordvoerder mee dat de explosie bij Saigon afkomstig was van een Zuidvietnamees munitiedepot op twee km van de basis. Er was ook geschoten. De woordvoerder wist niet of de ontploffing was teweeg gebracht door een projectiel of een aangebrachte springlading. Boven Noord-Vietnam is don derdag een Amerikaans verken ningsvliegtuig, een F 4-straal- vliegtuig dat ongewapend was, neergeschoten. Dat gebeurde on geveer 65 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone, vijf km ten oosten van Dong Hoi. De twee bemanningsleden zijn met hun parachutes in zee terechtgeko men, waaruit zij met een hef- schroefvliegtuig werden gered. Als „vergeldingsmaatregel" heb ben twee „Phantom"-vliegtuigen die het verkenningsvliegtuig hadden begeleid, stellingen af weergeschut in Noord-Vietnam gebombardeerd. De laatste bom aanval op Noord-Vietnam was op 26 november 1968 uitgevoerd. Voor het eerst sinds twee we ken zijn er donderdag in Saigon weer kneedbomaanslagen ge pleegd. Op drie plaatsen werden dergelijke bommen geplaatst, waardoor drie Zuidvietnamese burgers om het leven kwamen en drie werden gewond. Minister Schut van Volkshuis vesting (l.) staat achter de ma quette van een nieuw woning- bouwproject, die hij onthuld heeft met hulp van de burgemeester van de gemeente Leusden,, Mr. F. J. H. Schneiders (rechts). Minister De Block van econo mische zaken heeft gemeend ten aanzien van het doorberekenen van een aantal kostenstijgingen in de prijs voor consumptiemelk de prijzenbeschikking goederen en diensten 1969 voorshand te moeten handhaven. De bewindsman heeft dit ge antwoord op vragen van de twee de kamerleden Tuijnman en Schlingemann (beiden v.v.d.), die wilden weten waarom de mi nister afwijzend heeft beschikt op een verzoek van het produkt- schap om deze kostenstijgingen door te berekenen. In het door het produktschap gedane voorstel is. aldus de mi nister, een prognose opgenomen betreffende de stijging van vracht-, verwerking's- en andere kosten ad 0,8 cent per liter. Daar naast hédden de slijtersorganisa ties een voorstel gedaan ter ver hoging van de slijtersmarge met 0,9 ct. per liter. Tussen een hogedrukgebled met het centrum boven Engeland en een depressie boven het Alpenge bied houdt ook vandaag met een, overwegend matige wind uit noordelijke richtingen de aanvoer van vry koude lucht aan. Het ho- gedrukgebied komt langzaam iets dichter bij ons land, zodat vooral in het noorden en westen perio den met zon worden verwacht en elders in het land nog af en toe een bui. De middagtemperaturen zullen in het algemeen iets hoger worden dan donderdag en waar den bereiken tussen 15 en 18 gra den. Bijzonder onaangenaam was het weer donderdag in het Alpenge bied en noord-Joegoslavië. Het regende daar langdurig en plaat selijk kwam sneeuwval voor. Re delijk zomerweer werd alleen uit zuid7Italië, Spanje en Potugal ge meld. waar bij vrij zonnig weer de temperatuur van 2025 graden werd gemeten. medegedeeld door het K.N.M.L, geldig tot hedenavond. minder koud Vrij zonnig weer met voorname, lijk in het zuidoosten van het land nog enkele buien. Meest matige wind uit noordelijke richtingen en iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 6 JUNI v.m. n.m. Breskens 6.14 6.37 Terneuzen 6.50 7.13 Hansweert 7.29 7.52 Walsoorden 7.33 7.56 ZATERDAG 7 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.21 7.57 8.36 8.40 n.m. 7.43 8.19 8.58 9.02 MAAN OP onder op onder Juni 6 04.23 20.55 01.09 11.20 7 04.22 20.56 01.21 12.43 8 04.21 20.57 01.32 14.01 9 04.21 20.58 01.42 15.19 10 04.21 20.58 91.53 lfc3» NwAering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand f2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 6.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimus» per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot B.m. 2 UW.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1