GRATIS! Tweede Kamer verwierp zes moties over Curasao REGERING BEREID TOT MEER SOCIALE HULP Aan koninkrijksstatuut wordt (nog) niet getornd Verwerpelijk Acute nood De minister Een -tweede G.S. VAN ZEELAND EN NOORD-BRABANT VOERDEN BESPREKINGEN Bezoek aan P.Z.E.M.-centrale annex zoetwaterfabriek PRIJSSTOF IS EEN TIJDELIJK NOODZAKELIJK KWAAD Eerste Kamer keurt „economisehe zaken" goed Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 5 juni 1969 Commentaar van het daeblad „Suriname" ni Zeehavenoverleg Oeververbinding Benei uxcontacten Waterwinning Bisschop Bekkers-actie passeert de zes miljoen Overval op vestiging H.B.U. in Buenos Aires Produktie steeg Loonkosten hoog Bij het debat over de regerings verklaring over Curacao kwamen twee tegengestelde meningen naar voren. Enerzijds was daar de op vatting, dat moet worden overge gaan tot beëindiging van het sta tuut voor het koninkrijk en ander zijds werd een Nederlands initia tief tot wijziging of beëindiging van het statuut afgewezen. Ook over het inzetten van mariniers was een duidelijk verschil van me ning aanwezig. Daaraan was, zo werd opgemerkt, niet te ontkomen, maar anderzijds werd gevraagd on verwijld de Nederlandse troepen te doen terugkeren. Deze eis werd neergelegd in een motie van de communistische af gevaardigde Hoekstra. De heer Nederhorst (p.v.d.a.) diende twee moties in, de eerste betreffende een rondetafelconfe rentie en de tweede voor de uit voering van een sociaal plan. De heer Van Mierlo (D '66) ver zocht de regering in een motie met kracht te streven naar een zodani ge wijziging van het statuut, dat het inzetten van militaire eenheden in de toekomst onmogelijk zal zijn. Een motie-Wiebenga (p.s.p.) no digde de regering uit het initiatief te nemen om te geraken tot be ëindiging van het statuut en drong er op aan de Nederlandse militaire eenheden onmiddellijk terug te trekken. Handhaving of beëindiging van het statuut stond centraal bij de bespreking van de regeringsver klaring. De liberale heer Vonhoff noem de opzegging „een verwerpelijke zaak". Hij meende dat het statuut ruimte bevat voor een voortgezet overleg. Mr. Biesheuvel (a.r.p.) merkte op. dat van zijn fractie geen initia tief was te verwachten om te ko men tot wijziging of beëindiging va: het statuut. Tot een overleg over de inhoud van het statuut verklaarde hij zich bereid. Ook de heer Mellema (c.h.) had geen behoefte aan een wijziging. Hij noemde het in de steek laten van de koninkrijksdelen juist thans „misdadig". Voor wijziging of be ëindiging yan het statuut spraken zich uit de woordvoerder van de p.v.d.a., c.p.n., D '66 en de p.s.p. De heer Nederhorst (p.v.d.a.) bepleitte de vervanging van het statuut door een volkenrechtelijke band, waardoor de landen overzee volledige onafhankelijkheid zouden kunnen krijgen. Een bezinning op de toekomst van het statuut is naar de mening van de heer Van Mierlo (D '66) noodzakelijk. Er werd aangedrongen op het in zo groot mogelijke mate hulp Het dagblad „Suriname" schrijft in een commentaar op de gebeurtenissen op Curasao dat 't onzin is om het inzetten van Ne derlandse mariniers in dit geval neo-kolonialistisch te noemen. Aan de andere kant is het statuut, dat het inzetten van Nederlandse strijdkrachten regelt, een ge vaarlijk wapen, aldus „Surina me". Een regering, die democra tische rechten vertrapt, die zich aan corruptie schuldig maakt en die niet langer representatief is, zou zichkunn en handhaven door gebruik te maken van dit artikel. In dat geval zouden Nederlandse strijdkrachten worden gebruikt om een niet gewenste regering in het zadel te houden. Dit is in Su riname bijna gebeurd, schrijft „Suriname". De leider van de vorige regering heeft zelf ver klaard, dat hij op een bepaald moment eraan heeft gedacht de noodtoestand af te kondigen, hoe wel er geen sprake was van brandstichting en plundering. „De gecompliceerdheid van de riiaterie brengt mee, dat wij niets li eb ben aan kreten, maar wel aan een gedegen studie", aldus het dagblad. bieden. De heer Nederhorst wilde Suriname en de Antillen niet in de steek laten. De woordvoerders van de c.h.-, a.r.p.- en k.v.p.-fracties bepleitten meer sociale hulp en minder economische hulp. „Van de regering mag worden verwacht dat in overleg met de Antillen een wezenlijke bijdrage wordt geleverd tot leniging van de acute nood, met name van de sociaal minst draa"krarhri<"»u", aldus de heer Schmelzer. De heer Biesheuvel bepleitte hetzelfde door op te merken, dat meer hulp van sociale aard dient te worden gege ven in plaats van projecten met een sterk „kneuterdijks-accent". De p.v.d.a. had de regeringsver klaring vergeleken met het rap port van een vlootvoogd en de c.p.n.-afgevaardigde Hoekstra noemde de verklaring een leger communiqué. Uit de kamer werd aangedrongen op het in sterkere mate inschakelen van de (Neder landse) vakbeweging bij het ont wikkelingswerk. Gevraagd werd of de regering bereid is steun te verlenen aan de wederopbouw van Willemstad, of daarvoor fondsen aanwezig zijn en zo neen, of deze fondsen in het leven zullen wor den geroepen. Minister Bakker zei dat thans niet het ogenblik is aangebroken om te komen tot wijziging of be ëindiging van het koninkrijkssta tuut Hij vroeg zich af, of het rede lijk is en in overeenstemming met onze morele plicht juist een wijzl ging door te voeren, nu de autori teiten op de Antillen onder grote zorgen gebukt gaan. De bewindsman, die zei aan de moties geen behoefte te hebben, wees er met nadruk op dat het detachement mariniers zo spoedig mogelijk naar ons land za! terug keren, als althans de orde en rust op Curagao zijn verzekerd. Op vragen uit de Kamer deelde hij mee, nog geen inzicht te hebben in de omvang van de schade en hij zei niet te weten hoe de gevolgen van de „catastrofale ramp" kun nen worden opgevangen. Het ligt in het voornemen te komen tot een verhoging van de ontwikke lingshulp voor sociale projecten. Staatssecretaris Van Es (marine' zaken) noemde het uitgesloten, dat de Nederlandse militairen worden gebruikt om hervormingen tegen te houden dan wel om stakingen te breken. Hij deelde niet de me ning dat de aanwezigheid van de mariniers provocerend zou wer ken. De aanwezige zeestriidkrach- ten noemde de staatssecretaris „aan de krappe kant" en hii zou graag een tweede jaaer in de na bijheid van de Antillen gestatio neerd zien. maar de financiën laten dat niet toe. De ingediende moties werden alle verworpen. De colleges van gedeputeerde ■daten van Noord-Brabant en Zeeland hebben dinsdag te Mid delburg besprekingen gevoerd over een aantal belangrijke onderwer pen. Voordat de besprekingen be gonnen, werd een bezoek gebracht aan enkele delen der provincie. Na de begroeting der Brabantse collega's aan de veerhaven Krui- ningen, maakte men met de „Prin ses Christina" de overtocht naar Perkpolder. In restaurant „Vijver hof" te Terneuzen gaf ir. A. A. Romeijn een toelichting op de bouw en de betekenis van de PZEM-centrale Terneuzen annex zoetwaterfabriek, die daarna werd bezocht. Later werd een rit gemaakt door het haven- en industriegebied Vlissingen-oost. bezwaar zal worden gemaakt. Het ligt voor de hand. dat een „twee de" vaste verbinding over de Schelde in een verre toekomst een aanmerkeliik oostelijker tracé zal volgen. red.) Een korte beschouwing werd ge wijd aan de samenstelling van de commissie zeehavenoverleg (de z.g. commissie-Posthumus), waar in van de havenbeheerders zitting hebben Rotterdam, Amsterdam, Delfzijl, het havenschap Vlissingen i.o. en het toekomstige haven schap Terneuzen. Noord-Brabant acht het onju'st, dat deze provincie geen zitting beeft in deze commissie. Het eerste punt van bespreking vormde de vaste oeververbinding Zoals bekend hebben G.S. en -Ie provinciale staten zich akkoord verklaard met een tracé bij Krui nineenPerkpolder. Hoewel Noord-Brabant bij een nog oostelijker verbinding meer zou zijn gebaat, werd meegedeeld dat tegen het gekozen tracé geen De beide colleges hebben aan dacht besteed aan de wenselijk heid van intensivering der Bene- luxcontacten. Geconstateerd werd, dat op velerlei gebied informele, zij het niet intensieve, contacten bestaan tussen de naburige pro vincies over de grens. De conclu sie was, dat op de ingeslagen weg moet worden voortgegaan. Aan de orde kwamen ook enke le vraagstukken op hét gebied van de waterwinning. Voorlopige con clusies van een werkgroep zijn, dat wat betreft Zeeland de huidi ge produktiemiddelen tot 1973 vol doende zullen zijn en dat van 1973 tot 1983 additionele levering van 12Q miljoen, kuhieke meter water per jaar uit de Biesbosch- bekkéns noodzakelijk zal zijn. In de periode 1983 tot 2000 zal additionele levering van 150 mil joen kubieke -meter uit een spaar bekken bij Sint Philipsland nodig zijn. Tot het moment waarop water uit de Biesbosch kan worden ge leverd heeft Zeeland een over bruggende aanvulling nodig. Daar toe zal de bestaande grondwater- levering door noordwest Brabant aan Zeeland waarschijnlijk worden verhoogd van 5 tot 10 miljoen ku bieke meter per jaar. De toekom stige levering van Biesboschwater behoeft geen problemen op te le veren. MAASSLUIS GROEIT HARD Woensdag 4 juni schreef de ge meentesecretarie te Maassluis de 25.000e inwoner in. Op 1 januari 1960 bedroeg het inwoneraantal van Maassluis ruim 12.000. In negen jaar tijd is de bevolking dus verdubbeld. Maassluis is daarmee een van de snelst groei ende gemeenten in Nederland. GRENSVOLK door Jakob Schopmans 55) Hoe ze bijvoorbeeld over Toon Janssen en diens vrouw spraken als ze te veel jenever op hadden. Dan vermaakten ze zich met aan- schouwelijke voorstellingen te geven hoe hij in de Zwanentoren zou zitten, en lalden ze Over vrouw Janssen dat ze op het veld van eer gestorven was en het eikenloof had verdiend, waarna men weer eens het glas op haar eeuwige gezondheid liet vullen. Toen hij eens met somber ge zicht het gedoe vanuit een hoek stond aan te zien gaf Piet van der Staay een geduchte klap op de schouder van Dorus van Doren kamp: „Kerel, waar sta jij toch altijd aan te denken. Waarom doe je niet eens 'n keer met ons mee. Dat zal je gedachten wat verzetten!" „Ik sta er over te prakkizeren, dat ik laatst een stomme streek heb uitgehaald door me aan de grensbewakers bekend te ma ken!" „Kom kom," zei Van der Staay bemoedigend, „zelfs een slimme kip legt wiel eens in de netelen!" „Dat kan zijn. Maar dat ver andert toch niets aan het feit, dat ik voor 'n groot deel het leven van die vrouw op m'n geweten heb." „Je bent niet erg lekker in je hoofd. Dood is dood. Daarover hoef jij je geen kopzorg te maken. Wj,e smokkelt moet er nu eenmaal rekening mee houden, dat z'n leven altijd op zekere dag plotse ling in hei of bos een einde kan nemen," oordeèlde Van der Staay, en weer terugkerend tot zijn vrienden stelde hij hun voor om naar de kermis te gaan. „Ja, we moeten ons eerst wat in de stemming drinken, zodat we niet al te nuchter op karwei be hoeven te gaan!" viel Jan van Elsteren bij. „Zo is het, zo is het," bracht Kromme Grades als een papegaai in het midden, en hij dook al weer achter de tapkast om nog gauw de glazen even te vullen. Dikke Marie begon een nummertje te zingen, en dat verwekte zoveel vrolijkheid, dat de glazen weldra weer leeg stonden. Piet van der Staay was de kermis al weer ver geten. Hij had ontdekt, dat Kromme Grades er zo waar een zwarte bolhoed op na hield en nadat hij dit hoofddeksel op pot sierlijke wijze op z'n haren had geplant, begon hij dansend rond te springen. De anderen meenden, dat zij nu niet mochten achterblijven, en weldra volgde de ene voordracht na de andere en vlogen de platte moppen over tafel. Dikke Marie oordeelde, dat ze nu rustig haar moederlijke plich ten kon gaan vervullen, en ver dween naar het optrekje, waar haar zeven kinderen ais orgel pijpen op een rijtje, lagen. Ze lagen rustig te slapen het klein ste in de slaap nog zuigend op z'n duim. De aanblik daarvan ver tederde de waardin en ze ging naar de keuken om er een fles geitenmelk te halen. Toen ze terugkwam duwde ze haa.r ben jamin de speen tussen de lippen, die nog altijd slapend begon te zuigen. Ze luisterde nog even en haal de toen voorzichtig de deur ach ter zich dicht. „Zo," zei ze opgeruimd, „die zijn verzorgd en behoeven geen omkijken meer. Nu kunnen wij ook eens naar de kermis gaan." Kromme Grades was terstond klaar om mee te gaan. Hij haalde de kettinghond in huis en gren delde de deuren. Toen trok hij z'n beste pak aan, en was niet weinig trots op z'n Marie, zoals zij daar in haar blozende welge daanheid verscheen, omkleed met een japon, waarop allerlei bloem figuren waren gedrukt. Ze glun derde van genoegen, dat zij voor het eerst sinds jaren ook weer eens op de kermis zou komen. Toen ze nog niet getrouwd was had ze goed kunnen dansen. Maar toen was ze nog niet zo dik. Ze was nieuwsgierig hoe het haar nu zou afgaan. Piet van der Staay had van hei destruiken een krans gevlochten, die hij haar om de hals wilde leg gen, maar Marie verzette zich. „Doe nou maar niet zo dwars," knorde Grades, „we gaan toch naar de kermis en daar zullen we als zakenmensen wel meer onzin moeten slikken." Marie stribbelde niet langer tegen. En terstond merkte Jan van Elsteren boosaardig op: „Alsjeblieft. Marie, je ziet er uit, als een bekroonde Paas-os!" Een uitbundig gelach klonk over de heide. Zelfs Kromme Gra des lachte aarzelend mee, maar een paar stekende ogen uit het vollemaansgezicht van Marie deden z'n trekken terstond ver strakken. Zij toonde zich zeer be ledigd en wendde voor naar huis terug te willen keren. Maar het 'gezelschap toonde zich weinig onder de indruk van die bedreiging. „O, o, o, Marietje, doe ons dat niet aan, jij de schoon ste ster. die op de dansvloer zal flonkeren." De vrouw kon het maar moei lijk verkroppen het voorwerp van de spotlust der mannen te zijn. Ze rukte haar arm los/van die van Grades, trok een gezicht als een onweer, en draaide zich demon stratief om. Maar door drie, vier man tegelijk werd ze bij de armen genomen en meegetrokken. Piet van de.r Staay vond dat men de stemming niet bederven moest door het met Marie al te zeer op de spits -te drijven. Daarom trok hij een forse heidestruik uit de g.rond, zwaaide er mee, en begon te zingen: „Zo leven we, zo leven we alle dagen.en weldra vielen de anderen bij om dit smokkellied ver te doen uitklinken, zo ver, dat ook de ergens op de loer liggende grensbewakers het zouden kun nen horen. (Wordt vervolgd.) BRUSSEL: Prinses Astrid heeft haar eerste communie gedaan in de kapel van het Instituut van de Gelovige Maagd. Vlnr Groot- Hertogin Josephine-Charlotte van Luxemburg, prinses Astrid, prins Philip en prinses Paola. De opbrengst van de „Bisschop Bekkers-actie" heeft de zes mil joen gulden overschreden. Het streefbedrag was 4,5 miljoen gul den en is dus ruimschoots gehaald, terwijl nog dagelijks geld binnen komt. De stichting maakt zich on gerust over de z.g. charitatieve activiteiten van personen en onder nemingen, die artikelen trachten te verkopen met het argument dat een deel van de opbrengst de actie ten goede komt. De secretaris van de stichting weet dat men deze argumentatie kalenders, toiletreini- gers, brandblusapparaten en ball points te koop zijn aangeboden. Het bestuur heeft met deze activi teiten niets te maken en waar schuwt het publiek waakzaam te zijn. Alleen die grammofoonplaat van de t.v.-uitzending ten bate van de actie is met instemming van het actiebestuur en ten dele ten bate van de actie in verkoop. Zeven onbekende mannen heb ben dinsdag op klaarlichte dag 'n vestiging van de (."HOHandsche Bank Unie" in dé- Argentijnse hoofdstad overvallen en een be drag van 21 miljoen Argentijnse pesos (ongeveer 210.000 gulden) geroofd. In de drukke stadwijk Belgrano overmeesterden zij twee politie agenten voor de ingang van de vestiging en overrompelden het bankpersoneel. De rovers lieten geen spoor achter. Minister De Block ziet de nriisstop als een noodzakeP'k tijdelijk kwaad. Hii zei dit gis teren in de eerste kamer tijdens de begrotingsbehandeling. De minister kon nog niet zeggen wanneer de prijsstop kan wor den opgeheven. Hij streeft naar een overgang naar een minder rigoreuzé greep op de prijzen, teneinde te grote spanning te voorkomen. Eerst zullen wij er varingen moeten opdoen en be schikken over de C.B.S.-cijfers inzake de stijging van de ge zinsconsumptie, aldus de minis ter. De prijsstop zal worden ver zacht, als van werkelijke teke nen van concurrentie zal zijn gebleken. Van primair belang is het zo goed mogelijk prijscorri- gerend op te treden. Voor de be slissing over de beëindiging van de prijsstop en voor de overwe ging van alternatieven is het van belang eveneens te beschikken over het halfjaarlijkse econo misch rapport van de sociaal- economische raad. Overigens gaf de minister als zijn indruk dat de stijgende be weging in de prijzen aan het minderen is. De economische ontwikkeling kan in het algemeen als gun stig worden bestempeld. Door de ontwikkeling op de arbeidsmarkt en het hoge niveau van beste dingen is er kans op toenemende spanning. Opvallend noemde de bewindsman de toeneming van de binnen- en buitenlandse vraag. Wat betreft de produk.iekant valt het op, dat in het eerste kwartaal de industriële produk tie 11 pet. lag boven het peil van 1968. Hoezeer dit cijfer tot verheugenis stemt, wilde minis ter De Block vooropstellen dat de betekenis daarvan niet mag worden overschat. Het meeval lend resultaat is nl. te danken aan de hoge produktie van aard gas en elektriciteit in verband met het slechte -\eer. Als men alleen de verwerkende industie neemt, resulteert een stijging iri dezelfde periode van 8% pet! Ook dit cijfer impliceert een wat minder sterke extra stijging! Het is aannemelijk dat de extra groei voor een belangrijk deel het gevolg is van extra produk- tiviteitsstijging. Bij dit alles moet worden overwogen, dat het aan deel van de industrie in de pro duktie van bedrijven niet meer is dan ca. 35 pet. en dat de pro- duktiviteitsgroei in de diensten sector veel zwakker is. Ten aanzien van de loonkos tenstijging merkte minister De Block op, dat Nederland inter nationaal gezien hoog genoteerd staat. Voor de concurrentieposi tie lijkt hem dit een bedenkelijke ontwikkeling. Hij ging nader in op de uitbreiding van de wereld handel. Begin 1968 werd deze op 5 geschat. Het is echter 10 geworden, onder meer door het sneller herstel in Duitsland en het tegenvallend effect van de devaluatie van het pond ster ling. De wereldhandel als totaal stijgt, dus ook de Nederlandse uitvoer. Daardoor neemt onze productie toe, dus ook de in voer en de productiviteit, even als de investeringen. Een onver wachte meevaller was het gun stige weer voor landbouw en bouwnijverheid. Het centraal economisch plan bureau heeft deze wijzigingen niet in de hand evenmin als de overheid. Wel draagt de over heid verantwoordelijkheid voor beleidsaanpassingen in de loop van het jaar. De kamer keurde tenslotte de begroting goed.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2