Uw motras Biafra bevestigt terdoodveroordeling Europese olietechnici Nixon contra de isolationisten Gratie voor ter Eurepoaisen Zware verliezen bij Zuidvietnamese operatie van drie weken Eerste Amerikaanse HET WEER Agressors zouden de V.S. geen rust meer gunnen VOORGEBAK SMIDT'S Mexicaans passagiers vliegtuig neergestort VENUS IS EEN ONHERBERGZAME PLANEET Hoge temperaturen vernietigen elk levend weefsel troepen uit Zuid-Vietnam Koop 'm en win tl. 1.000- Harttransplantatie in Houston Steun aan Nigeria? De andere kant Weerbericht Brandbommen op Port au Prince Banketbakkerij DONDERDAG 5 JUNI 1969 25e Jaargang No 5997 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Meteen dodelijk Reis van acftt jaar. Onze ontwikkelingshulp richten op de West! Hoogwater Zon- en Maanstanden DEN HAAGr De scheidende op- perbevehebber van de NAVO, generaal Lyman L. Lemnttzer, zijn echtgenote en dochter zijn door HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op paleis Huis ten Bosch ontvangen. OLGA De redering van Biafra heeft de Portugese regering laten weten dat zij gratie heeft ver leend aan de 18 Europese olie technici die ter dood waren ver oordeeld wegens hulp aan Nige ria. Dit is door hel Portugese ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Tevens is bekendgemaakt dat de Biafraanse vertegenwoordi ger in Lissabon heeft gezegd dat maatregelen worden getroffen om de 18 olietechnici 14 Ita lianen, drie Westduitsers en één Libanees in vrijheid te stel len. Te Houston in de Amerikaanse staat Texas heeft de chirurg dr. Denton Cooley zijn twintigste harttransplantatie verricht. De ontvanger was een 52-jarige kap per uit Tulsa in Oklahoma, wiens toestand bevredigend werd ge noemd. Ook in het militaire hospitaal te Palo Alto in Californië werd 'n harttransplantatie uitgevoerd. Een 54-jarige timmerman kreeg het hart van een 20-jarige mili tair, die kort na zijn terugkeer uit Vietnam bij een verkeersongeluk om het leven was gekomen. De toestand van de timmerman is bevredigend. Dr. Ifegwoe Eke, de Biafraanse voorlichtingsambtenaar in Owerri, heeft dinsdagavond voor radio- Biafra bevestigd, dat de 18 door Biafraanse militairen gevangen ge nomen Europese olietechnici tot de dood door de kogel zijn veroor deeld. Een speciale rechtbank had hen schuldig bevonden aan steun aan Nigeria in de strijd tegen Biafra en daadwerkelijke deelneming aan deze strijd aan de kant van Nige ria. Het vonnis was ter bekrach tiging aan de Biafraanse leider Ojoekwoe gezonden. Dr. Eke verklaarde dat men de technici heeft zien schieten en dat zij geweren bij zich hadden, toen zij gevangen werden genomen. Uit het onderzoek was vast komen te staan, dat deze technici en hun 11 collega's die om het leven kwamen toen Biafraanse soldaten hun kamp onder de voet hadden gelo pen, bakens hadden ontstoken ten behoeve van de Nigeriaanse een heden. Dr. Eke beschuldigde Italiaanse en andere buitenlandse maatschap pijen van steun aan federaal Nige ria door het bouwen van bruggen, het aanleggen van nieuwe wegen en het opruimen van obstakels De buitenlandse oliemaatschap pijen stonden aan de kant van Nigeria ondanks het feit, dat zij vóór de oorlog zowel in Nigeria als in Biafra hadden gewerkt. Direct nadat het federale Nige ria Benin en de olievelden in Bia fra in handen had gekregen, had den de meeste van deze maatschap pijen hun werk in deze gebieden hervat. Dr. Eke noemde in dit ver band de Shell-BP; de maatschappij Tenneco, de Mobil Safrap en de Esso Agip. Deze maatschappijen hadden ook Nigeria gesteund in zijn strijd tegen Biafra door de federale regering olieroyalties te betalen. Met dit geld konden en kunnen de operaties tegen Biafra worden bekostigd. Zodra deze maatschappijen daarmee ophouden, aldus dr. Eke, zal er een einde aan de oorlog komen. De minister van defensie van Ivoorkust en de minister van voor lichting van Gabon zijn naar Biafra gegaan om te proberen de achttien olie-employé's 14 Italianen, drie Duitsers en een Libanees vrij te krijgen. Dit is woensdag bekendgemaakt door de minister van buitenlandse zaken van Italië. WILLEMSTAD: Omdat gevaar bestaat dat de uitgebrande win kels in het centrum van Willem stad na de recente ongeregeldhe den zullen instorten is daar deze versperring neergezet Bij een Zuidvietnamese actie die drie weken heeft geduurd,, zijn 683 Zuidvietnamese militairen ge dood, gewond of vermist, zo is woensdag in Saigon meegedeeld. De operatie, „Dan Goeyen" (bur gerrecht), is uitgevoerd in de om geving van de buitenpost Dako waar. de grenzen van Laos, Cam bodja en Zuid-Vietnam samenko men. Er namen 6000 Zuidvietna mese militairen aan deel. Zij doodden 945 tegenstanders. Bij luchtaanvallen en artilleriebe schietingen werden nog eens 373 vietcongstrijders gedood. Bij bomaanslagen van dè viet- cong zijn woensdag 22 burgers ge dood en 27 gewond. Dinsdag zijn twee Amerikaanse jachtbommenwerpers en één hef- schroefvliegtuig door luchtdoel artillerie van de tegenstander neergeschoten. Het Noordvietnamese persbu reau verspreidde een bericht van het partijblad „Nhan Dan", waar in melding wordt gemaakt van het uitschakelen van 65.000 tegenstan ders, waarbij 30.000 Amerikanen. in de maand mei. Voorts zijn in die periode 600 vliegtuigen ver nietigd of beschadigd en 1100 mili taire voertuigen, 65 schepen, 250 stukken geschut en talloze wapen en munitie-opslagplaatsen, aldus de Noordvietnamese mededeling. ENKELE BUIEN Ook vandaag blijft de aanvoer van koude en onstabiele lucht over ons land voortduren. Deze lucht stroomt om een hogedrukge- bied, waarvan het centrum zich bovén Schotland bevindt. Tengevolge van drukstijgir.gen boven Scandinavië zal de wind iets ruimen en waaien uit richtin gen tussen noord en noordoost. Zij zal daarbij vrij krachtig tot matig zijn. In deze lucht komen enkele buien voor. hoofdzakelijk in het binnenland. Zij zullen afgewis seld worden door perioden met zon, maar het blijft koud voor de tijd van het jaar. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Ook zonnige perioden Koud weer met enkele zonnig# perioden, maar ook af en toe een bui, voornamelijk in het binnen land. Vrij krachtige tot matige wind tussen noord en noordoost. President Nixon heeft woens dag in Colorado Springs de „nieuwe isolationisten" in zijn land verweten, dat zij willen dat de V.S. zich eenzijdig ontwape nen en de beschermingsverplich- tingen die zij in de rest van de wereld hebben aangegaan, op zeggen. „Wanneer Amerika de wereld zijn rug zou toekeren, zou er een dodelijke vorm van vrede over deze planeet neer dalen, het soort vrede dat de vrijheid in Tsjecho-Slowakije heeft verstikt", zo zei hij. den die voor defensie bestemd zijn. De Amerikanen moeten ech ter hun priorieiten niet verwar ren. Wat de hevige aanvallen in het congres op de defensiebegro ting betreft zei Nixon, dat de president van dg V.S. de man is, die belast is met de beoordeling hoeveel nodig is voor defensie. De gelden die hij nu heeft ge vraagd, vormen volgens hem het minimaal nodige om aan de ver plichtingen van de V.S. tegen over zichzelf en de vrije wereld te voldoen. De president sprak zijn rede uit tijdens een reis naar de Stille Oceaan en het eiland Midway. Op Midway ontmoet hij zondag president Mgoeyen Van Thieu. Een niet-geïdentificeerd vlieg tuig heeft woensdag brandbom men gegooid op de binnenplaats van het presidentspaleis te Port au Prince, de hoofdstad van Hai ti, en andere delen van de stad. Maandag werd in de Haitiaan- se hoofdstad bekendgemaakt dat regeringstroepen 20 „communis ten", onder wie vier vooraan staande leden van het centrale comité van de Haitiaanse partij, hadden gedood bij een vuurge vecht in een van de hoofdstra ten van de stad. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Prssfatófag feïj a&mseuetiB: TERïMgÜËËN Directeur-Hoofdredacteurp. j. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon(01150)—2073. Gironummer: 381S0 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummH tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot djh. 2 uur. De president bleek kritiek te hebben op de eis in Vietnam tot een gemakkelijke vrede te ko men en op de tegenstanders van zijn voorstel tot het ontwikkelen van een beperkt anti-raketsy steem. „De agressors van deze wereld zullen de V.S. geen rus tige periode gunnen, waarin wij onze eigen binnenlandse kwes ties in orde kunnen brengen, net zo min als de crisis in onze ge meenschap op een leeg pitje ge zet kunnen worden, totdat de kwestie-Vietnam opgelost is". Nixon prees de verantwoor delijke critici, die verspilling bij de defensie-uitgaven hebben aangewezen en zei het er mee eens te zijn, dat gewaakt moet worden tegen misbruik van gel- Een Mexicaans straalpassa- giersvliegtuig van het type Boeing-727 is woensdag in het noorden van Mexico neergestort. Er waren 72 mensen aan boord. De kans dat er overlevenden zijn, wordt gering geacht. Het toestel stortte 30 km ten zuiden van de Mexicaanse stad Monterrey neer. Eén van de inzittenden van het toestel is de Mexicaanse ten- nirt.er Rafael Osuha. Een woordvoerder van het Me xicaanse ministerie van verkeer heeft verklaard, dat de verkeers toren van het vliegveld van Mon terrey, de piloot van de Mexicaan se Boeing had verzocht zijn lan ding uit te stellen met het oog op een zwaar tropisch onweer. Het vliegtuig, dat nog voor twee uur brandstof had, is in bergachtig ge bied in de buurt van de luchthaven verongelukt. De verkeerstoren had de piloot opgedragen boven de wolken te wachten tot het onweer voorbij zou zijn. Blijkbaar heeft het toe stel hoogte verloren en is tegen een begroeide bergwand gevlo gen. Onder de 65 passagiers van het verongelukte vliegtuig bevond zich verder nog Carlos Madrago, oud-voorzitter, van de aan het be wind zijnde institutionele revolu tionaire partij in Mexico. Venus is afgeschreven voor be mande ruimtevaart, de dichtst bijzijnde van de twee „binnen planeten", die altijd in wolker is gehuld en het sterrenkundi gen zo moeilijk heeft gemaak' om er meer van te weten tf komen. Uit de gegevens, die dr Russische sondes Venus-5 en 6 naar de aarde hebben geseind is bevestigd wat al eerder door de Venus-4 en de Amerikaanse Mariner-4 was gemeten, nl. dat een mens al tijdens de afdaling in een ruimteschip in omstan digheden terecht komt die bin nen korte tijd zijn dood beteke nen. De bevindingen van de ruim tesondes 5 en 6, die na een reis van 350 miljoen kilometers vori ge maand geen 24 uur na elkaar in de atmosfeer van de planeet wegzakten, zijn nu gepubliceerd in een rapport van de Russische academie van wetenschappen. Het blijkt dat er niet meer dan 0,4 pet. zuurstof in de atmosfeer van de planeet aanwezig is. Zuurstof is onmisbaar voor het leven. De lucht die wij inade men, bestaat voor een vijfde deel uit dit gas. De atmosfeer van Venus blijkt voor het over grote deel uit koolzuurgas te be staan, nl. 93 tot 97 procent. De rest is stikstofgas met sporen van de edele gassen, samen 2 tot 5 procent. Aan waterdamp bevat de atmosfeer van Venus 4 tot 11 milligram per liter. Meteen dodelijk echter is de temperatuur aan de onpervlakte van de planeet, namelijk tussen 400 en 530 graden Celsius, ver nietigend voor elk levend weef sel. De atmosferische druk ligt er tussen de 60 en 140 atmosfeer. Het rapport acht het waar schijnlijk, dat tijdens de afda ling de instrumentenafdeling van de Venus-4 in elkaar is gedrukt en vermoedelijk is dat met de 5 en 6 eveneens gebeurd. Het on derzoek van de planeet zal wor den voortgezet met nieuwe son des. Intussen is in Washington een plan bekendgemaakt voor het zenden van ruimteschepen naar de „buitenplaneten", die verder van de zon af staan dan onze aarde. De Amerikanen willen evenals de Russen tegen het eind van de jaren zeventig twee on bemande sondes een soort „slin- gerreis" laten maken naar de verste planeten. Voor het eerst sinds 179 jaar staan deze dan zo gunstig ten opzicWe van elkaar, dat dit mogelijk tyordt met de huidige ',rakettén. De sondes kruisen de baan van de planeet Jupiter, worden door diens aantrekkingskracht langs de planeet geslingerd en krijgen daardoor voldoende vaart om in de buurt van de volgende pla neet te komen. Op dezelfde ma nier slingert Saturnus de eerste van de twee, soride-A, in de rich ting van Pluto. Sonde-B moet via Jupiter naar Uranus en Neptu- nus reizen. „De buitenplaneten zijn aantrekkelijke objecten van onderzoek, die onze kennis van ontstaan en opbouw van het zonnestelsel evenveel kunnen verdiepen als onze kennis van z.g. nieuwe werelden", heeft James E. Long in de juni-uit- gave van „Austronautics Maga zine" (tijdschrift voor lucht- en ruimtevaart) geschreven. De A-reis naar Pluto zal vol gens Long zeven tot acht jaar duren. Zonder de genoemde „slingeri'-mogelijkheid zou dat 41 jaar zijn geworden. Saturnus kan een gevaar vormen voor de sonde, die in de hoge massa concentratie van de ring kan raken. Saturnus zou al in 1976 door aparte sondes kunnen wor den onderzocht. Voor de B-reis wordt op negen jaar gerekend om Neptunus te bereiken. Daar na zweven de sondes ons zon nestelsel uit, de onmetelijke ruimte in. De commentatoren hebben ge lijk, als ze vaststellen dat er in de West veel moet veranderen. Er heerst sociale onrust sinds tientallen jaren. Een tri lang kon de raffinaderij op Curasao veel werkkrachten gebruiken, maar door automatisering en rationalisering moesten velen af vloeien. De lonen werden ver laagd, omdat er zoveel aanbod van werkkrachten was. Sociale voorzieningen zijn er niet, om dat de regering niet over vol doende middelen beschikt. De armoede is er schrikbarend. Complete families moeten leven van een laag loon van een en keling die wat verdient en er lange dagen voor moet maken. Het zou aanbeveling verdie nen, onze ontwikkelingshulp te richten op de West en de An tilliaanse en de Surinaamse be volkingsgroepen die momenteel verpauperen, uit hun noodlijdend bestaan te balen. President Nixon en president Ngoejen Van Thieu van Zuid- Vietnam zijn van plan op hun topbijeenkomst de terugtrekking uit Zuid-Vietnam van de eerste Amerikaanse troepen bekend te maken, zo schrijft de „New York Times" woensdag. Het zou gaan om 50.000 man, met de repatriëring waarvan 1 september een begin zou worden gemaakt. Aan de bekendmaking zou een waarschuwing worden verbonden, dat de tegenstander van zijn kant tot vermindering van de oorlogsinspanning zou moeten overgaan. Volgens de „New York Tfmes" achten Amerikaanse functionaris sen een dergelijke bekendmaking waarschijnlijk, hoewel pas zondag een definitief besluit zou worden genomen. DONDERDAG 5 JUNI I v.m. n.m. Breskens 5.14 5.36 Terneuzen 5.50 6.12 Hansweert 6.29 6.51 Walsoorden 6.33 6.55 VRIJDAG 6 JUNI v.m. n.m. Breskens 6.14 6.37 Terneuzen 6.50 7.13 Hansweert 7.29 7.52 Walsoorden 7.33 7.56 OP onder op onder Juni 5 0.423 20.54 00.53 09.53 6 04.23 20.55 01.09 11.20 7 04.22 20.56 01.21 12.43 8 04.21 20.57 01.32 14.01 9 04.21 20.58 01.42 15.19 10 04.21 20.58 01.53 -J6.35

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1