Premier De Jong over de wanddaden in Indonesië EEN SECRETARESSE Wij verzorgen En bestel nu „ER IS MEER KWAAD GEBEURD DAN IK HAD GEDACHT" Strafvervolging alsnog mogelijk Adv haal even de winter in uw hoójFd (lage zomerpri jzen voor fijne winterwarmte straks) Woensdag 4 juni 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Correct 150 gevallen Arjos dringt aan op Jbestrijding armoede in de Antillen Inbraak in Haagse wasserij Anderhalf jaar voor uitlokking beroving Top van ijsberg. Levenslang geëist tegen Petras Dom i nas Verzet tegen belastingen in Frankrijk Amerikaans bouwconsortium zet werkzaam- heden in Zuid-Vietnam stop CORNELIA DE BRUIJNE ADVERTENTIES VAN DE SANDE EERSTE NEDERLANDSCHE COÖPERATIEVE BEETWORTELSUIKERFABRIEK EN RAFFINADERIJ G.A. te Sas van Gent Deze maand is Syntracief nog steeds extra voordelig. Dankzij de zomerkorting. En echte Syntraciet was al zoveel goedkoper dan gewone antraciet En u weet, regeren is vooruitzien. Uw kolenhandelaar zit al klaar bS z'n telefoon. on. Nieuw! Syntraciet-nootjes zijn nu schone koten. De mogelijkheid bestaat dat alsnog zal worden overgegaan tot het instellen van strafvervolgin gen jegens hen, die zich in Indo nesië hebben schuldig gemaakt aan wandaden. Premier De Jong heef,t dit dins dagmorgen meegedeeld in een mondeling gegeven toelichting op het rapport over het archieven- onderzoek naar gegevens omtrent excessen in Indonesië. In de nota wordt gewag ge maakt van een aantal gevallen van seponering van strafvervol gingen. De minister-president wees er niet nadruk op, dat de regering zelf een standpunt zal bepalen, of al dan niet alsnog of opnieuw tot vervolging zal wor den overgegaan. Het onderzoek naar mogelijkheden daartoe is thans in gang, zo bleek uit de mededelingen van de premier. Hij noemde dit vraagstuk zeer inge wikkeld. temeer waar sprake is van enerzijds een amnestierege ling en anderzijds van verjaring van de misdaden. De premier wees er op, dat de nota sober en kil is opgesteld. Hij noemde het rapport „een klinisch verslag van de gebeurtenissen". Evenals in de nota concludeerde de minister-president, dat de krijgsmacht zich in het algemeen in Indonesië correct heeft gedra gen. Met uitzondering van de kwestie Zuid-Celebes en mogelijk bij het verzamelen van gegevens was er geen sprake van systema tiek bij de begane wreedheden. Daarover merkte hij o.m. op: „Er is meer kwaad gebeurd dan ik had gedacht". Ofschoon er „veel meer aan de hand is geweest dan in eerste in stantie werd vermoed", kwam premier De Jong tot de conclusie, In een dinsdag uitgegeven ver klaring naar aanleiding van de gebeurtenissen op Curasao zegt het dagelijks bestuur van de anti revolutionaire jongerenorganisa tie Arjos het een ongezonde si tuatie te vinden, dat Nederlandse militairen zijn ingezet voor het herstel van de orde op de Antil len. Volgens de Arjos dient de Nederlandse regering op korte termijn te bewerkstelligen, dat de Antillen hiertoe zelf in staat worden gesteld. Het herstellen van de orde heeft volgens Arjos weinig waar de, wanneer geen structurele maatregelen worden genomen om de heersende armoede te bestrij den. Aan hulpverlening van Ne derlandse zijde.zou volgens de verklaring de voorwaarde moe ten worden verbonden, dat deze ten goede komt aan de arme be volkingsgroepen. De gelden die eventueel nodig zijn voor het her stel van de schade op Curasao, moeten zo nodig een hogere prio riteit hebben dan een belasting verlaging, aldus de verklaring. Voorts wordt aangedrongen op herziening xan het koninkrijks statuut, waarbij het dagelijks be stuur van Arjos zich uitspreekt voor een samenwerkingsverhou- ding in de vorm van bilaterale verdragen. Maandagnacht is ingebroken in een wasserij aan de Theresia- straat in Den Haag. De buit be stond hoofdzakelijk uit kleding met een waarde van ongeveer 75.000,—. De inbrekers verschaften zich toegang tot het pand door aan de achterzijde in een bevöor- radingsgang een ruit te vernie len. Van de daders ontbreekt ieder spoor. De. Amsterdamse rechtbank heeft geen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 23-jarige in Indo nesië geboren, bankwerker Roy P. de F., die had bekend een Chi nese restauranthouder te hebben beroofd van 10 mille en een loiem- piafgbrikant te hebben gedwon gen circa 1000 gulden aan hem te geven. Er was drie jaar met af trek tegen De F. geëist. De recht bank wees de zaak terug naar de rechter-commissaris voor het uit brengen van een psychiatrisch rapport. Conform de eis veroor deelde de recW&ank de 32-jarige B. J. J. voor uitlokking van de beroving op de Chinese restau ranthouder tot anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek. dat 99,8 en zelfs misschien 99,9 procent van de Nederlandse troe pen in Indonesië zich behoorlijk heeft gedragen. Het aantal werkelijke wan daden becijferde hij op 150 geval len en omgerekend naar een aantal van 200.000 Nederlandse militairen is dit nog niet één pro mille. De krijgsmacht heeft zich in zijn algemeenheid correc ge dragen, zo luidde de slotconclusie van de premier. Naar zijn mening mogen de ge pleegde wandaden niet worden vergeleken met de Duitse om standigheden. De Duitsers waren uit op genocide en hun wandaden werden van boven af geleid en georganiseerd, terwijl in Indone sië geen sprake was van een ge organiseerd systeem. „Het zijn ontsporingen", aldus de premier. Het verwijt, als zou de nota slechts het topje van de ijsberg laten zien, noemde hij niet billijk. Naar zijn mening zal en moet de politieke verantwoordelijk heid voor de gebeurtenissen wor den vastgesteld. Deze beoordeling kan echter niet zonder meer ge schieden aan de hand van de in de nota opgenomen gegevens. Het gehele beeld zal verder moeten worden uitgewerkt en de bron- nenpublikatie zal eerst volledig moeten zijn. In Dortmund heeft de open bare aanklager levenslange ge vangenisstraf geëist tegen Petras Dominas, die voor de tweede maal terechtstaat op beschuldiging van moord op de 70-jarige herbergier Albrecht Höhman en diens 10 jaar jongere zuster Lina op 25 augus tus 1964. Dominas, die in 1964 twee roofovervallen op juweliers in Amsterdam heeft gepleegd, waarvan op 26 september de ge ruchtmakende overval bij juwe lier Herman Schipper aan de Hei- ligeweg, werd op 10 februari 1967 in Dortmund tot 15 jaar tucht huisstraf veroordeeld wegens tal rijke overvallen, maar vrijge sproken van de beschuldiging van moord. Een broer van de slachtoffers Heinrich Höhmann, die als mede aanklager het proces bijwoonde, zei ervan overtuigd te zijn dat de beklaagde de dubbele moord had gepleegd. Hij was niet met de eis tevreden en verklaarde: „Als de doodstraf nog bestond, zou ik het vonnis met eigen han den voltrekken". Een organisatie in Frankrijk die zich verzet tegen het belas tingstelsel, heeft maandag in Lyon de aandacht op zich geves tigd. Een „lelijke eend" van een vrouwelijke hoofdcontroleur van de directe belastingen die om streeks het middaguur als ver mist was opgegeven, werd in de late avond in volkomen gede monteerde staat teruggevonden voor het plaatselijke belasting kantoor. Er was een boodschap bij van de „organisatie tot onder drukking van de onfatsoenlijke en rampzalige belastingheffing", die waarschuwde: „Pas op, wij zul len veel verder gaan en met veel minder humor tegenover hen die onze waarschuwing niet willen begrijpen". Vogens ooggetuigen hadden vijf mannen met een vrachtauto de stukken van de „lelijke eend" bij het belastingkantoor neerge zet, nadat zij met behulp van ver keersborden de straat voor het verkeer hadden afgesloten. Het grote Amerikaanse bouw consortium „R.M.K.-B.R.J." dat Amerikaanse ondersteuningsba ses in Zuid-Vietnam bouwt, zal zijn activiteit in Vietnam in 1971 beëindigen. Naar een woordvoer der dinsdag zei, zullen dan pro jecten tot een bedrag van 1,6 mi- jard dollar in een periode van negen jaar zijn voltooid. R.M.K.- B.R.J. is een samensmelting van de vier grootste bouwmaat schappijen in de Verenigde Sta ten, Raymond International;. Morrison-Knudsen; Brown-Root en Jones. Het consortium heeft vliegvelden aangelegd en mili taire kampementen, pieren, ra darstations, wegen en andere voor de militairen belangrijke bouwwerken gebouwd. De ko mende twee jaar zullen in hoofd zaak wegen worden verbeterd. Heden werd na een kortstondige ziekte van ons weggenomen onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, op de leeftijd van 60 jaar. Uit aller naam, A. DE BRUIJNE. Terneuzen, 2 juni 1969 Axelsestraat 135 De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. don derdag 5 juni des nam. 2.15 uur, na voorafgaande rouwdienst in de aula op de Zuiderbegraafplaats, aanvang 1.45 uur. (zonder enige prijsverhoging) in binnen- en buitenlandse bladen Administratie DE VRIJE ZEEUW Tel. 01150207J Terneuzen vraagt voor spoedige indiensttreding voor één onzer procuratiehouders Vereisten zijn: 9 Minimaal einddiploma MULO of gelijkwaardige opleiding Vaardigheid in stenograferen en typen Enige ervaring en/of secretaresse-opleiding geeft voorkeur Geboden wordt: 9 Veelzijdige zelfstandige functie 9 Goede salariëring en sociale voorzieningen Schriftelijke sollicitaties met volledige inlichtingen te richten aan de afdeling - Sociale zaken Syntraciet dus II U weet dat Syntraciet moderne vaste brandstof «V gemaakt van zuivere antraciet. Maar met extra voordelen. 't Is beter regelbaar. En sneller aan te steken. Bovendien is de kwaliteit altijd constant. U gebruikt het in plaats van grove kolen, zoals noten twee of drie, eierkolen of briketten, 't Is ideaal voor haarden en kachels, ook voor uw open haard. En 't geeft véél warmte en véél gloed, 't Blijft héél tijdens het branden. En 't gloeit heerlijk lang door. Nog meer? Jawel. Deze zomer is Syntraciet nog weer verbeterd. Want 't is nu geïmpregneerd. Daardoor hebben de Syntracietjes een hardere schil gekregen. Dat betekent: geen gruis meer en stuifvrij. Kortom, Syntraciet-nootjes zijn fijne schone kolen. dusfi ft oweponwrd frtndelsmerk Stauennjntn/DSM,

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5