Regeringsnota over de „excessen" in Indonesië Algemene Bank Nederland De Spar /T\ heeft z'n koffieprijzen ^verlaagd. Moordplunderingmishandeling, verkrachting, brandstichting „KRIJGSMACHT ALS GEHEEL HEEFT ZICH CORRECT GEDRAGEN" Westerling Fusillades Treintransport Vonnissen Zuid-Celebes Sluit een persoonlijke lening bij de ABN U bent welkom bQ da DE VRIJE ZEEUW Verzekeraars van ziektekosten wachten op ontheffing prijsstop Nieuwe ongeregeldheden in Montevideo Elf doden bij brand in Kansas City Auto-ongeluk op spoorwegovergang kunt f 50o,—tot 10.000,— lenen bij de ABM, Zonder rompslomp. Zonder veel formaliteiten Zonder borg of andere zekerheid. En wat extra plezierig is: de besteding van het bedrag blijft helemaal üwza&fe En mocht u komen te overlijden dan worden de nog te vervallen termijnen kwijtgescholden^ Vraag gerust a|le inlichtingen by een van de vele ABN-kantoren. Een persoonlijke lening van de ABNS contant geld op het juiste moment, Woensdag 4 juni 1969 Wannéér de prijsstop er niet was geweest, zouden de ziekte kostenverzekeraars op 1 mei j.l. 'hun premies weer hebben ver hoogd. Dit is dinsdag op de jaar vergadering van de Nederlandse unie van schadeverzekeraars me degedeeld door de voorzitter, jhr. mr. W. M. de Brauw. De in 1968 en de per 1 januari 1969 plaatsge vonden stijging van de zieken huistarieven en van de kosten van medische hulp was zodanig dat het niet langer verantwoord was de premies op het peil van 1968 te handhaven. Het wachten is thans op opheffing van de prijs stop. De verzekeraars hebben het volste vertrouwen, dat deze ont heffing spoedig zal afkomen, te- meer omdat de ziekenfondsen reeds öp 1 janüari een premiever hoging doorvoerden, aldus jhr. De Brauw. Een nieuwe zonnebril van de bril- lenontwerper Jean d'Or, Parijs. Edith toont hier een montuur, waarvan de veren zijn geïnspi reerd op de spaken van een sportstuur. In een voorstad van Montevi deo, de hoofdstad van Uruguay, hebben zich maandag felle ge vechten voorgedaan tussen het stakende personeel van de plaat selijke koelhuizen en de politie. De staking die al anderhalve maand aan de gang is, vormt het protest van ongeveer 10.000 werk nemers tegen het besluit van de regering om een dagelijks rant soen vlees van twee kilo te ver vangen door een loonsverhoging die de arbeiders onvoldoende vin den. De betrokken voorstad, El Cer- ro, telt circa 25.000 inwoners. De toegang tot de plaats via een brug werd bemoeilijkt door verschei dene barricades. De politie kreeg de steun van militairen. Er werd niet alleen met stenen gegooid, maar er werd ook van vuurwa pens gebruik gemaakt. De politie sprak van drie gewonden in haar gelederen. De stakers in El Cer- ro kregen hulp van collega's uit de veesindustrie in Paysandu en Bentos, die een protestmars naar Montevideo hebben georgani seerd. „De regering betreurt, dat er zich excessen hebben voorge daan, maar zij handhaaft haar opvatting, dat de krijgsmacht als geheel zich in Indonesië correct heeft gedragen. De verzamelde gegevens bevestigen, dat van systematische wreedheid geen sprake is geweest." Zo luidt de conclusie van de „nota betreffende het archieven- onderzoek naar gegevens om trent excessen in Indonesië, be gaan door Nederlandse militai ren in de periode 19451950". In deze nota, samengesteld op verzoek van de tweede kamer, komt minister-president De Jong tot de conclusie, dat er door Nederlandse militairen hande lingen zijn gepleegd, die als wan daden moeten worden gebrand merkt. De gegevens wijzen niet uit, dat de excessen door de verant woordelijke autoriteiten stilzwij gend zijn toegelaten of verhei melijkt. Wel kan men zich de vraag stellen of naar het inzicht van thans niet te veel waarde is toegekepd aan verzachtende omstandigheden. In een slotbeschouwing bij de nota wijst premier De Jong er op, dat tegenover de negatieve feiten „een overdaad aan posi tief materiadl" staat, dat onder meert betrekking heeft op daden van zorgzaamheid en opofferings gezindheid voor de Indonesische bevolking. In de bronnen-publikatie wordt uitvoerig ingegaan op de z.g. Zuid-Celebesaffaire en wordt aandacht geschonken aan de Bandoeng-affaire, bij welke ge beurtenissen de voormalige kapi tein Westerling was betrokken. De conclusies van een in 1954 uitgebracht rapport over de Zuid-Celebeszaak worden thans voor het eerst in de openbaar heid gebracht. Minister-president De Jong wijst er op, dat men om te komen tot beter inzicht in de beklem mende vragen, die het verschijn sel van de excessen oproept, zal moeten trachten zich rekenschap te geven van de omstandigheden en de omgeving, waarin de mili tairen zich geplaatst zagen voor het volbrengen van een taak, die zij vrijwillig of als dienst plichtige hadden aanvaard. „Het viel niet te vermijden, dat zich onder de ruim 200.000 man, die in de periode van vier jaren in actie zijn geweest, per sonen bevonden die hun houding niet juist konden bepalen," aldus de premier. Bendewezen en banditisme, verschijnselen die op Zuid-Cele bes een noodtoestand teweeg brachten, hebben ook op Java en Sumatra ernstige moeilijkheden berokkend aan leger, politie en justitie en haar wijze van op treden bepaald. Er zijn aanwij zingen dat het normbesef van de troepen in Indonesië nog meer op de proef is gesteld, naarmate de mening veld won, dat de pacificerende taak die als inzet van Nederlands optreden had gegolden, voor verwezenlijking niet vatbaar was. Met deze nota over de exces sen is naar het oordeel van de regering de grens bereikt van. wat zij aan de kamer in uitzicht heeft gesteld en van hetgeen in enkele maanden te verwezenlij ken viel. In de nota wordt een overzicht gegeven van de in de onder zochte overheidsarchieven aan getroffen gegevens met betrek king tot excessen. In dit over zicht, waarin 75 excessen met name worden genoemd, wordt aandacht geschonken aan het gedeeltelijk afbranden van de kampong Soetodjajan op 11 augustus 1947; aan een fusillade te Peniwen (Oost-Ja va) op 19 en 20 februari 1949; aan het doodschieten van een aantal ver zetslieden te Malang op 2 en 4 maart 1949 en aan een schietpar tij te Goenoeng Simping op 1 augustus 1949. Uit de bijlage over de fusil lade te Malang blijkt, dat der tien gevangenen werden meege geven aan patrouilles van „ver trouwde" KNIL-militairen, die zich van de arrestanten hebben ontdaan onder het mom dat deze bij vuurcontact met de vijand de vlucht hadden willen némen. Twee hoofdofficieren werkten aanvankelijk het onderzoek van de militaire politie tegen, o.a. door het inzenden van een ver valst patrouillerapport. In een later stadium erkenden beiden de feiten. Van de betrokken patrouillecommandanten was één inmiddels gesneuveld, terwijl een ander zich had opgehangen. De derde bekende dat hij de ge vangenen had geliquideerd. - Het overzicht maakt voorts melding van misdragingen, van slechte behandeling van Indone sische gevangenen, van schiet partijen en gebruik van electrici- teit bij verhoor van gevangenen, van het zonder vorm van pro ces doen doodschieten, van In donesiërs, van massale arresta ties, van plundering van pand huizen, van het afbranden van kampongs, het verkrachten van vrouwen en het doodschieten van dertig gevangenen te Gendar (Borneo). Ook wordt aandacht geschonken aan het om het leven komen van 46 gevangenen bij een dertien uren durend trein transport in afgesloten goederen wagons van Bondowoso naar Soerabaja. De nota geeft een samenvat ting van het onderzoek in de archieven, die berusten bij het hoog militair gerechtshof te Den Haag. Daaruit blijkt dat de krijgsraden te velde voor de landmacht in Indonesië ruim 7000 zaken heeft berecht, dat de krijgsraden te velde voor het KNIL totaal ruim 43.000 zaken heeft berecht en de krijgsraden voor de zeemacht 1901 zaken be handelde. In een bijlage wordt melding gemaakt, van een aantal vonnis sen door militaire rechters in Indonesië gewezen betreffende geweldsmisdrijven door Neder landse militairen. Darlit blükt dat in de periode 1946 tot en met 1949 door de krijgsraad te velde K.L. in Indonesië 5735 vonnissen werden gewezen. De zeekrijgs raden wezen in die jaren 926 vonnissen, de krijgsraad te velde KNIL-Batavia 1458 vonnissen en de krijgsraad te velde KNIL- Makassar 323 vonnissen. De aard en de omvang van de excessen worden in de nota in de openbaarheid gebracht, zij het zonder vermelding van na men. Ook wordt gewag gemaakt van het feit, dat overzichten van de plunderingen en de von nissen voor de leden van de tweede kamer ter inzage zijn gelegd; voorts dat mr. E. J. Korthals Altes, voorzitter van de coördinatiegroep, een gesprek heeft gehad met dr. J. E. Hüting, die in een televisie-uitzending als eerste sprak over de exces sen in Indonesië. Grote aandacht krijgt de Zuid- Celebesaffaire. Bij een reeks van zuiveringsacties, uitgevoerd door het detachement speciale troe pen en onderdelen van het KNIL, werden tussen II december 1946 en einde februari 1947 in ver schillende streken van Zuid- Celebes honderden personen op verdenking dat zij zich aan ter roristische activiteiten hadden schuldig gemaakt, zonder te zijn ondervraagd geëxecuteerd. Volgens latere tellingen en ramingen zouden bij de ver schillende acties tussen de 2000 en 3000 personen zijn omgeko men. In de nota wordt opgemerkt, dat Westerling de eerste is ge weest, die zuiveringsacties op Zuid-Celebes heeft ondernomen. Later is zijn werkwijze overge nomen door anderen, aan wie stilzwijgend een overeenkomsti ge vrijheid van handelen is over gelaten. Het optreden van het ment speciale troepen onder Bij een brand in een woonblok in Kansas City zijn maandag avond elf mensen omgekomen. Vijftien werden gewond. Er wor den nog dertien bewoners van hiet woonblok, dat tachtig mensen herbergde, vermist. Bij Krefeld (Noordrijn-West- falen) zijn dinsdag vier mensen om het leven gekomen en dertig gewond, toen een autobus op een spoorwegovergang door een trein werd aangereden. De bus werd tegen een baanwachters huisje geslingerd. De baanwach-. ter werd ernstig gewond. Latere berichten maken melding van zes doden, onder wie de chauf feur van de bus. Het voertuig, een omnibus, was afkomstig uit Kre feld. Bij het ongeluk zijn elf per sonen ernstig gewond. Een getuige verklaarde dat de bomen geopend waren, toen de trein de overweg passeerde. In de trein liep niemand letsel op. commando van Westerling be antwoordde aan wat de hoogste burgerlijke en militaire leiding met de uitzending van het deta chement naar Zuid-Celebes had beoogd. Al mocht deze of gene enige voorbehoud maken bij de beoordeling van de wijze waarop het detachement en zijn com mandant hun taak hadden uit gevoerd, het denkbeeld van een strafrechtelijke vervolging tegen Westerling is bij zijn superieuren niet opgekomen. De commissie- Enthoven was blijkens de con clusies dezelfde mening toege daan.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3