Minister Bakker legt verklaring at in de Tweede Kamer Scheepsdrama bij vlootoefeningen in Zuidchinese Nog meer „zuiveringen in Tsjecho-Siowakije zee GEEN MILITAIRE BIJSTAND OM STAKINGEN TE BREKEN Orde op Curasao moest gehandhaafd worden De gouverneur Brandstichting en plundering Veel gevergd Werkloosheid Problemen Motie tot ontbinding van de staten der Antillen AMERIKA SCHENKT 10 MILJOEN GULDEN EXTRA VOOR KANKERONDERZOEK VOOR GEBAK SMIDT'S SERVEERSTER VERMOORD Poher blijft in de race RADIO DE K0CK ZONDAGMIDDAG 20 JUU LANDING OP DE MAAN Armstrong, Aldrin en Collins gaan 195 uur de ruimte in Amerikaanse torpedobootjager in tweeën gevaren HET WEER WOENSDAG 4 JUNI 1969 Uitgeefster N.V. v/h Fa. F. J. van de Sande, Terneuzen Subcentra Banketbakkerij Grondmonsters Luchtveront reiniging Geen zegen Heldere nacht Contra vakbonden Egypte hervat olietransporten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Ftankering bij abonaemcaï: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. E VRIJE ZEEUW 25? Jaargang No. 5996 Advertentieprijsper 16 cent; mMspte# per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit bïad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummee tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot nm. 2 in». „Het beleid dat de regering sinds vrijdag heeft gevoerd en de be slissingen die zij heeft genomen, moet de kamer zien tegen de achtergrond van de rechtsorde van het koninkrijk der Nederlan den", aldus vice-premier drs. J. A. Bakker dinsdag in de tweede ka mer. De minister sprak als de over tuiging van de regering uit, dat het beheerste en gedisciplineerde optreden van de Antilliaanse en Nederlandse marinier en 't vloot- personeel een aanzienlijke bijdra ge heeft geleverd tot voorkoming van grotere excessen. De regering verwacht dat de verleende hulp slechts van korte duur behoeft te zijn. In de verklaring bracht de re gering haar diep gevoelde deelne ming tot uitdrukking met het volk van Curasao dat dooj- het tra gisch verloop van de gebeurte nissen zo ernstig is getroffen. De regering hoopt dat het ge beurde niet tot een blijvende ver bittering leidt, maar dat de be sprekingen die nu op de Antillen gaande zijn, zuilen leiden tot een beter onderling begrip, waardoor het mogelijk is in een gezamenlij- aan een rechtvaardige en welva- ke krachtsinspanning te bouwen ■rende samenleving. Drs Bakker gaf een overzicht van de situatie, die leidde tot het overbrengen van een contingent mariniers en enig vlootpersoneel naar de Antillen. Van de in de Antillen gestatio neerde mariniers bevinden zich normaliter 480 man op Curasao en 290 op Aruba. Onder het aantal op Curasao aanwezige mariniers zijn mede gerekend een 150-tal Antilliaanse zeemiliciëns-mari- niers. Hiervan zijn 90 man in eer ste opleiding, die derhalve niet beschikbaar zijn voor het verle nen van hijstand. De verlening van militaire hij stand geschiedt op grond van ar tikel 29 van het reglement voor de gouverneur van de Antillen, dat aldus luidt: „De gouverneur kan voor het handhaven der in wendige veiligheid en der open bare orde delen der krijgsmacht ter beschkking stellen van de re gering van de Nederlandse Antil len." De minister wees er op, dat het reglement een rijkswet is. De koninkrijksregering heeft instem ming betuigd met het verlenen van militaire bijstand op grond van de overwegingen, dat op Cu rasao een situatie was ontstaan, waarin handhaving van de open bare orde met de beschikbare po litie niet mogelijk was en dat aan brandstichtingen en plundering een einde moest worden gemaakt. Daarbij is onder de aandacht ge bracht, dat de bijstand op geen enkele wijze mag worden ge bruikt om stakingen te breken en tevens dat slechts van militaire bijstand mocht worden gebruik gemaakt na volledige inzet van het politiepotentieel. De langdurige vervulling van een aantal zware taken had veel gevergd van het politiepersoneel en van de mariniers. Het liet zich aanzien, dat nog geruime tijd een groot aantal manschappen be schikbaar moest zijn voor bewa- kings-, blussings- en patrouille werkzaamheden. Deze overweging, gepaaid aan de onzekerheid omtrent verdere ontwikkelingen, had tot gevolg dat zaterdagmiddag om 13 uur Nederlandse tijd 't verzoek werd herhaald om spoedige uitzending van aanvullingen uit Nederland. Te 14.55 uur werd opdracht ge geven het daatvoor bestemde contingent mariniers en enig vlootpersoneel ter assistentie van het zwaar belaste verbindingsper soneel, totaal ter sterkte van 297 man, naar Curacao over te bren gen. Verder schonk drs Bakker aan dacht aan de achtergronden, die hebben geleid tot wat hij noemde de onverwachte en felle uitbar sting van geweld. In een tijd van dalende welvaart is een groot aantal ongeschoolde arbeiders het slachtoffer van de werkloosheid geworden. Nu op de Antillen de laatste jaren de welvaart weer stijgt, het inkomen per hoofd van de bevolking toeneemt, de werk loosheid daalt en zejfs geschoolde arbeiders van buiten moeten wor den aangetrokken, zullen bepaal de groepen van de bevolking en dat geldt veelal voor ontwik kelingslanden waarvan de econo mie zich in stijgende lijn bevindt het gevoel hebben, terecht of ten onrechte, dat niet voldoende rekening wordt gehouden met hun situatie. Een gevoel van achter te blij ven en wellicht zelfs van uitzicht loosheid kan ressentimenten voe den tegen de politieke en econo mische machten. ningen en voor faciliteiten voor opleiding en herscholing, merkte drs Bakker op, dat ook in de toe komst de regering machtiging zal vragen om de Nederlandse hulp verlening voort te zetten en uit te breiden. De kamer, zo besloot de minis ter, zal zich met de regering ervan bewust zijn, dat het gebeurde de Antilliaanse overheid voor grote problemen stelt. Na te hhbben gewezen op maatregelen voor sociale voorzie- De fractieleider van de demo cratische partij, C. Cathalina, heeft tijdens de openbare verga dering van de staten van de Ne derlandse Antillen een motie in gediend, waarin o.m. wordt be sloten, de regering uit te nodigen de staten van de Antillen binnen de kortst mogelijke termijn te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven. De democratische partij vormt samen met de P.P.A. (patrioti- sche partij Aruba) de coalitie in de staten van de Antillen. De motie die de fractieleider van de Antilliaanse democratische (re geringspartij is met 14 tegen 6 stemmen aangenomen. Premier Kroon heeft bekendge maakt te verwachten, dat het ont- bindlngsbesluit van de staten bin nen één of twee dagen tegemoet kan worden gezien. De Amerikaanse regering heeft bes'oten naast de eewone Jaarlijkse contributie 10 milioen gulden ex tra subsidie te verlenen aan het „International Aeency for Research on Cancer" te Lyon, een onafhan kelijke instelling, waarin 9 landen sinds de oprichting in 1956 deel nemen aan kankeronderzoek: de V.S., Rusland. Duitsland. Engeland. Frankriik. Italië, Nederland. Israël en Australië. Dit heeft dr. Kruisinga, staats secretaris van volksgezondheid, gisteren bij zijn terugkeer uit Lyon op Schiphol uit de doeken gedaan. Hij zelf is voorzitter van de raad van beheer van het instituut, dat ir. de afgelopen dagen in Lyon on der zijn leiding heeft vergaderd „Bij onderzoek is gebleken dat het bloed' bij twee vormen van kan ker bepaalde afweerstoffen vormt", aldus de staatssecretaris. Het betreft de vooral in Oostafri kaanse landen gesignaleerde Bur- kitts lymfoon (kanker aan de lymf- klieren in de hals) en een bepaalde vorm van keelkanker, die voor komt in Singapore en in mindere mate in Hongkong. De eerste vorm van kanker Hikt mede in verband te staan met be paalde vormen van virus-infecties, waartegen een weerstand door sommige patiënten kan worden op gebouwd, zo zei dr. Kruisinga voorzichtig. De raad van beheer heeft besloten dit onderzoek uit te diepen. De subcentra van het in stituut in Nairobi en Singapore zullen daarbij worden ingescha keld. De gift der V.S. zal voor dit onderzoek worden benut. Intussen zijn in Lyon eigen labo ratoria van het instituut in aan bouw. De stad is erg trots op de vestiging van dit internationale orgaan binnen haar muren verwacht uit Engeland, Amerika, Zweden, Duitsland en Frankrijk, misschien ook uit Italië en Japan, terwijl ons land uiteraard ook aanwezig zal zijn. De groep zal zich bezighouden met de voorbereiding van een aan tal aanbevelingen aan alle landen, «•'ie meetinstallaties voor de lucht verontreiniging bezitten, én aan geven aan welke criteria deze in stallaties dienen te voldoen. WILLEMSTAD: Een vredig tafe reeltje in een straat in Willem stad; maar de auto ot> de voor grond is uitgebrand en gedeukt tijdens de rellen van vrijdag. is het adres Nieuwediepstraat I Terneuzen In het „Oude Noorden" te Rot terdam is dinsdagavond rond ne gen uur een 22-Jarige serveerster in het trapportaal van haar woning aan de Tochtstraat met drie kogels uit een pistool neergeschoten. De dader van het misdrijf meldde zich korte tijd later aan het bureau Bergsingel. Hij had het wapen, waarmee de fatale kogels werden afgevuurd, bij zich. Centrum-kandidaat Alain Po- her zal zich niet terugtrekken uit de tweede verkiezingsronde voor het presidentschap «zen Frankrijk, waarin de gaullist Pompidou zijn tegenstander is. Hij verklaarde dit dinsdag op een persconferen tie. „Ik heb er nimmer aan gedacht mij terug te trekken. In een der gelijk geval zou het gaan tussen saullisme of communisme", zei hij. Oo Poher is de afgelopen dagen sterke druk uitgeoefend zich voor de tweede verkiezingsronde terug te trekken ten behoeve van de communist Duclos. Noordstraat 107 - Tel. 91150-4255 TERNEUZEN De NASA heeft maandag avond officieel bevestigd dat zijn eerste ruimtevaarders op zondag 20 juli te 14.22 uur (19.22 uur Ned. tijd) met hun toestel op de maan zullen landen. Tien uur daarna zal de commandant van de Apollo-11, Neil Armstrong, de maanlander verlaten en voet zetten op de oppervlakte van de maan. Dat gebeurt dus op 21 juli te 5.22 uur. Ned. tijd. Edwin Aldrin, de tweede man van dé „lem", daalt 27 minuten Tater de negen treden van de ladder af om zich bij Amstrong te voegen op de bruingrijze bodem van de „zee der rust". De tijd tussen de landing en het openen van het luik wordt als volgt doorgebracht: ongeveer een half uur lang ontbijten de twee ruimtevaarders; daarna rusten zij vier uur. Vervolgens gaan zij na of de „lem" nog ge heel voldoet aan de voorwaar den voor opstijging en tenslotte eten zij hun middagmaal. Van het' maanoppervlak zullen de mannen ongeveer 22 kilo grondmonsters verzamelen om mee te nemen naar de aarde. Zij zullen foto's nemen en in strumenten op de maan plaatsen. Dat zijn een laser-reflector en instrumenten voor het meten van bodemschokken. Met de laser reflector wil men de afstand van de aarde tot de maan met .tot dusver ongekende precisie vast stellen. Om 7.42 uur gaat de be manning weer aan boord van de „lem" en sluit hét luik. Te 17 uur Ned. tijd start de „lem" van het maanoppervlak om zich weer naar de stuupcabine van de Apollo-11 Të''Begeven, die op 112 km hoogte rond de maan cirkelt. Armstrong en Aldrin voegen zich dan weer bij Michael Collins en zullen na een vlucht van acht dagen op 24 juli te 17.52 uur Ned. tijd in de Stille Oceaan lan den. Zij zijn dan 195 uur en 20 minuten weg geweest. VRIJ ZONNIG MAAR KOEL' Een depressie, die ten noorden van Ierland tot ontwikkeling kwam, is dinsdag over Nederland naar Duitsland getrokken. De sto ring bracht veel regen. De minste neerslag werd gemeld uit Twente, waar 5 mm werd afgetapt, de meeste uit Vlissingen namelijk 27 mm. Achter de depressie draaide de wind naar het noorden en stroomde koele lucht binnen. De temperaturen kwamen vrijwel ner gens hoger dan 11 tot 14 graden. Dat was dinsdagmiddag ook boven de Britse eilanden en Duitsland het geval. In Zuid- en West-Frank rijk werd het omstreeks 18 graden. Warmer weer werd gemeld .uit de zuidelijke Alpen, Noord-Itaiië en Spanje, namelijk 20 tot 25 graden. Koeler en onweersachtig was hét in het zuiden van Italië. Vandaag blijft het een matige tot vrij krachtige noordelijke wind koele en droge lucht naar ons land stromen, zodat het vooral in de kustgebieden vrij zonnig zal zijn. Daar de lucht enigszins onstabiel van opbouw is, kan hier en daar ook een bui voorkomen. Bij vlootoefeningen van de zuid-oost-Aziatische verdragsor ganisatie (Z.O.A.V.O.) in de Zuidchinese zee heeft dinsdag ochtend vroeg het 25.000 ton me tende Australische vliegdekschip „Melbourne" de 3.320 ton meten de Amerikaanse duikbootjagér „Frank E. Evans" overvaren. Deze jager brak in tweeën en het voorschip verdween in de golven, terwjjl het achterschip aan de „Melbourne" bleef vastzitten. Van de 273 opvarenden van de duikbootjager zijn er 216 terecht onder wie de commandant en de eerste officier. Naar de vermisten werd met hefschroefvliegtuigen en schepen gezocht. Aan boord van de „Melbourne", die o.a. een gat boven de waterlijn opliep, zouden zich geen persoonlijke on gelukken hebben voorgedaan. Het vliegdek is ontzet en kata pultinstallatie is onbruikbaar ge- Voordat hij naar ons land terug keerde, voerde dr. Kruisinga in Parijs een bespreking over inter nationale samenwerking bij de ver dere intensivering der bestrijding! van de luchtverontreiniging. Van'worden. 14 tot 16 oktober zal over dit on-! derwerp een kleine groep experts! De oefeningen, waaraan een bijeenkomen in het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Bilt-1 zestl2tal oorlogsbodems deelnam, hoven. Afgevaardigden wordenwerden afgelast. Volgens de Australische lezing had de „Melbourne", die als vlag- geschip van de Australische vloot fungeert, de „Frank E. Evans" die voor het vliegdekschip uit voer, in het kader van de oefenin gen opdracht gegeven naar een positie achter de „Melbourne" koers te zetten. Toen bleek dat de duikboot jager een koers volg de die tot een aanvaring zou moe ten leiden, deed de „Melbourne" nog moeite om de jager te ontwij ken, maar slaagde hier niet meer in. Op de „Melbourne" in de tweede wereldoorlog voor de Britse marine gebouwd en in 1955 aan Australië overgedragen rust niet veel zegen. Na aller lei moeilijkheden met de ketels was er in 1963 sprake van, dat het vliegdekschip uit de vaart zou worden genomen, omdat de op het schip gestationeerde vlieg tuigen verouderd waren. Door toedoen van John Gorton nu eerste-minister maar toen minis ter van marine werd het schip uitgerust met hefschroefvliegtui gen voor duikbootbestrijding. In februari 1964 kwam het vliegdekschip bij een oefening in aanvaring met een Australische duikbootjager, de „Voyager". Dit vaartuig zonk, waarbij 82 opva renden om het leven kwamen. Nadat herstelwerkzaamheden ten bedrage van 30 miljoen gulden waren uitgevoerd, kwam het vliegdekschip in januari in de haven van Sydney in aanvaring met e waarbij >n Japanse vrach'bnot geen van beide schepen veel schade opliepen. In Canberra zei senator Mc- Kellar als plaatsvervanger van de Australische minister van ma rine Charles Kelly dat comman dant J. P. Stevenson op de brug van de „Melbourne" was op het ogenblik van de aanvaring. De zee was rustig en het was een heldere nacht met volle maan. Een onderzoek zal in de eerste plaats door de Amerikaanse ma rine worden ingesteld, omdat de „Melbourne" op het ogenblik van de aanvaring behoorde tot een vlootverband dat onder bevel van een Amerikaanse admiraal stond. Officieel zijn 77 Amerikaanse marinemensen als vermist opge geven na het ongeluk. Deze op gave is dinsdag door het ministe rie van defensie in Washington verstrekt. Tot dusver is het stoffelijk Overschot van één opvarende ge vonden. 199 bemanningsleden van da Evans zijn fiered. De secretaris-generaal van het partijcomité van de stad Praag, Bohumil Simon, en het presidium van dit comité hebben dinsdag hun ontslag ingediend. Simon is vervangen door Oldrich Matejka, tot dusver secretaris-generaal van het partijcomité van het 9e district van Praag. Na de vergadering van het Tsjechoslowaakse centrale partij comité, die op 2 en 30 mei is ge houden, zijn in hét gehele land zuiveringen te verwachten. Daar is geen enkele belofte tegenover gesteld, zelfs niet op economisch gebied. De harde overwinnaar Moskou gaat evenmin af op de bedoelingen van Husak als op de woorden van Dubcek. Husak is door de „conservatieven" onder leiding van Lubomir Strougal met1 de rug tegen de muur gezet en is tot agressieve daden over gegaan. Weliswaar is de zuivering nog niet zo uitgebreid als velen hadden verwacht; tot dusver zijn zes liberalen uit het centrale co mité verwijderd en slechts één uit de partij gezet. Waarschijnlijk zullen nog meer mensen volgen „die weige ren zich te laten overtuigen". De Egypte stelt pogingen in het werk de olietransporten van de bronnen langs de Rode Zee naar raffinaderijen bij Suez te hervat ten. zo blijkt uit berichten van Israëlische correspondenten. De transporten beperken zich nog tot een tankboot per week naar een plaats ten zuiden van Suez, waar wordt gelost. Volgens de corres pondenten is de hervatting van de ruwe olie-transportén, zelfs op kleine schaal (de raffinaderijen van Suez zijn zwaar beschadigd door de Israëlische artillerie), een teken van de betrekkelijke rust die al enige tijd heerst aan het zuidelijk gedeelte van het Suez- kanaal, partij krijgt weer een totale greep op het leven in het land. Husak heeft openlijk de oorlog verklaard aan de vakbonden en de arbeidersraden en aan de stu denten, door de organisaties die geen lid willen zijn van het na tionale front onwettig te verkla ren. Hij heeft afgegeven op de „coördinatiecommissies" met po litieke pretenties van de intellec tuelen. Elk „horizontaal" samen gaan is voortaan verboden ten gunste van de strikt „verticale" concentratie volgens de partij- hierar-chie en het nationale front. Op het gebied van de buiten landse politiek heeft Tsjecho- slowakije verkant geweigerd, een twistappel te worden in de internationale communistische beweging en tot speelbal te die nen op de komende conferentie te Moskou. van het K.N.M.I. tot woensdag avond'. VRIJ ZONNIG, MAAR KOEL Koel, en vooral aan de kust vrij zonnig weer, maar ook hier en daar een bui. Matige tot vrij krach tige noordelijke wind. WOENSDAG 4 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.78 4.57 4.43 4.47 n.m. 4.43 5.19 5.58 6.02 DONDERDAG 5 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.14 5.50 6.29 6.33 n.m. 5.36 6.12 0.51 6.55 ZON MAAN OP onder op onder Juni 4 04.24 20.53 00.30 08.21 5 0.423 20.54 00.53 00.5» e 04,23 20.55 0W 1Ö9

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1