Willemstad maakt een lugubere indruk Uw matros Gaullist Pompidou leidt na eerste ronde Ongeregeldheden in Zuid-Amerika duren voort VIER DODEN EN MEER DAN HONDERD GEWONDEN NEDERLAND ZOND 300 MARINIERS OM ORDE TE HANDHAVEN Algemene staking op Curagao tot nader order uitgesteld Op instorten Bevolking verlamd REGERING LEGT DINSDAG VERKLARING AF VOORGEBAK SMIDT'S Mariniers Vertrokken De Franse presidents-verkiezingen Te laat ingezet? ROCKEFELLER BLEEF IN BOLIVIA OP HET VLIEGVELD HET WEER Banketbakkerij Zwaar bewaakt Aartsbisschop bedreigd „Concorde" veroorzaakt schade Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden f 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. MAANDAG/DINSDAG 2/3 JUNI 1969 Uitgeefster N.V. vfh Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Willemstad maakt een lugubere indruk. De Herenstraat en de Ma- doerostraat zijn geheel in de as gelegd. In de stad liggen de wrakken van talrijke auto's en verscheidene winkels zijn volkomen leeggeplun derd". Deze indrukken seinde de correspondent van het A.N.P. in Wil lemstad in de nacht van vrijdag op zaterdag, toen de ongeregeldheden schenen te zijn geëindigd. De moeilijkheden begonnen, toen werknemers bij Werkspoor Carribean (Wescar) op Curacao in staking gingen voor gelijke lonen met het Shell-personeel en dit uit liep op een bijna algemene staking toen werknemers van de olie-raf- fmaderij' van de Shell uit solidari teit voor 24 uur in staking gingen en ook de havenarbeiders het werk neerlegden. Anderen overwogen zich bij de staking te zullen aan sluiten. Het aantal stakers bedroeg op dat tijdstip ongeveer 5000. Een Shell-auto werd al spoedig in brand gestoken. De stakers trokken de stad in en sloegen aan het plunderen en brandstichten. Bij de Shell-raffinaderij, die ver moedelijk dank zij de bewaking geen schade scheen te hebben ge kregen, zijn enkele Europeanen uit hun auto's gesleurd en mishan deld. Bij Texas Instrument onder ging een aantal Amerikanen het zelfde lot. Uit de schaarse berichten viel op te maken, dat de autoriteiten vrijdagavond laat de toestand meester waren. Andere berichten zeggen, dat de ongeregeldheden ontstonden toen een vakbondsleider door een kogel uit het wapen van een politieman in de borst werd getroffen. Nieuwsgierigen die zaterdag ochtend een kijkje gingen nemen naar de verwoestingen van Cura cao's „friendly shopping centre", werden getroffen door de zoete parfumlucht die de brandlucht overtrof. Duizenden flesjes parfum sneuvelden tijdens de ongeregeld heden. Een bezoek aan dit ver woeste gebied was overigens niet zonder gevaar, omdat enkele ge vels, die Willemstad zo typeerden, op instorten stonden. In Punda werden nagenoeg alle winkelvitrines leeggehaald en een groot aantal werd geplunderd. Buiten deze wijken vielen ook andere zaken in handen van vaak jeugdige plunderaars en brand stichters. De eeuwenoude geveltjes aan de Handelskade lopen vermoedelijk geen gevaar meer. Ander* is het aan de overkant van de baai, waar oude huizen volkomen werden verwoest. Zo werd het bisschoppe lijk huis een prooi der vlammen evenals het hotel American, het monumentale pand van Tauber. Ook Botica Brion met de aangren zende panden brandden geheel uit. Zoals eerder gemeld ging ook het filiaal van de H.B.U. aan de Bree- destraat (Ortabande) verloren als mede het pand Golden Watch. Na genoeg alle winkels zijn hier ge plunderd én welvarende zakenlie den en winkeliers werden op slag straatarm, omdat zij niet tegen onlusten waren verzekerd. OLGA WILLEMSTAD: Dikke rookwol ken boven Willemstad tijdens de felle branden van vrijdag. In het midden op de foto is nog juist de bekende schipbrug te zien. lende plaatsen opereerden, werd de politiemacht te veel versnip perd. De mariniers konden, toen het onheil was gesticht, ervoor wa ken dat de regeringsgebouwen, utiliteitsgebouwen en andere van vitaal belang zijnde instellingen niet werd aangevallen. De regering heeft tegenover de voorzitter van de Tweede Kamer de wens te kennen gegeven een verklaring voor de kamer af te leggen over de gebeurtenissen te Willmstad, voor zover deze haar verantwoordelijkheid raken, zo heeft het A.N.P. van de rijksvoor lichtingsdienst vernomen. In overleg met de voorzitter Is bepaald, dat de regering daartoe dinsdag bij de aanvang van de ver gadering te 14 nur in de gelegen heid zal worden gesteld. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen De politie te Willemstad heeft met behulp van het vrijwilligers corps Curacao en de ter beschik king gestelde militairen de orde hersteld. Het aantal manschappen is ech ter niet voldoende gebleken voor de noodzakelijke werkzaamheden als patrouilleren en verlenen van hulp. De regering van de Nederlandse Antillen heeft daarom verzocht om uitbreiding van het daar aan wezige marinepersoneel. De minis terraad van het koninkrijk heeft naar aanleiding daarvan besloten een 30.0-tal mariniers, speciaal op geleid voor het verlenen van steun aan de politie, per vliegtuig naar Curagao te zenden, zo werd zater dag door de rijksvoorlichtings dienst medegedeeld. De mariniers vertrokken van Schiphol-oost, dat onder politiebe waking stond. Zij werden uitge leide gedaan door die bevelhebber der zeestriidkrachten, vice-admi- raal J. B. M. J. Maas en de com mandant van het korps mariniers, generaal-majoor A. M. Luijk. (Zie verder pagina 2) De gaullistische ex-premier Georges Pompidou en de cen trum-kandidaat en waarnemend president Alain Poher gaan over naar de tweede ronde in de Franse presidentsverkiezing, op 15 juni a-s., die nodig is geworden nu geen der zeven kandidaten zondag in de eerste ronde de ver eiste absolute meerderheid heeft behaald. Pompidou, die 43,95 procent van het kiezersvolk in Frankrijk zelf achter zich kreeg, schijnt in een goede positie te liggen om de definitieve overwinning te be halen. Hij bracht het er beter af dan de opiniepeilingen hadden voorspeld (rond de 41 procent). Zijn krachtige verkiezingscam pagne, waarin hij per vliegtuig, helikopter en auto Frankrijk doorkruiste, blijkt resultaten te hebben algeworpen en zijn ■poging om een bredere aanhang buiten het orthodoxe gaullisme te verwerven is blijkbaar gelukt. POHER IN TWEEDE RONDE Zijn naaste tegenstander, Poher, kwam er iets slechter af dan de voorspellingen wilden. Hü kreeg 23,42 procent van het aan tal uitgebrachte stemmen, tegen zo'n 27 procent volgens de opinie peilingen. Hoewel bet behaalde percentage niet bijzonder gunstig is, zal hij in elk geval meedoen in de tweede ronde. Pompidou deed zondagavond op grond van de uitslagen een be roep op Poher. zich voor de tweede ronde terug te trekken om Het lijkt wel of de bevolking van Curacao van schrik is ver lamd door de ontzettende gebeur tenissen. Men houdt zich stipt aan de instructies die door de over heid worden uitgegeven en maakt het de controleposten van mari niers, politie en het vrijwilligers korps niet lastig. j Men blijft thuis, wanneer men niet beslist in het centrum be hoeft te zijn. Ook de stakers, die aanvankelijk krasse taal lieten ho ren, komen tot geen enkele actie. Integendeel, zo werd van betrouw bare zijde vernomen, alle vakbon den willen nagaan hoe zij in sa menwerking met het bedrijfsleven, de handel en de overheid de ramp zalige gevolgen voor Curacao en zijn economie te boven kunnen ko men. In kringen van de vakbonden zegt men, dat de brandstichting en plunderingen door kleine groepjes zijn uitgevoerd, waarvan het over grote deel niet tot de stakers be hoorde. Zowel bij de vakbonden als bij particulieren vraagt men zich af, of het eerder inzetten van de mili tairen niet veel van de ramp had kunnen voorkomen. De mariniers werden pas naar het centrum ge zonden, toen de politie machteloos was. Daar kleine kernen «p verschik In verscheidene Zuldamerikaan- se landen hebben zich zaterdag weer ongeregeldheden voorgedaan. In en nabij de Argentijnse suiker- stad Tucuman, een centrum van sociale onrust, werd gevochten tussen arbeiders en politie. In Bel la Vista In dezelfde provincie vie len tweeduizend betogers het hoofdbureau van politie aan met vuurwapens en bommen. Het bu reau werd verwoest maar van slachtoffers Is geen melding ge maakt In Cordoba, waar vrijdag bloe dige onlusten voorkwamen, maak ten parachutisten jacht op sluip schutters. In die stad zijn 400 ar restaties verricht. De krijgsraden zijn er met hun werk begonnen. Zo is een vakbondsleider tot acht jaar en drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Tenslotte lever In Buenos Aires beschuldigde een vooraanstaand vakbondsleider het bewind van generaal Ongania van „moord op zijn tegenstanders en onderdrukking van de funda mentele rechten van het Argentijn se volk". Hij dreigde met een „na tionale bevrijdingsactie van arbei ders, studenten en Argentijnse pa triotten". In Montevideo, hoofdstad van Uruguay, trad de politie zaterdag avond op tegen groepen studen ten, die barricaden oprichtten voor de technologische universiteit en met stenen en benzinebommen godden. se hoofdstad La Paz van 22 tot drie uur bekorten. Op het zwaar bewaakte vliegveld van La Paz voerde hij besprekingen met Boli viaanse autoriteiten, terwijl in de stad heftig tegen zijn bezoek werd gedemonstreerd en betogers slaags raakten met de politie. Er g'ngen zelfs geruchten dat een moord aanslag op Rockefeller was be raamd. Zijn reis leidde ook tot ern stige onlusten in Ecuador en Co lumbia, waarbij twee doden en tientallen gewonden vielen. In Brazilië heeft de aartsbisschop van Recife en Olinda, mgr Helder Camara, zaterdag tegenover het blad „Jornal do Brasil" het be staan van een komplot tegen zijn leven onthuld. De prelaat, een voorvechter van economische en sociale hervormingen, deelde mee dat hij gewaarschuwd was door de gouverneur van Pernambuco. Het Gouverneur Nelson Rockefeller van New York, die in opdracht van president Nixon een informa- is niet de eerste maal dat er sprake de de politie bij de universiteit van tiereis door Zuid-Amerika maakt, is van een samenzwering tegen La Plata slag met studenten, van meest zaterdag om veiligheidsrede- zijn leven. Eerder dit jaar werd wis w twee werden gewond. nen zijn bezoek aan de Boliviaan»! zijn paleis beschoten. de eenheid van het Franse volk te verzekeren die hü heeft gezegd te willen nastreven. Poher ant woordde echter op een pérscon ferentie: „Ik ben vastbesloten te strijden tot het einde". DE GROTE WINNAAR Als men het percentage van 21,52 procent, dat Jacques Duclos heeft behaald, vergelijkt met de verwachte 16 procent, dan kan men stellen dat de communisti sche kandidaat, vooral gezien de magere resultaten van de socialis ten, de grote winnaar is. Er is nog geen zekerheid of de communis ten bereid zün Poher op 15 juni hun steun te geven. In elk geval zou er bij een overwinning van Poher een periode van grote poli tieke onzekerheid intreden, nu zowel Pompidou als Duclos zich van een krachtige aanhang heb ben verzekerd. De socialist Gaston Defferre kon met 5,7 procent van de stem men nog juist zün waarborgsom redden, die bü een percentage beneden de vijf procent verloren gaat. De linkse socialist Michel Rocard, de Trotzkist Alain Kri- vine en de onafhankelijke kandi daat Louis Ducatel bleven bene den de vijf procent met respectie- vebjk 3,661,06 en 1,32 procent. De opiniepeilingen hadden voor deze kandidaten betere resulta ten voorspeld. Duclos verklaarde dat zijn partij met optimisme de toekomst tegemoetziet. Hü wilde niet zeg gen, welke richtlijnen de partij aan haar leden zal geven voor de tweede stemronde. Volgens som mige communisten zullen de com munistische kiezers de raad krij gen. zich van stemmen te onthou den. pas op de vierde plaats, gevolgd door Rocard, Ducatel en Krivine met resp. 8.029, 2.840 en 2.707 stemmen. Trouwens, Pompidou eindigde in Frankrijk zelf in alle departe menten, met uitzondering van Seine-Saint-Denis, op de eerste plaats. In Cantal, zijn geboorte streek, behaalde hü met 69,78 pet. zün grootste succes. In Seine- Saint-Denis moest hij zijn meer dere erkennen in Duclos, die 38,62 procent van de stemmen kreeg, tegen 33,97 procent voor Pompidou. Dit was het laagste percentage van de Gaullistische kandidaat. (Zie verder pagina 6) Het supersone Frans-Britse straalverkeersvliegtuig „Concor de" heeft zondag bij de start van het vliegveld Le Bourget bü Pa rijs schade aangericht aan een huizenblok in de omgeving van het vliegveld. Volgens eerste be richten zou een deel van het dak zijn weggeblazen. Dit waren de kandidaten in de eerste ronde van de Franse ver kiezingen voor het president schap. Boven v.l.n.r. Gaston Def- ferre (socialist), Louis Ducatel (onafhankelijk), Jaques Duclos (communist) en Alain Krivine (extr. links). Onder v.l.n.r. Alain Poher (centrum), Georges Pom pidou (gaullist) en Michel Ro card (ver. sol. partij). C.G.T. ONTHOUDT ZICH VAN STEMMEN Georges Seguy, de leider van het grote, door communisten ge leide vakverbond C.G.T., zei dat de C.G.T. zich van stemmen zal onthouden, omdat de overge bleven kandidaten „beiden typisch de reactie vertegenwoor digen". ,j De geringe wervingskracht die er van Gaston Defferre is uitge gaan. kan het beste worden ge ïllustreerd met de resultaten in Marseille, waar hij burgemeester is. Van de 310.990 stemmen kreeg Pompidou er 110.647, gevolgd door Duclos en Poher met resp. 93.482 en 55.256 stemmen. Def ferre kwam met 37.830 stemmen TIJDELIJK ENIGE REGEN Om een lagedrukgebied dat zich boven Finland en noord west Rusland bevindt werd het afgelopen weekeinde met een noordwestelijke stroming onsta biele lucht naar ons land getran sporteerd. Hierin ontwikkelden zich voornamelük in het zuidoos ten van het land buien. Boven de Golf van Biscaje heeft zich de afgelopen 24 uur een rug van hoge luchtdruk ontwikkeld, die zich langzaam naar het oosten verplaatst. Aan de westzijde van deze rug bevindt zich voor de kust van Ierland een frontensy steem. Verwacht wordt dat deze fronten morgen ons land zullen bereiken waardoor er veel be wolking zal zijn en waaruit af en toe regen of motregen kan vallen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond, Plaatselijk regen. Vrij koude nacht met hier en daar mist. Morgen half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige re gen. Zwakke tot matige wind krimpend naar richtingen tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG 3 JUNI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG 4 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.78 4.57 4.43 4.47 n.m. 4.43 5.19 5.58 6.02 ZON op onder Juni 3 04.25 20.52 4 04.24 20.53 5 0.423 20.54 6 04.2» 20.55 MAAN op onder 06.48 00.30 08.21 00.53 09.53 01.09, JUO Praakering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW 25e Jaargang No. 5995 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méés 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van «Ut blad 80 cent verboging. Voor bet gecomb. maandag/dlnsdag*nummes tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot an. 2 oor. 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1