Staking op Curacao veroorzaakte een chaos Hevige straatgevechten in Argent[jnse stad Cordoba Verdeeldheid in de SER over loonmaatregelen MUL Slotfase verkiezings campagne in AUTO'S MET NEDERLANDERS AANGEVALLEN Plundering en brandstichting Tegen militair bewind van generaal Juan Garlos Ongania DRIE STANDPUNTEN IN ADVIES AAN DE REGERING RADIO DE KOCK HET WEER Roofoverval op bejaarde broer en zus: buit 3600 gulden Indonesië en West-lrian voor de „vriie kenze" VOOR GEBAK SMIDT'S Keukens BANKETBAKKERIJ ZATERDAG 31 MEI 1969 25e Jaargang No. 5994 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Plundering Enorme brand in Willemstad N.V. DE HOOP AFD. KEUKENS TERNEUZEN Weg versperringen Bommen Suriname heeft geen contact meer met Curacao de Gasverwarming Inflatiespiraal Studenten gedood in Ecuador Weerbericht Franse verkiezingen op t.v. Vuurgevecht aan Suezkanaal Hoogwater Zon- en Maanstanden De anti- Amerikaanse betogingen in Quito Banketbakkerij PARATYFUS IN DUITSLAND Doodvonnissen in de Sowjet-Unie fraéteriog bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie» en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abocmementeprijs 8i— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losae nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verboging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot IQ uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 uur. De staking, die bij Werkspoor Caribbean op Curagao is begonnen, is vrijdag uitgelopen op een bijna algemene staking. Nadat de werk nemers bij de olieraffinaderij van Shell Curagao N.V. een staking ran 24 uur uit solidariteit waren begonnen, hebben nu de haven arbeiders het werk neergelegd. De bond van mijnwerkers van de pijnmaatschappij Nieuwpoort is bijeengekomen om te beslissen of de leden zich bij de staking zul len aansluiten. Alle werknemers bij aannemers, die op het Shell- terrein werken, staken ook. Onge veer 5000 werknemers staken nu op Curagao. Verwacht wordt dat dit aantal aanzienlijk groter zal worden. Er is een Shell-auto in brand gestoken. Daarbij liep een staker ernstige .brandwonden op. De staking dreigt uit te lopen op een chaos. De stakers, die een mars ondernamen van de Shell naar Willemstad, hebben auto's, waarin Nederlanders zaten, aan gevallen. Een groot grossiersbe- drijf is geplunderd. Alle overheids kantoren zijn gesloten. De winkels zijn gesloten, omdat het personeel naar huis is gegaan. De pompsta tions hebben bijna geen benzine meer. De stakers gingen naar het fort Amsterdam waar de regerings kantoren zijn. De wacht voor het fort werd versterkt. De politie staat vrijwel machteloos tegen over het optreden van de stakers. In Willemstad zijn plunderingen uitgebroken. Er is een zaak in brand gestoken. Elders zijn ern stige vernielingen aangericht. De vakbondsleider Wilson Godet, voorzitter van de Antilliaanse havenunie, is ernstig gewond ge raakt door een schot uit een re volver. De stakers zijn door een barricade gebroken, die door de politie was aangelegd op het Ju- lianaplein aan de voet van de berg Altena. De ANP-redakteur in Willem stad heeft zijn kantoor moeten verlaten. Zijn laatste melding was dat er grote branden in de stad woedden en dat zijn kantoor ge vaar liep. Het gehele centrum van Willem stad op Curagao aan beide zijden van de St. Annabaai ligt op het ogenblik onder zware rookwolken door branden veroorzaakt door rebellerende stakers die vrijdag plunderend en brandstichtend door de stad zijn getrokken. De overheid heeft inmiddels de hulp van de gewapende macht in geroepen en men probeert met ma riniers de toestand onder de knie te krijgen. Een groot aantal gebouwen in het centrum van de Madurostraat en de Heerenstraat zijn geplunderd en/of staan in brand. Tot de bran dende gebouwen behoren het Castro-Building, Maduro's Bank, Prospero Baiz, Casa José, het Tau- berbuliding en anderen. TUCUMAN, Argentinië: Gehelm de politiemannen, van wie een met een traangasgranaatwerper en de ander met een knuppel, brengen een student op tijdens een demonstratie van studenten en arbeiders. Uit verschillende Argentijnse steden worden onge regeldheden gemeld. Er zouden reeds verscheidene slachtoffers te betreuren zijn. Voor naar Stationsweg 4 tel. 01150-7940 In de Argentijnse stad Cordoba is donderdagavond een uitgaans verbod van tien-en-een-half uur uitgevaardigd na hevige straatge vechten tussen studenten en sta kers enerzijds en de politie en militairen anderszijds. De rellen begonnen toen de politie het vuur opende, omdat arbeiders de (Franse) IKA-Renault-fabriek verlieten twaalf uur voordat een ■landelijke staking van 24 uur zou beginnen. Nagenoeg alle Argentijnse vak bonden steunen de staking uit protest tegen het dirie jaar oude militaire bewind van generaal Juan Carlos Ongania ondanks waarschuwingen van de regering, dat de stakers voor bijzondere militaire rechtbanken kunnen worden berecht. Studenten sloten zich in Cor doba bij de stakers aan en spoedig ■■varea mee* 4a» 4fi£Q08* stranten op de been, die brand stichtten in winkels, en auto's om verwierpen in de één miljoen in woners tellende stad. Vier de monstranten werden gedood. De chef en de sous-chef van de be reden politie raakten gewond, toen zij onder hun paarden te rechtkwamen die door de be togers waren neergeschoten en er werden wegversperringen sommige van drie meter hoog opgeworpen. In de avond werd nog een de monstrant gedood, toen 3000 parachutisten de stad binnentrok ken en aan de gevechten gingen deelnemen. Twee militairen kre gen schotwonden. In Buenos Aires kwam één per soon om het leven toen in het federale hoofdkwartier van de politie een bom ontplofte, aldus onbevestigde berichten. Vijf bom men ontploften in een spoorweg kantoor en in het telecommunica- tiecentrum in de Argentijnse hoofdstad. Alle toegangswegen tot Willem stad zijn afgesloten voor verkeer en soms ook voor voetgangers. Een duidelijk beeld is, als ge volg van de slechte verbindingen, niet te krijgen, hoewel men er vrij wel zeker van is dat de schade in de miljoenen loopt. Suriname heeft sedert vrijdag ochtend op Curagao ernstige on geregeldheden uitbraken geen con tact meer met 't eiland. De lands- radiodienst meldde geen verbinding te kunnen krijgen met de zuster dienst op Curagao en radioama teurs krijgen ook geen contact. Volgens waarnemers zou dit laat ste erop kunnen wijzen dat er geen energievoorziening meer is. De to ren van de luchthaven „Zanderij" te Paramaribo had nog wel contact met het vliegveld „Hato" te Wil lemstad maar „Hato" weigerde in lichtingen over de toestand te ge ven op grond van een bepaling dat slechts gegevens over de lucht vaart mogen worden uitgewisseld. Naar aanleiding van het verzoek uit Curagao om bloeddonors deel de het Surinamse Rode Kruis mee de mogelijkheden na te gaan om met KLM-vliegtuigen bloedplasma te verzenden. Nadat aanvankelijk door de PTT- afdeling, die de telefoonverbindin gen voor gesprekken met landen buiten Europa verzorgt, was mede gedeeld, dat telefoongesprekken met Curagao niet mogelijk waren, deelde later de persdienst van de PTT mede, dat tot dusverre alleen regeringsgesprekken mogelijk zijn( maar dat getracht wordt ook voor de pers telefonische verbinding met Curagao te verkrijgen. De sociaal-economische raad is Zijstra om de mogelijkheid van er gisteren in zijn besloten ver gadering over vaststelling van 'n advies ter beperking van de spi raalwerking niet eensgezind uit gekomen. Het advies uiteengevallen in drie punten: Werknemers geven de voor keur aan overheveling van twee procent sociale premies van werknemers naar werkgevers. Kroonleden houden vast aan de suggestie van hun collega dr. J. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN een uitkering-ineens van één procent te adviseren. De ondernemers wijzen die uit kering ineens af en handhaven hun voorstel om het tarief van de b.t.w. op gas, elektriciteit, kolen, olie en water alsmede de accijns op suiker te verlagen. De raad heeft een advies vast gesteld over de vraag, op welke wijze aan een verdere doorwer king van de prijs- en loonspiraal een halt kan worden toegeroepen. In het ovér enkele weken vast te stellen halfjaarlijkse economische rapport zal de S.E.R. ingaan op het over langere termijn te voe ren beleid ter doorbreking van de inflatiespiraal. De raad acht het terugdrukken van de stijging van de kosten van levensonderhoud een belangrijk middel ter beperking van de doorwerking van de inflatiespi raal. Het kabinet wil voor dit doel een bedrag van 130 a 140 miljoen gulden bestemmen, welk bedrag over 1969 en 1970 beschikbaar zal komen uit hoofde van de schor sing van de investeringsaftrek. Het kabinet is voornemens dit bedrag te bestemmen voor een Met felle beschuldigingen heb ben Alain Poher en Georges Pompidou, de twee voornaamste kandidaten voor het president schap van Frankrijk, vrijdag hun verkiezingscampagne afgesloten. Poher, de kandidaat van het Centrum die tot nu toe rustig en beheerst is opgetreden in zijn verkiezingscampagne, viel zijn Gaullistische tegenstander Pom pidou persoonlijk aan in zijn laat ste toespraak voor radio en tele visie vóór de Fransen zondag naar de stembus gaan. Ik heb de In Tucumah in het noorden van Argentinië werd donderdag ook weer gevochten. Behalve de slachtoffers van donderdag zijn de afgelopen we ken bij de golf van gewelddadig heden in 17 steden vier mensen gedood en meer dan 500 gewond. De minister van binnenlandse zaken noemde de toestand „ern stig". In de Ecuadoriaanse stad Quaya- quil zijn vrijdag zeker zes studen ten gedood toen politie en militai ren een gezamenlijke actie inzet ten tegen een universiteitsgebouw waar ongeveer 200 studenten zich reeds verscheidene weken ver schansten. Er zijn 50 studenten ge arresteerd. De gewapende macht kwam in actie op verzoek van de leiding van de universiteit. strijd aangebonden met Pompi dou, aldus Poher, omdat ik hem niet vertrouw. Frankrijk moet een kandidaat kiezen die de ech te democratie kan herstellen. Waarnemend president Poher zag een scherpe tegenstelling tussen premier Pompidou die De Gaulle zes jaar trouw heeft gediend en de man die nu belooft zich van bepaalde aspecten van het ortho doxe Gaullisme te zullen distan tiëren als hij president wordt. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4355 TERNEUZEN Wanne WISSELVALLIG WEER Een depressie die zich vrijdag avond boven Engeland bevond trekt naar de Noordzee en zal vandaag het weer in ons land be palen. De depressie neemt tegelijker tijd in betekenis af. Om de depressie heen stroomt met matige tot vrij krachtige westelijke winden onstabiele lucht naar ons land. Hierin ko men buien voor, de kans op on weer is evenwel klein. Daarnaast zal er ook af en toe zon zijn. De temperaturen zullen in het agemeen niet veel verschillen met die van gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit westelijke richtingen. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. De NOS-televisie verzorgt zon dag 1 juni van 22.32 tot 23.00 uur via Nederland I een extra-uit zending over de presidentsver kiezingen in Frankrijk. Bij een vuurgevecht over het Suezkanaal dat tot vrijdagnacht 1 uur (Ned. tijd) duurde, zijn zes Israëlische militairen gewond ge raakt, zo is in Tel Aviv meege deeld. ZATERDAG 31 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.09 1.45 2.24 2.28 ZONDAG 1 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.51 2.27 3.06 3.10 n.m. 1.32 2.08 2.47 2.51 n.m. 2.13 2.49 3.28 3.32 MAANDAG 2 JUNI v.m. n.m. Breskens 2.37 3.00 Terneuzen 3.13 3.36 Hansweert 3.52 4.15 Walsoorden 3.56 4.19 ZON MAAN OP onder op onder mei 31 04.27 20.49 21.43 03.37 Juni 1 04.26 20.50 23.00 04.20 2 04.25 20.51 23.55 05.24 3 04.25 20.52 06.48 4 04.24 20.53 00.30 08.21 5 0.423 20.54 00.53 09.53 6 04.23 20.55 01.09 11.20 Ook Pompidou was nogal scherp in zijn laatste toespraak. Hij ver klaarde dat zijn tegenstanders Frankrijk slechts voor de keus plaatsen tussen het communisme en de terugkeer tot de vierde re publiek waaraan De Gaulle in 1958 een einde maakte. Ik, aldus Pompidou, vertegenwoordig de derde weg. Het gaat er hierbij om de belangrijke dingen die generaal De Gaulle en de vijfde republiek hebben bereikt, niet prijs te geven. Poher zei nog dat hij de door de Gaullisten en aanhang beheer ste nationale vergadering niet zal ontbinden tenzij zij de regering systematisch dwarsboomt. Donderdagavond omstreeks half tien zijn een tweetal mannen de boerderij van de samenwonen de bejaarde broer en zus Zalm te Hazerswoude binnengedron gen. De bejaarde mensen werden door de indringers mishandeld. De overvallers vertrokken met medeneming van 3600 gulden in een zwarte personenauto van het merk Citroën ID. De twee be jaarden werden met ernstige hoofdwonden overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. De rijkspolitie die on middellijk de jacht opende op de beide roofovervallers, heeft tot nu toe geen resultaat gehad. In de Ecuadoriaanse hoofdstad Quito hebben studenten en ar beiders bij gevechten met de po litie en militairen tijdens een an ti-Amerikaanse demonstratie auto's in brand gestoken en ste nen en molotov-cocktails ge gooid. De politie opende het vuur op de betogers die demonstreer den tegen het bezoek van gouver neur Nelson Rockefeller van New York als afgezant van pre sident Nixon. Zeker tien mensen raakten gewond. u Scholen, winkels en banken Iwaren da gehele dag gesloten. tijdelijke consumentensubsidie op melk, teneinde aldus aan de gehele bevolking enig soelaas te geven. De raad acht deze besteding minder aantrekkelijk en voert als bezwaar aan, dat een subsidie op melk in feite onder het gemeen schappelijk landbouwbeleid van de E.E.G. valt. Wordt de subsidie te zijner tijd ongedaan gemaakt, dan zal een hogere prijs van ze ven a acht cent de afzet van melis naar raming met vijftien k twin tig procent doen verminderen. De raad vindt het ook niet juist dat de gehele bevolking van een dergelijke subsidie zou profite ren, daar z.i. het melkgebruik met name van bejaarden relatief gering is. (Zie verder peg, Xi De Indonesische regering heeft 'n belangrijke fase van de volks raadpleging in West-lrian (daad van vrije keuze) vrijwel voltooid zonder de verwachte deelneming ter plaatse van de vertegenwoor digers van de volkerenorganisa ties. Deze fase betreft de verkie zing of benoeming van de leden van de acht raadgevende verga deringen die door middel van overleg met de vertegenwoordi gers van Djakarta en dus niet door stemming zullen uitmaken of West-lrian al dan niet bij In donesië zal blijven. Van betrouw bare zijde is meegedeeld dat da meeste leden van deze vergade ringen benoemd zijn. Dit bete kent dat de groep waarnemers van de V. N., wier activiteit een miljoen dollar zou kosten, slechts een symbolische rol zal vervul len vóór de voorbereidingen voor de daad van vrije keuze defini tief voltooid zijn. Tekenen van verzet zijn er op het ogenblik niet in West-lrian. Ortiz Sanz, de vertegenwoor diger voor West-lrian van secre taris-generaal Thant van de Ver. Naties, verklaarde op 20 mei in Djakarta dat hij de Indonesische regering duidelijk had laten we ten, dat de verkiezing van de raadgevende vergaderingen al leen dan democratisch zal zijn als die vergaderingen voldoende groot zijn, alle groeperingen ver tegenwoordigen en werkelijk door het volk gekozen worden. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen In Beieren en in de Palts zijn. zes gevallen van paratyfus gere gistreerd, zo is vrijdag in Regens burg bekendgemaakt. Het is niet bekend of deze ge vallen verband houden met de paratyfusepidemie in Oostenrijk. Daar zijn tot dusver meer dan 700 gevallen gesignaleerd. In de Noordslowaakse plaats Poprad zijn vijftien mensen in een ziekenhuis opgenomen met ver schijnselen-van tyfus, zo heeft het Praagse jeugdblad „Mlada Fron- ta" meegedeeld. Het orgaan van de Russisch* communistische partij „Prawda" meldt dat een rechtbank in Mi- neralnyje Wody over vijf Sow- jetburgers de doodstraf heeft uitgesproken, die tijdens de Duit se bezetting in 1942 met de S.S. collaboreerden en medeplichtig waren aan de moord op talrijke landgenoten. Eén verdachte is tot 15 jaar gevangenisstraf ver» oordeeld.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1