Een miljoen arbeiders en kantoorbedienden staken in Argentinië Vietcong en N.-Vietnam veroordelen Nixons vredesplan Schade aan „Maagdenhuis" Jongen van 14 schoot 11-jarig vriendje dood VOOR GEBAK SMIDT'S E.E.G. VERSCHEEN MET LEGE HANDEN OP DE CONFERENTIE MET AFRIKAANSE LANDEN „Terugtrekking troepen belachelijke Amerikaanse eis" Foto's wijzen uit: MAANLANDING IN JULI KAN DOORGAAN Neger stak zich in brand in V. N.-tuin Arthur Goldberg vraagt gratie voor Sirhan Onrust in Zuid-Amerika HET WEER VRIJDAG 30 MEI 1969 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Ternenzen Betogingen tegen bezoek van Rockefeller Banketbakkerij ERNSTIG VERKEERS ONGELUK IN JAPAN Verlaging rechten „Kruisverhoor" Argentijnse regering verklaart staking onwettig Jeugdbende saboteerde Belgische spoorwegen Griekse generaals verbannen Coalitiekabinet Dajan „Israël zal geen nieuwe wapens gebruiken" Staking bij Italiaanse kranten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fwaiteriag Mj aboafiemeaïTËRNEÜZEN Directeur-Hoofdredacteurp. 3. van de Sande Redactie- en Adminiitratie-adresSmldswal Telefoon: (01180)—3073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f6.per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.w. DE VRUE ZEEUW 25e Jaar gang No. 5993 Advertentieprijs: per mm 16 cent; mlnimtmt per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent- Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot. 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 uur. Donderdag hebben zich in Cor doba, ten noordwesten van de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires, onlusten voorgedaan, die volgens de tot dusver ontvangen berichten vier mensenlevens geëist hebben en tientallen gewonden. Enkele honderden arbeiders kwa men in botsing met de politie. Er werd herhaaldelijk geschoten. Tal rijke huizen en winkels zijn ge- Het bureau voorlichting van de universiteit van Amsterdam geeft een rectificatie op een door dit bureau doorgegeven bericht, waar in de schade als gevolg van de be zetting. ^van het „Maagdenhuis" en de aula op 185.000 gulden werd geraamd. Het schaderapport van de afdeling interne controle van de universiteit sluit echter op een bedrag van 144.061. In een bij lage wordt een specificatie gege ven van het herstel aan gebouwen ten bedrage van 40.800. Dit laat ste bedrag is, aldus het bureau voorlichting, abusievelijk geteld bij het eerstgenoemde bedrag. De totale schade wordt dus reëel ge raamd op ongeveer 144.000. Een chauffeur heeft woensdag in de buurt van Maurage (bij La Louvière in België) een 14-jarige jongen opgepikt en bij de politie gebracht, die dinsdag in paniek op de vlucht was geslagen nadat hij zijn 11-jarig vriendje Alberto Conter had doodgeschoten. Dit ongeluk gebeurde toen de jongen speelde met een revolver. De po litie heeft achter het huis waar de jongen woont, niet alleen de revolver teruggevonden maar ook een karabijn. De 14-jarige heeft bekend beide vuurwapens te heb ben gestolen. plunderd of In brand gestoken. De demonstranten wierpen straatver sperringen op. In de Argentijnse stad Tucuman, waar woensdag tien- mensen bij een treffen tussen studenten en de politie ernstig gewond werden, is het donderdag tot. nieuwe on geregeldheden gekomen. Ongeveer 3500 studenten en arbeiders vorm den een stoet van meer dan een halve kilometer, die opmarcheerde naar de zetel van het verbond van arbeiders in de suikerindustrie. Een politiebureau werd in brand gestoken. Een miljoen arbeiders en kan toorpersoneel in Argentinië heb ben besloten vandaag 24 uur te staken om hun eisen kracht bij, te zetten en om te protesteren tegen het optreden van de politie in het land. De Argentijnse regering heeft deze staking echter verboden 'en zal krijgsraden in het leven roepen. Maar ook elders in Zuid-Ame rika en in het bijzonder in Chili en Columbia neemt de studenten-agi tatie toe en worden de sociale eisën steeds krachtiger geuit.' In sommige gevallen de latente cri sistoestand verhevigd door anti- Amerikaanse manifestaties naar aanleiding van het bezoek van Nelson Rockefeller, als speciale afgezant van president Nixon, aan Zuid-Amerika. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York is donderdag in Quito, de hoofdstad van Equador, aangekomen. Hij kreeg een warm welkom op het vliegveld, maar en kele minuten nadat hij, zwaar ge ëscorteerd, door de straten was getrokken, op weg naar het presi dentiële paleis, braken er rellen uit op straat. In Chili zijn donderdag 't trein verkeer en de scheepvaart ont wricht door een staking van spoo.r- weglieden en zeelieden. In Columbia zijn protestmarsen en betogingen tegen het bezoek van Rockefeller aanleiding ge weest tot hevige botsingen' tussen politie en studenten in Bogota, Medellin, Barranquilla, Monteria, Pereira en Cali. Meer dan 200 men sen werden gewond en meer dan 160 gearresteerd. In Venezuela werden zes poli- tie-agenten gewond en werden 16 studenten gearresteerd tijdens be togingen, die zich kort geleden af speelden te Valencia, 160 km van Caracas. Een autobus werd in brand gestoken en winkelruiten vernield door betogende studen ten. Te San Domingo zijn een twin tigtal studenten en vier politie mannen gewond geraakt bij een betoging van studenten van de vrije universiteit. (ADVERTENTIE) is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen In de Japanse stad .Foekoesji- ma is donderdag een! auto inge reden op een vrachtauto, die ten gevolge van een aanrijding met een andere vrachtauto was om geslagen. Zeven personen kwa men om het leven en 14 werden gewond. De omgeslagen vrachtauto ver voerde 17 vrouwelijke landar beiders. De ministers van de E. E. G. verschenen donderdag met leee fianden op een conferentie van col lega's uit d<. 18 geassocieerde lan den in Afrika, met wie zij mo^en onderhandelen over een vernieu wing van de associatie-conventie. De oude conventie, die een loop tijd had van vijf jaar, eindigt op zaterdag 31 mei. De „zes" hebben woensdag op een voorbereidende vergadering geen akkoord kunnen bereiken over een aantal voorname kwesties. Zo is geen akkoord bereikt ovet de omvang van een nieuw E.E.G.- fonds voor ontwikkelingshuln. Het oude fonds omvatte 800 miljoen dollar voor de periode van vijf iaar. Frankrijk wil dit bedrag met 25 verhogen. Anderen en met name Duitsland ziin tot een „rede lijke" verhoging bereid. De Nederlandse staatssecretaris De Koster heeft er op gewezen, dat men eerst dient te weten, wat de verlangens op dit punt van de andere geassocieerde landen in Afrika (Nigeria, Ghana, Tanzania, Kenia en Oeganda) kunnen zijn. Een belangrijk punt is. ook de kwestie van de wederkerige prefe rentie, de voorkeursbehandeling die de geassocieerden aan produk- ten uit de E.E.G. toekennen als tegenprestatie voor de vrije toe gang van hun produkten tot de Euromarkt. Nederland verlangt een begin van opheffing van die preferentie, om aansluiting te krij gen op de besluiten van de Unc- tad-conferentie en als aanlooo to' een algemene wereldDreferentie voor de ontwikkelingslanden. Tenslotte hebben de „zes" geen akkoord bereikt over een ver laging van de E.E.G.-rechten op enkele belangrijke tropische pro dukten, zoals koffie, cacao en palmolie. Aangezien het reeds enige tijd vaststaat, dat op 31 mei geen nieu we conventie gereed zal zijn, wordt een tussenoplossing voor zien, waarbij de Afrikaanse landen hun huidige rechten in de E.E.G. behouden en lopende hulpprojec ten kunnen worden afgewikkeld in afwachting van nieuwe regelingen. Uit een eerste bestudering van de kleurenfilm die tijdens de vlucht van de Apollo-10 naar de maan is opgenomen, blijkt dat er biets te vinden is dat de vlucht van juli voor een maanlanding eou kunnen verstoren, zo heeft de geoloog van het Apollo-pro ject John Dietrich meegedeeld. De NASA heeft woensdag 31,5 meter film vrijgegeven, waarvan gedeelten die opgenomen zijn op 15 km van het maanoppervlak. Enige films blijken te zijn onder belicht. De ruimtevaarders wijten hun vergissing aan de lage zon nestand bij de terminator, de grens tussen licht en donker op de maan, waardoor zij de neiging hadden de hoeveelheid licht te overschatten. Verwacht wordt echter dat het laboratorium van de betrokken 16 mm-film nog iets behoorlijks kan maken. De opna men in het ruimteschip zelf zijn de best belichte, die ooit tijdens een vlucht zijn gemaakt. Thomas Stafford, John Young «n Eugene Cernan hebben hon derden zwart-wit en kleuren foto's en enige films van de maan teruggebracht. Aan de hand daar van worden kaarten samenge steld, waarmee de bemanning van de Apollo.H in juli aal navigeren. Bij het vredesoverleg in Parijs ebben de vertegenwoordigers van de vietcong en Noord-Vijetnam1 donderdag het uit acht punten be zie», Dé drie mannen van de Apollo- 10 hebben woensdag hun tweede HOUSTON: De maan dichtbij dag van een technisch „kruisver hoor" ondergaan. Op de vragen van de chef van de ruimtevaar ders, Donald K. Slayton, hebben zij alles geantwoord wat zij ,?ich konden herinneren van hun vlucht. De gesprekken zijn op dei9r0 'let hoogland, band opgenomen, 'Zee der Wolken. De regering van Argentinië heeft de algemene staking van 24 uur, die de vakcentrales voor vandaag hebben uitgeroepen, on wettig verklaard. Met het oog op verwachte on geregeldheden heeft president Ongania de vorming gelast van bijzondere krijgsraden, die tot taak hebben iedereen te veroor delen, die de nationale veiligheid in gevaar brengt. De Belgische rijkswacht te Luik heeft een groep jongens opge spoord, die zich sedert het begin van deze maand schuldig maakten aan aanslagen op de Belgische spoorwegen. In het afgelopen pinksterweekeinde hadden zij de treinloop tussen Luik en 't plaatsje Vaux-sous-Chèvremont zelfs ge heel geblokkeerd door betbnnen palen op de rails te leggen. De jongste van de bende bleek een jongetje van vier jaar te zijn. De oudste is 15 jaar. Verscheidene van de woensdag in Griekenland gearresteerde generaals zijn verbannen naar Li- doriki, een afgelegen Grieks berg dorp of naar het eiland Leukas, zo is donderdag van goedinge- waarbij de krater Tries- lichte zijde in Athene vernomen. staande vredesplan Nixon veroordeeld. van president Volgens Tran Buu Kiem van het nationale „bevrijding^front" is Amerika er slechts op uit, de oor log te verlengen en het bewind van president Thieu in Saigon te verstevigen. Kolonel Ha Van Lau betoogde namens Noord-Vietnam, dat het plan van Nixon fundamenteel ver schilt van het uit tien punten be staande plan van het bevnjdlngs- front". Het voorstel van Nixon voor een wederzijdse terugtrekking van de buitenlandse troepen noem de hij „een van de belachelijkste Amerikaanse eisen". De Amerikaanse delegatieleider, Caliot Lodge, deed een beroep op Noord-Vietnam en de vietcong, in te gaan op Nixons voorstel voor de terugtrekking van troepen. Vol gens hem is er alleen produktief overleg mogelijk, als Noord-Viet nam ook zijn troepen terugtrekt. necker ong. 17 na ut. mijlen in diameter? duidelijk in het oog springt. Rechts op de achter- de Aan de anderen is beperkte be wegingsvrijheid opgelegd. De officieren waren sinds de staatsgreep van 1967 niet meer in actieve dienst. Zij zouden heb ben samengezworen om het mi litaire bewind omver te werpen. Een Amerikaanse student, de 20-jarige Bruce Mayrock uit Long Island, heeft zich donderdag in 't park van het V.N.-gebouw in New York uit solidariteit met de bevolking van Biafra in brand gestoken. Hij had een bord met een opschrift: „Help een einde te maken aan de volkenmoord in Biafra en red negen miljoen Bia- franen". De student is in zeer ernstige toestand naar het nabijgelegen ziekenhuis Bellevue vervoerd. Honderden mensen, die zaten te zonnen in het park, dat ten noor den van het glazen V.N.-paleis ligt, waren getuige van de zelf verbranding. Even na het voor val liet secretaris-generaal Oe Thant weten, dat hij diep ge schokt was. De Amerikaanse woordvoerder stond niet geheel afwijzend tegen over die eis van het bevrijdings front voor de vorming van een coalitiekabinet in Saigon, dat nieu we verkiezingen zou moeten voor bereiden. De leider van de Zuidvietnamese regeringsdelegatie noemde het ech ter „onredelijk", dat een „door het volk gekozen wettige regering" zou moeten verdwijnen als voor waarde voor onderhandelingen. Arthur Goldberg, voormalig fe deraal opperrechter en gewezen Amerikaans V.N.-vertegenwoor- diger, heeft gouverneur Ronald Reagan van Californië verzocht gratie te verlenen aan Sirham Bishara Sirhan, die wegens moord op senator Robert Ken nedy ter dood is veroordeeld. Op een bijeenkomst van de talmoedische academie in Balti more, die hem een onderschei ding toekende, zei Goldberg dat voltrekking van het doodvonnis zinloos is. „Israël zal geen nieuwe wapens gebruiken die de Arabische lan den niet bezitten en zal niet vech ten in kalme gebieden", heeft de Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Dajan, woensdag avond op een debat met studen ten in Jeruzalem gezegd. Dajan zei ervan overtuigd te zijn, dat Israël aan zijn diverse fronten stand kan houden zonder het ge bruik van nieuwe wapens. Een nieuwe oorlog komt er dit jaar volgens hem niet. Wat de voorziening met wapens en militair materieel betreft doet Israël al het mogelijke om daar voor onafhankelijk te worden van andere landen, zei hij. BRUSSEL: Minister W. den Toom van defensie arriveert bij het gebouw te Brussel waar woensdag de NAVO-besprekin gen gehouden zijn. Rechts op de foto: dr. H. M. Boom, permanent vertegenwoordiger in Nederland van de NAVO Als gevolg van een drukkers en telexistenstaking zullen in Ita. lië zaterdagavond en zondagoch tend geen kranten kunnen ver schijnen. Ook bij de persbureaus zal het werk 24 uur stilliggen. De stakers vrezen dat komende mo derniseringen het aantal arbeids plaatsen zullen doen verminde- ENKELE BUIEN Vandaag staat het weer in ons land onder invloed van een front, dat zich donderdagavond uitstrek te van zuidwest Engeland naar midden Frankrijk. Dit front ver oorzaakte in die gebieden plaatse lijk regen en hier en daar ook on weer. Ook in ons land kan dit front aanleiding geven tot enkele buien» het eerst in het zuiden van het land. Er zal in het algemeen een zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen staan terwijl in verband met de toenemende be wolking de middagtemperaturen dezelfde zullen zijn als donderdag of iets lager. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Enkele buien. Vanuit het zuidwesten geleidelijk meer bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen en dezelfde temperaturen als donder dag of iets lagere. VRIJDAG 30 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.29 1.05 1.44 1.48 n.m. 12.54 1.30 2.09 2.13 ZATERDAG 31 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.09 1.45 2.24 2.28 n.m. 1.32 2.08 2.47 2.51 ZON op onder mei 30 04.28 20.48 04.27 20.49 .30 (31 MAAN op onde? 20.11 03 10 21.43 om

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1