Ministers De Jong en Luns op Witte Huis ontvangen Uw motros Prijsverlaging gebrande koffie en oploskoffie KONING BOUDEWIJN OPENT ZATERDAG 31 MEI DE NIEUWE SCHELDETUNNEL IN ANTWERPEN Reeds plannen veor een derde Militaire kapel speelde voor Nederlandse bewindslieden Voorlopig eindbedrag van bisschop Bekkers actie: f 5.876.500,42 „AFSCHRIKKING" VAN P0TENTIELE AANVALLER HET PRIMAIRE DOEL VAN DE NAVO VERSCHRIKKELIJKE TOESTANDEN IN PSYCHIATRISCHE INRICHTINGEN IN DE VERENIGDE STATEN Moord, prostitutie, brandstichting, verkrachting Vijand wordt zwakker, zegt president Thieu Israëlische vliegtuigen doen aanval op Jordaans dorp HET WEER DONDERDAG 29 MEI 1969 25e Jaargang No. 5992 Uitgeefster N.V, v/1) Fa. P. J van de Sande, Terneuzen Open doekje Spontane lach Netelige problemen Afscheid van Nixon Koop 'm en win fl. I.OOO - Meer geld voor defensie Spectaculair Onverschillig Lucifers Vastgebonden Ontspanning Cambodia beschuldigt Amerika opnieuw Hittegolf in India eist slachtoffers 32 bruggen en viaducten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden PfiBkerias Ui abtmaemeat: TE KNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. j. van de Saade Redactie- en Admhrfstratie-adrwSmidswa? Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; miniwmw per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. raaandag/dinsdagmummes tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 aar. Naar het A.N.P. uit vakkrin gen verneemt, maakt een da ling van de prijzen op de we- reldkoffiemarkt een prijsverla ging van de consumentenprijzen voor gebrande koffie en koffie- poeder mogelijk. Met ingang van 28 mei zijn de verkoopprijzen voor gebrande koffie naar gelang de soort met 4 tot 6 cent per pakje van 250 gram verlaagd en de prijs van oploskoffie met 3 tot 4 cent per 50 gram. Premier De Jong en minister Luns kregen een extra rondvlucht boven Washington, omdat zij voor de ontvangst bij president Nixon moesten wachten tot gouverneur Nelson Rockefeller zijn laatste In structies "had ontvangen van de president voor ziin tweede reis naar Latijns-Amerika. Het was een stralend welkom in de Amerikaanse hoofdstad, waar alle onderdelen van de strijdkrach ten vertegenwoordigd waren op het grasveld voor het Witte Huis om de Nederlandse bezoekers te ontvangen. President Nixon legde er de na druk op dat zijn Nederlandse gas ten de eerste officiële bezoekers uit West-Europa waren sinds zijn ambtstermijn in januari begon. De president herinnerde aan de histo rische banden tussen Nederland en de Verenigde Staten en verklaar de dat beide volken voor dezelfde idealen werken: vrede, vrijheid en demokratie. Premier De Jons feliciteerde de Amerikaanse president en het De secretaresses, tijdens het lunchuur verzameld bij de ingang van het „State Department", toon den zich verrast over de spontane lach en de attentie van de Neder landse minister-presideni..M'nister Luns, gevraagd waarom hij bij deze temperatuur en blauwe hemel een paraplu had meegenomen, ant woordde opgewekt: „Dat is mijn marschalksstaf en mijn vrijheids toorts". Na de lunch volgden bilaterale besprekingen, een kranslegging op het graf van de onbekende soldaat op Arlington en besprekingen op teérd, hetgeen zeer belangrijk is, omdat men soms gevangen is in de kleine beslommeringen van het eigen bureau". „De vorige keer hoop ik de invitatie te aanvaar den". Premier De Jong toonde zich en thousiast over het onthaal in de WASHINGTON: Premier De Jong en minister Luns zijn voor een tweedaags gesprek met de Amerikaanse president Nixon in Washington aangekomen. De be windslieden arriveerden per he likopter bij het Witte Huis. Hier wandelt de prertyier in gezelschap van president Nixon langs een Amerikaanse hoofdstad. „Wij zijn l}aa9 van Nederlanders naar de getroffen door het grote gevoel van vriendschap dat tijdens het be zoek zo-duidelijk werd gevoeld. Wij waarderen het bijzonder in u, mijnheer de president, dat wij tij dens dë discussie over enkele las tige zaken direkt tot de essentie van de zaak kwamen en dat de besprekingen zo goed zijn ver lopen". Minister Luns voegde hier tot slot aan toe dat enkele netelige problemen tussen Amerika en Ne- ingang van de presidentswoning. het Pentagon. Dinsdagavond boodderland waren opgelost. De minis- president Nixon een officieel diner aan op het Witte Huis. President Nixon toonde zich woensdag aan het einde van het bezoek van premier De Jörig en minister Luns zeer ingenomen met de resultaten van de gesprekken. „Wat mij altijd opvalt bii bezoe- Amenkaanse volk met het succes ;kers uit Nederland en contacten van de reis met Apollo-10. Dat gafmet Neder,andse vrienden, is het hem na twee zinnen al een open doekje van de grote groep toeris ten, die achter de touwen op het grasveld de aankomst en de mili taire plechtigheid had gevolgd, druk zwaaiend met Nederlandse en Amerikaanse vlaggetjes. ter benadrukte de landingsrechten voor de KLM in Chicago. Hij liet doorschemeren dat op dit punt vorderingen waren gemaakt, al gaf hij te kennen dat nader con tact zal volgen. Nadat president Nixon de Ne derlandse ministers een goeie reis had toegewenst, vertrokken zij per helikopter naar Annapolis in Mary land waar het instituut voor de marine is' gevestigd. Laat in de middag volgde nog een bezoek aan de Amerikaanse senaat en I vandaag wordt de reis besloten feit dat zij zo n brede blik hebbent een bezoek aan New York e„ buiten de grenzen van hun eigen secretaris.generaal 0e Thant land'. Daar hebben wij van geprofi-1 •'Va Het voorlopige eindresultaat van de actie bisschop Bekkers be draagt momenteel 5.876.500,42. Volgens de voorzitter van de stichting mr. J. J. M. Werner, die gisteravond dit resultaat via 't scherm bekendmaakte, komen er nog steeds gelden bij de stichting binnen. 0LGA Koning Boudewijn opent zater dag a.s. officieel de nieuwe Schel- detunnel in Antwerpen, die de naam draagt van wijlen president Jo'm F. Kennedy. Met deze tunnel en het complex van toegangswegen komt niet al leen een belangrijk punt van de toekomstige E-3 snelweg door Bel gië gereed, het betekent ook het einde van de groeiende misère van de „konijnenpijp", de oude Schel- dttunnel die reeds lang het ver keer niet meer aan kan. De oude tunnel, die in septem her 1933 door koning Albert werd geopend, krijgt op het ogenblik circa 28.000 auto's per dag te ver werken tegen 1.200 in 1934 en zit dan ook herhaaldelijk verstopt^ De nieuwe tunnel, die een gesloten gedeelte' van 690 meter heeft, zal over tweemaal drie rijbanen 3.600 auto's per uur (bij een snelheid Het NAVO-comité voor de mili taire plannen, waarin de ministers van defensie van de NAVO-Ianden uitgezonderd Frankrijk, zitting hebben, heeft woensdagochtend in Brussel een document goedgekeurd met richtlijnen voor de militaire autoriteiten van de alliantie die de defensieplannen voor de periode 13711975 moeten opstellen. Naar verluidt draagt dit basis document, dat jaarlijks kan wor den aangepast, de militaire autori teiten op bij hun plannen reke ning te houden met: de ontwikkeling rondom Tsje- cho-Slowakije; de expansie van de Russische marine; de ongewisheid van de doelstel lingen van de Russische poli tiek; de aanhoudende groei van de strijdkrachten van het pact van Warschau. De ministers waren het erover eens, zo'verklaarde men in confe rentiekringen, dat het handhaven van de „afschrikking" van een potentiële aanvaller het primaire doel van de NAVO blijft en dat dus de noodzaak blijft bestaan van In zijn antwoord wees de pre mier ook op de oude banden tus sen de V. S. en Nederland. „De eerste natie die eer betuigde aan de Amerikaanse vlag, was Neder land", zo zei hij. „En de woorden die in 1783 de eerste Nederlandse ambassadeur tegen het Amerikan- se congres sprak, gelden ook nu nog", aldus de Nederlandse pre mier. „Wij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om de glorie te vermeerderen van een bondge noot, van wiens trouw en genegen heid wij ons verzekerd weten". Tot slot zei premier De Jong: „De opofferingen van de V. S. tijdens de tweede wereldoorlog en de hulp aan Europa bij de weder Moord, verkrachting, prostitu ee, brandstichting, diefstal, ver- opbouw zijn in mijn land nog niet dovende middelen en gokken wa- vergeten". Terwijl de militaire kapel speel de, leidde president Nixon zijn gas ten het Witte Huis binnen. Toen volgden besprekingen over een grote verscheidenheid van onder werpen, waarbij de toekomst van West-Europa na het vertrek van generaal De Gaulle, de wenselijk heid van een Europese veiligheids conferentie en die kwestie West- Irian de belangrijkste waren. Tijdens de lunch daarna op het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde premier De Jong dat hij na de ontmoeting van de ochtend op het Witte Huis vol vertrouwen het verdere overleg tegemoet zag. Voor de Nederlandse bewinds lieden was het een bijzondere dag. Zij waren ingenomen met de spec taculaire militaire ontvangst in de zon van Washington. ren aan de orde van de dag in twee psychiatrische inrichtingen in Chicago. Dit blijkt uit een onderzoek, dat officier van jus titie Edward Hanrahan daar ge durende twee maanden heeft laten instellen en waarvan de bevindingen zijn neergelegd in een dinsdag gepubliceerd rap port. De betrokken inrichtingen zijn het staatsziekenhuis en het Tin- ley Park-instituut voor geeste lijk gestoorden in Chicago, waar volgens het rapport pa tiënten zijn aangerand, vermoord en beroofd door mede-patiënten of personeel. Op ongeoorloofde sexuele praktijken werd door het personeel geen acht geslagen. Sommigen deden er frequent aan mee. De artsen hadden op dracht abnormale overlijdens- gevallen of criminele voorvallen voor de autoriteiten te verzwij gen. De leiding nam personeel in dienst, dat zelf geestelijk ge stoord- was of geen blanco straf blad liad. Hanrahan. die het onderzoek heeft verricht op verzoek van de gouverneur van de staat Il linois, Richard Ogilvie, zei op een persconferentie, dat de vei ligheidsvoorschriften in de twee ziekenhuizen zo gebrekkig waren dat van ambtsmisdrijf kon wor den gesproken. De leiding bleek volkomen onverschillig te staan tegenover de misdaden, vecht partijen, branden en ontvluchtin gen die zich in him instituten voordeden. Van de vroegere en de huidi ge personeelsleden van Tinley Park hebben 82 ..een strafregis ter waarop moord, doodslag en gewapende roofovervallen voor komt. incidenten op: een 78-jarige ge deeltelijk verlamde patiënt over lijdt na een verblijf van meer dan een uur onder een te hete douche, terwijl de verpleger om een boodschap was. Een verple ger verkracht een patiënte. De man had een lange straflijst. Hij werd niet vervolgd. Patiënten en personeel stelen op grote schaal linnengoed, televisietoestellen, voedsel en kantoorbenodigdhe den. In beide ziekenhuizen brak dagelijks brand uit, daar patiën ten tegen de voorschriften in lu cifers mochten hebben. Tussen 12 december en 16 februari kwa men vier patiënten bij branden om. Hanrahan zei dat zijn onder zoekers patiënten vonden, die in het bezit waren van talloze wa pens en gevaarlijke instrumen ten, waaronder vuurwapens, scheermessen, honkbalslaghou ten, stokken en metalen pijpen. Er deden zich zoveel incidenten op sexueel gebied in Tinley Park voor, dat men er maar mee was opgehouden ze te registreren, aldus het rapport. Het beschrijft tenslotten de omstandigheden waaronder Anita Schechtman, 'n 46-jarige patiënte van 't staats ziekenhuis, op 16 februari stierf. Als doodsoorzaak was aanvan kelijk zelfmoord opgegeven. moord. Zij bonden haar vast, randden haar aan en staken haar tenslotte in hrand". Offi cier van jusitie Hanrahan zei op de persconferentie dat het drie tal pp beschuldiging van moord is gearresteerd. „In feite werd de vrouw door drie mannen, twee patiënten en Het rapport somt een aantal een voormalige patiënt, ver- President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft woens dag in de Zuidkoreaanse hoofd stad gezegd, dat hij optimistisch is over de kans op vrede in Viet nam, daar Zuid-Vietnam militair superieur aan de „communisten" was geworden. In een toespraak tot kadetten van de Zuidkoreaanse militaire academie in Seoel zei Thieu, dat Zuid-Vietnam de vijanden schrikbarende verliezen had toe gebracht. Deze verliezen zouden de vijand op den duur te veel worden. „Gezien onze vorderin gen en onze kracht tegenover de zwakker wordende vijand zijn wij optimistisch over de kans op vrede", aldus president Thieu, die in Seoel is aangekomen voor een officieel bezoek van vier da gen aan Zuid-Korea. een toereikend nucleair potentieel naast de conventionele strijdkrach ten. Ook was men het erover eens, dat de defensiebegrotingen jaar lijks met een zeker percentage moeten stijgen, waarbij werd ge dacht aan een percentage van drie tot vier. Verscheidene ministers en met name de Duitse minister Schrö- der hebben er de nadruk op ge legd, dat de NAVO naast een po litiek van handhaving van het mi litaire potentieel dient te streven naar ontspanning tussen oost en west. De Canadese plannen voor ver mindering van de strijdkrachten in Duitsland met tienduizend man zijn bij de algemene discussie niet ter sprake geweest. Tijdens een onderbreking van de vergadering voor de lunch hebben de ministers van de NAVO-landen met strijd krachten in Duitsland, uitgezon derd alweer Frankrijk, elkaar ont moet in de ambtswoning van de Canadese ambassadeur bij de NAVO in Brussel. Cambodja heeft de Amerikaan se en Zuidvietnamese luchtmacht verweten uitgestrekte rubber- plantages te hebben vernield door ze met chemische ontblade- ringsmiddelen te bespuiten. In een brief aan de voorzitter van de veiligheidsraad zegt de Cam bodjaanse vertegenwoordiger bij de volkerenorganisatie, Hoeot Sambath, dat de Amerikaanse en de Zuidvietnamese luchtmacht tussen 18 april en 2 mei om de twee dagen deze ontbladerings- middelen hebben uitgestrooid over een groot gebied in Cambod ja langs de grens met Vietnam. 7000 ha waren verloren gegaan. 4500 van deze 7000 ha werden geëxploiteerd door grote maat schappijen, voor het merendeel Franse en 2500 door Cambod jaanse gezinnen. Het verlies be tekent een ernstige aantasting van de Cambodjaanse economie. Cambodja eist dat er onmiddel lijk een einde komt aan de be spuiting met ontbladeringsmid- delen op zijn grondgebied en dat de aangerichte schade wordt ver goed. De hittegolf, die sinds vijf da gen in het midden en noorden van India heerst, heeft tot dusver veertig mensen het leven gekost. In Bihar zijn 19 mensen, onder wie elf pasgeborenen, overleden. In dezelfde staat zijn 200 geval len van zonnesteek gemeld. Veer tien mensen stierven in Oettar Pradesj en zeven in Madhya Pra- desj, waar het kwik in Boerhoen- poer is opgelopen tot 48 graden Celcius. van 60 km) kunnen verwerken. Er zijn voorts aparte tunnelgangen- voor fietsers en bromfietsers en voor een dubbele spoorlijn die in 1971 gereed moet komen. Het complex van toegangs wegen telt 32 bruggen en viaduc ten, waarvan er een tiental 's win ters elektrisch verwarmd kan worden om ijzelvorming tegen te gaan. Er is ruim vier jaar aan de John F. Kennedy-tunnel gewerkt. Na de officiële opening, zaterdagochtend om 11 uur, zal de tunnel 's mid dags om 17 uur voor het publiek toegankelijk worden gesteld. De Antwerpenaren gaan dit vieren met volksfeesten en vuurwerk. Inmiddels is reeds een studie commissie bezig met plannen voor een derde Scheldetunnel, meer stroomafwaarts in het eigenlijke havengebied. Vier Israëlische gevechtsvlieg tuigen hebben woensdag 'n dorp in het noorden van het Jordaan- dal aangevallen, zo maakte een militaire woordvoerder in Am man bekend. Hij zei dat.de vlieg tuigen raketten afvuurden en hun mitrailleurs gebruikten, waardoor drie burgers en een kind werden gewond en ver scheidene huizen werden ver nield. De woordvoerder zei voorts, dat Jordaanse troepen eerder op de dag een Israëlische tank had den vernietigd tijdens een vuur gevecht in het gebied van de Allenby-brug. Van Israëlische zijde is ontkend dat verliezen ziin geleden. Een Israëlische militaire recht bank in Tel Aviv heeft woens dag drie in Israël wonende Ara bieren wegens terroristische da den tot levenslange gevangenis straffen veroordeeld. ZUIDELIJKE WIND Ten zuidwesten van Ierland be vindt zich een depressie, die maar weinig van plaats verandert. Een bijbehorend front lag woensdag boven Duitsland en Frankrijk. Aan de westzijde ervan werd het woensdag in ons land plaatselijk 19 graden, en zelfs in zuid-Zwe den werd het hier en daar 24 gra den. Mede onder invloed van sto ringen in 't front, die van Frank rijk in noordoostelijke richting naar Duitsland trekken, zullen vandaag plaatselijk enkele buien vallen. In de middagtemperaturen wordt weinig verandering ver wacht. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tof hedenavond. Dezelfde temperaturen Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, ongeveer dezelfde middagtemperatuur als woens dag. DONDERDAG 29 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 12.13 12.49 1.28 1.32 VRIJDAG 30 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.29 1.05 1.44 1.48 n.m. 11.54 0.30 1.09 1.14 n.m. 12.54 1.1 U ZON op onder MAAN op ondtf mei 29 04.29 20.47 18.36 02,51 30 04.28 20.48 20.11 03.10 31 04,27 20.49 SUA AU?

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1