NASA gereed voor landing op de maan Staatsgreep bloedvergieten zonder in Soedan Uw matros APOLLO-10 VEILIG THUIS NA RUIMTEREIS VAN 192 UUR „Maanspin" voldeed aan de verwachtingen Op t.v. te zien As^st:; moment Last van jeuk Taart van 118 kg Diner bij Nixon RADIO DE KOOK REVOLUTIONAIRE RAAD NEEMT DE MACHT OVER WITTE HUIS VERDEDIGT ZINLOZE AANVAL OP HEUVEL IN VIETNAM President Nixon contra Edward Kennedy INBRAAK IN NIEUWE AMRO-BANK HEERLEN Buit meer dan een half miljoen PINKSTEREN 1969 BRACHT 425.000 BUITENLANDERS NAAR NEDERLAND HET WEER Partijtwisten .-Democratisch" Tragedies Sneeuw in Frankrijk en Snanïe In vijf weken 69 Arabische Infiltranten gedood Nederlandse jongen in Venezuela ontvoerd Scheepsbrand Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden r farmering raj anonnemenrtekNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon(01150)—-2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 12,70 Lowe nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW DINSDAG/WOENSDAG 27/28 MEI 1969 25e Jaargang No. 5991 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temetizen Advertentieprijsper mm 16 cent; mMmu» per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit Wad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. De Apollo 10-reis is nauwelijks geëindigd,' of de Amerikaanse ruimtevaartfunctionarissen hebben zich al gestort op het volgende project dat de bekroning moet vormen van het Apollo-prograra, n.l de eerste bemande landing op de maan. NASA-leider dr. Thomas Paine zei maandag dat men thans zeker weet, dat zo'n reis kan worden volbracht en dat op 9 juni zal worden beslist of de reis van de Apollo-II, die de eerste Amerika nen op de maan moet brengen, volgens plan op 20 juli kan begin nen of moet worden uitgesteld. deze beslis- Eij' het nemen van sing zal veel onderzoek der Aoollo 10-ruimtevaarders Stafford, Young en Ceman, die maandag om 17.53 uur Ned. tijd in de Grote Oceaan ziin geland na een ruimtereis van 192 uur.- Volgens deskundigen hebben zij bewezen dat een bemande maan landing kan worden uitgevoerd. Ondanks enige kleine fouties heeft de „maanspin" bij de verkenning van de maan en de gesimuleerde landings- en opstijgmanoeuvres geheel aan de verwachtingen vol daan. In de laatste uren van de reis irnest nog een kleine koerscorrec tie worden aangebracht. Een half uur vóór de „splashdown" werd het voortstuwinasgedeelte van de cabine gescheiden en de cabine draaide 180 graden om het hitte schild te richten op de aardse dampkring, die met een snelheid van 40.000 km per uur werd be treden. In deze kritieke fase, waar bij de temperatuur opliep tot 3000 graden Celsius, was de radiover binding drje minuten verbroken. Daarna konden miüoenen men sen op de televisie volgen hoe de cabine aan drie parachutes naar beneden gleed en in zee viel op slechts enige honderden meters van de daarvoor aangewezen plaats. Naar mededeling van het ruimte- vaarfcentrum in Houston vond de landing in zee plaats om 17.53 en 25 sec., ongeveer een minuut later dan volgens het schema. Een half uur na de landing ver schenen drie grijnzende en goed geschoren astronauten in de deur van helikonter 66 om hun opwach ting te maken on het dek van het viiegdekschin „Princeton", waar de traditionele rode loper voor hen was uitgelegd en een erewacht stond aangetreden. Stafford. Young en Cernan ont vingen ieder een honkbalpetie met hun naam er op, waarna zij stra lend de marine voor de perfect verlopen bergingsooeratie bedank ten. Een kort optreden voor de1 fotografen en de ruimtevaarders verdwenen benedendeks voor de medische controle. De ruimtevaartdeskundigen heb ben nog drie weken de tiid om te beslissen, of de Apollo 10-expedi- tie aanleiding heeft gegeven tot uitstel van de reis naar de maan. Hoewel Stafford' en Cernan enige anrrst'ep ogenblikken heben door gemaakt toen de „maanspin" tij dens de scheervluchten over de maan onverwacht begon te tollen, schiinen er weinig fouten in de ruimteschepen, de uitrusting en het vluchtnlan aan het licht ge komen te zijn. Wat betreft het tollen van de maansloep tijdens de manoeuvres voor terugkeer naar het moeder- ruimteschip. dit wordt, door des kundigen toegeschreven aan het zich in een verkeerde stand bevin den vge eeti Ispop, waardoor een stabilisatieinstfument zijn taak met verrichtte en een op compu tergegevens werkende stabilisator, die zich op de positie van de maanspin zelf had moeten oriën teren, zijn „blik" weer op het oude oriëntatiepunt, het moeder-ruimte schip, richtte. Volgens de functionarissen zou de foutieve bediening van de sta bilisator automatisch gecorrigeerd zijn, als Stafford dit niet met de hand had gedaan. Geen moment heeft de dreiging bestaan dat de maanspin op de maan zou storten. Afgaand op de reacties van Cer nan op dat moment heeft het er wel veel op geleken, In Houston wijst men er op dat een dergelijk incident bij een echte maanlanding niet zou kunnen voorkomen, omdat de „Lem" bij het begin van de opstijgingsma noeuvre zich op de maand en niet in de vrije ruimte bevindt. Frnsti- afhangen van het |ger worden de mogelijke gevolgen ervaringen van de van de slechte radioverbindingen tussen het ruimtevaartuig en de aarde geacht, die vooral slecht van kwal'teit waren toen „Snoopy" net maanlandingsvaartuig dicht bij de maan was. De oorzaak hier van schijnt in de antennes te heb- hen gezeten en men is ervan over tuigd. dat dit probleem overwon nen Is voordat de Apoiio-11 de ruimte opzoekt. Andere problemen waren over verhitting in de batterijen en moei lijkheden bij het zuurstofvrij ma ken van de tunnel tussen het ruimteschip en het maanlandings vaartuig, wat leidde tot het los laten van isolatiemateriaal. Kleine glasvezels verspreidden zich in de cabine en de astronauten hebben veel last van jeuk gehad. Deze tekortkomingen bewijzen dat een reis naar de maan niet geheel feilloos behoeft te verlopen om een succes te worden Stafford, Young en Cernan zijn vandaag na een folkloristisch wel kom van polynesische dansen en een ontvangst van de gouverneur van de archipel tegen 05.00 u (Ned. tijd) in een straalvliegtuig gestapt, dat hen naar Houston zou brengen, waar zij hun gezinnen terugzien en daarna met deskundigen van de NASA alle fasen van hun vlucht zullen bespreken. KOE ALA LOEMPOER: In de Aan boord van 't yliegdekschipMaleisische hoójdstad hebben zondagochtend, toen voor „Princetown" was ter ere van de cirie mannen em taart van 118 kilo 2*c'1 vervaardigd. Deze was versierd met een ruimtecabine en maanlan dingsvaartuig van suiker. D'e eerste medische controle wees uit dat de huid van de ruim tevaarders lichtelijk geïrriteerd is als gevolg van de glasvezelplaag. Het is de medici voorts opgevallen dat het drietal bijzonder fit en op gewekt op aarde terugkeerde, ver moedelijk als gevolg van de lange rustpoos vóór deze terugkeer. President Nixon heeft een tele foongesprek van drie minuten ge voerd met de astronauten Stafford, Young en Cernan. Nixon feliciteerde de astronau ten met de „prachtig geslaagde" ruimtereis en nodigde hen samen met'hun echtgenoten uit voor een diner in het Witte Huis. korte tijd het uitgaansverbod was opgeheven, gevallen van brand stichting voorgedaan Noordstraat 107 iel. (11150-4255 TERNEUZEN In Soedan heeft een revolutio naire raad zondag de macht over genomen door een staatsgreep, die zonder bloedvergieten is verlopen. De raad, die negen militairen en één burger omvat, vormde een nieuwe regering van 23 leden on der leiding van de 53-jarige Aboer Bakr Awadallah, een linkse politi cus die tevens president van het hooggerechtshof was. De afgezette premier Moham med Mahgroeb zou ongedeerd in zijn woning verblijven. President Ismail el Azhari was op 19 mei uit de hoofdstad Chartoem ver trokken voor een vijfdaags bezoek aan Kongo Kinsjasa om daar de onafhankelijkheidsfeesten bij te wonen. Voorzitter van de revolutionaire raad van kolonels en majoors is kolonel Jaafar el Nimeiry, die tevens minister van defensie en opperbevelhebber van de strijd krachten is geworden en tot gene- raal-majoor is bevorderd. Aboe Bakr Awadallah is de enige bur ger in de raad en zal als schakel tussen de militairen en de regering optreden. Hij is ook minister van buitenlandse zaken. De nieuwe regering, die uit twee officieren, vertegenwoordigers van alle politieke stromingen en een aantal hoogleraren is samengesteld, heloofde de veertien miljoen Soe- danezen een „beter en vrijer leven" na dertien jaren van partijtwisten en reactionaire invloeden. Generaal Nimeiry verklaarde zondagavond dat er In het gehel» land rust heerst en dat de „revolutie" alge meen wordt gesteund. Hij waar schuwde dat contra-revolutionairen genadeloos zouden worden behan deld. Volgens het eerste decreet van het nieuwe bewind is Soedan nu een „democratische republiek, waarvan de gehele soevereiniteit bij het volk berust". De grondwet van 1964 werd opgeschort en er zal later een nieuwe worden afge kondigd. Premier Awadalah zei in een radiotoespraak dat Soedan econo mische, culturele en militaire ban den wenst mêt „alle Arabische broederlanden". Het steunt de Ara bische liga als doelmatig middel om te komen tot eenheid van Ara bische landen. De premier prees de Palestijnse verzetsbeweging en schaarde zich achter Egypte en de strijd van dit land tegen de bezet ting van Egyptisch gebied. vloeden en de instructies van het imperialisme uitgevoerd. Het volk wilde echter zijn plaats in de Ara bische gemeenschap, „die strijdt voor Palestina". De Soedanese politieke partijen hadden het imperialisme gediend en de belangen van het volk ver waarloosd. De werkloosheid zal worden bestreden, de levensstan daard verhoogd en er zal een vreedzame oplossing worden ge vonden voor „het vraagstuk van het zuiden". (Begin 1965 al eisten de zuidelijke provincies afschei ding omdat de negerstammen, die daar wonen, door de Arabieren zouden worden onderdrukt. In het zelfde jaar vonden bloedige botsin gen plaats tussen de negerstam men en het islamitische noorden. De opstand werd bedwongen, waarna een massale vlucht van zuidelijken naar de omliggende landen volgde). Nimeiry had eerder gezegd dat Soedan sinds het in 1956 onafhan kelijk werd, nimmer stabiliteit had wekend en dat de geschiedenis van het land uit een reeks tragedies be stond. Dit was de schuld van par tijen, die uit eigenbelang naar macht streefden. Zij hadden Soedan opengesteld voor buitenlandse in- In het Franse departement Can- tal is zondagnacht sneeuw gevallen op de Puy-Mary en de Plomb du Cantal, twee toppen van ongeveer 1800 meter. In de bergen van de Noord- spaanse provincie Leon ligt sinds eerste pinksterdag een sneeuw laag van enige centimeters. De sneeuwgrens strekt zich uit tot 100 meter hoogte. De afgelopen vijf weken zijn bij de strijd met infiltranten 69 Arabieren gedood. Zesentwintig werden gevangengenomen. Dit heeft een Israëlische militaire woordvoerder zondag in Tel Aviv verklaard. Alleen in het Jordaandal probeerden groepen Arabieren twintigmaal Israël binnen te dringen, aldus de woordvoerder. Vijf mannen hebben in de Ve nezolaanse hoofdstad Caracas een dertienjarige Nederlandse jongen, Johnny Fisehbach, op zijn verjaardag ontvoerd en la ter, nadat de vader een los geld van 67.000 dollar had be taald, vrijgelaten. De mannen waren bij de wo ning gekomen onder het voor wendsel hem een cadeau te bren gen. Toen zij in het huis waren, bedreigden zij het gezin en het huispersoneel met vuurwapens en namen de jongen mee. Latei- werd de vader, de heer Herbert Fisehbach, die in Venezuela ver scheidene Nederlandse en Zwit serse uurwerkfabrieken verte genwoordigt, opgebeld. De ont voerders dreigden het kind te vermoorden als de vader geen losgeld zou betalen of de politie zou waarschuwen. De heer Fisehbach betrok on danks deze dreiging de politie in de zaak. De ontvoerders lie ten daarop weten dat zij hier van op de hoogte waren. De va der volgde toen de instructies op. In een straat in Caracas overhandigde hij een der ont voerders een tas met het los geld. Anderhalf uur later was de jongen vrij. Op het vierduizend ton meten de Griekse schip „Vary Kino Ad venturer" is zaterdag op de At lantische Oceaan ter hoogte van Newfoundland een zware brand uitgebroken. De 29 opvarenden gingen in de reddingboten en werden later opgepikt door de Noorse tankboot „Prometheus". Niemand heeft letsel opgelopen. Het Witte Huis heeft Amerikaan se stormaanvallen op een heuvel in Vietnam, die aan meer dan 50 Amerikaanse militairen het leven heeft gekost en waarbij 300 Ame rikanen gewond werden, verdedigd als een actie, die mede een ant woord was op de opgevoerde „communistische" militaire activi teit in Vietnam. Het Witte Huis spreekt tegen, dat de Amerikaanse levens onno dig werden opgeofferd en zegt, dat president Nixon volledig ver trouwt Op de bevelhebbers ter plaatse. Senator Edward - Kennedy had gezegd, dat de herhaalde aanvallen oo de heuvel, dicht bij de grens met Laos, „zinloos en onverant woordelijk" waren. Volgens Reuter is er ook onder de jonge Amerikaanse soldaten, die aan de stormaanvallen hebben meegedaan, twijfel gerezen over het nut van deze stormaanvallen. Velen hadden het gevoel, dat hun taak beter aan grote bommenwer pers toevertrouwd had kunnen worden. Een militair meende zelfs, dat een kleine kernexplosie meer uit werking zou hebben gehad op de accuraat vurende (Noordvietname- se) tegenstander. mm Tijdens het pïnksterweekeinde vermoedelijk omstreeks negen uur zondagochtend is een in braak gepleegd ïn het nieuwe op 2 mei geopende gebouw van de Amro-bank te Heerlen. De da delos) verschafte(n) zich op on bekende wijze toegang tot het bankgebouw en maakten een be- Zaterdag en beide pinkster4 dagen heben rond 425.000 buiten4 iandse toeristen een bezoek aan ons land gebracht. Tijdens de pinksterdagen van het vorige jaar kwam eenzelfde aantal buitenlan ders in ons land op bezoek. Gedu rende het 1 meiweekeinde kwa men via de twaalf belangrijkste grensposten 560.000 buitenlandse bezoekers ons land binnen en met Pasen 530.000. Dit houdt in, dat in de drie lan ge weekends in het voorjaar ruim anderhalf miljoen buitenlandse Jaar vonden onder gunstiger weers omstandigheden plaats. Het feit, dat Keukenhof dit jaar met Pink steren nog open was en 26.000 be zoekers boekte, was een winst punt. Dit kwam vooral het Duitse, Belgische en Franse bezoek ten goede. Ook dit jaar waren de pinkster dagen voor vele Nederlandse en buitenlandse toeristen een moge lijkheid voor een generale repeti tie voor de zomerkampeervakantie. drag buit van ruim een half mil joen gulden, bestaande voor 418.000 gulden uit Nederlands geld en voor 122.000 gulden uit buitenlandse valuta, alsmede 500 gram goud. Bij een eerste onderzoek, waar bij aanwezig waren de officier van justitie te Maastricht en de directeur van de Amro-bank mr. G. P. Kortenhorst uit Rotterdam, kwam aan het licht dat van de kluideur bepaalde nokken voor driekwart bleken doorgezaagd. Bij normaal gebruik kon de kluis deur functioneren ondanks deze bewerking. De alarminstallatie was nog niet aangesloten. Hoe de inbre- ker(s) het gebouw binnengeko men is (zijn), is een raadsel. Mr. Kortenhorst verklaarde dat dit de eerste geslaagde inbraak in Nederland was in de kluisruimte van een bank. Alle nieuwe ban ken zijn gewaarschuwd om een herhaling te voorkomen. De bij de kluisdeur toegepaste methode van voorbewerking blijkt over een te stemmen met de methode die enkele jaren geleden in Vlaardingen aan het licht werd gebracht. Toen werd in een in aanbouw zijnde bank ontdekt dat de kluisdeuren waren voorbe werkt. Een onderzoek bij een aantal banken bracht toen derge- voorbewerkingen »an het ONSTANDVASTIG WEER Een depressie in het zeegebied ten westen van Ierland bevindf zich daar reeds enige dagen er verandert ook nu nog weinig van plaats. Om dit lagedrukgebied trekken randstoringen over Westeuropa, die het weer een wisselvallig ka rakter geven. Zo werd maandag het weer in ons land bepaald door een storing, die nu boven Noord polen ligt. Doordat er veel bewol king en wind was, bleven de mid- dagtemperaturen bijna overal be neden de 18 graden. Inmiddels be vindt zich in de buurt van Bor deaux een nieuwe randstoring. Deze trekt naar het noorden en zal vandaag de bewolking in ons land weer doen toenemen, waaruit tater buien kunnen vallen. Nadat deze voorbijgetrokken is, zal tij delijk de bewolking afnemen, maar voor morgen ziet het er naar uit dat ons land opnieuw onder in vloed van een randstoring van eerder genoemd lagedrukgebied komt. Er moet dan ook rekening mee gehouden worden, dat er buien kunnen vallen, en dat de tempera turen niet veel zullen verschillen met die van vandaag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot woensdagavond Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. WOENSDAG 28 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.26 12.02 12.02 12.45 11.40 DONDERDAG 29 MEI Breskens 12.13 Naar schatting van de A.N.W.B. bedroeg het aantal kampeerders j lijke toeristen ons land hebben bezocht. ruim 500.00 (Nederlanders en bui- licht. De daders werden nimmer De pinksterdagen van verleden tenlanders). I Oö2espoord. Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.22 12.49 0.56 1.23 1.05 1.32 ZON MAAN op onder op onder mei 28 04.30 20.45 17.06 02.31 29 04.29 20.47 18.36 02.51 30 04.28 20.48 20.11 03.10 31 04.27 20.49 21.43 03.37 t

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1