en u De Aronskelk moet rusten VOOR VROUW Het ideale weekendbroodNoordstraat 79 - Terneuzen - telefoon 3819 Voor pantalons is een sterke stof nodig En tot juli ook geen mest Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 24 mei 1969 Harmonische pasteltinten De stoffen Wol Jersey Gabardine Steviger VROUWEN WORDEN STEEDS OUDER MANNEN NIET van de week Maar veel mensen gieten maar door Het oppotten Zweeds-witbrood dwarsgebakken van VAN STRIEN Wat de rok dit jaar nog niet gelukt is, lang te vallen tot op de enkel, lukte wel de pantalons. Meer en meer dames durven in lange broek op straat te ver schijnen en buiten de normale sportieve modellen zijn er nu de zéér geklede lange broeken tot en met de middag- broekpakken en de feestelijke avond- costuums van glanzende zijde of kun stig nagebootste brokaat. Dat doet de vraag rijzen, welke stof fen het meest geschikt zijn voor een degelijk broekpak. Want het is be kend, dat hiervoor wel wat steviger stoffen noodzakelijk zijn dan voor een luchtig zomerjurkje. Vooral bij het zit ten gaan heeft de pantalon grote span ningen te verduren, onder meer op kniehoogte en ih het kruis. De gebruik- sters zullen van de heren de gewoonte moeten overnemen, om de pijpen iets op te trekken voor zij him knieën bui gen, vooral als een pantalon nauwe pijpen heeft. Ook mag een broekpak niet al te nauw sluiten. Het slank afkleden mag niet leiden tot een snel openspringende naad. Er moet voldoende ruimte blij ven voor de bewegingen van boven benen en bekken. Foto 1 \&l Nemen we de stoffen die voor deze zomer in de etalages de blikken trekken, eens onder de loupe, dan zien we dat er met een verrassende rijkdom aan ideeën de mooiste collecties worden gebracht. De kleuren zijn zacht, har monisch en toch duidelijk een tendens naar pastelkleuren. Pêche, oxyd, hor tensia, primula en wit zijn wel de meest modieuze tinten, maar ook na turel, alle licht-beige tinten tot cara mel en raffiakleuren zijn belangrijk modenieuws. Naast uni-stoffen vallen bij bedrukte dessins de bloempatronen op en de va riaties in ruiten, zowel bedrukte- als geweven ruiten. Eén van de mode trends is verder een éénkleurig dessin op een witte ondergrond en daarnaast zien we dan nog de cashmeres, strepen en noppen en de geometrische dessins. Geweven katoenen ruitstof is deze zo mer duidelijk geïnspireerd op de keu kentheedoek en wordt in frisse kleu ren gemaakt, rood-wit, rood-écru en marine-écru. De materialen die worden gebracht zijn: hoogwaardig zijden stoffen, di verse soorten katoenen stoffen, wollen stoffen, mengingen met polyester en synthetische stoffen. Voor dagelijks ge bruik prefereren velen de laatste drie soorten. Het is vaak moeilijk de stoffen t- onderkennen, want stofnamen die vroe ger waren gebonden aan weefsels van een bepaalde grondstof, binding of ap- pretuur worden tegenwoordig, dikwijls op een vrij willekeurige wijze, voor nieuwe weefsels van ongeveer het zelf de uiterlijk gebruikt. Zuivere zijde, soie naturelle; wilde zijde, shantung en honan en doupionzijde zijn uitermate geschikt voor sjieke avond- broekpakken en zomerse deux-pièces. Begerenswaardig is de zijde uit Lyon, want Lyon staat er om bekend, dat daar d-e mooiste zijdestoffabrieken zijn. Van alle natuurlijke vezelstoffen bezit zijde de hoogste en edelste glans en is daarmee de meest verleidelijke stof voor avondpantalons. Wollen stoffen zijn vaak effen, maar ook geruit of met dessins bèdrukt. „Carreau Bouclé" is een ruiten wollen stof met „bobbeltjes". Weten we dat zo'n stof is samengesteld uit 94 wol en 6 nylon, dan betekent dat dat die zes procent nylon de stof iets sterker maakt en verder alleen maar belangrijk is tegen de krimp. We zien zuiver wollen tweeds en zui ver wollen jersey's gebruikt voor ste vige middagcostuums. Heel mooie broekpakken zijn er ook van tweed samengesteld uit wol en rayon. Jersey- double duit op een dubbel weefsel, dat ogenschijnlijk aan beide kanten gelijk is, plat gebreide jersey wordt zowel met de linkse kant als met de goede kant verwerkt, en jersey-carreau is een jersey met een ingeweven ruit. Een wollen costuum kan warm zijn als een herenpak, maar ook in luchtiger uit voering worden geleverd. Jersey, ongeveer voor de helft bestaan de uit wol en viscose heeft iets meer glans. Er zijn ook synthetische jersey kwaliteiten als diolen, tergal en tre- vira. Het is een prachtige stof voor broekpakken voor dagelijks gebruik. In de mode wordt jersey niet meer al leen op zichzelf staand gebruikt, maar wordt vaak in combinatie met andere stoffen, ook zijde en katoen, toegepast. Buitengewoon geraffineerd werkt de combinatie van verschillende materia len, zoals ook bijvoorbeeld wol met zijde en wol met katoen, als deze ma terialen met het zelfde dessin zijn be drukt. Oorspronkelijk is tweed een handge- weven wollen stof en 'n verzamelnaam voor wollen koordgaren weefsels. Nu wordt „tweed" meer en meer een aan duiding voor stof die op tweed lijkt. Zo kan tweed-faconné dus een stof zijn, samengesteld uit 48 katoen en 52 rayon. Tweed-faconné is een stof met dradeneffect, bewerkt met draden. Gabardine is eveneens een stof die bruikbaar is voor broekpakken. Gabar dine is een keperweefsel uit kamgeren of katoen. Een andere samenstelling wordt in de naam tot uiting gebracht. Zo is er bijvoorbeeld gabardine-tergal, een gabardine, samengesteld uit tergal en wol. Zeer geliefd en zeer modieus voor zo merkleren is piqué. Echte piqué is een dubbelweefsel, bestaande uit 'n boven- weefsel van dikkere draden, die door middel van een extra ketting zijn ver bonden. Toile is een dunne, soepele stof die op poplin lijkt, ook voile is een dunne ka toenen stof. Echte batist is 100 ka toen, het is 'n fijndradige, dichte door zichtige, gladde stof in platbinding. Foto 2 Tegenwoordig geeft men de naam ba tist ook aan stofjes die samengesteld zijn uit dacron en katoen. Batist is er in uni en in imprimé. Voor broekpak ken zijn ze minder geschikt, Een whipcord is doorgaans van een ste vige katoen, maar kan ook van andere materialen zijn geweven. Whipcord is een steilkeper, sterk naar boven ge richt. De naam duldt dus op het weef sel, de aanduiding van de stoffen is daarom, bijvoorbeeld Whipcord Coton. De stofsoort kómt dus achter de naam van het weefsel. Er zijn sterke broeken van te maken. Een stof is van linnen, of een stof heeft een linnen-effect, als ketting zowel als inslag onregelmatig verdikkingen heb ben. Ruit- en andere dessins verwer ken vraagt extra aandacht, omdat des sins alleen een mooi effect hebben als ze doorlopen, dus als ze bij de naden goed op elkaar aansluiten. Aan de onderkant van een pantalon, jurk, rok of jas dient een ruit liefst volledig zichtbaar te zijn. 1. Een combinatie van jersey. Een zandkleurige spencer van Jersey-double van 100 wol en èen blouse van soie naturelle imprimé in rood, zandkleur en zwart, worden hier gedragen op een lange pantalon van jersey uni In zwart. 2. Een japonnetje van sole naturelle Imprimé, een wat grove bedrukte zijde uit Italië. Modieus is de lange blouse mouw, modieus is ook de wijde cirkel- rok. Het is een bekend feit, dat de gemid delde leeftijd van de vrouw in de mo derne westelijke wereld hoger ligt dan die van de man: de vrouw wordt ge middeld drie a vijf jaar ouder dan de man. De bétere kansen voor de vrouw om oud te worden dankt zij aan hét feit, dat de man in het jachtige leven in hoogontwikelde landen meestal on der groter druk komt te staan dan de vrouw. In de ontwikkelingslanden valt dit verschil namelijk weg: daar worden mannen en vrouwen gemiddeld even oud, ofschoon lang niet zo oud als in de westerse wereld. Het schijnt dat deze ontwikkeling in de moderne in dustriestaten zich voortzet. Recente onderzoekingen heben aangetoond, dat de gemidelde leeftijd van de man een tendens vertoont verder te dalen en die van de vrouw dé neiging heeft verder te stijgen. V ,.-.ï-.v Enige zonnebrillen uit de collectie van Three Castles te Amsterdam. Hier de z.g. „unisex" mode, waarbij de heren mode op de damesmode is afgestemd. Het zijn brillen die zowel door dames als door heren gedragen kunnen wor den. De brillen worden geleverd in d« modetinten lichtblauw, llchtrose, licht groen, lichtoranje, passend bij de mode kleuren voor deze zomer. We hopen, dat de Pinksterdagen ons dit jaar de langverwachte zomer se warmte zullen brengen, waar we allemaal zo naar verlangen. Na het koude voorjaar vrillen we er graag op uittrekken met tent, caravan of boot. De maaltijden voor de beide zon dagen vergen, opdat de huisvrouw eveneens volop van deze vrije dagen kan genieten. ZONDAG (le Pinksterdag): grape fruit; gekookte tong met zure Mei is een belangrijke maand voor vele planten. Bij de ene plant begint de groei en bloei en bij een andere begint de rusttijd. Met deze laatste wordt door veel amateurs te weinig rekening ge houden. Ais voorbeeld wijzen wij op de arons kelk. Deze plant wil ongeveer midden mei rusten. De rust bestaat dan uit het maar zéér weinig water geven en voor al geen mest. Doen we dit wel, dan kan de plant niet rusten, omdat men met water en mest de groei bevordert. Willen we genieten van de volle pracht van deze plant, dan verdient ze onze volle zorg, anders zal de bloei zeer zeker achterwege blijven. Medio midden mei begint de rusttijd van de aronskelk, die duurt tot juli. Het kan voorkomen in deze tijd, dat 't blad half verdroogt, maar dit hindert niet. Zijn we in de gelegenheid de plant in juli naar buiten te brengen en haar daar in te graven, dan zal haar dit zeer ten goede komen. We zetten haaf daar op een niet te zonnig plekje, in goede aarde. Eventuele jonge planten kun nen dan worden afgenomen en apart opgepot in een mengsel van 2 delen kleizodengrond, 1 deel bladaarde, 1 qgel tuingrond en wat oude mest. Zijn we niet in staat de plant in de volle grond te plaatsen, dan dient ze na de rusttijd, dat is dus Ongeveer mid den juli, te worden opgepot in boven genoemd grondmengsel. Let er daarbij op dat de plant flink diep wordt ge plant, omdat de knollen bovenop wor tels maken. De aldus opgepotte plant wordt dan ingegraven en met een laag je turfmolm bedekt om uitdrogen te voorkomen. De knollen moeten dan weer aan de groei komen, zodat we niet mogen vergeten tegen die tijd regelmatig water te geven. Begin september moeten de In de volle grond uitgeplante knollen worden op gepot. Aangezien echter de plant tij dens haar verblijf In de grond reeds begint te groeien, dienen we haar op te graven met een flinke kluit aarde, waardoor wij de groei niet zullen stui ten. We plaatsen deze kluit In een flin ke ruime pot, waama de plant nog tot begin oktober buiten kan blijven, maar uit de zon. Geregeld sproeien. Met ok tober moet ze naar binnen (eventueel vroeger bij vroeg invallende vorst). Aldus verhuisd, krijgt ze een plaatsje in het licht, maar koel en uit de urn. Heeft zij het te warm, dan verliest zij haar blad. Naarmate het kouder wordt, krijgt ze 'n warmere standplaats, maar in geen geval mag de temperatuur bo ven de 60° F zijn. In deze periode ver langt de plant ruim water en wekelijks kunstmest. Een wekelijkse besproeiing met lauw water en eveneens wekelijks afsponsen der bladeren stelt zij op hoge prijs. Tijdens de bloei steeds veel water ge ven en in die tijd twee keer per week kunstmest tot de maand mei, als de rusttijd moet beginnen en wij de water toevoer beperken tot het hoogst nood zakelijke. roomsaus en aardappelpuree; vla- flip. MAANDAG (2e Pinksterdag): fondue op rouxbasis en stokbrood; Irish coffee. DINSDAG: spinazie kaasomelette, aardappelpuree; yoghurt met aardbeien. WOENSDAG: cotelet, worteltjes, aardappelen; tutti frutti met room. DONDERDAG: groentesoep; bloem kool met gebakken kaasplak, aardappelpuree. VRIJDAG: gestoofde kabeljauw, pe terseliesaus, nieuwe aardappel tjes, sla; citroenrijst met vanille- vla. ZATERDAG: lueullus pennen met stokbrood; vruchtengelei met slagroom. FONDUE OP ROUX-BASIS 200 gram champignons, 4 dl wa ter, 50 gram boter, 50 gram bloem, 100 gram fijngesneden ham, 100 gram Kernhem, 200 gram jong belegen Goudse kaas, zout, peper, 2 eetlepels fijnge hakte peterselie. Maak de champignons schoon, snijd ze in plakjes en kook deze in het wa ter met zout gaar. Smelt de boter, voeg de bloem toe en daarna scheutje voor scheutje het champignonnat, zo dat een gladde saus verkregen wordt. Snijd de kaas in heel kleine blokjes en roer deze met de ham door de saus, zodat de kaas kan uitsmelten. Voeg de champignons toe en maak de fon due op smaak af met peper, zout en de fijngehakte peterselie. LUCULLUS PENNEN MET STOKBROOD 200 gram kippelevertjes, 100 gram verse champignons, 100 gram gekookt spek, 2 uien, zout, peper, olijfolie, 100 gram belegen Goudse kaas. Droog de levertjes goed af. Was en droog dan de champignons. Snijd het spek en de uien in plakken. Prik het spek, de levertjes, de champignons en de uien afwisselend aan de pennen. Strijk er wat olie op en steek de pen nen onder de grill, totdat alles mooi knappend bruin is. Strooi er dan wat zout en peper over en leg op elke pen een reepje kaas. Plaats ze nog even onder de grill, totdat de kaas gesmol ten is. 1

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 10