Tweede Kamer keurt optreden van de studenten af „GEHOORZAAMHEID AAN RECHTVAARDIGE WETTEN" Strafvervolging tegen bezetters „Maagdenhuis" Vereniging van waterleidingbedrijven meent: RIJN EN MAAS ONDER SUPRA NATIONAAL TOEZICHT DER0EP OP DE V.N. VAN 55 RUSSEN Verdediging mensenrechten in Sowjet-Unie Kansen van Poher voor het presidentschap stijgen HANOI NOEMT VOORSTELLEN VAN NIX0N ONAANNEMELIJK Xoean Thoey„Ver. Staten willen in Zuid-Vietnam blijven" Pagina 2 *>E VRIJE ZEEUW Vrijaag23mil969 Moties Demonstratie Amsterdamse taxichauffeurs Dertig mille voor twee diamanten oorknoppen Ondemocratisch Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Zeshonderd processen-verbaal Wervelstormen eisen slachtoffers in India Israëlisch- Egyptisch luchtgevecht Moeder 18 iaar in gevameren is Marine haalt zieke Brit van schip Inter-Europees Geen olieboringen Achterstand Amerikaans voorstel op ontwapenings conferentie Zone van drie mijl Cambodja beschuldigt de Ver. Staten „Prijs betalen" Netelige kwestie Belgisch Leger des Heils 80 jaar Hongerstaking in Parijs „Wat in Amsterdam gebeurt, is niet alleen meer een Amster damse zaak. Het is een zaak ge worden die ons gehele volk aan gaat. Het is een ernstige zaak die noch het bestuur van de uni versiteit, noch het bestuur van de stad Amsterdam, noch da re gering onberoerd kon laten", al dus minister Veringa in de twee de kamer bij de interpellatie van de heer Van der Lek over de gebeurtenissen rondom 'de universiteit. De minister stelde dat het de regering gaat om het recht e_: de democratie in onze staat. „Wij willen leven in vrijheid, d.w.z. in gehoorzaamheid aan recht vaardige wetten, die tot stand zijn gekomen in samenwerking tussen volksvertegenwoordiging en regering". Wil de universiteit zijn taak ook in de toekomst blijven ver vullen, dan zullen gezamenlijk de nieuwe wegen moeten wor den gevonden. Daarbij mag geen van de groeperingen ultimatieve eisen op tafel leggen en alleen en zonder redelijk overleg met anderen de koers bepalen. Tijdens de beraadslagingen werden drie moties ingediend. In een motie-Van der Lek werd gezegd dat het optreden van de studenten geen aanleiding gaf tot het gebruik van politiege- weld. Een tweede motie werd inge diend namens de regeringspar tijen door de K.V.P.-woordvoer- der Ter Woorst. In deze motie stelt de kamer zich achter het door de bewindslieden uitge sproken oordeel en wordt de re gering uitgenodigd in overleg met de burgemeester van Am sterdam en het universitietsbe- stuur alle passende steun te ver lenen die ertoe kan leiden, dat spoedig herstel van orde, rust en veiligheid kan worden be reikt. De voorzitter van de P.v.d.A.- fractie, drs J. M. den Uyl, dien de een derde motie in. Daarin werd de bezetting van 't maag denhuis veroordeeld en als het oordeel van de kamer uitgespro ken dat met voortvarendheid moet worden gewerkt aan de democratisering van het beheer en de inrichting van universi teiten en hogescholen. De motie van de regerings partijen werd aanvaard. Tegen deze motie spraken zich uit de fracties van de P.v.d.A., de P.S.P., C.P.N. en de groep- Aarden. De twee andere moties wer den verworpen. Voor aanvaar ding van de motie-Van der Lek (P.S.P.) stemden alleen de frac ties van de P.S.P. en van de C.P.N. De motie-Den Uyl ver- Ongeveer 300 taxichauffeurs hebben woensdagavond met hun auto's gedemonstreerd tegen het nachtvervoer en de speciale bus diensten van de gemeentelijke vervoersdienst en voor inspraak in het gemeentelijk beleid be treffende het openbaar vervoer en de verkeersfaciliteiten. Luid toeterend hebben de taxichauf feurs de bussen voor speciaal vervoer begeleid om zodoende de aandacht voor hun belangen te vragen. Op enkele punten 'heeft de politie ingegrepen. Er zijn echter geen arrestaties ver richt. Het startpunt van de ac tie was op het Museumplein achter het rijksmuseum, waar zich omstreeks 22 uur 300 taxi's hadden verzameld. Van daar zwermden zij uit over diverse delen van de stad. Twee diamanten oorknoppen zijn donderdag op de kunstvei ling bij Paul Brandt in Amster dam voor 30.000 gulden geveild. Een platina halsketting bracht 6.000 gulden op. De prijzen die voor de overige uit verschillende collecties afkomstige juwelen werden betaald, waren navenant. Ook het antiek zilver dat onder de hamer kwam, bracht veel op, zoals een ivoren met zilver be werkte beker die voor 26.000 gul den naar het buitenland werd verkocht. Een zilveren beker, ge dateerd 1580, werd geveild voor 24.000 gulden. Een zilveren gods lamp bracht 3400 gulden op. Op het middengedeelte van deze lamp staat de volgende inscrip tie: „Ter eeren van het alderhey- lichste sacrament heeft L. Anna van Hilst, begynken van dit be- hof, dese silver lamp deur testa ment gelaten, ao 1666, den -16-9". Een zilveren mosterdpot, ver vaardigd door Johannes van der Lely de Rembrandt onder de zilversmeden zoals kenners zeg gen gedateerd Leeuwarden 1724, haalde een topprijs van '600 gulden. kreeg de steun van de fracties van de P.v.d.A., D'66 en de groep-Aarden. Minister Veringa deelde de ka mer mee, dat nog dit jaar een ontwerp van wet zal worden in gediend, waarbij de positie van burgemeester en tevens presi dent-curator van de gemeente lijke universiteiten zal worden herzien. Bij de bezetting van het maag denhuis waren meer dan 570 personen betrokken, waarvan ongeveer een derde deel niet- student. De student krijgt een beurs voor zijn studie en wanneer de studie-resultaten niet bevredi gend zijn, wordt de beurs niet verlengd. Minister Beernink (bin nenlandse zaken) hadzijn afkeu ring uitgesproken over da ba- zetting van het maagdenhuis. Hij wees op het onrechtmatig en ondemocratisch karakter van deze bezetting. Hij betuigde zijn instemming met het beleid van burgemeester Samkalden en uitte woorden van waardering voor het optreden van de poli tie. Minister Veringa deed een dringend beroep op de studen ten om de deelneming aan het werk van de werkgroep be stuursstructuur te hervatten. Het openbaar ministerie is voornemens tot strafvervolgin gen over te gaan tegen de ge verbaliseerde bezetters van het Maagdenhuis. Minister Polak van justitie heeft dit medegedeeld in ant woord op vragen van de eerste- kamerleden Piket, Knottnerus en De Geer van Oudegein (allen C.H.U.). Er is tegen degenen, die het Maagdenhuis bezet hiel den, proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 138 van het wetboek van straf recht en van andere strafbare feiten. Een andere vraag van de ka merleden, nl. of de ministers van binnenlandse zaken en van justitie van oordeel zijn, dat de bezetting van het Maagdenhuis een inbreuk maakt dan wel een gevaar inhoudt voor de open bare orde, wordt door de be windslieden bevestigd beant woord. Op het hoofdbureau van po litie is tegen ongeveer 600 ex- bezetters van het Maagdenhuis proces-verbaal opgemaakt we gens lokaalvredebreuk. Tachtig Zeker 270 mensen zijn omge komen bij overstromingen in het district Goentoer in de Indische staat Andhra. Volgens functio narissen die het gebied bezoch ten, werd een dötp in het gebied van Bapatla geheel weggespoeld. Goentoer was een van de drie kustgebieden van Andhra die in de afgelopen vijf dagen door wervelstormen en overstromin gen zijn geteisterd. Men vreest dat het dodental zal stijgen. Naarmate het water zakt, zul len reddingsploegen vermoede lijk nog talrijke slachtoffers vinden. De Indische radio meld de dat het lot van 5000 mensen in de kustgebieden, die door ge weldige vloedgolven zijn getrof fen, nog onbekend is. De wervelstormen hebben een spoor van vernielingen achter gelaten. Door stortregens die met de stormen gepaard gingen, werden rijst en andere gewas sen vernield. In Vijajawada, een der ergst getroffen steden, zijn 20.000 mensen in kampen onder gebracht. Verscheidene treinen zijn ingesloten, maar het water begint inmiddels te zakken. net. der bezetters zijn studenten, 20 pet. waren jongeren en enkele ouderen met uiteenlopende be roepen. Er waren enkele scholieren, alsmede een paar vreemdelin gen onder. De laatste zijn over gegeven aan de vreemdelingen dienst. De leeftijden varieerden van 16 tot 24 jaar. Een der bezetters die zich ver zet heeft tegen de politie, blijft in arrest. De anderen zijn na verhoor naar huis gezonden. Egyptische straaljagers hebben donderdagochtend tijdens een luchtgevecht boven de Rode Zee een Israëlische „Mirage" neerge schoten. Dit heeft het Egyptische militaire hoofdkwartier meege deeld. Volgens deze verklaring probeerden zes Israëlische toe stellen het Egyptische luchtruim binnen te dringen. Zij werden op de vlucht gejaagd door Egypti sche gevechtsvliegtuigen, die alle veilig op hun basis terugkeerden. Een Israelsche militaire woord voerder ontkende dat zich een luchtgevecht zou hebben voorge daan. Pyotr Yaklr, zoon van generaal Ion Emanullowltsi Yakir die in 1937 tijdens een stalinistische zui vering is doodgeschoten, en 54 an dere Russen hebben op de V.N.- commissie voor de mensenrechten een beroep gedaan, zich in te zet ten voor de verdediging van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. Zij zeggen diep verontwaardigd over de onophoudelijke politieke vervolgingen in de Sowjet-Unie te zijn, die worden opgevat als een terugkeer naar de tijd van Stalin, toen het hele land in de greep van de terreur was. Dat staat in een document van drie bladzijden, dat donderdag aan westelijke correspondenten in Mos kou is gegeven. Hoe het bij de V.N. is gebracht, werd niet gezegd. Het document bevat een lijst van processen in de Sowjet-Unie tegen mensen met politieke „afwijkin gen", tegen degenen die nationale gelijkheid willen met behoud van hun nationale gewoonten, tegen Joden die het recht verdedigen naar Israël te mogen vertrekken en tegen gelovigen die godsdienstvrij heid willen. Op de V.N. wordt een beroep gedaan „omdat zii geen antwoord hebben ontvangen op protesten en klachten, die al jaren lang naar de hoogste staats- en iustitiële instellingen van de Sow- 'et-Unie ziin gezonden" Yakir is geschiedkundige. Hij werkt als bibliothecaris in de aca demie van wetenschappen. Des tijds heeft hij 14 jaar in gevangen kampen doorgebracht. Zijn moeder heeft 18 jaar in de gevangenis ge zeten omdat zij „lid was van het gezin van een landverrader". Bei den werden in 1955 gerehabili teerd. Generaal Yakir werd pos- thuum in 1957 gezuiverd. Andere ondertekenaars van het beroep zijn de vrouw en zoon van oud-generaal Grigorjenko, die deze maand in Tasikent werden gear resteerd. Hij vtas daarheen gegaan om een procés tegen tien Rrim- tartaren bij te wonen. „Deze re cente arrestaties dwingen ons er toe te denken dat de Russische strafinstellingen besloten hebben eens en voor altijd de activiteit van mensen die tegen willekeur in ons land protesteren, de kop in te drukken", aldus Yakir. Een helikopter van dé marine luchtvaartdienst heeft donder dagmiddag een opvarende van het Britse koopvaardijschip „Bri tish Virginian" aan de wal ge bracht. De man moest dringend opgenomen worden in een zie kenhuis, omdat hij leed aan een acute blindedarmontsteking. Het schip voer ongeveer 40 mijl ten noordwesten van Den Hel der. Bij het eerste verzoek om hulp zijn een „Neptune" en een helikopter opgestegen. De „Nep tune" (een onderzeebootbestrij- dingsvliegtuig) leidde de heli kopter naar het schip. De man werd tegen drie uur bij het Park zichtziekenhuis in Den Helder aan de grond gezet. De vereniging van exploitan ten van waterleidingbedrijven in Nederland (VEWIN) heeft in een nota gepleit voor de instelling van een supra-nationaal beheers- lichaam voor de Rijn, de instel ling van een zelfstandig minis terie van waterstaat en water huishouding en aanpassing van de wetgeving aan de veranderen de omstandigheden. Naar onze overtuiging, zo staat in de nota die is overhandigd aan de commissie voor verkeer en waterstaat uit de tweede kamer, zal de verbetering van de Rijn met groter kracht moeten worden aangepakt. Speciaal zullen zo spoedig mogelijk regelingen moe ten worden opgesteld, waarbij kwaliteitseisen worden gesteld aan het water van de Rijn op een aantal punten van zijn loop door de verschillende landen. Om deze eisen te waarborgen, moeten regels worden gesteld ten' aanzien van het lozen van afval stoffen op de Rijn. Toezicht moet worden uitge oefend door een krachtens een internationale regeling aange geven instantie. Daarbij zou kunnen worden getracht de rivier onder inter- Europees beheer te stellen. Een andere weg zou zijn dat door een Europees traktaat de uitvoerende en toezichthoudende bevoegd heden in handen worden gelegd van een internationale commis sie. Voor de scheepvaart op de Rijn is bij de aktie van Mannheim al een supra-nationale regeling tot stand gekomen. De VEWIN brengt deze ge dachte met klem naar voren, om dat: a. Nederland voor de water voorziening in de toekomst gro tendeels op de aanvoer uit de Rijn is aangewezen; b. een zo zui ver mogelijke kwaliteit van het rivierwater voorwaarde is om drinkbaar 'en hygiënisch be trouwbaar drinkwater te~ ver vaardigen. Wat werd gezegd over de Rijn, geldt ook voor de Maas. Er mo gen geen olieboringen in water wingebieden worden verricht en er mogen geen wegen door wor den aangelegd. Men acht de waterhuishouding van Nederland zo belangrijk, dat het overweging verdient de zorg daarvoor onder te brengen bij een zelfstandig ministerie van water staat en waterhuishouding. De maatregelen voor de waterhuis houding in engere zin zouden moeten worden gewogen in een raad voor de waterhuishouding, waarin de belanghebbenden, bijv. de landbouw maar ook en vooral de waterleidingbedrijven, zitting hebben. Het toezicht op het af te leveren drinkwater zou uiteraard moeten berusten bij 't ministerie van sociale zaken en volksge zondheid. De snelle wijziging in het wa terverbruik en de noodzaak tot kwalitatief beheer eist dat de wetgeving zich aan de gewijzig- GMISVIK door Jakob Schopmans 47) „Neen," schudde hij z'n hoofd, „maar hij vroeg me, of jij niet naar hem zoudt kunnen gaan. Hij is van plan weer naar Indië terug te keren en hoopt, dat jij met hem mee gaat. Daar kent en vervolgt niemand hem. Daar weten ze niet, dat hij 'n manslag heeft begaan." Het meisje kromp ineen onder de bitterheid, waarmee die woor den werden uitgesproken. Man slag! Daar had je dat woord weer, dat haar al dagenlang in een mar telende tweestrijd had gebracht. Ze was voor zichzelf tot de con clusie gekomen, dat Jan Kempen met zün strenge opvattingen van eer en plicht daar nooit over heen zou komen en vooj- haar vader al tijd een vreemde zou willen blij ven. En nu dit voorstel, waarvan de draagwijdte eerst langzaam tot haar doordrong. Meegaan? Wald- kerk verlaten, haar liefde op geven, omi de kant van haar vader te kiezen? „Annemarie, het is omwille van je vader, die van je houdt," drong Dorus van Dorenkamp aan. „En ik ken hem niet eens," zuchtte het meisje. Weer was hjj ©r bijna aan toe om alle geheimzinnigheid op te heffen, maar hii bedwong zich. Nee, zo was het 't beste. Hij moest z'n kind voor een vrije keus stellen tussen hem en Kem pen. Meende ze, dat aan de zijde van de laatste haar geluk was, dan diende hij dat te eerbiedigen. Vergeefs wachtte hij op een ant woord. Het meisje staarde voor zich uit, geheel in beslag geno men door haar gedachten, en tra nen sprongen haar in de ogen. Hij legde z'n hand op haar zachte blonde haren. Zo zacht als die van Leila. God, waarom moest hij nu eens aan dat Javaanse meisje terugdenken? Had die niet haar lot aan het zijne willen verbinden, gedreven door een girote spontane liefde? En hier zijn eigen kind, waar naar hij twintig jaar had verlang, dat schreide hete tranen omdat hij haar vroeg met hem mee te gaan! Gevoelens van verdriet en toorn en medelijden streden om de voorrang in zijn hart en vielen op z'n gezicht af te lezen. Anne marie bemerkte het en reikte hem de band. „Laat me nadenken," smeekte ze, „ik kan het zo direct niet niet mezelf eens worden. Gun me nog wat tijd." Dorus van Dorenkamp voelde een flauwe hoop. maar tegelijk een hevige angst vnnr een ont goocheling, die hij niet meer zou kunnen verwerken. Mocht hjj hopen? „Ik hou werkelijk heel veel van Jan Kempen. Wat z'n eigenaar digheden ook zjjn. Wij behoren elkaar toe. Dat hebben we be loofd. En ik heb geen recht om hem zo maar te laten vallen. Hij is altijd goed voor me geweest. behalve dan die ene avond, toen hij zo uitviel over vader," zei het meisje zacht. Maar Dorus van Dorenkamp troffen die woorden als een mokerslag, waarondeir z'n hart in eenkromp. Hoe rampzalig waren de ketenen, waaraan hij geklon ken was door het verleden. En moest hij nu z'n kind verbinden aan het noodlat, dat hij te dragen had? Moest hij in haar leven komen om er beslag op te leggen ten koste vanKempen? Die naam woelde weer al de haat om hoog, die hij tegen de grensbewa ker koesterde. Het was bijna on verdraaglijk om te horen, dat zij van hem hield. En niet te ver dragen de gedachte,, dat hij de triomfantelijke winnaar zou zijn. Daarom wist hij geen antwoord op de openlijke bekentenis van haar liefde. „We zullen zien!" zeide hij, en opeens had hij haast om weg te komen. Een paar nieuwsgierige ogen zagen hem het huis uit komen en de weg naar de heide inslaan. En spoedig deed een nieuw gerucht de ronde in het dorp: Annemarie is verloofd met Kempen en houdt zich op met Smokkeldorus, hoe valt dat te rijmen? Eer het een dae verder was de situatie aanpast. In Nederland bestaat op dit gebied een grote achterstand. Weliswaar zal de wet tegen de verontreiniging van oppervlaktewater 1 januari 1970 in werking gaan en is een grond waterwet in voorbereiding, maar zelfs wanneer deze beide in wer king zullen zijn getreden, is het kwantitatief waterbeheer in Ne derland nog niet voldoende ge regeld. Alain Poher, de waarnemend president van Frankrijk, heeft de strijd met de gaullistische oud premier Pompidou om het presi dentschap verscherpt door een grootscheepse aanval te doen op het economische beleid van oud president De Gaulle. In een ra diorede verzekerde hij als kandi daat van het centrum, dat hij de verdediging van de franc als een eerste doel van zijn economische politiek beschouwt. Na scherpe krtiek te hebben geoefend op „prestigeprojekten" van De Gaulle en de hoge uitga ven voor defensie, verklaarde hij dat Frankrijk een „verantwoor- delijker financieel beleid moet voeren". Poher beperkt zich tot radio- en t.v.-redevoeringen, ter wijl Pompidou stad en land af reist om stemmen te winnen. Blijkens de jongste opiniepeiling, waarvan het avondblad „Le Mon de" de resultaten heeft gepubli ceerd, is de positie van Poher tegenover Pompidou weer ver beterd. In de eerste ronde zou hij nu 39 procent van de stemmen krijgen tegen 45 procent bij een vorig onderzoek. Pompidou bleef beide regeringen ingediend. D« Amerika heeft donderdag op de ontwapeningsconferentie in Genève een ontwerpverdrag in gediend, dat een verbod inhoudt om kernwapens op de zeebodems te gebruiken. De Amerikaanse vertegenwoordiger Fisher lichtte toe, dat zijn land overtuigd is van de noodzaak van snelle overeen stemming ten aanzien van het feit, dat alle wapens voor massale vernietiging van de oceaanbo dems geweerd dienen te worden. Wanneer men eenmaal met het installeren van dergelijke wapens is begonnen, zal het zeer moeilijk, zo niet onmogelijk, zijn alsnog tot een akkoord te komen, zei hij. Het voorstel was niet bedoeld om alle problemen in één keer op te los sen, maar moest worden gezien als een realistische en belangrijke stap in die richting. Ter conferentietafel ligt al twee maanden een Russisch plan om alle militaire aktiviteiten op de zeebodems te verbieden. De voornaamste onderdelen van het uit zes paragrafen be» staande Amerikaanse voorstel zijn: 1. Geen verdragsstaat ma| kernwapens of andere wapen» voor massale vernietiging, mei inbegrip van lanceerbases, buiten een smalle zone van drie mijl van zijn kust op of onder de zeebodem aanbrengen. 2. Het staat alle lidstaten vrij de handelingen van andere lan den op de zeebodem te contro leren, zonder zich met deze han delingen te bemoeien of erkende bepalingen van het volkerenrecht te schenden. De Russische afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie, Rosjtsjin, heeft herhaaldelijk verklaard dat over zijn voorstel onderhandeld kan worden, even tueel tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie onderling. Cambodja heeft de Amerikaan se en de Zuidvietnamese regerin gen er, van beschuldigd, mei vliegtuigen chemische middelen ter ontbladering op zijn grond gebied te hebben uitgestrooid, al dus heeft het persbureau „Nieuw China" donderdag gemeld. Cam bodja heeft een protestnota bij hadden ijverige tongen niet zon der boosaardig leedvermaak Jan Kempen van alles op de hoogte gesteld. Ondeir een ongewoon zwijgen wandelden de grensbewaker en Annemarie de eerstvolgende zon dag door de heide. Uit <le verte klonk klokgelui van de Maasdor pen, dat de sfeer van rust over de uitgestrekte vlakte nog verhoog de. Weldra zou hier alles een grote verlatenheid ademen. Het was bijna gedaan met de mooie najaarsdagen. In de winter kwam hier niemand, geen wandelaar en geen bezembinder, of het moest een jager of een stroper zijn. Het was het meisje zwaar te moede. Iedere 'keer als ze hier kwam werd ze herinnerd aan de smartelijke lijdenstocht, waarop ze voor het laatst haar moeder had vergezeld. En nu stond ze voor de vraag of zij voltooien moest, wat toen zo tragisch be gonnen was: het zoeken naar haar vader om zich met hem te ont trekken aan de wereld, die hem uitgestoten had. „Ik wil niet. dat hij terugkomt en zich met jou bemoeit," had haar verloofde ijzig scherp ge zegd. O, waarom was het niet anders? Waarom was het leven zoals de heide? Opbloeiend in vio lette schoonheid onder een stra lende zon, en dan weer vaal wor dend onder een grauwe hemel? (Wordt vervolgd.) op 42 pet gtaan. In de tweede ronde, die nodig is als 'geen der kandidaten 50 pet van de stem men krijgt, zou Poher dankzij de steun van de aanhangers van an dere anti-gaullistische kandida ten die toch geen kans hebben, Pompidou kunnen verslaan. nationale economie van het land zou ernstig zijn aangetast door deze middelen, die tussen 18 april en 2 mei over een groot gebied zijn verspreid. In de nota wordt schadevergoeding en beëindiging van deze „vernietigende daden" geëist. Noord-Vieitnam heeft het plan van president Nixon om alle bui tenlandse strijdkrachten uit Zuid- Vietnam weg te halen onaanne melijk genoemd. Op de achttiende bijeenkomst van de Vietnam-conferentie in Parijs zei de Noordvietnamese delegatieleider Xoean Thoey don derdag dat dit voorstel een ma noeuvre is. Hij ging echter niet zover het plan in zijn geheel van de hand te wijzen. Xoean Thoey kritiseerde vooral het door Nixon voorgestelde'tijds bestek van een jaar, waarin de terugtrekking van de hoofdmach ten zou moeten geschieden. Nixon praat in het geheel niet van een termijn waar het de repatriëring van de resterende strijdkrachten betreft, aldus de Noordvietna- mees, die verder kritiek had op het feit dat Nixon niets zegt over de onafhankelijkheid, de soeve reiniteit, de eenheid en de terri toriale onschendbaarheid van Vietnam. Hij beschuldigde het Ameri kaanse staatshoofd ervan de mi litaire aanwezigheid van de Ver enigde Staten in Zuid-Vietnam te wllen prolongeren. „De heer Nixon heeft geëist dat de Vietnamezen een prijs betalen voor staking van de Amerikaanse agressie", aldus Thoey. Het punt of de Amerikaanse troepen eenzijdig worden terug getrokken of dat dit gelijktijdig ook door Noord-Vietnam zal ge schieden, is nog steeds een van de voornaamste strijdvragen op de conferentie. De Amerikaanse onderhande laar, Cabot Lodge, zei dat er ver schillen blijven staan over de ne telige kwestie van het wederzijds terugtrekken der strijdkrachten. Hij drong er bij de andere partij op aan haar standnunt lïuideliiker 'a maken. Volgens Lodge zijn er ook ver schillen over de benadering var een politieke regeling. De Ameri kaan rieD de communistische on derhandelingspartners op zomjer voorwaarden vooraf een gesprek met de regering in Saigon te be ginnen. In dit verband herhaalde hij hetgeen president Nixon ai eerden- had gezegd, namelijk dat de V.S bereid zijn eventueel aan dergelijke besprekingen deel te nemen. We geloven dat er nu een basis is voor produktieve onder handelingen over de belangrijk ste waagstukken van een rege ling, aldus Lodge. Hij zei, dat er volgens hem tussen de partijen de volgende gemeenschappelijke gronden bestaan: herstel van de gedemilitariseerde zone, onder handelingen over de vrijlating van krijgsgevangenen en eerbie diging van de Geneefse akkoor den. Het Belgische Leger des Heils heeft woensdag in de protestant se kerk van Antwerpen een jubi leumviering gehouden ter gele genheid van zijn 80e verjaardag. In de loop van de maand zullen in alle grote steden in België zul ke plechtigheden plaats vindén. Nationaal leider van het Bel gische Legej- des Heils is kolonel Leendert Nijman. Dertig studenten hebben zich donderdagochtend met slaapzak ken geïnstalleerd in het instituut voor politieke studie in Parijs, waar zij een hongerstaking zijn beognnen uit protest tegen 't ge vangen zetten van een van hun mede-studenten na de aanval, die op 2 mei door een groep uiterst rechtse studenten werd gedaan op het lyceum Louis-le-Grand. (Lodewijk de Grote). Het bestuur van de faculteit heeft de toeeane tot het gebouw verboden

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2