Accijnsverhoging benzine en alcohol tol 1 januari 1970 Voor de tweede maal in de geschiedenis mensen rond de maan Sirhan tot de gaskamer veroordeeld TWEEDE KAMER NAM AMENDEMENT-KIEFT AAN Nederlaag voor minister Witteveen Weinig kans op bemande vlncht naar Venus HET WEER A.O.W. en A.W.W. binnen enkele maanden omhoog ZWARE AMERIKAANSE EN ZUIDVIETNAMESE VERLIEZEN LANDINGSVAARTUIG 15 KM BOVEN HET MAANOPPERVLAK Ondanks beroep van Edward Kennedy VRIJDAG 23 MEI 1969 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J, van de Sande, Terneuzen Dertig miljoen minder Geen verband Staking op Curasao Ordedebat Minister verloor Hittegolf in Birma Een heuvel. Niet ontroerd In afwachting Uitstapje Woeste planeet Landingsbaan In maansloep Moeiijkheid Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering hii abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent. inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 5989 Advertentieprijs: per mm 1(5 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regei méé» 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummm tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot nan. 2 uur. Minister Witteveen (financiën) heeft donderdag In de tweede ka mer de gedachte van de hand ge wezen om aan de voorgestelde verhogingen van de accijns op bier, benzine en alcohol een tijde lijk karakter te geven. Daardoor zouden verwachtingen worden ge wekt, die niet gerealiseerd kunnen worden. De minister deed op de a.r.- t'ractie die had aangedrongen op het geven van een tijdelijk karak ter aan de verhogingen, een be roep om op dit standpunt terug te komen. De verlaging met anderhalve cent van de oorspronkelijk ge dachte verhoging van de benzine accijns zal een mindere opbrengst van dertig miljoen gulden beteke nen. Dit bedrag zal geput kunnen worden uit de defensiebegroting, waar de kasuitgaven minder groot zullen zijn dan was aangenomen. Minister Witteveen sprak de hoop uit, dat in die richting een oplos sing zou worden gevonden. Hij noemde dit voor 1969 de meest aantrekkelijke oplossing. Op een vra'ag, of hierdoor de uitbreiding en een versnelling van de versterking van het defensie apparaat in gevaar zou kunnen komen, zei de minister dat voor deze vrees geen aanleiding behoeft te bestaan. Bij de beantwoording van de gemaakte opmerkingen had minis ter Witteveen er eerder op gewe- zen, dat de accijnsverhogingen niet specifiek met de defensieuit gaven samenhangen. „Er is geen De hoofdontwerper van de Rus sische ruimtesondes die naar de planeet Venus zijn gedirigeerd, heeft in een vraaggesprek met het regeringsdagblad „Izwes-tia" ver klaard voor de eerste jaren een bemande landing op Venus uit gesloten te achten. „De druk en de temperatuur op Venus zijn zo hoog dat misschien onze kleinkinderen die kunnen weerstaan,", zo zei de niet met name genoemde ontwerper. Ook ■betwijfelde hij of, gezien 't dichte wolkendek om de avondster, het in de naaste toekomst mogelijk zou zijn televisiebeelden van Venus naar de aarde te zenden. De werknemers bij het Holiday Inn-hotel op Curagao hebben het werk neergelegd uit protest tegen het ontslag, dat twaalf van hun collega's wegens het stille seizoen hadden gekregen. Er zijn ongeveer tachtig sta kers, die de steun hebben van hun vakbond. Deze horecabond op Cu racao eist, dat de twaalf werk nemers weer in dienst worden genomen en dat geen represailles tegen de stakers worden geno men. ZONNIG EN DROOG WEER Ook vandaag staat het weer in ons land onder invloed van een uitloper van een hogedrukgebied waarvan het centrum nabij Schot land is gelegen. De met een zwakke tot matige wind tussen noordoost en zuidoost aangevoer de lucht is droog en koud. In deze lucht zal het zonnig en droog zijn. De middagtemperaturen zullen vooral in het binnenland hogere waarden bereiken dan donderdag. Over zuidwest Europa dringt een frontale onweersstoring naar het noordoosten op. Het ziet er echter niet naar uit dat deze sto ring het weer in ons land vandaag /al beïnvloeden. Wèl kan de wind wat in kracht toenemen enkele relatie tussen deze zaken", zo zei hij. De minister noemde het een ge vaarlijk misverstand om verband te leggen tussen deze verhogingen enerzijds en de maatregelen om verdere prijsstijgingen te voorko men anderzijds. De minister deelde de kamer mee dat de belastingdruk in de jaren 1967-1968 is gestegen van 26,8 pet tot 28,1 pet. Deze verho ging van de belastingdruk leidde tot verbetering van de overheids financiën en tot evenwicht op de kapitaalmarkt. Er ontstond een ordedebat naar aanleiding van het voorstel van Van Mierlo, voorzitter van de fractie van D '66, om minister Den Toom van defensie te vragen bij de voortzetting van het debat aan wezig te willen zijn. Er zijn drin gende vragen, die beantwoord moeten worden, zo merkte mr. Van Mierlo op. Drs. J. M. den Uyl (p.v.d.a.) sloot zich bij dit verzoek aan, er op wijzend dat de kamer in het onzekere verkeert over de de fensieuitgaven. Het voorstel van de heer Van Mierlo werd door de meerderheid van de kamer verwor pen. De voorstellen werden tenslotte aangenomen, zij het dan dat de verhogingen slechts zullen gelden voor een tijdvak van zes maanden. Met 95 stemmen voor en 33 stem men tegen verklaarde de kamer zich akkoord met het amendement- Kieft (a.r.p.), waarin werd voor gesteld aan de verhogingen een tijdelijk karakter te geven. Minister Witteveen had aan vaarding van dit amendement ont raden. De voorzitter van de p.v.d.a.- fractie, de heer Den Uyl, noemde het amendement-Kieft een politiek amendement. Het betekent, zo zet te hij uiteen, dat de regering wordt voorgehouden om op te houden met het koesteren van voorstellen tot verlaging van de belastingen. Tegen aanvaarding van het voor- stel-Kieft spraken zich uit de frac ties van de v.v.d., s.g.p. en g.p.v., de groep-Koekoek (boerenpartij), de drie leden van de k.v.p.-fractie en zeven leden van de c.h.-fractie. Nadat een amendement-Janssen (groep-Aarden) inzake de conside rans van het ontwerp was ver worpen, werden de voorstellen tot verhoging van de accijnzen aange nomen. Tegen spraken zich uit de fracties van de p.v.d.a., p.s.p., c.p.n., D '66 en de groepen Harm- sen en Koekoek en de groep-Aar den. Tegen de verhoging van de accijns op benzine verklaarde zich ook de fractie van de s.g.p., die wel akkoord ging met de verho ging van de, alcohol- en bierac cijns. Over enkele maanden zullen de sociale uitkeringen met anderhalf a twee procent worden verhoogd, aldus heeft de minister van sociale zaken in antwoord op vra gen van tweede-kamerleden mee gedeeld. Verhoging van de a.o.w.- en a.w.w.-uitkeringen en die welke krachtens de wet °P de arbeids ongeschiktheidsverzekering wor den verleend bjj wijze van voor indexering is niet mogelijk. De welvaartsvastheidsbepalingen bieden echter de mogelijkheid om de uitkeringen te verhogen, voor. dat de in het algemeen vereiste drie-procentsverhoging van het indexcijfer der lonen is bereikt. In het noorden en midden van Birma heerst een hittegolf. Tot dusver zijn 115 mensen aan de warmte bezweken. Vierhonderddertig Amerikaanse en vijfhonderdzevenentwintig Zuid- vietnamese militairen zijn in de periode tussen 11 en 17 mei in Vietnam gesneuveld, zo is donder dag officieel in Saigon bekendge maakt. Deze verliezen zijn meer dan tweemaal zo groot als die in de week vóór II mei en de hoog ste sinds het „tet"-offensief van vorig jaar. Volgens de opgave hebben de Noordvietnamezen en de vietcong in de genoemde periode 5.686 manschappen verloren. Men gelooft dat de vietcong en de Noordvietnamezen de strijd hadden verhevigd om spectaculai re resultaten te hoeken ter ge legenheid van de verjaardag van president Ho Tsji-Minh van Noord- Vietnam op 19 mei. ■fi Met het vinden van de stoffe lijke resten van 34 Noordvietna- mese zijde in de slag om „Ham burgerheuvel" in Zuid-Vietnam op 500 gekomen, aldus een Ameri kaanse militaire woordvoerder. De strijd om de 937 meter hoge heuvel in de noordelijke provincie Thua Thien heeft aan Amerikaanse zijde 20 doden gewonden gekost. Volgens politiezegslieden hebben vietcongleden woensdagnacht een bom geworpen in een munitiedeoot 11 kilometer buiten Saigon. Er zijn hevige ontploffingen gehoord. Rechter Herbert Walker heeft in Los Angeles afwijzend be schikt op het beroep van senator Edward Kennedy om het leven van de moordenaar van zijn broer Robert te sparen. De rechter ver oordeelde Sirhan Sirhan tot de dood in de gaskamer. Hij handel de overeenkomstig de aanbe veling van de twaalf leden van de jury. Edward Kennedy had in zijn be roep gesteld dat zijn broer „een man van naastenliefde', gevoel en medelijden" was. Sirhan, die de rechtszaal was binnengegaan terwijl hij een si gaar rookte, toonde uiterlijk geen teken van emotie toen rechter Walker de aanbeveling van de jury bevestigde en vonnis wees. Ook de 50-jarige moeder van Sirhan, die vlak achter hem zat in de rechtszaal, toonde zich niet ontroerd. Zjj zat naast een andere zoon, de 21-jarige Muuir. Sirhans hoofdverdediger klop te zjjn cliënt troostend op de rug. Het vonnis kan nog steeds ver nietigd worden tijdens een reeks van nieuwe behandelingen in hoger beroep, een taktiek die de verdediging van Sirhan waar schijnlijk zal volgen. Binnenkort zal de veroordeel de worden overgebracht naar de „dodenrij" in de staatsgevangenis van San Quentin. Hij krijgt evenals de andere 78 terdoodveroordeelden in de ge vangenis een eigen cel, maar deze wordt met een afrastering afge sloten van de andere 28 cellen op de veugel. De gevangenisdirektie wil voorkomen dat terdoodver oordeelden een aanslag op Siihan zouden plegen. Wel wordt de mogelijkheid gehandhaafd dat Sirhan met de andere gevange nen kan converseren. In Californië zijn al twee jaar geen doodvonnissen voltrokken in afwachting van een uitspraak van 't federaal hooggerechtshof. Zo'n uitspraak kan volgens des kundigen nog wel twee jaar op zich laten wachten. LOS ANGELES: Op de foto: de moeder van Sirhan in gesprek met verslaggevers. Zij was diep geroerd door de bemoeienis vnn Edward Kennedy. Voor de tweede maal in de ge schiedenis van de ruimtevaart cir kelt een bemand ruimteschip om de maan. De Amerikaanse astro nauten Thomas Stafford, John Young en Eugene Cernan brachten woensdagavond door het ontste ken van de hoofdraket hun Apol lo-10 in een ellipsvormige par- keerbaan om het hemellichaam. Drie dagen en vier uur na de start van Kaap Kennedy begon de be slissende fase van de spectaculaire onderneming die de weg vrij moet maken voor een landing op de maan op 20 juli. Om 21.37 uur verdween de Apollo-10 achter de maan, waar door het radiocontact uitviel. Ze ven minuten later werd de hoofd motor tot ontbranding gebracht waardoor de snelheid zodanig werd afgeremd dat het ruimte schip onder invloed van het zwaar tekrachtveld van de maan in een baan om de aardsatelliet terecht kwam. Zekerheid over het slagen van deze manoeuvre kreeg men pas. toen het ruimteschip weer van achter de maan tevoorschijn kwam. Later is het ruimteschip feilloos in een bijna cirkelvormige baan op ongeveer 111 kilometer hoogte rond de maan gekomen. Alles werd in gereedheid gebracht voor het „uitstapje" met het maanlan- dingsvaartulg. De „lem", met Tho mas Stafford en Eugene Cernan aan boord, vertrok donderdag avond om 19.59 uur (Ned. tijd) voor een vlucht van zeven uur, die het vaartuig tot op 15 kilome ter boven het maanoppervlak bracht. De astronauten steken hun lof voor de geleerden en technici op aarde, die de ruimtereis mogelijk hebben gemaakt, niet onder stoe len of banken. Toen de Apollo door ontsteking van de raketmotor in 'n elliptische parkeerbaan rond de maan was gemanoeuvreerd, riepen zij uit: „Deze motor is prachtig... petje af voor de jongens in de loop graaf" (het ruimtevaartcentrum in Houston). Vijf uur later werd de motor opnieuw ontstoken, voor slechts 14 seconden, om het ruim teschip de ellips in een cirkel rond de maan te stoten. Zodra de verbindingen met de aarde hersteld waren, begonnen de astronauten met een televisieuit zending in kleur. „Dit is werkelijk een woeste pla neet", verzuchtte Stafford. Uit de beelden, aanvankelijk van matige kwaliteit, maar In het verloop van de 25 minuten durende uitzending overgaand in scherpe opnamen, werden zijn woorden duidelijk. Op het scherm trok een land schap van kraters, zeeën en breu ken voorbij, waarbij vooral de scherp tegen het zwart van de horizon afgetekende bergen in drukwekkend waren. Cameraman Cernan liet lange tijd „landingsplaats no. één zien, waar in juli de eerst bemande landing moet plaatsvinden: een uitgestrekte vlakte, die slechts op enkele plaatsen wordt geschonden door ronde gaten, vermoedelijk de sporen van ingeslagen meteorie ten. Vervolgens kwam de aan grenzende „landingsplaats no. twee" in de zee der stilte aan de beurt. Dit gebied is al tijdens de kerstvlucht van de Apollo-acht ge detailleerd voor de televisie ver schenen. De Amerikaanse ruimtevaarders Thomas Stafford en Eugene Cer nan zijn donderdag in hun maan lander gekropen om zich gereed te maken voor de afdaling tot 15 km hoogte boven het maanopper vlak als generale renetitie voor een maanlanding. Hun vlucht moest zeveneneenhalf uur duren. Ruimtevaarder John Young bleef in de stuurcabine van de Apollo- 10 achter. De ruimtevaarders zijn tijdens hun tiende omwenteling rond de maan gewekt. De mannen hadden slechts zes uur geslapen omdat zij het druk hadden met de voorbereidingen. Cernan, die de maansloep zal be sturen, ging als eerste de 80 cm brede tunnel door terwijl de Apol lo-10 op ongeveer 120 km hoogte boven het maanoppervlak cirkelde. Stafford volgde een half uur later. Beiden hadden hun ruimteoakken met helmen aangetrokken die ont worpen ziin voor de ruimtevaar ders, die als eersten op de maan zullen stappen. Na drie uur ge werkt te hebben maken zij hun „snoopy", zoals zij het maanlan dingsvaartuig noemen los om 20.10 uur Ned. tijd. Donderdagavond kregen de as tronauten van de vluchtlelding in Houston toestemming hun „maan sloep" van het om de maan cirke lende moederschip los te maken, nadat ze een moeilijkheid hadden verholpen die op het laatste mo ment nog een kink in de kabel dreigde te brengen. Ze slaagden er in eerste instantie niet in de tun nel tussen het maanlandingsvaar tuig en de Apollo-capsule zuurstof- vrij te maken, een absolute nood zakelijkheid voor het scheiden van de twee toestellen. Een computer op aarde loste het probleem op en gaf een andere procedure aan. Toen lukte het wel, waarna het sein op groen werd gezet, ruim een uur voordat de ontkoppeling zou beginnen. De twee mannen koppelden om 20.11 uur de maansloep los, toen de Apollo-10, waarin alleen Ro bert Young was achtergebleven, op éen hoogte van 120 km achter de maan om draaide. Toen de Apollo-cabine en de maansloep weer te voorschijn kwamen, be droeg de onderlinge afstand 10 a 13 meter. Zeven en een half uur later zou de maansloep weer aan de Apol lo-10 worden gekoppeld. HOUSTON: Een schets van de maancapsule, waarmee Cernan en Stafford afgelopen nacht de maan tot op ongeveer 16 km heb ben benaderd en o.a. de eventuele landingsplaats nabij de op de foto aangegeven zee hebben bestu deerd. Kort nadat de twee toestellen na de scheiding achter de maan te voorschijn waren gekomen, zond Young televisiebeelden van de maansloep naar de aarde. In het licht van de schijnwer pers van „Charlie Brown", zoals de Apollo-cabine wel wordt ge noemd, zag 't spinachtige maan landingsvaartuig, dat al de naam „Snoopy" heeft, gekregen, er spookachtig uit. Aan het zilver grijze toestel konden de televisie kijkers duidelijk de ladder onder scheiden, waarlangs over nauwe lijks twee maanden de eerste mens het maanoppervlak zal be treden. Ook zag men het knip perlicht op de maansloep, die Young de oriëntering moet ver gemakkelijken. Nadat om 20.11 uur de Apollo- cabine en de maansloep uit elkaar waren gedreven door het even aanzetten van een kleine motor van de hoofdcabine, verwijderde de Apollo-cabine zich om 20.36 uur verder om Stafford en Cer nan in staat te stellen hun op dracht Uit te voeren. Het weer vastkoppelen van de twee toestellen is één van de be langrijkste onderdelen van de 1 tocht met de Apollo-10. De maan- sloep kan n.l. niet alleen naar de I aarde terugkeren. Ingeval de kop- I pelingsmanoeuvre echter zou .mislukken, is het nog mogelijk .dat Stafford en Cernan via een „ruimtewandeling" naar de Apol lo-cabine terugkeren. Bij de vlucht van de Apollo-9 had men dit willen repeteren, maar dat ging toen wegens ziekte van de ruimtevaarder Russell Schweickart niet door. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig en droog weer Overwegend zonnig en droog weer. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen noord oost en zuidoost en hogere mid dagtemperaturen dan donderdag. VRIJDAG 23 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.18 6.54 7.23 7.27 n.m. 6.48 7.24 8.03 8.07 ZATERDAG 24 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.15 7.48 7.51 8.24 8.30 9.03 8.34 9.07 MAAN OP onder op onder mei 23 04.35 20.39 10.33 01.41 24 04.34 20.40 11.48 01.55 25 04.33 20.42 13.04 02.06 26 04.32 20.43 14.21 02.16 27 04.31 20.44 15.41 02.28 28 04.30 20.45 17.06 02.38 29 04.29 20.47 18.38 02.51 30 04.28 20.48 20.11 03.10 31 0L27 20.49 21.43 03.37 P

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1