LEen wereld z vol voordeel J Eerste hoogbouwflat opgeleverd „GEEN HOOP OP OVEREEN STEMMING MET ENGELAND" GEMEENTERAAD VAN HOEK Excursie met de ZEVENTIG WONINGEN UIT SERIE VAN 482 ZEILMAKERIJ HEEFT 35 JAAR DE WIND IN DE ZEILEN Seizoendrukte in Terneuzens bedrijf Donderdag 22 mei 1969 Pagina I DE VRIJE ZEEUW DODE EN 5 GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING MAN VERWONDT ECHTGENOTE MET PISTOOLSCHOTEN Fantastisch mooi Service Salarisverhoging bij Philips Verbetering vakantierechten bij Philips Erezaak De jachthaven Oceaanzeiler Oog van de meester DE MINIROK IN ZUID-AFRIKA Alternatief Republiek Rhodesische premier Ian Smith: hannuver: „Captain Flint", een pinguin in de dierentuin van Hannover heeft een kunstpoot gekregen. Zijn ene poot is enkele dagen geleden geamputeerd en zijn kunstpoot helpt hem toch zwemmend en lopend door het leven te gaan. De gemeenteraad van Hoek hel sloot een brief te zenden aan G.S. waarin de leden hun verontrusting uitspreken over de ernstige ver keersongevallen die herhaaldelijk bij het kruispunt St. Annapolder plaatsvinden. Verzocht wordt op dat kruispunt dusdanige maatrege len te treffen dat ongevallen tot een minimum beperkt blijven. Het voorstel was afkomstig van de heer M. de Putter van de p.v.d. a.-fractie. Hij vroeg de brief te verzenden namens de gehele raad. Bij wijziging van de begroting werd een bedrag van ƒ385.660 geplaatst voor de verbouwing van de openbare school aan de Langen straat. De heer D. Tollenaar noemd# het bedrag geen peuleschil en wee* er op dat dit reeds de tweede ver bouwing is sinds zijn raadslidmaat schap. Loco-burgemeester Van der Peijl antwoordde dat deze verbouwfng indertijd niet goed werd uitge voerd. De gangen en toiletten zijn niet reukloos, de riolering is niet in orde, „het is een rotte boel". Hij noemde de toestand van het gebouw even slecht als van de school op de Knol, waarop de heer Tollenaar de vraag stelde, of het dan niet beter was een urgentie- verklaring aan te vragen voor een nieuwe school. m De bouw hiervan zou volgens de voorzitter hetzelfde bedrag ver gen, terwijl dan tevens zou moeten worden omgezien naar een andere plaats. De heer A. Cornelis te Hoofd plaat had de raad verzocht een be sluit in te trekken, waarin aan hem een perceel bouwgrond werd verkocht. Aangezien er voor deze grond een andere gegadigde was, de heer M. Sentse te Terneuzen, was hiertegen geen bezwaar. Ook aan de heer W. I. Riemens te Hoek werd in de Lovenpolder een stuk bouwgrond verkocht. De uitgifte voor de bouwgrond in het exploitatieplan Lovenpolder werden met het oog op de voort gaande werkzaamheden en ook door de inwerkingtreding van die b.t.w. verhoogd. De raadsleden verklaarden zich akkoord met het advies van G.S. voortaan de wethouderssalarissen automatisch te doen aanpassen. Op deze vergadering waren de dames van de raadsleden ook aan wezig, niet wegens hun interesse in het bestuursbeleid van hun echtgenoten, maar omdat ze na afloop van de vergadering mee mochten op excursie. Het pro gramma vermeldde een bezoek aan de beschuttende werkplaats voor minder validen te Terneuzen, een ton(vis)-maaltijd te Breskens. een bezoek aan de B.B.-comman- do-post te Oostburg en daarna even over de grens naar Brugge en tot besluit naar Lisseweee waar gedineerd werd Woensdagavond is op de Ir. Van Veelenweg in Gasselternijveen bij een ernstige autobotsing één per soon om het leven gekomen, ter wijl er drie zwaar gewond wer den en twee licht gewond. Beide auto's werden totaal vernield. Een personenauto, bestuurd door de 54-jarige mevrouw J. Eising uit Beilen, wilde van de richting Geterveen de provincale weg oversteken. Op dat moment naderde een personenauto, be stuurd door P. H. M. ut Stadska naal, die de eerste auto in de flank aanreed. De bij de bestuur ster inzittende 67-jarige mevrouw H. Hunze uit Beilen was op slag dood. De bestuurster, de 65-jarige G. Hunze, en de 49-jarige A. Ei sing ook alle drie uit Beiien, wer den zwaar gewond naar een zie kenhuis in Assen vervoerd. De be stuurder en een mede-inzittende van de apdere auto werden voor onderzoek naar 't Refaj a-zieken huis in Stadskanaal overgebracht. Vermoedelijk in overspannen toestand'heeft de 33-jarige B. F. in de echtelijke woning aan de Dorperleide te Sevenum enkele schoten uit een revolver afge vuurd op zijn 24-jarige echtgeno te, mevr. H. F.-A. De vrouw werd hierbij ernstig aan haar hoofd ge wond en is ha&r het ziekenhuis te Horst overgebracht. De dader, die zich had verstopt, is enkele uren na de aanslag gevonden. Hij had zich verscholen in een keldergat waarover een luik was gelegd. Hij had een schotwond in zijn borst. Ook hij is naar een ziekenhuis overgebracht. De drie kinderen van het echtpaar vertoeven in een herstellingsoord te Venlo, waar de moeder tot voor koirt ook ver bleef. In Terneuzen-zuid zijn giste ren de eerste zeventig flatwonin gen uit een complex van 482 in het bestemmingsplan „Oudeland- se Hoeve" opgeleverd. Het betrof het eerste blok van de zeven hoogbouwflats, die daar het aan zien van nieuw Terneuzen be palen. Terneuzen is hiermee de eer ste plaats in Zeeuws-Vlaanderen die flats van zeven verdiepingen in de woningbouw heeft gereali seerd. De zeventig gereed gekomen woningen zijn reeds alle uitge geven. Ook het tweede blok, dat eind augustus zal worden opge leverd, is al „besproken". Het derde blok van zeventig komt eind november ter beschikking van de nieuwe bewoners. Het jonge echtpaar P. van der WindBijkerk mocht als eerste bewoners van een gloednieuwe flat uit handen van burgemees ter Aschoff de sleutel van hun woning in ontvangst nemen. De heer Van der Wind, afkomstig uit Zwijndrecht, is op 1 mei als operator in dienst getreden van Dow Chemical. Het echtpaar heeft twee kinderen. „Het is een fantastisch mooie flat, veel mooi er en ruimer dan onze flat in Zwijndrecht. Ook het uitzicht is heel mooi", aldus de nieuwbak ken Terneuzenaars. De burgemeester toonde zich verheugd over de oplevering van de zeventig flatwoningen. Hij prees de bouwkundige kwalitei ten van de vierkamerflats, die 180,per maand (alles inbe grepen) aan huur doen. De bur gemeester wees ook op het be lang van de woningen voor de industrie: „Het gemeentebestuur ziet dit als een service aan het bedrijfsleven". Hij wenste de woningbouw vereniging geluk met het ge reedkomen van het eerste blok, waarna hij de sleutel aan het Partijen bij de collectieve ar beidsovereenkomst voor de N.V. Philips zijn overeengekomen de salarissen van 1 januari 1969 per 1 juli a.s. te verhogen wet zeven procent. Hiermee vervalt de gel dende toeslag. De individuele inkomstenverbe- teu'ing per 1 juli a.s. zal niet min der bedragen dan 4 procent van het huidige inkomen. De sinds 1968 in het Philips-con cern geldende driejarige c.a.o. voorzag in 1969 in een toeslag kos ten van levensonderhoud van an derhalf procent per 1 januari 1969 en een verdere inkomensverbete ring van vier procent per 1 juli 1969. In februari werd de toeslag kos ten van levensonderhoud met te rugwerkende kracht van 1 janua ri 1969 af verhoogd tot 2% pro cent, met een minimum van f 25 per maand voor werknemers van 23 jaar en ouder. Partijen bij de collectieve ar beidsovereenkomst voor de N.V. Philips hebben de bij c.a.o.- afspraak gereserveerde IVü pet voor integratiekosten voor een deel als volgt besteed: De vakantie van jeugdige werk nemers (t/m 18 jaar) wordt ver hoogd van 19 tot 20 dagen; het minimum-vakantieniveau van 15 dagen wordt verhoogd tot 17 da gen, waarin begrepen de even tuele twee compensatiedagen voor het gebonden zijn aan de collectieve fabrieksvakantie; alle werknemers van 19 jaar en ouder die gebonden zijn aan de collec tieve fabrieksvakantie krijgen 2 compensatiedagen. De toepassing van deze yakan- tieverbetering geschiedt in het vakantiejaar 1970. echtpaar Van der Wind over handigde en met de nieuwe wo ning feliciteerde. De voorzitter van de woning bouwvereniging, de l.eer W. J. Weterings, richtte woorden van dank en waardering tot het aan nemingsbedrijf Van der Poel en de onderaannemers voor dé tij dige oplevering en uitstekende kwaliteit van 't geleverde werk. Burgemeester Aschoff overhan digt de sleutel aan het echtpaar Van der WindBijkerk. „Zelfs uit het buitenland komen er mensen naar deze mooie flats kijken, dat zegt toch wel iets", aldus de heer Weterings. Na mens het bestuur van de wo ningbouwvereniging schonk hij de heer en mevrouw Van der Wind een barometer. De heer J. van der Poel, een der directeuren van het aanne mingsbedrijf, zei dat zijn firma het als een erezaak beschouwde zich aan de gestelde opleverings termijn te houden. Als herinne ring bood hij burgemeester Aschoff een sleutelrekje in de vorm van een sleutel aan. Over de vloer kruipend trekt zeilmaker J. van der Sneppen (39) een potloodlijn langs 'n ge spannen touw over het spier witte dacron, waaruit een fors zeil zal worden gesneden. Enige passen verder jagen drie man nen de naald van hun stikmachi nes door de stof. De zeilmakerij van de firma Van der Sneppen in Terneuzen zit midden in de seizoendrukte. Men komt er han den tekort, om aan de vraag van jachtwerven en particulieren te kunnen voldoen. Wanneer straks 't zeilseizoen tot volle ontplooiing komt, zul len de door vader en zoon Van der Sneppen gesneden en ge naaide zeilen als ranke witte vogels over het' water scheren, niet alleen in eigen land, maar ook over België, Frankrijk, Duitsland, Italië, de Verenigde Staten en Canada zwermen de produkten van de Terneuzense zeilmakerij uit, zeilen voor uit eenlopende schepen en in prijzen variërend van honderden tot dui zenden guldens. Vóór de oorlog, in 1935, vestig de de heer Van der Sneppen sr. zich als zeilmaker in de Korte Dijkstraat. De heer B. Kamerik had er voordien jarenlang het vak uitgeoefend. Benzine- en dieselmotoren hadden al lang de klad in de zeilvaart gebracht, maar de heer Van der Sneppen zette door. Zijn vrouw en twee van zijn zoons hielpen de zaak op te bouwen. Na de oorlog be gonnen de bestellingen meer wind in de zeilen van het fami liebedrijf te blazen en de jacht haven was ook een belangrijke factor. Nu werken er in het be drijf aan de Dijkstraat vijf man en twee meisjes. Ouderwetse ge degen zeilmakerijen zijn er in ons land niet veel meer. „Wij zijn, geloof ik, de enige beneden de grote rivieren", zegt de heer Van der Sneppen jr. „We leveren veel aan de Belgen. Het grootste zeil dat we ooit maakten, was bestemd voor toet Belgische jacht „Lelanta", dat veel cruises maakt in de Westindische wateren". De oceaanzeiler Piet Vroon uit Breskens voorzag zijn „Tonnerre de Breskens" van zeilen uit de Terneuzense zeilmakerij. „Nog altijd vinden we Amerikaans dacron het beste zeildoek dat er te krijgen is. Maar door de hoge invoerrechten komt dit materiaal voor Europa erg hoog in prijs te liggen. Er wordt nu in Europa ge zocht naar een methode om een doek te maken dat even goed is als dacron", aldus de heer Van der Sneppen. „De meeste zeilmakers snijden het model direct op de vloer. Wij volgen een andere methode, na melijk het snijden op tekening. De banen brengen we eerst op een schaal van 1 op 10 op het doek over en snijden het dan oo de juiste maat. Daarna zetten Een vereniging in Zuid- Afrika die de strijd heeft aan gebonden tegen de minirok, heeft minister van sociale za ken dr. Connie Mulder ge vraagd „de naaktheid op stra ten en stranden" te verbie den. Korte en onthullende vrouwenkleding „dwingt onze zonen en mannen hun licha men, heilige tempels Gods, geweld aan te doen en naar het onfeilbare woord van God tienduizenden keren per dag de hemeltergende zonde van overspel te begaan." we de banen in elkaar in het ge wenste model". Een zeil van flinke afmetingen vraagt een werktijd van rond de 21 uur. De Van der Sneppens zijn verwoede zeilers. Het pro- dukt dat ze bijna 35 jaar maken, krijgt op deze wijze in de prak tijk te maken met het oog van de meester, een ervaring die hun tot ver buiten Nederland de wind in de zeilen heeft geblazen. Premier Ian Smith van Rhode- sië heeft verklaard dat de starre houding van Engeland een einde heeft gemaakt aan de hoop, dat de onafhankelijkskwestie door onderhandelingen kan worden geregeld. Hij zei dit in een toe spraak over radio en televisie aan de vooravond van de publikatie van een witboek, waarin voorstel len zijn vervat voor een nieuwe, op apartheid gepaseerde grond wet voor het land. Smith gaf een overzicht van de Brits-Rhodesische contacten sinds de laatste besprekingen in Salis bury vorig'jaar november op niets waren uitgelopen. „Ik geloof niet dat wij deze mensen (de Engelsen) tot andere gedachten kunnen brengen, al leefden we duizend jaar. Nu de star-re Britse houding onze hoop op een regeling door onderhande lingen teniet heeft gedaan, heb ben wij een alternatief voorhan den". aldus de Rhodesische rege ringsleider. Ian Smith sloot met zijn ver klaring een hoofdstuk af in het geschil met Engeland, dat begon op 11 november 1965, de dag waarop de Rhodesische premier eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. Men verwacht dat het blanke minderheidsbewind bij 't referendum goedkeuring zal krij gen voor zijn plan om de kolonie de status van republiek te geven. Tot dusver is Rhodesië het gezag van de Britse koningin in naam blijven erkennen. Het ontzegde de regering te Londen het recht zich te bemoeien met zijn binnenland se aangelegenheden. Uitroeping van de republiek zal de definitieve breuk ook met de kroon, betekenen en een teleur stelling vormen voor degenen die in deze resterende band nog een mogelijkheid zagen tot verbete ring van het lot van Rhodesië's 4,3 miljoen Afrikanen (er zijn 228.000 blanken). In Londen was men niet ver rast door de verklaring van Smith. Zij werd door Britse functiona rissen gezien als een logische voorbereiding op invoering van een grondwet voor blanke over heersing en uitroeping van een republiek, officieel commentaar werd niet gegeven.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3