Spannende uren voor astronauten in Apollo-10 Uw matras Politie ontruimde het Maagdenhuis WF EXPERIMENTEN GAAN DOOR ONDANKS MAAGSTOORNISSEN MEDEZEGGENSCHAP GEEN STAP VERDER GEKOMEN HET WEER ACCENTVERSCHUIVING IN VIETNAM Politieke regeling staat thans voorop DONDERDAG 22 MEI 1969 25e jaargang No. 5988 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. f. van de Sande, Temeuzer» Verkenning maanoppervlak Vertrouwen HELE LAND IN FINANCIËLE NOODTOESTAND Kosnios-281 maakte zachte landing Radiocontact Elf minuten vertraging Edward Kennedy pleit voor Sirhans leven Oceaanzeiler lijdt schipbreuk Koop 'm en win fl. I.OOO - Andere gesprekspartner Vrijwillig Lokaalvredebreuk Ernstig Ernstige rellen Studenten verlaten aula Pressie op Hanoi Waarnemers Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden F«m!»rmg bij abonnement: TERNEUZEN Direeteur-Hoofdredacteur: P. J. van tie Saade Redactie, en Administratie-atiresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 15 cent; «viirrtpfytE per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méCt 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adm bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-numm» tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot bjd. 2 aar, De drie astronauten van de Apollo-10 zijn medisch fit be vonden om 't belangrijkste deel van hun missie, het cirkelen rond de maan, uit te voeren ondanks het feit dat zij met lichte maag aandoeningen te kampen heb ben. De medische leider van het Apollo-project, dr. Charles Ber ry, heeft dit gisteren verklaard na afloop van een radioconver satie met Stafford, Young en Ceman. De astronauten hadden woens dagmorgen vroeg 347.000 kilo meter in de ruimte afgelegd. Om 6.39 uur raakte de cabine uit de aantrekkingskracht van de aarde en in het krachtveld van de maan. De astronauten 'hadden last van hun maag, veroorzaakt door het waterstofgas in het drink water. Zij hebben echter geen pijn en voelen zich voor de rest prima. Om het ongemak te ver helpen moesten zij „lomatil"-pil- len slikken. Het verschijnsel van maagstoornis door "en overmaat van waterstofgas ih het drink water is ook op de vorige vluch ten een probleem geweest. Dr. Berry heeft de Apollo-ue- manning opgedragen langer te slapen om geheel uitgerust te zijn, voordat de cabine in een baan rond de maan wordt ge bracht. Vandaag (donderdag) moeten Young en Cernan zich wijden aan het doel van de vlucht, de beproeving van het maanlan dingsvaartuig tot op 15 kilometer hoogte van het maanoppervlak en het verkennen van de plaat sen die in aanmerking komen voor de eerste-' bemande landing op de maan. De astronauten hebben dins dag veel tijd besteed aan de be studering van het vluchtplan tij dens de 61 uur die zij rond de maan zullen doorbrengen. Tijdens de televisieuitzending uit de cabine van dinsdagavond Het hele land verkeert finan cieel in een noodtoestand, die, aan merkelijk ernstiger is dan in 1968. Wij. zijn bijna aan het punt geko men dat een kleinere gemeente Zich moet afvragen: hoe kan ik de vrachtwagen die is ingestort, ver vangen. Dit merkt? prof. dr. J. P. van Praag (p.v.d.a.), gedeputeerde van Zuid-Holland, woensdag op m een beschouwing over de financiële positie van provincies en gemeen ten Het Nederlandse volk brengt aan sparen niet op wat er nodig is, meende hij'. Het is niet verkwis tend, maar we willen zo veel, dat er een pe-manente financierings- krapte is. Hij vroeg zich af of we thans niet dicht aan het moment zijn genaderd, waarop drastisch moet worden ingegrepen om de toestand te verbeteren. Voor het ontstaan van de situa tie wees hij naar de miljarden za ken als de deltawerken, de wegen bouw, de woningbouw en ook nog de investeringen voor exploitatie van het aardgas. Daarnaast vestig de prof. Van Praag de aandacht op de grote toeneming van taken zowel voor de provincie als de ge meenten. In Zuid-Holland kwam voor de kapitaalbehoefte van de gemeen ten vorig iaar 816 miljoen gulden ter beschikking. Aan het einde van' het jaar was de behoefte 1,25 miljard gulden. De eerste vier maanden van dit jaar kwam slechts 200 miljoen beschikbaar, zodat dit jaar het investeringsniveau slechts zal reiken tot tweederde van het financiële niveau, dat vorig jaar werd gehaald en dat toen bij de behoefte voor een goede taakvervulling achter bleef, aldus prof. Van Praag. Het observatorium in de West- duitse stad Bochum heeft mee gedeeld dat de Russische kunst maan Kqgmos-281 dinsdag een zachte landing op Russisch gebied heeft gemaakt. De satelliet was op 13 mei gelanceerd. toonden zij zich ernstiger dan maandag, toen er nog tijd was voor liedjes ais „Fly me to the moon". In de 25 minuten duren de uitzending gaven de astro nauten een lesje geografie, lie ten zien hoe 'het water vol srëns de regels althans drink baar kon worden gemaakt en toonden kaarten van de maan gebieden die zij op landingsge schiktheid moeten onderzoeken. De manoeuvres werden met vertrouwen tegemoet gezien. Het instrumentarium aan boord werkt tot dusver uitstekend. Als het ruimteschip de maan tot op 120 kilometer is genaderd, wordt door ontsteking van de voortstuwing in achterwaartse richting de snelheid afgeremd tot 9.100 kilometer per uur, waarmee de cabine in een ellips' vormige baan moet worden ge bracht. Of deze manoeuvre slaagt, zal pas te zien ziin als zij om de maan is gewenteld, want tijdens het verblijf aan de achterkant is het radiocontact met de aarde verbroken. De pe riod© van radiostilte duurt on geveer 27 minuten. Na het draaien van twee el lipsvormige banen (met een hoogtepunt van 340 en een laag- tepunt van 120 kilometer) wordt de voortstuwing opnieuw ont stoken met het doel de cabine in een cirkelvormige baan te bren gen op 112 kilometer van het maanoppervlak. Dan is alles ge reed voor de beproeving van 't maanlandingsvaartuig. De Apollo-10 arriveerde van nacht met elf minuten vertraging bij de maan. Paradoxaal genoeg hing dit samen met de accura tesse van de lancering. Daardoor hoefden enkele voor onderweg vastgestelde koerscorrecties, die de snelheid van het ruimteschip zouden hebben opgevoerd, niet te worden uitgevoerd. De hoofdra ket werd om 21.44 Ned. tijd ont stoken en moest zes minuten blij ven werken om het ruimteschip af te remmen en in een baan om de maan te brengen. Alle pro grammapunten zouden verder elf minuten later worden uitgevoerd dan het vluchtschema aangaf. De astronauten zouden proberen van dichtbij de op aarde gesignaleer de lichtverschijnselen in het ge bied van de krater Aristarchus waar te nemen, die mogelijk af komstig zijn van een lava- of gas- uitstoting. Bij het hooggerechtshof van Los Angeles is woensdag een brief ingediend van senator Edward Kennedy, de broer van de ver moorde senator Robert F. Ken nedy. In deze brief verzoekt Ed ward Kennedy, het leven van Sirhan Bishara Sirhan te sparen. De 25-jarige Jordaniër Sirhan werd vorige maand door een jury schuldig bevonden aan moord op Robert Kennedy. De jury deed de aanbeveling Sirhan naar de gaskamer te zenden. De brief van Edward Kennedy werd het hof overhandigd, kort na het begin van een zitting oimr een verzoek van Sirhans ver dediging, de zaak-Sirhan op nieuw door een rechtbank te la ten behandelen. Edward Kennedy zegt in zijn brief, dat zijn broer Robert niet gewild zou hebben, dat zijn dood een reden zou worden om nog een tweede leven te nemen. De Britse oceaanzeiler Nigel Tetley heeft woensdag bij de Azoren, op het laatste stuk van zijn 48.000 km lange reis om de wereld, schipbreuk geleden met zijn trimaran (boot met drie drij vers) „Victress". Hij werd in een rubberbootje waargenomen door een Amerikaans verkennings vliegtuig, nadat hij een s.o.s. had uitgezonden. Verscheidene sche pen hebben koers gezet naar de bewuste plek. Vermoedelijk is de trimaran gezonken als gevolg van enkele dagen geleden in een zware storm opgelopen schade. Kapitein Tetley (45) zou nog ge probeerd hebben zijn schip te repareren, kennelijk zonder suc ces. Tetley was op 16 september als deelnemer aan een door de „Sun day Times" uitgeschreven wed strijd uit Plymouth vertrokken. Hij werd daar begin volgende maand terugverwacht en-gold als favoriet voor de prijs van 5.000 pond voor de snelste tocht. De eerste die terugkeerde van de reis was de 29-jarige Robin Knox-Johnston, die op 22 april in Falmouth aankwam na een ver blijf van -312 'dagen op zee. 0LGA WASHINGTON: Het koninklijk paar van België is dinsdag ont vangen door president Nixon en zijn vrouw op het Witte Huis. Zij hebben er geluncht. Op de foto v.l.n.r.: president Nixon, mevr. Nixon, koning Boudewijn en ko ningin Fabiola. IETS HOGERE TEMPERATUREN Een in betekenis afnemende storing koerste woensdagavond van Engeland via de 'kop van Nrd Holland oostwaarts. Daarachter stroomt met zwakke tot matige wind tussen west en noord dro gere en enigszins onstabiele lucht naar onze omgeving. In die drogere lucht komen op klaringen voor zodat er zonnige perioden zullen zijn. In het bin nenland echter kan er zich ook hier en daar een bui vormen. De middagtemperaturen zullen in 't algemeen hogere waarden berei ken dan woensdag. Burgemeester Samkalden van Amsterdam, rector-magnificus prof. Belinfante en hoofdcommis saris van politie Jong hebben gis teren op het stadhuis de pers me dedelingen gedaan over wat 's morgens rond het „Maagdenhuis" was gebeurd en over de conse quenties van de gebeurtenissen van de laatste dagen. Daarbij kwam naar voren, zoals prof. Beiinfante zei, dat het stel sel van politieke partijvorming bij de studenten failliet is gegaan. Het is de vraag of de ASVA, die een vorm van vakvereniging van de studenten is, nog langer als representatief voor de Amster damse studenten kan worden be schouwd. Het feit dat een brief aan de ASVA met voorstellen om te komen tot een oplossing van de problemen rond de universiteit, door de ASVA ter afdoening in handen is gegeven van een verga dering van „bezetters" waarbij niet eens vaststond dat deze vergade' ring uitsluitend uit studenten be- stond. Ernstig zal worden overwogen of de ASVA nog langer als ge sprekpartner kan worden gecre- eerd. Uit de studenten zijn reeds voorstellen hieromtrent aan de rector-magnificus gedaan. Vast staat dat ieder gesprek over ver nieuwing van de structuur der universiteit onmogelijk Is, als niet duidelijk vast staat tussen wie de gesprekken worden gevoerd. Dat het de vaste wil van het be stuur van de universiteit blijft om voort te gaan met de democratise ring, werd door prof. Belinfante onderstreept Burgemeester Samkalden ver telde hoe de zaak op gang kwam dank zij een bemiddeling die nood zakelijk was geworden, omdat de studenten in het „Maagdenhuis" verzochten te worden geïnfor meerd: over het voorstel dat was gedaan in de brief van de rector- magnificus van 19 mei. In overleg met de politie werd een regeling bereikt die er op neer kwam dat om negen uur de bezet ters de deuren zouden Openen én dat zij vrijwillig het gebouw zou den verlaten. Toen iedereen gereed stond ble ken de studenten op het laatste moment op de afspraak terug te komen. Het universiteitsbestuur heeft toen de politie verzocht het gebouw binnen te gaan en de be zetters te verwijderen. Via een zij raam zijn politiemannen het ge bouw binnengegaan en zijn de deuren geopend. Hierbij was ook de officier van justitie, wir. J. F. Hartsuiker, aanwezig. De politie is begonnen met het arresteren en afvoeren van de jongelui, die men in het gebouw aantrof. Hun wordt lokaalvredebreuk ten laste gelegd en zij zullen niet in voorarrest worden gehouden, tenzij blijkt dat ze zich ook aan andere ernstiger misdrijven heb ben schuldig gemaakt. In het gebouw zelf bevonden zich woensdagmorgen volgens hoofdcommissaris Jong nog geen 200 bezetters. Het juiste cijfer zal uiteraard blijken uit het aantal processenverbaal. Prof. Belinfante is direct nadat de deuren opengin gen het „Maagdenhuis" binnenge- gaan. Hij zei dat het gebouw vuil was, maar dat hij niet de indruk had dat er vernielingen zijn aangericht. Uitgezonderd dan dat hij zelf nu heeft kunnen constateren dat er tal van kasten zijn opengebroken en dossiers zijn verdwenen. Zeer ernstig Is dat examenopga ven zijn verdwenen betreffende een twaalftalexamens en tenta mens van verschillende studierich tingen^ die dezer dagen zouden worden gehouden. Burgemeester Samkalden noem de de situatie van dinsdagavond in de binnenstad en de vechtpar tijen die er zich hebben voorge daan, waarschijnlijk de moeilijkste situatie waarvoor de Amsterdamse politie zich ooit heeft zien gesteld. Het was evident 4afc de zogenaam de voedseltocht het „Maagden huis" niet mocht bereiken en dat is ook niet gebeurd. Rellen en vechtpartijen, die daarna zijn ont staan, hadden een ernstig karak ter en hebben veel van het politie apparaat gevergd. Desgevraagd heeft prof. Belin fante verteld dat de gebeurtenis sen in geen enkel opzicht het ver krijgen van het medebeslissings recht hebben bevorderd. A'DAM: Een groep van naar schatting 1500 jongelui trok dins dagavond op weg naar het Maag denhuis na een vergadering in de Oudemanhuispoort. Op het Rokin stootten zij op een politiecordon. De groep ging er toen bij zitten uit protest. Gisteravond omstreeks acht uur heeft ongeveer een veertigtal be zetters van de aula van de univer siteit van Amsterdam Het kerkge bouw verlaten. De politie, die aanvankelijk moeilijkheden ver wachtte, had het hele Spui en de grote toevoerwegen reeds afge zet. Er waren nog wat nieuwsgie rige burgers op de been, maar aanzienlijk minder dan dinsdag avond. Het was de bedoeling de aula gisteravond te ontruimen. De bezetters hebben het gebouw vrij willig verlaten. Om acht uur gisteravond vroeg' de chef van de afdeling onderhoud van de universiteit van Amster dam, ir J. P. F. Lindhout. de in d« aula aanwezige jongeren of zij hei- gebouw wilden verlaten. Zonder enige moeilijkheden gingen de bezetters binnen vijf minuten het kerkgebouw uit. Na de ophef bij de presidents verkiezing is Nixons Vietnampoli- tiek danig tegengevallen. Wat hij in zijn jongste rede zei, had ook uit de mond van zijn voorganger Johnson kunnen komen. De hoop was gewekt dat Nixon een nieu we koers zou uitstippelen, maar wat hij aan voorstellen te berde bracht, was in grote lijnen het zelfde dat al jaren aan de Noord- vletnamezen en de vietcong wordt voorgesteld en even regelmatig wordt afgewezen. De enige hoop die men uit de rede van Nixon en uit het daaraan voorafgegane vredesvoorstel van de andere partij kan putten, is dat ze er beide van doordrongen zijn, nat het militaire aspect van de zaak naar het tweede plan is ge schoven en dat het voornamelijk een politieke kwestie is geworden, waarbij vooral aan de orde moet komen Hoe in Zuid-Vietnam een regering kan worden gevormd vcor een overgangstijd. Niet dat Nixon zelf op dit punt zoveel te zeggen had, maar het is onmisken baar dat Amerika de regering in Saigon in die richting gaat duwen. President Thieu en anderen heb ben al enige malen te kennen ge- géven dat ze iets voelen voor deel neming van de F.L.N. aan de rege ring, althans voor een tweepar- tijenbewind van hun eigen groepe ringen met hen die steeds minder de „rebellen" worden genoemd. Wanneer Nixon dreigt dat de huidige vredeswil bij de Amerika nen wel eens zou kunnen omslaan, dan is dat bedoeld als een pressie op Hanoi om niet te lang te rem men en ermee akkoord te gaan dat na de politieke oplossing een mili taire oplossing niet kan uitblijven. Dat wil Biet zeggetf dat èa Sa» ken dan opeens doodeenvoudig worden. De problemen die na de Parijse onderhandelingen sullen volgen vragen stellig nog vele maanden overleg. Er zullen waarnemers moeten komen, misschien wel een interna» tionaie macht van de V.N. Hopelijk kunnen er dan zaken worden ge» daan. Te lang zijn er van weers zijden alleen maar dingen te berde gebracht, waarvan men wist dat de andere partij er niet akkoord mee kon gaan. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot malige wind tussen west en noord. In het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 22 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.26 5.54 6.03 6.30 6.42 7.09 6.46 7.13 VRIJDAG 23 MEI Breskeng Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.18 6.48 6.54 7.24 7.23 8.03 7.27 8.07 ZON MAAN op onder op ond« mei 22 04.37 20.37 09.17 01.23 23 04.35 20.39 10.33 01.41 24 04.34 20.40 11.48 01,55

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1