„Nieuw-Terneuzen" ongerust over Axelsestraat Bomaanslagen in Athene VESTIGINGSEISEN VOOR DE DETAILHANDEL Handelskennis thans niet on de praktijk gericht Voorzitter mist duidelijk beleid van Gemeentebestuur Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 21 mei 1969 Nog geen beleid Meer winkels Drama in Duits kinderhuis Massale vergiftiging op Sicilië „Schrikbewind" van tijgers in India Vrouw van bankpresident beroofd Busongeluk^ in Chili Telegram Rapport? Bus met forensen reed van steile dijk 591 ste Staatsloterij f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 09 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 81 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 380 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 547 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 609* f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 310 f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: f 5.000,is gevallen op het nummer: f 50.000,— is gevalfSn op het nummer: Wethouders van Amsterdam. 49.200 per jaar Acht maanden voorschieten op moeder Bloemenkoopman op vrijersvoeten. Auto tegen huis: één dode „Opstandelingen" in West-Irian gaven zich over Branchegrenzen Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Vakbekwaamheid De praktijk 450.000 gulden voor katholieke universiteit in Peru Ziseunerkoning „kocht" voor tonnen Ontheffing veil verbod Tijdens een vergadering van „Nieuw Terneuzen", een afdeling van het H(andels) C(entrum) T(erneuzen), heeft de voorzitter, de heer J. den Toonder, zijn on gerustheid uitgesproken over de toekomst van de Axelsestraat als winkelstraat. Het belangrijkste agendapunt was dan ook „de ont wikkeling van de Axelsestraat en omgeving in de naaste toekomst". De voorzitter meende dat de Axelsestraat geen ideale winkel straat is. De straat is te breed; er is te veel verkeer, er zijn nog te veel particuliere woningen, maar toch vormt hij een schakel tussen oud en nieuw Terneuzen en er is voldoende parkeerruimte. „Er zijn de laatste jaren heel wat winkels bijgekomen en de over heid legde er geen belemmerin gen voor in de weg", aldus de heer Den Toonder. De voorzitter zei dat er „enige onrust" bestaat, gezien de ge ruchten omtrent „het bevriezen" van het gedeelte tot de Juliana- straat/Kerkhoflaan. „Er was van enig beleid van de zijde van het gemeentebestuur tot nu toe geen sprake", zo stelde de voorzitter vast. „Mogelijk komt daar enige verandering in, omdat de ge meentelijke overheid wat meer zeggenschap in deze zaken krijgt, maar wanneer zal zij daarvan ge bruik maken?" De heer Den Toonder wilde theoretiseren omtrent het win kelcentrum in „Zuidpolder", het buurtcentrum in de „Serlippens- polder", de Noordstraat en het „Java", waar wellicht ook win kels zullen verrijzen, maar over het totale winkelapparaat van Terneuzen heeft het gemeente bestuur zich nog niet uitgespro ken. De heer Den Toonder meen de dat „dit ontbreken van een bestuursbeleid zal leiden tot een verbrokkeling. „Als wij van de Axelsestraat een winkelstraat willen maken, zullen wij er meer aan moeten doen". De heer Den Toonder acht sa menwerking nodig van de winke- iers in Nieuw Terneuzen door een intensieve reclamecampagne ook buiten Zeeuws-Vlaanderen, ver betering van de verlichting, het doen verdwijnen van het door gaand verkeer en van het trottoir, het asfalteren van het wegdek en verder door te zorgen dat er zo veel mogelijk winkels worden gebouwd. De voorzitter stelde Drie jongens van zes'jaar heb ben in een kinderhuis te Bad Salzdethfurth een 4-jarig speel kameraadje om het leven ge bracht. Het lijkje werd maandag, overdekt met wonden van slagen en beten, gevonden. De daders hadden o.a. een stoelpoot ge bruikt. Met deels ernstige vergifti gingsverschijnselen zijn op Sicilië meer dan 80 personen na een communieviering in ziekenhui zen opgenomen. De vergiftiging is waarschijnlijk te wijten aan het nuttigen van koeken, die een bakker in het stadje Miscemi speciaal voor het feest had ver vaardigd. Onder de zieken bevinden zich veel kinderen. Twee van hen verkeerden in levensgevaar. Bewoners van het Bastar-dis- trict in India hebben een beroep op de regering gedaan een groot scheepse jacht te organiseren op acht mensenetende tijgers, die de afgelopen jaren meer dan 300 mensen hebben gedood. Dit meldde het persbureau „Presstrust of India". De vrouw en zoon van de president van de Amerikaanse export-importbank zijn maandag in hun woning in San Marino ten noordoosten van Los Angeles overvallen. Zij werden vastge bonden en kregen een prop in de mond. Juwelen ter waarde van 60.000 dollar zijn gestolen. Acht mensen hebben maandag het leven verloren en 22 zijn ern stig gewond bij een botsing tus sen een bus en een vrachtauto in de buurt van Antofagasta in Chili voor een brief aan het gemeente bestuur te zenden waarin op de bestaande onrust wordt gewezen, te vragen of de geruchten juist zijn en tot uitdrukking te bren gen „dat dit tegen de belangen van de bestaande winkels in druist". De heer Van Haperen stelde voor daar a.s. donderdag de raad bijeenkomt een telegram te sturen waarin wordt gezegd dat de winkeliers van de Axelse straat niet akkoord gaan met het geen tot nu toe over de ontwikke ling van die straat is gezegd. De sekretaris van het HCT, de heer R. Vrieling, betoogde dat het onverstandig zou zijn een brief (en zeker een telegram) aan het gemeentebestuur te zen den, wanneer men niet precies weet waar men aan toe is. „U reageert op geruchten, waarvan u eerst de juistheid moet onder zoeken. Als zij juist zijn en het gemeentebestuur acht het nodig dit gedeelte van de Axelsestraat te „bevriezen", mogelijk om nieu we gegadigden zowel als de hui dige winkeliers tegen zichzelf te beschermen, dan zal ongetwijfeld worden gevraagd welk ander (en beter) plan u op tafel kunt leg gen. Men moet er rekening mee houden, dat dan ook kan worden gevraagd naar een plan voor het gehele Terneuzense winkelappa raat, waarvan de Axelsestraat slechts een onderdeel is. De heer Vrieling achtte het verstandiger geen aparte com missie in het leven te roepen, zo als de heer Den Toonder had voorgesteld, maar eerst naar de bedoelingen van b. en w. te vra gen, vervolgens indien dit nood zakelijk zou blijken, een rapport door het CIMKA te doen opstel len en daaruit concluderen of verder onderhandelen met het gemeentebestuur nodig is. Sommige leden hadden niet veel vertrouwen in officiële rap porten en bleven bij de stelling dat de Axelsestraat „vol met win kels" moet komen, ook al betoog de de heer Vrieling dat er nu reeds jaarlijks 3200 midden standszaken gedoemd zijn te ver dwijnen en dat dit getal over tien jaar de 80.000 zal hebben bereikt. Er werd besloten dat het dage lijks bestuur de kwestie met het gemeentebestuur zal bespreken en de leden ten spoedigste zal in lichten. i Dinsdagmorgen om tien over half acht is de volbezette bus van de „Twee Provinciën", bestuurd door chauffeur Treqre uit Krim pen aan den IJssel, in Krimpen aan de Lek van de hoge Lekdijk gereden die daar 7 a 8 meter hoog is. Wonder boven wonder werd niemand van de meer dan 40 pas sagiers gewond. De bus reed door een ijzeren hek en zijn val van de steile dijk werd opgevangen door een huis en aan de andere kant door een paal van het energie bedrijf, waardoor de bus voor omvallen werd behoed en er nie mand van de passagiers uit de bus werd geslingerd. Omwonenden zagen het onge luk gebeuren en hoorden een ver schrikkelijke klap, gepaard gaand met vuurwerk, dat werd veroor zaakt werd door het afknappen van electriciteitsdraden. De bus chauffeur werd licht gewond. De passagiers zijn met een andere bus naar Rotterdam vervoerd. 20 m«i 1969 Tweede klasse Prijzen van 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 3207 Een prijs van De prijs van 095170 068025 058604 063686 087808 012436 039148 De extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie C op het nummer: en de troostprijs van 2.000,op nummer van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 033336 033336 GRENSVQLK door Jakob Schopmans 45) Overdag trokken de smokke laars menigmaal zingend door de héi naar de hut van Kromme Gra des. Wie deed hen wat? De hei was vrij. De grensbewakers zagen het vaak met machteloze woede aan. Het was al te duidelijk welk spelletje er werd gespeeld, maar het ergerlijke was, dat zij pas konden ingrijpen als ze iemand op heterdaad betrappen konden. En dat wisten de smokkelaars lis tig te vermijden. Er heerste een min of meer ge spannen toestand aan de grens. De plotselinge overplaatsing van Piet Houter naar een standplaats in het uiterste Noorden van het land droeg daartoe het nodige bij. Want al wist niemand daarvan de eigenlijke beweegreden, er werd zoveel te meer over gefluisterd. Zijn heengaan werd door weini gen betreurd, maar voor de firma Emil Röters betekende het een strop. Het aantreffen van een douane-ambtenaar, die voor steekpenningen bezweek en die zich zo bekwaam door allerlei moeilijkheden wist heen te slaan, betekende een buitenkansje, dat men niet alle dagen tegen het lijf liep. Het zou Röters grote moeite kosten om opnieuw een dergelijke figuur voor zijn smok kelsysteem te vinden. Voor hem was nu eigenlijk het moment ge komen om er mee op te houden, zoals hij z'n vrouw had beloofd, maar het smokkelen was hem tot een hartstocht geworden, waar van hij zich niet meer vrij kon maken. En daarom beraamde hij met Karei Lemmen op welke wijze het bedrijf zou kunnen wor den voortgezet. De chauffeur scheen wel een mogelijkheid te zien. „Eigenlijk heb ik niet eens een tussenpersoon nodig," zei hij, „in de toekomst kan ik het ook wel alleen af. Als er iemand in de weg komt, dan doof ik de lichten en storm in razende vaart verder. En dan zal men wel opzij sprin gen!" „Maar men zal je onder vuur nemen," wierp Röters tegen. „Och wat. Op de eerste plaats weet Kien vooralsnog niet, dat ik niet van plan ben voor een halt- sein te stoppen. Ik doe alsof ik remmen wil, en als ik dan vlak bij ben, geef ik vol gas. Haha. ik zie ze al met een grote sprong als een kikker wegschieten. En eer Gedeputeerde staten van Noord- Holland hebben in een brief de gemeenteraad van Amsterdam voorgesteld in overeenstemming van de trend de salarissen der wethouders per 1 januari te ver hogen met 7,84 pet en te brengen op ƒ49.200 per jaar. Deze verho gingen zullen in de toekomst niet meer op raadsadviezen hoeven te stoelen, maar automatisch worden ingevoerd. De vergoeding aan ge meenteraadsleden voor het bij wonen van een raads- of commis sievergadering zal worden ver hoogd van 40 tot 50 per zit ting. De Amsterdamse rechtbank heeft de 22-jarige chauffeur Ben nie B. uit de hoofdstad wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek en voorts voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering. De jongeman had in november blindelings een aantal pistool schoten op zijn 58-jarige moeder afgevuurd maar haar niet ge raakt. Een inmiddels weer bijge legde kwestie over zijn vader was de aanleiding tot de schietpartij geweest. Een bloemenkoopman in Nijme gen sprong maandagavond dwars door de glazen voordeur het huis van zijn buurman binnen om te ontsnappen aan vijf inwoners van Cuyk die met hem wilden spreken over zijn activiteiten op amoureus terrein. De koopman had 's mid dags aangebeld bij een woning in Cuyk waar werd opengedaan door een vrouw die in natuurlijke char mes kon wedijveren met de schoonste aanbieding van zijn bloemenkar. De koopman vergat zijn bloemen en bood slechts in timiteiten aan tot het moment waarop hij door haar de deur werd uitgewerkt. Vijf familieleden van de vrouw gingen 's avonds op pad naar de charmeur-van-de-koude-grond en stelden een achtervolging in, toen zij hem bij toeval op straat zagen lopen. De koopman redde zich via een sprong door de glazen voor deur van zijn buurman. Hij werd uit deze belaagde vesting ontzet door de politie, die hem later in het bureau insloot. Maandagavond is bij een ver keersongeval de vijftienjarige Peter Scholten uit Kerkbuurt (gemeente Steenwijkerwold) zo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis in Zwolle is over leden. De auto waarin de jongen zat en die werd bestuurd door zijn zwager., geraakte in een slip en botste tegen een woonhuis, dat gedeeltelijk werd vernield. De zwager van het slachtoffer liep een hersenschudding op. Het Indonesische ministerie van voorlichting heeft zondag bekend gemaakt dat ongeveer 350 „op standelingen" in het gebied van Manokwari in Westlrian zich aan de Indonesische strijdkrachten hebben overgegeven. Dat gebeurde op 15 mei. Het waren leden van de beweging „Vrij Papoea", die geleid werden door Johannes Man- datjan. Zij vormden het overblijf sel van de groep van de arfak- stam, die drie jaar geleden Mano kwari aanviel. Het hoofd van de stam, Lodewijk Mandatjan, had zich in januari van dit jaar met verscheidene anderen overgegeven. De sociaal-economische raad is unaniem van oordeel dat een ves- tigingsregelinsr voor de detail handel die leidt tof een branche indeling, in de huidige omstandig heden nifit langer aanvaardbaar is. De raad is van oordeel dat het stellen van specifieke vakbe kwaamheidseisen, gericht op één of meer branches, wenseliik is en dat de bestaande vakopleidingen moeten worden gehandhaafd. In deze opvatting past naar de mening van de raad niet een op lossing die gaat in tie richting van één algemene detailhandelsoplei ding met een daarmee correspon derend algemeen dioloma. Ook moet worden betwijfeld, of de z.g. „blokbesluitgedachte" vol doende basis voor een aanvaard bare oplossing biedt. De hoofdgedafchte die aan het wetsontwerp ten grondslag ligt, is dat de detailhandel slechts 'met kans op succes kan worden be dreven, als de ondernemer niet wordt gehinderd door branche- grenzen, die in de thans gelden de vestigingsregelingen moesten worden opgenomen om speciaal op de branches gerichte vakbe kwaamheidseisen te kunnen stel- ze weer bij hun positieven zijn en op 't idee komen om te vuren, ben ik al de grens over." „Alles goed en wel," vond Röters, „maar zoiets lap je niet meer dan twee of driemaal!" „Nou, wat zou dat. Als het niet meer gaat prakkizeren we iets anders. Komt tijd, komt raad!" Emil Röters gaf zich gewonnen. Hij haalde z'n portefeuille te voorschijn en gaf Lemmen een stevig voorschot, dat deze met een slimme glimlach van voldoening opstreek. Haneplukkers-Truuke was een stokoude vrouw geworden. Over haar eens zo glad gezicht liepen nu duizend rimpeltjes. Een enkele grote gele tand had hard nekkig stand gehouden en stak onder haar lip naar voren uit. Zij scheen altijd verkouden te zijn, want onafscheidelijk hing er een grote druppel aan haar neus. Met djt uiterlijk voorkomen was haar kledij geheel in overeenstem ming. Haar oude jurk slepend tot op de grond, en meestal gedeelte lijk overdekt door een vettig schort, scheen nog uit de vorige eeuw te stammen. Van onder haar oude mutsje piekten wat grijze haren uit en haar hals had veel weg van een oude uitgezakte lederen beurs, bruin van onge wassenheid. Als ze somtijds door de dorpsstraat scharrelde en even stil hield om weer op adem te kopjen had ze veel weg van een krom getrokken knotwilg. De kinderen waren bang voor haar, maar ook vele volwassenen had den het niet op haar begrepen, want gaandeweg had zij in de loop der jaren de reputatie ge kregen te kunnen heksen. Er wa ren er wel, die hooghartig ver klaarden niet aan hekserij te ge loven zoals de middeleeuwers deden, maar als het er op aan kwam, als Truuke bij hen aan de deur klopte voor een aalmoes, dan gaven ze toch met gulle hand om in geen geval met haar op kwade voet te komen. Sommigen dreven het zelfs zo ver, dat ze haar heimelijk wat wijwater op de bochel sprenkel den, opdat daarvan geen onheil zou uitgaan. De schrik zat er diep in, nadat er allerlei onverklaarbare dingen waren gebeurd. Bóer Lappen, die haar eens de deur had gewezen, zeggend, dat hij het geschooi moe was, had binnen een week geen varken meer over vanwege de varkenspest. Daarna brak onder zijn rundvee het mond- en klauw zeer uit on oin alle twijfel uit te bannen, dat de kwade hand op zijn hof rustte, was ook z'n waak hond nog ziek geworden. Het beest had dagenlang niet willen eten. Eerst toen de boerderij op nieuw ingezegend was, niet van wege de hekserij, maar om de zegen af te smeken na het onge luk, dat Lappen getroffen had, was alles weer langzamerhand normaal geworden. (Wordt vervolgd.) len, en als de leiding van de on derneming is toeserust, voor een modern ondernemerschap. De strekking van het ontwero komt hieroü neer, dat voor de gehele detailhandel, geoarallelli- 'seerd of gespecialiseerd, één ves- tiginasregeling tot stand komt met één vergunning. De S.E.R. merkt op dat. de staatssecretaris terecht verband legt. tussen de structurele ontwik keling in de detailhandel en de Wetgeving voor de vestiging als detaillist,, maar dat het beeld dat hij van die ontwikkeling geeft, niet geheel juist is omdat hij aan bepaalde verschijnselen een te grote betekenis heeft toegekend. De raad .stelt dat. het ontstaan van zeïfbedieningsbedrijven en supermarkten voornamelijk is gestimuleerd van een bepaalde sector van de detailhandel uit. n.l. de levensmiddelenhandel. Het is niet te verwachten, dat de super markt in andere takken van de detailhandel de bestaande vor men zal verdringen. Dc raad vindt, los van de eisen voor vestiging, dat verdergaande studie moet worden gestimuleerd zowel voor de gevestigden als voor anderen. Het waardevolle van de huidige vestigingswetgeving is gelegen in dë opleidingen. Zelfs als men op het standpunt staat dat da handhaving van branchegrenzen thans ongewenst is, dan nog acht de raad de opleidingen voor de detailhandel waardevol. Gegeven de historische ontwik keling sinds 1937 meent de raad, dat het zwaartepunt van de ves tigingswet niet moet liggen in de bevoegdheid een bepaalde bran che van de detailhandel te mogen uitoefenen, maar veel meer in de stimulans óm vakbekwaamheid te verwerven. De raad onderschrijft de ge dachte dat het zinvol zou kunnen zijn het onderscheid tussen een opleiding voor handelskennis en voor vakbekwaamheid te laten vervallen. Naar ziin mening staan de huidige opleidingsmogelijkhe den voor handelskennis te ver af van de Praktijk. De raad ach.t het gewen«t de opleidingen zoveel mogelijk te integreren. De herziening van de opleiding is primair een zaak van het be drijfsleven,-maar de raad meent dat de overheid een aanvullende en stimulerende taak moet ver vullen. Voortgezette scholing van de zelfstandige detaillist is noodza kelijk. Een extra stimulans van overheidswege 2ou hier nuttig kunnen werken. Gedacht wordt aan specialistenopleidingen die afgesloten zouden worden met 'n diploma, dat het recht geeft een exclusief predikaat te voeren. De raad meent dat een nieuwe vestigingsregeling voor de detail handel geen nadelige gevolgen moet hebben voor de bevoegd heden die ambachtelijke onderne mers op grond van de huidige wetgeving bezitten. R'DAM: Maandag werd bekend dat de Rotterdamse reparatie- werf van Wilton Feijnoord gaat sluiten. De direktie van het con cern heeft al verklaard dat het merendeel van de 370 werk nemers een plaats kan vinden, op de werf in Schiedam. Met Nederlandse steun uit gel den voor ontwikkelingshulp zal de katholieke universiteit van Lima (Peru) worden uitgebreid met een gebouw voor de sociale faculteit. Nederland draagt voor dit project 450.000 gulden bij, terwijl de aanvragende instantie, de katholieke universiteit van Lima, zelf voor dit doel ruim 370.000 gulden voteert. Er bestaat in Peru een behoef te aan afgestudeerden in de so ciale wetenschappen. Binnen het raam van de technische ontwik kelingssamenwerking tussen Peru en Nederland wordt reeds sinds maart '65 door 'n aantal Ne derlandse adviseurs 'medewer king verleend aan het opbouwen van deze faculteit, waarbij vorig jaar 250 studenten stonden inge schreven, en van een daaraan., verbonden research-instituut, In de komende jaren zal het aan tal studenten kunnen worden uitgebreid tot 400. re OjCiTJ"» i' De in Den Haag ingesloten zigeunerkoning K. Petaio en een aantal van zijn stamgenoten blij ken in de afgelopen maanden voor 350.000 aan juwelen, sieraden, kleding, t.v.-toestellen en elektri sche apparaten te hebben „ge kocht" zonder te betalen. Een aan tal leveranciers heeft aangifte ge daan van P.'s flessentrekkerij. Volgens de politie probéren stamgenoten van P. doör de goe deren terug te bezorgen bij de winkels waar ze vandaan komen, te voorkomen dat de leveranciers aangifte zullen doen. Op deze wij ze zou al voor meer dan twee ton aan de rechtmatige eigenaars zijn teruggegeven. P. werd eind april in Baarn ge arresteerd, toen hijzelf de politie had gebeld om hem en een aantal, stamgenoten de toegang tot een camping te verlenen. De eigenaar van de camping had het gezel schap niet willen toelaten, omdat de vereiste papieren niet konden worden getoond. P. werd aange houden, omdat al een en ander over zijn flessentrekkerijen bekend was. Een groot deel van de buit bestond uit juwelen en sieraden, waarvoor de zigeunerkoning bij zondere belangstelling koesterde. Alleen al bij één juwelier in Den Haag had hij, naar is komen vast te staan, voor 175.000 aan juwe len en sieraden laten inpakken.. Meestal kwamen de zigeuners met een groepje tegelijk hun bestellin gen doen. Het produktschap voor groen ten en fruit heeft, besloten voor de produkten aardbeien, asperges en champignons ontheffing te verlenen 'dan het veilverbod voor tweede pinksterdag. Dit betekent dat de groenten en fruitveilingen in ons land op tweede pinkster dag deze drie produkten mogen veilen. Voor de overige produk ten geldt op deze dag een veil verbod. Kort na elkaar zijn maandag avond in het centrum van Athene twee bommen ontploft, een in een bijkantoor van de Griekse natio nale bank, de andere voor het reisbureau „American Express", dichtbij het ministerie van open bare orde. De explosies deden ruiten sneuvelen en zaaiden pa niek op het plein van de grond wet, waar zich veel toeristen be vonden, maar niemand liep let sel op. De politie heeft de bewus te plek afgezet. Een krijgsraad in Athene ver oordeelde maandag negen Grie ken tot gevangenisstraffen van 2 tot 20 jaar. Vier van hen werden beschuldigd van vorming van eeri - organisatie tot hulpverlening aan „communisten". De vijf andetefl werden gevonnist wegens mede- werking aan het ondergrondse patriottisch front, dat het kolo nelsbewind omver wil werken. Twintig jaar kregen de 43-jariga. musicus Tzavellas en de 41-jarige bouwvakker Pantazidis. In twee gevallen werd een voorwaarde lijke straf \>an vijf jaar gegeven.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2