Reis naar de maan verloopt ongestoord Opzienbare verklaringen van dr. Ortiz-Sanz SNELHEID BEDROEG DINSDAG 4170 KM PER UUR Nixon ontmoet Thieu op 8 juni Geen raketten of bommen tegen Papoea's gebruikt MISLUKTE BANKOVERVAL IN MAASTRICHT RADIO DE KOCK MALEISIE HEEFT NIEUWE REGERING Grotere bevoegdheden voor premier Rachman HET WEER WOENSDAG 21 MEI 1969 25e Jaargang No, 5987 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Lichtverschijnsel Gevechten met studenten in Tokio China klaar voor de strijd. Wachtlijst. ISRAËLISCHE BOODSCHAP AAN NIXON Stakingen in Australië Generaalssterren Geen oordeel. Sneeuw in de Vogezen Watersnood in India Eerste vrouw 152 doden Dominee Paisley in actie in Edinburgh Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fran kering bij tboauameat: TERNEUZEN Direettur-Hoofdredacteurp. J. van de Sande Redactie» en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—3073. Gironummer: 38150 Abonnetnentapdja 18,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Lo«»e nummero 15 cent, Inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 18 cent; ndnhnaa per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mêéi 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van «Ut blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdeg-numawt tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 uur. De NASA heeft dinsdag de ruimtevaarders in de Apollo-10 meegedeeld dat de koers naar de maan zo goed is, dat de voorge nomen correctie niet behoeft te worden aangebracht Stafford, Cer- nan en Voung hebben gemeld dat zij goed hebben geslapen. De Apol lo-10 begon aan de derde dag van de reis naar de maan. Om 14.49 uur Ned. tijd was Ie afstand tot de aarde gegroeid tot 291.000 km en had het ruimte schip een snelheid van 4.171 km per uur. Na hun ontbijt hebben de ruimtevaarders weer de nodige ge gevens met de grondstations uit gewisseld. Daarna werd hun even als maandagochtend de krant voorgelezen. De slaapperiode is voor de ruim tevaarders beter verlopen dan de vorige omdat zij nu niet veel last meer hadden van de motortjes die het ruimteschip om de as draaien de houden. Houston had hun de raad gegeven de Apollo driemaal per uur om de as te laten draaien in plaats van één maal. Dit draaien is nodig om tot een betere verde ling van de stralingswaimte van de zon te komen. Een sterrewacht heeft dinsdag ochtend om 4.17 uur tot 4.27 een pulserend lichtverschijnsel waarge nomen in de krater Arictarchus op de maan. Het Smithonian-institute in Cambridge (V-S.) dat alle waar nemingen van de sterrewachtep in verband met de ruimtevlücht van de Apollo-10 coördineert, heeft daarop o.m. aan de volkssterre- wacht te Oudenbosch opdracht ge geven woensdagavond van 21.43 uur deze krater nauwkeurigei waar te nemen. Op dat tijdstip zal de Apollo-10 in een baan om de maan komen. Het wordt niet t\it- gesloten geacht dat deze lichtver schijnselen zich zullen herWen. President Nixon en zijn Zuid- vietnamese ambtgenoot Thieu zui len op 8 juni op het eiland Midway bij elkaar komen om over de koers van de oorlog in Vietnam en het zoeken -van een vreedzame regeling te praten. Dit heeft het Witte Huis dinsdag bekendge maakt. De conferentie duurt een dag. Het zal de eerste maal zijn dat Nixon en Thieu elkaar ontmoe ten, sinds Nixon eerste president der Verenigde Staten werd. De laatste topconferentie van de twee bondgenoten vond vorig jaar juli plaats toen Thieu en Johnson in Honoloeloe bijeen kwamen. Met Nixon reizen naar Midway de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Williams Rogers; de minister van defensie, Meivin Laird, en de Amerikaanse ambas sadeur in Saigon, Ellsworth Bun ker. Bij hevige gevechten tussen twee partijen studenten aan de universiteit van Waseda in Tokio zijn dinsdagochtend 28 studenten gewond. Ongeveer 800 man op roerpolitie hebben de vechtenden uiteengedreven. Bij een inval in de faculteit voor sociologie aan de universiteit van Ritsoemeikan te Kyoto heeft de politie talrijke zelfgemaakte bom men, ijzeren knuppels en stenen in beslag genomen, waarmee de 150 leerlingen die zich tegen het bin nenkomen van de politie verzetten, waren gewapend. Het Chinese partijblad „Rode Vlag" schrijft, dat de strijdkrach ten gereed zijn voor het geval „het Amerikaanse imperialisme en het Russische revisionisme" een aanvalsoorlog willen begin nen. „Laat ze maar komen, nie mand zal China levend verlaten", aldus het blad, dat de Sowjet- Unie ervan beschuldigt de Oost- europese landen haar wil op te De krater Arictarchus bevindt zich op het donkere deel van de maan halverwege tussen de evenaar en de noordpool. De sterrewacht te Oudenbosch beschikt over een 30 cm Maksu- tov-telescoop, die geschikt is om de gevraagde waarnemingen te verrichten. Directeur T. M. Ver- meesch achtte het niet uitgesloten dat het lichtverschijnsel afkom stig is van een krateruitbarsting. Voor de inslag van meteorieten heeft het verschijnsel te lang ge duurd. De krater ligt ca. 1000 km van de landingsplaats die de Amerika nen vermoedelijk zullen kiezen. Momenteel zijn het er maar drie, die naar de maan reizen, maar minstens 13.000 mensen over de hele wereld willen ook. Zij heb ben bij „Pan American World Air ways" ingeschreven voor de eer ste passagiersvluchten naar de maan, zo heeft deze luchtvaart maatschappij dinsdag meegedeeld. De meeste inschrijvingen kwa men na de tocht van de Aaollo-8 rond de maan in december vorig jaar. Men verwacht nu opnieuw een inschrijvipgsgolf. De maatschappij heeft nog geen tarieven voor de eerste vluchten vastgesteld en weet nog op geen stukken na wanneer de eerste vlucht zal komen. De inschrijvers, die niet alleen in de V.S. maar ook in Europa, Afrika, Azië en Latijns-Amerika wonen, hebben een dankbrief ontvangen met een kaart waarop hun volgnummer op de „wachtlijst" voor maanvluchten staat „Vermeden moet worden dat de tragische vergissing van 1957 zich opnieuw voordoet, dat de grote mogendheden een regeling opleg gen die enige jaren iater opnieuw tot oorlog leidt". Dat is volgens het Israëlische blad „Maariv" (on afhankelijk) de kern van een bood schap van de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, aan presi dent Nixon. Het principe van over leg tussen de vier mogendheden is een aanmoediging voor een harde re houding van de Arabieren en voor hun afwijzen van de vrede, aldus de boodschap volgens het blad. Mevrouw Meir heeft de bood schap dringend verzonden omdat zij vreest dat de besprekingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie ten koste van Israël tot een oplos sing voeren. Zij wil president Nixon ervan overtuigen dat het standpunt van Israël niet wordt bepaald door weerspannigheid, maar door een ervaring van twintig jaar, waarin de Joodse staat driemaal oorlog heeft moeten voeren. Zolang de Arabieren niet overtuigd zijn van de noodzaak, over een vredesver drag te onderhandelen, zal geen enkele regeling iets aan de toe stand veranderen, aldus de bood schap. In Maastricht is gistermiddag een overval gepleegd op een bij kantoor van de Nederlandse Kre dietbank in de Stationsstraat. Dankzij het koelbloedig op treden van de kassier, de 58- jarige heer L. Morreau, kon één de overvallers worden gegrepen. Het is de 21-jarige K. de V. uit Slochteren. De andere overvaller is de 25- jarige muziekstudent R. P., die al eerder met de Maastrichtse po litie in aanraking is geweest. Hij wist echter te ontkomen. De overvallers kwamen tegen sluitingstijd het kantoor binnen met de vraag hoe zij een geld lening konden afsluiten. Er ont stond een gesprek, maar al spoe dig maakten de jongemannen de kassier duidelijk dat zij geld wil den zien. Zij dreigden hem met een wapen en grepen hem vast. De kassier liet zich door het wa pen echter niet intimideren, om dat hij zag dat het slechts een alarmpistool betrof. „Jullie krij gen niets van mij", zei hij. Daar op werden twee schoten gelost die traangas verspreidden. De heer Morreau zag desondanks kans de knop voor zogenaamd stil alarm in te drukken, waar door kontakt werd gemaakt met het hoofdbureau van politie in Maastricht. Enkele minuten later arriveerde een motoragent die bij de bank aanbelde, omdat de over vallers de deur inmiddels hadden gesloten. In de deuropening ver schenen de overvallers. Ze zeiden tegen de agent; „Ze zijn binnen", maar de agent had intuïtief door dat hij met de daders te doen had. Er ontstond een worsteling, waarbij K. de V. wist te ontko men. De andere overvaller brak tijdens de worsteling een been. Hij is onder bewaking naar het ziekenhuis overgebracht. In de Australische staten Zuid- Australië en Victoria wordt bij het openbaar vervoer en de open bare nutsbedrijven gestaakt als protest tegen de aanhouding van een vakbondsleider wegens zijn weigering voor een industriële rechtbank mededelingen over zijn vakbond te doen. In Zuid-Aus- tralië waren dinsdag 400.000 werknemers thuis gebleven. Ook in andere staten dreigt een sta king. De havenarbeiders van Sydney willen vandaag het werk neerleggen. Achttien vakvereni gingen in Nieuw Zuid-Wales met meer dan 150.000 leden staken donderdag. „Ik heb gesproken met missio narissen, zendelingen en voor aanstaande leiders van de bevol king in het gebied waar zich on langs een opstand voordeed. Al len verzekerden zij mij geen bombardementen of beschietin gen mëf rakéttenTe ïiebben waar genomen". De vertegenwoordiger van de Ver! Naties voor West- Irian, dr. Fernando Ortiz-Sanz, heeft dit dinsdag verklaard in een vraaggesprek met de correspon dent van het A.N.P. in Djakarta. Hij zei ruim een half uur in Enarotali, het centrum van de opstand, te zijn geweest. De plaats was nagenoeg verlaten en de omliggende dorpen leken uit- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN PRAAG: De wacht van het Praagse kasteelde residentie van president Svoboda, is in 'een nieuw uniform gestoken. De wacht op de foto doorstaat de vuurproef, wanneer enige jonge- dames hem eens komen „inspek- 'teren". gestorven. Men had de V.N.-ver- tegenwoordiger gezegd, dat de inwoners tijdens de schietpartijen van angst naar het oerwoud wa ren gevlucht. Naar aanleiding van een op merking, dat een betrouwbare zegsman in Djakarta met stellig heid heeft verklaard, dat een In donesische B-26 bommenwerper, nummer B-267, bestuurd door kapitein Harsono, raketten op Enarotali had afgevuurd, zei dr. Ortiz-Sanz: „De Indonesische bevelhebber op West-Irian, gene raal Edhie, heeft tegen mij gezegd dat hij de generaalssterren eigen handig van zijn uniform zou trek ken, als bewezen kan worden dat bij de Papoea-opstand raketten of bommen zijn gebruikt". Volgens generaal Edhie had de hele militaire operatie bestaan uit het afwerpen van 120 para chutisten. „Ik vertrouw generaal Edhie", aldus de V.N.-funktionaris. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat een beheerste houding van het Indonesische leger op dezelf de wijze door de bevolking zou worden beantwoord. Sprekende over de „vrije keu ze" zei Ortiz-Sanz dat het niet tot zijn bevoegdheden behoort een oordeel uit te spreken over de wel of niet democratische uitvoe ring. Zfjn taak is uitsluitend as sisteren en raad geven. Dat zou hij niet kunnen doen, wanneer hij een wantrouwende houding zou aannemen of de oprechtheid in twijfel zou trekken van een soevereine regering die de ver antwoordelijkheid voor de uit voering van de „daad van vrije keuze" heeft gekregen. Niettemin had hij in een op 1 mei aan de i Indonesische regering gezonden brief de nadruk gelegd op enkele zaken, die z.i. vereist zijn voor een democratische werking van de raadgevende vergaderingen, die het referendum moeten uit voeren. Deze vertegenwoordigingen dienden groot genoeg ie zijn, alle lagen van de bevolking te omvat ten en duidelijk door het volk te zijn gekozen. Ortiz-Sanz had van de Indonesische regering de ver zekering gekregen, dat zij aan deze voorwaarden zal voldoen. De koudegolf die zich over een groot deel van Europa heeft uit gebreid, heeft ook in Frankrijk voor temperatuurdalingen ge zorgd. In het gebied van Angou- lème zakte het kwik in enkele dagen 28 graden. Maandag waren in sommige delen van de Vogezen de wegen met bijna 8 cm sneeuw bedekt In de Indiase staat Andhra zijn bij overstromingen zeker elf men sen omgekomen en 27,000 dakloos geworden. Twee treinen met 500 passagiers, die in het water zijn blijven steken, worden uit de lucht van voedsel voorzien. Het regent al vier dagen en er is nog geen verbetering in zicht. Premier Rachman van Malei sië heeft dinsdag de vorming van een nieuw kabinet bekend gemaakt. Dit zal het land bestu ren in samenwerking met de za terdag geïnstalleerde nationale raad, die tot taak heeft de bur gerlijke en militaire acties voor het herstel van de orde te coör dineren. De nieuwe regering omvat vier Chinese leden van de alliantie partij, die aanvankelijk hadden gezegd niet aan het landsbestuur te zullen deelnemen, omdat zij blijkens de uitslagen van de ver kiezingen het vertrouwen van de Chinese gemeenschap hadden verloren. In het kabinet zit voor het eerst een vrouwelijke minister, Tan Sri Fatimah Binte Hasjim, die de portefeuille van maat schappelijk werk heeft gekregen. Abdoel Razak blijft vice-pre mier en minister van defensie. Premier. Rachman behoudt, de funktie van minister van buiten landse zaken. Hij kreeg het mi nisterie van cultuur, jeugd- en sportzaken erbij. De nationale raad heeft de overheidsdienaren gelast met in gang van vandaag (woensdag) hun werkzaamheden te hervat ten. Vicé-premier Razak verklaar de dat de situatie aanzienlijk is verbeterd, maar dat de avond klokken in verscheidene delen van het land slechts etappege- wijs kunnen worden opgeheven. In Koeala Loempoer mocht men dinsdag voor een langere periode op straat komen. Ban ken, postkantoren, ruhberhan delaren en makelaars hebben hun deuren weer voor het pu bliek geopend. Bij 'de gevechten tussen Ma- leiers en Chinezen hebben in totaal 152 personen het.leven verloren.'' Bij de kathedraal van Edin burgh is dinsdag gevochten, toen. de militante protestantse leider uit Noord-Ierland ds. Jan Paisley met ongeveer 300 volgelingen pro testeerden tegen de aanwezigheid van een rooms-katholieke waar nemer op het juist geopende con gres van de Schotse kerk. De openingsplechtigheid werd bijge woond door koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh' en hun dochter prinses Anne. De Engelse gasten waren juist vertrokken, toen ds. Paisley en zijn medestanders een spandoek ontvouwden met het opschrift „De paus van Rome leeft in zon de en hij is de anti-ehrist". Het kwam tot een handgemeen, toen een groep vrouwen en een aan tal leden van de beweging voor het verlenen van gelijke burger rechten probeerden zich meester te maken van het spandoek. Zon der veel moeite wist de politie de orde te herstellen. STIJGING VAN TEMPERATUUR Ook dinsdag bevond ons land zich in een noordwestelijke lucht stroom welke in stand gehouden werd door een lagedrukgebied waarvan het centrum boven Fin land lag, en een rug van hoge- luchtdruk welke zich boven de Britse eilanden bevond. Met deze stroming werd koude onstabiele lucht naar West Europa getrans porteerd. Hierin kwamen de mid» dagtemperaturen bijna nergens boven de veertien graden. Alleen in de landen om de Middellands» Zee werden hogere waarden ge meten. Voor het weer van vandaag is een hogedrukgebied van beteke nis waarvan het centrum dinsdag middag boven Bretagne lag. Dit hogedrukgebied breidt zich ver der naar onze omgeving uit. Een regengebied dat dinsdag boven de Britse eilanden lag zal ons land vandaag niet bereiken. Wèl kun nen wolkenvelden van dit gebied over ons land trekken. Op de na dering van het hogedrukgebied neemt de wind af en zullen de temperaturen tot hogere waarden opilopen dan de afgelopen dagen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Hogere temperaturen Overwegend droog weer mét zonnige perioden en hogere tem- perturen dan gisteren. In het al gemeen zwakke wind uit westelij ke richtingen. WOENSDAG 21 MEI v.m. n.m. Breskens 4.44 5.06 Terneuzen 5.20 5.42 Hansweert 5.39 6.21 Walsoorden 5.43 6.25 DONDERDAG 22 MEI v.m. nJTi. Breskens 5.26 5.54 Terneuzen 6.03 6.30 Hansweert 6.42 7.09 Walsoorden 6.46 7.13 ZON MAAN op onder 08.04 00.58 09.17 01.23 10.33 0L41 op onder mei 21 04.38 20.36 22 04.37 20.37 23 04.35 20.39 24 04-34 20.40 A'DAM: Overzicht van de discus siërende bezetters van het Maag denhuis maandagmiddag.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1