PROVINCIAAL NIEUWS Sterke Russische vloot in de Middellandse Zee KORTE OPENBARE VERGADERING VAN DE S.E.R. In besloten zitting loon- en prijsspiraal aan de orde DRIE L.0.M.-SCH0LEN IN ZEELAND GEOPEND Mevr. Aschoff opende ,SeheIdeschool' in Terneuzen N.V.V. verwacht niet veel van de Breedband- miljoenen PROCES TEGEN BELGISCHE ARTSEN VEILINGLEDEN SCHENKEN VERTROUWEN AAN BESTUUR Commissarissen afgetreden De Russische- Chinese grenskwestie in Kazachstan Pagina Terneuzen Bruinisse Cadzand Middelburg Nieuw-Namen Zaamslag Overheveling twee procent Zierikzee POLITIE SCHOOT 500 MENSEN DOOD IN INDIA TERNEUZEN Minister Luns licht de Kamer in: Nucleair type de onderzeeboten deels yan betlschiedt voor een belangrijk deel Moederschepen „Vlootbezoek" - AGENDA Zaterdag 17 mei 1969 DE VRIJE ZEEUW Weer aanrijding op kruispunt St. Anna Vrijdagmorgen om kwart over tien had op het kruispunt nabij St. Annapolder opnieuw een aan rijding plaats tussen twee auto's, waarbij ditmaal geen persoon lijke ongelukken voorkwamen maar wel zware materiële schade. Op dit berucht geworden kruis punt reed R. D. uit Amsterdam met zijn personenauto van Ter- neuzen richting Axel en verleen de aan een vrachtauto, bestuurd door de Bredanaar P. K., geen voorrang. Door de aanrijding liep de personenauto zware schade op. Garage Visser exposeert Garage Visser organiseert van 15 tot en met 18 mei in de grote garage aan het parkeerterrein een tentoonstelling van Vauxhall- auto's, waarvan deze garage de vertegenwoordiging bezit. De ex positie toont een uitgebreide col lectie wagens van genoemd merk in diverse typen en uitvoering en in een rijke kleurenvariatie. Het geheel ziet er verzorgd uit, maar wat meer zegt, er is voor elke beurs een passende wagen. Bovendien wordt de kopers een opmerkelijke keuze in gebruikte wagens aangeboden. Het drukke bezoek toont aan dat deze tentoonstelling iets aparts te bieden heeft en dat zij in de uiteenlopendste behoeften kan voorzien. Schaakzestal P.H.-lyceum in landelijke finale Door een 3%—IV2 overwin ning op de schaakploeg van het tweede vrijz.-chr. lyceum uit Den Haag zijn de schakers van het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen doorgedrongen tot de landelijke finale, welke te Breda zal worden gespeeld tegen het sterke team van het Canisius- college uit Nijmegen. Het is een fraaie prestatie van het zestal, dat bestaat uit de spelers P. de Groff, B. Hove- stadt, K. de Kraker, G. de Meij, G. de Ridder en T. van Wijck. Het is voor de eerste maal dat een Zeeuws-Vlaams team het zo ver heeft gestuurd. Drie van de zes spelers zijn aangesloten bij een schaakclub. P. de Groff is lid van „Het Witte Paard" te Sas van Gent, B. Hovestadt en G. de Ridder spelen in de Ter- neuzense schaakclub. Misschien een vingerwijzing voor de ver enigingen in de kanaalzone om de jeugdschakers tijdig op te vangen.'""" Vijf miljoen auto's over Grevelingendam Op Hemelvaartsdag passeerde de teller van het verkeer over de Grevelingendam het cijfer 5 mil joen. Dat betekent dat sedert de ingebruikneming van de weg op 1 april 1966 meer dan 5 miljoen auto's naar en van het eiland Schouwen-Duiveland reden. Geslaagd Aan de vakschool te Goes is ge slaagd voor het tweede deel van de nijverheidsakte Na (naaldvak ken) mej. A. Heinsdijk te Cad zand. Zeeuwse sportraad De vergadering van de Zeeuw se sportraad heeft dezer dagen 't bestuur aangevuld. Gedeputeerde staten hebben de heer M. J. van Poelje op diens verzoek ontheven van het lid maatschap. In zijn plaats is be noemd de heer A. L. van Gees- bergen. De raad heeft de heer Van Geesbergen gekozen tot voorzitter. De heer ir. J. Geerling te Sluis kil is voorlopig gekozen als vice- voorzitter. Verder is de heer L. Simpelaar te Terneuzen in het dagelijks be stuur benoemd in plaats van de heer A. C. Verdonk te Vlissingen. Dit dagelijks bestuur is nu als volgt samengesteld: A. L. van Geesbergen te Zierikzee, voorzit ter; ir. J. Geerling te Sluiskil, vice-voorzitter; J. den Hoedt, se cretaris; I. W. Bakker, Nieuw- dorp; A. Heyens, Kloetinge; H. A. Ossewaarde, Yerseke; J. P. J. Ruisaard, Wolphaartsdijk; L. Simpelaar, Terneuzen. Artsexamen Aan de medische faculteit te Rotterdam slaagde deze week voor het artsexamen de heer P- H. A. Smet te Nieuw-Namen. Geslaagd Bij de examens aan de Ter- neuzense muziekschool slaagde voor 2e graad viool o.a. onze dorpsgenote mej. Ria Dieleman. Reis vrouwenvereniging De hervormde vrouwenvereni ging „Martha" maakte woensdag haar jaarlijkse uitstapje. Het reis doel was „De Keukenhof'. Om 7 uur werd de reis aanvaard via de bruggen- en dammenroute. In Rotterdam-Zuid werden de deel neemsters afgezet bij het begin punt van de metro. Daarmee reden ze naar het centraal station. Inmiddels was de bus daar aan gekomen, die hen verder ver voerde door de bollenstreek naar de Keukenhof. Deze stond in prachtige bloei. Op de terugreis werd een bezoek gebracht aan het Zeiss-planetarium in Den Haag, waar de dames van een explicatie van de sterrenhemel konden ge nieten. Via Brabant keerde het gezelschap naar huis terug. Korfbalsuccessen Op Hemelvaartsdag heeft Zaam slag met twee twaalftallen en een pupillen-achttal deelgenomen aan de korfbalseries te Middel burg. Het was de eerste keer dat In een korte openbare verga dering die de sociaal-economi sche raad vrijdag heeft gehou den, heeft de raad het onlangs overleden oud-lid, de heer W. F. van Tilburg, herdacht. De voor zitter van de S.E.R., drs J. W. de Pous, herinnerde er aan dat de heer Van Tilburg acht jaar lid van de raad is geweest. Zijn naam wordt met ere toe gevoegd aan de lijst van be stuurders, die ons land in het proces van opbouw en vernieu wing zulke uitnemende diensten hebben bewezen. De voorzitter deelde vervol- KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING van donderdag 15 mei (na 11 u.) tot vrijdag 16 mei (tot 11 uur). Gepasseerd naar Gent 15 mei: Susanne, 1000 dwt (W.-Dld) Falco, 984 dwt (Ned.) Bastion, 265 dwt (Eng.) Opnor, 580 dwt (Deen) Kathe Bartels, 800 dwt (W.i. 16 mei: Falco, 984 dwt (Ned.) Don Carlos, 1334 dwt (Zweed) Milo, 1330 dwt (Eng.) Gepasseerd van Gent 15 mei: Falco, 984 dwt (Ned.) Polinnia, 26.018 dwt (Italië) 16 mei: Fütefc SS6 gens mee dat de heer J. van Eibergen, voorzitter van het christelijk-nationaal vakverbond, per 1 april is afgetreden als lid van het dagelijks bestuur. Het C.N.V. heeft de heer J. Lanser als lid van de raad aan gewezen. De heer Lanser zal zo als bekend de heer Van Eiber gen opvolgen als voorzitter van het C.N.V. De heer Lanser werd als lid van de raad verwelkomd. De S.E.R. ging daarna in be sloten vergadering waarin vijf ontwerp-adviezen werden vast gesteld. Een ervan gaat over de vraag hoe een verdere doorwer king van de prijs- en loonspiraal kan worden beperkt. Voor het terugdringen van de stijging van de kosten van levensonderhoud op korte termijn wil het kabinet in totaal een bedrag van hon derddertig tot honderdveertig miljoen gulden bestemmen dat vrij is gekomen door de onmid dellijke schorsing van de inves teringsaftrek. Het kabinet wil de S.E.R. laten onderzoeken of met dat bedrag ->en tijdelijke consumentensub- idie op melk kan worden ge- 'zeven. Van de kant van de vakcen trales werd als bijdrage aan het beperken van de doorwerking van de spiraal het voorstel ge daan twee procent van de pre mies voor sociale verzekeringen over te hevelen van de werkne mers naar de werkgevers. Er was vrijdagavond nog niets van de in beslotenheid verrichte arbeid voor publikatie vrijge geven, Zaamslag aan seriewedstrijden deelnam en het heeft daar een goe de indruk achtergelaten. Niet alleen de senioren, maar ook de pupillen wisten als eersten te eindigen en hun eerste beker mee naar Zaamslag te brengen. De senioren wonnen resp. van „Zwervers" uit Dordrecht en „Ve- de" uit Vlissingen en speelden ge lijk tegen Swift 4 en Luctor II. Hiermee werden ze eerste in hun afdeling. De pupillen wonnen alle drie de wedstrijden, n.l. van „Volharding" uit Yerseke, „Top" uit Arnemui- den en het plaatselijke „Swift". Hiermee bleven zij ongeslagen. Di fraaie resultaat is voor de korfbalvereniging Zaamslag een felicitatie waard, omdat op 16 mei deze vereniging een jaar bestond. Aardgas voor Schouwen De gemeente Duiveland besloot vrijdagavond als laatste van de zes gemeenten op het eiland Schou wen-Duiveland, toe te treden tot de n.v. Zegam. Dat betekent dat Schouwen niets meer in de weg staat voor 't opgenomen worden in 't Nederlandse aardgasnet. Toch zal 't nog tot medio 1970 duren eer de werkzaamheden kunnen begin nen. Het aardgas komt via Goeree. Zierikzee heeft reeds een buizen net en zal direct kunnen worden aangesloten zodra het gas het eiland bereikt. PETTEN: De hotter ZS-1 uit Zwartsluis is op de Hondsbosse Zeewering vastgelopen. Het schip ligt hier zwaar te rijden op de dijk. De bemanning is in de rubberboot van boord gegaan. Deze week zijn in Zeeland op dezelfde dag (woensdag) drie scholen geopend voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden. In Middelburg en Goes werd de openingsplechtigheid ver richt door mevr. Van Aartsen, de echtgenote van de commissa ris der koningin, terwijl mevr. Aschoff in Terneuzen de „Schel- deschool" aan de Leeuwenlaan opende. De heer M. A. Hubregtse, wet houder van onderwijs te Middel burg, zei bij de opening van de Middelburgse school, dat in Zee land ook behoefte bestaat aan een school (met internaat) voor gehoorgestoorde en slechtziende kinderen. Er bestaan al plannen die richting. De vraag is waar zulk een school moet wor den gebouwd. SAMENWERKING Mevr. Van AartsenStap zou aanvankelijk alle drie de L.O.M.- scholen hebben" geopend, maar de dokter had haar de reis naar Terneuzen ontraden, waar mevr. Aschoff haar taak overnam. Tijdens de openingsceremonie in de Zeeuwse hoofdstad wees mevr. Van Aartsen erop dat er een lange tijd van voorbereiding nodig was geweest, alvorens men Het Nederlands verbond van vakverenigingen verwacht niet zo'n groot effekt van de bestem ming van de Breedbandmiljoenen voor renteloze subsidies bij de aankoop van huizen en voor een belastingvrije premie na het acht jaar in bezit houden van spaar- effekten. De kans, dat mensen met een inkomen van minder dan f 15.000 (de grens waarboven men niet in aanmerking komt voor deze faci liteiten) een huis zullen kopen, moet naar het oordeel van het N.V.V. uiterst gering worden ge acht. De subsidie van 2.000 moet in vijf jaar worden afgelost. Dat betekent dat de lasten over de eerste vijf moeilijke jaren veel groter worden dan normaal wan neer de aflossing over een groot aantal jaren wordt gespreid. De belastingvrije premie voor de spaarders komt inderdaad neer op een percentage, dat de geld ontwaarding verre overtreft. Maar gezien de grote aantallen deelnemers van het gepremiëerde sparen, vraagt het N.V.V. zich af, of het gepremiëerde sparen ook na de extra stimulans niet voor namelijk ten goede zal blijven komen aan degenen die toch al de neiging tot sparen hadden. „Waarschijnlijk dus een gering effekt van dit ongetwijfeld goed bedoelde wetsontwerp", aldus het yerbond, tot stichting van de scholen kon overgaan. Zij weet dit aan pro blemen van levensbeschouwelij ke aard (hoe zou het anders kunnen?), maar men had elkaar tenslotte gevonden in het belang van het kind. De korte praktijk periode heeft aangetoond, dat men met deze „samenwerkings scholen" op de goede weg is. SLUISDEUREN De officiële opening van de school te Terneuzen werd sym bolisch verricht door mevrouw Aschoff. Dit geschiedde door voor de ingang van de school twee „sluisdeuren" te „ontslui ten", waarna de naam „Schelde- school" zichtbaar werd. De school beschikt (voorlopig) over twee lokalen in de chr. school aan de Leeuwenlaan. Er zijn 33 leerlingen aangemeld (voor Middelburg en Goes resp. 47 en 49 kinderen). Aan de opening der Temeu- zense L.O.M.-school was een kor te bijeenkomst voorafgegaan in het medisch bureau aan de Leeuwenlaan, waar de Middel burgse burgemeester mr. J. Drij- ber, als voorzitter der stichting zijn voldoening uitsprak over de totstandkoming der scholen. Burgemeester Aschoff bena drukte de streekfunctie van de nieuwe school. Voor de Brusselse rechtbank is vrijdag een proces begonnen tegen drie Brusselse artsen wegens het uitvoeren van een sekse-operatie in 1967 op een jongeman, die een vrouw wilde worden en die tien dagen na de operatie aan een em- bblie overleed. De drie beklaagden, de 48-iarige dr. Fardeau, een plastisch chirurg; de 78-jarige dr. Slosse, een sexuo- loog, en de 68-jarige dr. Leclerc, een uroloog, zijn ervan beschul digd de 22-jarige Jean W. opzet telijk, maar zonder opzet tot do den verwondingen te hebben toe gebracht die de dood tot gevolg hadden. Het slachtoffer had de laatste maanden van zijn leven als bar meisje gewerkt in Antwerpen. Hij was een seksueel grensgeval, zo verklaarde dr. Fardeau op de eer ste dag van het proces en hij leef de in een morele noodsituatie. Maandenlang onderzoek had uit gewezen, dat hij nooit een echte man kon worden, waarop tot ope ratie was besloten. De operatie zelf slaagde, maar na een tiental dagen overleed de patiënt als ge volg van een embolie. De gerechtelijke deskundigen stellen hiertegenover, dat de ope ratie niet absoluut nodig was ge weest en dat dè drie medici een niet verantwoord risico hadden ge nomen. In India heeft de politie in vijf jaar tijds 500 mensen doodge schoten, zo deelde minister van binnenlandse zaken Sjavan vrij dag het parlement mee. De po litie had tussen februari 1964 en februari 1969 in 691 gevallen het vuur geopend, waardoor 500 do den en 2023 gewonden vielen, zo luidde zijn antwoord op 'n vraag van de oppositie. De cijfers van enkele straten, waaronder West- Bengalen, waren daarbij nog niet inbegrepen. Met een overgrote meerder heid van stemmen (81) tegen 28 en 7 onthoudingen hebben de le den van de Coöperatieve Vruch tenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen' gisteravond In „Hotel Rotterdam" te Terneuzen, tijdens de speciale algemene ledenvergadering hun vertrouwen in het bestuur uitge sproken. De commissarissen de heren J. A. Luteijn (Groede), A. J. de Mil- liano (Oostburg) en R. E. Ver- eecken (Stoppeldijk), die aan alle leden een schriftelijke motie van wantrouwen hadden gezonden betreffende het bestuursbeleid en daarbij het beleid van de direk- teur, de heer A. van Kouteren, in het geding hadden gebracht, hebben hieruit de consequenties getrokken en zijn staande de ver gadering afgetreden. In hun plaats zijn als voorlopige com missie van toezicht gekozen, de heren J. Schippers (Groede), D. Jansen, (Axel) en Th. Staal, (Kruispolder, gemeente Honte- nisse). „Alles wat de laatste maanden heeft gecirculeerd aan twijfels en beschuldigingen tegen het be stuur is gisteravond volledig uit gepraat", zo verklaarde de voor zitter, de heer J. B. van Dijke (Groede) en secretaris-penning meester, dr. ir. J. P. M. van de Wolf (Hulst). De heer Luteijn een van de drie commissarissen, die al deze beschuldigingen had den geuit stelde het op prijs open lijk te betreuren hetgeen hij in het bijzonder tegen het beleid van de direkteur had aangevoerd. Het was duidelijk dat de ver dediging van het bestuur in alle opzichten veel sterker stond dan de aantijgingen van de commis sarissen en daarvan hebben de leden duidelijk blijk gegeven. Vooral met het oog op de be schuldigingen dat het bestuur op- De sterkte van de maritieme strijdkrachten van de Sowjet- Unie in de Middellandse Zee werd eind april geschat op 47 marineschepen, te weten: negen tien oppervlakte-oorlogsschepen, twaalf onderzeeboten, twee lan dingsvaartuigen en veertien hülpvaartuigen. Tot de oppervlakte-oorlogs schepen behoren een helikopter- vliegkampschip met twee bijbe horende jagers met anti-lucht en onderzeebootbestrijdingswa- pensystemen; twee lichte krui sers en een jager, uitgerust met lange-afstandprojectielen, alsme de drie andere jagers, zeven fre gatten en drie mijnenvegers. Minister Luns heeft mede na mens minister Den Toom (defen sie) deze gegevens aan de twee de kamer verstrekt in antwoord op vragen van de kamerleden Visser en Imkamp (beiden van D'66). Uit het antwoord blijkt, dat conventionele type zijn en deels van het nucleair voortgestuwde type, terwijl enige van deze bo ten naast torpedo's ook be schikken over lange-afstand ge leide projectielen. De sterkte van het eskader in de Middellandse Zee fluctueert nogal als gevolg van de mobili teit en flexibiliteit van de zee strijdkrachten, maar schommelt wat de eigenlijke oorlogsschepen betreft rond de dertig, aldus het antwoord. In 1964, toen er voor het eerst sprake was van regel matige aanwezigheid van Russi sche marine-eenheden in de Middellandse Zee, bedroeg de gemiddelde sterkte omstreeks zes schepen. Sedert 1967 is een stijging opgetreden. Voor de schepen zijn gemid deld tien moederschepen, repa ratievaartuigen, voorraadsche pen e.d. aanwezig, die het eska der weinig afhankelijk maken van basis-faciliteiten aan de wal. De logistieke steun ge- op zee, meestal in beschutte baaien of op plaatsen buiten de territoriale wateren. Daarnaast maakt de Sowj et-Unie gebruik van bepaalde walfaciliteiten in verschillende havens, vooral in Alexandrië, dat over ruime dok capaciteit beschikt. Uit het antwoord blijkt dat er gedurende het gehele jaar Rus sische marineschepen waren in de havens Alexandrië en Port Said, alsook gedurende de maan den januari en februari 1968 in Lattakia. Daarnaast werden vlootbezoe- ken gebracht, aan andere havens voor het innemen van victualiën, het geven van onderhoud aan schepen en recreatie aan de be manningen. Gedurende 1968 zijn tien zulke vlootbezoeken afge legd en wel vier in Algerije, drie in Joegoslavië, één in de ver enigde Arabische republiek (V. A.R.) en twee in Syrië. Tenslotte wordt gememoreerd dat Egypte een twaalftal mari- tieme-verkennerbommenwer- pers bezit, die samenwerken met Russische oorlogsschepen op zee of verkenningen uitvoeren rond de NAVO-vlooteenheden. dracht had gegeven tot het'tS'ètM wen van het tweede koelhuis zon- i der dat daarvoor de vereiste 50% bereikt was, was het lid van de hoofddirektie van de Coöperatie-1 ve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, drs. F. Backx aanwe- zig. Deze verklaard namens de raad van beheer dat de bank vol ledig akkoord gaat met de thans afgesloten contracten 'en dat een „speling" van 2% kan worden toegestaan. Met betrekking tot 't projekt voor het Europese Oriën tatie en Garantiefonds te Brussel, waardoor de veiling te Terneuzen een miljoen gulden verkreeg van de E.E.G., zei drs. Backx hier voor de grootste bewondering te hebben, hetgeen voor een zeer groot gedeelte is te danken aan de secretaris-penningmeester dr. ir. v. d. Wolf. Tenslotte werd in het na af loop van de vergadering gegeven perscommuniqué gezegd dat het bestuur dezelfde beleidslijn zal blijven volgen en dat op de eerst komende algemene ledenverga dering (in juni) hierover verder met de leden zal worden gespro ken. ZATERDAG 17 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Met de pil meer mans". ZONDAG 18 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Een blok aan mooie benen"; 5 en 8 uur „Met de pil meer mans". MAANDAG 19 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, S u.: Een blok aan mooie benen, DINSDAG 20 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: Een blok aan mooie benen. Kloosterzande: Hotel „De Lin de", 12.00 uur: Aanbesteding van het herstel, de vernieu* wing en onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en glooi- ingswerken van het calamiteu- ze waterschap „Walzoorden". De Sowjet-Unie heeft volgens onbevestigde berichten van com munistische zijde in Moskou in een nota aan Peking geëist, dat twee Chinese bataljons die sinds drie weken een gebied van onge veer 25 vierkante kilometer van de republiek Kazachstan bezet zouden houden, onverwijld worden teruggetrokken. China zou nog niet op deze eis hebben gerea geerd. Naar van genoemde zijde ver luidt, gaat het om een in de Chi nese provincie Sinkiang uitsteken de punt bij het dorp Bachty in het district Semipalatinsk. Chinese boeren mochten aanvankelijk met toestemming van de autoriteiten van Kazachstan daar hun vee wei den. Toen als gevolg van de bloe dige Chinees-Russische grensinci denten om het eiland Damanski (of Tsjen Pao, zoals de Chinezen het noemen) de Sowjets de ver gunning introkken, kwamen de Chinese boeren toch naar het be trokken gebied, nu echter onder bescherming van twee Chinese 1 - taljons, die zich in de streel: gerden.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3