Regering bereid tot geringere verhoging van de benzineaccijns De Franse verkiezings campagne begonnen „Vredesoverleg" in Parijs blijft uitzichtloos RUSSISCH RUIMTESCHIP BIJ VENUS RMIO DE KOCK Harttransplantatie in Londen Poher in conflict met regering wam, saucijzeMjes BANKETBAKKEKiyH Schietpartij in de Ver. Staten HANOI: .AMERIKA IS DE AGRESSOR' CABOT LODGE: „WIJ WILLEN PRATEN, MITS Twee arrestaties na moordaanslag op Maleisische Chinees in Amsterdam HET WEER Plooibaarder de MUL Gasverwarming AMERIKAANSE KERNDUIKBOOT GEZONKEN Bus door trein gegrepen Opium en gokken Weerbericht Kolonialistisch Hoogwater Geheim overleg? Zon- en Mas-mstamden BLAIBERG WEER IN ZIEKENHUIS Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 17 MEI 1969 ƒ8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. 25e jaargang No. 5985 Uitgeefster N.V. vfh Fa. P. T- van de Sande. Temeuzen Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent vertraging. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-nummw tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Hoewel uit de voorgestelde bij stelling van de benzine-, bier- en alcoholaccijns een slechts zeer ge ringe prijsverhoging zou voort vloeien, heeft de regering beslo ten van haar kant nog een uiter- Uit signalen uit de ruimte maakte men gisteren in 't obser vatorium van Jodrell Bank in Engeland op, dat het Russische ruimteschip Venus 5 dat in de buurt van de planeet Venus was, zijn capsule met instrumenten op deze planeet had neergelaten. De Venus 5 is een van de twee Rus sische ruimteschepen die in de dampkring van de planeet terecht moesten komen. Later werd uit Russische bron vernomen, dat de capsule vlot door de dampkring van de pla neet gleed. Tijdens het dalen wer den de temperatuur, de druk en de chemische samenstelling van de atmosfeer gemeten. Aan boord van de capsule bevond zich ook een vaantje met een afbeelding van Lenin en het wapen van de Sowjet-Unie. De capsule werd per parachute op Venus neerge laten. eD tocht duurde 53 minu ten. De Venus 5 heeft 350 mil joen km in 130 dagen afgelegd. |ste krachtinspanning te moeten verrichten om deze prijsgevolgen nog verder te verminderen. Door een extra beperking,van de uit gaven voor 1969, boven hetgeen is aangekondigd in de nota over de rijksbegroting 1969, zal ruim te worden geschapen voor een vermindering van de benzineac cijns met 1,5 cent. Bij nota van wijziging is de correctie van de benzineaccijns daarom terugge bracht tot 2 cent. De regering heeft hiertoe besloten gezien het grote belang, dat ook zij hecht aan het zoveel mogelijk beperken van de prijsverhogingen en tevens om tegemoet te komen aan de van vele kanten in het voorlopig ver slag van de vaste tweede-kamer- commissie van financiën aange voerde bedenkingen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN In het Guy-ziekenhuis in Lon den is vrijdagavond een harttrans plantatie verricht. De operatie duurde vier uur. Over patiënt en donor zijn nqg geen. gegevens be kend. Het is de dérde Britse harttrans plantatie. De vorige patiënten overleden 46 dagen en 57 uur na de operatie. De operatie werd evenals de twee voorgaande ver richt door de uit Zuid-Afrika af komstige Britse chirurg dr. Do nald Ross. In Frankrijk is de campagne voor de presidentverkiezingen officieel begonnen met de be kendmaking. door de grondwette lijke raad van zeven erkende kandidaten. Favoriet is volgens opinieonderzoeken waarnemend president Alain Poher die don derdag al in conflict met de rege- ripg-Couve de Murville kwam door 'n verklaring, dat de staats radio en -televisie niet objectief en onpartijdig zijn. Het kabinet van de premier antwoordde onmiddellijk, dat „presidentskandidaten wellicht niet het geschiktst zijn om daar over te oordelen". Men neemt aan dat een en ander de betrekkingen tussen Poher en de regering- Couve de Murville verder zal ver koelen. Waarnemers menen dat Poher in een moeilijke positie is. Hij kan geen drastische maatregelen ne men, omdat men hem dan zou kunnen beschuldigen van pogin gen de berichtgeving over de ver kiezingen in zijn voordeel te stu ren. Anderzijds kan hij bloot komen te staan aan beschuldigin gen van zwakheid, als hij geen objectieve berichtgeving garan deert en dat zou zijn kansen kun nen schaden. Pohers vérklaring wordt m verband gebracht met de bericht geving van de Frtms'e televisie af gelopen zondag over de komende verkiezingen, welke door waar nemers als pro-gaullistisch is be stempeld. De gaullistische oud-premier Pompidou opende de televisiever kiezingscampagne vrijdagavond met een toespraak van twaalf minuten. Vandaag gaat hij het land in om toespraken te houden. Donderdag liet Pompidou uit komen dat hij plooibaarder dan De Gaulle zal zijn op het stuk van de buitenlandse politiek, ofschoon hij de grote lijnen van deze poli tiek niet z°u veranderen. Behalve Poher en Pompidou zijn er vijf kandidaten. Het zijn de socialist Gaston Defferre; de onafhankelijke Louis Ducatel; de communist Jacques Duclos; de trotzkist Alain Krivine en Michel Rocard van de socialistische ver enigde partij. De verkiezing wordt gehouden op zondag 1 juni. PARIJS: Gaston Defere (rechts), de socialistische kandidaat voor het Franse presidentschap, heeft verklaard, dat hij Pierre Mendes- France (links) als zijn premier zou kiezen, als hij de verkiezin gen zou winnen. J* MWMr.N TIRNEUXF* EEN BEGRIP VOOK Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Een opziener van een Chrysler* fabriek te Twinsburg in de Ame rikaanse staat Ohio heeft donder dagavond bij de aflossing van de avondploeg met drie geweren vijf tien minuten lang op de arbeiders geschoten. Elf mannen werden ge wond. De opzichter, die kennelijk han delde in een vlaag van verstands verbijstering, sloeg daarna de hand aan zichzelf. De circa 98 meter lange Ame rikaanse kernonderzeeër „Guitar- ro" die men bezig was af te hou wen, is donderdagavond in de ha ven van Vallejo in Californië ge zonken. Een woordvoerder van de ma- rinescheepswerf aldaar zei dat zich aan boord van het schip geen splijtbaar materiaal bevindt. De 45 iman die op de „Guitarro" werkten, wisten zich tijdig in vei ligheid te brengen. De onderzeeër is in december te water gelaten en zou over zes maanden in dienst worden gesteld. TROMSö: De hoofdstraat van de Noorse stad Tromsö in een zee van vuur. De zware brand heeft een groot gat geslagen in het cen trumwaar vijf huizenblokken over meer dan een ha in de as werden gelegd. De schade wordt geraamd op 35 miljoen gulden. Een autobus met toeristen uit Petit-Rederching in 't Franse de partement Moselle is donderdag- avond door een trein gegrepen 0p een bewaakte overweg te Stein- bourg in het departement Bas- Rhin. De chauffeur van de bus zag de bomen open en reed niets vermoedend de spoorweg over. De op dat ogenblik aanstormende trein reet de bus open. Er zijn 12 j gewonden. De twaalf rechercheurs die zich sedert woensdagmorgen bezig hou den met de moordaanslag op de 31-jarige Maleisische Chinees Sik Yin Wong in de Amsterdamse Chinezenwijk, heeft nog geen de finitieve resultaten kunnen berei ken. Wel zijn arrestaties verricht. De 21-jarige Chinese kok Lin Wan Chung is aangehouden, omdat hij in het bezit was van een pistool, waaruit een paar patronen ontbra ken. Hij ontkent echter iets met de aanslag te maken te hebben Het pistool heeft hij aan een hem onbekende man gegeven. Het is niet teruggevonden. De tweede arrestant is de 67- jarige restauranthouder Foo Yau Chong uit Rotterdam, die eigenaar is van het gokhuis en opiumkit Binnenbantammerstraat 10, De po litie acht het niet uitgesloten dat deze Chong „de man op de ach tergrond" is. Hoofdinspekteur Valken die het onderzoek leidt, zei laat dat de gang van zaken in de Chinezen- wijk hem zorgen baart. Tot voor korf was de Chinese gemeenschap een gesloten clan, maar tamelijk rustig. Daarom konden aan deze gemeenschap bepaalde privileges worden verleend, die feitelijk in strijd waren met de wet. De oudere Chinezen werd toege staan opium te schuiven en aan de anderen werd in feite toestem ming verleend in gesloten huizen de gokspelletjes te spelen, waar aan zij verslaafd zijn. De indruk bestaat dat sinds an derhalf jaar „buitenlandse" Chine zen zich met de verdeling van de winsten hebben beziggehouden en zich in de Chinese gemeenschap trachten in te dringen. Mocht dit het geval zijn en mocht de concurrentiestrijd oor zaak zijn van geweldpleging zoals de aanslag op Sik Yin Wong, dan is het duidelijk dat de politie zal ingrijpen en een veel straffer re giem zal instellen. De Noordvietnamese vertegen woordiger bij het vredesoverleg in Parijs, Xoean Thoey, heeft vrijdag in krachtige bewoordin gen zijn bezwaren geuit tegen verscheidene aspecten van liet uit acht punten bestaande plan van president Nixon voor een regeling van het conflict in Viet nam. In het bijzonder had hij kritiek op de wederzijdse terug trekking van troepen, maar hij wees het plan als geheel niet categorisch af. Xoean Thoey betoogde dat Amerika zijn „aanvalsoorlog" voortzet en nog verhevigt. Ver volgens herhaalde hij de Noord vietnamese eis, dat alle Ameri kaanse en andere met Zuid- Vietnam verbonden buitenland se troepen zich onvoorwaarde lijk terugtrekken. In dit verband pleitte hij er voor, dat het uit tien punten bestaande plan van het „bevrijdingsfront" als basis ENKELE BUIEN Vrijdagavond trok een depres sie van de Noordzee via het Ska- gerrak naar zuid-Zweden. Daar door nemen de luchtdrukverschil- len in onze omgeving verder af. Via de Britse eilanden komt een zwakke rug van hoge luchtdruk langzaam naderbij. De met matige tot vrij krachtige westelijke win den aangevoerde lucht is onstabiel en koud. Daarom zullen zich buien kunnen ontwikkelen, mogeliik hier en daar met hagel, de nabiiheid van de rug van hoge luchtdruk zal evenwel een remmende in vloed op deze ontwikkeling uit oefenen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vrij koud. Vrij koud weer met enkele buien, mogelijk met hagel, maar ook perioden met zon. Matige tot vrij krachtige westelijke wind, voor het verdere overleg wordt gebruikt. De vertegenwoordiger van dit front, Fran Boe Kiem, betichtte de Amerikanen er ook van, dat zij geen vrede wensen, maar hun „kolonialistisch regime" in Zuid- Vietnam willen voortzetten. Vol gens hem moeten de Vietname- zen na terugtrekking van de Amerikanen en de met hen ver bonden troepen zelf hun binnen landse aangelegenheden rege len. Wat het Amerikaanse voorstel voor een wederzijdse terugtrek king van de troepen betreft, ver klaarde de Noordvietnamees ZATERDAG 17 MEI Breskens Temeuzen Hanswee rt Walsoorden v.m 2.08 2.44 3.18 3.27 i ui 2.33 3.09 3.43 3.52 ZONDAG 18 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.44 3.08 3.20 3.44 3.54 4.18 4.03 4.27 Xoean Thoey, dat men Amerika, die hij de „agressor" noemde, niet gelijk mocht stellen met „hen die tegen deze agressie strijden". De Amerikaan Cabot Lodge verklaarde dat er over de voor stellen van president Nixon kan worden gepraat. „Wij zijn bereid andere mogelijkheden te bestu deren die beantwoorden aan on ze beginselen. Wij zijn bereid te praten over de programma's van de andere partijen de vier punten van Hanoi, de tien pun ten vqn het bevrijdingsfront mits recht wordt gedaan aan de weinige principes die wij als ba sis hebben gesteld", aldus Cabot Lodge. Hij zei dat Amerika bereid is akkoord te gaan'met-elke rege ring in Saigon, die het resultaat is van een vrije keuze van de Zuidvietnamezen, Hij deed een beroep op het bevrijdingsfront, met de regering in Saigon te gaan praten over een regel;-" In dit verband stelde de Zuid- vietnamese vertegenwoordiger Pham Dang Lam voor in geheim overleg vijf van de tien punten van het bevrijdingsfront te be spreken. Deze punten waren: herstel van de gedemilitariseer de zone; het vrijlaten van ge vangenen; de instelling van een internatioaal controle-orgaan en een wederzijds terugtrekken van troepen met inbegrip van de uit Noord-Vietnam afkomstige mi litairen. MAANDAG 19 MEI v.m. n.m. Breskens 3.22 3.45 Terneuzen 3.58 4.21 Hansweert 4.37 5.00 Walsoorden 4.41 5.04 ZON op onder MAAN op onder mei 17 18 19 20 21 22 23 24 04.44 04.42 04.41 04.39 04.38 04.37 04.35 04.34 20.30 20.32 20.33 20.35 20.36 20.37 20.39 20.40 04.39 05.12 05.57 06.56 08.04 09.17 10.33 11.48 22.32 23.34 00^22 00.58 01.23 01.41 01.55 De Zuidafrikaanse tandarts Phi lip Blaiberg, de langste levende harttransplantatie-patiënt, is vrij dag weer in het Groote-Schuurzie- kenhuis te Kaapstad opgenomen. Eerder deze week was hem een week bedrust thuis voorgeschre ven, omdat hij oververmoeid was. Het ziekenhuis deelde mee dat Blaiberg, die op 2 januari 1968 zijn nieuwe hart kreeg, was opge nomen „voor observatie en onder zoek na zijn recente terugslag". Het is de tweede keer sinds de transplantatie, dat Blaiberg in het ziekenhuis wordt opgenomen. De eerste keer was enkele maanden na de operatie, toen hij een ïpve-- aar.doening kreeg. Mevrouw Blaiberg zei dat ï>a?r man het uitstekend maakt.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1