tïlodieuó moeder worden NIET HELEMAAL BLOOT MAAR TOCH HELEMAAL BRUIN Tflenu weten U kunt niet alles Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 17 mei 196? TRANSPIREREN, NUTTIG EN GEVAARLIJK van de week L ÉÉii Met een piepkleine bikini kun j« Mouwloos japonnetje met mooi verwerkte naden en schouder pasje. Een juist accent is het aan dacht vragende, kleine ceintuur tje op het voorpand, heel flatteus js de kraag (een model van Ger- zon). De vooral bij jonge mensen in de puberteit voorkomende vetpuistjes (akne) zijn meer hinderlijk dan gevaar lijk, maar kunnen, vooral als degene, wiens gelaat ze ontsieren, er niet af kan blijven tot infecties leiden van minder onschuldige aard. Littekens van vetpuistjes die ver keerd zijn behandeld kunnen leiden tot een blijvende ontsiering van het gelaat. Intensieve sportbeoefening kan in vele gevallen het risico van akne be langrijk verminderen. Akne ontstaat namelijk doordat zich talgpropjes in de poriën vormen. Wie zïch op het sportveld of in de turnzaal flink in spant en daarbij sterk gaat transpire ren opent daardoor de poriën en geeft de talgpropjes de gelegenheid naar buiten te treden. Reiniging van de transpirerende huid onmddellijk na sportprestatie is volstrekt noodzake lijk; als men dit nalaat is het gevaar, dat de kwaal verergert instede verbe ert, groot. kunnen worden. Modieus zijn bloesen met lange puntkragen en wie er van houdt neemt een bloes met gerimpeld ingezette mouwen. Erg afkledend staat zeker een over- gooier van gestreepte stof of een ma- rinekleurig exemplaar. Lengtestrepen en donkere kleuren geven nu een maal een slank effect. Bij de meeste japonnetjes wordt het accent op het corsage gelegd om de aandacht van het buikje af te leiden. Als voorbeeld hiervan gelden kraagjes in afstekende kleur, afwijkend getinte inzetten in het voorpand, schuinverwerkte stof van bovenstukjes en opgestikte nep-zak- jes, Ja, versieri/igen op de buik moe ten natuurlijk het liefst vermeden wor den. TWEE-IN-EEN Apart, handig en heel snoezig is een twee-in-één japon, een japon met overgooier, zoals bijvoorbeeld een ja pon van bedrukte stof met daar over heen een effenkleurlge, liefst linnen overgooier met lange splitten in de zijnaden. Ook een cape is voor een aan staand moêdertje een zeer prettig kledingstuk. Echt om ook eens in uit te gaan, is een robe chemisier met lange mouw, als cocktail-dress is een gevoerd, dun, heel wijd imprmé ja ponnetje zeer geschikt. En daarom zou een feestelijk positiejurkje niet met glinsterende galons versierd kunnen zijn? Voor 's avonds thuis zijn er of lange, gemakkelijke en gezellige japonnen met smalle lange mouwen of met zeer modieuze wijde manchetmouwen, of kleurige pantalonpakken. WELKE STOF? Het menselijk lichaam is opge bouwd uit cellen die o.a. eiwitten be vatten. Deze cellen worden voortdu rend afgebroken en moeten derhalve steeds opnieuw worden opgebouwd. Het is noodzakelijk dat wij, in verband hiermee, dagelijks eiwitten in onze voeding opnemen. Deze komen, zo wel in plantaardige, alsook in dierlijke levensmiddelen voor. Melk, karne melk, yoghurt, vlees, vis en eieren zijn belangrijke bronnen van dierlijke eiwitten. Dit betekent dagelijks min stens een halve liter melk, karnemelk of yoghurt, een plak kaas en 60 gram vlees of vis dan wel een groot ei. ZONDAG: grapefruit; kalfstong met zure saus, raapstelen, aardappe len; crêpes Emile. MAANDAG: kalfstongragoüt met rijst en komkommersla; wentelteefjes. DINSDAG: cotelet, gebakken aardap pelen, andijvie; combo-cocktail. 'OENSDAG: gevulde slakropjes met gehakt, aardappelpuree; Kaiser- schmarrn. ONDERDAG: gebakken lever met spek en uien; appelmoes, aard appelen; rijstepap. yRIJDAG: voorjaarsgroentesoep; vis schotel van kabeljauw, aardappe len, gehakte uien. ZATERDAG: uitsmijter varié; fruit. CRêPES EMILE Maak een flensjesbeslag van 8C gram bloem, 2 eieren, 3 dl melk, 1 lepel cacao en roer dit afgekoeld dooi het beslag. Bak in een koekepan mooie dunne flensjes (aan één kant). Er hoeft geen boter meer in de pan gedaan te worden, omdat deze reeds door het beslag gemengd is. Het kan daardoor niet aan de pan vastkleven Laat de flensjes afkoelen en vul ze met gezoete, stijfgeslagen room. Ser veer ze opgerold en bestrooid me: poedersuiker. COMBO-COCKTAIL 50 gram havermout, 1/2 liter yoghurt, ongeveer 150 gram rabarber, 2 eetle pels honing, sap van 1 citroen, 4C gram blauwe rozijnen, 25 gram fijn gehakte noten, 4 kaneelbeschuitjes. Week de havermout 2 uur tevoren in de yoghurt. Doe er voor het gebruik de rabarber, de honing, het citroen sap, de rozijnen en de fijngehakte no ten bij. Meng alle ingrediënten goed dooreen. Serveer de cocktail koud in een coupeglas met kaneelbeschuitjes. Suèdejasjes gemaakt van scha penhuid zijn de goedkoopste, die van een kruising van schaap en geit (persian) zijn duurder, terwijl die gemaakt van antllopehuid de duurste zijn. Vrouwen en meisjes, dei zich graag bruin laten branden, nemen haar zon nebaden meestal toch niet helemaal bloot, al komt het toch wel voor. Maar dat is alleen mogelijk in een goed ge- isoleerde omgeving, en de grote mas sa der zonaanbidsters moet zich ver genoegen met drukbezochte stranden. Dus zijn ze „enigszins" gekleed, zij het dat de mini-bikini's die tegen woordig de grote mode zijn niet veel verbergen en de oppervlakte van de niet aan de zon blootgestelde huid dus maar weinig te wensen overlaat. Voor de dames die het toch hinder lijk of onetshetisch vinden, dat ze op boven- en het onderlichaam een ge markeerde „ongebruinde baan" verto nen is er nu uitkomst. Een Britse fir ma brengt een bikini aan de markt, gemaakt van een kunststof die de ul traviolette straling de oorzaak van het bruin worden doorlaat. Men zal dus de komende zomer egaal kunnen bruinen zonder zich van alle kleding stukken te ontdoen. In Frankrijk staat men zeer sceptisch tegenover de aan beveling van de fabrikant, maar er is nu een demonstratie in San Tropez in de maak, die hem gelegenheid moet geven, zijn bewering te bewijzen. ZELFS ZWEMPAKKEN Belangrijk bij positiekleding is na tuurlijk ook de kwaliteit van de stof. Zo valt bijvoorbeeld een zware kwa- Iteit katoen heel mooi neer. Linnen draagt prettig en koel n de zomer en de synthetische vezels rekken niet zo op de buik. Niet iedereen verdraagt echter kunstvezels, omdat men het er gauw warm van krijgt. Voor bepaalde kleuren is moeilijk een advies te geven. Donkere kleuren we schreven het al, kleden slank af, maar vrolijke, niet te opvallende kleu ren kunnen voor sommigen een be hoefte zijn, omdat saaie tinten als grijs en beige vaak bleek maken en dus niet flatteus zijn. In de hedendaagse positiekleding, de gezellige kleding die de normale mode op de voet volgt, is elke toe komstige moeder in de eerste plaats charmant en in de tweede plaats goed verzorgd, wat er zeker toe bijdraagt de ongemakjes van de laatste maan den gemakkelijker te dragen. BETTY TEELING. -- Als u wilt controleren of de Inhoud van een blik nog goed is, drukt u met de duim stevig op het dek sel. Als de deuk die daardoor ont staat na enige ogenblikken weer verdwijnt, is grote voorzichtigheid geboden. Amandelmolens moet u smeren met glycerine, een paar druppel tjes zijn voldoende. Hang gewassen dekens niet over één lijn om te drogen, maar hang ze over twee lijnen, dat voorkomt rekken. Klop dekens tijdens het drogen enige malen en borstel de deken als deze geheel droog is Doe dit echter voorzichtig en steeds in één richting. - Last van kopergroen? De plekken boven een spiritusvlam verwarmen en daarna goed afwrijven. Leg vloeipapier in uw keukenla den, dit voorkomt vlekken in het houtwerk. Clivia's moeten ook in de zomer voldoende water en eenmaal in de week vloeimest hebben. De bla deren regelmatig afsponsen. Uw oude plant behoeft meestal niet verpot te worden. Grote potten zijn niet goed. Het ene aanstaande moedertje zal een paar weken eerder een positiejurk gaan dragen dan het andere, maar vroeger of later zal elke toekomstige moeder zich alleen maar in een gemakkelijk en ruim vallend kledingstuk op haar gemak voelen. Dat kledingstuk kan een jurk, een japon, een lange broek met hes, shorts en zelfs een badpak zijn, als het maar prettig en volmaakt zit. Dat onder een jurk, hes of lange pantalon speciale onderkleding wordt gedragen, lijdt geen twyfel. Er zijn onderjurken met een stretch voorpand van kant, die het grote voordeel hebben niet zo naar om de benen te gaan zitten als de draagster zwaarder wordt. Positie-gordels zijn soepel, maar steu nen toch, want ze zijn berekend op het zwaarder worden. Voor jonge moe ders die hun eerste kind verwachten, zijn er zeer gemakkelijk verstelbare kousengordels, vervaardigd uit elastisch tule-elastiek, en speciaal voor jonge moeders die stevigheid nodig hebben, geven modellen met extra buikver steviging zeer veel steun. Gezellig pantalonpak voor 's avonds thuis (model Moderat). AMSTERDAM: In de lente-zomer collectie van couturier Frans Mo lenaar dit jaar gestreepte jassen uitgevoerd in dubbej geweven wollen stof. U trakteert Roemen en planten vast niet door meer kunstmest in 1 liter water op te lossen dan 1 theelepeltiel EXTRA NADEN Goede positiekleding heeft brede zijnaden waar verschillende extra na den in gestikt zijn. Bijzonder belang rijk, omdat telkens wanneer dit no dig blijkt, het stiksel van de binnen ste naad losgetornd kan worden, zo dat de totale wijdte van de japon, rok of pantalon een aanmerkelijk aantal centimeters groter is; verstelbare zij naden dus. Dit systeem is bovenal heel fijn voor moedertjes die nog niet zo erg handig zijn en daarom nog geen verstand van naaien hebben. Het uittornen van een stiksel is iets dat zeker iedereen kan. Pantalons, graag gedragen doot jonge, sportieve vrouwen, hebben elastieken voorpanden. Op deze pan talons worden langere jakjes met korte of lange mouwen gedragen. Een geheel mouwloos jakje heeft de mo gelijkheid in zich om te variëren. Er kan immers öf een truitje óf een bloes onder gedragen worden? Vaak ook worden bij mouwloze jakjes losse mouwtjes geleverd beeldige katoen-imprimé strandpak- ken, bestaande uit shorts, lange broek en lang jakje. En voor wie het zwem men niet kan laten, zijn er echte „buikjes-badpakken". Het nieuwste uit Parijs is voor deze zomer e.en wit trevira pantalonpak, be staande uit een lange pantalon en een jasje met afkledende lengtena den, knoopversieringen en colkraagje. Overgooiers hebben het voordeel dat ze mèt en zonder bloes gedragen Voor de komende 2omer zijn er p

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 10