Vredesplan van Nixon bevat weinia meuws West-Irian voor Tweede Kamer over Verblifa-sluitingen verboden WEDERZIJDSE „GELEIDELIJKE" TERUGTREKKING VAN TROEPEN AMSTERDAMSE GEMEENTERAAD WIJST PROGIL AF Zwavelkoolstoffabriek van de baan Moord op Maleisische kantoorbediende in Amsterdamse Ohinezenw'jk WERKGEVERS IN GROGT-METAAL WIJZEN PREMIEVERSCHUIVING AF Geen toenemende winsten Centrum Tromsö door brand verwoest Op Biak wordt nog gevochten Zes NTS- uitzendingen over de Apollo-10 „Inhoudloze" moties aangenomen HET WEER VRIJDAG 16 MEI 1969 25e Jaargang No. 5984 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. T- van de Sande, Terneuzen Acht punten Geen eenzijdige terugtrekking Danang met raketten beschoten V.S. laten Zuid-Vietnam niet in de steek College verdeeld Uiterste inspanning Spaans vliegtuig neergestort 15 km boven het maanoppervlak De eerste zondag 18 mei om 16.50 u. Deskundigen Democratisering Geen raketten. Tien juli Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Pwttkermg bij abonnementTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8.per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 V. B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Aavertenaeptijsper ram 16 cent; mnümw per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 uur. President Nixon heeft woens dagavond een uit acht punten bestaand plan voor wederzijdse geleidelijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Zuid-Vietnam voorgesteld, dat gevolgd zou moeten worden door vrije en eerlijke verkiezingen. De terugtrekking zou in twaalf maanden moeten worden ver wezenlijkt. Het plan dat Nixon in een te levisietoespraak voor het Ame rikaanse volk uiteenzette, wordt gesteund door de Zuidvietname- se president Ngoeyen Van Thieu. Nixon stelt Hanoi voor: 1. Zodra overeenstemming is bereikt, beginnen alle niet-Zuid- vietnamese strijdkrachten zich uit Zuid-Vietnam terug te trek ken. 2. Over een periode van twaalf maanden zullen de grootste groepen van alle Amerikaanse, geallieerde en andere niet-Zuid- vietnamese strijdkrachten vol gens overeengekomen étappes worden teruggetrokken. Na die periode zullen de overgebleven delen van deze strijdkrachten zich op vastgestelde bases terug trekken en niet aan gevechten deelnemen. 3. De overgebleven Amerikaan se en geallieerde strijdkrachten' zullen zich terugtrekken, wan neer de overgebleven Noor'd- vietnamese strijdkrachten naar Noord-Vietnam terugkeren. 4. Een internationaal toezicht houdend lichaam wordt' gevormd - om de terugtrekking- te contro leren en om andere taken uit te voeren waarover beida partijen het eens zijn. 5. Ditinternationale lichaam zal volgens een overeengekomen tij drooster werken en meewer ken aan het regelen van bestan den onder toezicht. 6. Zodra het internationale li chaam zijn taak is begonnen, zullen verkiezingen worden ge houden volgens overeengekomen procedures en onder toezicht van het internationale lichaam. 7. Er zullen regelingen worden getroffen voor een zo snel mo gelijke vrijlating van krijgsge vangenen. 8. Alle partijen stemmen in met het navolgen van de akkoorden van Genève van 1954 inzake Vietnam en Cambodja en de ak koorden van 1962 inzake Laos. Nixon zei met „niet-Zuidviet- namese strijdkrachten" ook de Noord Vietnamese troepen te be- De vietcong heeft woensdag de stad Danang met acht raketten beschoten, waardoor 22 mensen werden gedood en 21 gewond. Er zijn huizen en militaire inrichtin gen getroffen, aldus een woord voerder van de Zuidvietnamese regering. Enkele tientallen raketten trof fen de provinciehoofdstad Binh Long ten noorden van Saigon. Daar lieten vijf burgers het leven. De meeste andere beschietingen waren tegen Amerikaanse militaire posten gericht. In een gevecht op 45 km van Hoeé sneuvelden 25 Amerikanen en 31 Noordvietnamezen. doelen, die ook uit Laos en Cam bodja moeten worden terugge trokken. De president zei dat er geen sprake zal zijn van eenzijdige te rugtrekking uit Zuid-Vietnam. De Zuidvietnamese strijdkrach ten zullen geleidelijk meer ge vechtsfronten overnemen en een begin van Amerikaanse terug trekking mogelijk maken. De V. S. bestuderen het vre desplan van tien punten, dat het „bevrijdingsfront" vorige week in Parijs heeft ingediend, zorg vuldig ondanks het feit dat de V. S. het met verscheidene pun ten niet eens ziin. De president zei geen zuiver militaire oplossing op het slag veld te willen afdwingen, maar waarschuwde dat de V. S. Zuid- Vietnam niet in de steek zullen laten en geen regeling zullen aanvaarden die op een verkapte nederlaag zou neerkomen. Daar door zouden niet alleen onschul dige mensen aan massamoord worden overgeleverd, maar zou ook de vrede worden geschaad, daar andere larden geen ver trouwen meev zouden hebben in de Amerikaanse onkreukbaar heid en betrouwbaarheid. De V. S. willen geen bases in Zuid-Vietnam en gaan akkoord met neutraliteit wanneer het Zuidvietnamese volk daarvoor kiest. Alle politieke elementen behoren aan het politieke leven te kunnen deelnemen zonder ge bruik van geweld of intimidatie. De V. S. zullen elke regering die door het volk in vrijheid is ge kozen aanvaarden. De gemeenteraad van Amster dam heeft woensdagnacht de ves tiging van een zwavelkoolstoffa briek van het Franse concern Pro- gil in het westelijk havengebied afgewezen op grond van het ge- varenrisico. Hiermee is een eind gekomen aan een affaire die sinds juli vorig jaar de gemoederen in Amsterdam en de Zaanstreek sterk heeft bezig gehouden. Voorstanders van Progil stelden dat het gehele beleid ten aanzien van het westelijk havengebied en de verdere industrialisatie rond het Noordzeekanaal op losse schroeven komt te staan. Tegenstanders achtten de eco nomische aspecten minder belang' rijk dan de gevolgen van een eventuele calamiteit en de verdere gevaren voor de leefbaarheid van dit gebied. Een motie van de P.v.d.A., ge steund door de WD, de AR-CHU- fractie, de KVP en de CPN, leidde de beslissing in. Deze motie kant te zich tegen de vestiging van Progil en verzocht B. en W. af te zien van een voorstel tot voorbe reiding van gronduitgifte ten be hoeve van de vestiging van een koolwaterstoffabriek. Het college Meek onderling verdeeld. Van de zevén wethou ders waren er vier voor de vesti ging van Progil en drie stemden met 31 raadsleden voor de motie waarmee de strijd om Progil was beslist Woensdagmorgen omstreeks kwart over drie is in de Jonker straat in Amsterdam een moord aanslag gepleegd op de 31-jarige Maleisische kantoorbediende Sik Yin Wong, die illegaal in Neder land verbleef. De man werd ge veld door twee pistoolschoten, op een afstand van acht a negen me ter afgevuurd, die hem in de nek raakten. Hij werd naar het Binnen gasthuis overgebracht en later naar het Wilhelminagasthuis, waar hij rond zeven uur zonder te zijn verhoord is overleden. Omtrent de dader of daders heeft de politie geen aanknopingspunten. Uit het paspoort dat de man bij zich had, bleek dat hij al eerder in Nederland was geweest en in juli 1968 ons land was uitgezet. Het kan zijn, dat hij toen betrokken is geweest bii een schietpartij in de Chinezenwijk, welke heeft geleid tot een uitkammen van deze wijk. Er zijn toen nogal wat Chinezen aangetroffen die geen verblijfs vergunning hadden of die als on gewenste vreemdeling moesten worden beschouwd. Omtrent het motief tast de po litie in het duister. Mogelijkis deze aanslag een onderdeel van de agresiever wordende strijd tussen groepen-Chinezen rond de gokhui zen die de Binnen Bantammer- straat en omgeving telt. De ver deling van de winsten vormt al geruime tijd een punt van wrij ving. Da werkgeversvertegenwoor digers in de raad van overleg in de metaalindustrie (grootmetaal) hebben de werknemersvertegen woordigers meegedeeld niet te kunnen ingaan op het voorstel tot overheveling van 2 pet sociale premies van werknemers naar werkgevers. Dit voorstel hadden de werknemersvertegenwoordi gers gedaan naar aanleiding van de prijsontwikkeling. De werknemersvertegenwoor digers zullen zich nu in eigen kring beraden. Na afloop van de wonesdag ge houden vergadering is een com muniqué uitgegeven, waarin o.m. staat dat de werkgeversvertegen woordigers na uitvoerig beraad met hun leden tot de conclusie zijn gekomen niet op de voorstel len van de vakverenigingen te kunnen ingaan. De voorzitter, de heer M. Zon dervan, tevens voorzitter van de metaalbedrijfsbond NVV, en de woordvoerder van werkgevers zijde. ir. K. van der Pols, hebben na afloop enige verklaringen af gelegd. De heer Van der Pols zei dat men }n eigen kring uitvoerig be raad heeft gehad over het voor stel van de werknemers. In het bestuur der stichting van de arbeid was van de zijde der werknemers gezegd dat, afgaan de op de toenemende winsten en overige inkomens, het geld voor de overheveling ruimschoots aan wezig was. Bij de bespreking in de raad van overleg is over die toenemende winsten niets te ber de gebracht, omdat men wel weet dat in de metaalindustrie dat ar gument niet opgaat. De heer Van der Pols meende dat de eind 1968 overeengekomen loonsverhogingen het uiterste aan inspanning zullen vergen. Het is bepaald niet zo dat daar nog een schepje van 2 pet boven op kan. Mocht er een aantal maanden van het tweede kwartaal 1969 voor de werknemers een klei ne teruggang zijn, dan is die opgevangen door hetgeen ze in het eerste kwartaal zicht baar meer hebben ontvangen en met ingang van I juii vol gens het contract zullen ont vangen (2 pet)'. De heer Zondervan achtte het moeilijk te bewijzen dat in de metaalindustrie toenemende win sten ruimte geven voor de over heveling van sociale verzeke ringspremies. Bij de onderhandelingen over de c.a.o. hadden de werknemers zich uiteraard zo opgesteld, dat de uitkomst een reële bestedings vooruitgang zou opleveren. Een aantal ontwikkelingen heeft die sindsdien achterhaald. Een zware brand heeft woens dagnacht een groot gat geslagen in het centrum van de Noorse stad Tromsö, gelegen aan de Noorde lijke IJszee. Zeven uur lang stre den brandweer, militairen en vrij willigers In het bleke licht van de middemachtszon een hopeloze strijd voor het behoud van het bis- schopoelijk paleis en andere his torische houten gebouwen. Vijf huizenblokken over meer dan een ha werden in de as gelegd. De schade wordt geraamd op 35 mil joen gulden. Er viel slechts één gewonde, een brandweerman. Bij kaap de Gata in de Spaanse provincie Almeria is een militair vliegtuig neergestort. Zeven van KAAP KENNEDY: De drie as tronauten die IS mei een ruimte- vlucht gaan maken, hebben dins dag hun laatste belangrijke medi sche controle ondergaan en wer den ruimtegeschikt bevonden. V.l.n.r. John Young, Thomas Stafford en Eugenie Cernan. Op donderdag 22 mei zullen in „Scala" (19.03 tot 19.29 uur op Nederland 2) beelden van de maan, gemaakt tijdens de tweede omloop van de capsule om de maan, worden uitgezonden. Op dezelfde dag zal men 's avonds van 23.10 tot 23.20 uur via Ned. 1 getuige kunnen zijn van het mo ment waarop de L.M. met aan boord de astronauten John W. Young en Eugene A. Cernan wordt afgestoten om af te dalen tot op 15 km boven het maan oppervlak. Op vrijdag 23 mei kan men in „Scala" (19.03 tot 19.29 uur op Ned. 2) beelden zien van de LM, die zijn gemaakt uit de capsule. De L.M. wordt na de oefening eerst aan de capsule gekoppeld om de astronauten weer aan boord te laten en vervolgens af gestoten in de richting van de zon. de acht inzittenden leven. verloren hetmelden. Op het bij West-Irian gelegen eiland Biak zijn nog gevechten gaande tussen opstandige Papoea's en Indonesische militairen, zo is woensdag van betrouwbare zijde In Djakarta vernomen. West-Irian is nog steeds ver boden gebied voor buitenlanders, ook voor journalisten. De regering zou hebben besloten een bureau in het leven te roepen dat de bericht geving over West-Irian verzorgt. Officiële kringen hebben gezegd, dat de meeste opstandige politie agenten in het Enarotaü-gebied naar hun standplaatsen zijn terug gekeerd. De Indonesische militaire bevelhebber van West-Iran, gene raal Edhie, had vlugschriften laten verspreiden, waarin stond dat zij niet zouden worden vervolgd als zij zich bij de autoriteiten zouden Zondag 18 mei wordt op Cape Kennedy de Apollo-10 gelan ceerd. De NTS zal met een aantal programma's het verloop van deze vlucht volgen, waarbij de astronauten zullen oefenen met "t maanlandingsvaartuig, de Lu- nar Module. De tweede kamer heeft zich naar aanleiding van een interpellatie van de heer M. Bakker uitvoerig bezig gehouden met de voorgeno men sluiting van fabrieken te Krommenie, Utrecht, Dordrecht en Leiden van Thomassen en Drij verVerblifa. De lancering zal rechtstreeks in kleur worden .uitgezonden. Het programma begint om 16.50 op Nederland 1 met een inleiding van Henk Terlingen. Omstreeks 17.00 uur worden de eerste béel- Het debat mondde uit in een den uit Amerika verwacht. De aantal moties, waarvan er drie start is gepland om 17.48 uur. De van de heer Bakker werd vervor~| deel van een groep onafhanelijke uitzending zal waarschijnlijk om- pen. Hierin werd er bij minis; >r deskundigen nog iets zou kunnen streeks 18 uur worden beëindigd. - - mogelijke" te doen om de uitvoe ring van de sluitingsplannen te voorkomen. De fractie van de boerenpartij verklaarde zich voor aanvaarding van deze motie, mede zo werd gezegd „omdat we weten dat deze minister in de regel toch niet veel doet". De regeringspartijen zeiden „geen behoefte" te hebben aan de morie. temeer niet nadat minister De Block had toegezegd naar de directie van de N.V. te zullen "aan om na te gaan, of het oor- De Block op aangedrongen „al het I wijzigen. Met deze toezegging kwam de minister tegemoet aan het verlan gen, neergelegd in een motie van de heer Wieldraaijer (PvdA). In deze motie, die de steun verkreeg van alle fracties op die van de boerenpartij na, wordt de regering gevraagd al haar invloed aan te wenden om de directie van de N.V. te bewegen de uitvoering van haar besluit enige tijd op te schor ten en te onderwerpen aan het oordeel van een aantal deskundi gen. De kamer schaarde zich ook ach ter een tweede motie van de heer Wieldraaijer, waarin de regering wordt gevraagd, reeds nu een voorlopige wettelijke voorziening te treffen, die inspraak van werk nemers en hun organisaties garan- In een verklaring tegenover het persbureau Antara zei de gene raal het niet onwaarschijnlijk te vinden, dat politiemensen op West- Irian door separatisten zouden zijn beïnvloed, aangezien de mees- VRIJ KOUD WEER De afgelopen twee dagen werd de circulatie boven West-Euro pa bepaald door een lagedruk gebied nabij Ierland en een ho- gedrukgebied boven midden Europa en Italië. In de zuidwes telijke stroming trokken on weersstoringen over ons land, waarbij vooral woensdag plaat selijk flinke hoeveelheden neer slag vielen. Op Hemelvaartsdag bereikte een buienfront met hier en daar ook onweer in de avond het westen van ons land. Dit front zal hedenochtend het grootste deel van ons land ge passeerd zijn. Daarachter stroomt met matige tot vrij krachtige winden in hoofdzaak tussen zuid en west koude on stabiele lucht naar ons land. Naast zonnige perioden kunnen er ook enkele buien voorkomen. Het.zal daarom voor de tijd van het jaar vrij koud weer zijn. deert bij fusies, sluitingen en reor ganisaties. Tegen aanvaarding van deze motie spraken zich uit de WD, boerenpartij, SGP en GPV. Aangenomen werd ook de als „inhoudloos" gekenschetste motie van de heer Krosse (KVP), waarin er bij de regering met klem op wordt aangedrongen de hoogste prioriteit te verlenen an de reali sering van de op verder gaande democratisering gerichte wetge ving. In deze motie wordt opgemerkt, dat bij de voorgenomen sluiting van de Verblifa-fabrieken „weer eens duidelijk het gemis aan me dezeggenschap en een beroeps- recht ten aanzien van eenzijdig genomen besluiten is gebleken." Van de zijde van de PvdA en ook namens de groep-Aarden werd deze motie „inhoudloos" genoemd. Ook de fracties van de BP, SGP, GPV, PSP en CPN spraken zich uit tegen aanvaarding van deze mo- tie-Krosse, ten van hen onder het Nederlandse bewind hebben gediend. Generaal Edhie ontkende dat Enarotali met raketten was bestookt. Hij zei dat de inwoners van Waghete, Gake- kebo en Enarotali de Indonesische parachutisten hadden verwe'komd en zich ervoor hadden veront schuldigd dat zij door „opstande lingenleider" Wamaoefa waren misleid. Zij hadden vervolgens ge holpen het onklaar gemaakte vliegveld in bruikbare staat te brengen. Het Indonesische ministerie van voorlichting heeft op een protest van de buitenlandse persclub in Djakarta tegen het verbod West- Irian te bezoeken geantwoord, dat het verbod is ingesteld op verzoek van plaatselijke overheidsfunctio narissen in West-Irian, die het te druk hebben met de voorbereidin gen voor de „daad van vrije keu ze". De Indonesische regering heeft voorgesteld op 10 juli een begin te maken met de „daad van de vrije keuze", op welke wijze de bevol king van West-Irian (het voorma lige Nederlands Nieuw-Guinea) over haar toekomst zal beslissen. De datum is voorgesteld aan VN- vertegenwoordiger dr. Oritz Sanz die op het ogenblik op West- Irian is. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij koud Enkele lokale buien, maar ook zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Vrij koud weer. VRIJDAG 16 MEI v.m. n.m. Breskens 1.36 2.00 Terneuzen 2.12 2.36 Hansweert 2.46 3.10 Walsoorden 2.55 3.19 ZATERDAG 17 MEI Breskens rn 2.08 „1. 2.33 Terneuzen 2.44 3.09 Hansweert 3.18 3.43 Walsoorden 3.27 3.52 ZON op onder op mei 16 04.45 20.29 04.16 17 04.44 20.30 04.38 18 04.42 20,32 0OJ2 MAAN ondef 21.21 22.32

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1