Reeds meer dan 5 miljoen voor de „Bisschop Bekkers- Stichting" Uw matras In de emmers zat 477.000 gulden BELASTINGVERLAGING IN TWEE ETAPPES? Volgens drs. Den Uyl stond het kabinet onder druk „DAAD VAN VRIJE KEUZE" VAN 10 JULI TOT AUGUSTUS DODEN EN GEWONDEN BIJ BOMAANSLAGEN IN SAIGON Nieuw zomeroffensief van vietcong op komst? MARCUS KAISIEPO DOOR PAPOEA'S UITGEROEPEN TOT PRESIDENT?. HET WFFR Buiten omloop gesteld geld is welkom Ortiz Sanz naar West-I rian Hoofdkwartier naar Biak Koop 'm en win fl. 1.000- Drievoudige botsing in de lucht Burgerbedrog" Prijsstop A.o.w. en a.w.w. Voedseltekort Kaisiepo in New York 139 doelen onder vuur Arabieren vertalen Israëlische oorlogsroman Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ffrankertajf bij abonnementTER NEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 18,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG/DINSDAG 12/13 MEI 1969 25e Jaargang No. 5982 Uitgeefster N.V. v/h Fa, P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijsper mm 16 cent: eMaam per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dft blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 uur. De emmers, die ten behoeve van het gehandicapte kind het land zijn rondgegaan en bij Mies Bouwman in Carré in Amsterdam werden geleegd, hebben in totaal 477.000 gul den opgebracht. Nadat de tele visie-uitzending 's nachts om kwart over twee was afgelo pen, zijn 65 vrijwilligers van de spaarbank voor de stad Amsterdam nog uren bezig ge weest om het binnengekomen geld te tellen. Uit de emmers kwam een bedrag van 158.000 gulden aan munten. Het bankpapier had een waarde van 191.285. De girobiljetten en bankchèques vertegenwoordigden een be drag van 125.100. Er was 3500 aan vreemd geld. Het grootste gedeelte van de meer dan vijf miljoen gulden die zaterdag was opgebracht, is binnengekomen bij de onge veer tienduizend kantoren van banken en giro-instellingen. Ongeveer één miljoen gulden werd telefonisch aangemeld. Een exact cijfer was nog niet te geven, omdat nog geen ba lans kon worden opgemaakt van hetgeen via banken en postgiro is of nog wordt over geschreven. Tussen het geld, dat is bij eengebracht, zaten ook buiten omloop gestelde munten en bankbiljetten. „Ook dit geld is welkom", zei de onderdirekteur van de spaarbank voor de stad Am sterdam, de heer Ter Wolbeek, onder wiens leiding de vrij willigers uit zijn bedrijf het binnengekomen geld in Carré hebben gesorteerd en geteld. „In vele gevallen kan het nog bfj de Nederlandse Bank wor den ingewisseld", aldus de heer Ter Wolbeek. „Er zjjn talloze mensen in Nederland die buiten omloop gesteld geld jn huis hebben. Als het daar renteloos ligt, kunnen ze het beter ten bate van deze aktie geven. Ik ben bereid om er zoveel mogelijk uit te halen". Geld dat niet meer kan worden ingewisseld, verkoopt de heer Ter Wolbeek aan verzamelaars. Ook tijdens de aktie „Open het dorp" heeft de heer Ter Wolbeek oud geld ingezameld. Het bracht toen 60.000 op. De vertegenwoordiger van Oe Thant voor Westirianese aange legenheden, Oriz Sanz, is van daag (maandag) uit Djakarta naar West-Irian vertroken. Hij wil nagaan in hoeverre de op standige beweging van de laat ste tijd van invloed zal zijn op de „vrije keuze". De Indonesische minister van voorlichting, Boedjardjo, heeft gezegd, dat buitenlandse missio narissen in West-Irian veilig zijn. Een woordvoerder van de Ne derlandse missieleiding in Dja karta heeft gezegd, dat alle tien r.k. missionarissen in het gebied van Enaroali iri veiligheid zijn. Hij sprak een persbericht tegen, dat twee Nederlandse priesters door opstandelingen zouden zijn ontvoerd. De fractieleider van de p.v.d.a. In de tweede kamer, drs. J. M. den Uyl, acht het mogelijk dat de verlaging van de tarieven voor de inkomstenbelasting in twee etap pes zal worden uitgevoerd. Op een bijeenkomst in Utrecht verklaarde hij zaterdag dat het kabinet onder druk van de anti revolutionairen en ondanks een uit spraak van de v.v.d. die onver korte uitvoering van de belasting verlaging vroeg, 'tot de conclusie is gekomen dat de belastingverla ging in twee etappes zal worden doorgevoerd, een deel op 1 januari 1970 en een deel in 1971. Hij merkte in dit verband ter loops op dat zowel in 1970 als i.i 1971 verkiezingen worden gehou den. verklaarde dat de inkomensverhou dingen verder scheef blijven groei en. Hij kondigde aan dat de p.v.d.a. zal blijven pleiten voor structurele verhoging van de a.o.w.- en de a.w.w.-uitkeringen met geleidelijke invoering van een vakantiebijslag, verder voor een verhoging van het minimumloon, voor verbetering van de ziekenfondsverzekering van bejaarden, voor de invoering van een progressief tarief op de ver mogensbelasting en voor een ver hoging van successie- en schen kingsrechten, waartoe vóór het be gin van de nieuwe zitting van de tweede kamer een initiatiefwets ontwerp zal worden ingediend. De Indonesische regering zal de „daad van vrije keuze" in West-Irian van 10 juli tot 5 aug. laten uitvoeren. Dit heeft een regeringswoordvoerder zondag in Djakarta bekendgemaakt. In een regeringsverklaring werd zaterdag gezegd, dat de volksraadpleging over de toe komst van het gebied zou door gaan ondanks de jongste moei lijkheden in het centrale berg land, waar Papoea's tegen het Indonesische bewind in verzet kwamen. Minister van buitenlandse za ken Adam Malik verklaarde na een kabinetsvergadering dat de toestand in West-Irian nu nor maal is. Hij léverde commentaar op berichten dat dé secretaris- 0LGA generaal van de verenigde na ties, Oe Thant, had gewezen op de noodzaak van verbetering van de situatie in West-Irian al vorens de daad van vrije keuze zou kunnen worden uitgevoerd. Een woorvoerder van het In donesische leger sprak berich ten tegen, dat de „opstandelin gen" naar het oerwoud zijn ge vlucht óm van daar een guer rilla tegen Indonesië te voeren. In militaire kringen is meege deeld dat de Indonesische com mandant in West-Irian, brigade generaal Edhie, zijn hoofdkwar tier van Djajapoera, de hoofd stad, naar Biak heeft verplaatst in verband met de strategische ligging van het eiland. CORK: Generaal De Gaulle is met zijn echtgenote zaterdag op het viegveld van Cork aangeko men voor een privé-bezoek aan het graafschap Kerry in zuid- west-lerland. Op de foto drukt premier Lynch de hand van de vroegere Franse president. Op de rug gezien mevr. De Gaulle. Drie Japanse vliegers zijn zon-, dag om het leven gekomen toen hun straaljagers van het type F-86-F boven de stad Hirata in het westen van Japan met el kaar in botsing kwamen. Tot dusver zijn veertig Japan se vliegers omgekomen bij 36 ongelukken met toestellen van dat type. „Papoea-opstandelingen" heb ben volgens een Indonesische legerwoordvoerder de in Neder land verblijvende Marcus Kai- slepo, leider van de beweging „Vrij-Papoea", uitgeroepen tot president van een onafhankelij ke Papoea-staat. Dit bleek uit documenten die tijdens een re cente operatie op 't. eiland Biak waren buitgemaakt, aldus de woordvoerder. Juist van Biak teruggekeerde regeringsfunctionarissen zeiden zaterdag in Djakarta, dat de toe stand daar gespannen was. Troe pen in gevechtstenue patrouil- yy Drs. Den Uyl legde er de nadruk op geen nrinc piële bezwaren te hebben tegen een verlaging die is bedoeld om de zwaardere belas tingdruk ten gevolge van de infla tie ongedaan te maken. Maar in de behoefte voor verhoging van de belastinguitgaven onderwijs, ontwikkelingshulp, krotopruiming kan niet worden voorzien zon der een verzwaring van de belas tingdruk. Spreker herhaalde dat verlaging van de inkomstenbelas ting en daarnaast verhoging van de btw-tarieven en de accijnzen „burgerbedrog" is. Dit kabinet heeft nooit een ge lijke inkomensverdeling centraal gesteld, getuige dan ook de mis lukte poging een loonstop af te kondigen, de verschuiving van de directe naar de indirecte belastin gen en het invoeren van de b.tw. zonder voldoende compensatie en zonder prijsstop, aldus drs. Den UyL De inflatie-spiraal werkt door, getuige de stijging van de kosten van levensonderhoud met 0,9 pro cent van half maart tot half april. De doeltreffendheid van de prijs stop wordt niet bevorderd door de nadruk die kennelijk op aan drang van de v.v.d. is geleg< op het tijdelijke karakter. Da iafl&lejdfU «ao de o-yèa I leerden in de straten en er was een avondklok ingesteld. De Indonesische permanente vertegenwoordiger bij de ver enigde naties, dr. Roesland Ab- doelgani, heeft in New York de toestand in West-Iran besproken met secretaris-generaal Oe Thant. De Indonesische minister van voorlichting, vice-Iuchtmaar- schalk Boediardjo, heeft zater dag meegedeeld, dat Indonesië een grootscheepse actie is be gonnen om voedsel en andere goederen naar West-Irian te zen den. Zeker tien schepen varen naar het gebied en elf vliegtui gen zijn ingeschakeld om de voorraden te vervoeren. Na een kabinetsvergadering zei Boediadjo, dat president Soe- harto op de hoogte was gesteld van de zendingen rijst, kleding, spijkers, hamers en schoppen. Er is een tekort aan goederen en er zijn verzoeken om kleding, rijst, zout en andere dingen en sommige mensen zijn ongedul dig", zei hij. Voorts zei minister Boediard jo de president op de hoogte te hebben gebracht van het pro test van de buitenlandse pers vereniging tegen het niet toela ten van buitenlandse correspon denten in West-Irian. Een zoon van de heer Marcus Kaisiepo, de heer J. V. Kaisiepo in Delft, heeft het A.N.P. mee gedeeld dat zijn vader in New York verblijft. Volgens de zoon was de heer Marcus Kaisiepo reeds in 1962 door een congres van 150 hoofden van bevolkings groepen uitgeroepen tot presi dent van West-Papoea. Dat congres was gehouden te Hollandia, het huidige Djajapoe ra- Volgens de heer J. V. Kai siepo was zijn vader op drin gend verzoek van de bevolkings- hoofden naar het buitenland gegaan om daar te werken voor de onafhankelijkheid van het ge bied. In de Zuldvietnamese hoofdstad Saigon zijn vanochtend (maandag) vroeg zeven mensen omgekomen en 14 gewond bij drie bomexplo sies. In de afgelopen vijf dagen zijn in Saigon dertien mensen bij bomaanslagen gedood en meer dan 80 gewond. In een buitenwijk van 3è hoofd stad bestormde de politie een school, waarin leden van de viet cong een mortier hadden opgesteld om een politiepost onder vuur te nemen. Een vietcong-strijder werd gedood en twee vrouwelijke viet- congleden werden gevangen geno men. Over het gehele land zijn de af gelopen nacht 89 raket-, mortier-, bom- en infanterieaanvallen uitge voerd op steden en militaire instal laties. Tot de doelen behoorden Hceé in het noorden en vijf andere provinciehoofdsteden. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat men nog niet heeft kunnen vaststellen, of het om een mogelijk nieuw zomeroffensief gaat. De stij ging in het aantal aanvallen begon vijf dagen geleden, de dag van de val van Dien-Bien Proe in de viet- minhstrijd tegen de Fransen. De vietcong en de Noordvietna- mezen hebben vannacht 159 doe len in Zuid-Vietnam onder vuur genomen. Volgens een Amerikaanse woord voerder is het waarschijnlijk de grootste serie beschietingen uit de oorlog. Alleen in de provincies rond Saigon zouden meer dan 120 aan vallen met mortieren en raketten zijn uitgevoerd, soms gevolgd door de bestorming van militaire kam- DEN HAAG: Leden van de Pa poea-jongerenorganisatie Kobe Oser en sympathisanten hebben vrijdagmiddag een demonstratie ve optocht door Den Haag gehou den en petities aangeboden bij de tweede kamer en bij de ambas sades van de V. S. en Indonesië. De tocht vormde het sluitstuk van een „vrijheidsmars West- Papoea". Onlangs is in Tel Aviv een merkwaardige oorlogsroman ver schenen, waarin niet alleen de zesdaagse oorlog wordt beschre ven, maar waarmede de auteur Yigal Lev, die deze oorlog als reserve-majoor meemaakte, te vens een fel antioorlogsboek schreef. Met als titel „O God, moeder, hoe haat ik de oorlog" blijkt deze roman in Israël enorm succes te boeken. Lev's boek heeft ook in de Arabische landen aandacht getrokken en wel zo sterk, dat er een Arabische vertaling van zal verschijnen. Ook zal er een Amerikaanse vertaling van ko men en verschillende edities in Europese landen, waaronder een Nederlandse bij het „Wereldven ster" te Baarn. Een film is in voorbereiding. pen. Geschat wordt dat de Noord- vietnamezen en de vietcong in het „derde tactische district" (de om geving van Saigon) over 65.000 strijders beschikken, waarvan maar een klein deel in actie is ge komen. Militaire deskundigen achten een grootscheepse aanval op Saigon uitgesloten wegens de uiterst hechte verdediging. Alleen een heden van 30 man en kleiner zou-1 den een kans maken door de ver dedigingsgordel heen te dr'ngen, die-dan beschietingen en aanslagen zouden kunnen uitvoeren. Er zijn dokumenten buitgemaakt, waarin gewag wordt gemaakt van een nieuw offensief, dat om streeks de 19e mei (de verjaardag van president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam) zou uitbreken WARM WEER Het afgelopen weekeinde pas seerde een warmtefront ons land, hetgeen op de meeste plaatsen met regen genaard ging. Zondag was het zuiden" van ons land reeds in de warme lucht hetgeen goed tot uiting kwam in de maxi mumtemperaturen. In het zuid oosten van het land kwamen deze tot 21 graden maar in het noor den bleef het kwik bij ongeveer 16 graden steken. In het Wad dengebied bleef de temperatuur nog lager door het afkoelende effect van het zeewater. Inmid dels bevindt ons hele land zich in de warme lucht. De aanvoer hiervan vindt plaats om een ho- gedrukgebied waarvan het cen trum boven de Balkanstaten ligt. Het komende etmaal komt hierin weinig verandering, waardoor de temperaturen in het binnenland tot zomerse waarden kunnen, op lopen; hierbij kan later een on weersbui ontstaan. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Zonnig weer. Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. DINSDAG 13 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 12.14 12.50 1.29 1.33 n.m. 11.54 0.30 1.09 1.14 WOENSDAG 14 MEI Breskens Terneuzen Hansweert. Walsoorden v.m. 0.30 1.06 1.40 1.49 n.m. 12.53 1.29 2.03 2.12 ZON MAAN op onder op ondéf mei 13 04.50 20.24 03.34 17.29 14 04.48 20.26 03.45 18.40 15 04.47 20.27 03.58 20.04 16 04.45 20.29 04.16 21.21 17 04.44 20.30 04.39 22.32 18 04.42 20.33 05.12 83,34

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1