BEURSOVERZICHT Het der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog TOTALE PRIJSSTIJGING REEDS MEER DAN ZES PROCENT „Zomerhuisjes, pensions", voeding en roken m drs. Den Uyl Commentaar Vrijdag 9 mei 1969 PHILIPS ZEER VAST Advieskoersen: DE VKIJE ZEEUW - Pagina 7 Pelgrims naar Mekka verkopen dienaressen. Hans van Ham weer in het nieuws Verzending zeepost - AGENDA - Dr. L. de Jong Het eerste volledige - vol strekt openhartige en mt- hullende - relaas ovei onze vooroorlogse geschiedenis Nog nimmer is op zo uitgebreide wijze de geschiedenis van het voorspel tot de Tweede Wereldoorlog behandeld ■'■"■j-jttHMÉtlt- nitg.i /RWHvïWrmn.JvAV. ROME: Op het San Belvedere- plein van Vatikaanstad hebben 24 leden van de Zwitserse garde de eed van trouw gezworen. Tra ditie getrouw leggen elk jaar de recruten met een hand geheven en de ander op de vlag, de eed af op de verjaardag van de laatste slag van de garde toen paus Cle- ment II verdedigd moest worden tegen keizer Karei V op' 6 mei 1521. ESTELLA (Spanje): Eerst nu bereikt ons deze foto van een anti-Franco-demonstratie door de Carlisten in het Spaanse Es- tella. De duizenden demonstran ten droegen borden met zich mee met teksten als „Franco ver rader", „Aan de galg met de dic tator" en „Bevrijding voor Span je". Het prijsindexcijfer van de ge zinsconsumptie, zoals dit maan delijks door het centraal bureau voor de statistiek (CBS) wordt samengesteld op basis 1964 100, liep van medio maart tot medio april op van 126,2 tot 127,3. Dit komt neer op een stijging van 0,9 Ten opzichte van decem ber '68 bedraagt de stijging 6,1 Naar het CBS mededeelt, is de genoemde toeneming van 0,9 voor bijna de helft (0,4%) het gevolg van de huurverhoging per 1 april. Een tweede oorzaak is de stij ging van het indexcijfer voor kleding van 126,0 tot 128,9. Het CBS wijst er op dat de laatstge noemde twee cijfers niet geheel vergelijkbaar zijn. De maartindex voor kleding heeft gedeeltelijk op het winterpakket en gedeeltelijk op het zomerpakket betrekking, terwijl voor de index van april de winterkleding geheel buiten be schouwing blijft. Het indexcijfer voor voeding liep op van 121,5 tot 121,9. Binnen deze sector stegen de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit en voor eieren met een ge zamenlijke invloed van 0,2 op het totaalindexcijfer. Voor mar garine werd een prijsdaling ge registreerd. Voornamelijk als gevolg van een stijging van de huurprijzen voor zomerhuisjes en van de ta rieven voor vakantiepensions, die in het aprilcijfer Voor het eerst tot uitdrukking wordt gebracht, liep het indexcijfer voor ontwik keling en ontspanning op van 122,8 tot 124,0. Het indexcijfer voor roken gaf een daling te zien van 142,4 tot 141,6 als gevolg van een daling van de sigarettenprijzen. „De verdere prijsstijging over april is griezelig, temeer daar die gedeeltelijk betrekking heeft op een periode, toen de prijsstop was ingevoerd", aldus drs. J. den Uyl, fractievoorzitter van de p.v.d.a. in de tweede kamer. Het meest verontrustende is volgens de heer Den Uyl, dat er niets valt te bespeuren van prijs dalingen als gevolg van concur rentie en een juistere hantering van de b.t.w., die minister De Block bij herhaling in hte voor uitzicht heeft gesteld. Het wan trouwen in het beleid van de mi nister wordt door deze cijfers be vestigd, aldus de heer Den Uyl. De huurverhogingen, waar tegen de p.'v.d.a. zich heeft uitge sproken in april, zo vervolgde hij, hebben een prijsstijging van 0,4 pet tot gevolg gehad. Dit cijfer was voorzien voor het geval deze niet verplichte huurverhoging toch over de gehele linie zou wor den toegepast. Dit bewijst, aldus de heer Den Uyl, dat deze huur verhoging in feite heeft uitgepakt als een gedwongen huurronde. Ik kan ftiij niet voorstellen, zo be sloot hij, dat minister Schut on der deze omstandigheden de huurliberalisatie dit jaar nog wil uitbreiden. MAANDAG 12 MEI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Hot Girls - Alleen voor mannen", DINSDAG 13 MEI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Hot Girls - Alleen voor mannen". Woensdag was AKU en don derdag was Philips de grote favo riet van de internationale waar den. Dit fonds opende vast met een eerste verhandeling op 176 tegen woensdag 170,90. In tegen stelling tot de voorgaande dagen, toen ej- aanbod in stockdividen den in de Philipshoek aanwezig was, moest nu worden voldaan aan dï vraag naar deze dividen den. Daarnaast toonden het bui tenland en het publiek belang stelling. Vandaar de verrassend hoge inzet. Indien de vraag naar stockdividenden blfjft aanhou den, zitten er hogere noteringen voor het Philips-aandeel in de bus. De beurs reageerde gunstig op de le kwartaalcijfers 1969 van de Kon. Shellgroep. Daaruit •bleek, dat de netto winst 97,5 min. pond sterling heeft bedragen, of wel 13,9 pet .meer dan in 1968. In Kon. Olie werden de eerste transaeties afgewikkeld op 194 (192,10). In de AKU hoek was het wachten op de le kwartaalcijfers. De beurs verkeert in spanning en is optimistisch. AKU werd 60 cent hoger verhandeld op 121,70 Unilever werd ex-slotdividend verhandeld en was prijshoudend op 118,30 (120,70 cum dividend). Hoogovens opende 10 cent lager op 114,20, maar kon zich herstel len tot 114,80. Philips kon het ver hoogde niveau handhaven op 176,10. Kon, Olie zakte iets in tot 193,40. In "Wallstreet vonden winst nemingen plaats die een koers- reactle tot gevolg hadden. Van de Nederlandse fondsen sloot Phi lips in New York hoger en KLM lager. De scheepvaartsector was ver deeld. Er bestond vraag voor Hol land-Amerikalijn waardoor dit fonds vast in de markt lag op 104. Van Ommeren was zwak met een koersverlies van 4 punten op 239. Ook Rott. Lloyd moest terrein prijsgeven. De staatsfondsenmarkt schom melde rond het voorgaande slot- niveau. Deli-mij. daalde een gul den tot 73,50. K.Z.-Organon was vast op 168, terwijl Heineken bijna een gulden verbeterde tot 171. KLM was ƒ2,50 lager op 235,50 ingevolge Wallstreet. Gedurende de verdere beurs- duur werd er praktisch alleen in de AKU-hoek gehandeld, dit hoofdzakelijk door lokale specu latieve vraag. Om daaraan te kunnen voldoen moesten hogere prijzen worden betaald, waar door de koers opliep tot 123,20. Hoogovens verliet de markt op 114,90, Philips deed circa 176, Unilever 118 en Kon. Olie viel terug tot 192,50. In de le periode stegen Bernet, VRG-papier, Riva, Holl. Melk suiker en Dagra ieder 5 punten. Centrale Suiker was 13, Bergoss 18, Ind. Mij. Zutphen 15 en Erdal 10 punten hoger. Nat. Nederland was 15 puuteii hoger niet aan te komen. Delta steeg 9 punten en Kluwer 4,50. Albert'Heijn werd ex dividend en ex stock verhan deld doch was flauw, Ned. Ford, Vredestein en Nutricia daalden ieder 5 punten. Gist-Brocades gaf 6 en Kiene 10 punten prijs. V.M.F. was wederom lager. De advieskoersen lands bankpapier in luiden: Londen Montreal New York Parijs Brussel Frankfort Stockholm Zürich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon Madrid voor buiten- Amsterdam 8,64— 8,74 3,35— 3,40 3,62— 3,67 66,00—69,00 6,53— 6,73 91,50—92,50 69,80—70,80 83,90—84,90 57,00—59,00 47,80—48,80 50,50—51,50 13,98—14,18 12,60—12,90 5,10— 5,25 Sommige Afrikaanse pelgrims naar Mekka nemen op hun tocht dienaressen mee als „menselijke reisehèques." Ze worden in Sa- oedi-Arabië te koop aangeboden voor bedragen van wel 8500 gul den, waarmee de pelgrims hun reiskosten er dik uit hebben. Dit vertelde het Britse conservatieve parlementslid sir Douglas Glover woensdag op-een bijeenkomst in het lagerhuis, waar afgevaardig den van alle partijen besloten tot Oprichting, van een groep tegen slavernij. Sir Douglas werd ge kozen tot voorzitter van de groep, die de regering wil vragen de kwestie in de Verenigde Naties en andere internationale organi saties aan dë' orde te stellen. Hans van Ham, de Belgischs Nederlander die vorig jaar in het nieuws kwam, toen hij ten on rechte ervan werd verdacht de beruchte grafschenner te zijn, is woensdag in Antwerpen weer in het nieuws gekomen. Hij werd, terwijl hij in een minirokje met zijn vrouw en nog een man in het stadscentrum wandelde, aangehouden door po litiemannen wie de combinatie van het minirokje met zijn volle baard wat merkwaardig voor kwam. Na een controle van zijn papie ren op een politiebureau werd hij vrijgelaten, maar opnieuw opge bracht toen hij zijn misnoegen uitte door een steen door een ruit van het bureau te smijten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Rio Cuai'to" 13-5 Australië: m.s. „Waalekerk" 14-5 Canada: m.s. „V.K. Adventurer" 13-5 Chili: m.s. „Achilles" 13-5 Kenya, Oeganda en Tanzanië: m.s. „Bernburg" 16-5 m.s. „Flaeming" 16-5 Ned. Antillen: m.s. „Parthenon" 12-5 Suriname: m.s. „Aristoteles" 12-5 Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Atlantic Star" 12-5 m.s. „Atlantic Saga" 14-5 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: m.s. „Bovenkerk" 13-5 ZATERDAG 1» MEI Terneuzen Dijkstraat, 15 uur: Opening van discotheek „Sur Boum". Luxor-Theater, 8 uur: „Een dokter vertelt"". ZONDAG 11 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Hot Girls - Alleen voor mannen"; 5 en 8 uur: „Een dokter vertelt". 1918—1939 Op uitermate boeiende wijze behandelt dr. L. de Jong, de politieke, economische, sociale en militaire aspecten van de veelbewogen jaren 19181939. Tot de belangrijkste onderwerpen behoren de gevolgen van de eerste wereldoorlog, de diepe crisis, de Zeven Provin ciën-zaak, Colijn en de „aanpassing", de Rijksdagbrand, Mussert en de N.S.B., Hitiers aanvalsplannen, de vluchte lingen uit Duitsland en de conflicten over de defensie. Geheime archieven geopend De auteur heeft gebruik kunnen maken van GEHEIM bronnenmateriaal dat van een unieke veelzijdigheid is. Daartoe behoren, behalve de rijke collecties van het Rijks instituut voor Oorlogdocumentatie, de notulen en stukken van de ministerraad, het archief van het Kabinet van de Koningin en de rapporten van de vooroorlogse Binnen landse Veiligheidsdienst. Volstrekte openhartigheid „Ik heb, mij zettend tot het schrijven van dit werk, geen enkel falen met de mantel der liefde willen bedekken. Ik had, ik heb, slechts één behoefte: in dit relaas alles op te nemen wat historisch relevant lijkt. Serieuze geschied schrijving is zonder die volstrekte openhartigheid, zonder politieke èn geestelijke vrijheid, ondenkbaar", (dr. L. de Jong in zün. voorwoord.) Het eerste deel, „VOORSPEL", heeft een om vang van 756 bladzijden waarvan 80 bladzijden historische foto's en afbeeldingen van docu menten. Een kloek formaat: 23 x 14,5 cm. Gebonden in linnen band en voorzien van stof omslag. De prijs van dit eerste deel is slechts ƒ17,50. Het complete werk „Het Koninkrijk der Neder landen in de tweede wereldoorlog" zal ca. 7 delen omvatten. De delen zullen elk een vol komen afgerond geheel vormen en ook afzon derlijk verkrijgbaar zijn. De prijzen worden voor elk deel afzonderlijk vastgesteld. De populaire editie is geheel gelijk aan de wetenschappelijke uitgave, behoudens dat de bronvermeldingen in de voetnoten zijn wegge laten, geen register is opgenomen en de vele citaten zijn vertaald. Boekhandel Van de Sande NOORDSTRAAT 55—57 TERNEUZEN TELEFOON 2073

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7