Papoea-opstanden zonder resultaat Jaarvergadering vereniging walerleidingbelangen in Ylissingen mijfiHBRDrs EN IN DE VERENIGDE NATIES KIJKT MEN EEN ANDERE KANT OP WERKGEVERS: „HARDE KOERS VAKBEWEGING IS VEROUDERD" Geen fundamentele tegenstelling tussen werkgevers en werknemers? De toekomst van de watervoorziening in Zuidwest-Nederland Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 9 mei 1969 Alleen zijn vulpen Twee jaar eis tegen dienstweïgerende Jehova-getuige Diefstal van caravans door Nederlanders? Canadese omroep weert tabaksreclame Vreemdelingen Die tweede zondag in mei Is Bloemendag* Wees royaal. Met kleurige boeketten of bloeiende planten. Zet moeder eens gezellig in de bloemetjesl Ledenverlies Vruchtbaarder De fusie Financiële problemen Spaarbekkens Twee fasen HOOFDPIJN POEDERS Amerika wil 27.000 ton gifgas in oceaan lozen. Nieuwe zwaveizuurfabriek te Antwerpen Indiase regering tegen marine-voorstel Demonstratie op Hokkaido tegen raketbasis Uit Irian Barat voorheen Ne derlands Nieuw-Guinea komen berichten over opstanden die door Indonesische parachutisten zijn neergeslagen. De recentste was die bij Enarotali, waarover de be richten voornamelijk via het Australische deel van het eiland kwamen en pas nadien door Dja karta werden bevestigd met ver klaringen erbij, dat alles niet veel te betekenen had. Dat laatste is begrijpelijk. De Indonesische overheid heeft er geen belang bij dat de wereld te veel aandacht gaat besteden aan wat in West-Irian plaatsgrijpt. Aan de andere kant wordt gespro ken over het sturen van vijfhon derd man parachutisten en dat is een aanzienlijke strijdmacht voor dit soort operaties, al zegt het op zichzelf niet zo heel veel. Djakarta heeft niet veel te duch ten van al de belangstelling voor West-Irian. Die zou ook kunnen worden gewekt door de rapporten van de waarnemer der Ver. Na ties, Ortiz Sanz, die niet veel hoop heeft dat de door de V.N. gelaste volksraadpleging veel zal voor stellen. Hij maakt een beetje ru zie inet Djakarta, maar dat haalt weinig uit, omdat Sanz van geen andere machtsmiddelen is voor zien dan zijn vulpen. En in de Ver. Naties bestaat niet veel bereid heid zich over het land der Pa poea's op te winden. Dat de volksraadpleging niet zal worden gehouden op een manier die iets lijkt op wat algemeen als een stemming wordt beschouwd, staal vast De Indonesiërs houden het op hun „moesjawara"-systeem, De advocaat-fiscaal bij 't hoog militair gerechtshof mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst heeft donderdag in hoger beroep twee jaar gevangenisstraf geëist met aftrek tegen de 20-jarige Jehova getuige J. C. B. uit Dronten, die wegens dienstweigering door de krijgsraad in Arnhem tot veertien maanden was veroordeeld. De auditeur-militair bij de krijgsraad had eveneens twee jaar geëist. De krijgsraad in Arn hem, die dienstweigerende Je hova-getuigen steeds tot 21 maanden veroordeelde, wilde op 17 april door aan B. 14 maanden op te leggen, het hoog militair gerechtshof aan de hand van dit vonnis een norm laten stellen. De andere krijgsraden leggen de Jehova's getuigen als regel twee jaar op, aldus de advocaat fiscaal voor het hof.' Hij achtte twee jaar Blankenbosch het centrum waar Jehova-getuigen die dienst weigeren hun straftijd uitzitten een juiste strafmaat. In deze vervangende straf is rekening gehouden met een voor lopige invrijheidstelling na twee derde van de straftijd. De advo caat-fiscaal kondigde aan, dat er aan zal worden gewerkt om de vonnissen van alle krijgsraden voor dienstweigerende Jehova getuigen gelijk te trekken met de gebruikelijke straffen van twee jaar als uitgangspunt. In Antwerpen en omgeving zijn in de afgelopen maanden tiental len caravans gestolen en vermoe delijk naar Nederland gesmok keld, zo schreef donderdag het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws". Het blad wijst erop, dat het in België moeilijk is gestolen cara vans op de markt te brengen, ge zien de jaarlijkse controle door de verkeersinspektie. Voorts is grensoverschrijding naar Frank rijk en Duitsland zonder goede papieren niet gemakkelijk, maar overschrijding van de Neder landse grens niet meer dan een formaliteit. Niemand kan betwijfelen, al dus „Het Laatste Nieuws", dat de talrijke caravandiefstallen vèn de laatste tijd het werk moeten zijn van een goed georganiseerde bende specialisten, die uit Neder land opereren en die een middel hebben ontdekt om de aanhan gers op de markt te brengen. De „Canadian Broadcasting Corporation" heeft meegedeeld dat zij zowel over radio als tele visie geen reclame meer zal laten maken voor tabakswaren in ver band met de aan het roken ver bonden gevaren. De inkomsten uit die reclame bedroegen jaar lijks circa 700.000 dollar. een soort praten tot men het In grote lijnen eens Is en het paaien van de voormannen die het praten duchtig kunnen beïnvloeden. Het verzekert de Indonesiërs van een uitslag zoals ze die wensen. Of daarbij ook de wens van de bevol king tot uiting komt, Is een andere zaak. Men hoeft zich geen overdreven voorstelling te maken van het politiek bewustzijn onder de pri mitieve Papoea-stammen. Allerlei details van de politieke regelingen gaan hun begrip te boven. Waartegen wel verzet bestaat, dat is tegen de Indonesiërs, Vreem delingen die zich met Papoea zaken bemoeien en dat uit zich dan in opstanden. Dat was trou wens al van langere duur, vooral in gebieden als Biak en Vogelkop waar de bevolking een zekere ont wikkelingspeil heeft bereikt en het contact met de Indonesische over heid het intenst is. Nederland, als voormalige kolo niale macht, heeft er geen be moeienis mee. De Ver. Naties kij ken liever de andere kant op. Die hebben problemen genoeg en ze verlangen er geen nieuwe bij. Nog daargelaten dat men terwille van de Papoea's geen zin heeft ruzie te maken met Djakarta. a' t ,3b Het recente optreden van de vakbeweging wijst op een har dere koers. Het lijkt er soms op dat de gerafelde draad van de klassestrijd weer wordt opgeno men. De gedachte echter dat er een fundamentele tegenstelling inbelangen tussen werkgevers en werknemers zou bestaan, is on juist en met name ook door de confessionele vakbeweging van meet af aan bestreden, aldus het jaarverslag over 1968 van de federatie van christelijke werk geversverbonden. Het opnieuw koesteren van deze gedachte is op de weg naar overleg een stap terug, die wij niet gaarne zouden zetten, zo wordt in het verslag verder opge merkt. De huidige maatschappij- struktuur kan niet meer worden beschreven in termen van twee conflicterende partijen, waarbij de partfj van de arbeiders zich met hand en tand zou moeten verzetten tegen de materiële en morele uitbuiting door onder nemers. Veeleer is het zo, dat alle so ciaal-economische groeperingen door middel van het overleg heb ben samen te werken om een ge stage groei van de welvaart te garanderen in overeenstemming met verworven maatschappelijke inzichten en sociale maatstaven. Het bevorderen van het welzijn vordert de inspanning en samen werking van alle betrokken par tijen. Een agressieve confronta tiepolitiek kan dit streven slechts in de weg staan. Men kan begrip hebben voor de moeilijkheden die een bona fide vakbeweging in deze wel varende tijd ondervindt om haar leden te binden. (Op een pers conferentie is van de kant van de federatie o.m. de aandacht geves tigd op het ledenverlies dat de vakbeweging ondervindt en op de vergrijzing van het ledenbe stand.) Het begrip voor de moeilijk heden van een bonafide vakbe weging houdt tevens in, dat een goed funktionerende vakbewe ging grote betekenis voor de samenleving bezit. Voor zover dat geëigend is zou- men dan ook ge zamenlijk over oplossingen kun nen praten. „Het uitgangspunt voor een dergelijk gesprek kan voor ons echter niet zijn enige bevoordeling van erkend georga- niseerden. Men zou wederom doodlopen op de discriminatie motieven betreffende niet-geor- ganiseerden. Vruchtbaarder lijkt het aan te knopen bij vakbondsaktiviteiten, die tevens ten dienste staan van het bedrijfsleven als geheel en waarvoor ook de ondernemingen verantwoordelijkheid bezitten. Het uitgebreide terrein van de scholing en vorming leent zich hiervoor wel het meest". „De produktie van drinkwater zou minstens in zuidwest en mo gelijk in nationaal verband ter hand moeten worden genomen, altha'ns als ik de ontziltingstech- niek even uitschakel. Of dat hele maal juist is, betwijfel ik. Im mers, de daling van de kostprijs bij ontzilting gaat nog sneller dan de stijging van de kostprijs bij de traditionele winning. Landelijk heb ik nog meer wensen en niet alleen op het gebied van de - tervoorziening. Naast de proble matiek van de^winning van wa ter, waar een sterke concentratie noodzakelijk is, lijkt de organisa tie van de distributie zowel wat water, gas als elektriciteit betreft, aan herstructurering toe". Dit zei de heer A. J. Kaland, lid van G.S. van Zeeland, tijdens de jaarvergadering van de vereni ging voor waterleidingbelangen donderdag in hotel „Brittannia" te Vlissingen, waar direkteuren en staffunktionarissen van wa terleidingbedrijven uit het gehele land aanwezig waren. De bijeen komst werd in Zeeland gehouden in verband met de jongste con centraties in de provinciale wa tervoorziening en de bouw van een waterfabriek te Terneuzen. Ir. T. Verheul, direkteur van de waterleidingmaatschappij „Mid den-Zeeland" te Goes, gaf een uiteenzetting over de reorganisa tie in Zeeland en de gevolgen daarvan. Hij vestigde de aandacht op de ontwikkeling van de tech nologie en de opkomst van het verschijnsel „management", waardoor deze tijd zich volgens hem onderscheidt van de vorige periodes. Ir. P. Stoter, per 1 september a.s. direkteur van de waterlei dingmij „Zeeuws-Vlaanderen" en de industriewatervoorziening, schetste de ontwikkeling in technische zin. Hij wees hierbij op de groei naar grotere een heden. Als de fusie ook juridisch een feit zal zijn, en dat zal niet lang meer duren, zal het voorzienings- gebied van de nieuwe maatschap pij zich uitstrekken,- aldus de heer Stoter, over geheel Zeeland (ex clusief St. Philipsland en de oor- i spronkelijke kern van de ge- meente Middelburg) en een deel van westelijk Noord-Brabant. De nieuwe maatschappij zal zich kenmerken door de volgende gegevens: 1 Produktiemogelijkheden na af bouw van het pompstation in .de Braakman en de uitbreiding van de produktie in H-uijbergen in clusief de aanvoer van grondwa ter uit Brabant, circa 60 miljoen kubieke meter per. jaar, huidige afzet 25 miljoen kubieke meter per jaar, aantal aansluitingen i 103.500, aantal medewerkers 340, landoppervlakte van het voor- zieningsgebied circa 185.000 ha en een aanschafwaarde van de aanwezige werken 180 miljoen. De watervoorziening in Zee land is thans, aldus de heer Ver heul, in handen van één organi satie, als het gemeentelijk bedrijf van Middelburg buiten beschou wing blijft. Deze organisatie is de feitelijk bestaande waterleiding maatschappij Zeeland. Juridisch, zo zei hij, zal deze maatschappij tot stand komen, indien de finan ciële problemen zijn opgelost. De heer Verheul kon verkla ren, dat de bestuurders in de pro vincie Zeeland het belang van de watervoorziening steeds hoger hebben gesteld dan het eigenbe lang van de bestaande bedrijven. De gedeputeerde Kaland was van oordeel, dat ook in de be- leidssfeer een zekere concentra tie goed zou werken. „We hebben daar in Zeeland", zei hij, „enige ervaring mee opgedaan". Volgens de heer Kaland brengt meisim door Jakob Schopmani 38) „En als ik u zeg, dat ik door uw vader gezonden ben om de groeten o-ver te brengen, gelooft u me dan?" Het waren moeilijke ogenblikken voor Dorus van Dorenkamp. Hij trilde op z'n benen dat hij z'n geheim verra den zou eer hij de tijd daartoe ge komen achtte. „Mijn vader?" riep Annemarie uit, „mijn vader? Kent u hem, leeft hij dan nog?" Opgewonden nam het meisje hem bij de hand en nodigde hem uit in huis te komen om alles te vertellen, wat hij wist. Met knikkende knieën stapte Dorus naar binnen, waar hij snel een leunstoel opzocht. Dezelfde stoel, waarin hij Lena voor het laatst gezien had Hij had een brok in de keel, die hem, het spreken bijna onmoge lijk maakte. Tenslotte begon hij hakkelend: „In den vreemde heb ik jaren lang met je vader samen geleefd op de plantages van Het verre Java, Wü hebben dezelfde hitte gekend en dezelfde pracht van bloemen, zee en bergen. Onder dezelfde palmen sliepen wij. Het leven had er vele schone dingen, maar altijd droeg uw vader diep in z'n hart een groot leed mee: het heimwee naar zijn vrouw en kind. Honderden malen riep hij in eenzame uren hun namen en nog vaker vouwde hij z'n handen, dat de hemel hen beschermen zou. En nu is uw moeder dood, mijn kind. Ik weet niet, hoe uw vader die zware slag moet dragen". Langzaam hief Annemarie haar hoofd naar de vreemdeling op, 'n kwellende vraag brandde haar oP de lippen. „Zal het nu tot een spoedig weerzien met mijn vader komen? Komt hij hier heen, of brengt u mij naar hem toe?" „Nog niet, Annemarie. Nog e'veri geduld, en dan zal hij komen. Het duurt misschien niet lang meër." „O, als u wist, hoe vaak ik vurig gebeden heb voor hem!" Dorus van Dorenkamp voelde hete tra nen naar zijn ogen opwellen. „Weet u, hoe en wanneer uw moeder stierf, Annemarie?" Er viel een gespannen stilte, waarin het meisje met een aarze ling scheen te kampen, terwijl Dorus nerveus met zijn vingers op de leuning van de stoei trom melde zonder dat hij er zelf erg in had. „Toen m'n moeder stierf," zei het meisje eindelijk, „was ik nog zeer jong. Een kind van enkele jaren oud. Ik kan me niet meer voorstellen ho© zij er uit zag, maar de mensen zeggen, dat ik erg op haar lijk." Dorus van Dorenkamp knikte alsof hij dat laatste bevestigen wilde, maar opeens bedacht hij zich en wachtte gespannen af. „Haar dood was zo vreselijk, dat ik de indruk ervan nooit meer uit m'n herinnering zal kunnen wegwissen." „Was u er dan bij toen ze stierf?" „Ja, ik alleen. Ze was met my de heide in getrokken om vader te zoeken. Ze wist niet, waarheen hq was gegaan, maar ze zag im mers voor zich uit in de richting van de ondergaande zon. Ze ge loofde hem op die weg te zullen vinden. Toen ik vermoeid werd monterde zij me op, dat we spoe dig by hem zouden zqn. Nog een heuvel moesten we over trekken, maar ik was zo moe, dat ik niet meer verder kon. Toen heeft zij me in haar armen genomen en daar ben ik ingeslapen, terwnl zij zich verder voortspoedde „en wat daarna is geeburd, weet ik niet" alleen, toen ik de volgende mor gen wakker werd,- was moeder dood. Ze lag languit in de heide en hield mij vast, omklemd, zo stijf, dat ik het uitschreeuwde van angst. Ik weet nog, dat ik met m'n vingers aan haar ogen heb gepeu terd, en dat er later twee mannen kwamen die ons daar vonden. Mij hebben ze toen naar m'n groot ouders gebracht en die hebben mij nog jarenlang als hun eigen kind verzorgd." „Wat is er toen met moeder ge beurd?" „Men heeft Haar riaar het dorp overgebracht en daar is zij be graven, naast Peter Beeren, die omstreeks diezelfde tijd gestor ven is. Hij had vroeger in ons huis gewoond en grootvader zei altijd, dat hij moeder de dood in gejaagd Had. Maar dat geloof ik niet. Als vader haar en my niet alleen ge laten had zou het niet gebeurd zyn!" Als do°r een zweepslag getrof fen kromp Dorus van Dorenkamp ineen. „O, zeg dat niet, zeg dat niet," smeekte hy, met een gevoel alsof z'n hart brak. Maar waarom heeft vader jullie dan alleen achter ge laten?" vroeg hij met nauwelijks bedwongen emotie. (Wordt vervolgd.) een rationele taakverdeling mee, dat de rol van de gemeenten klei ner en die van de provincies gro ter wordt. „Uit het voorlopig rapport van de werkgroep basisplannen zuid west-Nederland kan worden af geleid, dat de dekking van de Zeeuwse waterbehoefte het best als volgt kan geschieden: tot 1983/1984 aansluiting op de Bies- bosch (120 miljoen m3 per jaar); na 1984 spaarbekkens te St. Phi lipsland (150 miljoen m3 per jaar). Een voorlopig onderzoek naar de aanwezigheid van klei lagen heeft uitgewezen, dat de ondergrond bij St. Philipsland gunstiger is voor het aanleggen van de spaarbekkens dan in de Grevelingen", aldus ir. Stoter. Een gedetailleerd onderzoek naar het geologisch profiel en de mogelijkheden voor de spaarbek kens in de hals van St. Philips land wordt door het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening met voorrang uitgevoerd. Het spaar bekken te St, Philipsland kan pas met bruikbaar zoet water worden gevuld na afsluiting van de Oos- terschelde en verzoeting van het water. Hiervoor wordt gerekend op 1983/'84. t De maximale capaciteit van het te ontwikkelen waterwinnings- werk wordt op 150 miljoen m3 per jaar gesteld. Na benutting van de aanwezige 60 miljoen m3 produktiecapaciteit (incl. Bra bants grondwater en de uitbouw van het pompstation in de Braak man) moet: a. de behoefte tot 1984 van el ders worden betrokken; b. de voor het jaar 2000 geraam de hoeveelheid minus 60 mil joen m3 van de bestaande bronnen minus circa 150 mil joen m3 uit de spaarbekkens te St. Philipsland blijvend van elders worden aangevoerd. Op grond van deze overweging, aldus de heer Stoter, moet circa 120 miljoen m3 per jaar van de Biesboschproduktie worden ge claimd 'voor de provincie Zee land. De werken, die nodig zyn voor de aanvoer en de zuivering van deze 120 miljoen m3 per jaar, kunnen in twee fasen, elk 60 mil joen m3 per jaar, worden uitge voerd. Tussen de Biesbosch en het splitsingspunt midden-Zeeland/ Zeeuws-Vlaanderen zal een lei ding worden aangelegd, die na de aftakking naar het industriege bied aan de Moerdijk circa 60 miljoen kan transporteren. Van dit splitsingspunt zal naar het nieuw te bouwen zuiveringswerk in het Sloe en naar het pompsta tion Braakman een leiding wor den gelegd, die kleiner kan zijn in diameter. Het ligt in de bedoeling van de n.v. Biesbosch om „transporta bel" water in te kopen, dat naar gelang de behoefte in het Sloe of in de Braakmn verder zal worden behandeld tot drinkwater, voor zover het niet rechtstreeks kan worden afgezet. Volgens een globale raming zal de aanvoer uit de Biesbosch een investering vergen van 125 tot 150 miljoen gulden. De uitvoe ring van het projekt is o.m. af hankelijk van het nationaal ba sisplan. Een verzoek om 120 mil joen m3 uit de produktie van de Biesbosch voor Zeeland te be stemmen is reeds gericht aan het ryksinstituut voor drinkwater voorziening. WERKENDAM: Zoals eerder ge meld is woensdag een hoge kraan, die in gebruik was bij de con structie van een 120 meter hoge hoogspanningsmast in de Bies bosch, omgevallen. De oorzaak van dit ongeval is vooralsnog een raadsel. Met de kraan viel ook de machinist naar beneden, doch hij werd slechts licht gewond. De omgevallen kraan ligt nu. ernstig beschadigd op de in aanbouw zijnde hoogspanningsmast. Het Amerikaanse leger overt weegt circa 27.000 ton gifgas in de Atlantische Oceaan te lozen. Het Pentagon deelde woensdag mee j dat het voornamelijk om mos- terd- en zenuwgas gaat, dat is overgebleven uit detweede wereldoorlog en nu onbruikbaar geworden. Men denkt erover het gas' in stalen of betonnen cilinders aah boord van vier overtollige Liber- ty-schepen op 250 mijl uit de oostkust in 2.100 meien' diep wa ter- tot zinken te brenjggjOIet .gas zou van verschillende plaatsen ih de V. S. per trein naar Earle iri New Jersey moeten' worden ge- bracht. Het plan was echter nog niet definitief. Het democratische congreslid Richard McCarthy uit New York heeft al by de ministeries van de fensie en vervoer geprotesteerd tegen de overbrenging van gif- I tige stoffen in zulke hoeveelheden I per trein. Volgens hem is dit in strijd met de veiligheidsvoor schriften. Het Belgische kernkabinet voor economische en sociale coördina tie heeft besloten overheidssteun te verlenen voor de bouw van een zwaveizuurfabriek door de B.A. S.F. te Antwerpen. Met deze fa briek, die voornamelijk voor eigen behoeften van Bayer zou werken, zijn investeringen van 1,25 miljard francs (circa 90 mil joen gulden). De Indiase regering heeft zich donderdag uitgesproken tegen een voorstel van een studiegroep van de marine, volgens welke India samen met Japan, Austra lië en Maleisië het vacuum in de Indische Oceaan zou moeten opvullen dat ontstaat door het vertrek van de Engelsen uit het gebied. Minister van defensie Swaran Sing deelde de raad van staten mee dat het eerste be: lang voor India is de beveiliging van eigen grondgebied. Op dé tweede en derde plaats komen de beveiliging van de koopvaardij en de verzekering dat geen span* ningsgebieden ontstaan. In ve'r- band hiermee heeft de verster king van de marine de bijzon dere aandacht. De studiegroep had voorge steld dat genoemde landen- met steun van de Sowjet-Unie of de Verenigde Staten een defensie verdrag voor het gebied zouden sluiten er van uitgaand, dat daardoor de politiek van niéfy verbondenheid zou moeten wor den opgegeven. In Naganoema op het Japanse eiland Hokkaido znn donderdag meer dan 40 studenten en politie-, mannen gewond bij een treffen tijdens een studentenbetoging tegen de bouw van een raketbasis voor de Japanse defensie. Onge veer 200 betogers zyn gearres teerd. Een politie-auto werd in brand gestoken.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2