Malik: „Raketvuur bedoeld als waarschuwing" Nieuwe voorstellen van „Bevrijdingsfront" Europese commissie wil boterprijs 30 procent verlagen Opstandige activiteit bij de hoofdstad BOMONTPLOFFING IN HOOFD POSTKANTOOR TE SAIGON Vietcong beschoot Hué met raketten Voorlopige ooalitieregering van alle richtingen HET WEER Bezetting Tilburgse hogeschool opgeheven x „Boterberg" bedraagt nog ruim 300.000 ton VRIJDAG 9 MEI 1969 25e Jaargang No. 5980 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Democratisch „Oorlogssfeer" op Biak Bezoek verboden. Amsterdamse studenten stellen ultimatum Papoea-vlaggen Geruchten over sluiting wisselmarkt in Frankfort tegengesproken Bevrijdings herdenkingen in Tsjecho- Slowakije Verliezen Boeddah-bestand Verkiezingen Zonder onderscheid Eerste reacties ENGELAND MOET TOETREDEN Weerbericht Israëlische vliegtuigen doen aanval op Bir al-Harir Televisiebeelden in kleur van Apollo-10 Hoogwater Zon- en Maanstanden Franke ring Hj abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per ram 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummej tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Volgens in Djakarta ontvan gen berichten heeft een groep gewapende „opstandelingen" op 24 april geprobeerd het vlieg veld Sentani bij de Westirianese hoofdstad Djajapoera (het vroe gere Hollandia) te bezetten, maar werden zij na een kort vuurgevecht verdreven door In donesische troepen. Radio-Dja- japoera, beluisterd in Djakarta, meldde donderdag dat de Indo nesische marine in de haven van Djajapoera een post had geves tigd om do stad in geval van nood te verdedigen. Het nieuws over de aanval vormde de eerste melding van activiteit van „opstandelingen" in de buurt van de hoofdstad van West-Irian. In een eerdere regeringsverklaring was meege deeld dat rebellerende Papoea's de afgelopen weken in het wes telijk deel van het centrale berg land vijf vliegveldjes onbruik baar hadden gemaakt. Volgens gouverneur Kassiepo van West- Irian, momenteel op bezoek in Djakarta, hebben leden van de ondergrondse beweging „Vrij- Papoea" de bergbewoners in het gebied van Enarotali bij de Wis selmeren helpen ophitsen tegen het Indonesische gezag. De minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, verklaarde donderdag tegenover het pers bureau Antara dat de veilig heidstroepen in West-Irian sterk genoeg waren „om de toestand onder controle te brengen". Zijn regering zou verzet langs demo cratische weg tegen het Indone sische bestuur dulden, maar degenen die onrust stookten, moesten worden gearresteerd. Zijn woorden vormden de eer ste openlijke waarschuwing van de regering aan het adres van de opstandige Papoea's sinds de troebelen bekend werden. Minister Malik verklaarde-dat de regering in weerwil van de moeilijkheden zal doorgaan met haar plannen voor de „daad van vrije keuze". Op Biak heerst een sfeer van oorlog, zo wordt in Westirianese kringen in Djakarta gezegd. Westirianezen, die na tien uur 's avonds op straat worden aan getroffen, worden tot half zes de volgende ochtend opgesloten. Onder de bewoners neemt de vrees toe. Soldaten in gevechts tenue patrouilleren dag en nacht in de straten. Patrouilleboten van de marine kruisen langs de kust. In genoemde kringen zegt men verder dat de beweging „Vrij Papoea" in Biak wordt geleid door Baldus Mofu, die kortgele den'uit gevangenschap is vrijge laten. Men wist niet of hij op nieuw is gearresteerd. Sinds be gin april zijn 187 Westirianezen, voor het merendeel regerings- employé's, gearresteerd. De Indonesische minister Ma tig gaf donderdag de mogelijk heid toe, dat Indonesische pilo ten in het gebied van Enarotali in het centrale bergland raket ten hebben afgevuurd, maar deze zouden alleen als waarschu wing zijn bedoeldHij was er zeker van' dat niemand was ge troffen. De Indonesische regering heeft functionarissen van vreemde landen en journalisten verboden een bezoek te brengen aan West- Irian. Het verbod geldt o.m. voor ambassadefunctionarissen in Djakarta, die van plan waren In een door de ASVA uitge schreven vergadering in Amster dam is een ultimatum gesteld aan het presidium en curatorium van de universiteit van Amster dam. Geëist wordt dat deze be stuurscolleges zich uitspreken voor medebeslissingsbevoegdheid van alle geledingen op alle ni veaus. Dinsdag a.s. om twee uur 's middags loopt het ultimatum af. Op een die middag te houden vergadering zullen de studenter spreken over de sancties die zii zullen nemen, wanneer het be stuur niet aan hun eisen heeft voldaan. Het aantal studenten dat gisteren aanwezig was fluc tueerde sterk, van een honderd tal tot ongeveer drie- a vier honderd. binnenkort naar het gebied te gaan om hun regeringen ver slag uit te brengen over de toe stand. Minister Malik verklaarde donderdag dat „overdreven pers berichten" tot het verbod had den geleid. „Het verbod is slechts tijdelijk", zei hij. De mi nister vond het „jammer" dat hij geen ambassadeurs naar West-Irian kon meenemen. Malik zei voorts dat het leger gedwongen was in West-Irian krachtig op te treden om uit breiding van de moeilijkheden tegen te gaan. Een woordvoerder van het ministerie van voorlichting zei in antwoord op vragen ervan overtuigd te zijn, dat journalis ten weer in West-Irian zullen worden toegelaten tegen de tijd dat de „daad van vrije keuze" is begonnen. Dr. Soedjarwo heeft op een persconferentie meegedeeld, dat een ondergrondse beweging in West-Irian orders had gegeven om sabotage te plegen op water tanks en buizen, elektrische stroomvoorziening, telefoonka bels, radiozenders, bruggen, wegen, fabrieksinstallaties en kantoren. Ook zouden er sta kingen worden ontketend in be stuursbureaus en massabetogin gen georganiseerd. Volgens Soedjarwo is het vlieg veld Enaratoli thans hersteld en is het garnizoen van 35 man ver sterkt met een honderdtal mili tairen van een andere post. Uit Westirianese bron is don derdag vernomen, dat in de avond van 1 mei „opstandelin gen" Papoea-vlaggen hebben ge hesen op het Mandalaplein in Biak, vóór het bestuursgebouw en op het militaire vliegveld van Manoea. De vlaggen op het plein en vóór het bestuursgebouw waren door legerpatrouilles om 11 uur 's avonds verwijderd. De vlag op het vliegveld bleef han gen tot half zes de volgende och tend. Diezelfde avond woei de Papoea-vlag ook boven het vlieg veldje Sentani in Djajapoera en in de haven. Uit dezelfde bron is vernomen, dat de politie-in- specteur Sakoento, waarnemend hoofd van de politie te Nabire, die gewond werd toen „opstan delingen" het vliegtuig bescho ten waarmee generaal Sarwko Edhie boven Enarotali vloog, naar Djajapoera zou zijn gezon den voor een beenamputatie. Bjj een bomontploffing in de hal van heit hoofdpostkantoor van Saigon zijn donderdag vier doden en negentien gewonden gevallen. Het gebouw staat in het centrum van de stad aan het John F. Ken- nedy-plein. Ooggetuigen vertel den dat twee mannen pakjes in de hal hadden heergelegd en ver volgens snel naar huiten waren gelopen. Er zijn tot dusver geen arresta ties verricht. Enkele uren tevoren waren bij drie aanslagen met gra naten in Saigon een vrouw ge dood en veertien andere personen gewond. Bij een van die aansla gen werden twee autobussen be schadigd. De noordelijke stad Hoe-é werd donderdagochtend door de viet cong met zes 122 mm-raketten be schoten. Daar vielen drie doden en twee gewonden. Men meent dat de acties van de vietcong samenhangen met het feit, dat t deze week vijftien jaar geleden is dat de Fransen bij Dien Bien Phoe een beslissende nederlaag leden. Vermoedelijk wil de viet cong ook herinneren aan het mei- offensief van vorig jaar, waarbij tussen 4 en 11 mei 562 Ameri kaanse militairen sneuvelden. De Westduitse regering heeft donderdag geruchten op de wis selmarkt in Frankfort, volgens welke de markt morgen zou worden gesloten, tegengesproken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken is niets bekend over de sluiting van de markt. Donderdagavond zijn in de Tsjechoslowaakse hoofdstad en in talrijke andere steden officiële plechtigheden gehouden ter her denking van de bevrijding, die 24 jaar geleden plaats vond. In Praag legden president Svo- boda, partijleider Husak en de voorzitter van het federale par lement, Dubcek, alsook vertegen woordigers van de Russische am bassade in Praag en van Russi sche troepen kransen neer bij het monument van de in 1945 gesneu velde Russische soldaten. Na afloop van de plechtigheid, die werd besloten met het Tsje choslowaakse en Russische volks lied, begaven de delegaties zich naar het graf van de onbekende soldaat. Soortgelijke plechtigheden zijn ook gehouden in Bratislava, Brno en Dukla aan de Tsjechoslo- waaks-Poolse grens. Ondanks een betrekkelijke vermindering van de strijd ziin de Amerikaanse verliezen in Vietnam vorige week licht ge stegen in vergelijking tot de week daarvóór. Er sneuvelden 205 Amerikaanse militairen, .42 meer dan in de voorafgaande week. Volgens Amerikaanse sta tistieken daalden in die perioden de Zuidvietnamese verliezen van 237 tot 168. Aan de zijde van de vietcong en de Noordvietname- zen sneuvelden vorige week 3414 strijders. De Amerikaanse verliezen sedert het begin van de oorlog in januari 1961 zijn nu tot 34.651 man aan doden gestegen. Daarin zijn niet begrepen de 5820 Ame rikaanse militairen die bij ver- keers- en vliegtuigongelukken of door ziekte om het leven kwa men. President Ngoejen Van Thieu 'heeft bepaald dat op 30 mei, de geboortedag van Boeddha, door de Zuidvietnamese troepen een bestand van 24 uur in acht zal worden genomen, zo melden radio-Saigon en de televisie. Als gematigd bekend staande boeddhistenleiders hadden vori ge week bij de president aange drongen op een bestand op 30 mei als gebaar van vredeswil. Vorig jaar werd op de geboorte dag van Boeddha geen bestand in acht genomen. In een kort communiqué is ge zegd dat het bestand van 30 mei 06.00 uur plaatselijke tijd (29 mei 23 uur Ned. tijd) tot 31 mei dezelfde tijd in acht zal worden genomen. De leider van de delegatie van het Zuidvietnamese „bevrijdings front" op de vredesconferentie in Parijs, Tran Boe Kiem, heeft donderdag nieuwe voorstellen ingediend voor „een algehele op lossing van het Zuidvietnamese vraagstuk". De voorstelen bevatten, behal ve de vijf fundamentele punten van het N.B.F. en de vier van Noord-Vietn;,riy verscheidene nieuwe elementen, zoals de vor ming van een voorlopige coali tieregering, waarin alle richtin gen, ook in het buitenland ver blijvende Vietnamezen, verte genwoordigd zijn. Een dergelijke regering zou vrije en democratische algemene verkiezingen moeten organiseren. Volgens het N.B.F. moet geen der partijen in de overgangspe riode tussen herstel van de vre de en vrije verkiezingen haar politieke regime aan het land opleggen. Het N.B.. stelt verder voor, dat Zuid-Vietnam diplo matieke, economische en cultu rele betrekkingen met alle lan den aanknoopt, ook met de Ver enigde Staten, op basis van vreedzame coëxistentie. Het bevrijdingsfront somt in een aantal punten de taken op voor de voorgestelde coalitie- rtgering 1. Uitvoering van tevoren on dertekende akkoorden over de terugtrekking van Ameri kaanse en andere buitenland se troepen. 2. Verwezenlijking van een ster ke eenheid van politieke, na tionale en religieuse stromin gen in Zuid-Vietnam. 3. De instelling van democra tische vrijheden: vrijheid van woord, van vergadering, van geloof, van demonstratie, van politieke organisatie etc. Voorts het vrijlaten van alle politieke gevangenen, het ver bieden van repressaille- maatregelen tegen hen die met de ene of de andere par tij hebben samengewerkt. 4. Het economisch herstel en het verbeteren van de levensom standigheden der arbeiders. 5. Het organiseren van vrije en democratische algemene ver kiezingen in geheel Zuid-Viet nam teneinde het recht van het Zuidvietnamese volk op zelfbeschikking te realiseren. Op het terrein van de buiten landse politiek noemt het N.B.F. o.m. een politiek van goede na buurschap met Cambodja en Laos en „de vestiging van diplo matieke, economische en cultu rele betrekkingen met alle landen zonder onderscheid van politiek en sociaal stelsel, de Verenigde Staten inbegrepen, volgens de vijf beginselen van vreedzame coëxistentie". De kwestie der hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam aanroe rend, zegt het N.B.F., dat deze dient te worden geregeld „met vreedzame middelen op basis van besprekingen en akkoorden tus sen de twee gebieden, zonder in menging van buitenaf. In afwachtig van deze hereni ging zullen de twee gebieden normale betrekkingen op alle terreinen aanknopen". Intussen moeten de autoriteiten van bei de gebieden het eens worden over de status van de gedemili tariseerde zone en over de mo gelijkheden van het verkeer door deze strook, die slechts een tijde lijk karakter heeft. De eerste reacties op het plan, dat de leider van de delegatie van het „bevrijdingsfront" op de vredesconferentie heeft inge diend, zijn negatief, zo is van Noordvietnamese zijde in de Franse hoofdstad vernomen. De vertegenwoordiger van de Zuidvietnamese regering, Ngo- yen Xoean Phong, had op de bijeenkomst verklaard, dat het plan niets nieuws bevat. Henry Cabot Lodge, de Ame rikaanse onderhandelaar, zou niet zijn afgeweken van 'zijn be kende standpunten en hebben vastgehouden aan de eis, dat de terugtrekkinf'Van troepen uit Zuid-Vietnam wederkerig moet zijn. De bijeenkomst werd verdaagd tot vrijdag 16 mei. SCHIPHOL: Woensdagavond zijn de eerste vijf in Nederland aan gekomen Biafraanse kinderen, na ongeveer zeven maanden te zijn verpleegd en verzorgd, naar hun land teruggekeerd. Even voor 't vertrek hier v.l.n.r. Ema nuel Omuoha (14), Margueret Ogbonna (7), Fidelia Okafor (7), Victoria Abraham (9) en Udo Etuk Akpan (9). Achter hen zus ter De Jong, die hen zal begelei den naar Biafra, waar zij zelf en in Gabon in de opvangcentra van Terre des Hommes heeft gewerkt. De Europese commissie houdt vast aan haar voorstel om de bo terprijs met ongeveer 30 procent te verlagen. Ze schat dat dit de consumenten er toe zal verleiden jaarlijks 180.000 ton boter meer te verbruiken, hetgeen hard no dig is om de Europese boterberg, die nu ruim 300.000 ton bedraagt, te doen slinken, Viee-voorzitter van de Europese commissie, dr. S. L. Mansholt, die dit donderdag in Straatsburg in het Europees parlement ver klaarde, zei te hopen dat de mi nisterraad op 12 en 13 mei eindelijk besluiten zal nemen, opdat vóór 1 jul maatregelen tot stand gebracht kunnen worden. De Europese commissie zei ook dat de commissie donderdagoch tend het besluit heeft genomen de regering van de bondsrepu bliek en van Nederland en België toe te staan, in afwijking van het basisreglement granen, alleen te interveniëren voor i het binnen land geteelde granen. Deze maat regel moet dienen om de moei lijke graansituatie die in deze landen is ontstaan, op te lossen. Dr Mansholt sprak in een debat dat het parlement hield naar aan leiding van 'n mondelinge vraag, die de liberale fractie van het parlement stelde over de situatie op de zuivelmarkt. De Franse af gevaardigde Dublin, die deze inleidde, vond dat bet een goe de oplossing is Engeland snel te laten toetreden tot de gemeen schappelijke markt. „Dit zuivelimporterende land zal veel van onze overschotten kunnen opnemen", zei hij. Dublin fulmineerde tegen toegenomen import in de E.E.G. van plantaar dige vetten: van twee miljoen ton in 1957 steeg deze tot negen mil joen ton in 1968." De Nederlandse socialis ir. Vre- deling verweet het parlement dat het debatteerde over één onder deel van de moeilijkheden in de Europese landbouw. Er liggen voorsteellen van de commissie om het totaal van de landbouw problematiek aan te vatten, maar het parlement schuift de bespre king van dit plan-Mansholt („Landbouw 1980") op da lange baan zo zei hij- RUSTIG WEER Met een zuidwestelijke stroming werd donderdag enigszins onsta biele lucht naar ons land getrans porteerd. Hierin kwam veel be wolking voor, waaruit in de na middag op enkele plaatsen regen viel. Een rug van hoge luchtdruk die boven zuidwest-Engeland en midden-Frankrijk lag, trekt naar het noordoosten en zal vandaag ons land passeren. Een regengebied dat donderdag avond boven het westelijke deel van Frankrijk lag, en dat bij eeri lagedrukgebied behoorde, en dat langzaam opvulde, trekt naar het oosten. Verwacht wordt dat dit neerslaggebied ons land niet zal bereiken, zodat voor vandaag rustig weer verwacht wordt waarbij de temperaturen tot on geveer dezelfde waarden zullen oplopen als gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij zonnig weer Vrij zonnigweer met slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Israëlische vliegtuigen hebben donderdag de basis van Arabi sche guerrillastrijders te Bir al- Harir in zuidelijk Jordanië aan gevallen, zo is in Tel Aviv be kendgemaakt. De aanval heeft een half uur geduurd. Alle toe stellen zijn behouden terugge keerd. Ook woensdag heeft de Israë lische luchtmacht deze basis aan gevallen. •Tijdens de vlucht van de Apol lo-10 om de maan zullen voor het eerst televisiebeelden in kleur worden uitgezonden zo is woens dag in het ruimtevaartcentrum te Houston bekendgemaakt. De lan cering van de Apollo-10 is vast gesteld op 18 mei. Na negen dagen is donderdag de bezetting van de katholieke hoge school in Tilburg opgeheven. Die beslissing viel na een vergadering die vele uren duurde en waaraan ongeveer 1500 studenten deelna men. Ook werd besloten de ver klaring van de senaat en het cura torium over de democratisering van de hogeschool op basis van medebeslissingsrecht van alle ge ledingen op alle niveaus te aan vaarden als uitgangspunt voor het overleg. Aan de aanvaarding verbond de vergadering met vrijwel algemene stemmen het verzoek, dat aan curatoren zal worden gedaan om hun zetels ter beschikking te stel len. Daarna zal het episcopaat wor den gevraagd een nieuw college van curatoren aan te stellen. Die aanstelling moet gebeuren op voor dracht van de vier geledingen van de hogeschool, te weten de senaat, het wetenschappelijk personeel, het technisch en het administra tief personeel en de studenten. Met betrekking tot enkele proce- durekwestiés die in de verklaring van senaat en curatorium waren genoemd, heeft het bestuur van de algemene Tilburgse studentenorga nisaties de opdracht gekregen in overleg met de geledingen van de hogeschool een procedure te ont werpen, die kan dienen om bij ver schillen van mening in de struc tuurcommissie die nu aan het werk moet gaan, een oplossing te bie den. VRIJDAG 9 MEI v.m. n.m. Breskens 7.38 8.13 Temeuzen 8.14 8.49 Hansweert 8.48 9.23 Walsoorden 8.57 9.32 ZATERDAG 10 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.04 9.40 10.14 10.23 n.m. 9.37 10.13 10.47 10.56 ZON op onder mei 9 04.56 20.18 10 04.55 20.19 MAAN op onder 02.48 03.02 12.10 13.58

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1