Vaste oeververbinding over de Westerschelde I pede Tl PROVINCIAAL NIEUWS voordelig uit met NS GED. STATEN VAN ZEELAND GAAN OVERSTAG Exploitatie met tolheffing door naamloze vennootschap Betrekkelijke rust op het prijzenfront zaterdag heen, zondag terug voorslechtsfl-méér dan een dagretoun Wg- hrbe„g~rj0d°atr IVBB6L W|»A Er zijn preek- vaders Technische moeilijkheden Bewegende" zandbanken Instemming. Baggerwerk maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard Grote stérfte in India Verkeersongeval: vier doden Profiteer ervan. Elk weekend kunt u extra voordelig reizen met NS. Op een weekendretour. Terneuzen Breskens Russische generaal Grigorenko gearresteerd Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 8 mei 1969 De minister van verkeer en waterstaat heeft hij de inge bruikneming: van de sluiswer- ken en het verbrede kanaal Terneuzen-Gent op 19 decem ber ten aanzien van de vaste oeververbinding meegedeeld, dat na kennisneming van een door de rijkswaterstaat uit gebracht interim-rapport zijn aanvankelijke voorkeur uit gaat naar een tracé in de om geving van Kruiningen-Perk- polder. Twee dagen tevoren werd door de provinciale staten een motie aangenomen, waarin de voorkeur werd uitgespro ken voor de „middenroute", in ieder geval een zo weste lijk mogelijk gelegen tracé. De minister heeft aan G. S. het interim-rapport van de rijkswaterstaat om advies ge zonden. In dit rapport wordt een aantal mogelijkheden voor een vaste oeververbin ding behandeld. Gedeputeerde Staten schrij ven thans aan de provinciale staten Wij hebben de minister uit eengezet op welke gronden wij van oordeel zijn, dat de eerste vaste oeververbinding in het belang van de Zeeuw se ontwikkeling èn uit natio naal en internationaal oog punt ter hoogte van Terneu- zen, aansluitend op de zoge naamde „middenroute", zou dienen te komen. In een bespreking op 23 april jl. heeft de minister uit voerig de zwaar wegende moeilijkheden voor een ver binding ter hoogte van Ter- neuzen uiteengezet. In de eerste plaats liggen de moeilijkheden öm de ver binding ter hoogte van Ter- neuzén te realiseren op het technische vlak. Het bagger werk voor het tunnelgedeelte, dat bij de laatstgenoemde ver binding aan de Zeeuws- Vlaamse zijde zal komen te liggen, zou aldaar moeten ge schieden tot een diepte van Sr 45 meter beneden NAP over een lengte van 700 m. In de Schelde bevinden zich diepe putten. Hoewel tech nisch wellicht uitvoerbaar, zal dit werk zoveel moeilijk heden en zovele risico's mèe- brengen, dat de uitvoerbaar heid praktisch liet tot de te verwezenlijken mogelijkheden kan worden gerekend. Daar bij komt dat bij een tunnel op een zo grote diepte gere kend moet worden met lange aan- en afritten, een moei lijkheid die te groter wordt in verband met de overgang van het tunnelgedeelte naar het bruggedeelte.' Een evenzeer in het tech nisch vlak gelegen moeilijk heid leveren de zandbanken op, ter plaatse waar deze overgang zou moeten plaats vinden. Deze banken zijn sterk bewegend, waarvoor de risico's bij de uitvoering en instandhouding van dit werk nog zouden worden vergroot. Een ander bezwaar is het kostenverschil tussen de ver binding bij Terneuzen en die bij Kruiningen-Perkpolder. Bekend is dat dit verschil in de berekeningen van de rijkswaterstaat op 200 mil joen wordt begroot. Een be drag, dat tengevolge van de vermelde risico's tot een veel groter verschil zou kunnen leiden. In de derde plaats kan de voorbereiding van het tracé Kruiningen-Perkpolder in een korter tijdsbestek worden be ëindigd dan de voorbereiding van het andere tracé. Een model van het gedeelte Wes terschelde bij Kruinin-gen Perkpolder ligt reeds in het waterloopkundig laboratorium te Borgerhout, hetgeen met het andere gedeelte niet het geval is. Gerekend moet wor den dat de voorbereiding en kele jaren langer zou duren, indien een onderzoek moet plaatsvinden van het tracé ter hoogte van Terneuzen met de kans, dat de verbinding aldaar niet verwezenlijkt zal kunnen worden. De overgang van tunnel naar bruggedeelte kan bij Kruiningen-Perkpolder plaats vinden op een zandbank in de Westerschelde, die reeds I sedert tientallen jaren „vast" kan worden genoemd. De moeilijkheden en de risico's bij dit tracé zijn dus belangrijk minder. Een en ander heeft de mi nister er toe geleid zijn voor keur uit te spreken voor het tracé Kruiningen-Perkpolder. Daartegenover staat, dat bij de keuze van het tracé Krui ningen-Perkpolder het bag gerwerk voor het tunnelge deelte, dat zal komen te lig gen aan de Zuidbevelandse zijde, tot een diepte van 36 meter min NAP over een lengte van 300 meter moet plaatsvinden. En G. S. vervolgen dan Gelet op hét bovenstaande zouden wij er mede willen instemmen, dat met voortva- I rendheid het technisch onder- zoek naar de verbinding bij Kruiningen-Perkpolder wordt begonnen, een onderzoek 1 waarvan de duur, inclusief I het bestedingsgereedmaken, z op twee a drie jaar wordt geschat. Dit onderzoek zal onder lei- I ding van een door rijk en 5 provincie te vormen stuur- groep kunnen plaatsvinden door een projektgroep, be- I staande uit deskundigen van rijk, provincie en de bij de bouw te betrekken combina- tie van aannemers. m Aangenomen mag worden, N dat bjj het onderzoek de medewerking zal worden ver kregen van het laboratorium te Borgerhout. Het onderzoek zal geen financiële gevolgen voor de provincie hebben, terwijl voor de exploitatie van dit projekt de gedachten er op gericht zijn, dat aanvankelijk door middel van tolheffing en door verrekening van het geen bespaard wordt op de veerdiensten de verbinding door een daartoe op te rich ten n.v. zal worden geëxploi teerd, welke n.v. na verloop van een aantal jaren de ver binding aan het rijk zal over dragen. Ongeveer 1700 Indiërs in de door honger geteisterde gebieden van de staat Radjasthan zijn in de afgelopen maanden aan besmette lijke ziekten als cholera, mazelen en tyfus gestorven, aldus is offi cieel bekendgemaakt. KANAAL TERNEUZEN—GENT SCHEEPVAARTBEWEGING van dinsdag 6 mei (na 11 uur) tot woensdag 7 mei (tot 11 uur) Bestemd voor Terneuzen 6 mei: Divina, 2500 dwt (Noor) 7 mei: Pioneer, 765 dwt (Ned.) Hollandia, 400 dwt (Ned.) Sara Elizabeth, 1030 dwt (Curasao) Gazelle, 250 dwt (Ned.) Voor Sas van Gent 7 mei Windsor Queen, 1406 dwt (Eng.) Bergu, 540 dwt (Noor) Gepasseerd naar Gent: 6 mei Santa Maria, 420 dwt (W.-Dld) Vechtborg, 510 dwt (Ned.) Falco, 984 dwt (Ned.) Oscar Mathies, 1640 dwt (W.D.) 7 mei:' Olivine, 1800 dwt (Eng.) Lietzow, 600 dwt (W.-Dld) Parnass II, 1180 dwt (W.Dld) Vertrokken van Terneuzen: 6 meit Cornisbrook, 2400 dwt (Eng.) 7 mei: Jelcz II, 4650 dwt (Pool) Van Sluiskil: 7 mei: Al 39 d t (N d TILBURG: Grootmeester Jan Hein Donner hier tijdens een si multaan partij schaak met Til- burgse studenten die de univer siteit bezet houden. Vier bezoekers van de nationale werktuigendagen in Liempde zijn woensdagavond te Boxtel dodelijk verongelukt toen hun personen auto bij het oprijden van rijksweg- 64 werd gegrepen door een zware Belgische transportauto. Een vijf de inzittende van de personenauto werd zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis te Boxtel. De chauf feur van de vrachtauto bleef on gedeerd. Gepasseerd van Gent 6 mei Trihill, 700 dwt (Ned.) Aegir, 270 dwt (Ned.) Per, 525 dwt (Deen) Navigare, 830 dwt (W.-Dld) Hermod, 770 dwt (Deen) Mees Cremer, 470 dwt (Ned.) Jubilence, 817 dwt (Eng.) Villa Andreasen, 560 dwt (Deen) Carsten Sif, 1067 dwt (Deen) Maguda, 230 dwt (Eng.) Burgundia, 720 dwt (Ned.) 7 mei Cima de Villa, 5015 dwt (Spanje) Falco, 984 dwt (Ned.) Arend, 1100 dwt (W.-Dld) - Cameo, 2132 dwt (Eng.) Sedert op 8 april de algemene prijsstop is uitgevaardigd, heerst er rust op het prijzenfront. Naar het A.N.P. bij informatie op het ministerie van economische za ken vernam, zijn er sedert 8 april vrijwel geen prijsverhogingen meer voorgekomen. In de enkele gevallen, dat men toch tot prijs verhoging overging, heeft de economische controledienst on- middelijk ingegrepen en werden de prijzen teruggeschroefd. De rust heerst natuurlijk niet in de sector, waar de prijsstop niet geldt, n.I. daar waar de prij zen op veilingen en markten tot stand komen. Zo zijn de prijzen van aardappelen en sommige groenten gestegen, hetgeen ook tot uiting zal komen in het alge mene prijs-indexcijfer, dat van daag zal worden gepubliceerd. In de prijsindex zal ook de huur verhoging tot uiting komen, waarvan het effekt 0,3 a 0,4 punt zal belopen. Daarnaast is van in vloed de verschuiving van win ter- naar zomerkleding in de tex tiel- en kledingsektor. Alles bij elkaar kan dit 'een stijging van de prijsindex met 0,7 a 0,8 punten opleveren, wanneer daar geen prijsdalingen tegenover hebben gestaan. Het gehele beeld is nog niet te overzien en het ministerie waagde zich daarom niet aan een voorspelling, hoe de prijsindex zei uitvallen. GRENSVOLK door Jakob Schopmani 37) Kromme Grades en z'n vrouw deden hun best de stemming tot een hoogtepunt op te voeren. Want als er stemming was dan werd er flink gedronken. Dan deerde het niet, dat het met de smokkel dood in de pot was om dat de grens zo scherp werd be waakt. Zo werd de nacht doorgeboe- meld. De eerste, die stomdron ken onder tafel zeilde was Hein Janssen, en weldra lagen er in de' ganse hut aan alle kanten kerels hun roes uit te slapen. Z'n broer Toon was onpasselijk geworden en lag in z'n eigen vuil in een hoek nog te lallen van Oranje boven, Oranje boven. Maar Piet van der Staaij had het zo ver niet laten komen. Hij was slimmer dan de anderen. Hij ging er prat op heel wat te kunnen verdragen, maar was wqs genoeg om bijtijds ermee op te houden. Hij zat midden in de hut op een leeg biervat in gepeins verzonken, af en toe een woord wisselend met de dikke Marie, die wist wat haar klan ten toekwam en een grote pot sterke koffie klaar maakte en brood afsneed om ze daarmee weer op de been te helpen als ze uit hun roes ontwaken zouden. Ondertussen was ook haar kroost wakker geworden. Ze kwamen met hun zevenen, de kleintjes half gekleed, van de strozolder af, waar ze naast el kaar geslapen hadden en daar ze zich slechts zelden pleegden te wassen, hadden ze het kaf nog in hun verwarde haren zitten. De dikke Marie zette hun een paar kommen melk voor, waar in sneden brood waren gedom peld, en als een toom jonge big gen vielen ze er op aan. Als steeds bekeek Piet van der Staaij met aandacht de gang van zaken in het huishouden van Grades en Marie. Van huisuit was hij zulk een vetboel niet gewend, maar hij vond het inte ressant te zien hoe de echtelie den met hun kroost omsprongen alsof het uit wilde varkentjes bestond, die alleen maar op tijd gevoederd en van schoon stro voorzien behoefden te worden. Dorus was Van dit alles geen ge tuige. Toen het al te zeer een d.ronkemansbende werd in de hut was hij naar buiten gegaan en onder een dennenboom had hij zijn vermoeide leden uitge strekt om daar wat te kunnen slapen. Annemarie van Dorenkamp zat aén het opèn venster van de bos wachterswoning uit te zien over de tuin, die na de nachtelijke dauw van een parelende schoon heid was in de stralen van de morgenzon, toen er langzaam en omzichtig een man naar de tuin' poort sloop. Het was haar vader die in de tuin glipte en zich ver dekt achter een heester opstel de. Hij keek op naar het venster en kreeg een schok van ontroe ring, toen hij z'n dochter ont waarde. Het was het evenbeeld van z'n vrouw, zoals die in haar jeugd geweest was. Niet alleen vanwege haar gelaatstrekken maar ook in haar hele houding. Zoals zij haar kastanjebruine lokken naar achteren over haar schouders wierp had hij het Lena honderden malen zien doen. Wat zag ze er gezond en mooi uit. Hij moest zich met bei de handen aan de jasmijnstruik vastgrijpen, zijn hart sloeg als razend en hij moest zich be dwingen om niet met een blijde uitroep naar haar toe te snellen en haar te omhelzen. Een krakend takje deed An nemarie onwillekeurig de rich ting uit kijken waar hij zich ver borgen had, niet zo zorgvuldig of zij werd op hem opmerkzaam. Ze schrok en trok zich van het venster terug. Weinige minuten later klopte Dorus op de deur. Zijn dochter hoorde hét en haalde een paar centen voor de dag, omdat ze dacht met een bedelaar te doen te hebben. Zo stonden ze tegenover el kaar. Het meisje wilde hem het geld aanbieden, maar hij maakte een afwerend gebaar en keek haar doordringend aan. Het liefst zou hij haar omhelsd heb ben en gezegd hebben dat haar vader was teruggekeerd, maar het kon en het mocht niet. Annemarie begon te blozen omdat de man het geld gewei gerd had. Zeker iemand die zich voor z'n armoede schaamt en wil vragen of er een of ander werkje valt op te knappen, dacht ze. „Ik kom u de groeten bren gen van een naaste bloedver want!" zei de man opmerkelijk bewogen en met ,een eigenaar dige blik in .zijn ogen, die An nemarie haast bang maakte. Ze schudde bedroefd het hoofd. „U moet u vergissen. Ik heb geen familie. Op de hele wereld niet. Mijn bloedverwanten zijn alle maal dood." „Ik vergis me niet, Annema rie van Dorenkamp". Andermaal schrok het meisje wegens de nadruk die de vreem deling op zijn woorden legde en de toon, waarop hij ze uitsprak. Het was juist, alsof zij die stem al eens eerder had gehoord, maar waar en wanneer? „Zo, u kent m'n naam?" vroeg ze met bang kloppend hart. „Ik ken u en uw gehele fami lie". „U moet abuis zijn. Ginds op het kerkhof rust mijn moeder al sinds bijna twintig jaren; mijn grootouders stierven beiden ver leden jaar. En mijn vader. nu, die trok de wereld in en zal ook wel gestorve* zijn, want an ders was hij wel naar me terug gekeerd, want hij .wist dat ik van hem hield.":-o (Wordt vervolgd.) TELEFOONCELLEN SAS VAN GENT EN TERNEUZEN Op 29 april en 1 mei werd de apparatuur in de telefooncellen van de Pagegeulestraat te Sas van Gent en Alvarezlaan te Terneu zen vervangen. Hierdoor is het de gebruikers mogelijk gemaakt zelf alle gesprekken te kunnen afwik kelen zonder tussenkomst van een P.T.T.-telefoniste. Bedankt voor beroep Ds. W. H. de Jong te Maarn Maarsibergen heeft bedankt voor het beroep dat op hem was uitge bracht als predikant voor bijzon dere werkzaamheden te Terneu zen (ziekenhuispredikant Julia- naziekenhuis). Zeehengelwedstrijd Philips Evenals voorgaande jaren orga niseert het Philips-zeehengelco- mité een internationale zeehen gelwedstrijd te Terneuzen. Dit jaar wordt 'n rekord aantal deel nemers verwacht van ca 750. Te vens zal de Europese zeehengel- kampioen 1969 worden uitgeroe pen uit de Philips-deelnemers uit België, Nederland en Duitsland. Charmante tentoonstelling in „De Leeuwtjes" Vele ouders van de ongeveer 250 leerlingen van de landbouw- huishoudschool „De Leeuwtjes" hebben gisteren de tentoonstel ling bezocht, die de docenten en leerlingen hadden ingericht, om weer eens te tonen wat de meis jes daar zoal leren. Wij veronder stellen dat niemand meer denkt dat de leerlingen daar wat van koken, tuinieren en kleren ver vaardigen leren en het dan ver der wel bekeken is. Een leerlinge van de vormings klas, waar alleen meisjes met mulo-diploma of enkele jaren lyceum worden toegelaten, mej. Els Kort, leidde ons rond en toon de met zichtbare en begrijpelijke trots in de eerste plaats de keu ken, waar niet alleen aandacht wordt besteed aan een verant woorde voeding en prijsbewust heid. In een volgend lokaal stond de tafel gedekt voor een intiem dinertje, terwijl wij ook kennis konden nemen van de handen arbeid, die er wordt beoefend, van poppencreaties uit afvalstof fen gemaakt, van de poppenkast, waarmee 's namiddags een voor stelling voor de kleine bezoek- stertjes werd gegeven en van de drukbezochte en hogelijk ge waardeerde modeshow. De tuin, waar de rose prunus gloeide in het licht van een schijnwerper, lag er onberispelijk bij, en even later ziet men de boeken en band recorder waarmee de leerlingen Engels leren. Voor jongelui van 17 tot 21 jaar is er donderdagavond gelegenheid 't vormingscentrum te bezoeken. „Er is nog te weinig bekendheid aan gegeven en daarom komen er C, Doesburg-Goldhagen mee. Zij ^'^raal een der le^m van de Russische intelectuele oppositie Vergadering gemeenteraad Tijdens de raadsvergadering van Breskens werd een verzoek van een vijftal caféhouders be sproken om in de zomer de zaken langer open te stellen. Verzocht werd gedurende de zomermaan den het sluitingsuur te bepalen op 2 uur. B. en W. hadden diverse advie zen ingewonnen, o.a. van de VW, bestuur Zeebad en de „Napoleon- hoeve". Het college stelde voor gedurende het gehele jaar de slui tingstijd op 1 uur te bepalen. De heer Carels meende dat dit de koek in tweën delen is. Een va- cantieganger heeft behoefte om de café's te bezoeken. De heer Van Sehaick meende dat het de rust in het dorp niet ten goede zou komen. En zou het toeristisch bezoek hiervan niet de dupe wor den? Burgemeester Eekhout zei dat we leven in andere tijdsomstan digheden en men vraagt hierom. Tot slot kwam van de heren Carels en Vergouwe een tussen voorstel om dit seizoen een proef te nemen met openstelling tot 2 uur gedurende de drukste jeakan- tiemaanden. Met algemene stem men kon men hiermede akkoord gaan. Het Groene Kruis te Breskens is van t>lan een nieuw wjjkge- bouw te stichten, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ230.000. In verband hiermee verzocht men het gemeentebe stuur de jaarlijkse explotatie te subsidiëren. De gedachten van B. en W. gin gen uit naar een jaarlijkse subsi die gedurende 25 jaren, hetgeen 19400 zou kosten. Men betreur de het dat het Wit-Gele Kruis niet meedoet. De heer Van Schaik zei dat er wel degelijk samenwerking' is. Ten aanzien van dit geval is er samnspraak geweest, maar voor het Wit-Gele Kruis is het op dit moment niet mogelijk mee te werken. Men heeft daar verplich tingen ten aanzien van ht district West Zeeuws-Vlaanderen en de provinciale bond. B. en W. zullen nog eens met beide verenigingen rond de tafel gaan zitten. De wedden van de wethouders werden vastgesteld op 3468. Na een besloten zitting werd mej. H. Landré uit Oost-Souburg benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school. Aan de heer A." de Rooij te Breskens werd 400 m2 grond verkocht in de Praklaan voor 26 per m2. Behoud von Uw tonder» wilde heel graag dat wij er mede. deling van doen om de meisjes te doen weten dat er wordt gewerkt met een lesrooster, dat naar de keuze van de deelneemsters wordt opgemaakt; daarin is dan ook' begrepen vrije expressie, mens en maatschappij en er wor den medische causerieën gehou den. Er zijn mogelijkheden tot het maken van excursies, opera bezoek en festiviteiten buiten de school. Het was allemaal zeer gezellig en feestelijk. De ouders hebben kunnen zien dat hun dochters in goede handen zijn. Sleutelbeen gebroken Op 't fietspad van de mr. Haar- manweg werd de in de richting Driewegen rijdende fietser M. K. uit Terneuzen aangereden door een achteropkomende bromfiets, bestuurd door zijn stadgenoot W. de B. De fietser kwam te vallen en bleek een sleutelbeen te heb ben gebroken. woensdag in de centraalaziatische stad Tasjkent is gearresteerd. De Moskouse politie zou giste ren huiszoekingen heben verricht bij Grigorenko en andere leden van de oppositionele groep. Volgens de vrienden van de meer dan zestigjarige generaal was hij naar Tasjkent gegaan voor het' bijwonen van een proces tegen een aantal Krimtartaren, die be schuldigd waren van belastering van de staat. Grigorenko zou naar verluidt op dezelfde beschuldiging zijn gearresteerd. De Krimtartaren zijn na de oor log wegens collaboratie met de Duitsers en masse naar Russisch. Azië gedeporteerd en streven naar het recht op terugkeer naar hun vroegere woongebied. Zij wo'den in hun zaak gesteund door Grigo-, renko, die ook van zich heeft laten horen in de processen tegen schrijvers en intellectuelen er) ge protesteerd heeft tegen de militai re bezetting van Tsjech o-Slowaldje. t

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2