Eerste Kamer over Verkeer en Waterstaat Opstand Papoea's onderdrukt Geen industrievestiging langs Baalhoekkanaal Indonesische minister Boediardjo: HET EUROPESE PARLEMENT EN DE KWESTIE GRIEKENLAND De kansen van Alain Poher Franse ministers wilden leger naar Parijs roepen ULTIMATUM VAN LEIDSE STUDENTEN Volledige inspraak gevraagd bij principiële beslissingen Rode- kruisvliegtuig in Biafra neergestort Weer helikopterramp in Zuid-Vietnam PARI® HET WEER Terneuzen—Gent Oeververbinding De P.T.T. Scheepvaart Labour- lagerhuisfractie rebelleert tegen Wilson EXCLUSIEF VOOR Tegenspraak Geen invloed Versterkingen Kamerlid stelt vragen "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" Weerbericht Die"'.regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. „Volks vergadering" Bezetting MINISTER LUNS OVER GRIEKENLAND Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Neë! Haal het even bij de drogist. Hoogwater Zon- en Maanstanden aPomwmut; TERNEUZEN flWftWiu HooMwdacteorP. van de Sanda ■s&tcefe. «R AdmtalstraHe-adresSmidswa! Telefoon(01150)—2073. Gironummer: 38IS0 AbOBMKQCCtipilJf I f tr- per kwartaal; per maand ƒ2,70 Loeee nummere IS cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 8 MEI 1969 25e Jaargang No. 5979 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. T- van de Sande, Temeuzen Advertentieprijsper mm 16 eeaf; mtBifinn* per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 80 cent verboging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Een tweede nationale lucht haven zal naar de mening van minister Bakker van verkeer en wa terstaat in of nabij de randstad Holland moeten worden gesi tueerd. Vestiging in de periferie van ons land acht de bewindsman min der wenselijk, aangezien het groot ste gedeelte van het luchtvaart- verkeer op de randstad is gericht. De minister deelde dit woensdag mee in de eerste kamer. „Wij kun nen ons niet veroorloven te lang met de aanleg van een tweede luchthaven te wachten. Wij zijn er echter tijdig bij, aangezien een tweede luchthaven eerst rond 1980 ft 1985 operationeel behoeft te zijn". Over de definitieve plaats van vestiging kon minister Bakker niets zeggen. Hi} zei te wachten on een rapport van de commissie die zich met dit vraagstuk bezig houdt. Met de V.V.D.'er mr. Delprat en de A.R.P.-afgevaardigde Elfferich gaf de minister als zijn mening, dat steeds meer de behoefte ont staat aan één nationaal zeehaven- beleid. Eén Nederlands haven schap zou de bestaande tegenstel lingen tussen de havens niet op lossen, vond hij. Minister Bakker ziet de ontwik keling van de Amsterdamse haven met vertrouwen tegemoet. „De hoofdstad biedt vandaag de dag een assortiment terreinen, waarop Rotterdam en andere Westeurope- se havens jaloers kunnen zijn". Hij deelde mee, dat de Belgische en Nederlandse commissies inzake de aanleg van het Baalhoekkanaal op 14 mei voor het eerst bijeen komen. De Nederlandse delegatie zftl onder leiding staan van drs. De Pous. De regering zal er tegen waken dat de aanleg van het ka naal nadelige gevolgen voor de Nederlandse havens heeft. Minis ter Bakker zei voorlopig niet te denken aan industrievestiging langs het kanaal. Sprekend over de verdieping van het kanaal tussen Gent en Terneuzen zei hij het van groot belang te achten, dat het water- arme Zeeuws-Vlaanderen water zal kunnen onttrekken aan tien duizend hectare Belgisch polder gebied. De verbetering van de Waal bij Nijmegen noemde minister Bakker een kostbaar project, dat 30 mil joen gulden zal vergen. In priori teit staat het project niet boven aan, al wil de bewindsman de ur gentie niet ontkennen. Dit geldt ook voor het Maas-Waalkanaal. Met betrekking tot een vaste oeververbinding over de Wester- schelde sprak minister Bakker zijn voorkeur uit voor een verbinding KruiningenPerkpolder. Een be slissing is echter nog niet geno men. De rivierbodem is ter plaatse niet in beweging, zodat het pro ject daar uitvoerbaar is. „Bij Ter neuzen is een oeververbinding honderden miljoenen duurder". De minister deelde mee dat zijn voor keur door gedeputeerde staten van Zeeland is overgenomen. Het on derzoek zal zich uitstrekken tot een brugtunnelproject en een brug- project. Bij de behandeling van de P.T.T.- begroting deelde minister Bakker mee dat procent van de per post te verzenden dagbladen ver traging zal ondervinden als gevolg van het wegvallen dier tweede postbestelling. 22.000 kranten zul len zodoende een dag later worden bezorgd, waardoor het totaal aan tal kranten dat te laat wordt be zorgd, zal oplopen tot ruim 80.000. De zeescheepvaart besprekend gaf staatssecretaris Keyzer als zijn mening te kennen, dat de lijnvaart een gewijzigde koers en aanvul lende activiteit behoeft. Hij dacht in dit verband aan het Noorse voorbeeld (bulkcarriers). Binnen kort zal een rapport verschijnen waarin de levensvatbaarheid van de kustvaart zal worden uiteenge zet. De staatssecretaris wilde de toekomst van deze tak van scheep vaart niet al te somber inzien. De begroting van verkeer en waterstaat werd zonder hoofdelij ke steming goedgekeurd. De lagerhuisfrak tie van labour is woensdag openlijk in opstand gekomen tegen de regering-Wil son. Op een vergadering van de fraktie heeft de fraktievoorzitter, Douglas Houghton, laten weten dat de fraktie jn haar geheel tegen aanvaarding van de wet tegen wilde stakingen is. Volgens Houghton leidt de re- geringspolitiek onder het mom van reddng der economie tot uit eenvallen van de partij, de val van de regering en een zware nederlaag van labour in de vol gende parlementsverkiezingen. „Laat de regering niet de fout maken te geloven dat zij alleen door het tonen van vastberaden heid ons kan dtfffigan een wets voorstel aan te nemen", zo waar schuwde Houghton, die zich tij dens de vergadering voor het eerst openlijk aan de zijde der opposanten schaarde. Een „Ik ben absoluut geen kandi daat en ik wil dat ook niet zijn, maar misschien zal ik ertoe ge dwongen worden". Dit heeft de waarnemend president van Frankrijk, Alain Poher, woens dag tegenover journalisten ver klaard. Poher, op wie steeds zwaar dere politieke druk wordt uitge oefend om zich voor het ambt van president verkiesbaar te stellen, zei dat de keuze voor het volk duidelijk moet zijn. De zaken wa ren volgens hem tot dusver niet slecht verlopen. Er is geen chaos. „Ik heb alles gedaan om een splijting in Frankrijk te voor komen", zei hij. Men gelooft dat een voor hem gunstige uitslag van een tot dus ver nog niet bekendgemaakte opiniepeiling Poher ertoe zou kunnen brengen de strijd tegen da belangrijkste kandidaat voor de komende presidentsverkie zingen, de gaullist Pompidou, op te nemen. Poher zou er zeker van willen zijn, dat hij bij een even tuele tweede stemronde alleen tegenover Pompidou komt te riao* Indonesische troepen zijn vol gens de laatste berichten de toe stand meester geworden in het centrale bergland van West-Irian, waar enkele dagen geleden pri mitieve Papoea's in opstand kwa men, zo deelde de Indonesische minister van voorlichting, Boe diardjo, in Djakarta mee. Wel waren in het gebied van Enarota- li bij de Wisselmeren nog zuive ringsoperaties gaande. De minister zei niets af te we ten over ongeregeldheden die de ondergrondse beweging „Vrij- Papoea" op het eiland Biak zou hebben veroorzaakt. Verscheidene Indonesische offi cieren, juist in Djakarta terugge keerd uit West-Irian, zeiden dat de moeilijkheden in het centrale bergland niet zo ernstig waren als door de Australische radio gemeld. Volgens hen hadden en kele tientallen Papoea's op een bevolking van 30.000 in het be wuste gebied op 27 april gepro beerd het vliegveld bij Enarotali in bezit te nemen door het te blokkeren. Deze poging was door inderhaast aangevoerde militai ren verijdeld en er waren arres taties verricht. De officieren spra ken berichten tegen, volgens wel ke een bommenwerper Enarotali met raketten had bestookt en het marinefregat „Kalahitam" bij Biak in gereedheid werd gehou den. Een woordvoerder van het In donesische bureau voor West- Irian Moeljadi, verklaarde dat de moeilijkheden bij Enarotali niet van invloed zullen zijn op de volksraadpleging over de toe komst van het gebied, die om- streef eind juli zal worden ge houden. Hij geloofde niet dat de „rebellen" politieke motieven hadden. Het nieuws van de op stand volgde op berichten over meningsverschillen tussen Indo nesië en de V.N.-afgezant voor West-Irian, Ortiz Sanz, over de wijze waarop de bevolking tot de „daad van vrije keuze" in de ge legenheid zal worden gesteld. In kringen van de Indonesische legerleiding is woensdag verno men, dat bij de actie tegen de opstand in West-Irian zes op standelingen en een Indonesi sche marinier zijn omgekomen. Een van Biak in Djakarta teruggekeerde journalist heeft verklaard, dat op het eiland In donesische militaire versterkin gen zijn gearriveerd, waarbij een bataljon parachutisten. Het tweede kamerlid E. J. Harm- sen (groep-Harmsen) heeft de mi nister van buitenlandse zaken ge vraagd, bij de Indonesische rege ring te protesteren tegen het ge bruik van strijdkrachten om het Papoea-verzet tegen het Indonesi sche bestuur te breken. Volgens de heer Harmsen is het optreden van de Indonesische re gering „onverantwoordelijk en on toelaatbaar". vrijwel eensgezind Euro pees parlement (alleen de gaullis tische fractie onthield zich van stemming) heeft woensdag in Straatsburg de in Griekenland toe gepaste methoden en middelen om de macht te verkrijgen en te hand haven, in een resolutie veroor deeld. Het dringt met klem aan op het onmiddellijk opheffen van de uit zonderingstoestand en een onver wijlde volksraadpleging voor de verkiezing van het parlement. Dit laatste kwam in de plaats van een oorspronkelijke ontwerp-resolutie die om toepassing van de huidige grondwet en verkiezingen in 1970 had gevraagd. De socialisten ging het echter te ver om toepassing van de bestaan de grondwet te eisen omdat ze die onvoldoende democratische waar- Het Franse weekblad „Canard Enchaine" schrijft dat enkele ministers in het Franse kabinet in de nacht van generaal De Gaulles nederlaag legereenheden naar het gebied van Parijs had den willen dirigeren, maar dat anderen zich met kracht tegen dit idee hebben verzet. Het satiri sche weekblad is antiregerings- gezind maar zijn politieke be richten worden in brede kring als goed geïnformeerd be schouwd. Volgens „Canard Enchaine" hadden minister van buitenland se zaken Michel Debré en minis ter voor parlementaire betrek kingen Roger Frey in de nacht van 27 april voorgesteld pantser- eenheqlen naar het Parijse gebied te laten komen om het hoofd te bieden aan een chaos die men verwachtte. Hoge militairen, on der wie stafchef generaal Four- quet, waren het hiermee eens ge weest, maar premier Couve de Murville en minister van defen sie Pierre Messmer hadden zich er krachtig tegen verzet. In de week daarna waren, aldus „Ca nard Enchaine", verscheidene malen extreme gaullisten door de politie opgepikt om hen van provocaties te weerhouden. Later waren zij vrijgelaten. In het bij zonder was men van plan om bij de 1 mei-viering te provoceren. De C.G.T., het onder communis tische invloed staande vakver bond, had vorige week de mei optocht afgelast omdat het van de voorgenomen provocaties had gehoord. borgen vonden hebben. De gaullis ten onthielden zich van stemming voor de resolutie omdat ze meen den dat deze zich te veel met de interne aangelegenheden van Griekenland bemoeit. „Een ouderwets argument", vond de Nederlandse chr. democraat drs Westerterp. Zijn fractie- en land genoot ir. Raedts zei dat het asso ciatieverdrag EEG-Grieken!a"d meer is dan alleen een economi sche overeenkomst. Er is een poli tieke Strekking in neergelegd, na melijk dat Griekenland in de toe komst tot de EEG kan gaan beho ren: het is een „uitgesteld toetre dingsverdrag". Daarom, aldus ir. Raedts moeten we de moed heb ben ons over de situatie waarin dat land verkeert, uit te spreken. De door het parlement aanvaarde resolutie wijst er op dat de asso ciatieovereenkomst niet ten volle kan worden toegepast zolang in Griekenland democratie en parle mentaire staatsinrichting niet zijn hersteld. Bij de Europese commis sie wordt er dan ook op aange drongen geen enkele ontwikkeling aan de asociatie te geven totdat de voorwaarden voor een normaal demooratisch bestel in Griekenland zijn hersteld. „Een stok achter de deur", aldus ir. Raedts. Tijdelijk regen Het weer voor vandaag zal voor een belangrijk deel bepaald worden door een frontensysteem dat bij een depressie behoort waarvan het centrum woensdag avond boven zuidwest-Engeland lag. Het front strekte zich toen uit over west-Frankrijk. Dit front nu trekt in noordoostelijke rich ting en zal plaatselijk vergezeld van regen in de loop van vandaag ons land passeren. Na de front passage zal de wind iets in kracht toenemen waarbij af en toe een regenbui kan vallen. De tempera turen ondergaan slechts weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Nu en dan regen Nu en dan regen, maar ook op klaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. In het alge meen iets laggre middagtempera- turen, - I NIJMEGEN: In de aula van de universiteit van Nijmegen is dins dagavond door een aktiecomité Jan Nijmeegse studenten een niversiteitsvergadering belegd. Jrof. mr. S. van Wijnbergen, rec- or magnificus van de universi- eit, hier in de aula temidden van de studenten. In het academisch gebouw in Leiden hebben ongeveer 500 leden van de Leidse universitaire gemeenschap, merendeels stu denten, met grote merderheid besloten het universiteitsbestuur tot hedenavond (donderdag) 20 uur de tijd te geven de eisen van de studenten in te willigen, die eerder op de avond werden vastgesteld. Deze eisen omvatten het toe laten van waarnemers van stu denten wetenschappelijke staf en technisch-administratieve staf bij vergaderingen van curatoren en universiteitsbestuur en open baarheid van de vergaderingen van de faculteiten en het pre sidium van de senaat, terwijl tevens inspraak van alle geledin gen bij alle principiële beslis singen van het universiteitsbe stuur wordt geëist. Cqratoren zijn bereid over in spraak, medezeggenschap en medebeslissingsrecht met de stu denten te spreken, maar deze vernieuwingen zijn niet direct over de gehele linie in te voe ren. Zij vinden voor een derge lijk overleg algemeen voor ieder toegankelijke vergaderingen on geschikt. Zij achten het bestu ren van de universiteit door mid- Dinsdagavond is in Biafra een vliegtuig neergestort dat voor het Rode Kruis werkte. Naar van welingelichte zijde in Bazel wordt vernomen zijn drie Zweden en een Westduitser omgekomen. Het was een DC-6a van de maatschappij Balair in Bazel. Bij het neerstorten van een „chinook"-helikopter zijn dins dag in Zuid-Vietnam 32 Zuidviet- namese militairen en twee Ame rikaanse bemanningsleden om het leven gekomen. Een even groot aantal inzittenden werd gewond. Het ongeluk gebeurde bij de stad Phoeoc Binh, 105 km ten noordoosten van Saigon. Vol gens een Amerikaanse woord voerder was het ongeluk te wij ten aan een technisch manke ment. del van stemmingen in een soort „volksvergadering" onmogelijk. Ten aanzien van de eisen van toelating van waarnemers in be stuurlijke colleges handhaven de curatoren een afwijzend standpunt. Het ultimatum tot donderdag avond werd gesteld met als sanc tie dat tot bezetting van de uni versiteit zal worden overgegaan bij uitblijven van een antwoord of wanneer dit antwoord niet bevredigend wordt geacht. Tevens werd aan het univer siteitsbestuur gevraagd ruimte beschikbaar te stellen voor ver gaderingen en het verzorgen van voorlichting over de gang van zaken van de zijde van de stu denten. De vergadering duurde van acht uur tot 's nachts kwart over één. Het ministerscomité van de raad van Europa heeft Grieken land nog acht maanden de tijd gegeven, aldus heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, gisteren op de luchthaven Rotterdam na terugkeer uit Lon den verklaard. In antwoord op een vraag zei minister Luns dat het resultaat van de conferentie van het ministerscomité wat Griekenland betreft geen verras sing was na polsingen die vorige week waren genomen. De conferentie heeft besloten dat in de volgende bijeenkomst van het ministerscomité een be slissing over schorsing van Grie kenland als lid van de raad van Europa zal worden genomen. Die bijeenkomst is voorgesteld in december te Parijs. DONDERDAG 8 MEI v.m. n.m. Breskens 6.21 6.53 Terneuzen 6.57 7.29 Hansweert 7.31 8.03 Walsoorden 7.40 8.12 VRIJDAG 9 MEI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.38 8.14 8.13 8.49 .48 9.23 .57 9.32 ZON op onder mei 8 04.58 20.16 9 04.56 20.18 10 04.55 20.19 MAAN op 02.29 02.48 03,02 onder 10.41 12.10 1UN

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1