West-lrian op weg naar „vrije keuze" Tweede Kamer over gebeurtenissen rond Tilburgse Hogeschool INDONESISCHE MILITAIRE ACTIE TEGEN „OPSTANDELINGEN" de efteling RADIO DE KOCK Minister Roolvink over de lonen van de buschauffeurs RAAD VAM EUROPA STELT BESLISSING OVER GRIEKENLAND UIT Volgende vergadering pas in december MINISTER VERINGA EVENTUEEL BEREID TOT WETSWIJZIGINGEN COMMUNISTISCHE PRESIDENTS KANDIDAAT IN FRANKRIJK Kansen van Pompidou stijgen HET WEER Vliegtuig beschoten „Vervelende" toestand. Doden op Biak Djakarta geeft opstand toe Bedreigd Veertien tegen twee stemmen Mr. Luns dringt aan op spoed 6.000 gevallen van lepra in Spanje Fundamentele veranderingen Oud-banketbakker Verzetsstrijders Zeer ernstig Weerbericht Hoogwater Zon- en IVIaanstanden ttf Is TBKVretJZSN Direcfeur-Hooftifed&eteurP. J. van tie Santte Redactie- en Administratie-adres Smldswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38130 DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 7 MEI 1969 f8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummert 18 cent, incharief 4 B.T.W. 25e Jaargang No 5978 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 16 eenf; minimtn» per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 80 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-nunrmea tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Indonesië is in het centrale bergland van West-lVian een militaire operatie begonnen om een opstand onder circa 30.000 bewoners van het gebied te on derdrukken, zo meldde de Aus tralische radio dinsdag. Volgens de correspondent van het radio station in Djakarta had een In donesische bommenwerper raket ten afgevuurd bij een aanval op de stad Enarotali r-a een aanval van rebellen op een vliegtuig dat de legerbevelhebber van West-lrian vervoerde. Zondag waren twee Indonesi sche commandocompagnieën aan parachutes in het oerwoud bij Enarotali geland voor een op mars naar de stad. De moeil,k- heden waren volgens de corres pondent van de „Australian Broadcasting Commission" twee weken geleden begonnen, toen „groeiende wrok onder primi tieve stamleden ambtenaren van het Indonesische bestuur en hun gezinnen noopte Enarotali te verlaten". Toen de laatste Indo nesische gezinnen vorige week vertrokken waren, hadden de landingsbaan opgebroken en er bamboebarricaden opgericht. Het vliegtuig met de Indone^ sische legerbevelhebber brigade generaal Edhie was vorige week beschoten, toen het laag over de landingsbaan van narotali scheerde. Toen het tvestel later bij een naburige stad was ge land, waren in de romp vijf kogels aangetroffen. Daarna was besloten tot inschakeling^ van paratroepen. Bij de beschieting van het vliegtuig was een in- spectetrf vart politie gewond ge raakt. Enarotali ligt in het westen van het centrale bergland, dicht bij de Wisselmeren en de vijf Carstenztoppen, die ruim 5000 meter hoog zijn en bedekt door sneeuwkappen. In Djakarta gaven dinsdagoch tend Indonesische functionaris sen toe, dat zich in het gebied van Enarotali moeilijkheden heb ben voorgedaan, maar ze zeiden niet te weten van een opstand of een militaire actie als door de Australische radio gemeld. Soedjarwo Tjondronegoro, as sistent van minister van buiten landse zaken Malik voor West- lrian, zei dat hij daar niets over had gehoord. „Wij hebben in de buurt van Enarotali wat moei lijkheden gehad, maar niet in de stad zelf zoals het bericht zegt. Er was bij die stad een districts hoofd dat geen goed districts hoofd v/as en wij wilden hem verwijderen, maar hij weigerde te gaan en stookte de bevolking op. Er zijn in dé buurt van Ena rotali, maar niet in de stad zelf, enkele maatregelen genomen", aldus Soedjarwo, die belast is met de organisatie van de dit jaar te houden volksraadpleging over de toekomstige papoea's wapens gebruikten, de Indone sische troepen genoodzaakt wa ren ook naar de wapens te grij pen. De militaire verbindingsoffi cier bij het West-Irianbureau, kolonel Moeljono, zei: „Tot dus ver hebben wij van onze mili taire bevelhebber in West-lrian brigade-generaal Sarwo Edhie, geen bericht ontvangen over een opstand of een militaire opera tie om er een te bedwingen". Moeljono sprak van „een verve lende toestand". "Volgens de Australische radio correspondent, die maandag uit West-Irian in Djakarta was teruggekeerd, is er ook een mi litaire operatie op het eiland Biak gaande tegen de onder grondse beweging „Vrij-Papoea". De correspondent had van Indo nesische militaire autoriteiten te horen gekregen dat bij recente gevechten op Biak minstens zes leden van de beweging en een Indonesische marinier om het leven waren gekomen. Sinds half april waren op het eiland bijna tweehonderd personen gearres teerd, maar er verschenen nog steeds „vrij-papoeavlaggen". Ook de autoriteiten in Austra lisch Nieuw-Guinea zeggen niets van een opstand of een militaire tegenactie in bet aangrenzende West-lrian af te weten. Een Aus tralische regeringswoordvoerder h» Gastar» verklaarde dat het „de eerste maal zou zijn dat er in bet gebied van Enarotali on rust voorkomt". Dat er inciden ten op Biak werden gemeld, was niet verrassend, daar dat gebied „al lang een centrum van onrust vormt", zei hij. Opstandige Papoea's zijn tegen het Indonesische bestuur in ver zet gekomen en hebben vijf vliegvelden versperd. Dit Reeft dr. Soedjarwo Tjondronegoro, dinsdag in Djakarta toegegeven. Hij zei dat vijfhonderd para chutisten boven het 'gebied wa ren neergelaten om een eind aan het verzet te maken. Leden van de plaatselijke politie hebben zich bij de „opstandelingen" aangesloten. Soedjarwo sprak met journa listen na een spoedbijeenkomst op het ministerie van buitenland se zaken, kort nadat de Austra lische radio melding had ge maakt van een militaire opera tie in het centrale bergland van West-lrian. Dr. Soedjarwo zei dat de Pa poea's terroristische methoden toepassen. „Twee weken geleden blokkeerden zij een militair vliegveld in Enarotali met bam boestokken. Op een ander vlieg veld in de nabijgelegen plaats Waghete groeven zij voren over het véld om vliegtuigen het len den te beletten. De opstandelin gen hebben ook drie missievlieg velden onbruikbaar gemaakt. Volgens Soedjarwo was bij de revolte slechts een gedeelte van de bevolking betrokken. Soedjarwo ontkende, dat bij de actie in Enarotali raketten zijn gebruikt, zoals de Australische radio had gemeld. Hij bevestig de, dat het vliegtuig van gene raal Edhie door kogels was ge troffen. Gevraagd naar de huidige stand van zaken zei Soewardjo: „Het gaat slechts om een handje vol mensen. In een dergelijk ge bied kan iemand moeilijkheden maken als hij dat wil. Het zal enkele weken kunnen kosten om de situatie te klaren." Volgens goedingelichte krin gen hebben Indonesische rege ringsfunctionarissen en hun ge zinnen Enaratoli moeten verla ten, omdat zij bedreigd werden. De plaats heeft enkele duizen den inwoners. DEN HAAG: Minister Veringa heep maandagmorgen een dele gatie van het Atso-bestuwr, de organisatie van de Tïlburgse stu denten, ontvangen. Op de foto v.l.n.r.: Dirk de Graaf, Paul Jans- ma en de minister voor de aan vang van het onderhoud. attracties toot CClL toegangspiIJS in kaatsheuvel Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De Nederlandse ministervan buitenlandse zaken mr. Luns heeft in de bijeenkomst van het mlnis- terscomité van de raad van Euro pa te Londen uiting gegeven aan „de grote bezorgdheid" van de regering in Den Haag over het ge brek aan enige werkelijke voor uitgang bij het herstel van de men senrechten en de constitutionele democratie in Griekenland. Spre kend tot verslaggevers zei de mi nister, dat zijn collega's uit de Scandinavische landen vrijwel het zelfde haden gezegd. Volgens de Nederlandse rege ring, aldus verklaarde minister Luns, diende een beslissing te wor den genomen over de aanbeveling van de raadgevende vergadering van de raad van Europa, volgens welke de raad geen Griekse ver tegenwoordiger zal erkennen, tot dat die vergadering had vastge steld dat de vrijheid van menings uiting is hersteld en een vrij par lement is gekozen. Het was echter duidelijk gewor den, dat de grote meerderheid van de lid-staten eerst het rapport van de Europese commissie voor de rechten van de mens wilde af wachten. Daarom had mr. Luns, naar hij zei, niet aangedrongen op een stemming. Hij steunde voor stellen van zijn Italiaanse ambtge noot Nenni. De minister besloten elke beslis sing over uitstoting van Grieken land uit de raad van Europa uit te stellen tot de eerstvolgende verga* dering van de raad in december. Het besluit werd genomen met veertien stemmen tegen twee stem men. Er waren twee onthoudin gen, Zwitserland en Frankrijk. de toestand in Griekenland, te versnellen en een speciale vergade ring van de raad bijeen te roepen, nadat de commissie haar rapport zal hebben uitgebracht. Minister Luns zei nog dat Ne derland samen met de Scandina vische landen heeft aangedrongen op spoed bij het werk van de com missie. Ook zei hij Het te betreuren dat mr. M. van der Stoel, rapporteur van de raadgevende vergadering, door de regering te Athene de toe gang tot Griekenland werd ont zegd. In een economische situatie, die leidde tot maatregelen op het prijzengebied, kunnen de lonen niet zonder meer ongemoeid wor den gelaten. Dit standpunt heeft minister Roolvink (sociale za ken) in de tweede kamer ver dedigd bij de beantwoording van vragen -over de c.a.o. voor bus chauffeurs. De minister wees er op, dat de regex-ing een verant woordelijkheid. heeft, zeker nu ernstig zal worden geprobeerd om uit de loon- en prijsspiraal te geraken. Het standpunt, dat alles wat uit het bedrijfsleven komt, onverkort moet worden geaccep,- teerd, kan naar de mening van de bewindsman niet worden aange nomen. Hij noemde een loonkos tenstijging van 11 pet voor.de autobusondernemingen te boog, zeker gezien tegen de achter grond van de struktuur in deze bedrijfstak. Op een vraag van de p.v.d.a.- af ge vaardigde mr. Van Lier, of er een achterstand bataat in de be loning van het personeel werk zaam in de streekvervoersonder- nemingen vergeleken hij dat jn de stadsvervoersondernemingen, zei minister Roolvink die achter stand niet te willen ontkennen. Hoe groot die achterstand is, kon nog niet worden vastgesteld. Spanje is een van de landen van Europa, waar evenals in Por tugal en in Griekenland, de me laatsheid het meest verbreid is. Dit heeft de direkteur van een Spaans ziekenhuis voor melaat sen dinsdag in Madrid bekend gemaakt. Er zijn op het ogenblik in Spanje 6.000 melaatsen. „Ik sta op het standpunt, dat de sluiting van een universiteit of hogeschool slechts is gerecht vaardigd als laatste redmiddel in het geval van zeer érnstige cala miteiten". Dit zei minister dr. Veringa van onderwijs dinsdagmiddag in zijn verklaring in de tweede ka mer over de gebeurtenissen aan de katholieke hogeschool in Til burg. Over de standpunten, zoals die door de verschillende geledingen tegenover hem zijn uiteengezet, isdiscussie mogelijk, aldus de minister, „Nagegaan zal moeten worden, allereerst binnen de hogeschool en anders door één of meer vertrouwensmannen van buiten, op welke wijze de com municatiewegen weer kunnen worden geëffend. Daarna zullen in overleg met alle betrokkenen de taak en de bevoegdheid van de structuurcommissie moeten worden geformuleerd". De minister wilde niet concreet aangeven welke hervormingen in het bestuur moeten worden aan- TILBURG: Beeld van de demon stratie tegen de regering en de b.t.w., waaraan o.a. ook werd deelgenomen door studenten van de Tilburgse hogeschool. gebracht. Hij erkende de autono mie van de betrokkenen, die zich eerst zelf over vernieuwing en hervorming zullen moeten be raden. „Dat de discussie tussen de be trokkenen uiteindelijk tot funda mentele veranderingen zullen lei den, is mijn vaste overtuiging1 aldus minister Veringa. Hij zou niet schromen wetswijzigingen te bevorderen, als het systeem van de wet op bepaalde punten als knellend zou worden ervaren om de juridische mogelijkheden te verruimen. „Ik wil er echter op wijzen, dat op basis van de huidige wet al veel bij wijze van experiment kan gebeuren en dat bij de verschil lende universiteiten en hogescho len in feite ook al veel wordt ge daan", zei hij. De bewindsman wees in dit verband op de aanwezigheid hier en daar van stafleden en studen ten bij vergaderingen van be stuurscolleges, op de discussie over de bestuurshervorming die overal worden gevoerd, op de commissies in alle instellingen, die studeren op een njeuwe be- De Italiaanse minister zou heb ben voorgesteld de Griekse rege ring op de hoogte te stellen van de grote bezorgdheid van de raad van Europa over het militaire re gime; het werk van de Europese commisie voor de mensenrechten die bezig i« aan een onderzoek van De Franse communistische par tij heeft Jacques Duclos aange wezen als haar kandidaat bij de komende presidentsverkiezingen. Duclos is lid van de senaat. Hij trad tijdens de campagne voor het referendum op als woord voerder van zijn partij in televi sie-uitzendingen. Zijn leeftijd is 72, jaar. De benoeming van Duclos volgt positie een goede kans maakt op 1 jun reeds de vereiste absolute meerderheid te behalen. Duclos, een voormalig banket bakker, is al 50 jaar een militant lid van de communistische partij. Hij werd 43 jaar geleden in het na vergeefse pogingen van de communististen een presidents kandidaat van de gezamenlijke linkse partijen in het zadel te hel pen. Nu alle pogingen om een kan didaat van de linkse partijen tegen de gaullist Georges Pompi- centrale partijcomité opgenomen, dou in het veld te brengen zijn In 1926 kwam hij in het parle- mislukt, lijkt een overwinning ment. Duclos, een kleine gezette van de oud-premier wel zeker, man die briljante, vaak striemen- Het is zelfs de vraag of er een de redevoeringen kan houden, tweede stemronde op 15 juni no- was een der oprichters van de dig zal zijn, daar Pompidou communistische partij na de eer tegenover een versplinterde-op-ste wereldoorlog, Duclos werd in 1896 in de Py- reneën geboren uit arme ouders. Als infanteriesoldaat werd hij in 1916 tijdens de strijd om Verdun gewond. Na zijn herstel nam hij opnieuw aan de oorlog deel en werd in 1917 door de Duitsers «evangen genomen. In 1938 voer de hij een campagne tegen het akkoord van München. Tijdens de Duitse bezetting in de tweede wereldoorlog was hij een der lei- mei ders van de verzetsbeweging in i 7 05.00 Parijs. Hij heeft verscheidene 8 04.58 j boeken over politieke geschiede- i 9 04.56 nis geschreven. 110 04.55 stuurshervorming, en op onder- wijsprojekten die bij verschei dene studierichtingen in studie of reeds in gang zijn gezet. De minister zei dat de situatie rond de Tilburgse hogeschool moest worden bestempeld als zeer ernstig. De kamer had volgens hem recht op een verklaring, omdat een hogeschool wordt bedreigd door zichzelf, omdat de voort gang van het onderwijs stagneert, omdat zaken dreigen te worden geschaad die met veel inspanning tot stand zijn gebracht. Hij wees erop, dat problemen die in Tilburg spelen, niet los kunnen worden gezien van ont wikkelingen in andere instellin gen van wetenschappelijk onder wijs, maar dat Tilburg zijn eigen problemen kent, die niet identiek zijn met die in andere steden. Op verzoek van de kamerleden dr. Ter Voorst, mr. Boot, dr. Van Schaik (allen k.v.p.) en dr. Tans en Willems (beiden p.v.d.a.) gaf de bewindsman een overzicht van de omstandigheden, die leid den tot sluiting van de Tilburgse hogeschool. In algemene zin be antwoordde hij ook vragen van de kamerleden mej. Kessel, drs. Aarden (beiden groep-Aarden), mr. Rietkerk en dr. Van Dijk (beiden v.v.d.) en dr. Van der Lek (p.s.p.). Zie verder pag. 3> Een frontale storing met regen en onweer die zich dinsdagavond over het uiterste noorden van het land bevond,, verwijdert zich langzaam van ons land. Plaatse veelheden ongeveer 10 mm. Deze lijk bedroegen de neerslaghoe- storing wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk, waardoor er tijdelijk opklaringen mogelijk zijn. Intussen nadert een volgende oceaanstoring de ingang van het Kanaal en zal vandaag het weer in ons land beïnvloeden. Op de nadering van de nieuwe storing neemt de bewolking toe gevolg door regen, de wind zal overwegend matig zijn uit weste lijke richtingen en de tempera turen kunnen iets hogere waar den bereiken dan dinsdag. Ove rigens maken oceaanstorinsen dip in de richting van west-Europa koersen dat het wisselvallige weer aanhoudt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanvankelijk opklaringen Aanvankelijk opklaringen maar van het westen uit geleidelijk weer toenemende bewolking ge volgd door regen. Meest matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen en dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. WOENSDAG 7 MEI Breskens 5.14 5.40 Terneuzen 5.50 6.16 Hansweert 6.24 6.50 Walsoorden 6.33 6.59 DONDERDAG 8 MEI Breskens 6.21 6.53 Terneuzen 6.57 7.29 Hansweert 7.31 8.03 Walsoorden 7.40 8.12 ZON MAAN op onder op ondrt 20.14 02.00 09.11 20.16 02.29 10.45 20.18 02.48 12.10 20.18 03.02 «UB ■I

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1