Gezelligheid op het gazon Zaterdag S mei 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Kwaliteit Kleine tuinen Accessoires De meubilering van onze tuin.... Wie voor de volle honderd procent van zijn of haar tuin wil genieten besteedt ook veel aandacht aan terras of zitje. Zo'n heerlijk rustig plekje onder de grote boom achter in de tuin, een uitnodigend hoek je op het door zon overgoten grasveld, of een be- schute hoek naast het huis. Wie geen grote tuin bezit, maar een piepklein tuin tje of misschien alleen een balkon, geniet in deze beperkte ruimte zeker niet minder van de zon. Hij zal alleen wat meer moeten overleggen en puzzelen om deze ruimte zo produktief mogelijk te maken Voor iedereen geldt echter, dat het verstandig is bij het aanschaffen van tuinmeubelen goed te over wegen welke eisen men daar persoonlijk aan stelt. Er is een overweldigend aanbod van het meest aan lokkelijke, kleurige en vrolijke tuinmeubilair. Belangrijk is in de eerste plaats de kwaliteit van het materiaal dat zeker tegen weer en wind bestand moet zijn, en dus tegen een stootje moet kunnen. Aluminium, hout en rotan zijn geliefde materialen. Kleurechte kussens met wasbare vullingen, stapel- stoeltjes voor kleinbehuisden vragen onze aandacht en dan zijn er ook altijd weer de opvouwbare stoe len, die bovendien ook het voordeel hebben, in de tijd dat ze niet gebruikt worden, opgeborgen te kunnen worden zonder dat ze veel ruimte in beslag nemen. Wie een grote tuin heeft, denkt waarschijnlijk wel eens over zo'n schommelbank met baldakijn en be kleding van schuimplastic kussens, bekleed met een vrolijke effen of gebloemde stof, afgezet met franje. Het zal voor menigeen echter wel bezwaarlijk zijn deze grote meubelen uit elkaar te moeten nemen als het slecht weer wordt. De schommelstoel heeft als tuinstoel ook zijn plaatsje wel veroverd. Een wit geschilderde houten schommelstoel, voorzien van een kleurig kussentje, naast enige bijpassende gewone witte stoeltjes met dito kussentjes, waarbij een ronde tafel op vier poten, wedijvert met die aardige, verstelbare alumi nium stoelen met hoge rug of lage rug, met schuim plastic kussens, die soms aan de voorkant met stof en aan de achter- en zijkanten met skai bekleed zijn. Bij deze stoelen kunen we ook een twedzits bankje aanschaffen in de zelfde uitvoering. Wie ruimte heeft kiest er nog een voetsteun bij, die ook als tabouret te gebruiken is, of een ligstoel, of een ligbed met wielen en zeker ook een tafel met iü' klapbare, aluminium poten. Schommelstoelen zijn er ook in aluminimum uitge voerd en sommige ligstoelen zijn voorzien van een hemeltje. In een kleine tuin zullen „luchtige", metalen meube len in wit of felle kleur, het zeker goed doen, even als tuinmeubelen in „Franse stijl", de met polyester draadmeubelen. Praktisch voor een terras is ook de stoel van gemof felde buis, bespannen met plastic draad. Heel mooi is altijd weer het welhaast klassieke tuinameuble- ment, bestaande uit bank, twee stoelen en een tafel. Zo'n stel geeft weer eens een heel ander effect als het in twee kleuren geschilderd is. Uitnodigend, licht en bovendien heel prettig om in te zitten zijn de stoelen van rotan. Deze stoelen, die zowel binnen als buiten te gebruiken zijn, zijn er in vele uitvoeringen, van groot tot klein en grap pig. Er zijn ook rotan schommelstoelen. Ook rieten tuinstoelen kunen zowel binnen als buiten gebruikt worden. Ze zijn oergenoegelijk en ze zijn van alle tijden. Maar misschien geeft u de voorkeur aan een metalen of houten, klassieke inklapbare stoel, zo'n koloniaalstoe! met linnen bekleding? - Als toppunt van gemak kiezen we dan nog een draaibaar montage tafeltje, dat zo gemakkelijk aan stoel of schommelbank bevestigd kan worden. Ver der is geen enkel tuinameublement compleet zonder parasol, zo'n gezellige zonwering met in de meeste gevallen een diameter van 180 centimeter en die voorzien Is van een geschulpte rand of franje. We zien ook kleine parasols, die, voor ieder apart, aan een stoelleuning geklemd kunnen worden. Praktisch is het zeker nog als we voor de kinderen een paar kleine zogenaamde visstoeltjes aanschaf fen. Ze nemen weinig plaats in en kunnen bovendien ingeklapt worden. Nóg groter kan het plezier van de tuin worden als we bij dit alles een grote mand voor tijdschriften zetten, of een tas voor bladen, kranten en boeken aan rug of leuning van een stoel hangen. Het thee gerei kunnen we gemakkelijk naar buiten brengen in een platte mand met opstaande rand en hengsel. De bezoeker van het Rijksmu seum zal allereerst een „bede vaart" naar de Nachtwacht ma ken. Meestal zet hij dan zijn tocht voort door de schilderijen-gale rijen. Hij heeft alleen aandacht voor de wanden waar dan ook het puikje van de Nederlandse schilderkunst hangt. Wat minder bezoekers dwalen verrukt door het werkelijk unieke prenten kabinet. Schiet er nog wat tijd over en zijn de voeten nog niet te vermoeid, dan zal men misschien nog een blik werpen op de zilver - koiiektie of de porselein-verza meling. Slechts zeer weinigen raken ook verrukt van de werkelijk unieke meubel-kollektie, die in het mu seum is samengebracht. De lief hebber van het antieke meubel kan werkelijk zijn hart ophalen. Alle galerijen zijn gedecoreerd met antieke meubelen uit ver schillende stijl-perioden en uit verschillende landen. De wanden en vloeren zijn vaak ook gedeco reerd met kostelijke tapijten en gobelins. Waar mogelijk is in een zaal een antieke betimmering, gesloopt uit oude herenhuizen en kastelen, aangebracht. Daarbij heeft het museum nog een grote kollektie poppenhuizen die een prachtig beeld geven van de woonstijl van onze voorouders. Het bezit van een meubel, zoals dat hier is tentoongesteld, kun nen slechts zeer weinigen zich veroorloven. De Friese keeft- kast, de elegante Louis XV stoel tjes, zij kunnen de liefhebber in verrukking brengen, maar voor hem is het bezit, laat staan het gebruik, van zo'n museumstuk niet weggelegd. Spreekt een bepaalde stijl hem echter aan, dan is het voor hem toch nog mogelijk om zijn huis in stijl in te richten. Mede door de heimwee naar het vakmanschap van de schijnwer pers en de heimwee naar een minder kil zakelijke tijd geniet het klassieke stijltaeubel een grote populariteit. Jammer is het echter dat niet alle kopers van stijlmeubelen ook liefhebbers en kenners van an tiek zijn. Dit zou het stijlmeubel slechts ten goede kunnen komen doordat er dan meer gevraagd zou worden naar goede replica van een bepaalde stijl. Stijl- vermenging, zoals nu vaak op treedt, zou dan ook wat minder vaak voor komen. Een goed stijl interieur wordt helemaal naar een bepaalde stijl-periode inge richt. Een biedermeijer eethoek inet een Louis XV zithoek is géén gezicht en zo'n combinatie kan een interieur doodgewoon ver knoeien. Antiek en klassiek zijn beide wél met moderne meubelen te com bineren. Maar twee klassieke stijlen door elkaar gaat niet. Doordat het klassieke meubel van nü ten dele fabrieksmatig wordt vervaardigd zuien vaak vereenvoudigingen en kleine ver anderingen moeten worden toe gepast. Dit neemt niet weg dat een goed stijimeubel wel degelijk de stijl vaxi een bepaalde periode kan ademen en dat zo'n meubel ook kan getuigen van een gedegen vakmanschap van de meubelma ker. Stijlmeubelen zijn meestal ge maakt van de goede houtsoorten die ook de vroegere meubelmaker gebruikte. Deze houtsoorten win nen vaak nog aan glans door een gebruik van jaren. Natuurlijk is het patina van een antiek meubel vaak onbereikbaar maar toch zal het goede stijlmeubel in de loop der jaren ook steeds meer van deze glans der ouderdom krijgen. Welke stijlen vindt men nu het meest terug in het klassieke in terieur? Allereerst het eerlijke en oerdegelijke Oudhollandse in terieur. Het massieve eiken meu bel is een weerspiegeling van de soberheid van de Hollander. Vaak is het mooi met houtsnijwerk be werkt, maar verder strak en een voudig. De Louis XV-stijl ademt een heel andere, meer frivole sfeer. Lichtvoetige stoeltjes en volbuikige kabinetjes op gebogen pootjes. Vrolijker, maar toch ka raktervol. Ook de verschillende Louis-stijlien worden nog ge maakt en blijven nog steeds en terecht, geliefd bij het publiek. Ook het empire-meubei met zijn wat strengere vormen wordt nog steeds gevraagd. Dit soms wat pompeus aandoende meubel, geeft de sfeer weer van het neo classicisme. De sfeer van de Na poleontische tijd, met haar be wondering voor de klassieke oud heid, een bewondering die men ook terugvindt in de architectuur uit die tijd, in de zuilen en kapi- tolen van sommige gebouwen uit de vorige eeuw. Tegenwoordig erg populair is de Biedermeijer-stijl. Eigenlijk de stijl van de gemoedelijke burger uit de vorige eeuw. Veel later ge maakte meubelen in Bieder meijer-stijl zijn wat strakker van vorm dan de oorspronkelijke. Vaak ziet men hier stijl-vermen ging met de Engelse meubel-stij len en vindt men elementen terug rut bijvoorbeeld ,(de Hepple- white-stijl. Het voert te ver om alle stijlen die men terug kan vinden in het stijlmeubel te noemen en te be handelen. Er zijn natuurlijk ook Queen Anne meubelen op de markt, Victoriaanse meubelen, Jugendstil en prachtige andere antieke stijlen. Jammer is het dat vele klassieke meubelen niet naar een bepaal de stijl zijn te definiëren. Ver menging van twee stijlen komt meestal het meubel niet ten goe de, zoals ook twee stijlen niet goed in één interieur passen. Voor de liefhebber van een goed stijlmeu bel zijn er echter toch genoeg goede stijl-zuivere meubels op de markt. Een stijl-interieur vergt echter nog meer dan een zuivere stijl van het meubel. Ook de vloer bedekking en de gordijnen zullen moeten passen bij het meubilair. Hier is echter nauwelijks sprake van een probleem. Voerbedek- king en gordijnen die bij stijlmeu belen passen zijn zowel in syn thetische stoffen als in wol- en katoen in ruime mate op de markt. Velours, brokaat etc. zijn er in levendige kleuren en patro nen. Een Deventer-tapijt of een pers kunnen het bij een parket vloer erg goed doen. Ook vast tapijt is erg geschikt. Voor vloerbedekking en gordij nen geldt echter al gauw dat de goedkopere soorten voor het stijl interieur minder geschikt zijn. Een stijl-interieur is dus een ta melijk veeleisend interieur. De bevrediging die echter uitgaat van goed wonen zal echter veel van de gedane moeite en de ho gere kosten vergoeden. Voor wie wat meer wil weten over de verschillende meubel stijlen zijn er een aantal leuke pockets en andere, tamelijk goed kope, boekjes op de markt. De van Dishoek-serie bevatten een aantal leuke en goed geïllustreer de boekjes over antiek. We wil len er enkele noemen, variërend in prijs van va ƒ5 tot 7. Elka Schrijver: „Wat is antiek?" in 2 delen; Elka Schrijver: „Antiek en modern". Elseviers antiek biblio theek bevat ook een aantal leuke boekjes over meubels en meubel- stijlen, te weten: de deeltjes „Stij len I en II" en „Meubels I en II", allemaa ca 5 per stuk en met veel illustraties. De P.P.-pocket- serie brengt dan nog twee deel tjes onder de naam: „Antiek-stij len van mr F. Dony"; dit is een vertaling van een boekje van de Fransman F. Defour, prijs ca 7. Foto links: Een wortel-noten kabinet. Nog steeds zeer geliefd, kan het in vele interieurs goed doen. U moet echter wel veel, heel veel ruimte hebben. Ook is zo'n stuk (nog ge deeltelijk handwerk) erg prijzig (ca f4.000). Foto hier boven: Een „goed" stijl-interieur. She raton eettafel met Biedermeier stoelen. De commode is ook in Sheraton-stijl. Zo U ziet züm wandbekleding, verlichting vloerbedekking ook goed aange past.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 9