„Van Den Haag geen bestuurskracht te verwachten" *0L Burgemeester Samkalden over de rellen „Van Zijlstra geen cent wijzer" OPTREDEN VAN POLITIE IS JUIST EN DOELMATIG GEWEEST de NUL Gasverwarming Franse preshleats-verkiezingen op zondag 1 juni RADIO DE KOOK REBELLIE IN LABOURFRACTIE TEGEN PREMIER WILSON HET WEER iV. V.V. - stelt Brand op Frans passagiersschip ZATERDAG 8 MEI 1969 25e Jaargang No. 5976 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Burgemeester Thomassen over havenindustrieplannen wanne saucijzol)roodj8S BANKETBAKKERIJ^ LIJK VAN URKER VISSER GEVONDEN Niet zachtzinnig Brandende sigaretten Veel schade Spoorwegongeluk in Bulgarije Weerbericht Hoogwater President Nederlandsche Bank wil directe belastingen verlaqen en B.T.W. verhogen Zon- en Maanstanden SCHRIKBAREND BRODDELWERK Ernstige onlusten in Hyderabad (India) IJzige sfeer AUTODIENST SOWJ ET-UNIE NAAR BENELUX Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent. Inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mëéi 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dlnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Volgens burgemeester Tho massen van Rotterdam zal het advies van het overlegorgaan zeehavenontwikkeling zuid-west- Nederland over het Rotterdamse havenindustrieplan„2000" nog wel een paar maanden uitblij ven. Hij is het niet eens met de veronderstelling van de voorzit ter van het overlegorgaan, de Zeeuwse commissaris mr. J. van Aartsen, dat het advies tegen 1 juni zal worden uitgebracht. De heer Thomassen zei dat op sen 1 mei-vergadering in Put- tershoek in de Hoekschewaard, het Zuidhollandse eiland waar van volgens de visie van het plan „2000" het gehele westelij ke gedeelte tot havengebied zou worden bestemd. Sprekend over het fel aangevochten Rotterdam se pleidooi voor havenindustriële expansie in het gebied ten zur- den van de Maasstad, merkte de burgemeester van Rotterdam op, dat de stuctuurschets van de tweede nota ruimtelijke orde ning zich heeft verkeken op de noodzaak van het scheppen van ruimte voor de industrie. Daar is in de opzet van de tweede nota helemaal geen ruimte meer voor over, zei hij c.i als we met industrieplannen ko men, zijn die bijgevolg in strijd met de tweede nota ruimtelijke ordening. „We zullen dus moe ten handelen in strijd met de nota omdat die nota fout is". Moet er dan een nieuwe nota komen? ZIEKTEVERSCHIJNSEL De burgemeester van Rotter dam stelde vast, in zijn eigen partij van de arbeid langzamer hand het meeste verzet te ont moeten tegen de industriële ex pansie die Rotterdam voorstaat. „Ik ben er verbaasd over dat in een socialistische partij een ge- daehtengang als die ten aanzien van de werkgelegenheid zo wei nig weerklank vindt". En: „Wet is een ziekteverschijnsel in de P.v.d.A., dat zij op de vlucht is voor de werkelijkheid wat be treft de beantwoording van de vraag of het waar is of niet, dat welvaart 'n voorwaarde is voor welzijn. Ik meen dat het stellen van die vraag vragen is naar de bekende weg". Over de wenselijkheid van een streven naar een nationale ha- venpolitiek zei de heer Thomas sen, dat het zeker een aantal ja ren zal duren, voordat men in Nederland zal toekomen aan „zo iets als een nationale havenpo- litiek". „Nederland krijgt nog een paar jaar de tijd om zich aan Rotterdam te blijven erge ren. Zij die dat graag doen, ko men aan hun trekken". REGERINGSCOMMISSARIS? Spreker achtte inmiddels de tijd er nog niet rijp voor, de ha- ventuin van Rotterdam, die in deze stad in .v'ijf eeuwen is ge groeid, in korte tijd door de landsregering te doen overne men. Ter verklaring van die stelling verwees de heer Tho massen, die overigens vaststelde dat nationaal havenbeheer tot nu toe nog nergens is geslaagd naar de opmerking die hij in het verleden in regeringskringen heeft vernomen, dat de bestuurs kracht die Rotterdam op dit punt opbrengt, van Den Haag niet is te verwachten: „Neder land wordt zwak bestuurd en zwak geregeerd. Den Haag is 'n zwakke zaak". De burgemeester legde er intussen de nadruk op dat de gedachte van het natio naal havenbeheer van Rotter dam zelf komt. „Ik heb wel eens gespeeld met de gedachte van de aanstelling van een regerings commissaris voor het havenwe zen", zei hij. V MWMr.n TRMUZEK MOSKOU: Overzicht van de 1 mei manifestatie op het Rode Plein in de Russische hoofdstad. Vrijdagmiddag -is het stoffelijk overschot van een der twee nog vermiste opvarenden van de drie weken geleden op het IJsselmeer vergane UK 204 uit Urk aan land gebracht. De bemanning van de Noordzeekotter UK 152 ontdekte een drijvend lijk op weg van Korn- werderzand naar Urk, dat later de 13-jarige zoon Jan Willem van de eveneens verdronken schipper De Boer bleek te zijn. Het lijk werd geborgen'door de via radio-Sche- veriingen gewaarschuwde rijkspo litie te water uit Lelystad. Ook de Urker reddingboot begaf zich naar de plaats waar'het stoffelijk over schot was. gevonden. Van de be manning van de UK 204 wordt nu alleen nog vermist de 22-jarige T. Vink. Vrijdagmiddag heeft burge meester Samkalden een verkla ring afgelegd naar aanleiding van de rellen, die zich op konin ginnedag en op 1 mei in Amster dam hebben voorgedaan. De burgemeester deed dit na de commissie uit de gemeenteraad voor de openbare orde te heb ben geraadpleegd. Hij deelde mede het optreden van de politie te hebben gevolgd op het hoofdbureau en tot de conclusie te zijn gekomen, dat dit optreden doelmatig en juist is geweest. Het feit dat de rel len ontstonden ep de Dam, dat het centrum pleegt te zijn van de feestelijkheden op koningin nedag en dat daar terecht een grote menigte bijeen was gekomen, bemoeilijkte het werk van de politie. Dat nam echter niet weg dat dp politie aan de ordeverstoringen telkens in kor te tijd een einde wist te maken, al kon niet worden voorkomen dat zij weer opleefden. Het optreden was juist omdat de politie gebruik heeft gemaakt van de middelen die noodzake lijk waren, maar tegelijkertijd niet meer heeft gedaan dan no dig was. Dat het optreden, met name in de Nes, niet altijd zacht zinnig is geweest, kwam omdat ook tegen' de politie weinig zachtzinnige handelingen werden verricht. Er is gegooid met ste nen en met kapotgeslagen ste nen met scherpe randen en der gelijke wapens. Het is betreurenswaardig, al dus de burgemeester, dat deze omstandigheden in Amsterdam zijn voorgekomen. Het is te ho pen dat de verantwoordelijken begrijpen hoezeer zij zich op een afstand stellen van wat de Am sterdammers beschouwden als een uitoefening van redelijke democratische rechten. Daar had dit optreden niets meer mee te maken. De heer Samkalden liet er geen twijfel over bestaan dat hij de so cialistische jeugd verantwoorde lijk stelde voor de rellen, ook al is duidelijk dat er veel meelopers waren. De baldadigheden rond 't monument op de Dam kregen een serieus karakter, toen s.i.'ers poogden de tent van de N.R.U. binnen te dringen om voor de mi crofoon te komen waarbij het dui delijk was dat het niet hun bedoe ling was een andermans mening te erkennen of te respecteren. Toen de politie gedwongen was de radio-omroep te beschermen, is daar het incident gebeurd, waarbij de politieofficier Horstmann het slachtoffer werd van lieden die hem brandende sigaretten in ge zicht en op zijn handen uitdruk ten. In totaal zijn er 19 arrestaties verricht. De schade aan openbare en particuliere eigendommen is groot, maar niet te schatten om dat niet van iedereen een opgave is verkregen. Het materiaal van P. W. dat op het Damrak en het Rokin lag, had niet tevoren weggenomen kunnen worden. Men zou er dagen mee bezig zijn geweest. Het anticiperen op moeilijk heden, aldus burgemeester Sam kalden, heeft twee kanten. Men kan maatregelen treffen die hun effect hebben, maar men ontneemt tevens de mensen een deel van hun mogelijkheden om feest te vieren. Bovendien kunnen maat regelen van dien aard provocerend werken. „Wij zullen, zo zeide hij, reke ning moeten houden met herha lingen. Van de burgerij verwacht ik zelfbeheersing en geen eigen rechtertje spelen, al ben ik me be wust dat bij velen de vraag leeft: kan het niet voorkomen worden? EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De Franse regering onder voor zitterschap van de waarnemen de president Alain Poher heeft vrijdag bepaald, dat de eerste ronde van de presidentsverkie zingen op zondag 1 juni zal wor den gehouden. Mocht geen der kandidaten dan de absolute meerderheid bgjjale.ni dan zal er op 15 juni nog eén's'wórden ge stemd. De strijd gaat dan tussen de twee kandidaten die op 1 juni op de eerste en tweede plaats zijn gekomen. Een eenvoudige meerderheid zal dan voldoende zijn. Het was de eerste maal sinds het aftreden van De Gaulle dat het kabinet onder voorzit terschap van Alain Poher in het Elysée bijeenkwam. Poher is van plan zondag nog door te brengen in zijn w-oning Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN In het noorden van Bulgarije heeft zich donderdag een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan. Een passagierstrein op het traject Tsjerven BregOriahovo ont spoorde. 25 passagiers vonden de dood en 38 werden gewond. Voor het eerst sinds vijf jaar wordt in Londen openlijk gespro ken over pogingen in'de lager- huisfraetie van de labourpartij om Harold Wilson als regerings leider te vervangen. Alle Lon- dense bladen van links tot rechts maakten vrijdag melding van deze actie. Achter het „komplot" zou een onbekend aantal fractieleden van het midden staan. De schattingen lopen uiteen van 25 tot 10 rebel len. De linkervleugel van de par tij zou zich hierbuiten houden. De rebellen zouden in meer derheid James Callaghan, de hui dige minister van binnenlandse zaken, als opvolger van Wilson wensen, hoewel ook de namen van Roy Jenkins, de minister van 'financiën, en van diens collega van defensie, Denis Healey, wor den genoemd. Behalve het voorgenomen wetsontwerp tot beperking van het stakingsrecht, waaraan Wil son de vertrouwenskwestie heeft verbonden, zou ook het ontslag van John Silkin als „chief whip" van de fractie kwaad bloed heb ben gezet. Politieke waarnemers zijn echter over het algemeen van oordeel, dat Wilson geen ge vaar dreigt, mits het kabinet hem volledig blijft steunen. In 't besluit van de premier om het beleid te coördineren door een uit zes ministers bestaand „kern kabinet" ziet men ook een zet van Wilson om zijn positie te ver sterker PLAATSELIJK EEN BUI Rond een depressie boven de Golf van Biscaye wordt geleide lijk meer onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. Vrijdag avond al kwamen in ons land verspreide onweersbuien voor en verwacht wordt dat dit ook van daag het geval zal zijn. De over wegend matige wind blijft waaien uit richtingen tussen oost en zuid, zodat de middagtemperaturen opnieuw waarden zullen berei ken rond de 20 graden. Het fraaie voorjaarsweer hield in midden- en zuid-Europa on verminderd aan met middagtem peraturen tussen 20 en 25 graden. Boven de Britse eilanden werd het op vele plaatsen niet meer dan 10 graden, in zuid-Engeland ongeveer 15 graden. Bijzonder onaangenaam bleef -het weer in Scandinavië. In zuid-Zweden en Denemarken regende het lang durig bij- temperaturen tussen 3 en 6 graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Regen- of onweersbui Zacht voorjaarsweer met ver anderlijke bewolking en plaatse lijk een regen- of onweersbui. Overwegend matige wind tussen post en zuid. ZATERDAG 3 MEI v.m. 2.13 2.49 3.23 3.23 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONP Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAA; Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden .1 MEI 2.50 3.26 4.00 4.09 ■3 MEI 3.32 4.08 4.42 4.51 a.m. 2.33 3.09 3.43 3.52 3.12 3.48 4.22 4.31 ,.In het jaarverslag van de Ne derlandsche Bank ontwijkt de president, dr. J. Zijlstra, de vraagstukken van prijsinflatie en inkomensverdeling in 1969, eist hij de verlaging van de di recte belastingen in 1970, aan vaardt hij de verhoging van de prijsopdrijvende belastingen in 1970 en veegt hij het spaarloon van tafel. Daarmee ondergraaft dr. Zijlstra het wetenschappelijk en maatschappelijk gezag dat een president van de Nederland sche Bank zou moeten worden toegekend". Dit verklaart het Nederlands verbond van vakverenigingen onder het motto „Geen cent wij zer van Zijlstra" in zijn officiële uitgave „De Vakbeweging". Uit het verslag blijkt dat de feitelijke omvang van de geld middelen te groot is en daarom een potentiële inflatiebron ZON MAAN op onder op 3.57 mei 4.33 3 5.07 20.08 22.46 5.07 4 5.05 20.09 5.16 5 5.03 20.11 0.11 5.10 5.43 6.33 vormt. Het N.V.V. vindt dan ook dat de kredietbeperkende maat regelen rijkelijk laat zijn afge kondigd. „De president van de Nederlandsche Bank heeft met betrekking tot de kredietver lening dezelfde fout gemaakt als minister De Block in de prijs politiek. Laat maar waaien; als de zaak uit de hand gelopen is, zullen we wel verder zien", al dus het N.V.V. Het verbond meent, dat dr. Zijlstra degenen die zich zorgen maken over prijsinflatie en in komensverdeling, in de kou heeft laten staan. „Dr. Zijlstra spaart de kool en de geit, maar ont wijkt de fundamentele vraag stukken". In de eerste plaats noemt het N.V.V. het actuele probleem van de schrikbarende prijsstijgingen. De loonkosten beweging in 1969 draagt voor niet meer dan anderhalf procent bij tot de stijging van de prijs index en de in het licht van de sterke prijsinflatie zeer matige loonontwikkeling heeft tot ge volg, dat in 1968 en 1969 de koopkracht van de werknemers in totaal maar met anderhalf prdtent is toegenomen. Het gaat het N.V.V. dan ook te ver, als dr. Zijlstra stelt dat alle partijen gelijdelijk schuld hebben aan het inflatieproces en aandringt op gezamenlijk over leg voor 1970. De vakbeweging waarschuwde eind vorig jaar al voor een uit de hand lopen van de orijzen. De regering greep te laat in en het N.V.V. vraagt zich af, of de werknemers nu de rekening moeten betalen van het misluk te regeringsbeleid. „De vakbe weging heeft dit broddelwerk van economische politiek lang genoeg aangezien en haar eis tot verlichting van de premielas ten der sociale verzekeringen met twee procent op tafel ge legd. Maar dr. Zijlstra zwijgt of alles maar moet worden verge ven en vergeten", aldus het N.V.V. (Zie verder pag. 2) Twee bussen en een meisjes school zijn vrijdag in Hyderabad in brand gestoken. Dit geschiedde bij het begin van een algemene staking uit protest tegen het doodschieten van drie demon stranten door de politie in de loop van donderdag. Winkels die in de ochtend wa ren geopend, sloten inderhaast de luiken, toen betogers met rouw vlaggen door de straten van Hy derabad begonnen te marcheren. De politie heeft menigten uit eengejaagd, die winkels en hotels probeerden aan te vallen. Donderdag zijn in Hyderabad felle betogingen gehouden vóór een afzonderijke staat in de staat Andhra, die het Telengana-ge- bied zou moeten omvatten. Door kogels van de politie werden drie (betogers gedood en vijftien ge- Iwond. te Ablon, een kleine plaats ten zuiden van Parijs waar hij bur gemeester is. Maandag trekt hi; met zijn gezin in het Elysée. Tot 13 mei middernacht be staat de gelegenheid zich kandi daat te stellen bij de constitutio nele raad. Gegadigden moeten de steun hebben van tenminste 100 burgers, léden Van het par lement of de economische en so ciale raad, leden van de depar tementale raden of gekozen bur gemeesters die samen minstens tien departementen of overzeese gebieden vertegenwoordigen. De publikatie van do lijst met kandidaten op 17 mei luidt offi cieel de verkiezingscampagne in, die op vrijdag 30 mei zal ein digen. In deze periode krijgt elke kan didaat, die de constitutionele raad als zodanig heeft erkend, twee uur zendtijd bij de televi sie en eenzelfde tijd bij de radio. De ministers en staatssecreta rissen hadden ernstige gezichten toen zij het Elysée verlieten. Volgens een van hen was dë sfeer op de bijeenkomst ijzig. De staatssecretaris voor volkshuis vesting Philippe Dechartre zei tot verslaggevers: „Een regering onder De Gaulle maakte ge schiedenis. Dat was vrijdag niet het geval". Het 12.614 ton metende Franse passagiersschip „Tahitien", onder weg van de Panamese haven Bal boa naar Tahiti, heeft vrijdag en kele uren stilgelegen door een brand In de machinekamer, die men zelf meester is geworden. Daarna kon de reis worden voort gezet. Gewonden zijn er niet ge vallen. Er zijn 270 passagiers en een bemanning van 147 aan boord. Rutges' internationale expedi tie Gouda, behorende tot de Pakhoed-groep, heeft de verte genwoordiging voor de Benelux verkregen van het Russische staatswegtransportbedrijf Sov- trans Avto in Moskou. Het ligt in de bedoeling een wekelijkse autodienst te gaan uitvoeren tus sen de Sowjet-Unie en de Bene» lux-landen. Dit verkeer zal worden uitge voerd met Russische en met vrachtautocombinaties van Rut ges. De eerste Russische vracht auto's geladen met electroniicha apparatuur, zijn inmiddels uit Minsk te Gouda gearriveerd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1