4460. Noord-Ierse puzzel lang niet opgelost In Tilburg wordt algemeen naar een oplossing gezocht DE RODE BURCHT VAN IPHANGA N.-Vietnamezen breken uit omsingeling Prins Sihanoek wil conferentie over Zuidoost-Azië yy Stapelloop „Esso Cambria" groot feest met krachtige smiiMg® motor Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 2 mei 1969 Palestijnse commando's maken Libanon onveilig „Maoïstische" jongeren slaags met politie in Rome incl. BTW f.4995.20 Uitstel Ontslagdreiging Vragen ROOFOVERVAL IN AMSTERDAM PRESIDENTS KANDIDATEN IN FRANKRIJK Automobielbedrijf 'T CENTRUM, Terneuzen Axelsestraat 59, Tel. 011502321 INDUSTRIE met Tsjechische perfectie gebouwd, snelle optrekker, lichte gang, lage onderhoudskosten, ge ring benzineverbruik; onderdelen altijd in voorraad; vele technische veran deringen in mo del 1969; prijs? laag! v.a. degelijke constructie, veder- Zware taak voor opvolger van O'Neill TERREUR WELVAART Twee compagnieën Noordviet- namezen zijn erin geslaagd uit een omsingeling van Amerikaanse ma riniers te breken na een strijd van meer dan' zeven uur in de buurt van Danang. Het gevecht heeft de Noordvietnamezen 60 doden ge kost. De Amerikanen verloren negen man aan doden en 60 aan gewonden, aldus is in Saigon be kendgemaakt. Palestijnse commando's belege ren een groot gebied in het zui den van Libanon. Bij schermut selingen zijn verscheidene ge wonden gevallen, zo schrijft het Engelstalige blad „Daily Star". Volgens deze krant behoren de commando's tot de door Syrië ge steunde Al-sa-Iqa-organisatie en is door hen een aantal posten van de Libanese gendarmerie omsin geld. Woensdag meldden Libanese bladen een treffen tussen Liba nese militairen en Palestijnse commando's die een afgelegen legerpost hadden omsingeld in de omgeving van de Israëlische grens. De districtscommissaris en de commandant van de gendarmerie in het zuiden hebben het gebied verlaten, aldus de „Daily Star". In Rome zijn donderdagoch tend 300 „maoistische" jongerer slaags geweest met de politi toen zij na afloop van een co- munistische 1 mei-manifesta' probeerden naar het centiu van de stad te trekken. Na e< korte strijd verdwenen de dt monstranten. Op de communistische mani festatie herhaalden sprekers de eis, dat de Italiaanse politie wordt ontwapend. Deze eis is 'n gevolg van recente ongeregeld- heden in Battipaglia, waarbij twee mensen werden doodge schoten en ongeveer 200 ge wond. In een 1 mei-toespraak ver klaarde premier Rumor, dat de regering vast besloten is alle ge weld de kop in te drukken. Daar naast verzekerde hij, dat zijn ka binet het streven naar wegne ming van de oorzaken van so ciale onrust intensiveert. Prins Norodom Sihanoek van Cambodja heeft het plan geopperd een conferentie te beleggen van alle bij de toestand in zuidoost- Azië betrokken landen om, wat hij noemde, de oorlog tussen de twee ideologieën te beëindigen. Hij wil echter niet als bemiddelaar optre den in de Vietnamese oorlog om dat Cambodja al buiten zijn wil bij het conflict is betrokken. Het Cambodjaanse staatshoofd verwierp een recente Amerikaanse verklaring over de Cambodjaanse grenzen, omdat het door de Ver enigde Staten gemaakte voorbe houd de verklaring waardeloos maakte. Met andere landen die eveneens voorbehoud zouden ma ken, zouden de betrekkingen met een worden verbroken. Prins Sihanoek verbrak de be trekkingen met Amerika in 1965, nadat hij had gezegd dat Ameri kaanse militairen uit Vietnam Cambodjaans gebied waren bin nengedrongen en dat Amerikaanse vliegtuigen grensdorpen hadden gebombardeerd. Ook beschuldig de hij de Vietnamese communisten van infiltratie van delen van Cam bodja. Zuid-Vietnam en Cambodja betwisten elkaar grensstroken. Er is de hele donderdagmiddag achter de schermen geconfereerd om een oplossing te vinden in het conflict, dat Tilburgs hoge school reeds enkele dagen heeft lamgelegd. Temidden van een lawine *van geruchten en de on bereidheid van het curatorium om iets los te laten, bleek het een feit, dat Tilburgs burge meester, mr. G. C. J. Becht, te vens curator van de hogeschool, aan een gesprek was begonnen met een afvaardiging van het bestuur van de algemene Til- burgse studentenorganisatie. Het gesprek had plaats in de bestuurskamer van de studen tenorganisatie. Na afloop wei gerde de eerste burger inlich tingen. Hij zinspeelde er echter op, dat het gesprek positieve punten had opgeleverd en mo gelijk het begin van een oplos sing inhield. Ook andere geledingen van de hogeschool formeerden zich duidelijk. De wetenschappelijke staf sprak zich uit voor 'n mede beslissingsbevoegdheid als uit gangspunt van de heropening van het gesprek in de structuurcom missie. Het nieuwe bestuur van het stafconvent wil gaan be middelen. Een vergadering van studenten, die de hogeschool be zetten en die donderdagavond om half acht zou beginnen, werd tot negen uur uitgesteld. Er werd kennelijk binnenskamers door vele groeperingen aan een oplos sing gewerkt. Eerder op de dag bleek dat vijf van de zes hoogleraren, die bereid zouden zijn geweest de colleges te laten doorgaan, dit standpunt hebben herzien. Hun schijnt het duidelijk te zijn ge maakt, dat ontslag zal worden overwogen, als ze het sluitings hevel van de curatoren negéren. Ook de wetenschappelijke me dewerkers, die les blijven geven, hangt ontslag boven het hoofd. De wetenschappelijke staf ver gadert nog steeds om tot een duidelijke standpuntbepaling in het conflict te komen. De menin gen schijnen verdeeld te zijn. De meerderheid van de weten schappelijke staf meent, dat de rust moet terugkeren en billijkt op die grond het sluitingsbesluit van de curatoren. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de rector- magnificus, prof. dr. C. F. Schef- fer, de voormannen van de „links front"-beweging in Til burg voor de keus zal stellen de bezetting op te heffen of als stu denten geschorst te worden. De promotie tot eredoctor in de sociale wetenschappen van de heer J. L. Stassen vond don derdagmiddag plaats in het TiT- burgse paleis-raadhuis. De heer Stassen promoveerde op een proefschrift over „democratie". Behalve leden van de groep Aarden en van de p.v.d.a. hebben ook drie katholieke kamerleden de regering vragen gesteld over de sluiting van de katholieke eco nomische hogeschool in Tilburg. Dr G. J. ter Woorst, mr G. A. A. M. Boot en dr T. E. E. van Schaik hebben de premier en de minister van onderwijs en van justitie gevraagd de kamer in te lichten over de aanleiding en oor zaken van de moeilijkheden, en hun oordeel te geven over de wij ze waarop zij h.i. kunnen worden opgelost. Zij informeren voorts of er aanleiding is om de curatoria van de verschillende universitei ten en hogescholen met elkaar te laten overleggen over het voorko men van moeilijkheden zoals die zich in Tilburg hebben voorge daan. Donderdagavond rond zeven uur heeft een tot nog toe onbe kende man in een winkel op de Korte Nieuwedijk in Amsterdam een roofoverval gepleegd. De man kwam rond die tijd de sou venirwinkel binnen en wilde wat molentjes en klompjes kopen. Op dat moment bevond zich in de winkel de 21-jarige verkoopster, mej. P. J. van der Laan. Nadat hij zijn keus had gemaakt en vroeg om de gekochte goederen in te pakken, heeft hij het meisje, toen zij zich bukte om pakpapier te zoeken, met een steen een paar keer op haar hoofd geslagen. Het meisje zakte bewusteloos in el kaar en de man heeft een greep in de kas gedaan. Met ongeveer 1500 gulden is hij er vandoor ge gaan. Mej. Van der Laan was gewond en is door de G.G.D. voor behandeling naar het binnen gasthuis vervoerd. Zij is niet al te ernstig gewond en kon later op de avond naar huis worden gebracht. Een coïncidentie was dat, ter wijl de man bezig was de molen tjes en klompjes uit te zoeken, twee jonge meisjes de winkel binnenkwamen om een kleinig heidje te kopen. Zij werden in tussen geholpen. Deze meisjes hebben dus de dader gezien, maar zijn voordat de roofoverval werd gepleegd, weer uit de winkel ge gaan. PARIJS: De twee sleutelfiguren van de Franse socialistische par tij Gaston Defferre (l.) en Fran- gois Mitterand in gesprek tijdens de dinsdag gehouden bijeenkomst van de nationale vergadering. Michel Rocard, secretaris-gene raal van de uiterst linkse P.S.U. (verenigde socialistische partij), heeft zich donderdag kandidaat ge steld voor het presidentschap van Frankrijk. Hij zal het moeten op nemen tegen de gaullist Georges Pompidou, de gematigde socialist Gaston Defferre en de linkse so cialist Alain Savary die zal trach ten de steun te krijgen van de linkse groeperingen, die een ver enigd front met de communisten voorstaan. De P.S.U. is een betrek kelijk kleine partij. IMPORTRICE: H. ENGLEBERT N.V. VOORSCHOTEN TELEFOON 01717-2010 De gematigde O'Neill is nu vervanger door Chichester- Clark. Dat wil niet zeggen dat de katholieken-hater dominee Paisly het voor het zeggen krijgt. Clark beseft heel goed dat wat nu in Noord-Ierland gebeurt, het land geen goed doet. 18.) De herinnering aan dit alles had heer Jaspo hevig aangegre pen. Hij zat rechtop in bed, met gehalte vuisten en in maohteloze woede riep hü uit: „En het aller ergste is, dat ik niets kan doen! Ik ben oud en verzwakt, anders zou ik er op uittrekken om de schurk, die mij dit heeft aangedaan, te vinden! Mijn bedienden zijn al len van mij weggelopen! Mijn laatste krijgers heb ik er op uit gestuurd om Coleandra op te sporen en terug te brengenn. Doch tot heden zijn zij niet terug- gekeerdl" Hij bedektee het gelaat met de handen en gaf zich gedurende en kele ogenblikken geheel over aan zijn smart. Juist wilde Aram het woord ne men, toen zij plotseling buiten op de gang voetstappen hoorden. Een ogenblik latejr Werd de deur opengegooid en Lom stond op de drempel, een zwaard in de 'opge heven hand: „Ha, schurkenge- broed," schreeuwde hij. „Thans is liet uur der vergelding gekomen. Spreek op. wat zoekt £e hier?" De tewaterlating op de Verolme- werf in Rozenburg van de 255.000 tons-tanker „Esso Cambria", het grootste schip dat ooit op een Nederlandse werf werd gebouwd, belooft een soektakel van de eer ste orde te worden. Verolme's perschef Gert van der Heest rekent erop dat de stapel loop van de mammoet zal worden gadegeslagen door meer dan 1000 genodigden en door enkele tien duizenden niet-officiële kijkers. Het feest vindt plaats op zaterdag morgen tien mei en Van der Hoest heft de wens van zijn „grote baas" Verolme om er en nationale mani festatie van de maken duidelijk in zijn feestprogramma verwerkt. Als die zaterdagmorgen de 35.000 ton zware en 255.000 ton grote mam moet in beweging komt, worden uit de grootste Nederlandse dui- venauto 8500 duiven gelost. Tege lijkertijd laten 2500 schoolkinderen uit Rozenburg en kinderen van Verolme-werknemers elk een bal lonnetje op. Vóór, tijdens en na de stapelloop zullen twee muziek korpsen en twee drumbands de gasten vermaken. Tijdens de fees telijkheden zullen twaalf dames in klederdracht aanwezig zijn, die de elf Nederlandse provincies en het Zuiderzeegebied vertegenwoor digen. Van der Hoest kan mee delen dat „het Nederlands open luchtmuseum" in Arnhem er borg voor staat dat alle costuums tot in details echt zijn. De supertanker wordt geheel In stij! gedoopt met een mammoet- fles champagne. De fles die op 10 mei om elf uur 's morgens tegen de stalen huid van het schip te pletter zal slaan, heeft een inhoud van acht normale flessen. Ook de gematigde premier Te rence O'Neill lieeft geen kans gezien te tornen tegen de steeds fellere verdeeldheid in Noord- Ierland. Hij heeft nog bereikt dat de fractie van zijn Unionis tenpartij akkoord ging met de invoering van algemeen stem recht, waarmee het leek of een dwaze toestand eindelijk uit de wereld werd geholpen. Ondanks deze bekering in eigen gelederen zag het er naar uit dat een nederlaag in het par lement niet te keren was, ook al zijn de Unionisten daar 't mach tigst. Bovendien is het de vraag, of die stemrechtskwestie op dit moment nog van zoveel belang is. BEESEL (L.): In het atelier St. Joris te Beesel legt hier de sier kunstenaar Piet Schoenmakers de laatste hand aan een keramisch tableau. Het kunstwerk dat 3,ZO bij 2,60 meter meet zal het hoofd kwartier sieren van de staatspo litie van de Amerikaanse staat Pennsylvania. cessen geboekt bij het aantrek ken van industrieën, waardoor de werkloosheid een groot euvel in Ulster wordt terug gedrongen. De achterstelling waarover de katholieken zich beklagen, be treft heel wat meer punten dan dit stemrecht. Er zijn kwesties over achterstelling bij het be noemen in openbare functies, bij het verstrekken van werk, ter wijl de politie en „constabulary" (zoiets als de marechaussee) bij hun optreden tegenover katho lieken zich schuldig maken aan mishandelingen en terreur. De laatste weken zijn daarvan een paar gevallen openbaar ge worden. En de boosheid over deze concrete zaken is niet te bedaren met een vrij academi sche toewijzing van meer stem recht. Dit werk ter verhoging van de welvaart zal men niet graag in gevaar zien komen en alleen daarom is de kans niet groot dat Clark zal afwijken va:: het .tre- ven de rust te herstellen. Al was het maar uit de overweging dat het grootste gevaar is dat lieden die niets te verliezen heb ben, het gemakkelijkst te porren zijn voor onlusten. Een beetje meer welvaart is een bedarende factor. Het pro bleem is alleen, dat men die wel vaart niet één, twee, drie kan importeren. De minister van economische zaken heeft opmerkelijke sue-

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4