Gemeenteraad van Axel pede George Pompidou, de toekomstige president van Frankrijk Paus Paulus op de bres voer meer sociale rechtvaardigheid Leraar, bankier en politicus Vriend en vertrouweling van De Gaulle Er zijn ochtendzieke vaders Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 2 mei 1969 Minister Luns contra Griekenland DE CAMPAGNE TEGEN HET ZWART KIJKEN' Nog steeds de „daad van vrije keuze" Zeven doden bij vliegongelukken in Frankrijk maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard Overval op hoofdkantoor van de BOAC Kom. Laten we die grijze gevel eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken de hele zomer feest! Woelingen Docent Vriend voor eeuwig DEMONSTRATIES IN SPANJE TEGEN FRANCO Vergadering van dinsdag 29 april 1969 Voorzitter: Burgemeester M. K. van Dijke. Wethouders: de heren M. L. M. Ysebaert en A. H. van der Lee. Leden: de heren J. Dieleman, J. den Doelder, M. 't Gilde, K. Hamelink, J. C. van Luijk, E. A. Maas, D. J. Oggel en J. Vink. Afwezig met kenisgeving: de heren P. Dekker, J. H. Bouman en A. de Waard. De voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. INGEKOMEN STOKKEN De heer J. Dieleman zegt dat per 1 juni 1969 de woonruimte- wet voor Zeeland wordt inge trokken. Dit houdt in dat de huisvestingscommissie zal wor den opgeheven. Het betekent ook dat er voortaan ambtelijke adviezen zullen worden gegeven maar het college kan niet van alle zaken op de hoogte zijn. Hierin schuilt een gevaar. De heer J. Vink kan zich bij de woorden van de heer Diele man aansluiten. De voorzitter constateert dat de heer Dieleman bezwaren heeft tegen ambtelijke adviezen. De betrokken afdeling heeft ech ter in de loop der jaren voldoen de ondervinding opgedaan. Het college is niettemin bereid de commissie in de periode van overgang te handhaven. Daarna zullen B. en W. een sociaal ver antwoorde verdeling van de woonruimte trachten toe te pas ten. De heer D. J. Oggel meent dat de doorstroming zal worden af geremd. Als. B. en W. besluiten de commissie te ontbinden, kan dan hiervan kennis worden ge geven aan de gemeenteraad? De voorzitter kan dit niet toe- Zeggen. Men moet het college geen commissie opdringen. Al leen wanneer het noodzakelijk blijkt, zullen we de commissie laten bestaan. BEZOLDIGING WETHOUDERS De heer Oggel acht het ogen blik om de wethoudersbezoldi- Paus Paulus heeft donderdag in een toespraak onder de mis in de St. Pieter die hij samen mét de 33 nieuwe kardinalen op droeg, een beroep op de rooms- katholieken gedaan te werken voor de ontwikkeling van de ar me volkeren en te streven naar een grotere sociale rechtvaardig heid. Hij wees op de „smartelijke ongelijkheden" die er op de we reld bestaan. Dit contrast bestond niet alleen tussen de verschillen de landen maar ook tussen de verschillende „klassen". In som mige gevallen kon men zelfs spre ken van onderdrukking en ver nedering van de arbeidersklasse, wat leidde tot strijd en verdeling van de geesten ten nadele van'het gemeenschappelijke goed. De kerk, aldus paus Paulus, heeft altijd de arbeiders verdedigd om een grote sociale rechtvaardig heid te waarborgen en zal dit blijven doen. De paus wees erop dat de arbeiders nog in belang rijke mate verstoken zijn van so ciaal welzijn en sociale zekerheid. De mens wordt soms nog be schouwd als een stuk gereed schap. Maar niet alleen op het persoonlijke vlak moest men tot actie overgaan ter verbetering van het lot van de arbeiders; ook het geweten van de volkeren diende wakker te worden ge schud om de arme volkeren te helpen. En dit moest niet worden gedaan met geweld, maar met de zachtmoedigheid van het evan gelie, de morele kracht van de gerechtigheid en de onweer staanbare macht van de liefde. t De regering is bereid tijdens de gedachtenwisseling over de Griekse kwestie in de eerstvol gende zitting van, het comité van ministers van de raad van Euro pa zich uitdrukkelijk op het standpunt te stellen, dat Grieken land niet aan de vereisten voor het lidmaatschap van de raad voldoet en dat een dictatuurstaat niet als lid van de raad van Euro pa kan worden gehandhaafd. De vraag van deze strekking is gisteren door minister Luns be vestigend beantwoord. De vraag was gesteld door de tweede ka merleden Van der Stoel (P.v.d. A.), Mommersteeg (K.V.P.), Bos (C.H.U.), Aarden (groep-Aar den), Van der Spek (P.S.P.), ging te herzien ongelukkig ge kozen. De taak van de wethou ders is minder omvattend dan vroeger. Ik ben niet tegen de verhoging als zodanig, aldus spreker, maar wel tegen ex traatjes zoals abonnementsver goeding voor de telefoon. De heer Vink is een heel an dere mening toegedaan. Iedereen die tot wethouder wordt geko zen, moet deze benoeming kun nen aannemen en niemand moet gedwongen zijn zo'n benoeming af te wijzen omdat het hem fi nancieel niet mogelijk is. Het wethouderschap moet niet alleen als een nevenbaantje worden gezien De voorzitter is verbaasd over de uitspraak van de heer Oggel, dat de taak van de wethouders verlicht zou zijn. Het tegendeel is waar. De heer Oggel heeft on langs nog een voorstel ingediend om de fracties financieel te steu nen ennu valt hij over een ver hoging voor de wethoudersbe zoldiging. Dat een telefoonabon nement wordt vergoed, is niet meer dan normaal. De heer Oggel zegt dat B. en W. vroeger tweemaal per week vergaderden en nu maar één keer. Om financiële redenen kunnen geen grote werken wor den uitgevoerd, zodat er minder werk is voor de wethouders, al dus spr. Het telefoonabonnement is zonder meer op de begroting geplaatst. De heer J. Dieleman verbaast zich erover dat de heer Oggel nu pas over het telefoonabonnement valt, terwijl dat al jarenlang op de begroting staat. De heer M. 't Gilde acht het billijk dat de noodzakelijke on kosten worden vergoed en hij js het verder eens met de heren Vink en Dieleman. De heer Oggel wil er geen voorstel van maken, maar blijft van mening dat salaris salaris moet zijn. AANKOOP WONING BUITENWEG 74 De heer Oggel stelt vast dat men maar doorgaat met het aan kopen van panden, maar dat reeds is gebleken dat G. S. hun goedkeuring aan sommige pan den hebben onthouden. Bestaat deze kans ook hier niet De voorzitter zegt dit in dit geval zo goed als zeker goedkeu ring zal volgen, daar de bedra gen niet te hoog zijn. Het voorstel wordt aangeno men. WOONWAGENKAMP De heer Oggel meent dat wij bij aanneming van dit voorstel vast zitten aan de plaats waar het algemeen bestuur dit woon wagencentrum zal projecteren, ook wanneer wij met deze plaats minder gelukkig zijn. In het preadvies staat dat het is voor het maatschappelijk wel zijn van de hier in het geding zijnde bevolkingsgroep, maar wij mogen het welzijn van onze eigen bevolking niet achterstel len voor een andere groep, al dus spr. Er wordt voorgeschre ven dat het college één lid moet benoemen voor het stichtingsbe stuur. Waarom geen benoeming door de gemeenteraad Verder staat er dat een lid vier jaar zitting zal nemen. Beter was het dit lidmaatschap gelijk te stellen met de tijd waarvoor hij als raadslid is gekozen. De heer J. Dieleman staat in tegenstelling tot de heer Oggel niet sympathiek tegen de apart heidsidee. Het benoemen van een bestuurslid door B. en W. lijkt spr. ook minder goed. B. en W. hadden beter een lid kunnen aanwijzen uit hun midden. Of is het zo dat zo'n bestuurslid geen lid van de gemeenteraad behoeft te zijn? De voorzitter licht toe dat de zittingsperiode buiten beschou- i r <i «i~i_o.ru_i~_ds t wing kan blijven, omdat ook een niet-raadslid als bestuurslid kan worden aangewezen. De keuze van het terrein is een moeilijke zaak. De betrokken instanties hebben altijd inspraak en de raad zal dan een bestemmings plan moeten maken. De heer Oggel vraagt of ook de mening van de woonwagen bewoners wordt gepeild. Ik heb gehoord dat de meesten in Hulst een standplaats zouden willen hebben, aldus de heer Oggel. De voorzitter zal dit laten on derzoeken en eventueel aan het bestuur overleggen. Het voorstel wordt aangeno- EXPLOITATIE OUDEWIJK De heer Oggel zegt dat dit plan veel geld kost. Het zal gro te druk uitoefenen op de alge mene middelen. Kan er niet vlugger voor bebouwing worden gezorgd? Welke plannen hebben B. en W. met deze zaak? De voorzitter deelt mee dat de verkaveling al een aantal ja ren gereed is. De raad heeft een crediet verleend, maar het plan is niet uit te voeren door gebrek aan middelen. Er zijn overigens voldoende bouwplannen en de aankoop is zo goed als rond. RONDVRAAG De heer J. Dieleman heeft in de vorige vergadering bij het georganiseerd overleg gewezen op de herhaalde afwezigheid van raadsleden die in dat overleg zijn aangewezen. Uit een onderzoek is gebleken dat die leden geen convocatie hadden ontvangen, Maar ook op de vergadering van 7-2-'68; 15-7-'68 en 14-10-'68 wa ren de heren raadsleden niet aanwezig. Verder is het de heer Diele man opgevallen dat in de straten aan één zijde auto's geparkeerd staan en dat het voorkomt, dat aan de andere zijde een grote tankauto staat. Ik weet niet wat er in die tankauto zit, maar wan neer er iets zou gebeuren, kan dat een ramp tot gevolg hebben. Daarom vraagt spr. of het mo gelijk is die tankauto's uit de straten te weren. Ook wordt door particulieren propaangas ge bruikt en opgeslagen. Het op slaan van dit gas door ondeskun- digen is gevaarlijk. Zijn er voor het opslaan van dit gas vergun ningen verleend, wil spr. weten. De heer E. A. Maas spreekt er zijn verbazing over uit dat aan de Walstraat een gebouw tot stand is gekomen, dat daar niet past. „Ik begrijp niet dat hier voor toestemming is verleend". Spr. was van mening dat dit be leid er op gericht is bedrijven naar het industrieterrein te ver wijzen. De voorzitter sluit de verga dering met het nuitspreken van het dankgebed. ST. PETERSBURG, Amerika: Een vindingrijke moeder in het Amerikaanse St. Petersburg, die eindelijk wel eens even rustig Wou zitten, vond hiervoor deze oplossing. Zij plaatste het kind eenvoudig in een papierkorf. Of het kind het een prettige oplos sing vond valt te betwijfelen In het eerste kwartaal van dit jaar werden 22.000 niet-aange- geven televisietoestellen opge spoord en 5500 niet-aangegeven radiotoestellen. Minister Klompé (C.R.M.) heeft deze cijfers aan de tweede kamer meegedeeld. De actie tegen het „zwart kij ken" en „-luisteren" heeft vruch ten afgeworpen. Ongeveer 220 houders van een radiotoestel heb ben zich tot de dienst omroepbij dragen gewend ter verkrijging van een aangifteformulier. Deze „opwekkingscampagne" zal tot eind van deze maand voortdu ren. Aan de hand van de dan ver kregen resultaten zal worden na gegaan, of dit onderdeel van de campagne al dan niet zal worden voortgezet en zo ja, in welke fre quentie. Soedjarwo Tjondronegoro, door het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken belast met zaken West-Irian betreffen de, heeft nieuwe voorstellen over de „daad van vrije keuze" van de Westiriaanse bevolking ontvan gen van V.N.-afgevaardigde dr. Ortiz Sanz. De heer Soedjarwo zei donderdag dat hij woensdag met dr. Sanz het,, Indonesische verslag van de resultaten had be sproken van het overleg met re gionale volksvertegenwoordigin gen in West-Irian. Bij het neerstorten van twee toeristenvliegtuigjes zijn in Frankrijk zeven personen om het leven gekomen. Donderdag werd in de Elzas het wrak gevonden van een sinds woensdag vermiste Zwitserse „cessna", die op weg was van Abbeville naar Bazel. De vier inzittenden waren dood. Bij Cluny in oost-Frankrijk vloog een Frans vliegtuigje tij dens mist tegen een berg. De 57- jarige piloot, een groothandelaar in wijn, zijn vrouw en haar zus ter kwamen om. Een meisje van zes bracht er als door een won der het leven af. Een bende bewapende gang sters heeft woensdag bij een over val op het hoofdkantoor van de Britse luchtvaartmaatschappij „BOAC" in Londen 13.000 pond sterling buitgemaakt. Vier man nen met pistolen in aanslag be stormden het kantoor op het mo ment, dat de lonen voor het per soneel werden gebracht.1 808 Georges Pompidou, die van april 1962 tot juli 1968 premier van Frankrijk is geweest, heeft steeds gegolden als kandidaat voor de op volging van generaal De Gaulle. Begiftigd met een scherp verstand ontwikkelde hij zich van leraar via bankier tot politicus zonder de gebruikelijke politieke leerschool te hebben doorlopen. Zijn landgenoten kenden hem nauwelijks, toen De Gaulle hem in 1962 vroeg de tweede regering van de vijfde republiek te vormen en hij Michel Debré als premier opvolgde. Hij was toen 50 jaar en nimmer lid van het parlement of Ginsmi door Jakob Schopmaru 33) Comelis Vermeer, die Dorus van Dorenkamp naar Rotterdam ontbo den had om persoonlijk uit diens mond nadere bijzonderheden te horen over de verwoestingen op zijn koffie-aanplantingen balde de vuisten en trok diepe rimpels in z'n voorhoofd. „Die vervloekte Hemileia-schim- mei 1", riep hij uit, „is er dan geen enkele mogelijkheid om haar bij tijds de kop in te drukken?" „De ziekte kwam bij de aanhou dende droogte zo snel op, dat Ik er zelf totaal door overrompeld w»rd", antwoordde Dorus, „n al de twintig jaar van m'n verblijf od Java heb ik zoiets niet meege maakt". „Maar waarom ging het enige jaren geleden wel? Hoe ben je er toen mee klaar gekomen?" „Ja, toen dreigde er ook een ramp, maar een onverwachte zwa re regen kwam toen als van de hemel gezonden te hulp, zodat aan de uitbreiding een einde kwam. Door snel alle aangetaste struiken te verbranden is toen het gevaar bezworen". En waarom heb je ook deze maal dat middel niet beproefd?" - meneer Vermeer, dat zou be- Vissers (D'66), Geelkerken (A. [tekenen, dat de hele plantage ge- 'roold en verbrand zou moeten R.P.V on Portheine (V.V.D.: worden. U kunt zich geen voor stelling maken van de omvang, die de ziekte deze maal heeft aange nomen". „Dat betekent dus, dat er dit jaar van de oogst niet veel terecht zal komen, Van Dorenkamp?" „Daar ben ik bang voor. Ik denk, dat u uw klanten niet met koffie van uw eigen plantages zult kunnen bedienen". „Dat is een heel slecht bericht, want als ik niet elders de nodige partijen tegen niet al te hoge prijs kan inkopen, dan zal m'n hele kof fiehandel verloDen. Wat raad jij dan aan te doen?" „Om u in de toekomst voor der gelijke tegenslagen te behoeden, zou u er goed aan doen om lang zamerhand op Java de Liberia- koffie aan te planten, die op de wetskust van Afrika groeit en die veel beter tegen de schimmel en de bladziekten bestand is. De Libe- riastruik draagt goed en groeit eveneens op geringe hoogte boven de zeespiegel, trwijl hij niet veel eisen aan de bodem stelt". „Dat neem ik aan. Jij hebt ver stand van dergelijke zaken gekre gen. Zullen we het dan zo spoedig mogelijk op die manier aanpakken? Hoe lang denk je hier met verlof te blijven?" „Dat kan ik nog niet met zeker heid zeggen, meneer Vermeer. Zo als u weet ben ik destijds onder moeilijke omstandigheden uit mijn geboortestreek vertrokken, en ik ben nu vast voornemens om uit te zoeken, wat er van mijn vrouw en kind geworden is. En ook, hoe het de persoon vergaan is, die ik des tijds in een vlaag van drift de sche del heb ingeslagen". „Als hij nog leeft dan kun je vrij en openlijk naar je dierbaren informeren. Maar als hij destijds reeds gestorven is, dan moet je voorzichtiger zijn, omdat ze je misschien wegens doodslag nog voor de rechtbank kunnen slepen, indien de straf althans niet ver jaard is. Zou het n'et beter zijn als je maar hier bleef?" „Neen, meneer Vermeer, onder geen voorwaarde. U bent niet ge trouwd en weet niet wat het is om een vrouw en kind te hebben, over wier lot men in onzekerheid verkeert. Bijna twintig jaar zijn m'n gedachten nu al naar hen uit gegaan en heb ik mezelf verweten, dat ik mij voor hen verborgen heb gehouden. Heb ik er aan getwij feld, of ik wel juist gehandeld heb. Nu wil ik zekerheid over hen en klaarheid met mezelf!" „Ik begrijp het. Ga naar hen toe, maar zorg er voor, dat je jezelf niet in moeilijkheden brengt. Ik hoop, dat je ginds niet ontgoo cheld zult worden, en dat je gees telijk en lichamelijk gesterkt weer naar Rotterdam terug zult komen. Ik wens je het allerbeste!" „Dank u", zei Dorus van Doren kamp en met een laatste handdruk nam hij afscheid van zijn werK- gever, innerlijk blij, dat dit nuch tere zakelijke onderhoud er weer op zat, en dat hij zich n i g °v kon overgeven aan de taak, die z'n hart met hoop en spanning ver vulde. Voor hij de thuisreis naar Wald- kerk begon liep hij nog eenmaal de donkere kerk binnen om er voor het beeld van de Madonna een woordeloos gebed te bidden, zoals hij vroeger had gedaan. Maar nu kwam hij met geheel andere ge voelens. Er was geen verbittering meer in z'n hart en het vooruit zicht, dat hij nu zeer spoedig z'n °eboorteland terug zou zien stem de hem gelukkig. Hij nam zich voor om er de tijd voor te nemen; hij ging dezelfde weg te voet te rug, die hij eens op z'n vlucht ge nomen had. Zo wilde hij het ogen blik tegemoet gaan, dat beslissend voor de verdere wendingen in zijn leven zou zijn. Na enige dagen had hij de Maas bereikt, op de tegenoverliggende oever waarvan het dorpje Well lag te glanzen in de zon. Óp de sappl- geweiden dreven enige jongens de zelfs maar var. een gemeenteraad geweest. Hij behoorde ook niet tot de officiële gaullistische partij. Pompidou was bankier toen De Gaulle hem in april 1962 zei: „Ik maak u premier van Frankrijk en u hebt niet het recht te weigeren". Die functie behield hij zes jaar en drie maanden, langer dan enige andere naoorlogse regeringsleider in zijn land. Tegen het einde van die periode stortten studentenwoe lingen en stakingen Frankrijk in de grootste binnenlandse crisis sinds het herstel van het gaullis tisch bewind tien jaar tevoren. Pompidou stuurde de regering er door heen en voerde in juni vorig jaar de gaullisten naar een over weldigende verkiezingszege, die hen voor het eerst in staat stelde op eigen kracht te regeren zonder bondgenoten in de nationale ver gadering. Tot veler verrassing be lastte De Gaulle niet Pompidou maar Couve de Murville die onder Pompidou minister van bui tenlandse zaken en van financiën was geweest met de vorming van een kabinet. De generaal li»t volgens waar nemers de mogel'ikheid dat Pom pidou eens president zou worden, open door in een persoonlüke brief de hoop uit te snreken „dat u zich gereed houdt elke taak te vervul len en elk mandaat te aanvaarden die het land u te züner tijd zou kunnen toevertrouwen". Pompidou die getrouwd is en 'n zoon heeft die medicijnen stu- kiersschap stelde hij een bloem lezing van Franse poëzie samen en schreef hij een veelgelezen inleiding. ff ff L0eif." ?„P„.e"het,,d„!ld._he™-g^ deert is afko^tig uh Auverg de vertrouwde klanken van het streekdialect te horen. Hier en daar zat een hengelaar z'n geluk te beproeven, het snoer drijvend op de stroom en telkens opnieuw inwerpend. Ja, zo had hij zelf vroeger ook menige dag aan de rivier gezeten. Vaak zelf het wa ter oozoekend om te zwemmen, als de vis niet bijten wilde. Hij ver langde er naar die jeugdervaringen nog eens te beleven, en nadat hij zich op een rustig plekje achter struikgewas van' z'n kleren had ontdaan, stortte litj zfch met een zucht van welbehagen in de stroom. (Wordt vc vnWil ne. Hij werd in 1911 geboren in het dorpje Montbouif als zoon van een onderwijzer en onder wijzeres. Hij kon vóór zijn vier de jaar al lezen, volgde een bril jante studie letteren en werd docent latijn en Grieks, maar het lot bracht hem in de poli tiek. Een vriend uit De Gaulles staf vroeg hem eind 1944 kwes ties van nationaal onderwijs voor de generaal te behandelen. Pompidou bleef na het terugtre den van De Gaulle in 1946 in overheidsdienst om tien jaar la ter de functie van directeur-ge neraal van de Rothschilt-bank te aanvaarden. Tijdens zijn ban Hij was een van de weinige getrouwen die De Gaulle gere geld in diens buitenverblijf in Colombey-les-Deux-Eglises ble ven opzoeken. Toen De Gaulle in '58 weer aan de macht kwam, werd Pompidou zijn kabinets chef. Hij was de geheime afge zant die in 1961 het succes van de vredesbesprekingen met de Algerijnen verzekerde. Als pre mier won hij snel het respect van meer ervaren politici. In de nationale vergadering begon hij zich te weren en zijn prestige en invloed groeiden. Na zijn ontslag gaf hij te ken nen dat hij zich niet als uitge rangeerd beschouwde. In zijn werkkamer heeft hij een foto met handtekening van De Gaul le met daarop de vererende op dracht: „Aan mijn vriend voor eeuwig". In enige plaatsen in Spanje zijn woensdagavond demonstraties te- pen het bewind van Franco gehou den. In Sestao en Basjuri, twee voor steden van Bilbao, werden ruiten ingegooid. In Basauri werden drie personen, onder wie een priester, aangehouden. In Tarrasa en San Adrian de Be- sos in de provincie Barcelona wer den ook betogingen gehouden, waarbij winkelruiten en auto's het moesten ontgelden. In Madrid hebben leden van „ar beiderscommando's" en anarchis tische studenten donderdag „blik semacties" uitgevoerd. Zij gooiden met stenen en ben zinebommen naar banken, winkels en gebouwen. In de loop van woensdagavond en donderdag zijn in Madrid circa 50 mensen gear resteerd. Aan de oproep van de verboden vakorganisaties om op 30 april en 1 mei massale betogingen te hou» den is 'in heel Spanje vrijwel geea gehoor gegeven

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2