in Rustige 1 mei Tsjecho-Slowakjje Jmprialisme en agressie op Weer moeilijkheden de Dam in Amsterdam Drie Nederlanders in Praag aangehouden Gezin van zes personen omgekomen MAJOOR CLARK DE NIEUWE PREMIER IN NOORD-IERLAND „Onze vliegtuigen kunnen Israël bereiken'' 1 mei- GE TRANT WAARSCHUWT ISRAEL EN EGYPTE DE STRATEN IN PRAAG LAGEN VERLATEN demonstratie ia Amsterdam HET WEER Partijleider Tegenstelling Smrkovsky toegejuicht Nasser dreigt: Burgerlijke doelen DANKWOORD VAN KONINGIN JULIANA Partijleider Brezjnev sprak op 1 mei-dag over ,De Telegraaf' Onderhandelingen Weerbericht Rooswater, Zon- en Maanstanden Rtankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f8.— per kwartaal; per maand f2,70 Losse nummers 15 cent inclusief 4 B.T.Vtt DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 2 MEI 1969 25e Jaargang No. 5975 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van <3e Sande, Terneuzen «mtmnnn ijtrao gr tmn rad sfpdaijaajraApv per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel mééi 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrei Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Inzending' advertenties" uiterlijk tot n.m. a uur. donderdagochtend zonder inciden ten een menigte van ongeveer 100 personen verspreid, die ter ge legenheid van de eerste mei in Praag bloemen wilden leggen bij het monument van koning Wen- Drie Nederlanders, twee foto grafen en een verslaggever, zijn donderdagmiddag in Praag aan gehouden. Hun films zijn in be slag genomen. Het zijn Jaap van der Zwan, verslaggever van de A.V.R.O., Piet ter Laag, foto graaf van de A.V.R.O. en Henk Hovinga, fotograaf van Televi- zier. Zij waren Tsjecho-Slowakije op toeristenvisa binnengekomen. Bij een ernstig verkeersonge luk te Frankenfeld in West- Duitsland zijn donderdagmorgen zes mensen om het leven geko men. Een personenauto reed tegen een brugleuning en sloeg over de kop. De bestuurder, een Westduitser, werd uit de wagen geslingerd en kwam in de rivier onder de brug terecht. Hij ver dronk. Zijn vrouw en vier kinde ren zijn eveneens om het leven gekomen. Majoor Jamer Chichester-Clark, een behoedzaam politicus uit de gelederen van de Ierse landeige naars. is premier van Noord-Ier- land geworden. Hij is gekozen door leden van de parlementsfraotie van de regeren de unionistische partij ais onvolger van de demissionaire premier Te rence O'Neill. O'Neill, een protestant van de „middenweg", diende maandag zijn ontslag in onder druk van de onverzoenlijken uit de unionisti sche par tit, die zijn pogingen af keurden om concessies te doen aan de Noordierse r.k. minderheid. De verkiezing van Chichester- Clark is overigens een dubbeltje op zijn kant geweest. Hii kreeg 17 stemmen tegen zijn enige andere tegenstander, de voormalige vice- premier Brian Faulkner, 16 stem men. De stemming gold in feite de verkiezing van een nieuwe leider van de unionistische partij. Als le'der zal de 46-jarige Clark ook premier worden. In theorie was O'Neill nog pre mier, toen er gestemd was. Hij heeft evenwel eerder toegezegd te zullen aftreden, zodra een nieuwe partiileider zou zijn gekozen. Van het r.k. standpunt bezien zal Chichester-Clark waarschijnlijk te verkiezen ziin boven Faulkner, die werd beschouwd als de kam pioen van de protestantse militan ten. Aan de andere kant zouden zij de nieuwe premier kunnen zien ais iemand, die minder hervor mingsgezind is dan O'Neill. Onge veer een week geleden trad Clark uit O'Neills regering uit protest tegen plapnen om toe te geven aan de katholieke eis van dén man één stem bij plaatselijke verkie zingen jongeren die naar het nationale gedenkteken waren gekomen. In de vrijwel veriaten straten van Praag patrouilleerde de politie met steun van militairen. Zoals be kend waren alle manifestaties voor 1 mei afgelast met het oog op eventuele anti-Russische betogin gen. De sfeer in Praag vormde een scherpe tegenstelling met die van vorig jaar, toen een enthousiaste menigte langs president Svoboda c partiileider Dubcek trok. In Bratislava, de hoofdplaats van Slowakije, werd „lang leve de Sowjet-Unie" geroepen, toen de Josef Smrkovsky, de progres sieve leider die onlangs zijn plaats in het partijpresidium moest af staan, werd hartelijk verwelkomd, toen hij in de mijnstad Sokoiov bij de Oostduitse grens een rede hield. In Pilsen kwam het tot een kleine demonstratie, toen ongeveer 50 studenten met Tsjechoslowaak- se vlaggen leuzen riepen tegen de censuur. Zii gingen rustig uiteen, toen de politie dit beval. Later kwamen nog honderden mensen naar het standbeeld van Wenceslas om bloemen r.eer te leegen en kaarsen te plaatsen. nieuwe partijleider, dir. Husak, 'n Zonder incidenten werd na enige feestelijke bijeenkomst opende. Hij1 tijd het plein weer ontruimd, President Nasser van Egvpte heeft donderdag in een 1 mei-toe- soraak tot 14.000 arbeiders in Hei- wan ten zuiden van Ca'ro gezegd, dat Egvptisch geschut 60 procent van de Israëlische fortificaties langs het Suez-kansal heeft ver nietigd. „En we zullen doorgaan tot we de rest hebben vernietigd". De Egyptische president waar schuwde de Israëliërs „tot hun laatste man en tot de laatste man die wij hebben" te zullen bevech ten, als Israël zich niet terugtrekt u't de gebieden die het tiidens de juni-oorlog van 1967 bezette. De Israëlische aanval op water voorzieningsinstallaties in Egypte was door het opperbevel verwacht en men wist er de dag tevoren van. Hij noemde de aanval een vol ledige mislukking en zei dat dit was bevestigd door ooggetuige verslagen van buitenlandse cor- resnondenten. Nasser waarschuwde: „Onze vliegtuigen kunnen ook Israël be reiken". De Israëlische aanval geeft Egypte het recht burgerlijke doe- AMSTERDAM: Verschillende groepen van de socialistische jeugd hadden woensdagmiddag in de hoofdstad een eigen „feest programma". Het nationaal mo nument werd met rode vlaggen getooid en aan de beeldengroep werd een pop gekleed in Ameri kaans legeruniform (met doods kop) toegevoegd. len in Israël aan te vallen, aldus Nasser, die voorts zei: „Onze striidkrachten zijn afreed om de Sinai binnen te trekken en hun heilige plicht te doen. Israël wil de bestandsliin bevriezen maar uit naam van het volk 2e<? ik dat we niet zullen toestaan dat dit ge beurt". Israël heeft met de jongste aan val getracht F.pvntes econonv'e en moreel te vernietigen maar sedert de aanval van oktober is de bur gerdefensie gereorganiseerd. De volgende maal dat Israëlische vliegtuigen verschiinen, zullen zij worden neergeschoten, zei hij. SOESTDIJK: Woensdag is het jaarlijks défilé gehouden ter ge legenheid van de verjaardag van koningin Juliana. V.l.n.r.: prinses Christina, prinses Beatrix met prins Johan Friso op de arm, prins Claus, prins' Willem-Ale- xander, koningin Juliana, (onbe kend), prins Bernhard, prins Maurits, Pieter van Vollenhoven, prinses Margriet, prins Hugo Carlos en (nog net in beeld) prin ses Irene. Koningin Juliana heeft het na volgende dankwoord voor de door haar ontvangen gelukwen sen uit doen gaan: „!-!et aantal gelukwensen dat ik bij mijn 60e ve: jaardag heb mo rgen ontvangen, ^as zo groot dat het mij niet mogelijk is, die af- In Moskou is de eerste mei ge- door partijleider Leonid Brezj nev. De minister van defensie, maarschalk Gretsjko, die vroeger vierd met een défilé van 10.000 arbeiders, sportbeoefenaren, le- van jeugdorganisaties en andere groeperingen uit de Bevolking. De militaire parade die op deze dag placht te worden gehouden, zal voortaan plaats vinden op 7 de parade opende met een korte toespraak, nam een voorname plaats in onder de leiders. In zijn rede die 20 minuten duurde, he kelde de 62-jarige partijchef „de imperialistische politiek van agressie en oorlog". Hij verzeker- I de dat de Sowjet-Unie trouw i blijft aan het streven naar november, de dag waarop de z.g. vreedzame coëxistentie, hoewel oktober-revolutie van 1917 wordt hij ook sPrak over de „machtige herdacht. De 1-mefviering stond in het teken van de communistische wereldconferentie, die op vijf zonderlijk te beantwoorden. Daar-juni in de Russische hoofdstad om wil ik lanas deze wea allen'begint' Naast de gebruikelijke om wii ik langs aeze weg anen portretten en leuzen OD het rode bij'zondere dank overbren-plein een reusachtig silhouet op- mijn -O»h«nw«. die ik op deze dag heb ondervon den. voor de van de communistische en beidersvereniging". De rede werd uitgesproken Op de Dam in Amsterdam zijn gisteren drie arrestaties verricht wegens het besmeuren van het na tionaal monument met rode verf. De arrestanten maakten deel uit van een groepje jongelui die weer moeilijkheden dreigden te veroor zaken. Voorbijgangers zagen, dat twee van hen een pot verf tegen het monument leeggooiden. De derde verdachte werd even later aange houden. Ook hij had een pot verf bij zich. Nadat publieke werken was ver schenen om de verf met water, weg te spuiten, werd de water- Rond de Dam had zich een vier- slang doorgesneden. Even iater honderdtal jongelui vèrzameld die arriveerden een zestal agenten on der leiding van een inspecteur, die de twee „spuitgasten" bescher ming boden. Omstreeks vijf uur arriveerden drie politiebussen met manschappen op het plein. Rond kwart voor negen gister avond ontstond er weer onrust op de Dam. De politie had reeds een vrij aanzienlijk aantal manschap pen samengetrokken, waaronder ruiters en motoragenten. verschillende ruiten hebben inge gooid en onder andere in het bezit bleken te zijn van kraaiepoten. De politie heeft nog geen arrestaties verricht. Een kleinere groep van 75 man heeft zich afgesplitst en is het Rokin opgegaan, kennelijk met de bedoeling om via het Spui op de Nieuwe Zijdsvoorburgwal te komen. Dit is reden geweest voor de politie om het gebouw van het dagblad „De Telegraaf" onder be waking te stellen. Omstreeks tien uur begon de politie, die een sterke macht had samengetrokken, met het systema tisch ontruimen van de Dam en het Rokin. strijdkrachten' van zijn land. Over het' algemeen roerde Brezjnev geen omstreden kwes- Onder de leuzen „weg met de regering-De Jong" en „eenheid van alle linkse krachten" zijn gisteravond enkele honderden voornamelijk jongeren van het Amstelveld in Amsterdam ver trokken naar de oude RAI. Het 1 mei-comité, dat voor de nodige soandoeken had gezorgd, heeft Marcus Bakker, lid van het C.P. N.-partijbestuur, J. W. Ruym- gaart, vakgroepsbestuurder A.N. B. (N.V.V.), en Marius Ernsting, bestuurslid van de studentenvak beweging bereid gevonden na af loop van de demonstratie-optocht in de oude RAI het woord te voe ren. De optocht is in alle rust verlopen. Het regende zacht. In hotel Krasnapolsky hadden zich gisteravond de socialistische jeugd, de P.S.P. en de jongeren van de P.v.d.A. verzameld voor de 1 mei-viering. ties aan, zoals het ideologische conflict met China en de recente grensincidenten met dat land en de situatie in Tsjecho-Slowakije. Ook deed hij geen rechtstreekse aanval op Amerika. Wel zei hij dat de volkeren van Vietnam, de Arabische staten en de Portuge se gebieden Angola en Mozam bique! n Afrika steun verdienen, omdat zij „de imperialistische po litiek van agressie en oorlog" be strijden. Voorts betuigde hij zijn solidariteit met de communisten en arbeiders in de kapitalistische landen, die volgens hem „dooï politieterreur worden onder drukt". Tot slot verklaarde de partij leider, dat de Sowjet-Unie de be staande internationale problemen door middel van onderhandelin gen wil oplossen. VEEL BEWOLKING Tussen een hogedrukgebied boven Scandinavië en een ge bied met lage barometerstanden boven midden en zuid-Europa staat boven onze omgéving een matige en in het noorden van het land een vrij krachtige oos telijke stroming. In deze stro ming komt veel bewolking voor waaruit plaatselijk enige mot regen valt. Behoudens een lich te stijging van temperatuur met middagwaarden tussen 10 en 15 graden, wordt weinig verande ring verwacht in de huidige si tuatie. Ook in Scandinavië was het donderdag nog geen fraai voor jaarsweer. Op diverse plaatsen b.v. in de buurt van Stockholm wordt het slechts enkele graden boven nul. In schrille tegenstel ling hiermee was het weer in grote delen van zuid en oost1 Europa, waar temperaturen tus sen 22 en 29 graden werden ge meten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Kans op opklaringen. Veel bewolking met hier en daar enige motregen, maar in de loop van de dag toenemende kans op opklaringen. Zwakke tot matige, langs de Wadden vrij krachtige oostelijke wind. In het algemeen enige stijging van temperatuur. Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft Israë! en Egypte gewaarschuwd dat de waarnemers van de Verenigde Na ties niet onbepaald langs hef Suez-kanaal gestationeerd kunnen blijven als de gevechten daar voortduren. Volgens ingelichte kringen zond Thant vorige maand gelijkluidende brieven naar Jeruzalem en Cairo, waarvan de tekst en de antwoor den daarop later deze week in een rannort aan de veiligheidsraad zullen worden gepubliceerd. De V. N.-secretaris-generaal deel de de beide regeringen mee dat het ziin plicht is „alles in 't werk te stel'en om te verzekeren dat deze officieren die door hun rege ringen aan de V. N. ter beschikking zijn gesteld en het V. N.-personeel dat hen assisteert, niet aan onno dige of bovenmatige risico's bloot staan bij de uitoefening van hun plicht", aldus genoemde kringen. „Ik geloof niet dat deze opera» tie onder dergelijke omstandig* heden onbepaald kan of moet wor den voortgezet, hoewel ik mij re aliseer dat militaire V. N.-waar nemers door de aard van hun func tie onvermiideliik aan zekere ri sico's blootstaan". VRIJDAG 2 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v m. 2.13 249 3.23 3.32 ZATERDAG 3 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 2.13 2.49 3.23 3.23 n.m. 2.33 3.09 3 43 3.52 ZON MAAN op onder op onder mei 2 5.09 20.08 21.12 4.4E 3 5.07 20.08 22.46 5.10 4 5.05 20.09 5.43 5 5,03 20.11 0.11 6.33 De Tsjechoslowaakse politie heeft ceslas. Het waren hoofdzakelijk liet zich lovend uit over het vorig jaar begonnen streven naar libe ralisering. Deze ontwikkeling had echter ook vele zorgen ep gevaren meegebracht. Husak zei dat de partij er nu op uit is, een rustige sfeer te scheppen, waarin miljoe nen mensen zich op hun arbeid kunnen concentreren. V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1