Reeds twee kandidaten voor het presidentschap S5fi «gaigiÉfe AXEL WERKTE DRUK PROGRAMMA AF OP ZONNIGE KONINGINNEDAG GAULLIST POMPIDOU EN DE SOCIALIST DEFFERRE Komplot tegen Russische troepen in Tsj.-$!owakije Koninklijke onderscheidingen op de 60e geboortedag van koningin Juliana VERPLEEGSTERSTEKDRT IN KANAALZONE VAN ZEEUWS-VLAANDEREN Industrie zuigt personeel weg Pagina 2 Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King CflC^P houdt monden fris en mensen monter. Opvolger Nog meer liefhebbers? Mitterand Wapens gestolen Centrale opleiding Adspiranten DE VRIJE ZEEUW Donderdag 1 me! 1969 Koninginnedag begon in Axel met een kwartier klokluiden, waarna de reveille werd gebla zen. Drumbands en muziekvereni gingen haalden de leerlingen van de scholen op en brachten ze naar de markt. Hier werd de vlag gehesen, waarna aan een groot aantal ballonnen een schuimplastic bak werd opgelaten met 't opschrift: „Axel viert feest". De leerlingen zongen enige liederen, begeleid door „Hosan na", onder leiding van de heer J. Smies. Burgemeester Van Dijke sprak I door de heer" J de kinderen en de vele belang-1 Terneuzen. In Axel waren de kinderspelen op het Szydlowskiplein een groot succes, zoals deze foto laat zien. stellenden toe. Op het Szydlowskiplein werd begonnen met de kinderspelen, gevolgd door een competitie van de 5e en 6e klassen van de scho len. In de kleuterschool Roodkap- je gaf de poppenkast „De'Krie- „Delta" onder leiding van de Te kwart voor 4 werd de start gegeven voor de wielerwedstrijd voor de meisjes van het voort gezet onderwijs. De wedstrijd voor de jongens werd in de sprint beslist. Op het Szydlowskiplein wa ren er judodemonstraties van keputte" een tweetal voorstel lingen voor de kinderen van de kleuterscholen. Om 14 uur vertrok van het Szydlowskiplein de optocht. In de middag werd in „De Halle" een programma aangebo den voor bejaarden, verzorgd de Vries uit heer Staf de Moor en van de chr. sportvereniging „Voor waarts". Om half negen ging voor de tweede maal de optocht van start, nu fraai verlicht. De plaatselijke drumbands en de muziekverenigingen sloten het programma af met een fraaie show. De voormalige Franse premier Georges Pompidou heeft officieel bekendgemaakt, dat hij zich kan didaat stelt voor de aanstaande presidentsverkiezing in Frank rijk. Pompidou is de eerste officiële kandidaat. Hij verklaarde: „Na het be sluit van generaal De Gaulle on zijn mandaat neer te leggen en in de onzekerheid, die het Ir--3 thans kent, heb ik besloten ml) aan de keuze van de Fransen te onderwerpen. Door dit te doen heb ik het gevoel te gehoorza men aan mijn plicht, aan de wil om continuïteit en een noodza kelijke stabiliteit te handhaven en aan de hoop op het bouwen van de toekomst". Pompidou, die erin geslaagd is de grootste persoonlijke aanhang te verwerven onder de gaullis ten, nadat hij vorige zomer als premier was vervangen, heeft het in de afgelopen maanden dui delijk gemaakt, dat hij zichzelf beschouwt als opvolger van Pe Gaulle. Plaatselijke comité's voor een Pompidoucampagne zijn na de uitslag van het referendum in heel Frankrijk als paddestoelen uit de grond geschoten. Pompidou kan zeker zijn van de steun van de grote meerder heid der gaullisten. Na zijn af treden werd hij erevoorzitter van de fractie en sindsdien heeft hij al de bijeenkomsten bijge woond. Als Pompidou nog tegen stand ondervindt zal die komen van de „orthodoxe gaullisten" die hem steeds kwalijk nemen dat hij op 15 januari in Rome z"n kandidatuur voor het president schap te berde bracht. Zij vinden dat hü daarmee het vertrek van De Gaulle heeft versneld. Van de „linkse" gaullisten heeft met name de afgetreden minister van justitie René Capitant steeds met Pompidou overhoop gelegen ten aanzien van het sociale beleid. Na Georges Pompidou heeft ook de socialist Gaston Defferre zich gemeld als kandidaat voor het presidentschap. Oud-premier Georges Bidaut, de laatste jaren een der felste tegenstanders van De Gaulle, overweegt zich kan didaat te stellen. Enig opzien baarde de uit spraak van Pompidou op een bijeenkomst van gaullistische af gevaardigden, dat het vraagstuk van Engelands toetreding tot de EJE.G. opnieuw moest worden bezien. Als hij president zou worden, zei hij, zou de buiten landse politiek van De Gaulle in grote lijnen worden voortgezet. Gaston Defferre, socialistisch burgemeester van Marseille, was bij de presidentsverkiezingen van december 1965 de kandidaat van de socialisten, maar hij trad terug ten gunste van de leider van de linkse federatie, Mitte rand, die het tegen De Gaulle aflegde. In Parijs is intussen een com missie gevormd voor de kandi datuur van Frangois Mitterand. Deze 53-jarige politicus is voor zitter geweest van de linkse fe deratie van socialisten en demo craten. die geen succes is ge worden. In december verenigde hij 45 procent van de stemmen op zich tegen 55 procent voor De In Tsjecho-Slowakije is een groep samenzweerders ontdekt die aanvallen voorbereidde op Russische troepen, zo heeft mi nister van binnenlandse zaken Josef Grosser volgens het partij blad „Rude Pravo" in het parle ment meegedeeld. „Wij hebben in Zuid-Moravië een illegale samènzweerdersorganisatie op gespoord. Deze heeft een politiek program opgesteld en staat in contact met militaire kringen", had de minister gezegd. Hij zei dat grote hoeveelheden wapens en munitie door de groep waren gestolen uit legerdepots en een fabriek. „Deze moesten worden gebruikt tegen leden van de Russische strijdkrachten, wat onoverzienbare consequen ties had kunnen hebben", aldus Grosser. De bewindsman, die zich voor het parlement moest verant woorden voor zijn eerder dit jaar gedane beweringen dat in Zuid-Moravië gewapende groe pen zich voorbereidden on rebel lie, verklaard* dat spoedig zou worden begonnen met een ge rechtelijke vervolging van de samenzweerders. In de eerste twee maanden van dit jaar wa ren twee machinepistolen, 76 automatische en 75 standaard- pistolen, 372 handgranaten, 10.000 munitiepatronen, 26 mij nen en 761 kg springstof ont- vreemduit legerdepots. Paalklimmen was een van de ve le volksspelen die op koninginne dag te Zaamslag werden georga niseerd. De opgave bleek in eers te instantie voor alle deelnemers (sters) een te moeilijke opgave. Nadat tot halverwege de mast een ladder was geplaatst, ging het be ter. Proces-verbaal wegens overtreding vogelwet De Goese politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de landbouwer M. S. wegens over treding van de jacht- en vogelwet en van de bestrijdingsmiddelen wet. Op een perceel grond van de heer S. in de Goesé polder wer den circa vijfentwintig vogels dood aangetroffen,waaronder waterwild, schadelijke en be schermde vogels. Onder de wilde vogels bevonden zich veldleeu weriken, waterhoentjes, kok meeuwen, eenden, een roek, een kauw en een grutto. De vogels waren geen natuur lijke dood gestorven, maar ver moedelijk door vergiftiging. Bij onderzoek bleek dat de landbou wer een bestrijdingsmiddel had vermengd met tarwekorrels ter voorkoming van schade aan zjjn gewassen. I' tpsw -5. .(5 - I* -£'i\ I i Hoek organiseerde op het konin- ginnejeest o.a. een wielerkoers voor de jeugd. A. de Putter uit de Bernhardstraat wist na 20 ronden onbedreigd de zege te behalen. Het verpleegsterstekort in som mige ziekenhuizen spitst zich in de kanaalzone van Zeeuws-Vlaan- deren steeds meer toe. Hoewel geen exacte cijfers bestaan, wordt aangenomen dat de industrieën vee) jonge meisjes, die anders wel licht het beroep van verpleegster hadden gekozen, naar zich toe zui gen. In een van de ziekenhuizen het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil, ligt het tekort aan verple gend personeel tien procent be neden de normale bezetting. In andere ziekenhuizen lopen de ver pleegsterstekorten uiteen. In zie kenhuizen die buiten de kanaal zone liggen, heeft men minder met dit probleem te kampen. Zr. Jeanette, de directrice van het ziekenhuis in Sluiskil, zegt dat het tekort in dit ziekenhuis meer tóé dan afneemt. Het gevolg hier van is een minder prettige werk sfeer. De. zusters moeten harder werken .en er schieten vaak vrije dagen bij in. Om aan de vraag naar geschoold personeel te vol doen hebben de ziekenhuizen in Zeeuws-Vlaanderen een centrale opleiding van verpleegsters in het leven geroepen. Ook worden de gediplomeerde krachten bijge schoold. Toch zal het volgens de directie bezwaarlijk blijven vol doende verpleegsters aan te trek ken. „De fabrieken met hun vaak betere werkomstandigheden zuigen ons personeel weg". In het St. Liduinaziekenhuis te Hulst blijkt het personeelstekort niet zo acuut te liggen. „Wij krij gen genoeg aanbiedingen; vooral uit België komen veel verpleeg sters. Nee, ik ben niet somber ge stemd". zegt zr. Maria, de waar nemend directrice van het Hulster ziekenhuis. Ook hier wordt veel aandacht besteed aan kadervor ming en'specialisatie. „Het grootste verloop onder de verpleegsters ontstaat, omdat ze gaan trouwen", aldus zr. Mariette, directrice van het St. Antonius- ziekenhuis te Oostburg. „Vooral als het gediplomeerde zusters be treft is het niet eenvoudig de open plaatsen aan te vullen. De ene keer lukt het beter dan de andere keer". Prettige ervaringen heeft zr. Mariette met het instituut van de adspirant-verpleegsters. Dit zijn meisjes die nog te jong zijn om de opleiding tot leerling-verpleegster te volgen. De vereiste leeftijd hier voor is zeventien jaar en zeven maanden. Als een soort overbrug ging kunnen de meisjes toch op de verpleegafdelingen werkzaam zijn Met het helpen van patiënten b>; de voeding, de verzorging v-r bloemen en planten en licht admi nistratief werk kunnen ze zich dat heel nuttig maken. Een buitengewone editie van de Nederlandse Staatscourant van dinsdag 29 april 1969 bevat de meer dan vijftien pagina's lange lijst van koninklijke on derscheidingen, die ter gelegen heid van de verjaardag van ko ningin Juliana aan vele honder den Nederlanders zijn toege kend. Wij bepalen ons als gewoonlijk tot de Zeeuwen die een „lintje" of een medaille hebben gekre gen, waarbij wij een uitzonde ring maken voor enkele figuren van nationale of internationale bekendheid. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau zijn o.m. benoemd de heer H. Gas, directeur Corn Products Nederland te Sas van Gent; dr. P. van Dijk, chirurg te Katwijk en voorzitter van de K.N.W.Ü., en drs A. H. Rijnberg te Wassenaar, hoofdadministra teur directoraat van het verkeer. RIDDERS Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd de heren C. N. F. van Sas, burge meester van Wemeldinge; J, W. Peters, gemeentesecretaris te Vlissingen; J. Glerum, hoofd openb. school te Yerseke; W. van Leeuwen, oud-technisch hoofd- In Zeeland begint fruitbloei Langzaam maar zeker gaan in Zeeland de eerste fruitsoorten hun bloemknoppen openen. Het heeft lang geduurd eer het z° ver was, maar thans staat de bloei van pruimen en vroege peren te beginnen. Na een warme dag met wat zon zal deze bloei algemeen zijn en aangenomen mag worden, dat er op het eind van deze week in de oudere fruitcentra van Zuid-Beveland waar veel prui men en peren worden geteeld, reeds een overvloed van bloesem zal zijn. De pruimen zullen over vloedig bloeien, maar bij de peren zijn er verschillende rassen die iets minder goed met bloem knoppen zijn gezet. Dat is overi gens meestal het geva] na een jaar met een topoogst zoals 1968 te zien gaf. Bij warm en zonnig weer zal ook de knopontwikkeling van de ■opeis snel kunnen gaan, maar 't hiurt nog wel veertien dagen, al iens bij deze fruitsoort sprake al zijn van een bloei op grote schaal. ambtenaar rijkswaterstaat te Goes; P. Ton, oud-voorzitter en bestuurslid landbouworganisaties te Oost-Souburg; ds. D. J. Cou- vée, emeritus-predikant van de geref. kerk, thans wonende te Utrecht; C. Griep, arts te Goes: Tom Okker, tennisspeler .te Haarlem; Lex Karsemeijer, mu sicus te Bussum en mevr. Geor gette Hagedoorn, actrice te Den Haag. GOUDEN MEDAILLES De gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. werd verleend aan: L. W. Loeff en T. Mahu, beiden onderwijzer te Hulst; mevr. E. J. de Potter - Hoefijzers, hoofdleidster kleuter onderwijs te Terhoïe; oppei - schipper Q. Nagelkerke te Vlis singen; B. de Bruycker te Vogel waarde; F. de §önde te 's-Heer Arendskerke; J. L. Hamelink ,fe Terneuzen en J. D. de Jonge te Goes. ZILVER De zilveren medaille is ver leend aan: A. W. Verplanke, ge wezen president-kerkvoogd van de herv. kerk te Hoofdplaat; .0. C. S. M. van de Walle. koster organist te Zuiddorpe; C. P. A- van Kerckhoven, ondercomman dant van de brandweer té Hontenisse; C. P. Oppe, employé P.T.T. te Schoondijke; P. J. van Poorten te Graauw; Th. van den Brande, bedrijfsleider te Clinge: J. Meertens te Hoek; A. A. de Theije, pennningmeester fanfare te Terhole; C. S. Lootens, huis meester huis van bewaring t.ë Middelburg: majoor-timmerman L. Poerstamper te Vlissingen; majoor-schrijver J. .Schipper te Middelburg; mej. J. Kroonen te Vlissingen; M. Hogesteger, be steller P.T.T. te Kloetinge; D. van der Sluis te Zierikzee; J. Dekker, meubelmaker, en M. Leijnse, hoofdportier gasthuis, beiden te Middelburg; A. Blok, A. Schier en H. M. Dek, be stuursleden muziekvereniging te Waarde; W. M. van Liere te Krabbendijke; A. Kok te Krab- bendijke; J. C. Walrave te Kloe tinge en W. C. Braam te Brou wershaven. BRONZEN MEDAILLES Een bronzen medaille werd verleend aan J. A. Baart, hoofd brandwacht te Hontenisse; G. F. Bertijn en J. van Schijndel, bei den werkzaam bij de betonning enz. te Vlissingen; P. Kegels, oud-kantonnier waterschap te St. Jansteen en J. Zuijdwegt te Wemeldinge.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2