Nederland vierde onder oranje-zonnetje koninginnedag Gelijke accijnzen op 1 november 1970 Vernielingen, brandstichting en vechtpartijen in Amsterdam Israëlische commando actie tegen Egypte Kleurig défilé langs paleis Soestdijk DE DRIE KLEINZOONS VAN DE KONINGIN WAREN OOK PRESENT SURINAAMSE DANSERESSEN DODEN BLOEMEN AAN Te voet uit Amsterdam Jeugdzorgfonds Zes rijen dik AFSCHAFFING CONTROLE AAN DE BENELUXGRENZEN Brandende sigaretten werden uitgedrukt op het gezicht van inspecteur van politie AANVAL OP KRACHTCENTRALE EN DE NIJLBRUGGEN Franse t.v. Gehandicapt kind na mishandeling overleden HET WEER DONDERDAG 1 MEI 1969 25e Jaargang No. 5974 Uitgeefster N.V. vfh Fa. P, J. van de Sande, Ternetizen Hogere b.t.w. Toestanden als in juni '66 Egyptische lezing Bestand geschonden Brug opgeblazen Overstromingen Gewonden Taptoe afgelast Hoogwater Zon- en Maanstanden Resultaten „redelijk" Waarde van 220 vrij Weerbericht Afcnkerfeg by abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 1 per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW ammrorni huso gt tmn xd sftidopirajjeApv per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het. bordes van paleis Soestdijk was gisteren bijna te klein om de koninklijke familie in staat te stellen het traditionele bloemendéfilé te volgen. Tot verrassing van iedereen waren ook de drie kleinzoons van koningin Juliana present, Willem-Alexander aan de hand van prins Claus, zijn broertje Friso op de arm van prinses Beatrix en Maurits op de arm van zijn moeder prinses Margriet. Zoals iede jaar legden een paar duizend mensen bloemen en cadeau tjes op de treden van het bordes. De meesten defileerden in groeps verband. Opvallend dit jaar was de sterke vertegenwoordiging van buitenlandse werknemers die uit alle delen van het land vaak in hun nationale dracht naar Soestdijk waren gekomen. Even kleurig was de Surinaamse deputatie waarin alle bevolkingsgroepen van dit rijksdeel acte de presence gaven: kottamissies, hindoestanen, Javanen, Indianen en bosnegers. Zij boden de koningin bloemen en fruitmanden aan. Dat gebeurde door Surinaamsen die dansend en zingend het bor des bestegen. Het aantal niet georganiseerde burgers dat werd binnengelaten, was drastisch beperkt in verband met de tijd. Direkt bij het begin van1 het défilé mochten er 1000 mensen tegelijk door. Degenen die daerna kwamen, kregen 'n plaats je langs d.e straatweg waarover de koninklijke familie na afloop van het défilé een rijtoer maakte. Enige mensen stonden om half zeven al voor de paleishekken. Ze waren cm half zes per auto uit Sliedrecht,Papendrecht en Wer kendam vertrokken met klapstoel tjes om. er zeker van te zijn dat zij de paleistuin in zouden mogen. Nog vroeger waren een man die uit Amsterdam was komen wan delen en een Leidenaar met drie bossen tulpen. Zij kwamen aan toen het paleis nog in een dichte mist was gehuld. Ze werden door de marechaussee met koffie op temperatuur gehouden Terwijl schoolklassen, vrouwen verenigingen, sportclubs, drum bands, jeugdorganisaties en af vaardigingen van andere organisa ties langs het bordes trokken, kregen maar een. paar mensen de gelegenheid de koningin de hand te drukken en cadeaus te geven. Op het grote gazon ontplooiden 1200 kinderen uit elf provincies kleurrijke activiteiten op het ga zon voor het paleis. Zodra de ko ningin op het bordes verscheen, beeldden zij het embleem uit van ae stichting „nationaal jeugdzorg- foroSs" waar» de club* en buurt» huisorganisaties samenwerken. Even dreigden moeilijkheden toen een tiental mensen hun bloemen op de paleistrappen wilden gaan leggen. Padvindsters namen de bloemen over, terwijl de mare chaussees aanmaanden door te lopen. Het fotograferen vlak voor het bordes werd verboden. Dat de marechaussee niet gauw gezichten vergeet, bleek vóór de aanvang van het défilé. De Amsterdammer J. F. Punt die vorig jaar zonder toe stemming het bordes opklom om de koningin te feliciteren met een bos narcissen, werd uit de paleis tuin gehaald en buiten het hek ge zet. Kinderen planten ballonnen in het gazon om de koningin bij haar terugkeer van de rijtoer te kun nen verwelkomen met rood-wit- blauwe „ballonperken". Het gazon werd nog fleuriger gemaakt door 60 meisjes van de middelbare tuinbouwschool uit Rijswijk, die met bloemen onder meer 300 Japanse azalea's een mozaiek legden en het getal „60" vormden. Enkele folkloristische dansgroepen en drumbands begeleidden de ac tiviteiten met een show op het middenveld. Behalve bloemen en cadeautjes brachten de mensen ook spandoe ken mee. Op één ervan stond niet erg complimenteus maar wel har telijk: „Al is ze nog zo oud, ze houdt haar hart van goud". DEN HAAG: Koningin Juliana heeft maandagmorgen op valeis Huis ten Bosch te Den Haag het eerste exemplaar in ontvangst genomen van de „Encyclopedie van de Nederlandse Antillen", uitgegeven door Elsevier. Mr. H. J. Reinink en mevrouw A. Forta- nietde Wit, resp. voorzitster en bestuurslid van Sticusa boden het boek aan. Op de foto: geïnte resseerd bekijkt de koningin het geschenk. 60-jarige vrouwen die ook hun ver jaardag vierden. Sommigen waren de vorstin 10 jaar geleden ook komen feliciteren met haar 50e verjaardag. De manifestatie ophet gazon werd besloten met het zingen van het Wilhèlmus, het hijsen van de nationale en provinciale vlaggen en een spontaan „leve de konin gin". Ook de Franse televisie heeft dit jaar het hele défilé gefilmd. Om kwart voor twaalf vertrok de koninklijke familie over drie luxe open auto's verdeeld van het paleis voor een korte rit langs de duizenden die langs de snelweg ver van het paleis op de jarige vor stin hadden gewacht. De tocht van de open wagens langs de duizenden die zes rijen dik aan weerszijden van de Am sterdamse straatweg stonden, duurde een klein half uur. Met bloemen beladen keerden de wa gens terug, waarna de koningin even ging praten met de organisa toren van de demonstratie, terwijl ze ook het mozaiek bewonderde. Op het bordes sprak de konin gin om kwart over twaalf een kort dankwoord: „Het is een prachtige ochtend voor me geweest die ik nooit zal vergeten. Mijn 60e ver jaardag is erg mooi begonnen". De vorstin voegde hieraan toe dat je je ook op je 60e nog heel jong kunt voelen, hetgeen ook was ge bleken uit haar gesprek met haar leeftijdgenoten. „Iedere levens periode kan mooier zijn dan de vorige", aldus de koningin die met een „tot ziens" afscheid nam. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben in Den Haag besloten, dat de grens controles aan de binnengrenzen van de Benelux zullen worden afgeschaft, deels op 1 novem ber 1970 en voor de rest op 1 juli 1971. De regeringen hebben voorts besloten, dat met ingang van 1 november 1970 de accijnzen bin nen de Benelux gelijk of nage noeg gelijk zullen zijn. Daardoor wordt het mogelijk de controle op accijnzen met ingang van die datum af te schaffen. De experts die de besluiten hebben voorbereid, menen dat reeds op 1 november 1970 een einde zal zijn gekomen aan de lange rijen wachtende vracht auto's voor de douanekantoren aan de binnengrenzen. Met het oogop de b.t.w. die in België op 1 januari 1970 wordt ingevoerd, blijft de daarop be- De koningimiedagviering in Am sterdam dit jaar begon aanvanke lijk heel vrolijk. Het weer was goed, de kraampjes op 't Damrak zorgden voor een feestelijke stem ming en menig Amsterdammer trok met zijn kinderen naar de Dam om daar zijn traditionele feest te beleven. Rond half drie begonnen echter groepen jongeren, gezien de bor den die zij meevoerden geleid door de socialistische jongeren, met een tegendemonstratie. Leek dit aan vankelijk nog betrekkelijk gemoe delijk, in korte tijd ontstonden er duidelijke grote ongeregeldheden, zodat om half vijf alle gemotori seerd verkeer over Damrak, Dam en Rokin moest worden gestopt en omgeleid. De mobiele eenheid van de politie moest worden ingescha keld. Bij het nationaal monument werd de driekleur neergehaald, rookbommen ontploften en de tij delijke studio van de N.R.U. werd gemolesteerd. Een inspecteur van politie, de heer Horstmann, werd aangeval len en hem werdén onder meer brandende sigaretten in zijn ge zicht uitgedrukt. Even leek het of er een ontspanning zou intreden toen een groep Ajax-fans hun vreugde over de overwinning op FC Twente op de Dam wilde vie ren, maar dat was het enige vreugdevolle incident van gister middag. Op het Rokin, op het Damrak en in de Nes werden bar ricaden opgericht. De politie moest motorrijders en ruiters inzet ten en overal richtten de onrust stokers vernielingen aan. Gepar keerde auto's werden gemoles teerd, verkeersborden uit de grond gerukt, kortom er heersten toe standen die deden denken aan 14 juni 1966. Vóór de rijtoer sprak de konin gin op het bordes even met enkele Israëlische commandotroepen hebben dinsdagnacht belangrijke doelen in opper-Egypte aangeval len, waaronder de hoogspannings leiding voor de stroomvoorziening aan Cairo en de Nijlbruggen, zo is officieel in Tel Aviv meegedeeld. In het militair communiqué dat in Tel Aviv werd uitgegeven, zijn niet de plaatsen van de aangeval len doelen vermeld. Wel is bekend gemaakt dat alle militairen die aan de actie hebben deelgenomen, vei lig op hun basis zijn teruggekeerd. Het secretariaat van premier Golda Meir'heeft laten weten dat de actie die kennelijk van de zelfde orde is als de commando- aanval op een krachtcentrale en een Nijlbrug nabij Luxor in ok tober vorig jaar bedoeld is als een waarschuwing aan Egypte het bestand met Israël te eerbiedigen. Cairo heeft gemeld dat dinsdag avond twee Israëlische vliegtuigen het Egyptische luchtruim ter hoog te van Nag Hammadi en Edfoe wa ren binnengedrongen. De toestellen warendoor het Egypitsche luchtafweergeschut verdreven en moesten hun bom- menlast op een andere plaats dan op de voorziene doelen laten val len. Er werd geen schade aange richt, aldus een Egyptische mili taire woordvoerder. In de verklaring van het secre tariaat van de Israëlische premier wordt Egypte ervan beschuldigd herhaaldelijk het bestand te heb ben geschonden en zich aan het Suezkanaal aan „agressie" te heb ben schuldig gemaakt, wat ook door V. N.-waarnemers zou zijn bevestigd. Voorts zou Egypte zelf de verantwoordelijkheid voor deze schendingen op zich hebben ge nomen. De commando-actie was bedoeld om Egypte duidelijk te maken dat de „agressie niet ongestraft zou blijven". Slechts enige uren vóór de actie was een eind gekomen aan een langdurige schotenwisseling met tanks, artillerie en lichte wapens over het Suezkanaal. Eerder op de dag hadden Israëlische vliegtuigen de bestandslijn met Jordanië over schreden voor het bombarderen van stellingen, van waar Israëli» sche eenheden ten zuiden van het meer van Galilea onder vuur wa ren genomen. Nader werd uit Tel Aviv gemeld, dat een hoogspanningsleiding is vernield en een dambrug over de Nijl, de Nagh Hamadi-brug in de buurt van Luxor. Deze brug werd bij een vorige aanval zes maanden geleden ook beschadigd. De hoog spanningsleiding bevindt zich in de woestijn tussen Isna en Nagh Ha- madi ten noorden van de Assoean- dam. Een derde doel tijdens de commando-actie was de Nijlbrug te Istroe, ongeveer 580 km ten zuiden van Cairo. Deze is opge blazen. In opper-Egypte zijn grote ge bieden overstroomd als gevolg van de actie van Israëlische comman dotroepen. Dit bericht het Israëli sche avondblad „Maariv" in een extra-editie. Het blad, dat hooggeplaatste kringen aanhaalt, meldt dat de elektriciteitsvoorziening van Cairo ernstig is ontwricht. De actie te gen de dam van Nagh Hamadi en andere doelen wordt een „succes" genoemd. Naar in Tel Aviv verluidt zijn de commandotroepen met vliegtuigen naar de 250 km binnen Egypte ge legen doelen gebracht en na hun actie met deze toestellen naar hun basis teruggekeerd. Men noemde als één van de doelen de brug van Edfoe op nauwelijks 100 km van de dam bij Assoean. Keten van publieke werken wer den in brand gestoken en op het Rokin werd een tram tot stoppen gedwongen, waarna de ruiten wer den ingegooid. Om half acht werd dan ook het tramverkeer over het Damrak en het Rokin gestopt. Overal werden branden gesticht. Vier mensen raakten tijdens deze rellen gewond: de reeds genoemde inspecteur van politie en een jon ger, die door een spiegel van een motorrijder werd geschept, terwijl verder een toeschouwer en een motoragent door stenen werden geraakt. Tot 9 uur waren vijf mensen ge arresteerd. Ook voor het Centraal Station werden stenen uit de straat gerukt en het tramverkeer in de war gestuurd. Rond 9 uur woens dagavond was er een voortduren de rel van het Centraal Station tot aan de Munt. Op dat moment be gon in Amsterdam het grote vuur werk, dat koninginnedag in Am sterdam markeerde. De om tien uur gisteravond op de Dam te houden taptoe van de Amsterdamse politiekapel is in verband met de ongeregeldheden in de hoofdstad afgelast. De dood van het 2Vs jarige ge handicapte zoontje Johan uit het gezin van de fabrieksarbeider J. van W. in het kerkdorp Konings- lust (waarbij aanvankelijk mis drijf uitgesloten werd geacht), blijkt op gewelddadige wijze te zijn veroorzaakt. In verband hiermee heeft de rijkspolitie te Helden de vader gearresteerd op verdenking van ernstige mishan deling. Het jongetie overleed maandagmiddag na loopoefenin gen, die Van W. met hem had ge houden. Aanvankelijk werd aan een ongeluk gedacht, maar het onderzoek en sectie brachten ern stige letsels aan het licht. De va der bekende daarop de jongen langere tijd te hebben mishan deld. De man is ingesloten. DONDERDAG 1 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.03 1.39 2.13 2.22 n.m 1.24 2.00 2.34 2.43 VRIJDAG 2 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.13 2.33 2.49 3.09 3.23 3.43 3.32 3.52 ZON MAAN op onder op onder apr. mei 1 5.11 20.04 19.39 4.33 2 5.09 20.08 21.12 4.48 3 5.07 20.08 22.46 5.10 4 5.05 20.09 5.43 5 5.03 20.11 0.11 6.33 trekking hebbende controle aan de grens gehandhaafd tot 1 juli 1971. De Belgische regering heeft op dit uitstel aangedrongen, om dat men minstens één jaar er varing met de b.t.w. wilde heb ben, voordat men ook die con trole aan de grens wilde af schaffen. De moeilijkheid is daarbij dat voorlopig de b. t. w. in de drie landen anders dan de accijnzen niet op gelijk niveau zullen worden gebracht. Voor lopig zal de Belgische b.t.w. in het algemeen hoger komen te liggen dan die in Nederland. De Nederlandse minister-pre sident De Jong heeft na afloop de resultaten van de gedurende twee jaar voorbereide en enkele malen uitgestelde regeringscon ferentie „redelijk" genoemd. De Belgische eerste minister Eyskens zei dat de conferentie een belangrijke stap is tot vol tooiing van cle economische unie. De afschaffing van de controles komt neer op het concreet tot uitdrukking brengen van die economische unie, zei hij. Verder is besloten dat een sti muleringscollege zal worden in gesteld om, zoals in het slot communiqué wordt gezegd, „de voltooiing van de economische unie te vergemakkelijken en de regeringsbeslissingen op dit ge bied te helpen voorbereiden". Het college is van tijdelijke aard en heeft tot taak het comité van ministers voorstellen te doen tot algehele verwezenlijking van de economische unie. In verband met de grenscon trole heeft de conferentie beslo ten dat particulieren niet ondernemers na 1 juli 1971 goederen tot een bedrag van 229 gulden vrijelijk mee ■éver de grens mogen nemen. Over een derde groep, die van de landbouwers en de kleine ondernemers, heeft de conferen tie nog geen besluit genomen. Later zullen de regeringen moe ten vaststellen, of deze groep onder die van de ondernemers of die van de particulieren zal moe ten worden gerangschikt. Volgens het slotcommuniqué hebben de regeringen ook beslo ten tot „versterking van de co ördinatie van hun economische, financiële en sociale politiek, met name op het gebied van de con junctuur-politiek en de economi sche politiek op middellange ter mijn, bevordering van de sociale vooruitgang, de volksgezondheid, de harmonisatie van de wetgevin gen, het industrievestigings- en energiebeleid, het zeehaven- beleid, de wegverbindingen, dé ruimtelijke ordening, het goede renvervoer, de luchtvaart en hes toerisme". WEINIG VERANDERING Er komen in Europa momen teel vrij grote temperatuurver schillen voor. Terwijl er woens dagmiddag in Finland en mid den-Zweden nog sneeuw viel bij temperaturen even onder het vriespunt was het in west-Rus land, op de Balkan en in het zui den van Tsjecho-Slowakije zo mers weer met temperaturen boven 25 graden. Minder ex treem was het in west-Europa waar ondanks de aanwezigheid van een rug van hoge druk het kwik niet hoger kwam dan om streeks 15 graden. Genoemde rug heeft zich inmiddels op de Noordzee genesteld en veroor zaakt samen met een depressie- gebied bij Italië bij ons 'n noord oostelijke wind waarmee vrij droge lucht wordt aangevoerd. Langs de grens met de warme lucht komt boven midden-Euro pa veel bewolking en wat regen voor, maar het ziet er niet naar uit dat het weer bij ons hierdoor direct bedreigd wordt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig verandering. Op de meeste plaatsen droog weef met zonnige perioden, maar in hei zuidoosten van het land ook wol» kenvelden. Meest matige noord» oostelijke wind en ongeveer de» zelfde middagtemperaturen Ma woensdag. v N i

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1