Hulst promoveert naar 3e klasse RCS werd in Biervliet met 3-2 geklopt RWB - Axel 4-5 Dodelijke verkeersongelukken tijdens het weekend De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! DE RODE BURCHT VAN IPHANGA Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Tanker met giftige stof botst tegen steiger De Axelaar Platjouw vierde in Nederlands kampioenschap le klas libre Nederlandse fiets goedkoop Nederlands schip in Oostzee gezonken Amerkaan Whitiey sprong 8,04 meter ver Meer fietsen, zegt Engelse professor Meisje door trein gegrepen Zuidafrikaanse negers in gevangenisauto gestikt Late rehabilitatie Maandag 28/dinsdag 29 april 1969 Ongeveer 1800 bezoekers heb ben Hulst in Biervliet met 32 van RCS zien winnen. De be slissende wedstrijd om kam pioenschap en promotie heeft geen groots voetbal te zien ge geven, maar was wel tot het einde toe in hoge mate span nend. HW- '24 verdiende de zege, omdat het vrijwel doorlopend de toon had aangegeven. Van Sou burgse zijde meende men, dat de scheidsrechter de wedstrijd had doodgefloten. De strafschop in het begin van de tweede helft vond men een te zware straf. Direct na het begin g: .g Hulst in het offensief. Dat RCS na veertig minuten de leiding nam, was eigenlijk tegen de verhou ding in. De Souburgse treffer kwam van de voet van Vader. Dat gebeurde kort nadat Wan- jon na een botsing met keeper De Vos van Hulst het veld was afgedragen. Na de hervatting maakte Vlas- senrood uit een strafschop ge lijk. De tweede Hulsterse goal werd in de 20e minuut gescoord door De Booij die van 25 meter afstand onhoudbaar inkogelde. Toen Everaert na een half uur de stand op 31 bracht, was het wel bekeken. RCS bracht in de laatste minuut door toedoen van Vader de achterstand terug tot 3—2. De Souburgers die van oordeel waren dat de wedstrijd te hard was geweest, toonden zich goede verliezers. Zij boden de Hulster- se spelers hun gelukwensen aan en overhandigden een bloem stuk. Na een jaar keert HVV '24 dus naar de derde klasse terug. Dat is een felicitatie waard. Hulst heeft zich zonder enige twijfel de sterkste ploeg in de vierde klasse H getoond; daarover liet ook de Souburgse aanvoerder zich positief uit. Dat ook het ge luk een rol heeft gespeeld, is in dit verband van bijkomstige Het kampioenselftal van HVV '24 aard, al dient gezegd dat de Sluiskillenaars die RCS in Sou burg een kostbaar punt afhandig maakten, in niet geringe mate aan het kampioenschap van Hulst hebben meegewerkt. In een wedstrijd, rijk aan doel punten, heeft Axel een verdiende overwinning weten te behalen. De Axelse achtei'hoede was overigens niet erg op dreef met het gevolg dat de niet sterke Bra bantse voorhoede vier kansen kon benutten. Noodgedwongen had Axel zijn aanvalslinie moeten wijzigen. Daardoor stond Wim van Gink op de midvoorplaats. Deze gaf zijn ploeg reeds in de eerste minuut de leiding, maar eer de wedstrijd tien minuten oud was, had RWB tweemaal het Axelse doel door boord (21). Maar Peter Deij diende van antwoord. In de volgende tien minuten scoorde hij twee goals (2—3). Onmiddellijk na de hervatting drong een achterspeler van RWB tot in het strafschopgebied door en hij maakte de stand zowaar gelijk. Bruurmijn gaf na een kwartier de thuisclub de leiding (4—3). Vervolgens nam Axel ijet spel weer in handen en zeven minuten voor tijd bracht Van Gink na goed aangeven van Gerard Jonk man de stand op 44. In de laatste minuut kreeg Jaap Lensen in het strafschopge bied de bal vrij en schoot hard en onhoudbaar in de benedenhoek (4—5). Na afloop kreeg arbiter Van Dijk het even kwaad te verduren, maar de politie wist hem heel huids naar de kleedkamer te loodsen. WALCHEREN—HANSW. BOYS 3—3 Een matig partijtje voetbal, waarin Walcheren bij de rust met 10 leidde door een doelpunt van A. v. d. Broek. Tien minuten na de hervatting scoorde Maton de gelijkmaker, waarop Hassenberg de Boys een 12 voorsprong bezorgde. Nadat J. v. d. Broek voor de gelijkma ker had gezorgd, namen de Boys nogmaals de leiding' door Adri- ano (23), maar door een geluk kig doelpunt van Bossaert kwam de thuisclub nog op 33. CORN BOYS—KOEWACHT 3—4 Drie doelpunten van De Waele gaven Koewacht bij rust een com fortabele 03 voorsprong. Na de rust werd het 13 door Vermeersch, waarop Rombout van repliek diende (14). Via G. van der Bergen werd het 3—4 maar de gelijkmaker bleef ach terwege. De Nederlandse kusttanker „Eli sabeth Broere" (499 ton), geladen met het zwaar giftige acrylnitril, is in de nacht van zaterdag op zondag bij het verlaten van het Rotterdamse havengebied uit het roer gelopen en tegen de betonnen steiger van de maatschappij Zee land in Hoek van Holland gevaren. Het schip werd aan de boeg ern stig beschadigd. De laadruimte bleef intact. De betonnen steiger is over een lengte van 25 meter gescheurd en verder sneuvelden er drie vloed- palen. De tanker moest terugkeren naar het Europoortgebied. Acrylnitril is wellicht de ge vaarlijkste stof die in de Rotter damse haven wordt vervoerd. Als bij het lossen een beperkte hoe veelheid in het water terecht komt, moeten reeds tal van veilig heidsmaatregelen worden getrof fen. Bij een stranding van een Noors schip met acrylnitril bij Hoek van Holland enige jaren ge leden is met.bezorgdheid over de In de 40e minuut kopte Leen Va der de bal vóór dc vuist van doel man De Vos in het HVV-doel en scoorde hiermee het eerste doel punt. Derde klasse D Beslissingswedstrijd degradatie ZIERIKZEE—METO 0—2 Een mat en zonder overtuiging spelend Zierikzee is er niet in ge slaagd zich in de derde klasse te handhaven. De Brabanders zaten feller op de bal. Toen de wedstrijd 10 minuten oud was, was Zierikzee dicht bij een doelpunt. Het schot van Van Tiggelhoven ging echter over de lat. Zierikzee begon de tweede helft met een kort offensief, maar meer dan een kopbal van Lode- wijk tegen de lat leverde het niet op. In de 16e minuut nam Meto een 01 voorsprong door Pais, die een misverstand in de Zierik- zee-verdediging uitbuitte. Twee minuen later viel de beslissing. Weer was een aarzeling in de verdediging er oorzaak van dat Bogers met een schuiver doelman Stoutjesdijk kon passeren (02). Zierikzee kreeg geen kans meer zich te herstellen en moest de zege aan Meto laten. Na een ver blijf van twee seizoenen in de derde klasse gaat Zierikzee dus weer terug naar de vierde klasse. Jan Haans uit Geldrop is zon dag in Helmond Nederlands kam pioen eerste klasse libre groot biljart geworden. Hij bleef onge slagen en verzamelde 14 match- punten. De Axelaar Platjouw eindigde op de vierde plaats met 8 punten, een hoogste serie van 296 en een alg. gem. van 24,77. De Nederlandse rijwielfabri kanten zijn zich de.laatste jaren steeds meer gaan toeleggen op de levering van goedkopere fiet sen (tot 175), dat door de Nederlandse industrie Werd ver kocht, 60 pet. van het totaal. Het aandeel van de prijsklasse 175 tot 215 daalde met 2 pet. tot 22 pet. De' duurdere fietsen namen de Testerende 18 pet. (in 1967 was dat 25 pet.) voor hun rekening. Het Nederlandse motorschip „Zeearend", dat als thuishaven Rotterdam zou hebben, is don derdagavond in de Oostzee ge zonken. Het schip was op weg naar de Zweedse plaats Trelle- borg. Naar mededeling van het Oostduitse persbureau ADN zijn twee opvarenden van het scheep je gered door het Oostduitse vrachtschip „Hellerau". Na aankomst in Rostock heb ben zijn onmiddellijk de terug reis naar Nederland aanvaard. Er wordt door ADN geen mel ding gemaakt van vermisten of van opsporingsacties. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt y de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte openingstijden. De Amerikaanse student Stan Whitley won tijdens atletiek wedstrijden in Desmoines (Iowa) het vérspringen met de respec tabele afstand van 8 meter en 4 centimeter. De olympische kampioen hoogspringen Dick Fosbury bracht het op zijn spe cialiteit tot een sprong over 2,13 meter. Mike Goodrich, student aan de universiteit van Indiana, liep de 100 yards in 9,2 sec., de beste tijd van het jaar op dit nummer. Hoewel hij driemaal werd gepas seerd, weerde de RCS-doelman zich buitengewoon. BEJAARDE WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN Zaterdagmiddag is de 74-jarige H. Pijper uit :Appingedam bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. De heer Pijper die met zijn fiets op de oude rijksweg tussen Appinge- dam en Delfzijl plotseling linksaf sloeg, werd door een personen auto uit Delfzijl aangereden. De bejaarde man werd naar het aca demisch ziekenhuis in Groningen overgebracht, waar hij later is overleden. De bestuurder van de personenauto, zijn echtgenote en kind liepen lichte verwondingen op. De auto werd zwaar bescha digd. UIT AUTO GESLINGERD In Eindhoven zijn zaterdag twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Uit een der wagens is de 67-jarige T. J. L. Verschuren uit Helmond, die naast de bestuurder zat, naar De Engelse medicus prof. dr. Pooldrom heeft zich tijdens een artsencongres in Oxford afge vraagd of de mens in de toekomst wel steeds ouder zal worden, zo als vaak wordt beweerd. Door de sterke toeneming van hart- en bloedvatenziekten toonde hij zich geneigd het tegenovergestelde te moeten geloven. Vooral gebrek aan doelmatige beweging zag hij als een de levensduur bedreigen de faktor. Fietsen, aldus prof. Pooldrom, is een voor de hand liggend mid del om deze sombere toekomst visie te bestrijden. Dit wordt in het informatie-bulletin van de „Stichting Fiets" medegedeeld. buiten geslingerd en tegen de hoek van een huis terechtgeko men. De man was op slag dood. Twee andere personen die in de auto zaten, werden licht gewond. TEGEN BOMEN GEREDEN Zaterdagavond omstreeks zeven uur is de 46-jarige heer M. Tjin- ta uit Vaassen bij een verkeers ongeluk in Nijbroek, gem. Voorst, om het leven gekomen. Tjinta wilde met zijn personenauto een vóór hem rijdende auto inhalen, raakte deze en kwam tegen drie langs de weg staande bomen te recht. De man was vrijwel op slag dood. FRONTALE BOTSING Op de Lisserdijk in Haarlem mermeer is zaterdagnacht om streeks één uur de 32-jarige gla zenwasser R. P. Z. uit Sassenheim met grote snelheid tegen een op de rijbaan staande vrachtauto gereden. Daarna botste hij fron taal tegen een tegenligger. Bij dat ongeval is de 20-jarige B. H. P. Kaptjjn uit Sassenheim die bij Z. in de auto zat, omgekomen. Z. zelf werd zwaar gewond. gevaarlijke lading gesproken. Een uitstromen van de lading zou heb ben geleid tot evacuatie van Hoek van Holland, zo werd toen mee gedeeld. 16. „Weer stonden wij voor een raadsel", vervolgde Jaspo zijn verhaal. „Mijn dienaren waren boven elke verdenking verheven en trouwens, wat zouden zij er aan gehad hebben? Dit was eer der de daad van een. troep waan zinnigen! Ge zult waarschijnlijk kunnen begrijpen, dat de stem ming onder de bewoners van de burcht er niet beter op werd en zeker niet, toen er de volgende nacht galmende geluiden door de' burcht klonken, zonder dat wij konden ontdekken, waar die van daan kwamen. Toen de nieuwe dag aanbrak kwamen drie be dienden en twee stalknechten mij vertellen, dat zij er de voorkeur aan gaven, elders werk te gaan zoeken. Ik kon hen natuurlijk niet tegenhouden. Twee dagen la ter stond er bij het aanbreken van de dag een galg op de bin nenplaats, waaraan een stropop met een lange baard bungelde. Dat moest ikzelf voorstellen. En ook nu weer geen enkel spoor' van de daders. Niemand had iets gezienl" Een 17-jarig meisje uit de Bra bantse plaats Rijsbergen is zater dagmiddag gewond geraakt, toen zij op een bewaakte spoorweg overgang in Etten-Leur werd gegrepen door de personentrein Breda-Roosendaal. Het ongeluk gebeurde, doordat de trein door onbekende oorzaak door een on veilig signaal reed. De trein had om vijf vóór vier moeten-stoppen op het station van-Etten-Leur, maar reed in volle vaart voorbij deze halte. Op een enkele hon derden meters verder gelegen overweg waren de halve spoor bomen nog omhoog, terwijl de knipperlichtinstallatie buiten werking was. De wielrijdster zag de trein bij het oversteken van de vrije spoorbaan op het laatste ogenblik voor zich. Zij werd ge grepen en liep slechts een arm breuk en lichte schaafwonden op. In Johannesburg is vrijdag het proces begonnen tegen 'n neger chauffeur, die op 2 april zoveel negers in een gevangenenauto had vervoerd, dat er drie de tocht niet overleefden. De chauf feur de bijrijder beiden in dienst van de politie ver klaarden dat zij soms van hoger hand instructie hadden gekregen om meer gevangenen dan de toegestane 65 te vervoeren, om dat er te weinig auto's en ook niet genoeg bestuurders zouden zijn. Op de bewuste rit waren 89 gevangenen vervoerd, nadat er eerder al eens 95 en 96 gevange nen tegelijk waren overgebracht. Als gevolg van pedh had 't voer tuig zes uur gedaan over een af stand van ruim 30 km, waarbij de auto lange tijd in de bran dende zon had gestaan. Intussen verschenen voor een andere rechtbank in Johannes burg 44 van de 86 negers die de tocht hadden overleefd. Sommi gen van hen hadden al vanaf 12 februari in hechtenis gezeten, omdat zij illegaal naar Johan nesburg zouden zijn gekomen. De rechter vond, dat de betrok kenen ten onrechte van hun vrij heid waren beroofd en ontsloeg allen van rechtsvervolging, na dat de openbare aanklager lich te straffen had geëist. Een rechtbank in Praag heeft vrijdag rehabilitatie verleend aan William Oatis, gewezen corres pondent in Praag van een Ame rikaans persbureau. Hij werd in 1951 op beschuldiging van spio nage tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank is van oordeel dat de spionage- zaak is verzonnen door de toen malige minister van staatsvei ligheid Korpiva, zo meldt het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. Oatis werd na twee jaai vrijgelaten. In 1951 en 1952 zijn in de z.g. zaak-Oatis zeventiin Tsjechoslowaken berecht.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4