De generaal afgetreden als president van Frankr[jk President van Bolivia bij vliegongeluk omgekomen Referendum werd De Gaulle noodlottig Bijna 53 procent tegenstemmers Vooraanstaande Amerikanen pleiten voor vorming sterke V.N.-vredesmacht Tijdelijk president 52,87 proceisi Nederlaag toegegeven SILES SAUNAS VOLGT HEM OP BELGISCHE C.V.P. VALT IN TWEE DELEN UITEEN Grotere autonomie voor Vlamingen mmH Amerikaanse vloot naar de Gele Zee HET WEER Russische bewapening sterker dan de Amerikaanse MAANDAG/DINSDAG 28/29 april 1969 25e Jaargang No. 5973 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen In de toekomst Vietnams voorkomen Vechtpartij in Chicago Aardverschuiving De jeugd Modernei staatsinstellingen Moordaanslagen Junta Weerbericht Nationale rouw EC-121 in Thailand neergestort Treinongeluk in India Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: (01150)—>2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimus per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mêéi 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrea bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nm. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Generaal De Gaulle is afgetreden als president van Frankrijk na een nederlaag bij het referendum over de hervorming van de senaat en het gewestelijk bestuur. In een communiqué van slechts drie regels, dat kort na middernacht door het Elysëe werd uitgegeven staat „Ik houd op mijn functie van president van de republiek uit te oefenen. Dit besluit wordt van kracht om twaalf uur maandagmiddag". Het vingertje heeft dit keer niet geholpen. Een groep van zesentwintig Amerikaanse deskundigen op bui tenlands gebied heeft zaterdag in een rapport een beroep op pre sident Nixon gedaan te ijveren voor de vorming van een V.N.- vredesmacht van tenminste 40.000 speciaal opgeleide mannen ter be teugeling van plaatselijke conflic ten in de jaren zeventig. Zij stelt voor dat land-, zee- en luchtmachteenheden van niet-per- manente leden van de veiligheids raad voor minimaal een jaar aan de V.N. beschikbaar worden ge steld. De huidige impasse over de financiering van de vredesopera ties zou doorbroken kunnen wor den door de stichting van een V.N.-vredesfonds van tenminste zestig miljoen dollar, bijeenge bracht door vrijwillige bijdragen, waarvan Amerika de heift voor zijn rekening neemt, aldus de des kundigen, onder wie verscheidene voormalige hoge regeringsambte naren. Het zou van Amerika fout zijn, als het zo'n groot deel van de verantwoordelijkheid voor het internationaal vredesbehoud alleen bleef of probeerde te dragen. De verbetering in de oost-west verhouding tegen de achtergrond van de oorlog in Vietnam en de Russische bezetting van Tsjecho- Slowakije bood de regering-Nixon een goede gelegenheid om een initiatief te nemen op hét gebied van V.N.-vredesoperaties. Door vergroting van de verantwoorde lijkheid van de kléinere en middel grote landen via de volkerenorga nisatie konden misschien toekom stige Vietnams en Tsjechoslowa- kijes voorkomen worden. De groep, vorig iaar in het leven geroepen door de Amerikaanse V.N.-vereniging, stond onder lei ding van dr. Kingman Brewster, het hoofd van de Yale-universiteit. Cyrus Vance, president Johnsons speciale afgezant tijdens de crisis om Cyprus in 1967 en vorig jaar afgevaardigde naar het Vietname se vredesoverleg in Parijs, was een van de leden. Het rapport is toege zonden aan secretaris-generaal Oe Thant, de regering-Nixon en Ame rikaanse congresleiders. Bij een vechtpartij tussen blan ke en niet-blanke leerlingen van een middelbare school in het zuiden van Chicago is vrijdag een 17-jarige neger in de rug geschoten. De politie arresteerde 14 leer lingen. Op de getroffen jongen die zwaar gewond is, zou door iemand in de buurt geschoten zijn. Hij heeft zelf tegen de politie gezegd dat het schot werd ge lost toen hij met nog een andere jonge neger in een straat achter volgd werd door blanke leerlin gen. De nederlaag van De Gaulle is de eerste die het Franse kiezers volk hem heeft toegebracht. Hij was in Colombey-les-Deux-Eglises, zijn woonplaats, toen het commu niqué door het Elysée werd uitge geven. Men verwacht dat oud-premier Georges Pompidou de gaullistische kandidaat voor het presidentschap zal zijn, wanneer binnen 35 dagen verkiezingen worden gehouden. Politieke waarnemers achten de mogelijkheid groot, dat hij dan als overwinnaar uit de bus zal komen. In Saint-Nazaire hebben ongeveer honderd mensen onmiddellijk na de nederlaag van De Gaulle de vorming van een comité bekendge maakt, dat Pompidou zal steunen voor het presidentschap. De voorzitter van de senaat, Alain Poher, die tijdelijk als presi dent optreedt, zal slechts beperkte bevoegdheden bezitten. Zo zal hij niet de nationale vergadering mo gen ontbinden, geen wijzigingen mogen aanbrengen in de grondwet en ook geen referendum mogen houden. Indien hij besluit aan de presi dentsverkiezing deel te nemen, zal hij waarschijnlijk 'aftreden als waarnemend staatshoofd. Deze functie zal dan door de regering als geheel worden overgenomen. Het blijft nog altijd duister waarom De Gaulle zijn aanblijven heeft laten afhangen van een zaak, waaraan hij de vertrouwenskwes tie niet behoefde te verbinden. Zu'n dreigementen dat Frankrijk na zijn heengaan aan een chaos ten prooi zou vallen, hebben voor het eerst od het merendeel der kiezers wei nig inr'r-i.v gemaakt. De minister van binnenlandse zaken, Ravmond Marcellin, maak te maandagochtend vroe® bekend dat de regeringsvoorstellen zijn verworpen met een percentage van <470.000 stemmen moeten nog bin- 52.87. Alleen de resultaten van nenkomen uit de Franse overzeese "ebieden, maar deze kunnen geen invloed meer hebben op de uitslag, aldus de minister. Hij gaf de volgende cijfers: Geregistreerde kiezers: 28.921.159 Aantal uitgebrachte stemmen: 23.274.576 (80,47 procent) Voor: 10.669.015 (47,13 pet) en tegen: 11.966.550 (5287 pet). Premier Couve de Murville heeft zondagnacht toegegeven dat het referendum is uitgelopen op een afwijzing van de voorstellen tot hervorming van de senaat en Ir» verband met Koninginne dag zal ons blad WOENSDAG 30 APRIL NIET VERSCHIJNEN Acht mensen, zijn omgekomen bij een aardverschuiving die een dorpje Biu Nigata in noord-Ja pan maakte tot een enorme mod derpoel, waardoor zeven van de 47 huizen totaal vernield wer den. President René Barrientos van Bolivia is zondag bij een helikop terongeluk om het leven gekomen. De helikopter met generaal Bar rientos en drie andere inzittenden Het Vlaamse dee* van de Belgi sche christelijke vorespartij (c.v.p.), de grootste partij van het land, heeft zichzelf uitgeroepen tot een zelfstandige Vlaamse organisatie. Het overkoepelende nationale hoofdbestuur van de partij moet volgens de Vlamingen worden teruggebracht tot een „overleg orgaan" over nationale problemen tussen de Vlaamse en de Waalse c.v.p. Deze beslissing s genomen op een buitengewoon congres van de Vlaamse C.V.P., dit zaterdag en zondag in Brussel is gehouden. Eenstemmig is 'n re olutie^goedge- f'. vergroting van de bestuursbe voegdheden der gewesten. „Het is duidelijk dat ik met droefenis kennis heb genomen van het resultaat der stemming. Het Franse volk heeft zich uitgespro ken tegen de hervormingen die het waren voorgelegd, met alle politieke consequenties die deze weigering meebrengt, consequen ties die duidelijk waren aangekon digd', aldus de premier. „Het is een gebeurentis waarvan de ernst zowel in Frankrijk als in de wereld spoedig zal blijken. Er wordt een nieuwe bladzij in onze geschiedenis omgeslagen. Generaal De Gaulle stond in het middelpunt van ons politieke en nationale leven, bracht vrede, herstelde de staat en bevestigde de stabiliteit van het bestuur. Wij van onze kant blijven hem trouw en ziin er zeker van dat, wat hij gedaan en ge bouwd heeft, verzekerd is van een lang bestaan. Er breekt voor alle Fransen een moeilijke periode aan, misschien een periode met onlusten, tijdens welke het land opgeroepen zal worden zich uit te spreken over zijn toekomst. De regering waarvan ik de eer heb de eerste minister te zijn, ver zekert voor het ogenblik wat haar betreft de continuïteit van het openbaar bestuur, conform de grondwet. Zij zal haar plicht doen", zo besloot Couve de Murvile. (Zie verder pag. 2) keurd, waarin wordt verklaard dat cie Vlaamse C.V.P. autonoom en zelfstandig optreedt met een eigen programma voor alle specifiek Vlaamse aangelegenheden op taai en cultureel gebied en ten aanzien van de regionale economie. Het congres koos voorts een nieuw hoofdbestuur onder leiding van senator Vandekerckhove, dat met de P.S.C. zal moeten onder handelen over nieuwe vormen van samenwerking, nu de huidige na tionale statuten door de besluiten van het Vlaamse congres zijn uit gehold. Dit overleg zal moeten wachten op het congres van de Waalse P.S.C., dat op 31 mei zal worden gehouden. In het nieuwe bestuur van de Vlaamse C.V.P. is volgens een nieuw statuut dat het congres eveneens goedkeurde, een derde van de gekozen leden jonger dan 35 jaar. Bij de inleidende debatten heeft eerste-minister Eyskens er de na druk op gelegd, dat de c.v.p. om in de toekomst te willen slagen, zo sterk mogelijk zal moeten zijn en dat daarom naast de autonomie van de Vlamingen ook een sterke verbondenheid met de Waalse christen-democraten nodig is. Het congres sprak zich voorts uit voor modernisering van de staatsinstellingen, met specialisatie van de werkzaamheden van kamer en senaat, beperking van het ver trouwensvotum tot de investituur van een nieuwe regering, de be grotingen en belangrijke wetsont werpen en interpellaties. Ook be pleitte men beperking van de cu mulatie van politieke ambten. VOLKERAK: Vrijdagmorgen is door het invaren en afzinken van het laatste caisson het Volkérak gesloten. Hier het met grote pre cisie invaren van het laatste caisson. stortte neer bij de stad Arque, na een hoogspanningsdraad te hebben geraakt. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het stoffelijk overschot van de president Is per trein naar de pro vinciehoofdstad Cochabamba over gebracht. De 49-jarige luchtmachtgeneraal Barrientos was geboren in Tarata in de traditioneel revolutionair ge zinde provincie Cochabamba en is het doelwit van zeven moordaan slagen geweest. Drie kogels, die in 1963 op hem werden afgevuurd, zijn nooit uit zijn lichaam verwij derd. Barrientos' moed was legenda risch. Toen eens tijdens een lucht vaartshow een parachutist van het onderdeel dat onder zijn bevel stond, te pletter sloeg doordat zijn valscherm niet was opengegaan, pakte hij zelf een willekeurige pa rachute, steeg op in een vliegtuig en maakte een sprong, alleen om te bewijzen dat de parachutes vei lig waren. Hij was vice-president in de re gering van president Victor Paz Estensorro, die hij op 4 november in hetzelfde jaar ten val bracht. Hij werd leider van de militaire junta die het land bestuurde. In januari 1966 trad hij af en begaf De Amerikaanse vlootstrijd- krachten die ter bescherming van de verkenningsvliegtuigen bij Noord-Korea in de Japanse Zee waren samengetrokken, worden naar de Gele Zee gedirigeerd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Wash ington zaterdag bekend gemaakt. De Japanse Zee ligt tussen Japan in het oosten en Noord- Korea en de Sowjet-Unie in het westen. De Gele Zee strekt zich ten westen van Korea uit langs de noordelijke kust van China. In Moskou beschouwt men de over plaatsing van de Amerikaanse oor logsbodems als een „positieve" reactie op de „ongerustheid", waarvan het Kremlin tegenover Washington blijk had gegeven. De betrokken Amerikaanse vlootmacht, de „Task Force 71", bestaat uit vier vliegdekschepen, zestien duikbootjagers en drie kruisers met ongeveer 250 aan- valsvliegtuigen. Deze schepen wa ren in de Japanse Zee samenge trokken, nadat Noordkoreaanse migs op 15 april een Amerikaans verkenningsvliegtuig hadden neer geschoten. KANS OP EEN BUI Ons land bevindt zich tussen twee lagedrukgebieden. Het cen trum van een van de depressies ligt boven het westelijke deel van de Middellandse Zee, en bracht daar regen en onweer. Het andere lagedrukgebied heeft zijn zwaarte punt voor de Noorse kust. Het is vooral dit laatste druksysteem dat voor het weer in ons land van be lang is. Met de noordelijke stro ming die aan de westflank van dit druksysteem staat wordt koude onstabiele lucht naar de Britse eilanden getransporteerd. Hierin heeft zich een storing ontwikkeld welke vanmorgen boven midden- Engeland lag. Deze storing trekt naar het noordoosten. Verwacht wordt dan ook dat morgen ons land nog onder invloed van de on stabiele lucht zal zijn, zodat naast opklaringen ook buien zullen voor komen. Hierbij zullen de temoera- turen weinig verandering onder gaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond, Zonnige perioden. Zonnige perioden maar ook plaat selijk een bui. Zwakke tot matige in hoofdzaak zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als maan dag. zich voor een medische behande ling naar Zwitserland om zich in april kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen en op legi tieme wijze weer aan het bewind te komen. Onder zijn bewind werd in 1967 de Franse marxist Regis Debray gevangengenomen en tot lang durige gevangenisstraf veroor deeld. Enige maanden later werd de Cubaanse revolutionair Ernesto „Che" Guevara, die de guerrilla beweging in het zuidoosten van het land leidde, gevangengenomen en op niet opgehelderde wijze ge- dood. Vice-president Siles Salinas is beëdigd als opvolger van Barrien tos. Zijn eerste daad was de afkon diging van een maand nationale rouw. Salinas, die behalve vice- president ook voorzitter van de senaat was, wordt algemeen be schouwd als een centrum-politicus met een brede politieke aanhang. Hij zal de ambtstermijn van Bar rientos tot augustus 1970 uitdie nen. Het Pentagon heeft bekenSge» maakt dat er vrijdag een EC-- 121 is neergestort toen het toe stel opsteeg van een basis in Thailand. De 18 inzittenden van het vier motorige verkenningsvliegtuig zijn om het leven gekomen. Op 15 april werd een toestel van dit type door de Noord-Ko- reanen neergeschoten. Zaterdagavond is in de buurt van Burdwan in Wets-Bengalen een passagierstrein ontspoord waarbij drie rijtuigen kantelden, mensen verloren het leven De Amerikaanse minister van defensie Meivin Laird heeft in een toespraak te Panama City in de staat Florida verklaard, dat de Russen dit jaar meer raketten zullen hebben dan de Ver. Staten. De Amerikaanse strijdkrach ten beschikken op het ogenblik over 1054 raketten. Als de Russen doorgaan hun raketarsenaal in hetzelfde tem po uit te breiden als in de afge lopen twee jaar, zullen zij tegen 1975 in totaal over 2500 inter continentale raketten in lanceer- inrichtingen kunnen beschikken. De Russen, aldus de minister, hebben nu al veel meer tanks dan de V. S. en viermaal zoveel onderzeeërs. De verhouding tus sen de mankracht bij de grond troepen zal tegen 1975 waar schijnlijk drie tegen twee zijn in het voordeel van de Russen. Minister Laird verwacht dat de Russen binnen vijf a zes jaar honderden tactische vliegtuigen méér zullen hebben dan de Ame rikanen. DINSDAG 29 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.rn. 11.54 12.13 12.30 12.49 1.04 1.23 1.13 1.32 WOENSDAG 30 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoordij v.m. n.m. 0.28 12.52 1.04 1.28 1.38 2.02 1.47 2.11 DONDERDAG 1 MEI v.m n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.24 2.00 2.34 2.43 ZON MAAN op onder op onder apr. 29 5.15 20.04 16.46 4.10 30 5.13 20.03 18.10 4.21 mei 1 5.11 20.04 19.39 4.33 2 5.09 20.08 21.12 4.43 3 5.07 20.08 22.46 5.10 4 5.05 20.09 5.43 5 5.03 20.11 0.11 u 6.33

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1